Enalaprilis, 10mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Enalaprilis
1. KAS YRA EDNYT IR KAM JIS VARTOJAMAS
EDNYT priklauso vaistų grupei, vadinamai AKF inhibitoriais. Šie vaistai mažina padidėjusį kraujagyslių sienelių tonusą ir palengvina širdžiai į jas pumpuoti kraują. Tokiu būdu sumažėja padidėjęs kraujospūdis.
Jūsų gydytojas Jums paskyrė EDNYT dėl kurios nors iš šių priežasčių:
- Jūsų kraujospūdis per daug didelis;
- Jums yra būklė, vadinama širdies nepakankamumu, nes Jūsų širdis mažiau pajėgi pumpuoti kraują.
- kad neatsirastų širdies nepakankamumo simptomų tuo atveju, jei širdies veikla susilpnėjusi.
EDNYT mažina padidėjusį kraujospūdį.
Daugumai pacientų, sergančių širdies veiklos nepakankamumu, dėl kurio juntamas nuovargis po lengvo fizinio krūvio, dusulys arba atsiranda kulkšnių bei kojų patinimas, EDNYT pagerina širdies veiklą. Enalaprilis gali lėtinti širdies nepakankamumo sipmtomų atsiradimą ir apsaugoti nuo širdies nepakankamumo pasunkėjimo tuos pacientus, kuriems jau yra šių simptomų, ir tokius pacientus dėl širdies nepakankamumo gali tekti rečiau gydyti ligoninėje. Gydymas EDNYT mažina pacientų mirštamumą nuo širdies nepakankamumo. Daugumą pacientų, kuriems yra pradinės stadijos širdies veiklos nepakankamumas ir kurie dar nejaučia simptomų, įskaitant ir tuos, kuriems yra buvęs širdies priepuolis, EDNYT gali sumažinti tolesnio širdies išsiplėtimo bei širdies veiklos nepakankamumo pasireiškimo tikimybę.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EDNYT
EDNYT vartoti draudžiama:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas enalaprilio maleatui, bet kuriam kitam AKF inhibitoriui arba bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai;
- jeigu esate nėščia ar galvojate, jog galite būti pastojusi;
- jeigu planuojate pastoti;
- jeigu žindote kūdikį;
- jeigu yra aortos vožtuvo stenozė (susiaurėjimas);
- jeigu buvo būklė, vadinama angioneurozinė edema (jos požymiai yra niežulys, dilgėlinė, švokštimas ir rankų, gerklės, burnos ar vokų patinimas), pasireiškusi ankstesnio gydymo AKF inhibitoriais, arba jeigu jos atsiradimas nebuvo susijęs su AKF inhibitorių vartojimu;
- jeigu Jums atliekama hemodializė naudojant poli(akrilonitrilo, 2 metalilo natrio sulfonato) didelio laidumo membranas;
Jei manote, kad Jums yra bet kuri minėta būklė, EDNYT tablečių vartoti negalima.
Visais šiais atvejais būtina informuoti gydytoją ir pasitarkite su juo.
Vaikams EDNYT rekomenduojama vartoti tik hipertenzijai gydyti.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Jeigu inkstų veikla sutrikusi arba Jums neseniai persodintas inkstas (Jūsų gydytojas prieš skirdamas gydymą ir jo metu lieps atlikti kraujo tyrimą, kad patikrintų, ar nesutriko inkstų veikla).
Jeigu neseniai stipriai vėmėte ar viduriavote.
Jeigu yra aortos arba kliūtis kraujui ištekėti iš kairiojo širdies skilvelio .
Jeigu sergate kepenų liga.
Jeigu Jums atliekama hemodializė.
Jeigu Jums cholesteroliui iš kraujo pašalinti numatyta atlikti vadimamąją MTL aferezę.
Jeigu Jums numatytas desensibilizuojamasis gydymas nuo alergijos bičių ar vapsvų įgėlimui.
Jeigu Jums numatyta operacija ar nejautrą sukeliančių vaistų vartojimas net ir dėl dantų gydymo.
Jeigu ribojamas druskos kiekis maiste.
Jeigu sergate kolagenine kraujagyslių liga ir vartojate imunosupresantų (vaistų, vartojamų tokioms autoimuninėms ligoms, kaip reumatoidinis artritas, gydyti arba po organų transplantacijos), alopurinolį (vaistą podagrai gydyti), arba prokainamidą (vaistą širdies ritmo sutrikimams gydyti).
Jums gydytojas gali liepti periodiškai atlikti kraujo tyrimus, kad galėtų nustatyti baltųjų kraujo kūnelių kiekį. Jei Jums yra bet kuri minėta aplinkybė arba pasireiškia infekcinė liga (jos požymis gali būti kūno temperatūros pakilimas), nedelsdami praneškite gydytojui.
Jei esate afro – karibietis, EDNYT Jums gali būti mažiau veiksmingas.
Jei Jums tinka bet kuri minėta aplinkybė, praneškite gydytojui ir pasitarkite su juo.
Ednyt vartojimas su maistu ir gėrimais
EDNYT galima gerti neatsižvelgiant į valgymo laiką, tačiau tabletę reikia nuryti užsigeriant pakankamu kiekiu skysčio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu EDNYT vartoti draudžiama. Jei pastojote, nedelsdamos nutraukite EDNYT vartojimą ir praneškite gydytojui.
Žindančioms moterims EDNYT vartoti nerekomenduojama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuojant ir valdant mechanizmus reikai turėti omenyje, jog retkarčiais gali atsirasti galvos svaigimas ar nuovargis.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines medžiagas
Vienoje EDNYT 5 mg, 10 mg ir 20 mg tabletėje yra atitinkamai 100 mg, 95 mg ir 90 mg laktozės. Tai reikia turėti omenyje laktozės netoleruojantiems žmonėms.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Vienoje EDNYT 5 mg, 10 mg ir 20 mg tabletėje yra atitinkamai 1,14 mg, 2,28 mg ir 4,55 natrio hidroksido.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pasakykite gydytojui, jei vartojate šių vaistų:
kalį organizme sulaikančių vaistų, įskaitant kai kuriuos diuretikus ir kalio papildus;
tiazidų grupės arba kilpinių diuretikų;
- kitų kraujospūdį mažinančių vaistų;
- ličio preparatų (vaistų kai kurioms psichikos ligoms gydyti);
- triciklių vaistų nuo depresijos, vaistų nuo psichozės, nuskausminamųjų ar narkozę sukeliančių preparatų (jais gydomos kai kurie psichikos sutrikimai, malšinamas vidutinio stiprumo ir stiprus skausmas) arba migdomųjų (vartojamų nerimui gydyti ar padedančių užmigti)
- nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (vartojamų raumenų bei sąnarių skausmo, sąstingio ir uždegimo gydymui)
3. KAIP VARTOTI EDNYT
EDNYT visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Paprastai visa paros dozė geriama iš karto ryte, bet ją lygiomis dalimis galima gerti ir per 2 kartus: ryte ir vakare.
Didelio kraujospūdžio ligos gydymas: pradžioje vartojama po 5-20 mg per parą (jei kartu vartojama diuretikų, paros dozė 2,5-5 mg). Dozė gali būti palaipsniui didinama iki įprastinės palaikomosios 20 mg, kuri geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus. Didžiausia paros dozė – 40 mg vieną kartą per parą arba 20 mg du kartus per parą.
