Midazolamas, 5mg/ml, injekcinis tirpalas
Vartojimas: nenurodytas
Registratorius: Ranbaxy UK Ltd., Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis, Nehospitalinis
Sudedamosios medžiagos: Midazolamas
1. KAS YRA FULSED IR KAM JIS VARTOJAMAS
Šis vaistinis preparatas yra anksiolitinis (šalinantis nerimą, baimę), hipnozinis (sukeliantis miegą), prieštraukulinis, atpalaiduojantis raumenis ir sukeliantis anterogradinę amneziją (atminties praradimą) preparatas.
Šis vaistinis preparatas vartojamas:
sedacijai prieš operaciją sukelti;
sąmoningai sedacijai prieš diagnostines ar endoskopines procedūras;
- bendrosios anestezijos indukcijai prieš kitų anestezinių preparatų skyrimą
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FULSED
FULSED vartoti negalima:
- naujagimiams;
jeigu yra alergija midazolamui ar kitiems panašiems preparatams (benzodiazepinams);
jeigu Jūs sergate glaukoma.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jaunesniems kaip 18 metų pacientams;
senyviems pacientams;
jeigu ligoniui yra didelis chirurginės operacijos pavojus;
jeigu Jūs sergate obstrukcinėmis kvėpavimo organų ligomis;
jei sergate inkstų funkcijos nepakankamumu;
jeigu Jūs sergate širdies ir kraujagyslių liga arba glaukoma;
jeigu esate nėščia ar krūtimi kūdikį žindanti moteris.
Prieš pradedant vartoti šį vaistą, reikia pasikonsultuoti su gydytoju:
Atsargumo priemonės.
Ruošiantis skirti bet kokią midazolamo dozę į veną, reikia turėti paruoštą deguonies ir gaivinimo įrangą, turi būti pasiruošęs patyręs personalas. Jeigu reikia, šiomis priemonėmis užtikrinamas laisvas oro patekimas į plaučius ir jų ventiliacija. Pacientus būtina nuolat stebėti, ar nėra ankstyvųjų nepakankamos ventiliacijos bei apnėjos požymių, dėl kurių (netaikant tinkamų priemonių) gali atsirasti hipoksija ir (arba) sustoti širdis. Atsigavimo periodu būtina toliau nuolat stebėti organizmo gyvybinės veiklos požymius. Sukeliant sąmoningą sedaciją, midazolamo negalima į veną švirkšti greitai ar vienkartinio boliuso būdu.
Kartu vartojant barbitūratus, alkoholį ar kitokius centrinę nervų sistemą slopinančius
preparatus, padidėja ventiliacijos nepakankamumo bei apnėjos pavojus, gali prailgėti
vaistų poveikis.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate kitus vaistus, visuomet apie tai reikia pasakyti gydytojui, kadangi šis injekcijų tirpalas gali keisti jų poveikį Į veną švirkščiamo FULSED 5 mg/ml sedacinį poveikį sustiprina premedikacįja, ypač jeigu vartojamas morfinas, meperidinas arba fentanilis. Dėl to FULSED dozę reikia koreguoti, atsižvelgiant į premedikacijai paskirtų vaistų dozę.
Sušvirkštus FULSED 5 mg/ml į raumenis, anestezijos indukcijai reikia šiek tiek mažesnės tiopentono dozės.
FULSED 5 mg/ml hipotenzinį poveikį gali sustiprinti kartu vartojami β adrenoreceptorių blokatoriai, kalcio jonų kanalų blokatoriai, diuretikai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, levodopa, magnio sulfatas, nitratai ir kiti hipotenziją sukeliantys medikamentai.
Vartojant FULSED 5 mg/ml į veną, bendrajai anestezijai sukelti reikia mažesnės minimalios halotano koncentracįjos alveolėse.
Cimetidinas slopina citochromo P450 fermentų sistemą, todėl gali sulėtėti FULSED 5 mg/ml metabolizmas kepenyse. Dėl šios priežasties gali sulėtėti ir FULSED 5mg/ml eliminacija bei padidėti jo koncentracija kraujyje.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
FULSED 5 mg/ml jokių vaisingumo pažeidimų nesukėlė, kai buvo skiriamas 10 kartų didesnėmis dozėmis už 0,35 mg/kg kūno svorio dozę žmogui.
