Paracetamolis+Propifenazonas+Kofeinas, 250mg+150mg+50mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Bayer UAB, Lietuva
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Paracetamolis+Propifenazonas+Kofeinas
1. KAS YRA SARIDON IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Saridon yra baltos, bekvapės, apvalios, abipusiai plokščios, nuožulniais kraštais tabletės.
Tablečių vienoje pusėje yra įspaudas su užrašu „Saridon“, o kitoje - vagelė laužimui.
Preparatas tiekiamas lizdinėmis plokštelėmis. Vienoje lizdinėje plokštelėje yra 10 Saridon tablečių. Kartono dėžutėje yra 1 lizdinė plokštelė.
Saridon yra analgetikas. Jis malšina skausmą ir mažina karščiavimą. Saridon vartojamas galvos, dantų, mėnesinių, sąnarių ir pooperaciniams skausmams malšinti, taip pat skausmui bei karščiavimui mažinti peršalus ir sergant į gripą panašiomis ligomis.
Saridon galima gerti ne ilgiau kaip vieną savaitę ir tik rekomenduojamomis dozėmis. Ilgiau ir didesnėmis dozėmis galima vartoti tik leidus gydytojui.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT SARIDON
Kada Saridon vartoti draudžiama:
Jums negalima vartoti Saridon, jei esate alergiškas propifenazonui, kitiems pirazolono dariniams arba paracetamoliui (acetaminofenui).
Jums negalima vartoti Saridon, jei sergate sunkia kepenų arba inkstų liga, arba įgimta anemija (hemolizine anemija).
Saridon negalima duoti jaunesniems nei 12 metų amžiaus vaikams.
Specialios atsargumo priemonės vartojant Saridon
Nevartokite didesnių Saridon dozių, negu nurodyta šiame pakuotės lapelyje. Kaip ir visų analgetikų, Saridon negalima reguliariai vartoti ilgą laiką be gydytojo priežiūros.
Reikėtų nepamiršti, jog nuolat vartojant analgetikus galvos skausmams malšinti, skausmai gali pasidaryti lėtiniais.
Vartojant Saridon arba kitus paracetamolio (acetaminofeno) turinčius analgetikus ilgą laiką, gali atsirasti inkstų pažeidimų arba net inkstų nepakankamumas.
Jei karščiavimas arba skausmas trunka ilgiau nei savaitę, reikia kreiptis į gydytoją.
Jei sergate astma, lėtine sloga arba dilgėline, arba esate alergiškas kitiems analgetikams ar vaistams nuo reumato, nevartokite Saridon nepasitarę su gydytoju. Vartojant paracetamolio (acetaminofeno) arba propifenazono turinčius preparatus, aprašyti kvėpavimo sutrikimai ir kraujotakos sistemos reakcijos, dažniausiai atsirandančios polinkį turintiems asmenims.
Nevartokite Saridon ir panašių analgetikų kartu su alkoholiu arba tuo atveju, jei turite su alkoholių susijusių sveikatos sutrikimų.
Jei sergate kitomis ligomis, esate alergiškas arba vartojate kitus vaistus (taip pat ir gydytojo nepaskirtus), pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui.
Ar Saridon galima vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu?
Jei esate nėščia arba maitinate kūdikį krūtimi, nevartokite Saridon, nebent gautumėte aiškų gydytojo pritarimą.
3. KAIP VARTOTI SARIDON
Vienkartinė dozė suaugusiems - 1-2 tabletės; 12-16 m. paaugliams - 1 tabletė. Prireikus galima išgerti iki trijų vienkartinių dozių per 24 valandas.
Vaisto ilgiau kaip 7 dienas be gydytojo leidimo vartoti draudžiama.
Gausiai užgerkite tabletes vandeniu arba kitu skysčiu. Vartokite šiame pakuotės lapelyje nurodytą arba gydytojo paskirtą vaisto dozę. Jei manote, kad vaisto poveikis pernelyg silpnas arba stiprus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Kartais vartojant Saridon atsiranda alerginių reakcijų - odos bėrimas, dilgėlinė.
