Stipriosios lyties negalavimai


Būtina vyrus skatinti, kad daugiau rūpintųsi ir domėtųsi savo sveikata. Mūsų medikų tikslas- didinti žinomumą dėl prostatos ligų ir jas sukeliančias priežastis. Pastaruoju metu Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkstančių naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 procentų Lietuvos gyventojų miršta nuo vėžio. Trečdalį vėžio atvejų galima išgydyti, jeigu liga diagnozuojama anksti. Tačiau praktikoje vis dar daugiau dėmesio skiriama gydymui, o ne profilaktikai. Ar ligonių, kenčiančių dėl prostatos problemų padaugėjo, spręsti sunku, tačiau žinių apie šias ligas atsirado tikrai daugiau, o ir padėti galima efektyviau. Priešinė liauka, arba prostata, pagal dydį ir formą primena kaštoną. Ji iš visų pusių gaubia iš šlapimo pūslės išeinantį šlapimo kanalą (šlaplę) ir atsiveria į šlaplę 15-20 angučių. Ilgą laiką buvo manoma, kad prostata gamina tik spermos skystąją dalį, fermentus ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas, tačiau sutrikus prostatos funkcijai, visapusiškai nukenčia vyro lytinis gyvenimas, todėl dažnai mėgstama prostatą lyginti su antrąja vyro širdimi. Manoma, kad iki 15 procentų vyrų serga lėtiniu prostatos uždegimu.

Lytinė sfera žmogui yra labai svarbi, tačiau perdėtas sureikšminimas gali sąlygoti įvairias psichologines problemas ir net uždegimines ligas. Prostatos uždegimas gali pasireikšti labai įvairiai, bet žmogus ypatingų skausmų nejaučia. Vieni pacientai labiau skundžiasi skausmu ir tempimu pilvo apačioje, tarpvietėje arba kirkšnyse, dažniau šlapinasi, kiti- prastu miegu, nuolatiniu nuovargiu, sumažėjusia potencija, bei pagreitėjusiu sėklos išsiveržimu. Būtent šie pastarieji simptomai dažniausiai ir priverčia kreiptis į gydytoją. Tačiau kartais vyrai nejaučia jokių simptomų ir tik atlikus tyrimus randami pakitimai prostatoje. Atvėsus orams, į gydytojus kreipiasi ne tik daugiau ūmiais prostatitais sergančių žmonių, bet ir daugiau sergančiųjų lėtiniais prostatitais, kuriems liga paūmėja ar atsinaujina. Prostatitai gali būti ir alerginiai, kai prostata, kaip ir visas organizmas, reaguoja į kokį nors dirgiklį.
Dažniausi priešinės liaukos uždegimų sukėlėjai – tai infekcijos, ir ypač lytiškai plintančios. Kas keli metai atrandami vis nauji lytinių infekcijų sukėlėjai, ištobulinama jų diagnostika. Dar ir dabar medikai nežino jų visų. Prieš 20 metų buvo žinoma tik apie gonorėją ir trichomonozę, o visi kiti mikroorganizmai buvo priskiriami neaiškių “negonorėjinių” uždegimų sukėlėjams. Šiandien jau niekas neabejoja dėl Chlamydia ir įvairių Mycoplasma rūšių reikšmės sukeliant uždegimą. Šių prostatitų gydymas reikalauja specifinių medikamentų - t.y. pirmiausia reikia gydyti lytiškai plintančią ligą, jos sukėlėją.
Taip pat daug įtakos “vyriškoms problemoms” turi psichologiniai stresai, kraujo sąstovis dubens organuose dėl mažo judrumo, lytinis susilaikymas – tai veiksniai, dažniausiai tik pabloginantys jau esamą situaciją. Taip papuolama į užburtą ratą. Dažnai girdime: susilaikymas – dora.
Reguliarus lytinis gyvenimas svarbus ir vyro, ir moters sveikatai bei psichologinei pusiausvyrai. Posakis “susilaikymas – dora” tiktų žmonėms, dažnai keičiantiems lytinius partnerius, nes tuo atveju padidėja lytiškai plintančių infekcijų rizika. Liūdniausios negydomo prostatito pasekmės - potencijos, erekcijos sutrikimai, nevaisingumas, depresija, neurastenija ir kiti psichikos sutrikimai.
Kaip patvirtinama diagnozė?
Dažniausiai atliekami keli tepinėliai iš šlaplės, prostatos sekreto tyrimas ir prostatos echoskopija. Tyrimų kiekis priklauso nuo finansinių aspektų. Galimų sukėlėjų nustatymas jautriais ir patikimais metodais, pavyzdžiui, PGR (polimerazės grandininė reakcija) metodu, vertas investuojamų pinigų, nes leidžia nuspręsti, kokius antibiotikus ir kiek reikia naudoti. Prostatos sekreto ir uretros tepinėliai parodo, ar yra uždegimas. Prostatos echoskopija - prostatos dydį, konsistenciją, esamo uždegimo simptomus ir buvusių procesų pasekmes. Visiems vyresniems kaip 50 metų amžiaus vyrams reikėtų kartą metuose atlikti PSA tyrimą, o didesnės rizikos grupei priskiriamose šeimose (kai prostatos vėžiu serga ar sirgo tėvas, broliai) šį tyrimą rekomenduojama atlikti jaunesniame amžiuje. Būkite atsakingi už savo ateitį ir sveikata. Geriausia investicija- profilaktika.
UAB „Asmeda“ gyd. M.Kukčikaitis