Ar žiemą oda rūpinatės intensyviau? Ne? Tuomet jau dabar būtų pats laikas pradėti tai daryti. Kodėl ir kaip reikia rūpintis oda žiemą, konsultavo „Jaunatvės namų“ kosmetikė Indrė Buslienė.

Kodėl žiemą odą reikia prižiūrėti kitaip, nei vasarą?

Žiemą odą prižiūrėti reikia itin rūpestingai, nes šaltuoju metų laiku ją veikia daug neigiamų veiksnių: žema oro temperatūra, sausas oras patalpose, šildymo sistemos, žvarbūs, šalti vėjai. Taip pat nepamiršti, kad net ir žiemą odą veikia odai kenksmingi UV spinduliai, kurių reikia saugotis.

Dėl visų šių veiksnių iš epidermio drėgmės išgaruoja daugiau. Kai oda netenka drėgmės, ji šerpetoja, trūksta, tampa jautri daugeliui dalykų. Netgi anksčiau naudotoms kosmetikos priemonėms. Todėl žiemą einant į lauką reikia naudoti tinkamą apsauginį kremą. Jame neturėtų būti vandens, nes šaldamas vanduo gali žaloti odos struktūras..

Kuo skiriasi priemonės, skirtos vasarai, nuo priemonių, skirtų žiemai?   

Priemonės žiemai ir vasarai skiriasi tuo, kad vasariniai kremai turi savybę padidinti odos drėgmę, o žieminiai kremai uždeda lipidinę plėvelę ant išorinio odos sluoksnio ir taip ją saugo nuo išsausėjimo ir šalčio. Kremai žiemai būna tirštesnės konsistencijos. Jų paskirtis – stiprinti natūraliąsias odos funkcijas, saugoti ją nuo šalčio ir išsausėjimo. Geras kremas taip pat turi turėti ne tik apsauginių savybių, bet ir maitinti bei regeneruoti odą, todėl renkantis kremą reikia perskaityti pateikiamą informaciją ir susipažinti su jo indikacijomis ir savybėmis.

Kaip rūpintis oda žiemą?

Norint, kad oda išliktų graži ir nesentų, apsauginiu kremu nuo UV spindulių reikia tepti tiek žiemą, tiek vasarą. Jį reiktų tepti prieš apsauginį kremą žiemai. Pirma tepamas kremas nuo UV spindulių, o palaukus, kol jis susigeria, – apsauginis kremas. Pakaktų naudoti kremą, turintį bent 15 SPF. Ypač patartina naudoti kremą nuo UV spindulių vykstantiems slidinėti, kadangi lauke yra itin daug sniego, kuris atspindi pavojingus UV spindulius.

Įdomus faktas yra tas, kad, jeigu odos neveiktų saulės spinduliai, ją nuolatos saugotume, dengtume šydais, teptume kremu, oda pradėtų senti tik apie šešiasdešimtuosius metus. Kūno oda sensta daug vėliau, nes ji saulę mato tik sezoniškai, ne kiekvieną dieną.

Žiemos metu vakarais, jei esate namuose, odą reikėtų jau nebe saugoti nuo šalčio, o drėkinti. Jei nusiprausėme ir žinome, kad niekur nebeisime iš namų, nebėra pavojaus sušalti, metas pasirūpinti odos drėgme. Ją drėkinti drėkinamuoju kremu, drėkinamosiomis kaukėmis ar naudoti įvairius drėgmės odai teikiančius purškiklius. Taip per naktį bus atnaujintas prarastas drėgmės balansas.

Kartą per savaitę patartina pasidaryti švelnų, atsižvelgiant į savo odos tipą, šveitimą. Taip nuimti raginį odos sluoksnį, kad drėkinamosios priemonės geriau įsigertų.

Nepamiršti paakių srities. Vyresnėms moterims reikia naudoti priemones, skirtas paakių sričiai. Apsauginis kremas žiemai yra sunkus, jis gali „padusinti paakius“, todėl vakare juos švelniai masažuoti drėkinamąja želė, kad šie atsipalaiduotų.

