Tramadolio hidrochloridas, 50mg/ml, injekcinis arba infuzinis tirpalas
Vartojimas: vartoti į raumenis/į veną
Registratorius: SANITAS, AB, Lietuva
Receptinis: Receptinis, specialus
Sudedamosios medžiagos: Tramadolio hidrochloridas
1. KAS YRA Tramadolis SANITAS IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Tramadolis yra sintetinis vaistas, kuris stimuliuoja opioidų receptorius centrinėje nervų sistemoje, todėl malšina skausmą. Palyginus su morfinu, tramadolis silpniau slopina kvėpavimą, kelia mažesnį piktnaudžiavimo ir priklausomumo pavojų.
Tramadolis vartojamas vidutinio stiprumo ir stipriam skausmui malšinti.
Tramadolis SANITAS 50 mg/ml injekcinis tirpalas į rinką tiekiamas kartono dėžutėse, kuriose yra 5 arba 10 vieno arba dviejų mililitrų stiklo ampulių ir informacinis lapelis.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Tramadolis SANITAS
Tramadolio tirpalo vartoti draudžiama jei yra:
Tramadolio vartoti negalima:
jei šis vaistas anksčiau buvo sukėlęs alerginę reakciją;
pacientams, kurie viduriuoja dėl antibiotikų sukelto žarnų pažeidimo ar apsinuodijimo;
ūmiai apsinuodijus alkoholiu, opioidais, migdomaisiais ar psichotropiniais vaistais, ūmiai susilpnėjus kvėpavimui.
Specialios atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti vaistą
Vaikams ir jaunuoliams iki 16 metų tramadolio vartoti nerekomenduojama.
Tramadolis gali mažinti seilių sekreciją ir skatinti ėduonies, periodonto ligų bei burnos ertmės kandidozės ir diskomforto atsiradimą.
Opioidiniai analgetikai įtraukti į dopingo sąrašą ir draudžiami vartoti sportininkams.
Žemiau nurodytais atvejais gydytojas šio vaisto gali skirti tik tada, kai yra įsitikinęs, kad laukiamas gydomasis poveikis didesnis už galimą pavojų:
sergantiems ūminėmis pilvo organų ligomis, sunkiomis kvėpavimo ligomis, inkstų nepakankamumu, kepenų ciroze, epilepsija, arba jei yra psichinių sutrikimų;
jei morfinas, kodeinas ar kuris nors kitas opioidinis analgetikas anksčiau buvo sukėlęs alerginę reakciją;
jei pacientas piktnaudžiauja ar piktnaudžiavo vaistais (ypač morfinu ar į jį panašiais) arba alkoholiniais gėrimais;
jeigu pažeistos smegenys, pavyzdžiui, po galvos traumos;
senyvo amžiaus ir nusilpusiems pacientams.
Be to, opioidinių analgetikų rekomenduojama atsargiai skirti sergantiems tulžies pūslės akmenlige, sunkiomis uždegiminėmis žarnų ligomis, taip pat jei sutrikęs širdies ritmas, šlapimo nutekėjimas, arba jei neseniai atlikta virškinimo trakto operacija.
Jei yra bent viena šių problemų, apie tai reikia informuoti gydytoją.
Vartojant vaistą
Tramadolį būtina laikyti taip, kaip nurodyta instrukcijoje, ir vartoti tiksliai pagal nurodymus. Ilgai vartojant šį vaistą, būtina reguliariai tikrintis pas gydytoją.
Jei atliekami diagnostikos mėginiai ar tyrimai, apie šio vaisto vartojimą reikia informuoti gydytoją.
Tramadolis gali sukelti budrumo sumažėjimą ir reakcijos greičio sulėtėjimą, todėl, jį vartojant, nerekomenduojama vairuoti transporto priemonių ir dirbti su technika.
