Propafenonas, 300mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Abbott GmbH & Co. KG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Propafenonas
1.KAS YRA RYTMONORM IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Rytmonorm 150 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba beveik baltos, su įspaudu “150”.
Rytmonorm 300 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba beveik baltos, su įspaudu “300”.
Kartono dėžutėje yra 50 plėvele dengtų tablečių lizdinėse plokštelėse.
Rytmonorm yra antiaritminis vaistas, pasižymintis membranas stabilizuojančiu, natrio kanalus blokuojančiu poveikiu. Vaisto formos yra injekcinis tirpalas ir plėvele dengtos tabletės. Vaistu gydoma įvairių rūšių širdies aritmijos, susijusios su ritmo padažnėjimu:
- simptominė paroksizminė supraventrikulinė tachikardija (nereguliarus padažnėjęs širdies plakimas, kylantis iš virš skilvelių esančių širdies struktūrų), pvz.: paroksizminė grįžtamojo sudirginimo atrioventrikulinė mazginė arba papildomos jungties tachikardija (širdies susitraukimų padažnėjimo priepuoliai, atsirandantys dėl impulso sklidimo tarp prieširdžių ir skilvelių sutrikimo), paroksizminis prieširdžių plazdėjimas arba virpėjimas (trumpalaikiai neritmiškų širdies sutrikimų priepuoliai, pasireiškiantys dėl nenormaliai padidėjusio prieširdžių stimuliavimo);
- sunki simptominė skilvelinė tachikardija (padidėjęs širdies susitraukimų dažnis skilveliuose) tuo atveju, jeigu gydytojas mano, kad ji yra pavojinga gyvybei.
2.KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT RYTMONORM
Rytmonorm vartoti draudžiama:
- jeigu padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai;
- jeigu yra reikšminga struktūrą pažeidžianti širdies liga, pvz.:
nekontroliuojamas stazinis širdies nepakankamumas tuo atveju, jeigu kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija yra mažesnė nei 35%;
kardiogeninis šokas, išskyrus sukeltą širdies aritmijos;
- per pirmuosius tris mėnesius po miokardo infarkto arba jei yra sutrikęs kraujo išstūmimas iš širdies (kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija yra < 35%), išskyrus pacientus, kuriems yra gyvybei pavojinga skilvelinė aritmija;
- jeigu yra sunki simptominė bradikardija;
- jeigu yra sinusinio mazgo disfunkcija, prieširdžių laidumo sutrikimas, antro laipsnio ar didesnė atrioventrikulinė blokada, kojytės blokada ar distalinė blokada, kai neimplantuotas kardiostimuliatoriaus;
- jeigu yra sunki hipotenzija;
- jeigu yra akivaizdus elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (pvz., sutrikusi kalio apykaita);
- jeigu sergama sunkia obstrukcine kvėpavimo takų liga;
- jeigu sergama sunkiąja miastenija.
Specialių atsargumo priemonių reikia
- Gydantis Rytmonorm, gali kisti širdies stimuliatoriaus impulsų gereravimo dažnis ir elektrinės stimuliacijos slenkstis. Būtina patikrinti, kaip veikia širdies stimuliatorius, ir, jeigu reikia, jį iš naujo užprogramuoti;
- Pacientams, sergantiems reikšminga struktūrą pažeidžiančia širdies liga, galimas sunkus nepageidaujamas poveikis.
Prieš gydymą propafenono hidrochloridu ir jo metu gydytojas kiekvienam pacientui turi atlikti elektrokardiografinius ir klinikinius tyrimus.
Rytmonorm vartojimas su maistu ir gėrimais
Greipfrutų sultys gali padidinti propafenono hidrochlorido koncentraciją kraujyje.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. nėščioms moterims Rytmonorm galima vartoti tik gydytojui nustačius, kad gydymo nauda bus didesnė už galimą riziką vaisiui. Žinoma, kad propafenono hidrochloridas prasiskverbia per moters placentos barjerą.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Netirta, ar Rytmonorm išsiskiria su motinos pienu. Nedaug duomenų rodo, kad Rytmonorm gali patekti į motinos pieną. Žindyvėms šio vaisto reikia vartoti atsargiai.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Rytmonorm gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia stipriai. Atsiradęs daiktų matymas lyg per miglą, svaigulys, nuovargis ar su kūno padėties pakeitimu susijusi hipotenzija gali įtakoti paciento reakcijos greitį ir sutrikdyti gebėjimą valdyti mechanizmus ir vairuoti.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate:
Vietinius anestetikus (pvz., implantuojant širdies stimuliatorių, atliekant įvairias chirurgines ar stomatologines procedūras), ar kitų vaistų, retinančių širdies susitraukimus (pvz., beta adrenoblokatorių, triciklių antidepresantų).
