Jie propaguoja sveiką gyvenimo būdą ne dėl to, kad gyventų ilgai ir laimingai, atvirkščiai – jie gyvena tam, kad galėtų laikytis dietų bei lankytis treniruoklių salėse. Netyčia prarytas konservantas, prieš naktį suvalgytas torto gabalėlis ar prarasta galimybė pasportuoti – jų akimis yra tikra katastrofa. Tokia priklausomybė vadinama ortoreksija.
Ortoreksijos simptomais įvardinami: kasdienis ilgalaikis galvojimas apie sveiko gyvenimo būdą; nuolatinė ligų ir kūno masės padidėjimo baimė; kruopštus rytdienos valgiaraščio planavimas bei negebėjimas tiesiog suvalgyti to, kas yra šaldytuve; visiškas atsisakymas nuo mėgstamų “nesveikų” patiekalų, juos pakeičiant nemėgstamais, tačiau “sveikais”; nesugebėjimas valgyti ne namie, nes ne naminis maistas negali patenkinti “sveikos mitybos” reikalavimų; visiškas atsisakymas vartoti riebalus, angliavandenius, o kai kada net ir druską; nuolatinis mitybos fiziologijos studijavimas; pastanga sporto salėje kasdien sudeginti vis daugiau ir daugiau kalorijų; kasdienis suvartotų kalorijų skaičiavimas. Pasak specialistų, ortoreksija gali turėti sunkių pasekmių tiek fizinei, tiek psichologinei žmogaus sveikatai. Dažnai ortoreksikams susiformuoja anemija, atsiranda širdies kraujagyslių ligos, greitai susidėvi sąnariai, o kalcio trūkumas sąlygoja osteoporozės susiformavimą. Neretai ortoreksija transformuojasi į anoreksiją ar visišką atsisakymą nuo maisto, o tai sergančiajam jau kelia mirtiną grėsmę. Taip pat ortoreksikai sunkiai bendrauja su draugais. Neretai liguista priklausomybė nuo sveiko gyvenimo būdo, tampa ir skyrybų priežastimi. Kadangi nuo šios ligos daugiausiai kenčia moterys, tai įtakoja ir sunkių ligų susiformavimą naujagimiams, mat motinų ortoreksikių maisto racionas nesugeba užtikrinti visų vaisiui reikalingų medžiagų. Gydymą smarkiai apsunkina tai, kad pacientas nuolatos yra atakuojamas masinės informacijos priemonių, peršančių tą patį “sveiką gyvenimo būdą”. Dėl to badaujantis, organizmą didelėmis fizinėmis apkrovomis sekinantis žmogus yra absoliučiai įsitikinęs, kad jis ne tik sveikas, bet kad su kiekviena diena jis tampa tik dar sveikesnis. Specialistų manymu, dėl nekontroliuojamos sveiko gyvenimo būdo propagandos žiniasklaidoje, šiandien išsivysčiusiose šalyse yra susidariusi tiesiog kritinė situacija, mat ši propaganda palenkia (ir nuolatos laiko) žmogų sveikam gyvenimo būdui. Kuo intensyviau propaguojama tokia gyvensena, tuo labiau artėjama prie ortoreksijos – prie nesveiko “sveiko gyvenimo būdo”. Per paskutinius penkerius metus ortoreksikų skaičius Europoje padidėjo kelis kartus, o jeigu dar turėtumėme omenyje, kad ortoreksija serga dažniausiai jaunos moterys, tampa aišku, kad ši liga grasina ateinančių kartų sveikatai. Kol kas vienintelis kelias pasveikti nuo ortoreksijos – tai paciento įsisąmoninimas, kad jis serga ir kad gyvenimas vien tik vardan sveikatos – tai jau ne visavertis gyvenimas.
Ortoreksikai, kaip ir kiti nuo įvairių priklausomybių kenčiantys žmonės, retai kada suvokia, kad jie serga ir dėl to visai nenori gydytis.
Lietuvos sveikata