Po kelių savaičių pastebėjus, kad vaisto efektyvumas sumažėjo, savarankiškai dozės didinti negalima. Būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Užmiršus vaisto dozę, prisiminus ją reikia vartoti nedelsiant (išskyrus atvejį, kai tramadolis vartojamas pagal poreikį). Jeigu jau beveik laikas kitai dozei vartoti, užmirštoji praleidžiama, o toliau vaistas vartojamas įprastine tvarka. Dvigubos dozės vartoti negalima.
Vartojant šį vaistą, negalima gerti alkoholinių gėrimų ar vartoti vaistų, kurie slopina centrinės nervų sistemos veiklą (išskyrus atvejį, kai tai nurodo gydytojas).
Jei atsiranda galvos svaigimas, mieguistumas, apsvaigimas ar apgaulingas gerovės pojūtis, būtina imtis atsargumo priemonių.
Gulėjus ar sėdėjus, atsistoti reikėtų atsargiai. Jei atsiranda pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ar apsvaigimas, reikia atsigulti.
Jei numatoma operacija (net danties), arba prieš teikiant skubiąją medicinos pagalbą, apie tramadolio vartojimą būtina informuoti gydytoją.
Vartojant šį vaistą, gali džiūti burna. Tokiu atveju gali padėti becukrė kramtomoji guma ar saldainis, ledo gabalėlis ar seilių pakaitalai. Jei burnos džiūvimas trunka ilgiau kaip dvi savaites, reikėtų pasikonsultuoti su stomatologu.
Prieš nutraukiant ilgalaikį tramadolio vartojimą didelėmis dozėmis, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Šio vaisto vartojimą gali tekti nutraukti palaipsniui norint išvengti nutraukimo simptomų.
Perdozavus tramadolio ar įtarus jo perdozavimą, reikia nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nėščiosioms tramadolio gydytojas gali skirti tik ypatingais atvejais, kai yra įsitikinęs, kad laukiamas gydomasis poveikis didesnis už galimą pavojų vaisiui ar kūdikiui.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Žindyvėms tramadolio gydytojas gali skirti tik ypatingais atvejais, kai yra įsitikinęs, kad laukiamas gydomasis poveikis didesnis už galimą pavojų vaisiui ar kūdikiui.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikis gebėjimui vairuoti transporto priemones ir dirbti su technika. Tramadolis gali sukelti budrumo sumažėjimą ir reakcijos greičio sulėtėjimą, todėl, vartojant šį vaistą, nerekomenduojama vairuoti transporto priemonių ir dirbti su technika.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Pasakykite gydytojui arba vaistininkui:
Pacientai, kurie kartu su tramadoliu vartoja kitus vaistus, apie tai turi informuoti gydytoją. Vartojant kelis vaistus vienu metu, gali susilpnėti vieno iš jų (arba abiejų) gydomasis arba sustiprėti nepageidaujamas poveikis. Sąveika ypač svarbi, jei kartu su tramadoliu vartojami migdomieji, raminamieji, bendrieji anestetikai, vaistai nuo psichinių ligų ar depresijos, chinidinas (vaistas nuo širdies ritmo sutrikimų), karbamazepinas (vaistas nuo epilepsijos), ciprofloksacinas (vaistas nuo tam tikrų infekcijų), žarnyno peristaltikos stimuliuojamieji vaistai (metoklopramidas, cizapridas, domperidonas) arba alkoholiniai gėrimai.
3. KAIP VARTOTI Tramadolis SANITA?
Jei gydytojas nenurodė kitaip, tramadolis dozuojamas kaip nurodyta žemiau. Tramadolio švirkščiama į raumenis, lėtai (per 2-3 min.) švirkščiama į veną arba infuzuojama į veną.
Suaugusiems
Įprastinė dozė – 50-100 mg kas 4-6 val.