Žindymo laikotarpis
FULSED 5 mg/ml išsiskiria į motinos pieną. Kūdikį žindančioms moterims jo skirti nerekomenduojama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Po FULSED 5mg/ml sukeltos sedacijos ar anestezijos gali pasireikšti psichomotorinių įgūdžių sutrikimas, kuris gali išlikti įvairų laiką. Tai priklauso nuo to, koks vaistų derinys buvo vartojamas ir kokios buvo suminės dozės. Pacientai, kuriems ambulatorinių procedūrų metu skiriama FULSED 5 mg/ml, turi neužmiršti galimo nepageidaujamo šio medikamento poveikio gebėjimui vairuoti transporto priemones ar dirbti kitokį darbą, kuriam reikia budrumo bei koordinacijos. Tą pačią dieną po anestezijos ir operacijos pacientams rekomenduojama nedirbti su pavojingais įrengimais ir nevairuoti transporto priemonių. Nebejaučiant Fulsrd 5 mg/ml poveikių (mieguistumo, amnezijos ir kt), šiuos darbus galima dirbti kitą dieną, o priešingu atveju - tik kai šie poveikiai išnyks.
3. KAIP VARTOTI FULSED
FULSED 5 mg/ml injekcinį tirpalą visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Šis vaistas švirkščiamas tik į veną ar raumenis.
Ligoniams, kuriems yra didelis operacijos pavojus, bei senyviems pacientams tiek atlikus premedikaciją, tiek jos neatlikus, midazolamo reikia skirti mažesnėmis dozėmis. Obstrukcinėmis kvėpavimo organų ligomis sergantys pacientai gali būti jautresni midazolamo sukeliamam kvėpavimo slopinimui. Senyviems arba inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems ligoniams pradinė midazolamo dozė turi būti mažesnė.
Negalima skirti midazolamo neindividualizuojant dozavimo.
Įprastinė dozė suaugusiems žmonėms
Sedacija prieš operaciją. Suaugusiems jaunesniems kaip 60 metų žmonėms vieną valandą prieš operaciją FULSED 5 mg/ml injekcinį tirpalą į raumenis rekomenduojama sušvirkšti 0,07 - 0,08 mg/kg kūno svorio. Šio vaisto dozė parenkama individualiai ir mažinama ligoniams, kurie serga lėtine obstrukcine plaučių liga, vyresniems kaip 60 metų pacientams, ligoniams, kurie kartu vartoja narkotikus ar kitus CNS slopinančius vaistus, taip pat tiems, kuriems chirurginė operacija kelia didelį pavojų. Vaistą reikia švirkšti giliai į stambiuosius raumenis.
Sąmoninga sedacija. Jos metu vaisto švirkščiama į veną. Šiuo atveju medikamentą reikia titruoti ir dozuoti individualiai. Negalima FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo injekuoti greitai bei sušvirkšti visą dozę iš karto (vienkartinio boliuso būdu). Vaistą galima skiesti 0,9 proc. natrio chlorido arba 5 proc. vandeniniu dekstrozės tirpalu.
Sveiki suaugę, jaunesni kaip 60 metu žmonės
Vaistą jiems reikia titruoti pamažu, kol pasireiškia pageidaujamas poveikis. Pradžioje šio medikamento skiriama ne daugiau kaip 2,5 mg. Ši dozė sušvirkščiama ne greičiau kaip per 2 minutes. Po to reikia palaukti dar 2 minutes ar ilgiau, kad būtų galima įvertinti sedacinį poveikį. Paprastai didesnės kaip 5 mg suminės šio vaisto dozės vartoti nerekomenduojama.
60 metu ir vyresni žmonės, nusilpę pacientai, ligoniai, sergantys lėtine liga
Nepakankamos ventiliacijos ir apnėjos (kvėpavimo sustojimo) pavojus yra didesnis senyviems žmonėms, lėtine liga sergantiems ligoniams bei tiems, kuriems sumažėjęs plaučių rezervas. Stipriausias vaisto poveikis šiems žmonėms gali pasireikšti vėliau, todėl vaistą jiems reikia injekuoti lėčiau, o titruotos dozės turi būti mažesnės. Daugiausia 1,5 mg preparato sušvirkščiama ne greičiau kaip per 2 minutes. Vartoti didesnę kaip 3,5 mg suminę šio preparato dozę pageidaujamam poveikiui sukelti nerekomenduojama.
