+2
-0
+2

Rūkote? Artimieji, draugai rūko? Jei taip, gali būti, kad jau dabar jūsų oda yra nepagydomai nuvarginta kenksmingų medžiagų, kurias paskleidžia cigaretės dūmai. Todėl kol dar ne visai per vėlu, reikėtų imtis priemonių, galinčių padėti kenčiančiai rūkančiojo odai. Nes rūkymo pasekmės yra ne tik plaučių vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos ar pageltę dantys, bet ir – odos agonija.

Cigarečių poveikis

Cigaretėje yra sukauptas mirtinas chemikalų „kokteilis“ – amoniakas, vandenilio cianidas, butanas, nikotinas, karbolis, skruzdžių rūgštis, piridinas, arsenas, kadmis. Atrodo daug? Tačiau tai tik, cigaretėse esančių ir odai kenksmingų medžiagų sąrašo pradžia.
Rūkant nukenčia mažiausios kraujagyslės – kapiliarai. Jose vyksta svarbūs deguonies ir maisto medžiagų apykaitos procesai. Per kapiliarus oda yra maitinama, aprūpinama deguonimi. Kraujas anglies monoksidą gali prisijungti 200 kartų greičiau nei deguonį, todėl rūkant didelė dalis deguonies yra pakeičiama anglies viendeginiu.
Nikotino veikiamos kraujagyslės siaurėja, todėl į odą patenka mažiau kraujo, dėl to pablogėja aprūpinimas maisto medžiagomis bei deguonimi, silpnėja ląstelių gebėjimas regeneruotis.
Vienas cigaretės dūmas paskleidžia maždaug milijardą laisvųjų radikalų. Tyrimai parodė, kad, prieš juos pašalindamas, organizmas ketverius metus nešiojasi vienos cigaretės nuosėdas. Todėl nikotino veikimas yra visapusiškai kenksmingas. Organizmas, norėdamas apsiginti nuo laisvųjų radikalų, naudoja sukauptą vitamino C kiekį, kuris yra reikalingas organizmui, nes padeda apsisaugoti nuo kitų ligų. Iš organizmo norint pašalint kiekvienos cigaretės su dūmais patekusius laisvuosius radikalus, organizmas turi sunaudoti po 25 mg vitamino C. Todėl rūkaliams reikia dvigubos ar, JAV mokslininkų nuomone, net trigubos, vitamino C normos. Kitaip susilpnės imunitetas, sumažės atsparumas infekcijoms, padidės širdies infarkto, kraujotakos ligų rizika.

Poveikis odai

Rūkymo poveikis odai – katastrofiškas. Kepenys, bandydamos pašalinti kenksmingas medžiagas iš organizmo, yra nuvarginamos ir nebegali deramai atlikti savo įprastų funkcijų. Dėl to oda praranda spindesį, papilkėja. Taip pat rūkymas paspartina raukšlių atsiradimą, oda greičiau suglemba, tampa neelastinga. Kuo daugiau cigarečių surūkoma, tuo prasčiau oda atrodo.
Taip pat yra ir fizinis rūkymo poveikis odai. Rūkant prisimerkiama. Taip susidaro raukšlės aplink akis. Ruošiantis įtraukti dūmą, sučiaupiamos lūpos. Tai pagilina raukšles aplink burną.

Pasyvusis rūkymas

Rūkaliai per prievartą – taip apibūdinami tie žmonės, kurie, būdami kartu su rūkančiuoju, yra priversti kvėpuoti cigarečių užterštu oru. Cigaretės dūmai, po to, kai užgesinama cigaretė, ore pasilieka dar kelioms valandoms. Todėl būnantis toje pačioje aplinkoje, kurioje rūkoma, sulauks tokių pačių rezultatų, kaip ir rūkantysis – papilkėjusios odos, ankstyvųjų raukšlių, sumažėjusio odos elastingumo.

Kaip galima padėti rūkymo paveiktai odai?

Rūkymas stabdo kraujotaką, todėl ją reikėtų gerinti. Stimuliuoti kraujagyslių veiklą galima įvairiomis priemonėmis. Pavyzdžiui, pirtys – puiki kapiliarų treniruotė. Pirtyje sušylama, todėl kapiliarai išsiplečia. Išėjus iš pirties, oras būna daug vėsesnis, todėl kapiliarai greitai susitraukia.
Norint panaikinti odos papilkėjimą, geriausia naudoti kremus, skaistinančius odą – kremo sudėtyje turi būti vitamino C. Taip pat veiksmingi yra odos masažai, įvairios kosmetologų kabinetuose atliekamos skaistinančios procedūros.

Po kokio laikotarpio galima tikėtis matomų rezultatų?

Pirmiausia reikėtų mesti odą žalojantį įprotį. Tik tuomet bus galima tikėtis maksimalių rezultatų. Imantis visų odą gelbėjančių procedūrų, matomo rezultato būtų galima laukti praėjus aštuonioms savaitėms. Norint visiškai regeneruoti rūkymo paveiktą odą, gali prireikti daugiau nei metų sistemingai atliekamų procedūrų. Reikia nepamiršti, kad procedūrų efektyvumas priklauso nuo to, kaip oda atrodė pradėjus gydytis, kiek laiko buvo rūkoma, po kiek cigarečių per dieną surūkoma, nuo procedūrų dažnio.
Jeigu neatsisakysite žalingo įpročio, tačiau imsitės priemonių, žinoma, teigiamas poveikis odai bus, tačiau minimalus.