Širdies nepakankamumo gydymas: pradžioje vartojama 2,5 mg dozė kartą per parą. Ji geriama ryte. Dozė gali būti palaipsniui didinama iki įprastinės palaikomosios 20 mg, kuri geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus. Didžiausios paros dozės – 40 mg – viršyti negalima. Senyviems pacientams pradinė dozė gali būti mažesnė.
Senyvi pacientai ir pacientai, kurių inkstų veikla nepakankama. Atsižvelgiant į inkstų veiklą, pradinę ir palaikomąją dozes gali tekti sumažinti. Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų veiklos nepakankamumas ir tiems, kuries atliekama hemodializė, pradinė paros dozė yra 2,5 mg, įprasta palaikomoji dozė – 2,5 mg per parą. Esant inkstų funkcijos nepakankamumui, negalima viršyti didžiausios 10 mg paros dozės.
Vaikams: Vaikams, kurie sveria 20-50 kg, pradinė paros dozė yra 2,5 mg, o sveriantiems daugiau nei 50 kg – 5 mg. Tolesnė dozė nustatoma individualiai.
Jei Jums atrodo, kad EDNYT veikia per silpnai arba per stipriai, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pavartojus per didelę EDNYT dozę
Pavartojus pernelyg didelę dozę, gali atsirasti tokių simptomų: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės pritemimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo sutrikimas, retas širdies ritmas, kraujotakos kolapsas, inkstų nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.
Įtarus, jog perdozuota, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Pamiršus pavartoti EDNYT
Jei pamiršote išgerti tabletę, gerkite ją įprastiniu laiku.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.
Nustojus vartoti EDNYT
Nustojus vartoti EDNYT, paprastai kraujospūdis staiga nepadidėja.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
EDNYT, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Gydymo EDNYT pradžioje, taip pat ir staiga atsistojus gali atsirasti apsvaigimas, neryškus matymas, galvos svaigimas.
Jei vartojant EDNYT atsirastų bet kuris iš šių šalutinių poveikių: rankų, veido, burnos, vokų, gerklės ir/ar liežuvio patitimas, švokštimas, sunkumas ryjant, išbėrimas ar sunki odos reakcija, nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Kitas šalutinis poveikis
Labai dažnas: neryškus matymas, galvos svaigimas, kosulys, pykinimas, silpnumas
Dažnas: galvos skausmas, depresija (prislėgta nuotaika), mažas kraujospūdis, alpulys, širdies priepuolis ar insultas, krūtinės skausmas, krūtinės angina, greitas ir nereguliarus širdies plakimas, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, pilvo skausmas, skonio pakitimai, išbėrimas, nuovargis, kraujo tyrimo rodmenų pokyčiai – padidėjęs kalio ir kreatinino kiekis serume.
Nedažnas: mažakraujystė, suglumimas, mieguistumas ar nemiga, nervingumas, plaštakose bei pėdose juntamas dilgsėjimas, galvos sukimasis, galvos svaigimas staiga atsistojus, greitas ir stiprus širdies plakimas, padidėjęs silpnumas ar virpulys, kurio priežastimi gali būti sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, sekreto tekėjimas iš nosies arba jos užsikimšimas, gerklės skausmas, užkimimas, astma, pilvo pūtimas ir diegliai (tai gali sukelti žarnų nepraeinamumas), stiprus pilvo skausmas (tai gali sukelti kasos uždegimas), vėmimas, nevirškinimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, pilvo gurgėjimas, burnos džiūvimas, pepsinė opa (jos požymiai gali būti deginantis skausmas ir alkio jutimas, ypač kai skrandis tuščias), prakaitavimas, niežulys, dilgėlinė, plaukų slinkimas, susilpnėjusi inkstų veikla ar jos nepakankamumas (gali pasireikšti apatinės nugaros dalies skausmu ir sumažėjusiu šlapimo kiekiu), impotencija, raumenų mėšlungis, paraudimas, spengimas ausyse, karščiavimas, bloga savijauta, laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčiai – šlapime atsiranda baltymo, kraujo serume padidėja šlapalo ir sumažėja natrio koncentracija.
Retas: Kraujo ląstelių kiekio pakitimai, paprastai nustatomi atlikus kraujo tyrimą (gali pasireikšti tokiais požymiais kaip nuovargis, silpnumas, dusulys, fizinio pajėgumo sumažėjimas, išsekimas, nuolatinis ar pasikartojantis peršalimas, užsitęsęs kraujavimas, kraujosruvos dėl neaiškios priežasties), neįprasti sapnai, miego sutrikimai, smulkiųjų arterijų, dažniausiai rankų bei kojų pirštų, spazmas, dėl kurio oda tampa blyški ar joje atsiranda rausvų ar melsvų dėmių, skysčio atsiradimas ant plaučiuose, burnos gleivinės uždegimas ir išopėjimas, liežuvio uždegimas, kepenų veiklos nepakankamumas, kepenų uždegimas, tulžies nutekėjimo tulžies lataku sumažėjimas ar visiškas tėkmės nutrūkimas (gali pasireikšti odos ir akių baltymo pageltimu), sunkios odos reakcijos (oda gali labai parausti, imti luptis dideliais lopais, atsirasti pūslių), sumažėjęs paros šlapimo kiekis, krūtų padidėjimas vyrams.
Labai reti: žarnyno angioneurozinė edema (gali padidėti pilvas, atsirasti pilvo skausmas ar diegliai, taip pat gali pykinti ir prasidėti vėmimas).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI EDNYT
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
EDNYT sudėtis
Veiklioji medžiaga yra enalaprilio maleatas. Vienoje tabletėje jo yra 5 mg, 10 mg arba 20 mg.
- Pagalbinės medžiagos yra bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas, natrio
hidroksidas, povidonas, talkas, krospovidonas, mikrokristalinė celiuliozė, laktozės
monohidratas.
EDNYT išvaizda ir kiekis pakuotėje
EDNYT tabletės yra apvalios, baltos arba beveik baltos, vienoje jų pusėje yra įspaudas ED 5 (5 mg tabletės), ED 10 (10 mg tabletės), ED 20 (20 mg tabletės), o kitoje – vagelė tabletei perlaužti.
Tiekiamas lizdinėmis plokštelėmis. Vienoje lizdinėje plokštelėje yra 10 tablečių, vienoje kartono dėžutėje – trys lizdinės plokštelės.
Tarptautinis pavadinimas | Enalaprilis |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/95/0850 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1995.04.05 |
Vaistas perregistruotas | 2007.10.15 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
EDNYT 5 mg tabletės
EDNYT 10 mg tabletės
EDNYT 20 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 5 mg arba 10 mg, arba 20 mg enalaprilio maleato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė
Tabletės yra apvalios, baltos arba beveik baltos, vienoje jų pusėje yra įspaudas ED 5 (5 mg tabletės), ED 10 (10 mg tabletės), ED 20 (20 mg tabletės), o kitoje – vagelė tabletei perlaužti.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Hipertenzijos gydymas.
Papildomas simptominio širdies nepakankamumo gydymas kartu su kalio organizme nesulaikančiais diuretikais ir, jei reikia, rusmenės preparatais.