Labai retai galimi kvėpavimo sutrikimai arba kraujotakos sistemos reakcijos, dažniausiai atsirandančios polinkį turintiems asmenims (žr. minėtas atsargumo priemones). Jei pastebėsite tokį poveikį, daugiau nevartokite Saridon ir kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.
5. saridon laikymo SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Paracetamolis+Propifenazonas+Kofeinas |
Vaisto stiprumas | 250mg+150mg+50mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0863 |
Registratorius | Bayer UAB, Lietuva |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 1994.06.22 |
Vaistas perregistruotas | 2007.10.22 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Saridon tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 250 mg paracetamolio, 150 mg propifenazono ir 50 mg kofeino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Tabletė
Baltos, bekvapės, apvalios, abipusiai plokščios, nuožulniais kraštais tabletės, kurių vienoje pusėje yra įspaudas su užrašu „Saridon“, o kitoje - vagelė laužimui.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Indikacijos
Silpno ir vidutinio stiprumo galvos, dantų, menstruacinio, pooperacinio, sąnarių skausmo malšinimas.
Peršalimo sukelto skausmo ir karščiavimo mažinimas.
4.2 Vartojimas
Vienkartinė dozė suaugusiems žmonėms yra 1-2 tabletės, 12-16 metų paaugliams-1 tabletė. Jei reikia, per parą galima gerti 3 vienkartines dozes. Tabletes būtina užgerti dideliu vandens ar kito skysčio kiekiu.
4.3 Kontraindikacijos
• alergija pirazolonui ar į jį panašioms medžiagoms (padidėjęs jautrumas fenazonui, propifenazonui, aminofenazonui bei preparatams, kuriuose yra metamizolo);
• alergija vaistams, kuriuose yra fenilbutazono;
• padidėjęs jautrumas paracetamoliui, acetilsalicilo rūgščiai, kofeinui;
• įgimtas gliukozo-6-fosfatdehidrogenazės deficitas (pasireiškiantis hemolizine anemija);
• ūmi kepenų porfirija.
• sutrikusi kepenų funkcija (pvz.,sergama lėtiniu alkoholizmu arba hepatitu);
• sutrikusi inkstų funkcija;
• yra Žilbero sindromas (nestabili gerybinė gelta dėl gliukuroniltransferazės trūkumo);
• sutrikusi kraujodara;
• Saridon negalima duoti, jaunesniems kaip 12 metų vaikams.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Labai retai gali kilti šoko pavojus, todėl Saridon galima vartoti tik tada, kai reikia malšinti skausmą arba karščiavimą. Pacientą būtina informuoti, jog be gydytojo leidimo analgetikų negalima vartoti ilgai.
Ilgai vartojant dideles analgetikų, kuriuose yra paracetamolio, dozes, vaistas gali kauptis organizme ir retais atvejais sukelti nefropatiją ir negrįžtamą inkstų nepakankamumą.
Nuolatinis analgetikų vartojimas galvos skausmui malšinti gali sukelti lėtinius galvos skausmus.
Ypač atsargiai Saridon reikia skirti pacientams, kurie serga astma, lėtiniu rinitu arba lėtine dilgėline ir kurie ypač jautrūs kitiems analgetikams.
Pavieniais atvejais jautriems ligoniams, vartojantiems preparatų, kurių sudėtyje yra propifenazono ir paracetamolio, gali prasidėti astmos priepuolis ir anafilaksinis šokas.
Pasibaigus ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui, Saridon vartoti negalima.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Vartojant Saridon, kaip ir kitų analgetikų, reikia vengti vartoti alkoholio, nes gali pasireikšti nenumatyta reakcija.
Vartojant kartu preparatų, stimuliuojančių kepenų fermentų aktyvumą, pvz., kai kurių migdomųjų, antiepileptinių vaistų (pvz.,fenobarbitalio, fenitoino ir karbamazepino) ir rifampicino, net vartojant rekomenduojamas dozes, gali sustiprėti toksinis paracetamolio poveikis kepenims. Tai taip pat pasakytina apie piktnaudžiaujančius alkoholiu.