Propranololį, metoprololį, desipraminą, ciklosporiną, teofiliną ar digoksiną, nes gali padidėti šių vaistų koncentracija kraujyje, jeigu juos vartosite kartu su propafenono hidrochloridu.
Cimetidiną, chinidiną ar ketokonazolą, nes šie vaistai gali padidinti propafenono koncentraciją kraujyje.
Ritonavirą;
Amjodaroną, nes vartojimas kartu su propafenono hidrochloridu gali sąlygoti nenormalų širdies ritmą.
Švirkščiamą į veną lidokainą, kadangi gali padidėti šalutinio poveikio rizika.
Fenobarbitalį, kadangi gali tekti atidžiai stebėti atsaką į gydymą propafenono hidrochloridu.
Rifampiciną, kadangi jis gali sumažinti propafenono koncentraciją kraujyje.
Vaistus, kurie mažina kraujo krešėjimą, kadangi gali reikėti atidžiai stebėti Jūsų kraujo krešėjimo būklę.
Fluoksetiną ir paroksetiną, nes gali prireikti sumažinti propafenono hidrochlorido dozę.
3.KAIP VARTOTI RYTMONORM
Rytmonorm visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė jūsų gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Geriamosios dozės
Vaisto dozė kiekvienam pacientui parenkama individualiai. Propafenonas yra kartaus skonio ir sukelia paviršinę nejautrą, todėl plėvele dengtų tablečių negalima kramtyti. Tabletę reikia gerti po valgio, užsigeriant nedideliu skysčio kiekiu.
Skilvelinius širdies ritmo sutrikimus pradėti gydyti Rytmonorm galima tik tuomet, kai pacientą atidžiai stebi kardiologas. Tokiems pacientams vaisto galima pradėti skirti tik tada, kai yra neatidėliotinos kardiologinės pagalbos įranga ir stebėjimo galimybė. Gydant reikia reguliariai atlikti tyrimus. Vartojimo trukmę nustato gydantis gydytojas.
Rekomenduojamos dozės
Suaugusiesiems
Laipsniško dozės didinimo ir palaikomojo gydymo metu pacientams, kurie sveria apie 70 kg, rekomenduojama paros dozė yra 450-600 mg propafenono hidrochlorido (t. y., reikia skirti gerti po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 150 mg tabletę tris kartus per parą, po dvi plėvele dengtas Rytmonorm 150 mg tabletes du kartus per parą, po pusę plėvele dengtos Rytmonorm 300 mg tabletės tris kartus per parą ar po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 300 mg tabletę du kartus per parą).
Kartais propafenono hidrochlorido paros dozę gali tekti padidinti iki 900 mg (t. y., reikia skirti gerti po dvi plėvele dengtas Rytmonorm 150 mg tabletes tris kartus per parą ar po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 300 mg tabletę tris kartus per parą). Kai kūno svoris mažesnis už nurodytąjį, paros dozę reikia atitinkamai mažinti.
Dozę galima didinti tik praėjus 3-4 gydymo dienoms.
Nustatant individualią palaikomąją dozę, būtina kardiologo priežiūra, įskaitant EKG sekimą ir kartotinį kraujospūdžio matavimą (dozės laipsniško didinimo metu).
Senyvus žmones pacientus, kuriems yra reikšmingas kairiojo širdies skilvelio funkcijos sutrikimas (kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija < 35%) arba kurie serga ligomis, dėl kurių pakinta miokardo struktūra, reikia pradėti gydyti laipsniškai ir ypač atsargiai po truputį didinant vaisto dozę. Tie patys reikalavimai tinka ir palaikomajam gydymui. Jei reikia padidinti dozę, tai galima daryti tik praėjus 5-8 gydymo dienoms.
Vartojant įprastines gydomąsias dozes, pacientų, kurių kepenų ir (arba) inkstų funkcija sutrikusi, organizme vaisto gali kauptis. Tačiau stebint EKG ir matuojant veikliosios medžiagos koncentraciją kraujo plazmoje, Rytmonorm dozę galima laipsniškai didinti ir tokiais atvejais.