Pradinė dozė pooperaciniam skausmui malšinti – 100 mg. Po to, jei reikia, pirmąją valandą skiriama po 50 mg kas 10-20 min. Didžiausia pirmosios valandos dozė (įskaitant pradinę) – 250 mg. Vėliau skiriama 50-100 mg kas 4-6 val.
Didžiausia paros dozė – 400 mg. Atskirais atvejais stacionare skiriama iki 600 mg per dieną.
Senyvo amžiaus pacientams
Jei inkstų ir kepenų funkcija normali, 65-75 metų pacientams dozės koreguoti nereikia. Didžiausia paros dozė vyresniems kaip 75 metų pacientams – 300 mg.
Pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu
Jei kreatinino klirensas < 30 ml/min., tramadolis vartojamas kas 12 val. Didžiausia paros dozė – 200 mg.
Pacientams, sergantiems sunkia kepenų ciroze
Rekomenduojama dozė – 50 mg kas 12 val.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Tramadolis SANITAS, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Dažniausias šalutinis poveikis
Galvos svaigimas, pykinimas, vidurių užkietėjimas, galvos skausmas, mieguistumas, vėmimas, niežėjimas, nervingumas, nerimas, psichomotorinis susijaudinimas, drebulys, raumenų tonuso padidėjimas, euforija, emocijų labilumas, haliucinacijos, astenija, prakaitavimas, dispepsija, burnos džiūvimas, viduriavimas.
Retesnis šalutinis poveikis
Bendras negalavimas, alerginė reakcija, atsitiktinė trauma, svorio mažėjimas, polinkis savižudybei; kraujagyslių išsiplėtimas, alpimas, kraujospūdžio sumažėjimas staiga atsistojus, širdies susitraukimų dažnio padidėjimas; nerimas, orientacijos sutrikimas, koordinacijos sutrikimas, euforija, nervingumas, miego sutrikimas, traukuliai, parestezija (nesamų dirginimų jutimas), pažintinės funkcijos sutrikimas, haliucinacijos, drebulys, atminties sutrikimas, dėmesio koncentracijos sutrikimas, nenormali eisena; pilvo skausmas, apetito stoka, pilvo pūtimas; raumenų tonuso padidėjimas; dusulys; bėrimas, dilgėlinė, pūslės; regos sutrikimai, nemalonus skonis burnoje; šlapimo susilaikymas, dažnas šlapinimasis, menopauziniai simptomai, skausmingas šlapinimasis, menstruacijų sutrikimai.
Jei pasireiškia aukščiau nurodytas ar kitoks šalutinis poveikis, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Nepaneigta galimybė, kad, staiga nutraukus ilgalaikį tramadolio vartojimą, gali atsirasti skausmų visame kūne, pasireikšti viduriavimas, tachikardija (širdies susitraukimų dažnio padidėjimas), karščiavimas, gausus gleivių išsiskyrimas iš nosies, čiaudulys, “žąsies oda”, prakaitavimo padidėjimas, stiprus žiovulys, apetito stoka, pykinimas ar vėmimas, nervingumas, nenustygimas vietoje, irzlumas, drebulys, spazminių pilvo skausmų, silpnumas, miego sutrikimų, išsiplėsti vyzdžiai. Atsiradus šių sutrikimų, būtina nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Tramadolio hidrochloridas |
Vaisto stiprumas | 50mg/ml |
Vaisto forma | injekcinis arba infuzinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į raumenis/į veną |
Registracijos numeris | LT/1/2000/1577 |
Registratorius | SANITAS, AB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis, specialus |
Vaistas registruotas | 2000.08.21 |
Vaistas perregistruotas | 2009.05.13 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Tramadolis SANITAS 50 mg/ml injekcinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml tirpalo yra 50 mg tramadolio hidrochlorido.
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Injekcinis tirpalas.
klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Vidutinio stiprumo ir stiprus skausmas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Tramadolio švirkščiama į raumenis, lėtai (per 2-3 min.) švirkščiama į veną arba infuzuojama į veną.