Anestezijos indukcija
Jei premedikacija neatlikta
Vidutiniam suaugusiam, jaunesniam kaip 55 metų žmogui pradžioje šio medikamento gali reikėti 0,3 - 0,35 mg/kg kūno svorio. Dozę reikia sušvirkšti per 20 - 30 sekundžių. Po to reikia palaukti 2 minutes, kol pasireiškia poveikis. Jeigu indukcijos sukelti nepavyksta, šio preparato galima vartoti iki 0,6 mg/kg kūno svorio. Jei premedikacija neatlikta vyresniems kaip 55 metų žmonėms, pradžioje šio vaisto jiems gali reikėti 0,3 mg/kg kūno svorio.
Jei premedikacija atlikta
Pacientams, kurių premedikacijai buvo vartojami sedaciją sukeliantys arba narkotikai preparatai, rekomenduojama FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo dozė yra 0,15 - 0,35 mg/kg kūno svorio. Jaunesniems kaip 55 metų suaugusiems žmonėms rekomenduojama šio preparato dozė yra 0,25 mg/kg kūno svorio. Vyresniems kaip 55 metų pacientams, kuriems numatoma chirurginė intervencija, rekomenduojama pradinė dozė yra 0,2 mg/kg kūno svorio.
Pavartojus per didelę FULSED dozę
Duomenų apie midazolamo perdozavimą žmonėms nepakanka, tačiau, perdozavus midazolamo, turėtų pasireikšti panašių sutrikimų kaip nuo kitų benzodiazepinų: sedacija, mieguistumas, konfuzija, sutrikusi koordinacija, susilpnėję refleksai, koma ir nepageidaujami poveikiai gyvybinėms funkcijoms.
Gydymas
Būtina stebėti kvėpavimą, skaičiuoti pulso dažnį, matuoti kraujospūdį ir, jeigu reikia, taikyti bendrąsias priemones organizmo gyvybinei veiklai palaikyti. Būtina užtikrinti pakankamą kvėpavimo takų praeinamumą ir plaučių ventiliaciją, pradėti infuziją į
veną. Jei atsiranda hipotenzija, priklausomai nuo klinikinės situacijos, galima lašinti skysčių į veną, parinkti tinkamą kūno padėtį, racionaliai skirti kraujagysles sutraukiančių vaistų.
Diagnozavus ar įtarus apsinuodijimą benzodiazepinais, jų sukeltai sedacijai visiškai ar
dalinai pašalinti galima skirti specifinio benzodiazepinų receptorių antagonisto flumazenilio.
Pamiršus pavartoti FULSED
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Nustojus vartoti FULSED
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
FULSED, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Gali būti gyvybinių požymių svyravimas, ištikti apnėja. Injekcijos į veną vietoje: skausmas injekcijos metu, paraudimas, venos uždegimas. Kitoks nepageidaujamas poveikis (žagsėjimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, mieguistumas, bronchų spazmas, retrogradinė amnezija, delyras) pasireiškia retai.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI FULSED
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 ºC temperatūroje.
Vidinę pakuotę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Negalima šaldyti.
6. KITA INFORMACIJA
FULSED sudėtis
Veiklioji medžiaga: viename mililitre tirpalo yra 5 mg midazolamo (hidrochlorido pavidalu).
Pagalbinės medžiagos yra yra injekcinis vanduo, dinatrio edetatas, natrio chloridas ir medžiagos, kurios reguliuoja pH – druskos rūgštis ir (arba) natrio hidroksidas.
FULSED išvaizda ir kiekis pakuotėje
Ampulės. Pakuotė, kurioje yra 10 ampulių. Kiekvienoje jų yra 1 ml tirpalo.