Kokių pasekmių reikėtų laukti, nesiėmus veiksmų odai gelbėti ir toliau rūkant?

Pradedant rūkyti, ypač jaunesniame amžiuje, pirmaisiais penktaisiais metais rūkymo poveikis odai nepastebimas. Tačiau mūsų oda turi „atmintį“. Tai, kaip buvo gyvenama jaunystėje, odoje atsispindės apie keturiasdešimtuosius gyvenimo metus. Tuo metu ir taip silpnėja odos funkcijos, tačiau, jei rūkėte ar rūkote, oda bus daug labiau suglebusi, pageltusi ir raukšlėta.

Britų mokslininkai ištyrė 25 identiškų dvynių poras, iš kurių vienas dvynys rūko visą gyvenimą, o kitas niekada nėra surūkęs cigaretės. Norėdami ištirti vidinės rankos pusės odos storį, gydytojai naudojo ultragarso sistemą. Tyrimai parodė, kad rūkaliaus oda buvo ketvirtadaliu plonesnė nei nerūkančiojo.

Kaip mesti rūkyti?

1.Išsirinkite dieną
Pasirinkite kitos ar ateinančios savaitės dieną, kurią mesite rūkyti. Nėra „tobulos“ dienos – tiesiog išsirinkite bet kurią ir pasirašykite kalendoriuje.
Prieš metant rūkyti:
•   Surašykite priežastis, kodėl norite mesti rūkyti (dėl sveikatos, šeimos, pinigų).
•   Užrašykite keletą naujų hobių, kuriais galėtumėte užsiimti vietoj rūkymo – sportas, mezgimas. Bet kas, kas užimtų jūsų rankas ir mintis.
•   Pakalbėkite su draugais, šeima, kolegomis. Papasakokite jiems apie savo planus mesti rūkyti, kad šis sumanymas taptų realesnis.

2. Pasirinkite vieną ar daugiau metodų.
Yra daug metodų rūkymui mesti. Pasirinkite daugiau nei vieną metodą, metimo efektyvumui padidinti. Pasirinkite tai, kas jums atrodo priimtiniausia.
Metodai:
•   Prisijunkite prie grupės žmonių, kurie taip pat nori mesti rūkyti. Moksliškai įrodyta, kad priklausant grupei, yra lengviau mesti.
•   Apsilankykite pas konsultantą, kuris konsultuoja rūkymo metimo klausimais.
•   Naudokite nikotino pleistrus, gumas, pastiles ar inhaliatorius. Jie pakeičia dalį nikotino, kurį įprastai gaunate rūkydami. Tai padės lengviau iškęsti nikotino atsisakymą.
•   Paprašykite savo daktaro jums išrašyti bupropiono. Tai antidepresantas, kuris gali padėti lengviau mesti rūkyti;
•   . Kartais mesti spontaniškai – labai veiksmingas būdas. Kai kurie žmonės vieną dieną tiesiog nusprendžia mesti rūkyti. Galbūt tą dieną, kai sužino, kad serga plaučių liga ar kai gimsta anūkas. Galbūt dėl kokių kitų priežasčių. Daug žmonių, kurie metė rūkyti, sako, kad nustojo rūkyti būtent naudodamiesi šiuo metodu.

3. Metimo dieną, visiškai liaukitės rūkę.
Nerūkykite. Nei truputį. Išmeskite visas cigaretes, tabaką, pelenus. Venkite situacijų, kuriose susigundytumėte parūkyti. Jei dažniausiai rūkote tam tikroje kėdėje, nesėdėkite joje. Jei dažnai rūkote naktiniame klube, venkite jo kurį laiką. Pakeiskite savo rutiną taip, kad naujojoje neliktų vietos rūkymui. Užuot rūkę geriau išeikite pasivaikščioti, daugiau mankštinkitės. Tai atitrauks jūsų mintis nuo rūkymo, pagerins nuotaiką ir padidins energijos kiekį. Būkite pozityvus. Tikėkite savimi ir savo planu.
Neužmirškite, kad nikotino įpratimo simptomai tęsiasi tik kurį laiką. Kai simptomai baigsis, jūs jausitės daug geriau nei bet kada.
Atšvęskite savo sėkmę ir padovanokite sau ką nors. Papasakokite draugams, kiek laiko jau nerūkote, kaip jums puikiai sekasi. Tai didis pasiekimas, kuriuo turėtumėte didžiuotis.

4. Jei nepasisekė mesti rūkyti, nepasiduokite.
Daugumai žmonių, kurie metė rūkyti, tai pavyko tik iš 5 ar 6 karto. Tai normalu. Todėl nenusivilkite savimi, jei iš karto jums nepavyko. Galbūt nikotino troškimas buvo per stiprus? Galbūt griebėtės cigaretės, kai jus apėmė stresas? Pasikalbėkite su specialistu apie savo patirtį. Jei manote, kad kitos priemonės, padės lengviau mesti rūkyti, pasitarkite su gydytoju apie tai ir bandykite vėl.
 

Laima Urbonaitė
Konsultavo „Jaunatvės namų“ kosmetikė
Indrė Buslienė
Rūkymas ir graži oda – nesuderinama