Ramunėlių ž., ąžuolų ž.,šalavijų l.,ajerų šakniast.,arnikų/pipirmėčių/čiobrelių ž. skyst. ekstraktas, 1ml/ml (Etanolis 70% (V/V)), burnos gleivinės tirpalas
Vartojimas: nenurodytas
Registratorius: Phytopharm Klęka S.A., Lenkija
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Ramunėlių ž., ąžuolų ž.,šalavijų l.,ajerų šakniast.,arnikų/pipirmėčių/čiobrelių ž. skyst. ekstraktas
1. KAS YRA DENTOSEPT IR KAM JIS VARTOJAMAS
Vaistas veikia gleivinę sutraukiančiai ir priešuždegimiškai dėl jo sudėtyje esančio ekstrakto iš ąžuolų žievės, šalavijų lapų ir ramunėlių žiedų. Be to taninai ir eteriniuose aliejuose esančios medžiagos burnos gleivinę ir dantenas veikia antiseptiškai (antibakteriškai ir antigrybeliniai).
Indikacijos
Nesunkaus dantenų ir burnos gleivinės uždegimo gydymas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DENTOSEPT
DENTOSEPT vartoti negalima:
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) veikliajai arba bet kuriai pagalbinei DENTOSEPT medžiagai;
jeigu yra padidėjęs jautrumas kalninei arnikai, vaistinei ramunei arba kitokiems astrinių (graižažiedžių) šeimos augalams;
jeigu jūs esate nėščia ar žindote kūdikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Žindymo ir nėštumo laikotarpiu negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Medikamentą reikia vartoti iš išorės. Jei gydoma laikantis rekomenduojamo dozavimo ir vartojimo metodo, preparatas gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus įtakos nedaro.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines DENTOSEPT medžiagas
Preparato sudėtyje yra 60 – 70 % (V/V) etanolio, todėl jaunesniems kaip 12 metų vaikams vaisto galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
3. KAIP VARTOTI DENTOSEPT
Preparatas skirtas vartoti iš išorės. Juo skalaujama burna.
Suaugusiems, senyviems ir vaikams vyresniems nei 12 metų:
15 preparato vandeniniu tirpalu (į ketvirtį stiklinės vandens reikia įpilti maždaug 10 ml preparato) reikia skalauti burną ne mažiau kaip 3 kartus per dieną, ne mažiau kaip tris dienas.
Jeigu manote, kad Dentosept veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę DENTOSEPT dozę
Pranešimų apie perdozavimą negauta.
Netyčia išgėrus DENTOSEPT, reikia gerti kuo daugiau skysčių ir pavartoti absorbuojančius preparatus (pvz., anglies tabletes).
Pamiršus pavartoti DENTOSEPT
Pamiršus pavartoti DENTOSEPT, pavartokite kai tik prisiminėte.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
DENTOSEPT, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Pagal pasireiškimo dažnumą sutrikimai skirstomi į: labai dažnus (1/10); dažnus (1/100, <1/10); nedažnus (1/1000, <1/100); retus (1/10000, <1/1000); labai retus (<1/10000) įskaitant pavienius atvejus.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai reti: odos ir gleivinės sudirginimas, kontaktinė alergija.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI DENTOSEPT
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje. Buteliuką laikyti sandarų.
Ant etiketės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, DENTOSEPT vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
DENTOSEPT sudėtis
Veiklioji medžiaga yra skystasis ekstraktas (0,65:1), pagamintas iš ramunėlių žiedų, ąžuolų žievės, šalavijų lapų, arnikų žolės, ajerų šakniastiebių, pipirmėčių žolės, čiobrelių žolės (2:2:2:1:1:1:1). 1 ml tirpalo yra 1 ml (910 mg) skystojo ekstrakto. Ekstrahentas 70 % (V/V) etanolis.
Pagalbinės medžiagos yra .yra išgrynintas vanduo ir etanolis (96%).
DENTOSEPT išvaizda ir kiekis pakuotėje
Burnos gleivinės tirpalas yra tamsiai rudas, aromatinio kvapo.
Vaistinis preparatas tiekiamas buteliukais, kuriuose yra 30 g arba 100 g tirpalo.
Tarptautinis pavadinimas | Ramunėlių ž., ąžuolų ž.,šalavijų l.,ajerų šakniast.,arnikų/pipirmėčių/čiobrelių ž. skyst. ekstraktas |
Vaisto stiprumas | 1ml/ml (Etanolis 70% (V/V)) |
Vaisto forma | burnos gleivinės tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Augalinės, gyvulinės ir mineralinės kilmės vaistai |
Vartojimas | nenurodytas |
Registracijos numeris | LT/1/99/0887 |
Registratorius | Phytopharm Klęka S.A., Lenkija |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 1999.02.03 |
Vaistas perregistruotas | 2007.10.30 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
DENTOSEPT burnos gleivinės tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Veiklioji medžiaga yra skystas ekstraktas (0,65:1) pagamintas iš ramunėlių žiedų, ąžuolų žievės, šalavijų lapų, arnikų žolės , ajerų šakniastiebių, pipirmėčių žolės, čiobrelių žolės (2:2:2:1:1:1:1).