Vaikams:
Kūdikiams ir mažiems vaikams propafenono galima duoti su maistu.
Vaikams dozės laipsniško didinimo ir palaikomojo gydymo metu vidutinė dozė yra 10-20 mg propafenono hidrochlorido (t. y., 1-2 Rytmonorm 10 mg cukrumi dengtos tabletės) vienam kilogramui kūno svorio. Ji geriama lygiomis dalimis per 3-4 kartus.
Dozę galima didinti tik praėjus 3-4 gydymo dienoms.
Nustatant individualią palaikomąją dozę, būtina kardiologo priežiūra, įskaitant EKG sekimą ir kartotinį kraujospūdžio matavimą (dozės laipsniško didinimo metu).
Jeigu jums atrodo, kad Rytmonorm poveikis yra per silpnas arba per stiprus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Pavartojus per didelę Rytmonorm dozę:
Įtarę, kad išgėrėte pernelyg didelę Rytmonorm dozę, apie tai praneškite savo gydytojui, kad jis įvertintų galimo apsinuodijimo požymius ir, jei reikia, imtųsi atitinkamų priemonių. Apsinuodijus ir (arba) atsiradus sunkių požymių į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant.
Perdozavimo požymiai
Poveikis širdžiai: toksinio propafenono hidrochlorido poveikio miokardui išraiška – impulsų generavimo ir laidumo sutrikimai, pvz., PQ intervalo pailgėjimas, QRS komplekso praplatėjimas, sinusinio mazgo automatizmo slopinimas, AV blokada, skilvelinė tachikardija, skilvelių plazdėjimas ar virpėjimas. Taip pat gali atsirasti hipotenzija.
Ekstrakardialiniai simptomai: traukuliai, gali ištikti somnolencija ir net mirtis.
Pamiršus pavartoti Rytmonorm:
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
4.GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Rytmonorm, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors ne visiems jis pasireiškia.
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 pacientų) poveikis
Pykinimas, vėmimas.
Dažnas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 pacientų) poveikis
Apetito praradimas (anoreksija), nerimas, nualpimas (sinkopė), galvos skausmas, sutrikusi koordinacija, neaiškus matymas, širdies ritmo pokyčiai (bradikardija, aritmija, laidumo sutrikimai), mažas kraujospūdis (hipotenzija), vidurių užkietėjimas, burnos džiūvimas, skonio sutrikimas (disgeuzija), pilvo skausmas, bėrimas, skausmas krūtinėje, nuovargis.
Nedažnas (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 100 pacientų) poveikis
Sumažėjęs trombocitų skaičius kraujyje (trombocitopenija), sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius (agranuliocitozė, leukopenija, granuliocitopenija), sumišimo būsena, nereguliarus širdies ritmas (skilvelių virpėjimas), kepenų pažeidimas, cholestazė (tulžies sąstovis), odos paraudimas (eritema), niežulys, erekcijos sutrikimas, padidėjusi kepenų fermentų (transaminazės ir šarminės fosfatazės) koncentracija kraujo serume.
Nežinomo dažnio poveikis
Alerginės reakcijos (padidėjęs jautrumas), odos ar akių baltymų pageltimas (gelta), dilgėlinė.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5.RYTMONORM LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30ºC temperatūroje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Propafenonas |
Vaisto stiprumas | 300mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/1020 |
Registratorius | Abbott GmbH & Co. KG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.07.05 |
Vaistas perregistruotas | 2008.02.08 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Rytmonorm 150 mg plėvele dengtos tabletės
Rytmonorm 300 mg plėvele dengtos tabletės
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 150 mg arba 300 mg propafenono hidrochlorido.
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.vaisto forma
Plėvele dengta tabletė
Rytmonorm 150 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba beveik baltos, su įspaudu “150”.
Rytmonorm 300 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba beveik baltos, su įspaudu “300”.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
- Simptominės paroksizminės supraventrikulinės aritmijos: paroksizminio prieširdžių plazdėjimo ar virpėjimo, paroksizminės grįžtamojo sudirginimo atrioventrikulinės mazginės arba papildomos jungties tachikardijos gydymas ir profilaktika.
