Viršsvorio priežasčių pirmiausia reikia ieškoti galvoje

Viršsvorio priežasčių pirmiausia reikia ieškoti galvoje


Kaip numesti svorį, kaip įgyti ir išlaikyti idealias kūno linijas – šiandien daugeliui žmonių tai vienas iš aktualiausių klausimų. Kiek grožio salonų, sveikatingumo klubų, estetinės medicinos centrų atidaryta, kad padėtų mums įveikti taip nekenčiamus kilogramus! Tačiau psichologai jau seniai tvirtina, kad viršsvorio priežasčių pirmiausia reikia ieškoti mūsų galvoje.

Tol kol sąmonė nenustatys reikiamos programos, visos pastangos pasiekti idealią figūrą nueis niekais.

Kodėl taip sunku atsispirti "šaldytuvo traukai"? Kodėl daugybė žmonių visą gyvenimą kovoja su pertekliniais kilogramais, ir neretai šią kovą pralaimi? Kodėl retsykiais viršsvorį įveikti pavyksta, tačiau netrukus jis vėl sugrįžta?

Psichologai sako, kad kiekvienas su viršsvoriu kovojantis žmogus nuolat kartoja tas pačias klaidas, nesistengdamas išsiaiškinti jame pačiame glūdinčių nesėkmingos kovos su kilogramais priežasčių.

Jeigu viršsvoris nėra sąlygotas sveikatos sutrikimų, jo priežastys yra psichologinės. Ne visuomet lengva suprasti, kas verčia žmogų valgyti daugiau, negu jam reikėtų: kartais tikrosios priežastys glūdi giliai pasąmonėje.


Artumo baimė

Atrodo kaip paradoksas, tačiau labai dažna moterų viršsvorio priežastis yra kontaktų su vyrais baimė. Nutukimas kaip patrauklumo praradimas nesąmoningai gali būti pasirenkamas moterų, patyrusių seksualinę prievartą, paniškai bijančių nėštumo ar tiesiog nepasitikinčių savimi ir nedrįstančių užmegzti artimų santykių. Pasąmonėje susiformuoja apsisprendimas: " tapsiu stora ir negražia, kad nepatraukčiau vyrų dėmesio". Nors sąmoningame lygmenyje tokia moteris gali visą gyvenimą laikytis įvairių dietų, svajoti apie gražią figūrą, tačiau jos apetitą valdys pasąmonėje slypinčios baimės.


Problemos šeimoje

Variacijos gali būti kuo įvairiausios. Pavyzdžiui savotiškas šantažas, bandymas išlaikyti vyrą: "tau atidaviau savo grožį ir geriausius metus, su tavimi tapau tokia, kokios niekas nebenorės, už tai tiesiog privalai likti su manimi."

Apsauga nuo liguisto vyro pavyduliavimo: "būk ramus, aš esu stora, ir visiškai nekeliu vyrams susidomėjimo".

Kerštas: "taip tau ir reikia, tegul visi mato, kad nesi vertas nieko geresnio".

Viršsvoris kaip reakcija į vyro neištikybę: "kodėl jis mane paliko? Todėl, kad sustorėjau ir pasidariau nebepatraukli!"

Moterys, nepatiriančios pasitenkinimo iš seksualinių santykių arba praradusios jais susidomėjimą kartais priauga svorio, kad išvengtų joms nemalonaus vyro dėmesio.


Saugumo poreikis

Psichologai tvirtina, kad labai dažnai viršsvorį turintys žmonės jaučiasi labai nesaugūs. Artimų žmonių netekimas, problemos darbe, vienatvė, baimė dėl ateities - visa tai gali tapti persivalgymo priežastimis. Riebalai įgyja apsauginę, barjerinę funkciją, apsaugančią žmogų nuo pasaulio priešiškumo.


Padidintas jautrumas

Neretai viršsvorį turi labai jautrūs žmonės, kurių nervai, atrodo, yra "atviri". Kad bent šiek tiek prislopintų labai stiprias savo emocijas, pyktį ar nerimą, jie pradeda "pasidengti" riebalais.


Neapykanta sau

Nutukę žmonės beveik visada jaučia savo nepilnavertiškumą, blogai save vertina. Psichologai tvirtina, kad maža savivertė yra ne viršsvorio pasekmė, bet priežastis. Kai žmogus nuolat savimi nepatenkintas, save kritikuoja ir plūsta, kūnas pradeda gintis. Išorė visada atspindi vidų. Jei savęs neapkenčiate, išvaizdoje atsiranda kažkas, atspindintis šią neapykantą. Pradėjus save mylėti, daug lengviau įveikti figūros problemas.


Meilės trūkumas

Vaikai maistu kompensuoja tėvų dėmesio stoką. Tą patį daro ir suaugusieji. Pripildžius skrandį, mažiau jaučiasi emocinė tuštuma.


Nostalgija

Skonio receptoriai taip pat turi atmintį, todėl mes taip mielai prisimename vaikystės skanėstus, ir beveik niekada neberandame tokių pat skonių. Iš tiesų vaikystėje valgytų produktų vertybė yra ne jų skonis pats savaime, o kartu užplūstantis prisiminimai apie gerus mums nutikusius dalykus, anksčiau mus supusius meilę, jaukumą, šilumą.

Kai emocijos perkeliamos į maistą, jis tampa tam tikra "laiko mašina". Su maistu žmogus bando vėl išgyventi malonius savo praeities epizodus. Kuo blogiau jis jausis dabartyje, tuo dažniau valgys ne iš alko, bet iš nostalgijos.


Stresas

Dažnai sakoma, kad dėl streso svoris krenta. Daug kas priklauso nuo streso intensyvumo: trumpalaikis, bet labai stiprus stresas gali visiškai nuslopinti apetitą. Ne toks stiprus, tačiau ilgai besitęsiantis stresas, atvirkščiai, veda prie nutukimo.


Kaltės jausmas

Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, dėl kurios kova su viršsvoriu patenka į užburtą ratą: kiekvieną kartą pažeidus dietos taisykles, jaučiama kaltė. O vietoj to, kad pajutus kaltę nustotų valgyti, daugelis paniką slopina maistu. Išties, užburtas ratas.


Noras būti "geru"

Vaikystėje mums buvo tvirtinama, kad "geras vaikas suvalgo viską, kas yra lėkštėje". Susiformuoja tvirta nuostata: kuo daugiau valgysiu, tuo būsiu geresnis, tuo didesnio pagyrimo nusipelnysiu. Vaikystėje įsitvirtinusi nuostata neretai išlieka pasąmonėje visą gyvenimą, o "geras vaikas viską suvalgo" programa diegiama savo pačių vaikams.


Taigi psichologinės viršsvorio priežastys - tai gynybinė organizmo reakcija į kokį nors vidinį sielos nerimą, diskomfortą. Neišsiaiškinus vidinių persivalgymo priežasčių, neįsiklausius į savo pasąmonę, išspręsti viršsvorio problemų dažniausiai nepavyksta.