Tarptautinis pavadinimas | Midazolamas |
Vaisto stiprumas | 5mg/ml |
Vaisto forma | injekcinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | nenurodytas |
Registracijos numeris | 01/7351/2 |
Registratorius | Ranbaxy UK Ltd., Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis, Nehospitalinis |
Vaistas registruotas | 2001.03.08 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
FULSED 5 mg/ml injekcinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml tirpalo yra 5 mg midazolamo (hidrochlorido pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Injekcinis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Šis vaistinis preparatas vartojamas:
sedacijai prieš operaciją sukelti;
sąmoningai sedacijai prieš diagnostines ar endoskopines procedūras;
bendrosios anestezijos indukcijai prieš kitų anestezinių preparatų skyrimą.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
FULSED 5 mg/ml injekcinis tirpalas yra stiprią sedaciją sukeliantis preparatas, kurį būtina švirkšti lėtai, o dozuoti individualiai.
FULSED 5 mg/ml injekcinį tirpalą galima maišyti su 5 proc. vandeniniu dekstrozės, 0,9 proc. natrio chlorido ar laktatiniu Ringerio tirpalu.
Įprastinė dozė suaugusiems žmonėms
Sedacija prieš operaciją
Į raumenis
Suaugusiems jaunesniems kaip 60 metų žmonėms vieną valandą prieš operaciją FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo į raumenis rekomenduojama sušvirkšti 0,07 - 0,08 mg/kg kūno svorio. Šio vaisto dozė parenkama individualiai ir mažinama ligoniams, kurie serga lėtine obstrukcine plaučių liga, vyresniems kaip 60 metų pacientams, ligoniams, kurie kartu vartoja narkotikus ar kitus CNS slopinančius vaistus, taip pat tiems, kuriems chirurginė operacija kelia didelį pavojų. Vaistinį preparatą reikia švirkšti giliai į stambiuosius raumenis.
Sąmoninga sedacija
Į veną
Šiuo atveju vaistinį preparatą reikia titruoti ir dozuoti individualiai. Negalima FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo injekuoti greitai bei sušvirkšti visą dozę iš karto (vienkartinio boliuso būdu). Vaistinį preparatą galima skiesti 0,9 proc. natrio chlorido arba 5 proc. vandeniniu dekstrozės tirpalu.
Palaikomoji dozė
Norint palaikyti pageidaujamą sedaciją, galima skirti papildomų dozių, kurių kiekviena turi sudaryti 25 proc. pradinės, sedaciją sukėlusios dozės. Dozę būtina titruoti lėtai, ypač senyvo amžiaus žmonėms, ligoniams, sergantiems lėtinėmis ligomis ar nusilpusiems pacientams. Papildomų šio vaistinio preparato dozių skiriama tik tada, kai klinikiniais tyrimais neabejotinai nustatoma, kad sedaciją reikia sustiprinti.
Sveiki, jaunesni kaip 60 metų suaugę žmonės. Dozė pamažu titruojama tol, kol pasireiškia pageidaujamas poveikis, pavyzdžiui, paciento kalba tampa neaiški. Pradinė dozė turi būti ne didesnė kaip 2,5 mg. Ji sušvirkščiama ne greičiau kaip per 2 minutes Po to reikia palaukti dar 2 minutes ar ilgiau, kad būtų galima įvertinti sedacinį poveikį. Jei būtina titruoti toliau, tai daroma mažomis papildomomis dozėmis, kol pasiekiama tinkama sedacija. Pageidaujamam poveikiui sukelti didesnės kaip 5 mg suminės dozės paprastai neprireikia.
60 metu ir vyresni žmonės, nusilpę pacientai, ligoniai, sergantys lėtine liga. Nepakankamos ventiliacijos ir apnėjos (kvėpavimo sustojimo) pavojus yra didesnis senyviems žmonėms, lėtine liga sergantiems ligoniams bei tiems, kuriems sumažėjęs plaučių rezervas. Stipriausias vaisto poveikis šiems žmonėms gali pasireikšti vėliau, todėl vaistą jiems reikia injekuoti lėčiau, o titruotos dozės jiems turi būti mažesnės. Kai kuriems pacientams tinkamam poveikiui sukelti gali užtekti 1 mg šio vaistinio preparato. Daugiausia 1,5 mg preparato sušvirkščiama ne greičiau kaip per 2 minutes. Po to reikia palaukti dar 2 minutes ar ilgiau, kad būtų galima įvertinti sedacinį poveikį. Jeigu būtina titruoti toliau, tai daroma tam tikru greičiu: 1 mg vaisto sušvirkščiamas ne greičiau kaip per 2 minutes. Po to reikia palaukti dar 2 minutes ar ilgiau, kad būtų galima įvertinti sedacinį poveikį. Didesnės kaip 3,5 mg suminės šio preparato dozės pageidaujamam poveikiui sukelti paprastai neprireikia.