- Sunkios simptominės skilvelinės tachikardijos gydymas ir profilaktika tuo atveju, jei gydytojas mano, kad ji yra pavojinga gyvybei.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Skilvelinius širdies ritmo sutrikimus pradėti gydyti propafenonu galima tik tuomet, kai pacientą atidžiai stebi kardiologas. Tokiems pacientams vaistą galima pradėti skirti tik tada, jeigu yra neatidėliotinos kardiologinės pagalbos įranga ir stebėjimo galimybė. Gydant reikia reguliariai atlikti tyrimus (pvz., kas mėnesį - standartinę EKG, kas tris mėnesius – Holter monitoravimą ir, reikalui esant - krūvio EKG). Pablogėjus kai kuriems rodikliams, pvz., daugiau kaip 25% pailgėjus QRS komplekso trukmei ar QT intervalui, daugiau kaip 50% pailgėjus PR intervalui, QT intervalui tapus ilgesniu kaip 500 ms arba padažnėjus ar pasunkėjus širdies aritmijai, reikia spręsti dėl gydymo tęsimo.
Senyvus žmones ar pacientus, kuriems yra reikšmingas kairiojo širdies skilvelio funkcijos sutrikimas (kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija < 35%) arba kurie serga ligomis, dėl kurių pakinta miokardo struktūra, reikia pradėti gydyti laipsniškai ir ypač atsargiai po truputį didinant vaisto dozę. Tie patys reikalavimai tinka ir palaikomajam gydymui. Jei reikia padidinti dozę, tai galima daryti tik praėjus 5-8 gydymo dienoms.
Vartojant įprastines gydomąsias dozes, pacientų, kurių kepenų ir (arba) inkstų funkcija sutrikusi, organizme vaisto gali kauptis. Tačiau stebint EKG ir matuojant veikliosios medžiagos koncentraciją kraujo plazmoje, Rytmonorm dozę galima laipsniškai didinti ir tokiais atvejais.
Geriamosios dozės
Vaisto dozė kiekvienam pacientui parenkama individualiai. Propafenonas yra kartaus skonio ir sukelia paviršinę nejautrą, todėl plėvele dengtų tablečių negalima kramtyti. Tabletę reikia gerti po valgio, užsigeriant nedideliu skysčio kiekiu.
Vartojimo trukmę nustato gydantis gydytojas.
Rekomenduojamos dozės
Suaugusiesiems
Laipsniško dozės didinimo ir palaikomojo gydymo metu pacientams, kurie sveria apie 70 kg, rekomenduojama paros dozė yra 450-600 mg propafenono hidrochlorido (t. y., reikia skirti gerti po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 150 mg tabletę tris kartus per parą, po dvi plėvele dengtas Rytmonorm 150 mg tabletes du kartus per parą, po pusę plėvele dengtos Rytmonorm 300 mg tabletės tris kartus per parą ar po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 300 mg tabletę du kartus per parą).
Kartais propafenono hidrochlorido paros dozę gali tekti padidinti iki 900 mg (t. y., reikia skirti gerti po dvi plėvele dengtas Rytmonorm 150 mg tabletes tris kartus per parą ar po vieną plėvele dengtą Rytmonorm 300 mg tabletę tris kartus per parą). Kai kūno svoris mažesnis už nurodytąjį, paros dozę reikia atitinkamai mažinti.
Dozę galima didinti tik praėjus 3-4 gydymo dienoms.
Nustatant individualią palaikomąją dozę, būtina kardiologo priežiūra, įskaitant EKG sekimą ir kartotinį kraujospūdžio matavimą (dozės laipsniško didinimo metu).
Vaikams
Kūdikiams ir mažiems vaikams propafenono galima duoti su maistu.
Vaikams dozės laipsniško didinimo ir palaikomojo gydymo metu vidutinė dozė yra 10-20 mg propafenono hidrochlorido (t. y., 1-2 Rytmonorm 10 mg cukrumi dengtos tabletės) vienam kilogramui kūno svorio. Ji geriama lygiomis dalimis per 3-4 kartus.
Dozę galima didinti tik praėjus 3-4 gydymo dienoms.
Nustatant individualią palaikomąją dozę, būtina kardiologo priežiūra, įskaitant EKG sekimą ir kartotinį kraujospūdžio matavimą (dozės laipsniško didinimo metu).
