+0
-1
-1
Skauda sąnarius – gal podagra ?

Podagra yra lėtinė liga, susijusi su šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimais. Žinoma, kad per didelis šlapimo rūgšties kiekis kraujyje ir kituose svarbiuose organizmo skysčiuose yra žalingas – jis sukelia perteklinį natrio uratų kristalų formavimąsi, o šie kristalai pradeda kauptis sąnariuose ir audiniuose aplink juos bei įvairiuose vidaus organuose.

Viena dažniausių podagros komplikacijų yra podagrinis artritas – tai ūminis sąnario uždegimas, kurį lydi aštrus ir pulsuojantis skausmas, karštis pažeidimo vietoje, audinių paraudimas, patinimas. Pažeistas kojos nykštys – bene tipiškiausias podagros klinikinis simptomas, tačiau gali būti pažeidžiami ir kiti sąnariai, pavyzdžiui, čiurna, riešas, smulkieji plaštakos sąnariai, kelio sąnarys ir taip toliau. Tokie sąnarių uždegimai prasideda gana staigiai ir netikėtai – dažniausiai naktį ar paryčiais, kuomet organizmas jautriausias skausmui.

Pagrindinės podagros priežastys

Įdomu tai, kad net devynis ligos atvejus iš dešimties sudaro taip vadinama pirminė podagra. Šio tipo podagra susijusi su paveldimumu (jei artimi asmenys ja sirgo arba serga, tai labai didelė tikimybė, kad sirgs ir palikuonis, brolis, sesuo, anūkas ar anūkė). Kitas svarbus pirminės podagros „sukėlėjas“ – tam tikra mityba, kurioje gausu purinų (daug jų žuvyje, mėsoje, alkoholyje, ankštinėse daržovėse). Kuo daugiau tokių produktų valgoma ir kuo labiau piktnaudžiaujama alkoholiu, tuo didesnė podagros išsivystymo tikimybė.

Antrinę podagrą nulemia jau kiti sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, tam tikros inkstų ar kraujo ligos, kai sutrinka/ pakinta šlapimo rūgšties gamybos ir išskyrimo iš organizmo balansas. Daug įtakos daro ir tam tikrų vaistinių preparatų vartojimas ar kiti sveikatos sutrikimai (lėtinės ligos), būdingos konkrečiam pacientui. Įdomu tai, kad podagros priepuolį gali išprovokuoti netgi peršalimas, traumos, operacijos, žvynelinė, gausesnis riebaus maisto pavartojimas ir kitos priežastys, kurios kartais lieka ir nežinomos.

Trumpai apie podagros kontroliavimą keičiant mitybos ir gyvenimo įpročius

Pajutus pirmuosius klinikinius simptomus ar esant rizikos grupėje, geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją – jis atliks išsamius tyrimus, surinks ligos istoriją bei nuspręs, ką daryti kiekvienu atveju. Jei bus patvirtinta hiperurikemija (padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje), tuomet pacientui bus suteikiamos specialios dietos rekomendacijos, kuriose bus siūloma:

 • Valgyti reguliariai, po nedaug ir keturis – penkis kartus per dieną – nepersivalgyti, neprisivalgyti prieš miegą, tačiau jokiais būdais negalima badauti;
 • Atsisakyti arba sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį;
 • Taikyti sumažinto kaloringumo mitybą, derinant ją su reguliaru fiziniu krūviu – tai padės palaikyti optimalų KMI ir išvengti antsvorio bei nutukimo;
 • Atsisakyti riebios mėsos, paukštienos ir žuvies bei jūros gėrybių – vietoje jų rinktis liesą mėsą ir žuvį;
 • Nevalgyti mėsos subproduktų, pavyzdžiui, inkstų, kepenų, smegenų;
 • Vengti rūkytos, konservuotos ir sūdytos mėsos bei žuvies ir jų pusgaminių;
 • Vietoje keptos ir riebaluose virtos mėsos bei žuvies rinktis virtus, troškintus ir garuose ruoštus mėsos ir žuvies patiekalus;
 • Atsisakyti ankštinių daržovių arba maksimaliai apriboti jų suvartojimą; taip pat vengti ridikų, rūgštynių, špinatų, rabarbarų, briuselinių kopūstų, pomidorų, kivių – dėl konkretaus sąrašo reikėtų pasitarti su gydytoju;
 • Gerti bent po 2 litrus šarminio mineralinio vandens per parą;
 • Kasdien suvalgyti po 400 gramų įvairių daržovių ir 300 gramų įvairių vaisių (išskyrus aukščiau išvardintuosius);
 • Rinktis liesus pieno produktus ir pilno grūdo produktus, kaip ląstelienos šaltinius;
 • Vengti kofeino turinčių gėrimų.

Trumpai apie podagros gydymą vaistais

Jei pacientas tuo metu patiria paūmėjimą, sveikatos priežiūros specialistas padės numalšinti skausmą ir uždegimą, skirdamas nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, o kartais parinkdamas ir dar stipresnio poveikio gliukokortikosteroidus. Jis pasiūlys saugoti pažeistą sąnarį, galbūt dėti šaldančius kompresus, nenešioti traumuojančios avalynės. Jei įmanoma, svarbu kuo daugiau ilsėtis.

Gydytojui nusprendus, kad podagrą būtina gydyti, kartu su dietos taikymu skiriami ir vaistiniai preparatai, padedantys slopinti šlapimo rūgšties sintezę ir (arba) gerinti jos pasišalinimą iš organizmo. Naujoviškos vaistinės medžiagos, pavyzdžiui, febuksostatas, skirtos podagrai gydyti, mažina šlapimo rūgšties kiekį. Kai dėl tokių vaistų vartojimo palaikomas mažas šlapimo rūgšties kiekis, kristalų susidarymas liaujasi ir ilgainiui simptomai susilpnėja. Jeigu ilgą laiką palaikomas pakankamai mažas šlapimo rūgšties kiekis, gali sumažėti ir podagriniai mazgeliai, vadinasi, podagra gali būti sėkmingai kontroliuojama – svarbiausia, kad to norėtų pats pacientas.

 Pasveik.lt info