„Nieko tokio, čia tik paprastas kosulys, kuris praeis savaime. Išgersiu keletą puodelių arbatos, pagulėsiu lovoje ir kitą dieną jau būsiu sveika“, – taip manė Agnė, kuriai sausas kosulys pranašavo, jog tai – rimtos ligos simptomas.
Deja, tačiau tokių kaip Agnė – šimtai, o gal net ir tūkstančiai. Būtina reaguoti į sausą kosulį- simptomą, kuris kartais gali pranešti apie pavojingą ligą.
Kosulys – ne tik peršalimo, bet ir plaučių vėžio pranašas?
Jei šaltuoju metų laiku mus aplankė peršalimas, tuomet nieko keisto, kai šalia jo sukeliamų simptomų – slogos, gerklės skausmo, atsiranda dar ir kosulys. Išties, peršalimo ligos, virusinė infekcija, gali sukelti sausą kosulį, kuris gydantis turėtų praeiti.
Būna, jog sausas kosulys tampa nuolatiniu žmogaus gyvenimo palydovu su kuriuo tiesiog yra susigyvenama. Tačiau tikrai nereikėtų ignoruoti kosulio ir mėgautis jo draugija, nes varginantis kosulys, kuomet kosint skauda krūtinę ar net trūksta oro, jau gali būti rimta priežastimi sunerimti.
Kada reikėtų suprasti, jog jau laikas kreiptis į medikus? Atsakymas – tada, jei kosulys nepraeina ilgiau nei dvi savaites. Negana to, jis darosi vis „agresyvesnis“. Toks kosulys gali būti plaučių uždegimo, bronchito ar net plaučių vėžio pranašas.
Kartais žmonės skundžiasi ir sako, jog juos vargina lojantis kosulys, dar kitaip vadinamas laringitinis kosulys, kuris dažniausiai yra būdingas vaikams. Tėvai turėtų žinoti, jog esant tokiam kosuliui, nereikėtų delsti, laukimas gali sukelti komplikacijų.
Kaip palengvinti sausą kosulį?
Jei kankina sausas kosulys, tuomet reikėtų drėkinti gleivinę, vartoti daug skysčių. Tai turėtų būti ne sultys, bet šilti skysčiai, pavyzdžiui, sauso kosulio gydymui puikiai tinka čiobrelių arbatos.
Karšto vandens vonelės kojoms – taip pat puiki priemonė kovoje su kosuliu. Rekomenduojama kojų vonelės trukmė – 10-20 minučių.
Sauso kosulio simptomą mažina ir inhaliacijos, kurios turėtų būti daromos su soda ar jūros druskos vandeniu ar eteriniai aliejais, kurie puikiai dezinfekuos kvėpavimo takus.
Tačiau jei kosulys sulig kiekviena diena darosi vis stipresnis, tuomet vien tik šiltos arbatos ar kojų vonelės nepadės, būtina vartoti tinkamus vaistus.
Vaistai nuo sauso kosulio
Vaistinėse šiais laikais galima įsigyti ir vaistų nuo kosulio, žolinių, ir cheminių preparatų, kurie padeda išgydyti šį nemalonų simptomą.
Jei kosulys yra sausas, vadinasi, tuomet reikėtų gerti vaistų, kurie palengvina atsikosėjimą, tai gali būti įvairūs sirupai, tabletės, kurie išties gali greitai ir efektyviai susilpninti kosėjimą. Vertėtų atsiminti, jog atsikosėjimą skatinančios priemonės esant sausam kosuliui neefektyvios.
Sausas kosulys – ne tik rūkalių, bet ir bronchine astma sergančių žmonių problema
Vienas iš žalingiausių žmogaus įpročių – rūkymas. Deja, tačiau nuo rūkymo neatbaido net ir šokiruojantys paveikslėliai ant cigarečių pakelio pakuotės, o ką jau kalbėti apie nemalonius, kartais nuo ilgalaikio rūkymo atsirandančius simptomus. Vienas iš tokių rūkymo simptomų – kosulys, kuris dažniausiai būna sausas.
Tad jei Jūsų šeimoje ar draugų tarpe yra rūkantis žmogus, jam niekaip nepavyksta mesti šio žalingo įpročio, tuomet svarbu jam priminti, kad bent kartą per metus jis turėtų apsilankyti pas specialistus, pasitikrintų sveikatą, nes būtent rūkantiems žmonėms yra didesnė tikimybė susirgti vėžiu.
Sausas kosulys – ne tik rūkalių, bet ir astma sergančių palydovas. Bronchinė astma pasižymi ilgalaikiu ir sausu kosuliu, spaudimo jausmu krūtinės srityje, dusuliu… Būtina gydyti šią ligą, nes negydoma ji gali komplikuotis į užsitęsusį, sunkų bronchų astmos priepuolį.
Neleiskite kosuliui įsisenėti, gydykitės, kad ateityje netektų kentėti nuo kosulio sukeltų komplikacijų.
Autorius: Laura Rimgailė.