Simptominio širdies nepakankamumo profilaktika ligoniams, kuriems yra besimptomis kairiojo širdies skilvelio funkcijos sutrikimas (išstūmimo frakcija ≤ 35%).
(Žr. 5.1 skyrių).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Maistas neturi įtakos EDNYT absorbcijai.
Dozė nustatoma individualiai atsižvelgiant į paciento būklę (žr. 4.4 skyrių) bei kraujospūdžio pokytį. Hipertenzija.
Pradinė dozė – 5 mg. Ją galima didinti iki maksimalios 20 mg dozės, atsižvelgiant į hipertenzijos laipsnį bei paciento būklę (žr. žemiau). EDNYT vartojamas vieną kartą per parą.Vidutinio sunkumo hipertenzijai gydyti rekomenduojama pradinė dozė yra 5-10 mg. Pacientams, kurių renino-angiotenzino-aldosterono sistema labai suaktyvėjusi (pvz., renovaskulinės hipertenzijos, širdies dekompensacijos ar sunkios hipertenzijos atveju, taip pat kai sumažėjęs natrio kiekis ir/arba cirkuliuojančio kraujo tūris), po pradinės dozės pavartojimo gali ženkliai sumažėti kraujospūdis. Tokius pacientus rekomenduojama pradėti gydyti 5 mg ar mažesne doze ir gydytojui prižiūrint.
Jei pacientas anksčiau buvo gydomas didele diuretikų doze, gali sumažėti cirkuliuojančio kraujo tūris ir, pradėjus gydyti enalapriliu, gali kilti hipotenzijos pavojus. Tokiems pacientams rekomenduojama 5 mg ar mažesne pradinė dozė. Jei įmanoma, gydymą diuretikais reikia nutraukti 2-3 dienas prieš pradedant gydyti EDNYT. Būtina stebėti inkstų funkciją bei kalio koncentraciją serume.
Įprastinė palaikomoji paros dozė yra 20 mg per parą. Didžiausia palaikomoji paros dozė – 40 mg.
Širdies nepakankamumas/besimptomis kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimas
Gydant širdies nepakankamumu sergančius pacientus, EDNYT paprastai skiriama kartu diuretikais ir, jei reikia, rusmenės preparatais ar beta adrenoreceptorių blokatoriais. Pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu ar besimptomiu kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimu, skiriama pradinė 2,5 mg dozė ir gydytojas turi atidžiai stebėti ligonį, kad nustatytų pradinį kraujospūdžio pokytį. Jei pradėjus gydymą EDNYT simptominė hipotenzija nepasireiškė arba ją veiksmingai pakoregavus, dozę laipsniškai reikia didinti iki įprastinės palaikomosios 20 mg paros dozės. Ši dozė geriama iš karto arba lygiomis dalimis per du kartus, atsižvelgiant į tai, kaip vaistas toleruojamas. Palaikomąją dozę rekomenduojama nustatyti per 2-4 gydymo savaites. Didžiausia paros dozė yra 40 mg. Ji lygiomis dalimis geriama per du kartus.
Rekomenduojamas EDNYT dozės titravimas pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu ar besimptomiu kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimu
Savaitė
Paros dozė mg
I savaitė
1-3 dienomis: 2,5* mg vieną kartą per parą
4-7 dienomis: 5 mg per parą (ji lygiomis dalimis geriama per 2 kartus)
II savaitė
10 mg (ši dozė geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus)
III-IV savaitės
20 mg Ši dozė geriama iš karto arba lygiomis dalimis per 2 kartus)
* Atsargiai reikia skirti pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi arba kurie vartoja diuretikus (žr. 4.4 skyrių).
Prieš pradedant gydymą ir jį pradėjus, būtina atidžiai matuoti kraujospūdį bei stebėti inkstų funkciją (žr. 4.4 skyrių), kadangi gauta pranešimų apie hipotenziją ir jos sąlygotą inkstų nepakankamumą (rečiau). Kai pacientas gydomas diuretikais, jei įmanoma, jų dozę reikia sumažinti prieš pradedant gydyti EDNYT.
Jei pradėjus gydyti atsiranda hipotenzija, tai nereiškia, kad ji vėl pasireikš ilgalaikio gydymo metu ir kad gydymo negalima tęsti. Būtina stebėti inkstų funkciją ir nustatinėti kalio koncentraciją serume.
Inkstų funkcijos nepakankamumas
Pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama, reikia sumažinti dozę ir(ar) ilginti intervalą tarp atskirų dozių vartojimo.
Kreatinino klirensas ml/min. (KK)
Pradinė paros dozė
30<KK<80 ml/min.
5-10 mg
10<KK≤30 ml/min.
2,5 mg
KK≤10ml/min.
2,5 mg dializės dienomis*
* Žr. 4.4 skyrių. Enalaprilį iš organizmo galima pašalinti dialize. Tomis dienomis, kai hemodializė neatliekama, dozė parenkama atsižvelgiant į kraujospūdžio pokytį.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi, enalaprilio dozės keisti nereikia. Tačiau juos gydyti enalapriliu reikia atsargiai, nes retkarčiais AKF inhibitoriai gali sukelti nepageidaujamą poveikį kepenims (žr. 4.4 skyrių).
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams dozė nustatoma atsižvelgiant į inkstų funkciją (žr. 4.4 skyrių).
Vaikai
Turima nedaug klinikinių tyrimų duomenų apie hipertenzija sergančių vaikų gydymą EDNYT (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kurie gali nuryti tabletes, dozė turi būti nustatoma individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir kraujospūdžio pokytį. Pacientams, sveriantiems daugiau nei 20 kg, bet mažiau nei 50 kg, rekomenduojama pradinė dozė yra 2,5 mg, o sveriantiems 50 kg ir daugiau – 5 mg. EDNYT vartojamas vieną kartą per parą. Pagal poreikį, sveriantiems daugiau nei 20 kg, bet mažiau nei 50 kg, maksimali paros dozė yra 20 mg, o sveriantiems 50 kg ir daugiau – 40 mg (žr. 4.4 skyrių).
EDNYT nerekomenduojama skirti naujagimiams ir vaikams, kurių glomerulų filtracijos greitis mažesnis nei 30 ml/min./1,73 m2, kadangi stokojama patyrimo.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas enalapriliui, bet kuriam kitam AKF inhibitoriui arba bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai.
Angioneurozinė edema, susijusi su ankstesniu gydymu AKF inhibitoriais.
Paveldima ar idiopatinė angioneurozinė edema.
Antrasis ir trečiasis nėštumo trimestrai ( žr. 4.6 skyriuje).
Hemodinamiškai svarbi aortos ar mitralinio vožtuvo stenozė arba hipertrofinė kardiomiopatija (žr. 4.4 skyrių).