4.3 Kontraindikacijos
Rytmonorm vartoti negalima:
- jeigu padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai;
- jeigu yra reikšminga struktūrą pažeidžianti širdies liga, pvz.:
nekontroliuojamas stazinis širdies nepakankamumas tuo atveju, jeigu kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija yra mažesnė nei 35%;
kardiogeninis šokas, išskyrus sukeltą širdies aritmijos;
- per pirmuosius tris mėnesius po miokardo infarkto arba jei yra sutrikęs kraujo išstūmimas iš širdies (kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija yra < 35%), išskyrus pacientus, kuriems yra gyvybei pavojinga skilvelinė aritmija;
- jeigu yra sunki simptominė bradikardija;
- jeigu yra sinusinio mazgo disfunkcija, prieširdžių laidumo sutrikimas, antro laipsnio ar didesnė atrioventrikulinė blokada, kojytės blokada ar distalinė blokada, kai neimplantuotas kardiostimuliatoriaus;
- jeigu yra sunki hipotenzija;
- jeigu yra akivaizdus elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (pvz., sutrikusi kalio apykaita);
- jeigu sergama sunkia obstrukcine kvėpavimo takų liga;
- jeigu sergama sunkiąja miastenija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš gydymą propafenonu ir jo metu kiekvienam pacientui būtina atlikti kardiografinius ir klinikinius tyrimus, kad būtų įvertintas atsakas į propafenono hidrochloridą ir nuspręsta, ar tikslinga tęsti gydymą.
Vartojant propafenono hidrochlorido gali kisti kardiostimuliatoriaus elektrinės stimuliacijos slenkstis ir impulsų generacijos dažnis. Būtina patikrinti, kaip veikia kardiostimuliatorius, ir, jeigu reikia, jį iš naujo užprogramuoti.
Paroksizminis prieširdžių virpėjimas gali pereiti į prieširdžių plazdėjimą, kai laidumas yra 2:1 arba 1:1.
Pacientams, sergantiems reikšminga struktūrą pažeidžiančia širdies liga, galimas sunkus nepageidaujamas poveikis, kaip ir vartojant kitus 1C klasės vaistus nuo aritmijos.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu su propafenono hidrochloridu vartojant lokaliai veikiančių anestetikų (pvz., implantuojant kardiostimuliatorių, atliekant įvairias chirurgines ar stomatologines procedūras) ar kitų vaistų, retinančių širdies susitraukimus ir (arba) mažinančių miokardo susitraukimo jėgą (pvz., beta adrenoblokatorių, triciklių antidepresantų), gali stiprėti nepageidaujamas poveikis.
Kartu skiriant propafenono hidrochlorido ir vaistinių preparatų, kuriuos metabolizuoja CYP2D6 (pvz. venlafaksino), gali padidėti šių vaistų koncentracija. Aprašyti propranololio, metoprololio, desipramino, ciklosporino, teofilino ir digoksino koncentracijos kraujo plazmoje ar kraujyje padidėjimo atvejai propafenono hidrochloridu gydomiems pacientams.
Kartu su vaistiniais preparatais, slopinančiais CYP2D6, CYP1A2 ir CYP3A4 izofermentus, pvz. ketokonazolu, cimetidinu, chinidinu, eritromicinu ar greipfrutų sultimis, vartojamo propafenono hidrochlorido koncentracija kraujyje gali būti didesnė. Pacientus, gydomus propafenono hidrochloridu kartu su šių fermentų inhibitoriais, reikia atidžiai stebėti ir atitinkamai koreguoti dozę.
Kartu su 800-1200 mg ritonaviro paros doze propafenono hidrochlorido vartoti draudžiama, nes gali padidėti koncentracija kraujo plazmoje.
Kartu vartojami amjodoronas ir propafenono hidrochloridas gali veikti laidumą bei repoliarizaciją ir dėl to sukelti pokyčius, galinčius lemti proaritminį poveikį. Priklausomai nuo sukeliamo terapinio poveikio, gali prireikti koreguoti abiejų vaistų dozes.
Reikšmingo kartu vartojamų propafenono ir lidokaino farmakokinetikos pokyčio nepastebėta. Tačiau pastebėta, kad gydant propafenono hidrochloridu ir į veną švirkščiamu lidokainu, gali padidėti lidokaino nepageidaujo poveikio centrinei nervų sistemai rizika.
Žinoma, kad fenobarbitalis indukuoja CYP3A4 izofermentus. Jeigu fenobarbitalio vartojama nuolat, reikia atidžiai stebėti atsaką į gydymą propafenono hidrochloridu.
