Pilvo skausmas

Pilvo skausmas yra įvairių ligų simptomas (požymis), t.y. jo priežastys būna įvairios. Jei vaikas pasiskundė, kad jam skauda pilvą, jį paguldykite ir išklausinėkite: kada pradėjo skaudėti? nuolat skauda ar tik protarpiais? kada skauda ir kur skauda? Svarbu išsiaiškinti, kada jis pajuto skausmą - gal po valgio? susijaudinęs ar tuštindamasis? Klausinėdamos žinokite, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai greitai paklūsta įtaigai. Todėl į klausimą „ Ar skauda?" vaikas dažniausiai linktelės galvą ir atsakys: „Skauda", nors iš tiesų skausmo jis gali nejusti. Į klausimą „Ar jau praėjo, ar jau neskauda?" atsakys: „Neskauda". Tiksliau įvertinti situaciją padeda vaiko stebėjimas. Jei vaikas nežaidžia, o guli, nežino, ko nori, tapo kaprizingas, pakartotinai pasiskundė skausmu, žinokite, kad iš tikrųjų jis jaučia skausmą.

Stebėkite, ar vaikas neišblyškęs, ar nekošti, ar neskauda gerklės, pamatuokite temperatūrą. Jei vemia, stebėkite, ką išvemia, surinkite išmatas, šlapimą tyrimui. Visa tai įsidėmėkite, kad galėtumėte pasakyti gydytojui, nes kol jis atvyks, gali išnykti pirmieji ligos požymiai. Kūdikis, kai jam yra kažkas negero, praneša verksmu. Tačiau ne kiekvienas verksmas yra ligos, pvz., pilvo skausmo, požymis. Tuomet, kai mažylis atsisako žįsti krūtį, valgyti, nenurimsta, kai imate ant rankų, prisiglaudžiate, įtarkite, kad jam iš tikro yra negerai. Jeigu atsirado pilvuko pūtimas, nepasišalina dujos, jis nenurimsta, klykia vis stipriau, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

Pilvo skausmų priežasčių yra įvairiausių. Nespėliokite skausmų priežasties ir jų jokiomis priemonėmis negydykite. Iš skausmo intensyvumo negalima spręsti apie ligos sunkumą. Net silpnas skausmas gali būti sunkios ligos požymis. Pilvo skausmus gali lemti ir vaiko organizmui netoleruojamas maistas, alergija įvairiems maisto produktams, pvz., karvės pienui, kiaušiniams, sojos produktams, riešutams, žuvims ir įvairiems jūros produktams. Rečiau vaikai gali būti alergiški citrusiniams vaisiams, kiviams, net obuoliams ir kviečiams. Pilvo skausmai gali prasidėti net vaikui užuodus netoleruojamo maisto kvapą. Jei žarnyne atsiranda kirmėlių, pvz., askaridžių, plaukagalvių ir kt., tai yra nereta pilvo skausmų ir blogo apetito priežastis. Jomis užsikrečiama, kai ignoruojama asmens higiena. Dažnai kartu su pilvo skausmu atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pakyla temperatūra. Šie simptomai rodo, kad vaikas rimtai serga. Pilvo skausmas ir šie simptomai pasirodo, jei vaikas apsinuodijo maistu arba susirgo ūminiu gastroenteritu, ūminiu tonzilitu (angina), kirmelinės ataugos uždegimu (apendicitu) ar žarnyno infekcine liga. Pastebėjus minėtus simptomus, reikia pasikonsultuoti su gydytoju.

Kada skubiai kviesti gydytoją:
- kai bet kurio amžiaus vaikas nebegali atsikelti, guli, dejuoja iš skausmo ar verkia;
- skausmas stiprėja;
- turi temperatūros, jį pykina, jis vemia;
- vaikas pargriuvo, susimušė pilvą, pajuto skausmą, pradėjo negaluoti ar pradėjo vemti;
nestiprus pilvo skausmai nepraeina per 2 val.
Tik gydytojui leidus, vaiką gydykite namuose. Ypač sunku diagnozuoti pilvo ligas vaikams iki trejų metų, nes mažyliai nesugeba papasakoti savo negalavimų, nurodyti skaudamos vietos, nesileidžia tiriami. Taigi juo vaikas mažesnis, tuo būkite pastabesni.