Enalaprilio maleato negalima vartoti tuomet, kai hemodializei naudojamos poli(akrilonitrilo, 2 metalilo natrio sulfonato) didelio laidumo membranos, kadangi dažniau galima anafilaksinė reakcija (padidėjusio jautrumo reakcija, gali ištikti net šokas). (žr. 4.4 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Nekomplikuota hipertenzija sergantiems pacientams simptominė hipotenzija pasitaiko retai. Ji dažniau gali atsirasti tiems hipertenzija sergantiems pacientams, kurie dėl įvairių priežasčių neteko skysčių (pvz., dėl diuretikų vartojimo, vėmimo, viduriavimo, dializės, druskos vartojimo ribojimo) (žr. 4.5 ir 4.8 skyrius). Širdies nepakankamumu sergantiems pacientams, kurių inkstų funkcija normali arba nepakankama, pasireiškė simptominė hipotenzija. Dažniau ji gali pasireiškti pacientams, sergantiems sunkesnio laipsnio širdies nepakankamumu, kurį atspindi didelės kilpinių diuretikų dozės vartojimas, hiponatremija ar funkcinis inkstų funkcijos sutrikimas. Tokius pacientus būtina pradėti gydyti prižiūrint gydytojui, o taip pat koreguojant EDNYT ir/ar diuretko dozę, ligono būklę reikia atidžiai stebėti. Tokios atsargumo priemonės taikytinos ir pacientams, sergantiems išemine širdies liga arba smegenų kraujagyslių liga, kuriems ženklus kraujospūdžio sumažėjimas gali sukelti miokardo infarktą ar smegenų insultą.
Jei pasireiškia hipotenzija, pacientą reikia paguldyti ir, jei reikia, į veną lašinti fiziologinio tirpalo. Praeinanti hipotenzija nėra kontraindikacija tęsti gydymą tuomet, kai padidinus skysčių kiekį, kraujospūdis padidėja.
Kai kuriems širdies nepakankamumu sergantiems pacientams, kurių kraujospūdis normalus arba sumažėjęs, EDNYT gali papildomai mažinti sisteminį kraujospūdį. Šis poveikis yra numatomas ir paprastai tai nėra priežastis nutraukti gydymą. Jei atsiranda simptominė hipotenzija, gali tekti mažinti dozę ir/ar nutraukti gydymą EDNYT.
Aortos ar mitralinio vožtuvo stenozė, hipertrofinė kardiomiopatija
Kaip ir visų vazodilatatorių, AKF inhibitorių reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems yra aortos ir mitralinio vožtuvo stenozė, ir neskirti kardiogeninio šoko bei hemodinamikai reikšmingos obstrukcijos atvejais. Jei obstrukcija yra hemodinamikai reikšminga, enalaprilio maleato skirti draudžiama.
Inkstų funkcijos nepakankamumas
Jei inkstų funkcija nepakankama (kreatinino klirensas<80 ml/min.), pradinė enalaprilio dozė nustatoma atsižvelgiant į kreatinino klirensą (žr. 4.2 skyrių), o vėliau – į organizmo atsaką į gydymą. Šiems pacientams reikia įprasta tvarka tirti kalio kiekį ir kreatinino klirensą.
Gauta pranešimų apie inkstų funkcijos nepakankamumą, susijusį su enalaprilio vartojimu, dažniausiai pacientams, sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar kliniškai nepasireiškusia inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę. Greitai nustačius ir tinkamai gydant, su enalaprilio vartojimu susijęs inkstų funkcijos nepakankamumas paprastai praeina.
Kai kuriems hipertenzija sergantiems pacientams, kuriems anksčiau nebuvo akivaizdžios inkstų ligos, enalaprilio vartojant kartu su diuretikais, kraujyje padaugėjo karbamido ir kreatinino. Tokiu atveju gali tekti mažinti enalaprilio dozę ir/ar nutraukti diuretikų vartojimą, o taip pat pagalvoti apie galimą inkstų arterijos stenozę.
Renovaskulinė hipertenzija
Pacientams, kuriems yra abiejų inkstų arterijų ar vieno inksto, jeigu tik vienas funkcionuoja atrerijos stenozė, vartojant AKF inhibitorių, didėja hipotenzijos ir inkstų nepakankamumo rizika. Inkstų funkcijos nepakankamumas gali pasireikšti net ir esant neryškiems serumo kreatinino koncentracijos pokyčiams. Tokius pacientus pradėti gydyti reikia atidžiai prižiūrint maža doze, kurią reikia didinti atsargiai, ir stebint inkstų funkciją.
Inkstų transplantacija
Pacientų, kuriems neseniai atlikta inkstų transplantacija, gydymo enalapriliu patirties nėra. Todėl šių ligonių gydyti EDNYT nerekomenduojama.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Retai AKF inhibitorių vartojimas buvo susijęs su sindromu, kuris prasideda cholestazine gelta ir progresuoja į žaibinę kepenų nekrozę, kartais ligonis miršta. Šio sindromo mechanizmas neaiškus. Jei vartojant AKF inhibitorių atsiranda gelta ar ženkliai padidėja kepenų fermentų koncentracija, reikia nutraukti gydymą AKF inhibitoriais ir pacientą tinkamai ištirti.
Neutropenija, Agranulocitozė
Gauta pranešimų, kad AKF inhibitoriais gydomiems pacientams pasireiškė neutropenija (arganulocitozė), trombocitopenija ar anemija. Pacientams, kurių inkstų funkcija normali ir kuriems nėra kitų galinčių sukelti komplikacijas veiksnių, neutropenija pasitaiko retai. Enalapriliu ypač atsargiai reikia gydyti pacientus, sergančius kolagenine kraujagyslių liga, gydomus imunosupresantais, alopurinoliu ar prokainamidu, arba jei yra šių galinčių sukelti komplikacijas veiksnių derinys, ypač tuo atveju, jei ligonio inkstų funkcija buvo pažeista prieš pradedant gydyti. Kai kuriems iš šių ligonių pasireiškė sunki infekcinė liga, kurios intensyvus gydymas antibiotikais retais atvejais buvo nesėkmingas. Jei tokie pacientai yra gydomi enalapriliu, patariama reguliariai nustatinėti leukocitų kiekį kraujyje ir pacientą įspėti, kad jis praneštų gydytojui apie atsiradusius bet kokius infekcinės ligos požymius.
Padidėjęs jautrumas, Angioneurozinė edema
Gauta pranešimų, jog AKF inhibitoriais, įskaitant EDNYT, gydomiems pacientams pasireiškė veido, galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir/ar gerklų angioneurozinė edema. Tai gali atsirasti bet kada gydymo metu. Tokiu atveju reikia nedelsiant nutraukti gydymą EDNYT ir ligonį tinkamai stebėti bei gydyti, kol simptomai visiškai išnyks. Tais atvejais, kai patinsta veidas ir lūpos, paprastai tinimas praeina be gydymo, nors antihistamininiai preparatai palengvina simptomus.
Gerklų angioneurozinė edema gali būti mirtina. Jei patinsta liežuvis, tikrasis balso aparatas ar gerklos ir gręsia kvėpavimo takų obstrukcija, reikia nedelsiant skirti tinkamą gydymą, pvz., po oda suleisti epinefrino tirpalo 1:1000 (0,3-0,5 ml) ir taikyti priemones, užtikrinančias kvėpavimo takų praeinamumą.
Juodaodžiams pacientams, palyginti su nejuodaodžiais, AKF inhibitoriai dažniau sukėlė angioneurozinę edemą.
Pacientams, kuriems ankščiau buvo angioneurozinė edema, nesusijusi su gydymu AKF inhibitoriais, jų vartojant, gali būti didesnė angioneurozinės edemos rizika (taip pat žr. 4.3 skyrių).
