Nors nedidelio miestelio gydytojai pastebėdavo, kad mergaitės kraujas nusilpęs, tačiau kvalifikuoto gydymo ji sulaukė tik po kelerių metų.

Mokykloje alpdavo

Studentės Nijolės (vardas pakeistas) vaikystės atsiminimai neatsiejami nuo anemijos (mažakraujystės) slogučio. Mergaitė pradėjo justi, kad mokytis jai prireikia vis daugiau pastangų. Nijolė tapo apatiška, greitai pavargdavo, miegui prireikdavo 12 valandų. Fizinės kultūros pamokos virto kančia: vos pabėgiojus trūkdavo oro, apsunkdavo raumenys. Mergaitė neretai net nualpdavo. „Gydytojai tik sakydavo, kad mano kraujas iš prigimties yra blogas“, – pasakojo Nijolė.

Kai vienuolikmetei išoperavo anginą, įvyko komplikacija: ilgai nesisekė sustabdyti kraujavimo. Tik penkiolikos metų sulaukusi Nijolė pateko į hematologo kabinetą. Buvo atlikti bendrasis kraujo ir feritino tyrimai. Pastarasis parodė, kad mergaitės organizme visai išsekusios geležies atsargos ir ji seniai serga anemija. Tinkamas gydymas padėjo sugrąžinti sveikatą. „Pajutau, ką reiškia visavertis gyvenimas. Jau kelerius metus esu geros nuotaikos, darbinga, puikiai išsimiegu. Aišku, savo sveikatą nuolat kontroliuoju. Bent dukart per metus atlieku profilaktinius kraujo tyrimus. Jei kraujo sudėtis pablogėja, iš karto geriu vitaminus, geležies preparatus“, – kalbėjo studentė. Pasak jos, anemija sirgo ir kelios jos geros pažįstamos, tačiau joms ši liga buvo diagnozuota greičiau.

Vargina kas trečią žmogų

Anemija laikoma būsena, kai žmogaus organizme sumažėjus eritrocitų ir juose esančio hemoglobino visi organai ilgai nebegauna pakankamai deguonies. Susergama, jei su maistu žmogus negauna kai kurių būtinų medžiagų, jei netenkama kraujo po operacijų ar traumų, dėl gausių ar ilgų menstruacijų. Anemiją gali sukelti ir įvairios ligos. Kaip skelbia tyrinėtojai, anemija pasaulyje vargina kas trečią gyventoją. Pastebėta, kad kuo skurdesnis kraštas, tuo daugiau ir sergančiųjų šia kraujo liga. Dėl geležies stokos dažniausiai susergama mažakraujyste. Serga merginos ir moterys. Daugiau geležies reikia sparčiai augantiems paaugliams, sportuojantiems, vyresnio amžiaus žmonėms. Labai daug dėmesio reikia skirti besilaukiančioms moterims. Vakarų valstybėse nėščiosioms nuolat atliekami anemijos tyrimai. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja atlikti tyrimus visiems 9–12 mėn. kūdikiams, pakartotinius tyrimus – 1–5 m. vaikams ir paauglėms mergaitėms. Jei tokia programa būtų vykdoma ir mūsų šalyje, galima manyti, kad anemija Nijolės paauglystės tiek ilgai nebūtų temdžiusi.

Laiku įspėja feritino tyrimas

Geležies stoka ypač išryškėja žiemą ir pavasarį. Anemija iš pradžių artėja nepastebimai, nes žmogus nejaučia, kad jau pradeda sekti organizmo geležies atsargos. Tai parodo tik feritino tyrimas. Jei laiku nesigydoma, žmogus pradeda jausti nuovargį, mieguistumą, apetito stoką, dirglumą, blogėja atmintis, susilpnėja imunitetas, krenta darbingumas. Dar vėliau pastebimi požymiai: blyški oda, įtrūkę lūpų kampai, trapūs nagai, slenkantys plaukai ir kt. Šią grėsmingą anemijos būseną jau parodo ir bendrasis kraujo tyrimas. Tačiau tokiu atveju organizmo geležies atsargos jau būna išsekusios ir gali laukti ilgas gydymas. Anemijos savaime neatsikratoma. Žmonių, kuriems trūksta geležies, yra 2–3 kartus daugiau nei sergančiųjų išryškėjusia anemija. Specialistai pastebi, kad mūsų valstybėje geležies stokos anemijos problemai skiriama per mažai dėmesio. Dažnai ji net nelaikoma liga, todėl tampa lyg paties žmogaus rūpesčiu.
 

iMed