Be užmokesčio pas sunegalavusius pacientus vykstantys bendrosios praktikos gydytojai tokios padėties nutarė nebekęsti. Lietuvos gydytojų sąjungos valdyba gruodžio pabaigoje žada priimti griežtą rezoliuciją, kurioje bus reikalaujama gydytojų vizitus pas ligonius apmokestinti arba tokią tvarką panaikinti.

Galima spėti, kad tada gerokai pailgėtų eiles poliklinikose, greitąją pagalbą teikiantiems medikams būtų daugiau darbo. Tačiau perspektyva, kad Panevėžio Greitosios medicinos pagalbos stoties medikams gali tekti dirbti dar didesniu krūviu, įstaigos vadovybės nebaugina: direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė dienraščiui „Sekundė” sakė, kad įstaigoje darbuotojų stygiaus nėra, o komentuoti Gydytojų sąjungos siūlymus – ne jos kompetencija.

Lietuvos gydytojų sąjungos Panevėžio skyriaus vadovas Algirdas Žemaitaitis sako, kad vizitų pas pacientus apmokestinimo problemą seniai reikėjo spręsti, todėl džiugu, kad reikalas bent kiek pradeda judėti iš mirties taško.

„Visi žinome, kad bendrosios praktikos gydytojų užimtumas yra didžiulis, o vizitų pas pacientus apmokestinimo klausimas iki šiol nėra deramai aptartas, – tvirtino A.Žemaitaitis. – Nemanyčiau, kad vizitų į paciento namus paslaugą reikia visiškai panaikinti. Tačiau yra tokių ligonių, kuriuos neišvengiamai reikia lankyti, ir už tai turi būti numatytas užmokestis. Galbūt dalį funkcijų galima deleguoti slaugytojoms, kaip tai yra kai kuriose užsienio šalyse, tačiau tai turi būti aiškiai aptarta.”

Pasak A.Žemaitaičio, vizitai į namus reikalauja didelių laiko sąnaudų, ne visose gydymo įstaigose išspręsta transporto problema.

„Kol gydytojas aplanko vieną pacientą, kabinete priimtų apie dešimt, – palygino A.Žemaitaitis. – Pasigirsta nuomonių, kad už gydytojų vizitus galėtų mokėti patys pacientai, tačiau manau, kad tai turėtų atlyginti ligonių kasos.”

Gydytojų sąjunga kalba, kad vertėtų Lietuvoje įvesti tokią tvarką, kokia galioja Didžiojoje Britanijoje arba Vokietijoje: staiga susirgęs ligonis kviečiasi greitąją arba pats vyksta į gydymo įstaigą. Jei tokia tvarka Lietuvoje nepriimtina, vizitus į namus reikia papildomai apmokestinti. Tokie reikalavimai bus išdėstyti gruodžio pabaigoje ketinamoje priimti Lietuvos gydytojų sąjungos rezoliucijoje.

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos Paįstrio gydytojo kabinete dirbantis bendrosios praktikos gydytojas Gintaras Noreika tikina manąs, kad simbolinis iškvietimo apmokestinimas galbūt sudrausmintų piktnaudžiauti mėgstančius pacientus, nes dažnokai tenka vykti nesant būtino reikalo.

„Neretai būna, kad žmogus kviečiasi gydytoją vaistų išrašyti, – neslepia G.Noreika. – Manau, kad už vizitą pacientas turėtų susimokėti, o ligonių kasoms atidavęs gydytojo išrašytą kvitą atgautų 70-80 procentų pinigų. Norisi tikėti, kad nors ir dviejų litų mokestis sudrausmintų žmones.” Neišspręsta ir transporto problema – pas ligonius gydytojas vyksta savo automobiliu, už tai per mėnesį gauna 240 litų kompensaciją.

Gydytojas abejoja, ar teisinga būtų visiškai atsisakyti vizitų į namus. „Nemanau, kad tai patiktų greitosios pagalbos medikams, – svarstė pats greitosios pagalbos gydytoju dirbęs G.Noreika. – Esu įsitikinęs, kad greitoji turi teikti skubią medicinos pagalbą, o ne važiuoti pas vos sunegalavusius žmones.”

Miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė „Sekundei” sakė, kad vizitai į namus – poliklinikų ir bendrosios praktikos gydytojų reikalas, todėl jokių Gydytojų sąjungos sprendimų nekomentuos.