Anafilaktoidinės reakcijos desensibilizuojamojo gydymo nuo alergijos plėviasparnių vabzdžių nuodams metu
Retai pacientams, kurie desensibilizacijos plėviasparnių vabzdžių nuodais metu vartojo AKF inhibitorių, atsirado gyvybei pavojingų anafilaktoidinių reakcijų. Šių reakcijų išvengta prieš kiekvieną desensibilizaciją laikinai nutraukus gydymą AKF inhibitoriais.
Pacientai, kuriems atliekama hemodializė
AKF inhibitoriais gydomiems pacientams, kuriems dializė buvo atliekama naudojant didelio laidumo membranas (pvz., AN 69®), pasireiškė anafilaktoidinių reakcijų. Tai būtina turėti omenyje ir tokių pacientų dializei naudoti kitokias membranas arba skirti jiems kitos grupės antihipertenzinių vaistų.
Cukriniu diabetu sergantys pacientai
Cukriniu diabetu sergantiems pacientams, gydomiems geriamaisias priešdiabetiniais vaistais ar insulinu, pirmąjį gydymo AKF inhibitoriais mėnesį reikia atidžiai stebėti gliukozės koncentraciją kraujyje(žr. 4.5 skyrių).
Kosulys
Vartojant AKF inhibitorių, pasireiškia kosulys. Būdinga tai, jog jis būna sausas, persistuojantis ir išnyksta nutraukus gydymą AKF inhibitoriais. AKF inhibitoriai sukeltą kosulį reikia laikyti kosulio diferencinės diagnozės dalimi.
Operacija, anestezija
Nejautrą sukeliant preparatais, sukeliančiais hipotenziją, ar didesnės operacijos metu, enalaprilis blokuoja angiotenzino II atsiradimą dėl kompensacinio renino išsiskyrimo. Jei manoma, jog hipotenzija atsirado dėl šios priežasties, kraujospūdį galima koreguoti sulašinant skysčių.
Hiperkaliemija
Pacientams, gydomiems AKF inhibitoriais, įskaitant enalaprilį, serume gali padidėti kalio koncentracija. Pacientams, kuriems gręsia hiperkaliemija, yra sergantys inkstų nepakankamumu arba cukriniu diabetu, vartojantys kalį sulaikančius diuretikus, kalio papildus, kalio turinčius druskos pakaitalus arba kitokius kalio koncentraciją didinančius vaistus (pvz., hepariną). Jei manoma, jog aukščiau minėtus vaistus vartoti būtina, rekomenduojama reguliariai nustatinėti kalio koncentraciją serume.
Litis
Paprastai nerekomenduojama ličio preparatų skirti kartu su enalapriliu (žr. 4.5 skyrių).
Laktozės monohidratas
Vienoje EDNYT 5 mg, 10 mg ir 20 mg tabletėje yra atitinkamai 100 mg, 95 mg ir 90 mg laktozės monohidrato. EDNYT nerekomenduojama vartoti pacientams, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės deficitas ar gliukozės-galaktozės malabsorbcija.
Natris
EDNYT tabletėse yra natrio hidroksido. Jo kiekis vienoje EDNYT 5 mg, 10 mg ir 20 mg tabletėje yra atitinkamai 1,14 mg, 2,28 mg ir 4,55 mg.
Vaikai
Turima nedaug duomenų apie vaisto veiksmingumą ir saugumą gydant hipertenzija sergančius vaikus, vyresnius nei 6 metų, tačiau jokio patyrimo kitų indikacijų atveju nėra.Turima nedaug duomenų apie vaisto farmakokinetiką vyresnių nei 2 mėn. vaikų organizme (taip pat žr. 4.2, 5.1 ir 5.2 skyrius). Vaikams EDNYT rekomenduojama skirti tik hipertenzijai gydyti.
EDNYT nerekomenduojama skirti naujagimiams ir vaikams, kurių glomerulų filtracijos greitis mažesnis nei 30 ml/min./1,73 m2, kadangi stokojama patyrimo (žr. 4.2 skyrių)
Nėštumas ir žindymas
Pirmąjį nėštumo trimestrą enalaprilio vartoti nerkomenduojama. Antruoju ir trečiuoju nėštumo trimestru EDNYT vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių). Jei nustatomas nėštumas, gydymą enalapriliu reikia nutraukti kaip galima greičiau (žr. 4.6 skyrių).
Žindymo metu vartoti enalaprilį nerekomenduojama.
Etniniai skirtumai
Kaip ir kiti AKF inhibitoriai, enalaprilis ne taip efektyviai mažina kraujospūdį juodaodžiams, kaip ne juodaodžiams; galbūt dėl tos priežasties, jog tarp hipertenzija sergančių juodaodžių yra daugiau asmenų, kurių organizme renino kiekis yra nedidelis.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kalį sulaikantys diuretikai ar kalio papildai
AKF inhibitoriai silpnina diuretikų sukeltą kalio netekimą. Kalį sulaikantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, triamterenas ar amiloridas), kalio papildai ar druskų pakaitalai, kuriuose yra kalio, gali sąlygoti reikšmingą kalio kiekio padidėjimą serume. Jei dėl nustatytos hipokaliemijos šie preparatai būtini, kartu su EDNYT jų reikia skirti atsargiai ir dažnai tirti kalio kiekį serume (žr. 4.4 skyrių).
Diuretikai (tiazidų grupės ar kilpiniai)
Jei ankščiau vartotos didelės diuretikų dozės gali sąlygoti skysčių trūkumą organizme, ir pradėjus vartoti enalaprilį, gali kilti hipotenzijos pavojus (žr. 4.4 skyrių).Hipotenzinį poveikį galima sumažinti nutraukus diuretikų vartojimą, padidinus druskos vartojamą ar pradėjus gydyti maža enalaprilio doze.
Kiti antihipertenziniai preparatai
Kartu vartojami šie preparatai stiprina hipotenzinį enalaprilio poveikį. Kartu vartojamas nitroglicerinas ar kiti nitratai arba kiti vazodilatatoriai gali dar labiau mažinti kraujospūdį.
Ličio preparatai
Gauta pranešimų, jog kartu vartojant AKF inhibitorių ir ličio preparatų, ličio koncentracija serume ir toksiškumas laikinai padidėja. Kartu vartojant ir tiazidinių diuretikų, gali dar labiau didėti ličio kiekis ir AKF inhibitorių sukelta toksinio ličio poveikio rizika. Nerekomenduojama kartu vartoti ličio preparatų ir enalaprilio, bet jei taip gydyti būtina, reikia nustatinėti ličio koncentraciją serume (žr. 4.4 skyrių).
Tricikliai antidepresantai, antipsichoziniai preparatai, anestetikai, narkotiniai analgetikai
Kartu su AKFI vartojant kai kurių anestetikų, triciklių antidepresantų ar antipsichozinių vaistų, gali dar labiau mažėti kraujospūdis (žr. 4.4 skyrių).
Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NPUV)
Ilgalaikis NPUV vartojimas gali sumažinti AKF inhibitorių antihipertenzinį poveikį.
NPUV ir AKF inhibitoriai didina kalio koncentraciją serume ir gali sukelti inkstų funkcijos pažeidimą. Paprastai šis poveikis būna laikinas. Retais atvejais gali pasireikšti inkstų funkcijos nepakankamumas, ypač pacientams, kurių inkstų funkcijai gresia pavojus, pvz., senyviems ar dehiduotiems žmoniems.
