Vargina sausas kosulys
Žiemą, kai grėsmė peršalti padidėja, paprastai manoma, kad užkimęs balsas gali būti sezoninės ligos požymis. Iš tiesų – jeigu staiga užkimstama, to priežastis dažnai būna gripas ar kitos virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.
Tačiau užkimti galima ne vien dėl peršalimo. Galbūt buvo nuvargintos balso stygos ir prasidėjo jų uždegimas.
Balso stygos – dvi gleivinės klostės, esančios gerklose. Patinusios klostės nebegali susiglausti, tad sunkiau išgaunamas garsas, ir balsas darosi duslus arba visai užkimsta. Jei pradedama giliau kvėpuoti ar bandoma garsiau kalbėti, atsiranda sausas dirginamas kosulys.
Tokia būklė gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Jei užkimimas išlieka ilgiau, reikia kreiptis į gydytoją.
 
Ūminis laringitas
Užkimimo priežastis gali būti ir ūminis laringitas/4475″>laringitas – paviršinis gerklų gleivinės uždegimas. Jis gali išplisti į gilesnius sluoksnius – pogleivį, raumenis, kremzles.
Ūminis laringitas dažniausiai yra viršutinių kvėpavimo takų kataro metu išsivysčiusio nosies bei ryklės uždegimo tąsa. Juo susergama peršalus, dėl dirginančių medžiagų (tabako, dūmų, dulkių, garų) poveikio.
Kai kada ūminis laringitas gali būti susijęs su infekcinėmis ligomis – gripu, tymais, skarlatina, kokliušu ar sukeltas mikroorganizmų, kurie, nusilpus imunitetui, suaktyvėja.
Ligos požymius lemia infekcijos proceso sunkumas, kokia gerklų sritis pažeista, kaip organizmas reaguoja. Būdingiausias simptomas yra užkimimas. Jis gali būti įvairaus laipsnio: nuo nedidelio iki sunkaus, kai balso visiškai nebūna. Neretai, be užkimusio balso, pasireiškia krenkštimas, kosulys, jis iš pradžių būna sausas, vėliau – drėgnas, atkosėjama gleivių.
Kai uždegimas pereina į gilesnius gerklų sluoksnius, gali varginti kaklo skausmas, būna sunku nuryti, netgi kvėpuoti. Be to, pakyla kūno temperatūra, vargina bendras silpnumas, gali padidėti kaklo limfmazgiai. Taigi būtina kreiptis į gydytoją
 
Svarbiausia – tiksli diagnozė
Kur kas grėsmingesnė liga yra gerklų vėžys. Jeigu balsas nežinia dėl ko užkimsta ir tokia būklė tęsiasi ilgokai, patartina pasitikrinti sveikatą. Kai jau atsiranda dusulys, auglys gali būti išplitęs. Jei gerklų vėžys nustatomas pradinių stadijų, gydymas kur kas veiksmingesnis ir nereikia gana sudėtingų operacijų.
Jeigu rytais balsas užkimęs, o atsikrenkštus tai praeina, galbūt tokia būklė atsirado dėl gastroezofaginio refliukso (rėmens). Užkimimas gali būti ir skydliaukės, inkstų ar urologinių ligų požymis, tačiau tokie atvejai nėra dažni. Balso problemų gali sukelti ir depresija. Tai – funkcinis sutrikimas.
Kadangi ūmus užkimimas dažnai atsiranda peršalus, patikimiausios profilaktikos priemonės – organizmo stiprinimas, ypač – grūdinimas. Staiga užkimus dėl peršalimo, reikia tinkamai gydytis, t. y. leisti balsui ilsėtis: laikytis tam tikro režimo arba tylėti. Būtina vartoti reikiamus vaistus, daryti inhaliacijas. Veiksmingiausios, žinoma, gydytojo skirtos procedūros, bet pravartu nepamiršti ir liaudies medicinos metodų. Be to, reikėtų gerti pakankamai skysčių, įvairių vaistažolių arbatų, valgyti medaus, nes jis stiprina imunitetą, turi gydomųjų savybių. Tačiau svarbiausia – išsiaiškinti užkimimo priežastį.

iMed
 
 
 
kosulys/56468″>Kosulys