+15
-3
+12

Jaunėja pacientų, kuriems atliekama klubo ar kelio sąnario protezavimo operacija, amžius. Kaip gyventi toliau ir greičiau sugrįžti į visavertį gyvenimą? Apie tai kalbamės su Kauno Raudonojo kryžiaus ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Ilona AŽELIENE ir kineziterapeute Virginija NĖNIENE.

Kaip vyksta sąnario protezavimo operacija? Kas jos metu atliekama?

Ilona AŽELIENĖ. Sąnario protezavimo operacija atliekama po traumų, esant įgimtai patologijai – jauname amžiuje arba kai išsivysto kelio ar klubo sąnario III–IV laipsnio artrozė vyresniajame amžiuje. Kelio, klubo sąnario operacijų daugiau atliekama moterims.
Klubo sąnario pakeitimo operacija yra neskausminga. Pacientui atliekama dalinė nejautra (epidūrinė-spinalinė anestezija). Operacija trunka 3–4 valandas. Pooperaciniu periodu pacientui leidžiami narkotiniai analgetikai. Operacijos sėkmė ir klubo sąnario patvarumas labai priklauso nuo pooperacinio gydymo ir nuo paciento elgesio.

Kaip žmogus jaučiasi po minėtos operacijos?

I.A. Žiūrint, kaip pasiseka operacija. Po operacijos pacientas parai keliamas į reanimaciją, kur stebima jo būklė, tam tikrais atvejais perpilamas kraujas (nes operuojant nukraujuojama), skiriama kraują skystančių vaistų. Po klubo sąnario operacijos yra būtina reabilitacija ir tris mėnesius skiriamas griežtas režimas.

Kokios procedūros skiriamos reabilitacijos metu?

Virginija NĖNIENĖ. Po klubo sąnario endoprotezavimo operacijos kineziterapijos procedūros pradedamos pirmąją parą po operacijos. Atliekami aktyvūs pratimai, lankstant kojų pėdas, kelių ir klubų sąnarius, taip pat daromi izometriniai pratimai šlaunų ir sėdmenų raumenims stiprinti.

Kineziterapeutas išmoko pacientus taisyklingai judėti su ramentais ar vaikštynėmis. Fizinis krūvis yra didinamas kasdien ir palaipsniui, atsižvelgiant į ligonio sveikatą. Gulint ortopedijos skyriuje pravedama lengva mankšta, o atvykus į reabilitacinį skyrių sudaroma individuali kineziterapijos programa atsižvelgiant į ligonio amžių, savijautą ir fizinį pajėgumą. Žinoma, tenka pavartoti ir skausmą malšinančių vaistų.

Praėjus po operacijos 7–8 dienoms, skiriama stacionarinė reabilitacija, jos trukmė – 20 dienų. Rekomenduojama 1–2 kartus per dieną atlikti specialią mankštą. Geriami ir antikoaguliantai (kraujo skystinamieji vaistai). Reabilitacijos metu pacientui šalia kineziterapijos skiriamas kojų masažas, šlaunų raumenų elektrostimuliacija, kuri gerina sąnarių kraujotaką, mažina skausmą, didina raumenų jėgą.

Ką reiktų žinoti žmogui, kuriam atlikta sąnario protezavimo operacija? Ką reikėtų daryti, ko vengti?

V.N ir I.A. Po operacijos koja gali būti patinusi 6 mėnesius ar net daugiau – tai normalu. Po klubo sąnario operacijos vengiant protezo išnirimo, draudžiama kryžiuoti kojas, sukti operuotos kojos pėdą į vidų sėdint, stovint ar gulint, lenkti koją per klubo sąnarį daugiau nei 90 laipsnių kampu.

Sėdint reikia vengti stataus kampo, tikslinga bintuoti blauzdas.

Venkite, fizinių darbų, staigių judesių, nekelkite sunkių daiktų.