Suaugusiems
Įprastinė dozė – 50-100 mg kas 4-6 val.
Pradinė dozė pooperaciniam skausmui malšinti – 100 mg. Po to, jei reikia, pirmąją valandą skiriama po 50 mg kas 10-20 min. Didžiausia pirmosios valandos dozė (įskaitant pradinę) – 250 mg. Vėliau skiriama 50-100 mg kas 4-6 val.
Didžiausia paros dozė – 400 mg. Atskirais atvejais stacionare galima skirti iki 600 mg per dieną.
Senyvo amžiaus pacientams
Jei inkstų ir kepenų funkcija normali, 65-75 metų pacientams dozės koreguoti nereikia. Didžiausia paros dozė vyresniems kaip 75 metų pacientams – 300 mg.
Pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu
Jei kreatinino klirensas < 30 ml/min., tramadolis vartojamas kas 12 val. Didžiausia paros dozė – 200 mg. Hemodializės metu pasišalina nedaug tramadolio, todėl šio vaisto papildomai skirti nereikia.
Pacientams, sergantiems sunkia kepenų ciroze
Rekomenduojama dozė – 50 mg kas 12 val.
Jei pacientas nuolat vartoja iki 800 mg karbamazepino per dieną, tramadolio dozę gali tekti padidinti iki dviejų kartų.
Vaikams
Vaikams ir jaunuoliams iki 16 metų tramadolio skirti nerekomenduojama.
4.3 Kontraindikacijos
Tramadolio skirti negalima:
jei šis vaistas anksčiau buvo sukėlęs alerginę reakciją;
pacientams, kurie viduriuoja dėl antibiotikų sukelto pseudomembraninio kolito ar apsinuodijimo (tramadolis gali lėtinti toksinių medžiagų pasišalinimą);
pacientams, ūmiai apsinuodijusiems alkoholiu, opioidais, migdomaisiais ar psichotropiniais vaistais, ir ūmiai susilpnėjus kvėpavimui.
Tramadolio skiriama atsargiai, atidžiai įvertinus laukiamo gydomojo poveikio ir galimo pavojaus santykį:
pacientams, sergantiems ūminėmis pilvo organų ligomis (šis vaistas gali maskuoti diagnozę);
jei kuris nors kitas opioidinis analgetikas anksčiau buvo sukėlęs alerginę reakciją;
jei yra buvę traukulių (tramadolis gali juos sukelti ar apsunkinti);
jei sutrikęs kvėpavimas;
jei pacientas piktnaudžiauja ar piktnaudžiavo vaistais arba alkoholiniais gėrimais, yra nestabilių emocijų arba turi minčių apie savižudybę;
pacientams, kurie yra priklausomi nuo opioidų (tramadolis gali sukelti nutraukimo simptomų);
jeigu pažeistos smegenys ar padidėjęs smegenų skysčio spaudimas, pavyzdžiui, po galvos traumos (tramadolis gali slopinti kvėpavimą, dar labiau padidinti smegenų skysčio spaudimą; be to, šis vaistas sukelia sedaciją ir miozę, todėl gali trukdyti teisingai įvertinti ligos eigą);
pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu (gali kauptis tramadolis ir jo aktyvusis metabolitas M1);
pacientams, sergantiems sunkia kepenų ciroze (gali kauptis tramadolis);
senyvo amžiaus ir nusilpusiems pacientams.
Be to, kitų opioidinių analgetikų rekomenduojama atsargiai skirti sergantiems tulžies pūslės akmenlige, sunkiomis uždegiminėmis žarnų ligomis, taip pat jei sutrikęs širdies ritmas, šlapimo nutekėjimas, arba jei neseniai atlikta virškinimo trakto operacija.
Minėtais atvejais tikslinga imtis atsargumo priemonių ir tada, kai skiriama tramadolio.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Specialūs įspėjimai
Pediatrija. Vaikams ir jaunuoliams iki 16 metų tramadolio skirti nerekomenduojama, kadangi nenustatyta, ar tai saugu ir efektyvu.
