Anksčiau venų varikozės gydymas iš tiesų buvo itin traumuojantis ir pavojingas. Pasitaikydavo atvejų, kai chirurginės venų operacijos baigdavosi ir ne pačiomis geriausiomis baigtimis. Tačiau dabar viskas yra kitaip – šiuolaikinė medicina ne tik siūlo saugesnius ir mažiau traumuojančius venų varikozės gydymo būdus, bet ir užtikrina visišką darbingumo nesutrikdymą arba tik labai lengvą bei trumpalaikį paciento darbingumo sutrikdymą. Gausus ir vaistinių preparatų, rekomenduojamų vartoti tuomet, kai vargina venų varikozės simptomai, pasirinkimas. Pavyzdžiui, gelis su heparino natrio druska (Lioton) padeda veiksmingai sumažinti kojų nuovargį ir pasijusti lengviau. Daug teigiamų rezultatų duoda ir kompresinė terapija, geriamieji venotonikai, gyvenimo būdo koregavimas.
Venų varikozės simptomai
Kojų venų kraujotakos nepakankamumas vystosi palaipsniui. Išskiriamos trys ligos stadijos. Liga yra lėtinė, todėl progresavimas yra nuolatinis procesas, kurį įmanoma tik pristabdyti.
Pirmoji stadija dažniausiai nepastebima, nes jos metu pacientas nejaučia jokių pokyčių. Pačioje ligos pradžioje aptinkami pakitimai, lemiantys tolimesnį ligos progresavimą – pirmoji stadija paprastai labai tyli ir paslaptinga. Dėl besimptomės ligos pradžios itin sunku nuspėti, kada galėjo prasidėti su lėtinių venų kraujotakos nepakankamumu susiję pakitimai. Kai kurie pacientai pirmosios stadijos metu jaučia lengvus simptomus – po ilgesnių ir labiau varginančių kelionių patinsta pėdos ar blauzdos, kojos tampa sunkesnės. Dauguma žmonių tokius kojų nuovargio simptomus laiko normaliais ir net nesusimąsto, kad tai gali būti kojų venų varikozės vystymosi pradžia.
Antrojoje stadijoje jau pasireiškia nemalonūs simptomai – pacientas skundžiasi kojų skausmu, sunkumu, tinimu, tirpimu, dilgčiojimu, „skruzdėlių bėgiojimu“, tempimu, stipriu niežėjimu bei pastebi pirmuosius venų išsiplėtimo požymius, dažniau atsirandančias mėlynes, odos spalvos ir storio pasikeitimus. Nemalonių pojūčių paūmėjimas labiausiai jaučiamas vakarais – po sunkios darbo dienos. Deja, bet dažnas pacientas į šiuos simptomus numoja ranka ir sulaukia trečiosios ligos stadijos. Taip yra dėl to, kad dauguma asmenų susitaiko su jaučiamais simptomais – jie tampa jų gyvenimo dalimi. Pripratus prie simptomų, jie nebeatrodo tokie sunkiai pakeliami. Labai gaila, tačiau būtent dėl to dauguma pacientų į gydytojus kreipiasi per vėlai – kai lėtiniai uždegiminiai procesai jau būna gerokai pažengę.
Trečioji ligos stadija – pati sunkiausia. Ji komplikuojasi stipriai išsiplėtusiomis venomis, ryškia odos hiperpigmentacija, dideliu, kartais net labai sunkiai pakeliamu skausmu, atviromis negyjančiomis opomis ir kitais sveikatos sutrikimais. Kuo vėliau kreipiamasi į kraujagyslių chirurgą, tuo gydymas sudėtingesnis. Kai kuriais atvejais tam tikri gydymo metodai jau nebetinkami. Tenka gydyti ne tik jau gerokai pažengusią ligą, bet ir jos komplikacijas. Dėl šių priežasčių gydymas ir žymiai brangesnis.
Venų varikozės komplikacijos
Kaip ir minėta prieš tai, venų varikozė yra lėtinė liga, kuri nuolat progresuoja. Jei ši liga negydoma arba gydoma netikslingai, kyla didelė komplikacijų rizika. Audiniai nepakankamai aprūpinami maisto medžiagomis ir deguonimi dėl progresuojančios venostazės. Įdomu tai, kad ligai komplikuojantis skausmas dažnai netgi sumažėja ar pradingsta dėl jutimo sutrikimų – toks požymis pacientams padaro dar vieną meškos paslaugą. Vienos dažniausių venų varikozės komplikacijų yra edema (skysčių susikaupimas audiniuose), tromboflebitas (paviršinių venų uždegimas), odos atrofija (odos ląstelių pažeidimai ir nykimas), įvairūs ir ryškūs odos spalvos pasikeitimai (pigmentacija) bei egzema (labai sunkus išsausėjimas ir niežėjimas), negyjančios arba sunkiai gyjančios opos (žaizdos) ir dažnai pasikartojanti rožė (bakterinė odos ir gleivinių infekcija). Venų varikozei komplikavusis į atviras žaizdas kyla labai didelė sepsio ir gausaus kraujavimo rizika. Viena sunkiausių venų varikozės komplikacijų yra giliųjų venų trombozė, kuri retais atvejais gali sukelti ir gyvybei pavojingą plaučių arterijos tromboemboliją.
Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.