Vilniaus visuomenės sveikatos centras atlieka kosmetikos gaminių saugos įvertinimą. Šiais metais Vilniaus visuomenės sveikatos centrui pateikta 18 tūkst. 154 pranešimai apie kosmetikos gaminių tiekimą į Lietuvos rinką. Palyginus su 2006 m. – tai jau 3 tūkst. daugiau.

Skirstant kosmetikos priemones pagal paskirtį (kūnui, veidui, plaukams ir t.t.), nagų priežiūros gaminiai (lakai, lako nuėmikliai, aliejiniai stiprikliai ir t.t.) 2006 m. sudarė 4 proc. visų pranešimų apie kosmetikos gaminio tiekimą į rinką. 2006 m. buvo nustatytas tik vienas nagų lakas, kurio sudėtyje buvo kosmetikoje draudžiamos medžiagos dibutilftalato. Šiemet jau nustatyti 6 tokie gaminiai: vieno nagų lako gamintojas iš Turkijos, kito – iš Šveicarijos ir keturi iš JAV. Lakų su draudžiama kosmetikoje medžiaga dibutilftalatu daugiausia pasitaiko iš trečiųjų pasaulio šalių. Tai yra viena iš nekokybiško lako priežasčių; nes ypač kenkia lako sudėtyje esantis didelis kiekis tolueno ir formaldehido.

Pasak Centro vyr. specialistės Ievos Kisielienės, kuomet kosmetikos gaminio saugos įvertinimo metu yra aptinkami lakai neatitinkantys kosmetikos higienos normos HN 62:2003 reikalavimų, Vilniaus VSC darbuotojai raštiškai apie tai informuoja platintoją ir Ne maisto produktų inspekciją. Remdamiesi šiais raštais, inspektoriai atlieka kontrolę Lietuvos rinkoje (parduotuvėse, platintojų atstovybėse). Jeigu pasibaigęs nagų lako tinkamumo laikas arba jis buvo laikomas netinkamomis sąlygomis, tai pastebėti galima vizualiai- pakitusi konsistencija, atsiskyrę sluoksniai, neįprastai pakitusi spalva ar kvapas. Tačiau ar lake naudojamos draudžiamos medžiagos, vizualiai nustatyti sunku. Geriausiai žiūrėti į ant pakuotės pateiktus ingredientus. Jie žymimi žodžiu Ingredients. Ne visada ingredientų sąrašas yra pateikiamas ant gaminio, tokiu atveju galima prašyti pardavėjos ar konsultantės pateikti kosmetikos gaminio ingredientų sąrašą.

Yra trys pagrindinės cheminės medžiagos į kurias vertėtų atkreipti dėmesį renkantis nagų priežiūros priemones: dibutilftalato (pagal tarptautinę kosmetikos gaminių ingredientų nomenklatūrą (INCI), pagal kurią pateikiami ingredientų sąrašai- Dibutyl phthalate) visiškai neturėtų būti tokiuose gaminiuose. Kiti du ingredientai – formaldehidas ir toluenas (INCI: formaldehyde ir toluene) nėra draudžiami, tik ribojami, bet manoma, kad didelės jų koncentracijos gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Dibutilftalato randama ne tik kosmetikoje, bet ir asmens higienos priemonėse, buities daiktuose ir kt. Šis ingredientas nagų lakui suteikia lankstumą ir spindesį, bet kartu ir pripažįstamas karcinogenu. Dabar daugėja tyrimų, įrodančių jo neigiamą poveikį organizmui. Ši medžiaga leidžia nagų lakui tinkamai pasiskirstyti ir išdžiūti, bet manoma, kad jai pakliuvus į orą, gali pasireikšti nuovargis, galvos skausmas, gali dirginti akis, nosį ir gerklę. Toluenas taip pat pripažintas toksišku. Tiek pirmo, tiek antro minėto ingrediento turėtų vengti besilaukiančios ir žindyvės. Trečiasis ingredientas – formaldehidas – nagų lake veikia kaip kietiklis ir saugo nuo lupimosi. Deja, tai žinomas karcinogenas, kuris gali sukelti akių, nosies ir gerklės dirginimą. Šis ingredientas visoje Europos Sąjungoje yra stipriai ribojamas ir jo nagų lake leidžiama ne daugiau kaip 0,02 proc. Yra tokių nagų lakų, kuriuose aptinkami visi trys paminėti ingredientai.

Vyr. specialistės I. Kisielienės nuomone, nagų priežiūros priemones reikėtų įsigyti parduotuvėse, grožio salonuose, iš stambių platintojų atstovų, kadangi jų gaminiai teikiami į Lietuvos rinką teisėtai. Turguje situaciją įvertinti yra sunkiau, bet manoma, kad kai kurie prekiaujantieji nėra pateikę pranešimų apie kosmetikos gaminių tiekimą į Lietuvos rinką, todėl sunku įvertinti tokių gaminių saugą, būna neaiški tokių gaminių kilmė. Be to, kosmetikos gaminiams galioja tam tikros gamintojo numatytos laikymo sąlygos, kurių turguje, ypač po atviru dangumi, laikytis praktiškai neįmanoma. Minėti gaminiai, veikiami tiesioginių saulės spindulių, šalčio, karščio pakeičia savo savybes.