Antsvoris – nereikalingas krūvis jūsų dirbtiniam klubui, kuris jį silpnina, trumpina tarnavimo laiką. Daugiau vaikščiokite – tai geriausia fizinis pratimas. Nesėdėkite giliuose krėsluose, ant žemų kėdžių ar koją užkėlę ant kojos. Nedarykite pritūpimų, nesilenkite pakelti daiktų nuo žemės, nevarstykite batų raištelių.

Einant ar stovint kojų pėdos turi būti tiesios, nesukite jų į šonus ar į vidų, taip pat nesukite liemens.

Miegodami ar gulėdami tarp kojų pasidėkite specialią pagalvėlę taisyklingai klubo sąnario pozicijai užtikrinti.
Sėdėdami kojas per kelius sulenkite taip, kad kampas tarp šlaunies ir blauzdos būtų ne daugiau nei 90°. Sėdėjimui įsigykite tvirtą kėdę su atramomis ir paaukštinta sėdyne. Automobilyje sėdėkite tik priekyje, sėdynę atloškite ir atstumkite iki maksimalios padėties.

Maisto produktus ir daiktus laikykite viršutinėse šaldytuvo ar spintelės lentynėlėse, kad nereikėtų lenktis 90° kampu.
Reguliariai atlikite specialius pratimus.

Jei pajutote blauzdos kaitimą, stiprų skausmą, pastebėjote jos paraudimą ar pajutote keistą skausmą krūtinėje, pasidarė sunkiau kvėpuoti, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Tris mėnesius rekomenduojama vaikščioti su ramentais.
Specialią mankštą atliekamą reabilitacijoje reikia tęsti ir grįžus į namus.

Kai sustiprėsite, po 3-jų mėnesių būtinai pasirodykite jus operavusiam gydytojui, kad padarytų nuotrauką, įvertintų jūsų sveikatos būklę ir pateiktų tolesnius nurodymus bei rekomendacijas.

Pacientė Dalia Mikšienė, 75-erių kėdainietė

Praėjusią žiemą paslydau, nukritau, lūžo šlaunikaulis. Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninėje man buvo atlikta klubo sąnario operacija. Jaučiausi gerai. Turėjau daryti specialią mankštą, taikė elektrostimuliaciją. Keturis mėnesius darau specialius pratimus klubo sąnariui. Jų išmokė reabilitacijos metu ir dabar tęsiu namuose. Pratimus darau kasdien kelis kartus per dieną. Dar papildomai stiprinu organizmą. Labai dėkinga chirurgui Vasiliauskui, FMR skyriaus vedėjai Ilonai Aželienei, gydytojui Donatui Senkanec už gerą gydymą, puikią priežiūrą.

·   Pernai Lietuvos gydymo įstaigose atliktos 6526 endoprotezavimo operacijos, t.y. per 12 proc. daugiau nei 2007-aisiais. Dauguma jų (6094) – pirminės klubo ir kelio sąnarių operacijos.
·   Gyventojų prašymus dėl nemokamų endoprotezų skyrimo registruoja Valstybinė ligonių kasa (VLK); ji taip pat atlieka endoprotezavimo operacijų apskaitą, centralizuotai perka sąnarių endoprotezus bei juos paskirsto ligoninėms, o pacientams, įsigijusiems endoprotezus savo lėšomis, išmoka nustatyto dydžio kompensacijas.
·   Šių metų pradžioje eilėje sąnario operacijos laukė 20 641 pacientas.
·   Pacientas turi teisę rinktis ligoninę, kurioje laukiančiųjų endoprotezavimo operacijos eilės yra trumpiausios, o kas jau pasirinkęs – pakeisti gydymo įstaigą. Savo pageidavimą pasirinkti kitą ligoninę asmuo turi raštu pranešti Valstybinei ligonių kasai.
·   Eilėje nemokamo kelio, klubo sąnario endoprotezo ar kompensacijos (jei endoprotezas įsigyjamas paciento lėšomis) kiekvienoje ligoninėje tenka laukti įvairiai: vienose mažiau nei mėnesį, kitose – apie 2 ar 3 metus.
 

Nika Vagnerienė

Sąnario protezavimo operacija: kaip gyventi toliau?