Geriatrija. 65-75 metų pacientų organizme tramadolio koncentracija ir pusperiodis būna panašūs kaip jaunesnių. Vyresnių kaip 75 metų pacientų organizme šio vaisto eliminacija yra šiek tiek lėtesnė, todėl koncentracija serume būna didesnė. Be to, šie pacientai yra jautresni tramadolio toksiniam poveikiui. Atsižvelgiant į tai, vyresniems kaip 75 metų pacientams šio vaisto skiriama labai atsargiai ir mažesnėmis dozėmis (žr. Dozavimas).
Stomatologija. Tramadolis gali mažinti seilių sekreciją ir skatinti ėduonies, periodonto ligų bei burnos ertmės kandidozės ir diskomforto atsiradimą.
Vartojimas sportininkams. Opioidiniai analgetikai įtraukti į dopingo sąrašą ir draudžiami vartoti.
GYDYTOJO PATARIMAI PACIENTUI
Prieš pradedant vartoti vaistą
Aplinkybės, nuo kurių priklauso tramadolio vartojimas
Padidėjęs jautrumas kuriam nors opioidiniam analgetikui.
Nėštumas ir laktacija.
Vaikiškas ar senyvas amžius.
Stomatologinės problemos.
Dalyvavimas sportinėse varžybose.
Gretutinės ligos: sunkios kvėpavimo ligos, uždegiminės žarnų ligos, epilepsija, ūminės pilvo organų ligos, piktnaudžiavimas vaistais ar narkotikais, psichiniai sutrikimai, galvos traumos, kepenų ar inkstų nepakankamumas, sunkios kitokios ligos.
Kitų vaistų, ypač migdomųjų, raminamųjų, žarnyno peristaltikos stimuliuojamųjų, bendrųjų anestetikų, antipsichozinių, antidepresantų, chinidino, karbamazepino, ciprofloksacino arba alkoholinių gėrimų vartojimas.
Vartojant vaistą
Tramadolis gali sukelti budrumo sumažėjimą ir reakcijos greičio sulėtėjimą, todėl, jį vartojant, nerekomenduojama vairuoti transporto priemonių ir dirbti su technika.
Negalima tramadolio vartoti didesnėmis dozėmis ar ilgiau negu nurodyta.
Po kelių savaičių pastebėjus, kad vaisto efektyvumas sumažėjo, savarankiškai dozės didinti negalima. Būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Užmiršus vaisto dozę, prisiminus ją reikia vartoti nedelsiant (išskyrus atvejį, kai tramadolis vartojamas pagal poreikį). Jeigu jau beveik laikas kitai dozei vartoti, užmirštoji praleidžiama, o toliau vaistas vartojamas įprastine tvarka. Dvigubos dozės vartoti negalima.
Vaistą laikyti kaip nurodyta instrukcijoje.
Ilgai vartojant šį vaistą, būtina reguliariai tikrintis pas gydytoją.
Vartojant šį vaistą, negalima gerti alkoholinių gėrimų ar vartoti vaistų, kurie slopina centrinės nervų sistemos veiklą (išskyrus atvejį, kai tai nurodo gydytojas).
Jei atsiranda galvos svaigimas, mieguistumas, apsvaigimas ar apgaulingas gerovės pojūtis, būtina imtis atsargumo priemonių.
Gulėjus ar sėdėjus, atsistoti reikėtų atsargiai. Jei atsiranda pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas ar apsvaigimas, reikia atsigulti.
Jei numatoma operacija (net danties), arba prieš teikiant skubiąją medicinos pagalbą, apie tramadolio vartojimą būtina informuoti gydytoją.