Kartu su propafenono hidrochloridu vartojant rifampicino dėl sumažėjusios propafenono hidrochlorido koncentracijos kraujo plazmoje gali susilpnėti antiartiminis propafenono hidrochlorido veikimas.
Jeigu kartu su propafenono hidrochloridu vartojama geriamųjų antikoaguliantų (pvz., fenprokumono, varfarino), rekomenduojama atidžiai stebėti kraujo krešumą, nes, gali didėti šių antikoaguliantų veiksmingumas.
Kartu su propafenono hidrochloridu vartojant fluoksetino, pacientų, kurių metabolizmas ekstensyvus, kraujo plazmoje didžiausia S propafenono koncentracija (angl. Cmax) ir plotas po koncentracijos ir laiko kreive (angl. AUC) padidėjo atitinkamai 39% ir 50%, o didžiausia R propafenono koncentracija kraujo plazmoje ir plotas po koncentracijos ir laiko kreive padidėjo atitinkamai 71% ir 50%. Propafenono koncentracija plazmoje gali padidėti ir tuo atveju, kai kartu su juo vartojama paroksetino. Tokiu atveju terapiniam poveikiui sukelti gali užtekti mažesnių propafenono dozių.
4.6Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Propafenono hidrochlorido nėštumo metu galima skirti tik nustačius, kad gydymo nauda bus didesnė už galimą riziką vaisiui. Žinoma, kad propafenono hidrochloridas prasiskverbia per moters placentos barjerą. Nustatyta, kad propafenono koncentracija virkštelės kraujyje būna 30% motinos kraujyje esančios koncentracijos.
Netirta, ar propafenonas išsiskiria su motinos pienu. Nedaug duomenų rodo, kad propafenonas gali patekti į moters pieną. Propafenono hidrochlorido žindyvėms reikia skirti atsargiai.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Rytmonorm gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia stipriai. Atsiradęs daiktų matymas lyg per miglą, svaigulys, nuovargis ar su kūno padėties pakeitimu susijusi hipotenzija gali įtakoti paciento reakcijos greitį ir sutrikdyti gebėjimą valdyti mechanizmus ir vairuoti.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujami reiškiniai išvardyti pagal organų sistemų klases ir dažnį (labai dažni: 1/10, dažni: nuo 1/100 iki < 1/10; nedažni nuo 1/1000 iki 1/100 ir reti: < 1/1000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis) žemiau esančioje lentelėje.
Organų sistemų klasė
Dažnis
Nepageidaujami reiškiniai
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Nedažni
Leukopenija
Granulocitopenija
Trombocitopenija
Agranuliocitozė
Imuninės sistemos sutrikimai
Nežini
Padidėjęs jautrumas
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažni
Anoreksija
Psichikos sutrikimai
Dažni
Nedažni
Nerimas
Sumišimo būsena
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni
Dažni
Galvos svaigimas
Sinkopė
Galvos skausmas
Koordinacijos sutrikimas
Akių sutrikimai
Dažni
Neaiškus matymas
Širdies sutrikimai
Dažni
Nedažni
Bradikardija
Laidumo sutrikimai
Aritmija
Skilvelių virpėjimas
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni
Hipotenzija (su kūno padėties pakeitimu susijusi ir ortostatinė)
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni
Dažni
Pykinimas
Vėmimas
Vidurių užkietėjimas
Burnos džiūvimas
Skonio sutrikimas
Pilvo skausmas
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni
Reti
Nežinomas
Kepenų pažeidimas
Cholestazė
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni
Nedažni
Nežinomas
Bėrimas
Odos paraudimas
Niežulys
Dilgėlinė
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Reti
Sisteminė raudonoji vilkligė
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nedažni
Erekcijos sutrikimas
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni
Skausmas krūtinėje
Nuovargis
Tyrimai
Nedažni
Padidėjusi transaminazių koncentracija kraujo serume
Padidėjusi šarminės fosfatazės koncentracija kraujo serume
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo požymiai
Poveikis širdžiai: toksinis propafenono hidrochlorido poveikis miokardui pasireiškia impulsų generavimo ir laidumo sutrikimais, pvz., PQ intervalo pailgėjimu, QRS komplekso praplatėjimu, sinusinio mazgo automatizmo slopinimu, AV blokada, skilveline tachikardija, skilvelių plazdėjimu ir virpėjimu. Taip pat gali atsirasti hipotenzija.