Žiemą neužmirškime ir lūpų. Labai svarbu jomis tinkamai rūpintis, nes žiemą jas taip pat veikia minusinė temperatūra, vėjas, o lauke mes kalbame, bendraujame, lūpos visuomet būna šlapios, drėgnos. Jos ypač išsausėja, suskilinėja, todėl joks lūpdažis ar blizgis gražiai neatrodys. Norint jas apsaugoti, lauke tepti balzamu ar kremu, skirtu lūpoms. Jei tuo metu jo neturim, nusipirkti bent paprasčiausią lūpų vazeliną ir tepti juo, kad lūpos visada būtų riebios ir apsaugotos nuo vėjo.

Kūno odą veikia šiurkštesni drabužiai, vilnoniai, moheros megztiniai. Nuo to ji sausėja. Kūno odą rekomenduojama nušveisti kartą per savaitę. Jei neturime specializuoto kūno odos šveitiklio, galima naudoti kavos tirščius. Kūną palepinti bent kelis kartus per savaitę losjonais, jei nėra įpročio ją drėkinti kasdien.

Šaltis ypač žaloja rankų odą, kadangi plaštakose yra labai mažai riebalinių liaukų, todėl jos daug greičiau yra veikiamos šalčio, šiurkštėja, skeldėja, pasidaro labai sausos, šerpetotos ir negražios. Dėl to, prieš keletą minučių prieš išeinant iš namų, jas reikia pasitepti, nebūtinai apsauginiu, bet bent kokiu riebesniu, kremu rankoms. Jei rankos ypač sausos, jas labai puikiai atgaivina ir suminkština parafino vonelės. Jos daromos kol atsigaus rankų oda, du kartus per mėnesį.

Žiemą būtina saugoti vaikų veiduką. Sniegas, minusinė temperatūra, gali labai ilgam laikui pažeisti odos kapiliarus. Kad nereikėtų gailėtis, būnant lauke vaikų skruostus, nosį ir lūpas patepti paprastu riebesniu vaikišku kremu.

Ar galima naudoti tą patį kremą rankoms, veidui ir kūnui?

Ne veltui yra kuriami specialūs kremai skirtingoms kūno vietoms. Pavyzdžiui, daugelis mano, kad kremas paakių sričiai nesiskiria nuo kremo veidui. Iš tikrųjų, kol oda jauna, kremo paakiams naudoti nereikia, tačiau vyresnėms moterims specialūs kremai teikia naudą, nes įvairių kremų sudėtis nevienoda. Pavyzdžiui, paakiuose nėra riebalinių liaukų, todėl kremai jiems būna daug švelnesni, lengvesnės konsistencijos. Veidui kremas būna riebesnis. Todėl kremus reikia naudoti pagal indikacijas.

Kaip dažnai naudoti kremą žiemai?

Apsauginį kremą rinktis pagal odos poreikį ir atsižvelgiant į odos tipą. Ant kiekvienos kremo pakuotės yra nurodyta, kokiam odos tipui jis tinka. Ar pakartotinai kremą tepti kelis kartus per dieną, reikia nuspręsti atsižvelgiant į odos poreikius. Jei oda riebi, kremuose, skirtuose tokiai odai, bus mažiau riebalų, todėl ją užtenka tepti vieną kartą per dieną, nedideliu kiekiu išeinant iš namų. Jei oda sausa, ją tempia, galima pakartotinai ją patepti kremu, skirtu sausai odai. Nesant poreikio, užtenka naudoti kremą kartą per dieną, nes paprastai kremas ant odos turėtų laikytis 8–10 valandų.

Jei oda ypač sausa, jai atgaivinti galima naudoti emolientus. Emolientai – tai riebalinės medžiagos, kurios minkština, drėkina odą ir saugo ją nuo išorinių dirgiklių, o žiemą – nuo šalčio.

Laima Urbonaitė

Šaltis odai – nebe priešas