Vartojant šį vaistą, gali džiūti burna. Tokiu atveju gali padėti becukrė kramtomoji guma ar saldainis, ledo gabalėlis ar seilių pakaitalai. Jei burnos džiūvimas trunka ilgiau kaip dvi savaites, reikėtų pasikonsultuoti su stomatologu.
Prieš nutraukiant ilgalaikį tramadolio vartojimą didelėmis dozėmis, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Norint, kad neatsirastų nutraukimo simptomų, šio vaisto dozę gali tekti mažinti palaipsniui.
Perdozavus tramadolio ar įtarus jo perdozavimą, reikia nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju.
Be to, pacientą reikia informuoti apie galimus šalutinių poveikių požymius ir simptomus.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveika su kitais vaistais ir kitokia sąveika
Alkoholis. Kartu vartojant dideles tramadolio dozes ir alkoholinius gėrimus, gali pavojingai susilpnėti kvėpavimas.
Anestetikai (bendrieji). Pacientui, vartojančiam dideles tramadolio dozes, bendrieji anestetikai gali sukelti pavojingą kvėpavimo susilpnėjimą.
Antiaritminiai vaistai. Chinidinas slopina citochromo P450 izofermentą CYP2D6, todėl didina tramadolio ir mažina M1 koncentraciją. Šios sąveikos pasekmės nėra visiškai ištirtos.
Antidepresantai. Tramadolio negalima vartoti kartu su monoaminooksidazės inhibitoriais ir dvi savaites po to, kai jų vartojimas baigiamas (gali pasireikšti serotoninerginis sindromas, psichinių sutrikimų ir kt.). Tramadolį vartojant kartu su tricikliais antidepresantais ar selektyviais serotonino rezorbcijos inhibitoriais, gali padidėti traukulių pavojus.
Antiepilepsiniai vaistai. Kartu vartojant karbamazepiną, pagreitėja tramadolio eliminacija ir susilpnėja jo poveikis, todėl tramadolio dozes gali tekti didinti (žr. skirsnyje “Dozavimas”).
Antipsichoziniai vaistai. Vartojant kartu, sustiprėja sedacinis ir hipotenzinis poveikiai.
Chinolonai. Tramadolis gali sukelti ciprofloksacino koncentracijos plazmoje sumažėjimą.
Cizapridas, metoklopramidas, domperidonas. Tramadolis gali susilpninti poveikį virškinimo traktui.
Raminamieji ir migdomieji vaistai. Sustiprėja sedacinis poveikis.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas. Tramadolio prasiskverbia per placentą. Nenustatyta, ar saugu skirti tramadolio nėščiosioms, todėl joms šį vaistą galima vartoti tik ypatingais atvejais, kai laukiamas gydomasis poveikis motinai yra didesnis už galimą pavojų vaisiui (FDA kategorija C).
Gimdymas. Gimdymo metu vartojamo tramadolio greitai patenka į vaisiaus kraujotaką, todėl vaisiui gali pasireikšti kvėpavimo nepakankamumas (ypač jei jis neišnešiotas). Atsižvelgiant į tai, gimdymo metu tramadolio skiriama tik tada, kai tai neišvengiama.
Žindymas. Tramadolio išsiskiria į motinos pieną, todėl, vartojant šį vaistą, žindyti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikis gebėjimui vairuoti transporto priemones ir dirbti su technika. Tramadolis gali sukelti budrumo sumažėjimą ir reakcijos greičio sulėtėjimą, todėl, vartojant šį vaistą, nerekomenduojama vairuoti transporto priemonių ir dirbti su technika.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Pastaba. Vartojant opioidinius analgetikus, gali pasireikšti fizinis priklausomumas (kartu su psichiniu, arba be jo), o jų vartojimą nutraukus – specifinių nutraukimo simptomų. Nors, vartojant tramadolį, šie pavojai mažesni, tačiau visiškai jų paneigti negalima.