Ekstrahentas 70 % (V/V) etanolis.
1 ml tirpalo yra 1 ml (910 mg) skystojo ekstrakto.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Burnos gleivinės tirpalas
Tirpalas yra tamsiai rudas, aromatinio kvapo.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Nesunkaus dantenų ir burnos gleivinės uždegimo gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugusiems, senyviems ir vaikams vyresniems nei 12 metų:
15 preparato vandeniniu tirpalu (į ketvirtį stiklinės vandens reikia įpilti maždaug 10 ml preparato) reikia skalauti burną ne mažiau kaip 3 kartus per dieną, ne mažiau kaip tris dienas.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas kalninei arnikai, vaistinei ramunei arba kitokiems astrinių (graižažiedžių) šeimos augalams arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Preparato sudėtyje yra 60 – 70 % (tūrio) etanolio, todėl jaunesniems kaip 12 metų vaikams vaisto galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Netyčia išgėrus DENTOSEPT, reikia gerti kuo daugiau skysčių ir pavartoti absorbuojančius preparatus (pvz., anglies tabletes).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Nepastebėta.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Tyrimų su gyvūnais atlikta nepakankamai, kad būtų galima nustatyti poveikį nėštumo eigai ir embriono ar vaisiaus vystymuisi ir gimdymui ir postnataliniam vystymuisi (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas.
DENTOSEPT nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Medikamento reikia vartoti iš išorės. Jei gydoma laikantis rekomenduojamo dozavimo ir vartojimo metodo, preparatas gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus įtakos nedaro.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Pagal pasireiškimo dažnumą sutrikimai skirstomi į: labai dažnus (1/10); dažnus (1/100, <1/10); nedažnus (1/1000, <1/100); retus (1/10000, <1/1000); labai retus (<1/10000) įskaitant pavienius atvejus.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai reti: odos ir gleivinės sudirginimas, kontaktinė alergija.
4.9 Perdozavimas
Pranešimų apie perdozavimą negauta.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vietinio poveikio burnos antiinfekciniai ir antiseptikai , ATC kodas – A01AB
DENTOSEPT yra sudėtinis augalinis preparatas, mažinantis burnos ertmės audinių uždegimą.
Antimikrobinės ir priešuždegiminės šalavijų lapų savybės siejamos su tujonu. Tyrimuose in vitro nustatytas antibakterinis aktyvumas prieš Escherichia coli, Shigella sonnei, Salmonella species, Klebsiella ozanae (Gram–neigiami), Bacillus subtilis (Gram–teigiami), ir prieš įvairius grybelius (Candida albicans, C. krusei, C. pseudotropicalis, Torulopsis glabrata, Cryptococcus neoformans). Diterpenų komponentai esantys šalavijų lapuose yra aktyvūs prieš stomatito virusus.
Ramunėlių prepratai yra naudojami kaip priešuždegiminiai ne tik gydant virškinimo trakto sutrikimus. Jie plačiai naudojami gydant uždegiminius procesus burnoje:gingivitus, periodonto ir viršutinių kvėpavimo takų uždegimus. Nustatyta, kad ramunėlių preparatai yra efektyvūs esant gleivinių infekcijai ar uždegimui. Praskiestas ekstraktas naudojamas burnos skalavimui 5-6 kartus per dieną ir sukeldamas šaldantį ir sutraukiantį efektą.
Arnika pasižymi baktericidiniu poveikiu prieš Listeria monocytogenes ir Salmonella typhimurium.
Helenalinas ir su juo susiję seskviterpenai yra aktyvūs prieš Bacillus subtili, Staphylococcus aureus, Corynebacterium insidosum, Micrococcus roseus, Mycobacterium phlei, Sarcinia lutea ir Proteus vulgaris. Helenalinas taip pat yra aktyvus prieš Trichophyton mentagrophytes, Epidermaphyton spp. ir Botrytis cinerea grybelius.
Ąžuolų žievės sudėtyje yra komponentai pasižymintys antimikrobiniu ir priešuždegiminiu poveikiu. Ąžuolų žievės prepratai gali būti efektyviai naudojami ligoms, kurias sukelia C.Albicans ir kiti patogenai gydyti. Komisijos E monografijoje nurodoma, kad Ąžuolų žievė s preparai efektyvūs išoriškai gydant odos uždegimus ir nestiprius burnos ertmės uūdegimus.