Ekstrakardialiniai simptomai: traukuliai, somnolencija, galima net mirtis.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė antiaritmikai (I C klasė), ATC kodas C01BC03.
Propafenonas – antiaritminis vaistas, pasižymintis membranas stabilizuojančiu, natrio kanalus blokuojančiu poveikiu (I C klasė pagal Vaughan Williams klasifikaciją). Be to, jam būdingas silpnas beta adrenoreceptorius blokuojantis poveikis (II klasė pagal Vaughan Williams klasifikaciją). Propafenono hidrochloridas retina veikimo potencialo kilimą, lėtina impulso sklidimą (neigiamas dromotropinis veikimas). Prieširdžiuose, AV mazge ir skilveliuose pailgėja refrakteriniai periodai. Pacientams, kuriems yra Volfo-Parkinsono-Vaito (VPV) sindromas, propafenono hidrochloridas ilgina refrakterinius periodus papildomose laidumo jungtyse.
5.2Farmakokinetinės savybės
Išgėrus propafenono hidrochlorido, didžiausia koncentracija plazmoje atsiranda po dviejų – trijų valandų. Prieš patekdamas į sisteminę kraujotaką, propafenonas ekstensyviai metabolizuojamas, jo biotransformacija yra įsotinamoji (ji vyksta veikiant CYP2D6), todėl absoliutus biologinis prienamumas priklauso nuo dozės dydžio ir dozavimo būdo.
Propafenonas gali būti metabolizuojamas dviem genetiškai nulemtais būdais. 90 % pacientų organizme vaistas yra greitai ir ekstensyviai metabolizuojamas, pusinės eliminacijos periodas yra nuo dviejų iki dešimties valandų. Šių pacientų organizme propafenonas metabolizuojamas į du aktyvius metabolitus: 5- hidroksipropafenoną, kuris susidaro veikiant CYP2D6 ir N-depropilpropafenoną (norpropafenoną), kuris susidaro veikiant CYP3A4 ir CYP1A2. Mažiau nei 10% pacientų organizme propafenono metabolizmas yra lėtesnis, kadangi 5-hidroksi metabolitas nesusidaro arba susidaro labai mažas jo kiekis. Pacientų, kurie propafenono hidrochloridą metabolizuoja greitai, organizme pusinės eliminacijos periodas yra 2,8-11 val., o tų, kurie propafenono hidrochloridą metabolizuoja lėtai – apie 17 val. Pacientų, kurie vaistą metabolizuoja greitai, organizme propafenono farmakokinetika dėl įsotinamojo hidroksilinimo (CYP2D6) yra nelinijinė. Propafenono farmakokinetika yra linijinė pacientų, kurie vaistą metabolizuoja lėtai.
Visų pacientų organizme pusiausvyrinė koncentracija nusistovi trečią - ketvirtą gydymo parą, todėl rekomenduojamas propafenono hidrochlorido dozavimas yra vienodas visiems pacientams.
Įvairių asmenų organizme propafenono hidrochlorido farmakokinetika gerokai skiriasi, kadangi didelė dozės dalis metabolizuojama pirmo prasiskverbimo per kepenis metu ir kadangi ekstensyviai medikamentą metabolizuojančių žmonių organizme farmakokinetika yra netiesinė. Kadangi vaisto koncentracija kraujyje gali būti labai skirtinga, dozę būtina didinti atsargiai, atsižvelgiant į klinikinius ir elektrokardiografinius toksinio poveikio požymius.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo,galimo kancegoriškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys:
Mikrokristalinė celiuliozė
Kroskarmeliozės natrio druska
Kukurūzų krakmolas
Hipromeliozė
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė:
Makrogolis 400
Makrogolis 6000
Hipromeliozė
Titano dioksidas (E 171).
6.2Nesuderinamumas
Duomenų apie nesuderinamumą iki šiol nėra.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
PVC/aliuminio folijos lizdinė plokštelė, kurioje yra 10 plėvele dengtų tablečių. Kartono dėžutėje yra 50 plėvele dengtų tablečių.
6.5Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Ponia Petraitienė nebekalba su savo vyru.
- Kodėl ne?
- Ji savo vyro prašė plastinei operacijai šimto eurų, tačiau šis atkišo
tūkstantį… - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
„Defevix „, skirtas vitamino D trūkumui gydyti, yra :