Dažniausi šalutiniai poveikiai
Galvos svaigimas ar vertigas, pykinimas, vidurių užkietėjimas, galvos skausmas, somnolencija, vėmimas, niežėjimas, centrinės nervų sistemos stimuliacija (nervingumas, nerimas, psichomotorinis susijaudinimas, drebulys, raumenų tonuso padidėjimas, euforija, emocijų labilumas, haliucinacijos), astenija, prakaitavimas, dispepsija, burnos džiūvimas, viduriavimas.
Retesni šalutiniai poveikiai, galbūt susiję su tramadolio vartojimu
Visas organizmas. Bendras negalavimas, alerginės reakcijos, atsitiktinės traumos, svorio mažėjimas, polinkis savižudybei.
Širdies ir kraujagyslių sistema. Vazodilatacija, sinkopė, ortostatinė hipotenzija, tachikardija.
Centrinė nervų sistema. Nerimas, konfūzija, koordinacijos sutrikimas, euforija, nervingumas, miego sutrikimas, traukuliai, parestezija, pažintinės funkcijos sutrikimas, haliucinacijos, drebulys, amnezija, dėmesio koncentracijos sutrikimas, nenormali eisena.
Virškinimo traktas. Pilvo skausmas, apetito stoka, flatulencija.
Raumenys. Raumenų tonuso padidėjimas.
Kvėpavimo sistema. Dusulys.
Oda. Bėrimas, dilgėlinė, pūslės.
Specialieji jutimai. Regos sutrikimai, disgeuzija (nemalonus skonis burnoje).
Urogenitalinė sistema. Šlapimo susilaikymas, dažnas šlapinimasis, menopauziniai simptomai, dizurija, menstruacijų sutrikimai.
Be to, klinikinių tyrimų metu tramadolį vartojusiems pacientams pastebėta ir kitokių šalutinių poveikių, kurių ryšys su šio vaisto vartojimu nenustatytas. Svarbiausi šalutiniai poveikiai yra EKG anomalijos, hipertenzija, miokardo išemija, palpitacija, migrena, kraujavimas virškinimo trakte, hepatitas, stomatitas, kreatinino koncentracijos ir kepenų fermentų aktyvumo serume padidėjimas, hemoglobino koncentracijos sumažėjimas, proteinurija, katarakta, apkurtimas, spengimas ir ūžimas ausyse.
Požymiai ir simptomai, kurie gali rodyti nutraukimo sindromą (jei jų pasireiškia, nutraukus tramadolio vartojimą, pacientui būtina gydytojo priežiūra)
Skausmai visame kūne, viduriavimas, tachikardija, karščiavimas, gausus gleivių išsiskyrimas iš nosies, čiaudulys, “žąsies oda”, prakaitavimo padidėjimas, stiprus žiovulys, apetito stoka, pykinimas ar vėmimas, nervingumas, nenustygimas vietoje, irzlumas, drebulys, spazminiai pilvo skausmai, miego sutrikimai, neįprastai platūs vyzdžiai, silpnumas.
4.9 Perdozavimas
Simptomai ir požymiai: šaltas prakaitas, konfūzija, traukuliai, didelis galvos svaigimas, didelis mieguistumas, hipotenzija, didelis nervingumas ar nenustygimas vietoje, vyzdžių susiaurėjimas (“aguonos grūdo” dydžio vyzdžiai), bradikardija, lėtas ar sutrikęs kvėpavimas, sąmonės netekimas, didelis silpnumas. Didžiausią pavojų kelia kvėpavimo susilpnėjimas ir traukuliai.
Gydymas
Užtikrinti oro patekimą į plaučius. Esant reikalui, daryti dirbtinę plaučių ventiliaciją.
Sušvirkšti 0,4-2 mg opiodinių receptorių antagonisto naloksono į veną (esant reikalui, injekciją galima kartoti kas 2-3 val.). Naloksonas pašalina tik kai kuriuos perdozavimo sukeliamus sutrikimus, todėl reikia taikyti bendrąjį palaikomąjį gydymą.
