Vaisių sultyse, kurias kasdien geria milijonai vaikų, gali būti pavojingų vėžį sukeliančių chemikalų, perspėja mokslininkai. Jie ištyrė įvairias populiarias vaisių sultis ir daugelyje jų rado didelius cheminės medžiagos stibio kiekius. Didelės jo dozės gali būti nuodingos. Kopenhagos universiteto mokslininkai nustatė, kad vaisių sultyse stibio koncentracija 2,5 karto viršija ES nustatytą saugų lygį vandentiekio vandenyje.
Kai kuriose sulčių pakuotėse šios medžiagos kiekiai dešimt kartų viršijo saugią normą. Mokslininkų manymu, į gėrimą stibio patenka iš plastikinių pakuočių. Per ankstesnius tyrimus chemikalo buvo rasta mineraliniame vandenyje. Ekspertai spėja, kad jo ten galėjo patekti iš buteliukų.Mokslininkai, paskelbę savo tyrimo rezultatus žurnale „The Journal of Environmental Monitoring“, išreiškė susirūpinimą milijonų vaikų sveikata. Jie paragino nedelsiant atlikti nuodugnesnius tyrimus. Rastas chemikalas gali sukelti vėžį, širdies ir plaučių negalavimus. Nors mokslininkai neminėjo konkrečių sulčių pavadinimų, manoma, kad stibio rasta 16 populiariausių juodųjų serbentų ir braškių sulčių gėrimų.
Tyrime dalyvavęs farmakologijos fakulteto doktorantas Clausas Hansenas mano, kad chemikalų įsisavinimą iš buteliukų gali paspartinti vaisių sultyse esanti citrinos rūgštis.„Tirtuose produktuose stibio koncentracija viršija vandeniui taikomus apribojimus, bet kadangi maisto produktams jie negalioja, nepažeistos jokios taisyklės“, – sako jis.„Vis dėlto negalime būti tikri, kad toks stibio kiekis yra nekenksmingas. Būtų gerai atlikti daugiau tyrimų ir nustatyti, kokia stibio koncentracija turėtų būti leidžiama vaisių gėrimuose. Reikėtų išgerti labai daug juodųjų serbentų sulčių, kad viršytum maksimalią rekomenduojamą dozę, todėl ir nėra apribojimų geriamam vandeniui ar gaiviesiems gėrimams.Bet negalime būti tikri, kad dideli mūsų rasti kiekiai yra visiškai nekenksmingi“, – sako C.Hansenas.
Mokslininkai ištyrė 42 skirtingų gamintojų raudonų vaisių gėrimus, pardavinėjamus Danijoje, Škotijoje ir Graikijoje. Juose rasta stibio koncentracija 17 kartų viršijo anksčiau nustatytus kiekius. Mokslininkų išvadose rekomenduojama atlikti daugiau tyrimų ir nustatyti, ar chemikalas į sultis patenka gamybos metu. 2006-aisiais Vokietijos mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad stibis į mineralinį vandenį patenka iš plastikinių buteliukų. 2005-aisiais paniką sukėlė prancūzų mineralinis vanduo „Volvic“, kurio buteliukuose rasta potencialiai žalingų chemikalų. Gamintojas „Danone Waters“ pradėjo tyrimą, kai dviejų vaikų motina maisto standartų agentūrai pateikė skundą, kad mineraliniame vandenyje pajuto stiprų „deginantį“ chemikalų skonį.
Vandenyje, kuris, kaip teigiama reklamoje, filtruojamas pro vulkaninius akmenis, buvo rasta naftaleno – cheminės medžiagos, kurios didelės dozės gali pažeisti kepenis.
iMed