Simpatikomimetikai
Simpatikomimetikai gali silpninti AKF inhibitorių antihipertenzinį poveikį.
Antidiabetiniai vaistai
Epidemiologinių tyrimų duomenimis, kartu su AKF inhibitoriais vartojant antidiabetinių vaistų (insulinų, geriamųjų antidiabetinių preparatų) gali labai sumažėti gliukozės koncentracija kraujyje ir pasireikšti hipoglikemija. Tikėtina, jog šis poveikis dažniau gali atsirasti pirmosiomis gydymo savaitėmis vaistų deriniu gydomiems pacientams, kurių inkstų funkcija pažeista.
Alkoholis
Alkoholis stiprina AKF inhibitorių antihipertenzinį poveikį.
Acetilsalicilo rūgštis, tromboliziniai preparatai ir beta adrenoreceptorių blokatoriai
Enalaprilį galima saugiai vartoti kartu su acetilsalicilo rūgštimi (kardiologinėmis dozėmis), tromboliziniais preparatais ir beta adrenoreceptorių blokatoriais.
Natrio chloridas
Natrio chloridas silpnina kraujospūdį mažinantį ir širdies nepakankamumo simptomus lengvinantį EDNYT poveikį.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Pirmąjį nėštumo trimestrą enalaprilio vartoti draudžiama.
Jei moteris planuoja pastoti arba tampa nėščia, būtina kaip galima greičiau nutraukti enalaprilio vartojimą ir skirti alternatyvų gydymą. Kontroliuojamų AKF inhibitorių poveikio žmonėms tyrimų neatlikta, tačiau nedaugelio atvejų, kai enalaprilis vartotas pirmuoju nėštumo trimestru duomenimis, nenustatyta toksinio poveikio vaisiui, kuris aprašytas žemiau.
Enalaprilio vartoti draudžiama per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą.
Žinoma, kad ilgalaikė enalaprilio ekspozicija antruoju ar trečiuoju nėštumo trimestru sukelia toksinį poveikį vaisiui (inkstų funkcijos susilpnėjimą, vaisiaus vandenų kiekio sumažėjimą, kaukolės kaulėjimo sulėtėjimą) ir toksinį poveikį naujagimiui (inkstų funkcijos pažeidimą, hipotenziją, hiperkalemiją) (žr. taip pat 5.3 skyrių).
Jei enalaprilio pavartota antrąjį ar trečiąjį nėštumo mėnesį, rekomenduojama ultragarsu tirti vaisiaus kaukolę ir inkstų funkciją.
EDNYT vartojusių motinų naujagimius būtina atidžiai stebėti, kadangi jiems gali atsirasti hipotenzija, oligurija bei hiperkaliemija. Prasiskverbęs per placentą enalaprilis iš naujagimio organizmo gali būti sėkmingai šalinamas peritonine dialize ir, teoriškai, pakeičiamuoju kraujo perpylimu.
Žindymo laikotarpis
Enalaprilio ir enalaprilato patenka į motinos pieną, bet jų poveikis žindomam kūdikiui nenustatytas, todėl žindyvėms nerekomenduojama skirti šio preparato.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Vairuojant ir valdant mechanizmus būtina turėti omenyje, jog retkarčiais gali atsirasti galvos svaigimas ar nuovargis.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Enalaprilis gali sukelti toliau išvardytą nepageidaugjamą poveikį.
Kraujo ir limfinės sitemos sutrikimai
Nedažni: anemija (įskaitant aplazinę ir hemolizinę)
Reti: neutropenija, sumažėjęs hemoglobino kiekis, sumažėjęs hematokritas, trombocitopenija, agranulocitozė, kaulų čiulpų slopinimas, pancitopenija, limfadenopatija, autoimuninės ligos.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Nedažni: hipoglikemija (žr. 4.4 skyrių)
Nervų sistemos ir psichikos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, depresija
Nedažni: suglumimas, mieguistumas, nemiga, nervingumas, parestezija, galvos sukimasis (vertigo)
Reti: neįprasti sapnai, miego sutrikimai
Akių sutrikimai
Labai reti: neryškus matymas
Širdies ir kraujagyslių sutrikimai
Labai dažni: galvos svaigimas.
Dažni: hipotenzija (įskaitant ortostatinę), sinkopė, miokardo infarktas ar smegenų insultas, greičiausiai dėl ryškios hipotenzijos didelės rizikos pacientams (žr. 4.4 skyrių), krūtinės skausmas, širdies ritmo sutrikimai, krūtinės angina, tachikardija
Nedažni: ortostatinė hipotenzija, palpitacijos
Reti: Raynaud sindromas
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Labai dažni: kosulys
Dažni: dusulys
Nedažni: rinorėja, gerklės skausmas ir užkimimas, bronchų spazmas (astma)
Reti: plaučių infiltratai, rinitas, alerginis alveolitas (eozinifilinė pneumonija)
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: pykinimas
Dažni: viduriavimas, pilvo skausmas, skonio pakitimas
Nedažni: žarnų nepraeinamumas, pankreatitas, vėmimas, virškinimo sutrikimas, vidurių užkietėjimas, apetito nebuvimas, skrandžio sudirginimas, burnos džiūvimas, pepsinė opa
Reti: stomatitas (aftinis išopėjimas), glositas
Labai reti: žarnų angioneurozinė edema
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Reti: kepenų nepakankamumas, hepatitas (hepatoceliulinis ar cholestazinis), kepenų nekrozė, cholestazė (įskaitant geltą).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: išbėrimas, padidėjęs jautrumas (angioneurozinė edema): veido, galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir/ar gerklų angioneurozinė edema (žr. 4.4 skyrių).
Nedažni: padidėjęs prakaitavimas, niežulys, dilgėlinė, plikimas
Reti: daugiaformė eritema, Stivenso ir Džonsono sindromas, eksfoliacinis dermatitas, toksinė epidermio nekrolizė, pūslinė, eritrodermija
Gauta pranešimų apie pasireiškusį simptomų kompleksą, galintį pasireikšti kai kuriais ar visais toliau išvardytais požymiais.
Karščiavimas, serozitas, angitas, mialgija (miozitas), artralgija (artritas), eozinofilija, leukocitozė, padidėjęs antibranduolinių antikūnų titras bei padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis. Gali atsirasti išbėrimas, padidėjęs jautrumas šviesai ar kitų odos pokyčių.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nedažni: inkstų funkcijos sutrikimas, inkstų nepakankamumas, proteinurija
Reti: oligurija
Lytinės sitemos ir krūties sutrikimai
Nedažni: impotencija
Reti: ginekomastija
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni: astenija
Dažni: nuovargis
Nedažni: raumenų mėšlungis, paraudimas, spengimas ausyse, negalavimas, karščiavimas
Tyrimai
Dažni: hiperkaliemija, padidėjusi kreatinino koncentracija serume
Nedažni: padidėjusi šlapalo koncentracija kraujyje, hiponatremija
Reti: padidėjusi kepenų fermentų koncentracija, padidėjusi bilirubino koncentracija serume
4.9 Perdozavimas
Turima nedaug duomenų apie perdozavimą žmonėms. Dažniausiai pasitaikė ryški hipotenzija, prasidėjusi praėjus maždaug 6 val. po tablečių vartojimo, ir kartu renino – angiotenzino sistemos slopinimas ir stuporas. Su AKFinhibitorių perdozavimu susiję požymiai gali būti kraujotakos kolapsas, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, inkstų nepakankamumas, hiperventiliacija, tachikardija, palpitacija, bradikardija, galvos svaigimas, nerimas ir kosulys. Išgėrus 300 mg ar 440 mg enalaprilio, serume nustatyta enalaprilato koncentracija buvo atitinkamai 100 ir 200 kartų didesnė už koncentraciją, atsirandančią vartojant terapines dozes.
