Vasarą bakterinės infekcijos tyko ne tik ant neplautų uogų ar vaisių, bet ir nepkankamai termiškai apdorotos mėsos, net balutėje prie jūros.

Klaipėdos universitetinės ligoninės 1-ojo (vaikų) infekcinių ligų skyriaus vedėjas Antanas Narvilas pasakoja, jog pastaruoju metu 20 lovų skyriuje kasdien guli 17-19 vaikų.

Daugiausia jų – sergantys bakterinėmis žarnyno ligomis: salmonelioze, kampilobakterioze, ešerichioze ir kitomis. Dažnai suserga ne po vieną, o visomis šeimomis.

Neseniai į ligoninę paguldyta šeima – abu tėveliai su dviem vaikais, valgę parduotuvėje keptų vištos kulšelių. Paprastai žarnyno bakterinėmis infekcijomis užsikrečiama, jei mėsa nepakankamai iškepta ar išvirta.

Užsikrėsti galima ir nuo rūkytų gaminių, mat rūkymas bakterijų nesunaikina.

"Tiek salmonelės, tiek kampilobakterijos į organizmą gali patekti ne tik per mėsą, bet ir per plaunant ją užterštą vandenį. Todėl vandenį, kuriame plauta mėsa, būtina išpilti. Net maudantis tokiame vandenyje ir netyčia siurbtelėjus galima apsikrėsti", – pasakojo infekcinių ligų gydytojas.

Salmoneliozė dažnai tyko tiek vaikų, tiek suaugusių, o kampilobakterioze paprastai suserga kūdikiai, kuriems apsikrėsti reikia mažesnio užkrato kiekio. Jie viską bando ragauti ir čiulpti, o tarp tų į burną dedamų daiktų gali būti ir su užkratu.

Infekcija tyko ir prie jūros

Infektologų pagalbos vaikams prireikia ir po smagaus poilsio prie jūros.

Penkerių metų mergaitė atvežta į ligoninę, žarnyno bakterine infekcija ešerichioze apsikrėtusi paplūdimyje. Mama prisiminė, kad vaikas pliuškenosi prie jūros susidariusioje baloje.

"Vanduo šiltas, ten gali būti įvairių infekcijų sukėlėjų, tuolab kad jame pliuškenasi ne vienas vaikas", – perspėjo gydytojas A. Narvilas.

Tokiame vandenyje gali tykoti ir pūlingų infekcijų sukėlėjas stafilokokas – jei žmogus po jį braidė skaudančiom, pūliuojančią žaizdelę turinčiom kojom. Pasimaudžius tokiame vandenyje odoje gali atsirasti išbėrimų, pūlinukų. Kita vertus, skaudančią, pūliuojančią vietą žmogus turi vengti šlapinti, antraip gali paūmėti uždegiminis procesas.

Gelbsti apdairumas

Svarbiausi simptomai, rodantys, kad vaikas gali būti užsikrėtęs bakterine infekcija, – blyškumas, pykinimas ir vėmimas, apatija, vangumas. Kartais – aukšta temperatūra, viduriavimas.

Norintiems, kad vasaros neapkartintų klastinga bakterinė liga, gydytojas A. Narvilas pataria plauti prieš valgį rankas, nevalgyti nepakankamai apdoroto gendančio maisto.

Vykstantiems ilsėtis į gamtą – negerti nevirinto vandens, pasemto iš nepatikrinto šaltinio. Nesivežti į gamtą greitai gendančių – virtų, karštai rūkytų produktų.

Vakarų ekspresas