Sulėtinus skrandžio evakuacijai pvz.,panaudojus propanteliną, paracetamolio rezorbcija ir poveikio pradžia gali sulėtėti. Pagreitinus skrandžio evakuaciją, pvz., išgėrus metoklopropamido, rezorbcija pagreitėja. Jei Saridon ir chloramfenikolis vartojami kartu, pastarojo vaisto eliminacija prailgėja ir padidėja toksnio poveikio pavojus.
Pavartojus metoklopramido, rezorbcija pagreitėja. Klinikinė paracetamolio ir Warfarin arba kumarino darinių sąveika iki šiol nežinoma. Ligoniams, geriantiems antikoaguliantų, paracetamolio ilgai vartoti galima tik pasikonsultavus su gydytoju ir jam stebint pacientą.
Neutropenija (baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas) yra pavojingesnė, jei paracetamolio ir AZT (zidovudino) vartojama kartu. Saridon ir AZT galima vartoti kartu tik pasikonsultavus su gydytoju.
Kofeinas yra daugelio slopinamųjų medžiagų, pvz., barbitūratų, antihistamininių ir kt. vaistų, antagonistas. Kofeinas didina tachikardiją, sukeltą simpatomimetikų, tiroksino ir kt.. Vartojant su plataus poveikio medžiagomis pvz., benzodiazepinais, sąveika nenuspėjama. Geriamieji kontraceptikai, cimetidinas ir disulfiramas susilpnina kofeino, barbitūratų metabolizmą, rūkymas jį pagreitina. Kofeinas pablogina teofilino eliminaciją, tačiau sustiprina pripratimą prie tokių medžiagų kaip efedrinas. Kartu vartojant kai kurių girazės inhibitorių gali pailgėti kofeino ir jo metabolito paraksantino eliminacija.
Taip pat teoriškai įmanoma, tačiau kliniškai neįrodyta, kad kofeinas skatina priklausomybę prie analgetikų, pvz., paracetamolio.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Paracetamolis. Tyrimų su gyvūnais teratogeninio poveikio nepastebėta. Iki šiol nėra duomenų, rodančių, jog gali būti šalutinis poveikis negimusiam kūdikiui, tačiau kontroliuojamų tyrimų su žmonėmis nebuvo padaryta.
Propifenazonas. Tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio ar embriotoksinio poveikio nepastebėta, tačiau ar vaisto vartoti nėščioms moterims galima, gerai neištirta.
Ar paracetamolio ir propifenazono vartoti kartu nėščioms moterims galima, gerai nežinoma, todėl Saridon nėštumo periodu, ypač pirmuosius 3 mėnesius ir paskutines 6 savaites (per pastarąsias dėl galimo prostaglandinų biosintezės slopinimo ir gimdymo veiklos slopinimo), nerekomenduojama.
Kadangi veikliosios medžiagos išsiskiria su motinos pienu, o naujagimių fermentų sistema nesusiformavusi, žindančiai krūtimi motinai Saridon vartoti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mašinas
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti įrengimus Saridon, nedaro.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Pastebėtos nepageidaujamos vaistinio preparato reakcijos išvardytos toliau. Sutrikimų dažnis apibūdinamas taip: labai dažni ( 10), dažni ( 1, 10), nedažni ( 0,1, 1), reti ( 0,01, 0,1), labai reti ( 0,01).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Reti
Retkarčiais gali prasidėti alerginės reakcijos: odos išbėrimas, dilgėlinė.
Labai reti
Galima padidėjusio jautrumo reakcija, pasireiškianti niežuliu, eritema, dilgėline, angioedema, kvėpavimo sutrikimu ar astma.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai reti
Pranešama apie pavienius trombocitopenijos, leukopenijos, agranuliocitozės, pancitopenijos atvejus, pastebėtus kartu vartojant paracetamolio ir propifenazono.
4.9 Perdozavimas
Perdozavus paracetamolio, apsinuodijimas dažnai pasireiškia per 24-48 valandas (kartais gali vėliau).
