+0
-1
-1
Sloga

Sloga

 

Ar žiemos šaltukas jau spėjo įkasti? Jei prieš šaltąjį sezoną nespėjote sustiprinti imuniteto, tikriausiai jau teko „pasidžiaugti“ peršalimu. Sloga – tai peršalimo simptomas, pasireiškiantis čiauduliu, užsikimšusia arba varvančia nosimi. Nors ir sakoma, kad negydoma sloga praeina per savaitę, o gydoma – per septynias dienas, iš tiesų geriau imtis priemonių. Antraip sloga gali komplikuotis į sinusitą.

 

Kada griebtis vaistų?

Kol neturite temperatūros, net negalvokite apie paracetamolį. Įprotis gydytis stipriais vaistais vos tik pradeda varvėti nosis gali baigtis tuo, kad susirgus rimta liga teks gerti dvigubas vaisto dozes. Mat organizmas jau bus pripratęs prie medikamento ir pats nebemokės kovoti su liga. Todėl leiskite savo kūnui pačiam išsigydyti, šiek tiek padėdami jam paprastomis, nekenksmingomis priemonėmis.

Vaistinėje galite nusipirkti jūros vandens, kuris praplaus ir dezinfekuos nosies gleivinę. Lengvai slogai gydyti gali pakakti ir šio purškalo. Jei nosis spėjo užsikimšti, vartokite stipresnius nosies purškalus. Tačiau nepamirškite, kad juose esančios aktyvios medžiagos veikia labai stipriai ir ilgai naudojamos gali pažeisti, išdžiovinti gleivinę. Gydomojo purškalo ar lašelių nenaudokite dažniau, nei rašoma ant informacinio lapelio ir ne ilgiau nei 5 paras.

Slogos virusai dažnai permeta savo pajėgas į gerklės gleivinę. Kas apsisaugotumėte nuo gerklės užgedimo, profilaktiškai praskalaukite gerklę druskos tirpalu. Šiltame vandenyje ištirpinkite šaukštelį juoduotos druskos ir skalaukite gerklę du kartus dienoje.

Jei sloga nepraeina ilgiau nei tris savaites, apsilankykite pas gydytoją. Gali būti, jog ji įgavo lėtinę formą ir net neketina trauktis.

 

Liaudiški metodai – pigiai ir efektyviai
Ne visi senolių būdai gydyti slogai priimtini mūsų dienomis. Uostyti tabako, plauti gerklę degtine ar grūsti į nosį česnako tikrai nesiūlysime. Tačiau pateiksime patarimų, kaip greičiau išvaryti iš kūno įkyrią bacilą.

 

  • Kasdien išgerkite ne mažiau kaip du litrus vandens. Vanduo išvalys organizmą ir „išplaus“ iš jo slogos sukėlėjus.
  • Prieš miegą pamirkykite kojų padus karštame druskingame vandenyje. Kojos turi stipriai įšilti. Tuomet kelias minutes pamasažuokite pėdas ir ištrinkite jodo tirpalu padukus. Apsimaukite vilnones kojines ir keliaukite miegoti. Procedūra keistoka, tačiau tikrai veiksminga.
  • Kvėpavimas česnako garais – bjaurokas, bet labai efektyvus būdas atsikratyti slogos. Užkaiskite puode pusę litro vandens, prieš pat užverdant sumeskite į jį vieną smulkiai pjaustytą česnako galvą. Nuimkite puodą nuo ugnies ir pakvėpuokite česnako garais 3-4 minutes. Procedūrą kartokite tris kartus dienoje, kol sloga praeis.
  • Nuo slogos padeda šių vaistažolių arbatos: ramunėlių, šermukšnių, šalpusnių, liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų lapų ir uogų. Gerkite vienas ar darykite žolelių mišinius. Nevartokite pipirmėčių ir mėtų arbatos – „užkimš“ nosį. Suaugusiems sloga greičiau praeis į arbatą įpylus šlakelį žolelių trauktinės. Geriausia tokia „šildanti“ arbata veiks prieš miegą.
  • Ant palangės auginate alijošių? Nuskinkite lapą, nupjaukite smailius kraštelius, nulupkite odelę ir išspauskite kelis lašus sulčių. Lašinkite į nosį kelis kartus dienoje. Alijošiaus lapo mėsingąją dalį galite sutrinti su medumi ir valgyti po šaukštelį tris kartus dienoje. Stiprins imunitetą ir gelbės nuo slogos.

 

Jei sloguoja kūdikis

 Jei suaugusiam sloga – menka bėda, tai kūdikio sloga yra rimtas susirgimas. Mažyliui susirgus sloga tampa sunku kvėpuoti, žįsti ar gerti iš buteliuko. Kūdikiams sloga kur kas dažniau pereina į lėtinę formą ar komplikuojasi į ausų uždegimą, sinusitą, bronchitą. Vos tik pastebėjus, jog kyla temperatūra, atsiranda tirštų nosies gleivinės išskyrų, iš karto kreipkitės į gydytoją.

Jei sloga silpna, mažyliui galite padėti patys. Sekretą iš kūdikio nosytės reiktų valyti lengvai pirštais spustelėjus nosies sparnelius. Kai sekretas išbėga jį nuvalykite šiltame virintame vandenyje sudrėkintu marlės gabalėliu ar servetėle. Galite servetėlę pamirkyti ir medetkų ar ramunėlių nuovire. Po to nosytę švelniai nusausinkite ir patepkite kūdikiams skirtu riebiu aliejuku ar kremu. Jei nosies sekreto daug, o kūdikis dar nemoka išsišnypšti, įsigykite specialų guminį balionėlį. Juo iš nosies ištrauksite nereikalingą sekretą. Po to būtina balionėlį išplauti ir dezinfekuoti.

Į kūdikio nosytę jokiu būdu negalima lašinti įprastų nosies lašelių, netinka liaudiškos priemonės su česnakais – visa tai tik pažeis jautrią nosies gleivinę ir sukels dar didesnių bėdų. Gydytojas ar vaistininkas gali rekomenduoti kūdikiams skirto purškiamo jūros vandens. Jis yra švelnus, nežeidžia gleivinės, išvalo ją ir palengvina kvėpavimą.

Šaltuoju metų laiku būtinai saugokite mažylį nuo peršalimo, venkite kontaktų su sergančiais, jokiu būdu nesineškite vaiko į patalpą, kurioje tvyro dulkės, cigarečių dūmai, dažnai vėdinkite kambarius.