Pandemijų metu būtina laikytis specialistų rekomendacijų – taip jos greičiau baigsis

Kai aplinkui grėsmingai plinta naujasis koronavirusas, o nuo jo neatsilieka gripo virusas ir kiti įvairias ligas sukeliantys patogenai, labai svarbu žinoti bent pačią reikšmingiausią informaciją apie pagrindines apsisaugojimo priemones.

Ne paslaptis, kad reikia kuo dažniau plauti ir dezinfekuoti rankas, dėvėti apsaugos priemones, tinkamai valyti namus ir patalpas, vengti viešų vietų ir likti namuose (jei tik yra galimybė). Vis dėlto ne visi apsaugines priemones naudoja ir patarimus supranta teisingai – net ir veido kaukę reikia mokėti užsidėti ir teisingai nusiimti bei išmesti, o atmestinai plaunamos rankos, tikėtina, nuo virusų irgi neapsaugos.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad pandemijų laikotarpiu reikia žinoti ne tik tai, kaip reikėtų elgtis viešumoje – reikia „sugebėti“ ir saugiai grįžti namo (žinoma, dar kartą kantriai pakartosime, kad geriausia iš jų net nekišti nosies, ypatingai rizikos grupėms priklausantiems asmenims).

Tad ką verta žinoti apie apsisaugojimo nuo virusų priemones kiekvienam iš mūsų?

Laikykitės šių patarimų ir patikimiau apsisaugosite nuo aplinkoje knibždančių virusų

  • Pirmoji taisyklė – suvokimas, kad virusų gali būti visur, ypač viešose vietose. Geriausia jų vengti ir pagal galimybes likti namuose.
  • Kuo dažniau plaukite ir dezinfekuokite rankas. Rankų trynimas muilu turėtų užtrukti 20 sekundžių, skalavimas – dar 20 sekundžių. Vadinasi, rankų plovimas veiksmingas tik tuomet, kai trunka ne mažiau kaip 40 sekundžių. Plaudami rankas šiltu muiluotu vandeniu galite sudainuoti savo mėgstamą dainą ar atsiminti kokį nors mylimo autoriaus tekstą – taip procedūra neprailgs ir sunaikinsite visus Jus puolančius virusus bei bakterijas ir kitus nešvarumus. Nuplautas ir nusausintas rankas dezinfekavę specialia priemone papildomai save apsaugosite. Specialias priemones naudokite ir tuomet, kai nusiplauti rankų galimybės neturite. Būdami viešumoje ir liesdami įvairius daiktus bei paviršius, būtinai dėvėkite apsaugines pirštines.
  • Paisykite rekomendacijų nešioti apsaugines kaukes. Tai gali būti vienkartinės medicininės kaukės, daugkartinės iš medvilnės, lino, sintetinių audinių ar marlės pasiūtos daugiasluoksnės kaukės (su įdėklais ir be jų) ar netgi respiratoriai, kurie geriausiai apsaugo nuo aplinkoje esančių virusų. Pasistenkite, kad apsauginė priemonė kuo geriau apgaubtų nosį, burną, smakrą, skruostus. Apsauginę priemonė keiskite tuomet, kai kaukė sudrėksta (dažniausiai tai įvyksta šiek tiek greičiau kaip per 2 valandas), o respiratorius naudokite pagal instrukcijas. Daugkartines kaukes plaukite muiluotu vandeniu ir lyginkite lygintuvu, o medicinines kaukes išmeskite atsakingai ir būtinai nusiplaukite rankas. Jei apsauginių priemonių neturite, viešumoje apatinę veido dalį bent jau prisidenkite šaliku, skarele ir panašiai – tai kur kas geriau nei nieko. Atminkite, kad papildomą apsaugą suteikia ir akiniai.
  • Laikykitės asmeninės higienos – virusai plinta ne tik per nešvarias rankas, bet ir per odą, plaukus. Jei kasdien valotės dantis, įpraskite rūpintis ir nosies higiena – tam puikiai tiks izotoninio jūros vandens purškalai, pavyzdžiui, Quixx daily. Ši natūrali medicinos priemonė padeda palengvinti kvėpavimą: ji aktyviai ir kruopščiai praskalauja nosį ir sumažina bakterijų, virusų, alergenų bei žiedadulkių, kietųjų dalelių, dulkių kiekį bei padeda pašalinti iš nosies ertmių perteklines gleives.
  • Svarbi ne tik asmeninė higiena, bet ir namų švara bei patalpų oro gaiva. Rekomenduojama namus valyti drėgnuoju būdu. Galima naudoti muiluotą vandenį, tam pritaikytas dezinfekcines priemones (būtinai skaitykite naudojimo instrukcijas). Dažniau liečiamus paviršius valyti reikia dažniau (puikūs pavyzdžiai yra durų rankenos, mobiliųjų telefonų ekranai, nuotoliniai valdymo pulteliai, raktai, stalviršiai ir taip toliau). Patalpas rekomenduojama vėdinti kasdien, nesvarbu, kad lauke žymiai žemesnė oro temperatūra.
  • Grįžus iš lauko rekomenduojama batus palikti už durų arba bent jau atokiau nuo gyvenamųjų zonų, geriausia – nuvalyti juos muilo ir šilto vandens mišiniu. Viršutinius drabužius reikėtų skalbti dažniau ir kabinti kuo atokiau. Grįžus iš viešų vietų rankas rekomenduojama plauti apie vieną minutę.
  • Itin kruopščiai reikėtų elgtis ir su parsineštais daiktais – pirkiniais, siuntiniais. Nėra galutinai aišku, kiek laiko naujasis koronavirusas išgyvena ant įvairių paviršių, tačiau mokslininkai teigia, kad ant kartono jis gali išsilaikyti ir parą. Parsineštų pirkinių, siuntinių, kitų nešulių išorines pakuotes rekomenduojama iš karto išmesti į lauke esančias šiukšliadėžes, o maisto produktus plauti kuo kruopščiau. Geriausia pirkinių maišus bent porai valandų palikti už durų, gryname ore (jei tik įmanoma). Rankinių, piniginių, raktų geriau nedėti ant stalo. Terminis maisto apdorojimas – itin reikšmingas žingsnis, reikėtų vengti vartoti žalius kiaušinius ar ne pilnai iškeptą mėsą. Vaisius ir daržoves su žievelėm galima plauti šiltu muiluotu vandeniu ar netgi nuplikyti. Prekybos vietose jau galima rasti ir specialių ekologiškų maisto ploviklių, pritaikytų būtent vaisių ir daržovių plovimui. Tad stenkitės laikytis kuo griežtesnių maisto higienos reikalavimų.