Perdozavus vaisto, rekomenduojama į veną sulašinti fiziologinio tirpalo. Jei pasireiškia hipotenzija, pacientą reikia paguldyti. Jei įmanoma, galima apsvarstyti, ar nevertėtų skirti angiotenzino II infuziją ir/ar katecholaminų injekciją į veną. Jei tablečių išgerta neseniai, reikia imtis priemonių enalapriliui iš organizmo pašalinti (pvz., sukelti vėmimą, plauti skrandį, skirti absorbentų ir natrio sulfato).
Enalaprilatą iš sisteminės kraujotakos galima pašalinti hemodialize (žr. 4.4 skyrių). Jei bradikardijos medikamentais pašalinti neįmanoma, reikia naudoti širdies stimuliatorių.
Būtina nuolat stebėti gyvybines funkcijas, serumo elektrolitų bei kreatinino koncentraciją.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, gryni, ATC kodas-C09A A02
EDNYT (enalaprilio maleatas) yra druska, dviejų amino rūgščių: L-alanino ir L-prolino darinys. Enalaprilis kepenyse hidrolizuojamas į enaprilatą, kuris yra AKF slopinamoji medžiaga. AKF yra peptidildipeptidazė, kuri konvertuoja angiotenziną I į kraujagysles sutraukiantį angiotenziną II. AKF slopinimas sumažina kraujagysles sutraukiančio angiotenzino sintezę audiniuose ir kraujo plazmoje, todėl mažėja aldosterono sekrecija. Dėl to, kad išnyksta neigiamas grįžtamasis ryšys tarp angiotenzino ir renino sekrecijos, didėja plazmos renino aktyvumas.
AKF yra tapatus kininazei II. EDNYT gali slopinti stipriai kraujagysles sutraukiančio bradikinino irimą. Koks šio slopinimo vaidmuo EDNYT gydomajam poveikiui, kol kas neaišku.
Nors manoma, jog EDNYT kraujospūdį mažina pirmiausiai slopindamas renino-angiotenzino-aldosterono sistemą, preparatas mažina kraujospūdį ir tiems hipertenzija sergantiems pacientams, kurių plazmos renino aktyvumas mažas.
Enalaprilis mažina pacientų, sergančių hipertenzija, kraujo spaudimą gulint ir stovint, tačiau pulsas reikšmingai nepadažnėja.
Simptominė ortostatinė hipotenzija pasitaiko nedažnai. Kai kuriems pacientams optimalus kraujospūdžio sumažėjimas pasireiškia per keletą gydymo savaičių. Staigus EDNYT vartojimo nutraukimas nesusijęs su staigiu kraujospūdžio padidėjimu.
Išgėrus enalaprilio dozę, veiksmingas AKF slopinimas paprastai pasireiškia po 2-4 valandų. Antihipertenzinio poveikio pradžia stebima praėjus vienai valandai po vienkartinės dozės pavartojimo, didžiausias kraujospūdžio sumažėjimas pasireiškia po 4-6 val. Poveikio trukmė priklauso nuo dozės. Tačiau vartojant rekomenduojamas dozes, antihipertenzinis ir hemodinaminis poveikis išlieka mažiausiai 24 val.
Pirmine hipertenzija sergančių pacientų hemodinamikos tyrimai rodo, kad kraujospūdžio mažėjimą lydi sumažėjęs periferinių kraujagyslių pasipriešinimas ir padidėjęs širdies išstumiamo kraujo tūris, o širdies susitraukimų dažnis nekinta ar pakinta nežymiai. Vartojant EDNYT, sustiprėja inkstų kraujotaka, glomerulų filtracijos greitis nekinta. Vanduo ir natris organizme nesusilaiko. Tačiau pacientams, kurių glomerulų filtracijos greitis prieš gydymą buvo sumažėjęs, pradėjus gydymą jis paprastai padidėja.
Trumpalaikių klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo inkstų liga ir cukriniu diabetu sergantys bei juo nesergantys pacientai, duomenimis, paskyrus enalaprilio, sumažėjo albuminurija, bendras baltymų kiekis šlapime ir IgG ekskrecija su šlapimu.
EDNYT vartojant kartu su tiazidų grupės diuretikais, kraujospūdį mažinantis poveikis būna bent adityvus. EDNYT gali sumažinti ar apsaugoti nuo tiazidų sukeliamos hipokaliemijos atsiradimo.
Širdies nepakankamumu sergantiems pacietams, gydomiems rusmenės preparatais ir diuretikais, EDNYT sumažino periferinių kraujagyslių pasipriešinimą ir kraujospūdį. Širdies išstumiamo kraujo tūris padidėjo, o širdies susitraukimų dažnis (kuris paprastai širdies nepakankamumu sergantiesiems esti padidėjęs) sumažėjo, be to, sumažėjo spaudimas plaučių kapiliaruose, pagerėjo ir fizinio krūvio toleravimas, palengvėjo širdies nepakankamumas (nustatytas pagal NYHA kriterijus). Šis poveikis išliko ilgalaikio gydymo metu.
Pacientams, sergantiems lengvu ar vidutinio sunkumo širdies nepakankamumu, enelaprilis lėtino širdies dilatacijos/padidėjimo ir nepakankamumo progresavimą, tai įrodė sumažėję kairiojo skilvelio galutinis diastolinis ir sistolinis tūriai ir padidėjusi išstūmimo frakcija.
Daugiacentrio, atsitiktinių imčių, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo (SOLV Prevention trial) metu tirti besimptomiu kairiojo širdies skilvelio funkcijos sutrikimu sergantys pacientai (išstūmimo frakcija<35%). 4228 pacientai buvo atsitiktinių imčių būdu suskirstyti į grupes ir gydomi placebu (n=2117) arba enalapriliu (n=2111). Placebo grupėje 818 pacientų sirgo širdies nepakankamumu arba mirė (38%), palyginti su 630 enalapriliu gydytųjų grupe (29,8%). (rizikos sumažėjimas: 29%; 95% CI; 21-36%; p<0,001). 518 placebo grupės pacientų (24,5%) ir 434 enalapriliu gydytieji (20,6%) mirė arba buvo hospitalizuoti dėl naujai paireiškusio arba pasunkėjusio širdies nepakankamumo (rizikos sumažėjimas 20%;95% CI; 9-30%; p<0,001).
