Šių metų gegužės 31-ąją minimos Pasaulinės dienos be tabako tema – „Lytis ir tabako vartojimas. Moterys – tabako pramonės taikiklyje“. Jos tikslas – dar kartą priminti pasauliui ir suteikti kuo daugiau informacijos apie didžiulę tabako produktų žalą žmogaus organizmui. Šia diena siekiama paskatinti šalių vyriausybes imtis griežtesnių priemonių tabako kontrolės srityje.

 

Tabako epidemijos tarp moterų kontrolė – svarbi kiekvienos rūkymo prevencijos politikos dalis. Šių metų Pasaulinė diena be tabako ypatinga dėmesį skiria neigiamai tabako pramonės įtakai moterims ir mergaitėms. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako pagrindų kontrolės konvenciją 170-yje ją palaikančių planetos šalių turi būti uždrausta bet kokia tabako pramonės reklama ir rėmimas.  Ši konvencija – pirmasis tarptautinis dokumentas, nustatantis visoms šalims bendrus minimalius tabako kontrolės politikos reikalavimus, reglamentuojančius tabako gaminių paklausos, pasiūlos mažinimą ir laisvos nuo tabako aplinkos kūrimą.

 

 

Pasaulyje apie 1,3 milijardo žmonių rūko ir 5 milijonai planetos gyventojų kasmet miršta nuo rūkymo sukeltų ligų, kas 6-tąją sekundę – viena iš 10 pasaulio mirčių yra sukelta rūkymo. 20 proc. visų planetos rūkančiųjų – moterys. Pusė visų rūkančiųjų ateityje neišvengs ligų, kurias sukelia tabakas. Prognozuojama, kad 2030 m. nuo rūkymo mirs vienas iš šešių suaugusiųjų planetos gyventojų. Nors beveik 70 proc. šių mirčių įvyksta besivystančiose šalyse, rūkymas vis dar lieka pagrindine sveikatos problema Europoje ir antra mirties priežastimi pasaulyje, pirmaujanti tarp visų mirties priežasčių, kurių galima išvengti.

 

 

2010 m. PSO ataskaitos „Tai, kas šiandien jau įrodyta, rytoj taps svarbiausiu darbotvarkės klausimu“  duomenims, tabako reklama labiausiai veikia jaunas mergaites. 151-os planetos šalies statistika rodo, kad tarp rūkančiųjų 11–15 metų paauglių – apie 7 proc. yra mergaičių, 12 proc. berniukų.  Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse rūkymas yra itin didelė problema. Pavyzdžiui Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Lenkija ir Vengrija priklauso šalių, kuriose yra daugiausiai rūkančių jaunuolių, grupei. Tai kelia didžiulį nerimą, nes ankstyva rūkymo pradžia yra vienas svarbiausių veiksnių, darančių įtaką  nuolatinio ir intensyvaus rūkymo įpročio formavimuisi.

 

Pasaulinės dienos be tabako proga Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus šalies žmones ir ypač moteris „nepaleisti dūmais“ savo ir savo tautos gyvenimo!

 

Medik