Anestezijos indukcija
Jei premedikacija neatlikta
Vidutiniam suaugusiam, jaunesniam kaip 55 metų žmogui, kuriam neatlikta premedikacija, pradinė FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo dozė indukcijai yra 0,3 - 0,35 mg/kg kūno svorio. Ji sušvirkščiama per 20 - 30 sekundžių. Po to 2 minutes reikia laukti vaisto poveikio. Jei reikia, indukcijai baigti skiriama papildomų dozių, kurių kiekviena turi sudaryti maždaug 25 proc. tam pacientui skirtos pradinės dozės. Jei indukcijos sukelti nepavyksta, šio medikamento galima skirti iki 0,6 mg/kg kūno svorio. Šį vaistą vartojant tokiomis didelėmis dozėmis, atsigavimas gali trukti ilgiau.
Vyresniems kaip 55 metų pacientams, kuriems neatlikta premedikacija, anestezijos indukcijai paprastai pakanka mažesnės FULSED 5 mg/ml injekcinio tirpalo dozės. Rekomenduojama pradinė dozė jiems yra 0,3 mg/kg kūno svorio.
Jei premedikacija neatlikta sunkiomis sisteminėmis ligomis sergantiems ligoniams ar dėl kitokių priežasčių nusilpusiems pacientams, anestezijos indukcijai paprastai reikia mažesnės pradinės dozės (0,2 - 0,25 mg/kg kūno svorio), o kai kuriais atvejais gali pakakti 0,15 mg/kg kūno svorio.
Jei premedikacija atlikta
Jei atlikta premedikacija sedaciniais ar narkotiniais preparatais, tai rekomenduojama midazolamo dozė yra 0,15-0,35 mg/kg kūno svorio.
Suaugusiems, jaunesniems kaip 55 metų žmonėms paprastai pakanka 0,25 mg/kg kūno svorio dozės. Ji sušvirkščiama per 20 - 30 sekundžių. Po to reikia palaukti 2 minutes, kol pasireiškia vaisto poveikis.
Vyresniems kaip 55 metų pacientams, kuriems numatoma chirurginė intervencija, rekomenduojama pradinė dozė yra 0,2 mg/kg kūno svorio.
4.3 Kontraindikacijos
Midazolamo vartoti negalima, jei padidėjęs organizmo jautrumas benzodiazepinams. Benzodiazepinų negalima skirti ūminio uždaro kampo glaukomos priepuolio metu. Sergantiems atviro kampo glaukoma benzodiazepinų galima skirti tik tuo atveju, jei jie atitinkamai gydomi.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Atsargumo priemonės
Bendrosios
Po midazolamo sukeltos sedacijos ar anestezijos gali pasireikšti psichomotorinių įgūdžių sutrikimas, kuris gali išlikti įvairų laiką. Tai priklauso nuo to, koks vaistų derinys buvo vartojamas ir kokios buvo suminės dozės. Pacientai, kuriems ambulatorinių procedūrų metu skiriama midazolamo, turi neužmiršti galimo nepageidaujamo šio medikamento poveikio gebėjimui vairuoti transporto priemones ar dirbti kitokį darbą, kuriam reikia budrumo bei koordinacijos. Tą pačią dieną po anestezijos ir operacijos pacientams rekomenduojama nedirbti su pavojingais įrengimais ir nevairuoti transporto priemonių. Nebejaučiant midazolamo poveikių (mieguistumo, amnezijos ir kt), šiuos darbus galima dirbti kitą dieną, o priešingu atveju - tik kai šie poveikiai išnyks.
