Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos balandžio mėn. patikrino 36 vaistines (tarp jų – 17 vaistinių tinklams nepriklausančių) Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tyrimas atskleidė, kad dauguma vaistinių nevykdo LR teisės aktų – ne tik nesumažino vaistų antkainių, o juos dar net padidino.

„VVKT nustatė mažmeninių prekybos antkainių taikymo pažeidimų net 30 iš 36 tikrintų vaistinių (tarp jų 17 tinklinių ir 13 tinklams nepriklausančių vaistinių). Apmaudžiausia, kad šios vaistinės ne tik, kad nesumažino vaistų antkainių, kaip vaistines tai įpareigoja padaryti įstatymai ir Vyriausybės nutarimai, o antkainius dar net padidino. Ministerija su tuo nesitaikstys ir pažeidėjams taikys griežčiausias nuobaudas – iki vaistinių veiklos licencijų sustabdymo“, – teigia Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

VVKT tikrino 30 pavadinimų nekompensuojamųjų vaistinių preparatų (po 15 receptinių ir nereceptinių vaistų), parinktų iš 100 populiariausių nekompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašo. Daugiausia pažeidimų ir labiausiai „užkelti“ prekybos antkainiai buvo nustatyti šiose tikrintose vaistinėse: UAB „Tamro vaistinė“ (prekinis ženklas „Šeimos vaistinė“), Didlaukio 80A, Vilnius – 97% (28 iš 29) tikrintų vaistinių preparatų buvo taikyti didesni mažmeninės prekybos antkainiai, negu leidžia Vyriausybės nutarimas; UAB “Skalvė” ir Co, Donelaičio 70D-42, Kaunas – 71% (17 iš 24); UAB „Rovifarma“ vaistinė, Liepojos 49, Klaipėda – 46% (12 iš 26), UAB “Eurovaistinė”(prekinis ženklas “Eurovaistinė”), Savanorių pr. 68, Vilnius – 38% (11 iš 29).

 “Visoms vaistinėms VVKT nurodė trūkumus pašalinti per 5 dienas. Jeigu vaistinėse ir po 5 dienų nebus taikomi teisės aktais nustatyti mažmeninės prekybos antkainiai, VVKT, vadovaudamasi Farmacijos įstatymu, stabdys vaistinių veiklos licencijų galiojimą”, – teigia ministras R.Šukys.

            VVKT viršininkas Gintautas Barcys atkreipia dėmesį, kad nuo 2010 balandžio 1 d. didmeninio platinimo licencijos turėtojai ir vaistinės turi vadovautis LR Farmacijos įstatymo 59-1 straipsnio reikalavimais ir nekompensuojamiesiems vaistiniams preparatams privalo taikyti prekybinius antkainius, neviršijančius antkainių, nustatytų LR Vyriausybės 2010 kovo 10 d. nutarimu Nr. 257.

“VVKT atliko palyginamuosius tyrimus sausio ir balandžio mėnesį. Iš jų paaiškėjo, kad 22 vaistinių preparatų (iš pasirinktų tikrinti 30 vaistų), vidutinės kainos sumažėjo, o 7 vaistinių preparatų – net padidėjo. VVKT tikrinimas parodė, kad vidutiniškai vaistai vaistinėse atpigo tik 2,84%. Pastebėjome ir kitą prioblemą – ¾ naujas vaistų kainas deklaravusių vaistų gamintojų, jas vidutiniškai padididino apie 9%. VVKT pabrėžia, kad atliks papildomus palyginamuosius vaistų kainų tyrimus ir jei vaistų pabrangimas nebus motyvuotas, Sveikatos apsaugos ministerija apie tokį neetišką vaistų gamintojų elgesį informuos vaistų gamintojų šalių ambasadas, Europos Sąjungos priežiūros institucijas bei visuomenę ”, – teigia VVKT viršininkas Gintautas Barcys.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyrius

Daugiau informacijos:

VVKT viršininkas Gintautas Barcys

Tel. (8 5) 263 9264