Nuolat stebėti pacientą (tramadolio veikimas gali trukti ilgiau negu naloksono).
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – Opioidiniai analgetikai. Kiti opioidai. ATC kodas – N02A X02.
Tramadolis yra sintetinis junginys. Molekulinis svoris – 299,8.
Tramadolis ir jo aktyvusis metabolitas M1 (mono-O-desmetiltramadolis) jungiasi prie m opioidinių receptorių. Be to, tramadolis slopina atgalinę noradrenalino ir serotonino absorbciją sinapsėse.
Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad metabolitas M1 stipriau negu tramadolis prisijungia prie m receptorių ir sukelia stipresnę analgeziją, tačiau M1 įtaka analgeziniam poveikiui žmogui nenustatyta. Opioidinių receptorių antagonistas naloksonas tik dalinai susilpnina tramadolio sukeltą analgeziją gyvūnams.
Tramadolis gali sukelti ne tik analgeziją, bet ir kitų opioidams būdingų poveikių: galvos svaigimą, somnolenciją, pykinimą, vidurių užkietėjimą, prakaitavimą ir niežėjimą. Rekomenduojamomis dozėmis vartojamas tramadolis slopina kvėpavimą silpniau negu morfinas. Nenustatyta, kad tramadolis sukeltų histamino atsipalaidavimą (skirtingai negu morfinas).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Pasiskirstymas ir rišlumas su baltymais. Tramadolio sušvirkštus į veną, jo koncentracija plazmoje mažėja dviem fazėmis: pradinė yra greita ir trumpa, terminalinė – lėtesnė ir ilgesnė (tai priklauso nuo vaisto patekimo į periferinį kompartamentą). Tariamasis pasiskirstymo tūris, sušvirkštus 100 mg tramadolio į veną, vyrams yra 2,6 l/kg, moterims – 2,9 l/kg; koncentracija serume 1 val. po injekcijos – 400-500 ng/ml. Maždaug 20 proc. tramadolio prisijungia prie plazmos baltymų. Kai yra kliniškai reikšmingos koncentracijos, šis procentas nuo koncentracijos nepriklauso. Tramadolio prasiskverbia per žiurkių hematoencefalinį barjerą (žmonėms tai neįrodyta).
Biotransformacija. Tramadolis metabolizuojamas kepenyse. Svarbiausi metabolizmo būdai – N- ir O-demetilinimas bei konjugacija su sulfato ar gliukurono rūgštimi. Tik vienas metabolitas M1 yra farmakologiškai aktyvus. Jo susidarymas priklauso nuo citochromo P450 izofermento CYP2D6.
Eliminacija. Maždaug 30 proc. tramadolio išsiskiria į šlapimą nepakitusio, maždaug 70 proc. – metabolitų pavidalu. Tramadolio klirensas – apie 26 l/val. Tramadolio eliminacijos plazmoje vidutinis terminalinis pusperiodis – 6,3±1,4 val., M1 – 7,4 ±1,4 val.
Eliminacija hemodializės metu. Hemodializės metu pasišalina maždaug 7 proc. dozės.
Veikimo trukmė. Tramadolio veikimo trukmė, sušvirkštus 100 mg į raumenis – 5-6 val.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Natrio acetatas trihidratas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Vidinė pakuotė. 1 arba 2 mililitrų stiklo ampulė.
Išorinė pakuotė. Kartono dėžutė, kurioje yra 5 arba 10 ampulių ir informacinis lapelis.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Egzaminas medicinos mokykloje. Tema - kūdikio vystymasis. Dėstytojas klausinėja studento:
- Sakykite, ar galite išvardinti bent kelis motinos pieno privalumus, lyginant su pieno mišiniais?
- Na... Motinos pieno nereikia virinti... Jis visada sveikas... Turi vitaminų... Ir... Ir... Labai gražiai įpakuotas!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?