Lietuvos visuomenė vis dar netoleruoja žmonių, patyrusių psichikos sutrikimų, tačiau patys psichikos problemų turintys pacientai stengiasi priešintis tokiai nuomonei, jie nesijaučia bejėgiai ir save vertina pakankamai gerai. Prie tokių išvadų priėjo organizacija Klubas „13 ir Ko“, atlikusi psichikos pacientų tyrimą dėl jų diskriminacijos ir stigmatizavimo. Šio tyrimo rezultatų apžvalga bus paskelbta kitą savaitę vyksiančioje konferencijoje, skirtoje Pasaulinei psichikos sveikatos dienai. Projektą „Tyrimas dėl psichikos sutrikimų patyrusių asmenų stigmatizavimo ir įgalinimo“ finansuoja tarptautinė organizacija GAMIAN-Europe bei LR Sveikatos apsaugos ministerija.

2007 m. pavasarį psichikos pacientams atstovaujanti bei jų teises ginanti organizacija Klubas „13 ir Ko“ pradėjo tyrimą, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti, koks psichikos sutrikimų patyrusių asmenų diskriminacijos lygis Lietuvoje. Tyrimo metu buvo apklausta 270 psichikos sutrikimų patyrusių asmenų visoje šalyje. Tyrimo rezultatų apžvalgą kartu su pavyzdžiais iš savo gyvenimo pateiks pacientai konferencijoje „Mes tokie patys žmonės…“.

„Klausimynu, kurį sudarė per 70 klausimų, buvo siekiama išsiaiškinti, kaip psichikos pacientai suvokia stigmatizavimą bei diskriminaciją, kaip jie jaučiasi vertinami visuomenės ir kaip jie vertina patys save“, – sako Klubo „13 ir Ko“ vadovė Danguolė Survilaitė. Kaip papasakojo p.Survilaitė, šio tyrimo, kurį inicijavo tarptautinis psichikos pacientų teises ginančių organizacijų tinklas GAMIAN-Europe, metu buvo apklausti pacientai iš dar 22 Europos šalių. Baigus tyrimą, 2008 metais, bus atlikta visų šalių rezultatų lyginamoji analizė. „Labai tikimės, kad kitais metais taip pat surengsime konferenciją, kurioje galėsime pateikti išsamius viso tyrimo duomenis – juk labai įdomu, kaip mes atrodome Europos kontekste“, – sako Klubo „13 ir Ko“ vadovė.

Viena iš apklausos organizatorių Klubo narė Monika N., neseniai dalyvavusi Prancūzijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, skirtoje kovai su pacientų stigma, ir susipažinusi su psichikos pacientų padėtimi kitose šalyse bei organizacijų vykdomomis akcijomis, džiaugėsi, kad stigmatizavimo problema Lietuvoje, nors ir nežymiai, bet mažėja. „Pastaruoju metu vykdomi įvairūs projektai susilaukia visuomenės dėmesio, po truputį keičia visuomenės požiūrį ir supratimą. Anksčiau net pagalvoti nebūtume galėję apie mums skirtą socialinę reklamą, o šiandien neįgaliųjų organizacijos dalyvauja mugėse „Sostinės dienose“, Lietuvos gyventojai renka milijoną parašų už neįgaliuosius, visuomenė svarsto apie jų įdarbinimą“, – sako Monika. Vis dėlto, anot Monikos, sprendžiant su pacientais susijusias problemas, būtina įsiklausyti, ką apie tai galvoja patys psichikos sutrikimų patyrę asmenys. „O jie nors ir susiduria su vis dar nepalankia visuomenės nuomone, save vertina palankiai – tyrimas parodė, kad net trys ketvirtadaliai apklaustųjų mano žmones patyrusius psichikos sutrikimų esant naudingus visuomenei“. Per 70 procentų apklaustųjų pritarė teiginiui, kad jų „gyvenimas gali būti geras ir visavertis, nepaisant psichikos sutrikimo“ ir beveik pusė dažnai „jaučiasi bejėgiai“.

Kitas Klubo „13 ir Ko“ narys, Edmundas Mažonas, mano, kad neretai pacientai, pernelyg opiai reaguodami į savo negalią, linkę perdėti galimai neigiamą aplinkinių požiūrį į save. Anot Edmundo, dažnai psichikos sutrikimų patyrę žmonės labai jautriai supranta griežtesnę, nepalankiai išsakytą nuomonę, ir tai susieja su savo kaip paciento padėtimi. Būna, kad net bijo išeiti į gatvę, kadangi yra įsitikinę, jog kiekvienas šalutinis jų vartojamų vaistų poveikis iš šalies kitų stebimas ir pastebimas, nors iš tikrųjų nebūtinai yra taip“.

Konferencijos metu, be minėto tyrimo apžvalgos, bus aptarta psichikos pacientų stigmatizavimo ir diskriminavimo istorija Lietuvoje, kovos su šiuo reiškiniu priemonės ir rezultatai. Konferencijoje pranešimus skaitys VU filosofijos katedros psichologijos profesorius A.Bagdonas, Valstybinio medicinos audito inspekcijos direktorė Ramunė Navickienė; pacientai Monika N., Edmundas Mažonas, Lina Čiukšienė, Zina Samsanavičiūtė pasidalins savo asmenine patirtimi.

Konferencija vyks š.m. spalio 11 d., ketvirtadienį, viešbutyje „Best Western Naujasis Vilnius“ (Konstitucijos pr. 14, Vilnius). Pradžia 10 val.
Kviečiame dalyvauti.
Registracija el.paštu club13andco@centras.lt

arba tinklalapyje www.club13.lt
——-
Apie asociaciją Klubas „13 ir Ko“

Klubas „13 ir Ko“ – psichikos sutrikimų patyrusius asmenis, jų artimuosius ir draugus vienijanti asociacija, jau keturiolika metų veikianti visoje Respublikoje. Asociacija vienija per 70 narių, kurie įvairiai skatinami (pasitelkiama meno terapija, laisvalaikio organizavimas, užimtumas, darbo terapija), sėkmingai grįžta į visuomenę ir tampa visaverčiais jos nariais. Klubas „13 ir Ko“ pirmasis Lietuvoje ėmė rūpintis psichikos pacientų teisėmis, įkūrė Pacientų teisių gynimo grupę, kuri ne tik atlieka tyrimus, bet ir suteikia realią teisinę pagalbą asmenims, jei jų teisės buvo pažeistos. Klubo nariai aktyviai prisideda prie teigiamo psichikos pacientų įvaizdžio visuomenėje formavimo, dalyvauja renginiuose, televizijos laidose, veda seminarus bei mokymus. Klubas „13 ir Ko“ surengė per 40 pacientų piešinių parodų, išleido pirmąją Lietuvoje psichikos paslaugų vartotojų poezijos knygą, jau beveik dešimtmetį reguliariai leidžia pacientams ir psichikos sveikata besidominčiai visuomenės daliai skirtą žurnalą. Organizacijai vadovauja gydytoja psichiatrė Danguolė Regina Survilaitė, viena iš pirmųjų gydytojų Lietuvoje pradėjusi domėtis ir praktikuoti psichikos ligų gydymą bei reabilitaciją, taikydama ne tik medikamentus. Klubas „13 ir Ko“ – kelių tarptautinių pacientų organizacijų narys.

Daugiau informacijos:
Klubo „13 ir Ko“ vadovė Danguolė Survilaitė, tel. 8~682 68353, el.p. danga.su@centras.lt