Kelių tyrimų metu nustatytas pipirmėčių preparatų priešmikrobinis ir priešuždegiminis efektyvumas. Pipirmėtė efektyvi prieš Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, E. Coli, Salomonella enteritidis ir įvairius grybelius.
Čiobrelių sudėtyje esantis timolas ir karvakrolis pasižymi antibakteriniu ir priešgrybeliniu poveikiu prieš įvaitius gram-teigiamus ir gram-neigiamus mikroorganizmus.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Tyrimai neatlikti.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Dentosept toksikologiniai tyrimai neatlikti.
Arnikos prepratai yra nuodingi naudojant juos į vidų. Jie dirgina gleivinę ir gali sukelti gastroenteritą, raumenų paralyžių, pagreitinti arba sulėtinti pulsą, kvėpavimo sutrikimus ir atskirais atvejais gali būti mirtini. Laikoma, kad šiuos efektus sukelia helenalinas. Yra nustatyta, kad 30 ml 20 išgertos arnikų tinktūros sukelia rimtus, bet nemirtinus sutrikimus. Nustatyta, kad išorinis arnikos naudojimas gali sukelti dermatitus. Arnikos preparatai pasižymi stipriu dirginančiu poveikiu dėl jų sudėtyje esančių seskviterpeninių laktonų. Helenalinas taip pat pasižymi citotoksiniu poveikiu. Tiriant helenaliną Salmonella typhimurium testu, mutageninis poveikis nenustatytas.
Čiobrelių preparatai dirgina odą ir gleivinę. Nustatyti toksiniai timolo sukeliami simptomai yra pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, svaigulys, širdies darbo ir kvėpavimo sutrikimai. Timolas įeina i kai kurių dantų pastų sudėtį ir yra nustatyta, kad jis gali sukelti cheilitus ir liežuvio uždegimus. Žiurkėms nustatyta dermatologinė LD50 >5g/kg, o vartojant per os 2,84g/kg ir 4,7g/kg. Tiriant čiobrelių aliejų Ames ir Bacillus subtilis rec–assay testais nenustatyta jo mutageninio ar DNR ardančio poveikio.
Ąžuolų žievės preparatai gali sukelti dermatitus ir gleivinės sudirginimą.
Ilgalaikiai tyrimai su žiurkėmis parodė, kad net didelės mentolo garų dozės nesukelia didesnių toksinių efektų. Tiriant pipirmėtės mutageniškumą su S. Typhimurium TA98 ir TA1535 atmainomis gauti neigiami rezultatai.
Ūmus ramunėlių toksiškumas yra žemas. Vidinė ir dermatologinė LD50 reikšmės triušiams yra didesnės nei 5 g/kg. Ramunėlių aliejaus LD50 per os pelėms yra 2,5 ml/kg. Nustatytas ūmus -bisabololio toksiškumas pelėms ir žiurkėms yra 15 ml/kg. Subchroninis -bisabololio toksiškumas per os žiurkėms ir šunims ir tarp 1,0 ir 2,0 ml/kg.
-ašeronas pasižymi genotoksiniu aktyvumu tiriant jį su žmaogaus limfocitais. Ajerų preparatai pasižymi mutageginiu poveikiu tiriant juos su Salmonella typhimurium atmainomis (TA98, 100, 1535, 1537, 1538) Ames testu, bet tik pridedant mikrosominį aktyvavimo mišinį.
Tiriant šalavijų aliejaus poveikį su žmonėmis ir gyvūnais, pastebėtas traukulius sukeliantis poveikis.
Subterapinės, terapinės ir letalinės traukulius sukeliančios dozės žiurkėms yra 0,3, 0,5, ir 3,2 g/kg. Šio toksiškumo priežastimi laikomi aliejuje esantys ketoniniai terpenoidai (kamparas ir tujonas). Ūmi letalinė dozė žiurkėms (per os) yra 2,6g/kg; poodinė LD50 triušiams – 5g/kg. Šalavijai nepasižymi mutageniniu ar DNR pažeidžiančiu poveikiu tiriant juos Ames ir Bacillus rec–assay testais.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Išgrynintas vanduo
Etanolis (96 %)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje. Buteliuką laikyti sandarų.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Kartoninėje dėžutėje yra III hidrolitinės klasės rudo stiklo buteliukas, užsuktas polietileniniu žaliu dangteliu. Buteliuke yra 30 g arba 100 g tirpalo.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ligonis labai nervinasi prieš operaciją. Chirurgas jį ramina:
- Nesinervinkit, tokią operaciją aš dariau daugiau nei šimtą kartų.
Ligonis nusiraminęs atsidūsta.
- Vieną kartą juk turi pasisekti!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?