Daugiacentrio, atsitiktinių imčių, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo (SOLV Treatment trial) metu tirti pacientai, sergantys simptominiu staziniu širdies nepakankamumu, pasireiškusiu dėl besimptomio kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimo (išstūmimo frakcija<35%). 2569 sergantys pacientai, kuriems buvo taikomas įprastinis širdies nepakankamumo gydymas, buvo atsitiktinių imčių būdu suskirstyti į grupes ir gydomi arba placebu (n=1284) arba enalapriliu (n=1285). Placebo grupėje mirė 510 pacientų (39,7%), o enalapriliu gydytųjų grupėje mirė 425 pacientai (35,2%) (rizikos sumažėjimas: 16%;95% CI; 5-26%; p<0,0036). Nuo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų placebo grupėje mirė 461 pacientas, palyginti su 399 mirusiaisiais enalapriliu gydytų pacientų (rizikos sumažėjimas: 18%;95%; 6-28%; p<0,002); pastarojoje grupėje labiausiai sumažėjo mirčių nuo progresuojančio širdies nepakankamumo (251 placebo grupėje; 209 enalaprilio grupėje; rizikos sumažėjimas: 22%;95% CI; 6-35%). nedidelis skaičius pacientų mirė arba buvo hospitalizuotas dėl širdies nepakankamumo pasunkėjimo (736 placebo grupėje ir 613 enalaprilio grupėje; rizikos sumažėjimas: 26%;95% CI; 18-34%; p<0,0001). Bendrai SOLVD tyrime kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimu sergantiesiems enalaprilis sumažino miokardo infarkto riziką 23% (;95% CI; 11-34%; p<0,001) ir hospitalizacijos dėl nestabiliosios krūtinės anginos riziką 20% (;95% CI; 9-29%; p<0,001).
Turima nedaug patirties gydant hipertenzija sergančius vaikus, vyresnius nei 6 metų. Klinikiniame tyrime dalyvavo 110 hipertenzija sergantys 6-16 metų pacientai, sveriantys ≥20 kg, kurių glomerulų filtracijos greitis buvo >30 ml/min./1,73m2 Pacientai, sveriantys <50kg buvo gydomi enalaprilio 0,625 mg, 2,5mg arba 20 mg paros dozė, sveriantys ≥50 kg – 1,25 mg, 5 mg arba 40 mg paros dozė. Vartojamas vieną kartą per parą, enalaprilis mažino kraujospūdį, o poveikis priklausė nuo dozės. Nuo dozės priklausomas enalaprilio veiksmingumas nesiskyrė visose pogrupėse (amžius, fizinis išsivystymas, lytis, rasė). Tačiau mažiausios tirtos dozės, 0,625 mg ir 1,25 mg, atitinkančios vidutiniškai 0,02 mg/kg kūno svorio vieną kartą per parą, nepasižymėjo pastoviu antihipertenziniu poveikiu. Didžiausia tirta paros dozė buvo 0.58 mg/kg kūno svorio (iki 40 mg). Nepageidaujamas poveikis, pasireiškęs vaikams, nesiskyrė nuo pasireiškusio suaugusiesiems.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgertas enalaprilis absorbuojamas greitai. Didžiausia koncentracija serume susidaro po valandos.
remiantis išsiskyrimu su šlapimu, išgerto enalaprilio tablečių dozės absorbuojama maždaug 60%. Maistas absorbcijai įtakos nedaro.
Išgėrus enalaprilio, didelė jo dalis greitai hidrolizuojama į enalaprilatą, stiprų AKF inhibitorių. Išgėrus enalaprilio tabletę, didžiausia enalaprilato koncentracija serume susidaro maždaug po 4 val. Geriant kartotines dozes, enalaprilato pusinės akumuliacijos laikas yra 11 valandų. Asmenų, kurių inkstų funkcija normali, pastovi enalaprilato koncentracija serume susidaro po 4 gydymo dienų.
Esant gydomajam poveikiui reikalingai koncentracijai, ne daugiau kaip 60% enelaprilato jungiasi prie žmogaus plazmos baltymų.
Išskyrus vertimą enalaprilatu, kitokio reikšmingo enalaprilio metabolizmo nėra.
Daugiausia enalaprilato iš organizmo išsiskiria pro inkstus. Pagrindiniai komponentai šlapime yra enalaprilatas (maždaug 40% išgertos dozės) ir nepakitęs enalaprilis (maždaug 20%).
Inkstų nepakankamumas
Esant inkstų funkcijos nepakankamumui, enalaprilis ir enalaprilatas iš organizmo pašalinami lėčiau. Vartojant 5 mg dozę vieną kartą per parą, pacientų, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos nepakankamumas (kreatinino klirensas 40-60 ml/min.), organizme enalaprilato AUc tuo metu, kai apykaita pusiausvyrinė, buvo maždaug dvigubai didesnis nei pacientų, kurių inkstų funkcija normali. Esant sunkiam inkstų funkcijos nepakankamumui (kreatinino klirensas ≤30 ml/min.), AUC padidėja maždaug 8 kartus. Kai yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas, vartojant enalaprilio maleato kartotines dozes, enalaprilato efektyvios pusinės eliminacijos laikas pailgėja ir vėliau susidaro pastovi koncentracija (žr. 4.2 skyrių). Enalaprilatą iš cirkuliuojančio kraujo galima pašalinti hemodialize. Klirensas dializės metu yra 62 ml/min.
Vaikai ir paaugliai
Kartotinių dozių farmakokinetikos tyrimas buvo atliktas su 40 hipertenzija sergančių abiejų lyčių pacientais, kurių amžius – nuo 2 mėn. iki 16 metų ir kurie gėrė 0,07-0,14 mg/kg kūno svorio enalaprilio maleato dozę. Enalaprilato farmakokinetika vaikų organizme reikšmingai nesiskyrė nuo suaugusiųjų. Gautais duomenimis, kuo vyresnis vaikas, tuo AUC (nuo dozės, apskaičiuotos mg/kg kūno svorio) didesnis, tačiau AUC didėjimo nepastebima, duomenis, gautais dozę apskaičiavus atsižvelgiant į kūno paviršiau plotą. Kai koncentracija tampa pastovi, enalaprilato vidutinis pusinis efektyviosios akumuliacijos laikas buvo 14 val.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastinių ikiklinikinių vaisto saugumo, kartotinių dozių toksinio poveikio, genotoksinio ir kancerogeninio poveikio tyrimų metu specifinio pavojaus žmogui nepastebėta.
Žiurkių vaisingumo ir dauginimosi funkcijos enalaprilis labai nesutrikdė, teratogeninio poveikio nesukėlė.Tyrimo, kurio metu enalaprilato duota žiurkių patelėms prieš poravimąsi ir vaikingumo laikotarpiu, laktacijos metu žuvo daugiau jauniklių. Vaisto prasiskverbia per placentos barjerą, taip pat patenką į motinos pieną. Įrodyta, kad visi AKF inhibitoriai pasižymi toksiniu poveikiu vaisiui (sukelia vaisiaus pažeidimus ir/ar žūtį), jei jų vartojama antruoju ar trečiuoju nėštumo trimestru.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Natrio hidroksidas
Povidonas
Talkas
Krospovidonas
Mikrokristalinė celiuliozė
Laktozės monohidratas.
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Tabletės tiekiamos Alu/OPA-Alu-PVC lizdinėmis plokštelėmis.
Vienoje lizdinėje plokštelėje yra 10 tablečių, trys lizdinės plokštelės supakuotos į kartono dėžutę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Daktare, mano vaikas pririjo daug smėlio ir aš jį prigirdžiau dideliu kiekiu vandens, - rėkia mama panišku balsu, - ką man dabar daryti...
- Neleiskite vaiko prie cemento, - ramiai atsako gydytojas. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
„Defevix „, skirtas vitamino D trūkumui gydyti, yra :