Ką pasakyti gydytojui:
Kai į gydytoją kreipiatės dėl vaikučio pilvo skausmų, neužmirškite pasakyti, kada skauda: prieš valgį ar pavalgius (kiek laiko po valgio); ar skausmas susijęs su valgiu ir vėmimu; ar prieš einant į mokyklą; ar nustoja vaiką palikus namuose. Koks skausmas - bukas, spaudžiantis, duriantis, aštrus ar net priepuoliais, kur skauda - duobutę po krūtinkauliu, apie bambą, po dešiniuoju šonkaulių lanku ar dešiniame šone apačioje. Kokios vaiko išmatos (kietos, kaip „ožkos spirelės", skystos ar normalios), ar pučia vidurius, ar pasišalina dujos.
Jeigu pavyko nustatyti, gydytojui pasakykite, kaip dažnai skausmas kartojasi, kaip keitėsi jo intensyvumas, kol atvyko gydytojas.
Dažnai vaikai skundžiasi bambutės skausmais. Ji čia niekuo dėta. Bambutės skausmais vaikai, ypač iki 5 metų, skundžiasi, nes nesugeba lokalizuoti skausmo, t.y. pasakyti, kurią pilvo vietą jiems skauda. Tokių skausmo priežastis dažniausiai būna virškinimo organų sutrikimai.
Dažniausiai vaikams pilvą skauda dėl sutrikusio virškinimo, vidurių užkietėjimo arba dėl emocinio streso.
Pilvo skausmas gali būti ūminis, staiga užėjęs, ir lėtinis, pasikartojantis atsiradus tam tikroms aplinkybėms. Nepaisant skausmo pobūdžio, visuomet dera pasitarti su gydytoju.
Pilvo skausmas gali atsirasti ir po intensyvesnio fizinio darbo ar treniruotės. Toks skausmas dažniausiai praeina negydomas.

Kas yra streso (emocinis) skausmas:
Jei vaikas pasiskundžia pilvo skausmu, pvz., rytais prieš išvedant jį į darželį arba prieš išeinant į mokyklą, ir jie praeina, kai jis lieka namuose, galima įtarti, kad skausmo priežastis yra stresas, emocijos. Jeigu vaikas pradeda skųstis pilvo skausmu, kai jis kviečiamas valgyti kokį nors patiekalą ar apskritai valgyti, arba prieš sodinimą ant puoduko, įtariama, kad skausmas yra emocinio pobūdžio. Vaikas, skųsdamasis
pilvo skausmu, bando išsigelbėti nuo jam nemalonios procedūros. Dažnai pilvo skausmu skundžiasi maitinami per prievartą arba verčiami suvalgyti didesnį maisto kiekį negu pajėgia vaikai.

Streso priežastis gali būti:
- šeimos gyvenimo nedarna;
- prievarta vaiko atžvilgiu, ypač susijusi su maistu;
- vaikas nenori išeiti į „kolektyvą", nes ten jis jaučiasi blogiau nei namuose;
- nesėkmės mokykloje ir baimė, kad namuose teks „atsiskaityti už pasiekimus" mokykloje;
- konfliktai su bendraamžiais ar mokytojais. Geriausias streso sukeltų skausmų gydymas yra švelnus elgesys su vaiku. Vaiką išklausykite: paprašykite, kad jis papasakotų apie darželį, mokyklą, draugus.

Palengva išryškės streso, baimės priežastis. Permąstykite savo elgesį su vaiku - gal esate per daug jam griežti? gal iš jo reikalaujate daugiau, nei jis sugeba? Gal jis bijo palikti namus, nes galvoja, kad tėtė mamą skriaudžia ir atvirkščiai? Gal jis bijo mokyklos, mokytojo? Vaiką apraminusios, išleiski to į mokyklą. Mokytojui paskambinkite ir paprašykite, kad jis kurį laiką vaikui būtų atlaidesnis, jį pagirtų net ir už mažus nuopelnus. Kai vaikas sako, kad jam skauda pilvą, jo neįtikinėkite, kad neskauda. Mėginimas įtikinti, jog neskauda, dar labiau padidina skausmą.

"Mamos žinynas" 2005
© Algimantas Vingras
© SiMIA