Atrodo, jog apsinuodijimas dažniau pasireiškia išgėrus alkoholio. Galimas kepenų pažeidimas (hepatoceliulinė nekrozė), kepenų funkcijos sutrikimas gali progresuoti iki kepenų komos. Klinikiniai kepenų pažeidimo simptomai gali pasireikšti praėjus 2-4 dienoms po vaisto perdozavimo. Įtarus, jog paracetamolio perdozuota, per pirmas 6 valandas reikėtų išplauti skrandį. Citotoksinį poveikį galima susilpninti per pirmąsias 8 valandas sušvirkštus į veną sulfhidrilo darinių, pvz., cistamino arba N- acetilcisteino.
Perdozavus paracetamolio pavieniais atvejais galimas ūminis inkstų nepakankamumas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: kiti analgetikai ir antipiretikai
ATC kodas: N02BE51.
Saridon sudėtyje yra paracetamolio ir propifenazono (abi medžiagos pasižymi analgetiniu ir antipiretiniu poveikiu), taip pat šiek tiek ir kofeino. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad paracetamolio ir propifenazono derinys (jų santykis 5:3 Saridon) ūminį toksinį poveikį sukelia daug rečiau nei vartojant šias sudėtines dalis atskirai.
Išgėrus Saridon, skausmas pradeda mažėti per 30 minučių; poveikis tęsiasi keletą valandų.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Paracetamolis. Išgėrus tabletę, paracetamolis greitai ir visiškai absorbuojamas virškinimo trakte. Koncentracija serume tampa maksimali per 30-60 minučių.
Išgėrus vieną Saridon tabletę, kurioje yra 250 mg paracetamolio, maksimali paracetamolio koncentracija serume (4.3-1.7 mol/ml Cmax) tampa po 3218 minučių (tmax).
Paracetamolio pasiskirstymo tūris maždaug 0.95 l/kg.
Panaši paracetamolio koncentracija būna kraujuje, plazmoje ir seilėse. Maždaug perpus mažesnė koncentracija būna cerebrospinaliniame skystyje, labai nedidelė - riebaliniame audinyje. Su plazmos baltymais preparato susijungia mažiau kaip 10%. Paracetamolis prasiskverbia per placentą ir išsiskiria su motinos pienu. Išgėrus terapines dozes, vaistas pirmiausia kepenyse susijungia su gliukurono rūgštimi (maždaug 60%) ir sulfato rūgštimi ( maždaug 35 %).
Išgėrus Saridon, paracetamolio pusinės eliminacijos periodas būna 2.3+0.5 valandos. Beveik visa paracetamolio dozė išsiskiria su šlapimu per 24 valandas, daugiausia neaktyvaus gliukuronido ir sulfato konjugato pavidalu.
Vaikams paracetamolio pusinės eliminacijos periodas yra šiek tiek trumpesnis, pagyvenusiems žmonėms šiek tiek ilgesnis. Jeigu kepenų arba inkstų funkcija nepakankama, paracetamolio metabolizmas ir eliminacija gali būti slopinami.
Propifenazonas. Propifenazonas greitai ir visiškai absorbuojasi virškinamajame trakte. Koncentracija plazmoje tampa maksimali maždaug po 30 minučių. Didesnė maksimali propifenazono koncentracija tampa pavartojus paracetamolio ir propifenazono kartu (atutinkamai 250 mg ir 150 mg). Toks santykis yra ir Saridon. Propifenazono maksimali koncentracija yra 2.50.9 m/ml, išgėrus Saridon, ir 1.700.4m/ml išgėrus vien tik 150 mg propifenazono.
Su plazmos baltymais susijungia maždaug 10% propifenazono. Jis prasiskverbia per placentą ir išsiskiria į motinos pieną.
Propifenazonas daugiausia metabolizuojamas kepenyse. 80% pagrindinio metabolito N-dezmetilpropifenazono išsiskiria su šlapimu.
Išgėrus paracetamolio ir propifenazono (santykis 250 mg ir150 mg, toks kaip Saridon), propifenazono pusinės eliminacijos periodas padidėja nuo 6410 min. iki 7710 min.
Beveik visa propifenazono dozė išsiskiria su šlapimu per 24 valandas, daugiausia gliukuronido konjugatų pavidalu. Maždaug 1% išsiskiria nepakitusio propifenazono pavidalu su šlapimu. Sergant kepenų arba inkstų nepakankamumu, propifenazono metabolizmas ir eliminacija gali būti slopinama.
