Stipriai atšilus orams sostinės gyventojai mielai leidžia laiką prie vandens telkinių. Dažnai žmonės maudosi ne tik specialiai įrengtuose paplūdimiuose, bet ir pamėgtose maudymosi vietose.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras įspėja, kad saugiausia poilsiui rinktis specialiai įrengtus ir Vilniaus miesto savivaldybės prižiūrimus Valakampių I ir II, Žirmūnų, Žaliųjų ežerų ir Salotės ežerų paplūdimius. Dar gegužės mėnesį paplūdimiai buvo rengimai maudymosi sezonui, kuris Lietuvoje oficialiai prasidėjo birželio 1 d. – sutvarkytos paplūdimių teritorijos, į pakrantes atvežta smėlio, naujai įrengtos pavėsinės, suremontuotos vaikų žaidimo aikštelės, suoliukai, nupjauta žolė, išvalytas maudyklų dugnas, vaikų ir suaugusiųjų maudymosi ribos pažymėtos plūdurais, atlikti maudyklų vandens mikrobinės ir cheminės taršos laboratoriniai tyrimai.

„Kaip ir kasmet viso maudymosi sezono metu kas antrą savaitę bus laboratoriškai tiriama kiekvienos maudyklos vandens kokybė, – sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Enrika Saplytė.– Paimtuose vandens mėginiuose bus nustatomas žarninių lazdelių (E. coli) , žarninių enterokokų skaičius, bus stebima vandens spalva, skaidrumas, vandens užteršimas nuolaužomis ar atliekomis, naftos produktais ir kt. Nustačius neatitikimą leistiniems lygiams, gali būti draudžiama laikinai maudytis vieno ar kito paplūdimio maudykloje kol tarša bus pašalinta“.

Informacija apie vandens kokybę bus skelbiama kiekvieno paplūdimio skelbimų lentoje, Vilniaus visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje www.vilniausvsc.lt , taip pat informacija nuolat teikiama žiniasklaidai
Apibendrinant pastarųjų penkerių metu rezultatus, Enrikos Saplytės teigimu, Vilniaus miesto paplūdimių maudyklų vandens kokybė neviršijo leistinų taršos parametrų. Buvo stebimi tik pavieniai trumpalaikės padidėjusios mikrobinės taršos atvejai ir kuriam laikui rekomenduota žmonėms nesimaudyti.

Tačiau poilsiautojai, sužinoję apie galimą maudyklų vandens pavojų sveikatai, dažnai ne-kreipia dėmesio į perspėjimus. Specialistų raginimas nesimaudyti tam tikro paplūdimio vandenyje ypač įsidėmėtinas poilsiautojams, kurie prie vandens telkinių atsiveda ir mažamečių vaikų. Mažieji poilsiautojai imlūs įvairioms bakterijoms, kurios gali sukelti įvairius virškinamojo trakto sutrikimus ar kt. infekcijas, jei nurytų užteršto vandens. Pasak Enrikos Saplytės, besimėgaujantiems paplūdimiais ir maudyklomis reikia nuolat stebėti informaciją apie paplūdimių būklę bei vandens kokybę.

Siekiant, kad poilsis paplūdimyje neapkartintų jūsų bei kitų poilsiautojų nuotaikos ir nesukeltų sveikatos sutrikimų, reikia vykstant į paplūdimį pasirūpinti galvos apdangalu, geriamuoju ar mineraliniu (geriau negazuotu) vandeniu, akiniais nuo saulės bei apsauginiu kremu nuo ultravioletinių spindulių (ypač jautrūs žmonės turintys šviesią odą bei vaikai). Nerekomenduojama būti saulėje ilgą laiką, ypač patartina saugoti vaikus. Kaitra labai pavojinga turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų. Periodiškai reikia keisti buvimą saulėje ir pavėsyje. Jokiu būdu negalima šokti į vandenį įkaitus. Taip pat negalima paplūdimiuose vartoti svaigiųjų gėrimų. Jei būdami kaitrioje saulėje pajusite silpnumą, nedelsiant kreipkitės į paplūdimyje budintį gelbėtoją ar kvieskite greitąją pagalbą. Reikia atkreipti dėmesį, kad, vartojant kai kuriuos medikamentus, buvimas saulėje nerekomenduojamas, todėl, rengiantis kaitintis saulėje, būtina įdėmiai perskaityti vartojamų medikamentų rekomendacijas.