Šia diskomfortą sukeliančia liga serga ir jaunos, ir senos. Statistika teigia, kad ji vargina kas penktą šeštą trisdešimtmetę, kas antrą penkiasdešimtmetę, apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių. Apie šlapimo nelaikymą ir jo gydymą kalbamės su Klaipėdos apskrities ligoninės Ginekologijos skyriaus gydytojomis Živile Petrutiene ir Rasa Valickiene.

Šlapimo nelaikymas – viena iš tų ligų, kurių moterys bijo labiausiai. Nuo ko ji atsiranda?

Šlapimo nelaikymas – tai objektyviai nustatytas nevalingas šlapimo tekėjimas. Tai liga, turinti didelę įtaką gyvenimo kokybei, sukelianti socialines, higienines problemas.

Yra trys pagrindiniai šlapimo nelaikymo tipai: dėl krūvio, dirgli šlapimo pūslė, mišrus tipas.

Šlapimo nelaikymą fizinio krūvio metu nulemia susilpnėję dubens dugno raumenys, anatomiškai pakitusi šlapimo takų padėtis. Kitimus sąlygoja nėštumai, nutukimas, jungiamojo audinio nepakankamumas, amžius, menopauzė, mažojo dubens operacijos, sunkus fizinis darbas, lėtinės ligos. Paprastai veikia keli veiksniai. Tuomet šlapimas nevalingai teka kosėjant, čiaudint, keliant, t. y. bet kokio fizinio krūvio metu. Ligai progresuojant didėja ištekančio šlapimo kiekis net minimalaus krūvio metu. Dirgli šlapimo pūslė pasireiškia staigiu, stipriu noru šlapintis, nevalingu šlapimo ištekėjimu, dažnu šlapinimusi dieną ir naktį. Ją sąlygoja pačios šlapimo pūslės raumens pakitimai, inervacijos sutrikimai. Šis šlapimo nelaikymo tipas dažnai susijęs su šlapimo takų infekcija, akmenlige, nutukimu, menopauze, cukriniu diabetu.

Mišraus tipo atveju dominuoja vienas anksčiau minėtų šlapimo nelaikymo tipų.

Ar tai naujų laikų liga? Juk anksčiau apie tai netekdavo girdėti… Ar ligonių daugėja?

Šlapimo nelaikymas yra liga, susijusi su pokyčiais visuomenėje.Visuomenė senėja, o ši liga su amžiumi dažnėja. Dažnėja tokios ligos kaip nutukimas, cukrinis diabetas, judėjimo sutrikimai, todėl manoma, kad sergančių šia liga daugės. Ligonių daugėja, moterys drąsiau kalba apie šią ligą, ieško pagalbos, nes ši liga trikdo gyvenimo kokybę, sukelia psichologinių problemų.

Kam labiau būdinga ši liga – vyrams, moterims? Kokio amžiaus?

Moterys šia liga serga du kartus dažniau nei vyrai. Liga dažnėja su amžiumi, tačiau neaplenkia ir jaunų. Dažniausiai pasitaiko krūvio šlapimo nelaikymas, ypač jaunesnėms moterims. Vyresnėms moterims dažniau nustatomas mišraus tipo šlapimo nelaikymas

Ar medicina gali šiems žmonėms padėti? Kokiais būdais?

Šlapimo nelaikymas gydomas, todėl nereikėtų slėpti negalavimo ir spręsti problemą tik naudojant higieninius įklotus. Gydymo metodai yra neoperaciniai ir operaciniai. Metodas parenkamas individualiai, priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, ligos sunkumo. Parenkant gydymą įvertinamos ligos priežastys, rizikos veiksniai, ligos poveikis moters gyvenimui.

Neoperaciniai gydymo metodai skiriami pradinėse ligos stadijose.Rekomenduojama moteriai keisti gyvenimo būdą (mažinti svorį, didinti fizinį aktyvumą), keisti šlapinimosi režimą, skiriama speciali mankšta,vaistai, veikiantys šlapimo pūslės raumenį.

Šlapimo nelaikymas dėl krūvio dažniausiai gydomas operaciniu būdu. Auksinis standartas – minimaliai žalojanti operacija naudojant sintetinę makšties juostelę, kuri stabilizuoja vidurinę šlaplę ir taip apsaugo nuo nevalingo šlapimo tekėjimo fizinės įtampos metu. Ši operacija pranoksta kitus gydymo metodus, nes yra saugesnė ir trunka vos 15-20 minučių. Tai labai ilgai veiksmingos operacijos. Pasaulyje ši operacija atliekama nuo 2002 metų, mūsų skyriuje – nuo 2008 metų. Pasaulio statistika rodo, kad ryškų pagerėjimą po operacijos jaučia 85-95 proc. pacienčių.

Norinčiųjų operuotis turbūt būtų daugiau, jei nereikėtų taip brangiai – per 1500 litų – mokėti…

Taip. Polipropileno juostelę su instrumentų rinkiniu, reikalingu operacijai, pacientės perkasi pačios, nes ligonių kasos jos kol kas nekompensuoja. Kita vertus, kiek išleidžiama higienos reikmenims, turint šią bėdą, kiek patiriama diskomforto!

Ar yra priemonių, kurios padėtų išvengti pakitimų ir kartu operacijos?

Šlapimo nelaikymo profilaktika – dubens dugno raumenų stiprinimas, sveika gyvensena. Svarbi saikinga fizinė veikla.

Kada reikia kreiptis į gydytoją – ar tikslinga tai daryti vos tik pajutus pirmuosius šlapimo nelaikymo simptomus?

Delsti nereikėtų. Pradinėse ligos stadijose gali užtekti dubens dugną stiprinančių pratimų, gyvensenos ar šlapinimosi režimo keitimo. Deja, kai kurios moterys dar linkusios slėpti šį nemalonų sutrikimą, laiko tai senatvės norma.

Į šią problemą turėtų atkreipti dėmesį ir šeimos gydytojai: pasidomėti, paklausti pacienčių, ar neturi problemų dėl šlapimo nelaikymo, ir esant reikalui nusiųsti pasikonsultuoti su ginekologu.

Genovaitė PRIVEDIENĖ

Vakarų ekspresas