Kofeinas. Kofeinas greitai ir visiškai absorbuojamas iš virškamojo trakto. Išgėrus 5 mg/kg, koncentracija tampa maksimali per 30-40 minučių. Kofeino pasiskirstymo tūris 0.5 l/kg. Kofeinas prasiskverbia per placentą ir išsiskiria su motinos pienu.
Svarbiausi kofeino metabolitai, išsiskiriantys su šlapimu yra 1-metilurinė rūgštis, 1-metilksantinas ir 5-actilamino-6-amino-3-metiluracilas.
Svarbiausias metabolitas, išsiskiriantis su išmatomis, yra 1,7- dimetilurinė rūgštis.
Kofeino vidutinis pusinės eliminacijos periodas yra 4 - 6 valandos.
Daugiausia kofeino ir jo metabolitų išsiskiria su šlapimu (86%), maždaug 2% išsiskiria nepakitusio kofeino pavidalu.
5.3 Ikilinikiniai vaisto saugumo tyrimo duomenys
Ūminis toksinis poveikis
Ūminio toksinio poveikio tyrimai (LD50) buvo atlikti su žiurkėmis. 250 mg paracetamolio ir 150 mg propifenazono joms buvo sugirdyta kartu ir atskirai.
Duomenys pateikti lentelėje.
MEDŽIAGA
LD50 mg/kg
Sugirdyta dozė
95% patikimumo intervalas(mg/kg)
Propifenazonas
1’414
519.5-2’089
Paracetamolis
2’500
*
Propifenazono ir paracetamolio derinys
3’684
2’011-30’7
*statistiškai neįvertinta.
Veikliąsias medžiagas vartojant kartu (Saridon), toksinis poveikis (LD50) buvo mažesnis negu vartojant atskirai..
Kito tyrimo, taip pat atlikto su žiurkėmis metu, LD 50 buvo daugiau kaip 2’000 mg/kg.
Poūmis toksinis poveikis
12 savaičių 80 žiurkių buvo girdomos Saridon dozėmis, 10 ir 20 kartų viršijančiomis didžiausią leistiną žmonėms dozę ( 8 tabletės per dieną). 10 kartų viršijanti dozė toksinio šalutinio poveikio nesukėlė. Pavartojus 20 kartų didesnę dozę mažėjo žiurkių patinų svoris, visoms žiurkėms pasireiškė vidutinė hepatomegalija, bet jos nenudvėsė. Laboratorinių tyrimų metu jokių nuo dozės priklausomų pasikeitimų, nepastebėta.
Kepenų pažeidimo nebuvo (ALAT, ASAT nebuvo padidėjusios).
Propifenazono lėtinio toksiškumo ir karcinogeniškumo tyrimai atlikti 50 žiurkių sugirdžius po 320, 1000, 3200 ppm 105 savaites; propifenazono lėtinio toksinio ir kancerogeninio poveikio nepastebėta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kukurūzų krakmolas
Talkas
Magnio stearatas
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Hipromeliozė
Formaldehido kazeinas
Mikrokristalinė celiuliozė
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo salygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
PVC ir aliuminio folijos lizdinė plokštelė, kurioje yra 10 tablečių. Kartono dėžutėje yra 1 lizdinė plokštelė.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Moteris ateina į vaistinę. Vaistininkas klausia:
- Ko norėtumėte?
- Nuodų.
- O kam jums nuodai?
- Vyrą noriu nunuodyti.
- O... Na... Aš negaliu jums parduoti nuodų tokiam tikslui...
Moteris tylėdama atsisega rankinuką ir išsitraukia nuotrauką. Ištiesia ją vaistininkui. Nuotraukoje - moters vyras labai įdomioje pozoje besismaginantis su vaistininko žmona. Vaistininkas atidžiai apžiūri nuotrauką ir taria:
- Na, jei jūs turite receptą, tai visai kita kalba...
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Kurią tiesą apie Lioton 1000 Jūs žinojote