Perspėjimai
Ligoniams, kuriems yra didelis operacijos pavojus, bei senyviems pacientams tiek atlikus premedikaciją, tiek jos neatlikus, midazolamo reikia skirti mažesnėmis dozėmis. Obstrukcinėmis kvėpavimo organų ligomis sergantys pacientai gali būti jautresni midazolamo sukeliamam kvėpavimo slopinimui. Senyviems arba inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems ligoniams pradinė midazolamo dozė turi būti mažesnė.
Negalima skirti midazolamo neindividualizuojant dozavimo. Ruošiantis skirti bet kokią midazolamo dozę į veną, reikia turėti paruoštą deguonies ir gaivinimo įrangą, turi būti pasiruošęs patyręs personalas. Jeigu reikia, šiomis priemonėmis užtikrinamas laisvas oro patekimas į plaučius ir jų ventiliacija. Pacientus būtina nuolat stebėti, ar nėra ankstyvųjų nepakankamos ventiliacijos bei apnėjos požymių, dėl kurių (netaikant tinkamų priemonių) gali atsirasti hipoksija ir (arba) sustoti širdis. Atsigavimo periodu būtina toliau nuolat stebėti organizmo gyvybinės veiklos požymius. Sukeliant sąmoningą sedaciją, midazolamo negalima į veną švirkšti greitai ar vienkartinio boliuso būdu.
Kartu vartojant barbitūratus, alkoholį ar kitokius centrinę nervų sistemą slopinančius
preparatus, padidėja ventiliacijos nepakankamumo bei apnėjos pavojus, gali prailgėti
vaistų poveikis.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Į veną švirkščiamo midazolamo sedacinį poveikį sustiprina premedikacįja, ypač jeigu vartojamas morfinas, meperidinas arba fentanilis. Dėl to midazolamo dozę reikia koreguoti, atsižvelgiant į premedikacijai paskirtų vaistų dozę.
Sušvirkštus midazolamo į raumenis, anestezijos indukcijai reikia šiek tiek mažesnės tiopentono dozės.
Midazolamo hipotenzinį poveikį gali sustiprinti kartu vartojami β adrenoreceptorių blokatoriai, kalcio jonų kanalų blokatoriai, diuretikai, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, levodopa, magnio sulfatas, nitratai ir kiti hipotenziją sukeliantys vaistiniai preparatai.
Vartojant midazolamą į veną, bendrajai anestezijai sukelti reikia mažesnės minimalios halotano koncentracįjos alveolėse.
Cimetidinas slopina citochromo P450 fermentų sistemą, todėl gali sulėtėti midazolamo metabolizmas kepenyse. Dėl šios priežasties gali sulėtėti ir midazolamo eliminacija bei padidėti jo koncentracija kraujyje.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas ir reprodukcija
Midazolamas jokių vaisingumo pažeidimų nesukėlė, kai buvo skiriamas 10 kartų didesnėmis dozėmis už 0,35 mg/kg kūno svorio dozę žmogui.
Žindymas
Midazolamo išsiskiria į motinos pieną. Kūdikį žindančioms moterims jo skirti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Pacientai, kuriems ambulatorinių procedūrų metu skiriama midazolamo, turi neužmiršti galimo nepageidaujamo šio medikamento poveikio gebėjimui vairuoti transporto priemones ar dirbti kitokį darbą, kuriam reikia budrumo bei koordinacijos. Tą pačią dieną po anestezijos ir operacijos pacientams rekomenduojama nedirbti su pavojingais įrengimais ir nevairuoti transporto priemonių. Nebejaučiant midazolamo poveikių (mieguistumo, amnezijos ir kt), šiuos darbus galima dirbti kitą dieną, o priešingu atveju - tik kai šie poveikiai išnyks.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Parenteraliai vartojant midazolamą dažniausiai būna gyvybinių funkcijų požymių svyravimas. Sušvirkštus šio medikamento į veną, kai kuriuos pacientus gali ištikti apnėja. Lokaliai švirkštimo į veną vietoje gali būti skausmas injekcijos metu, paraudimas, flebitas. Kitoks nepageidaujamas poveikis (žagsėjimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, mieguistumas, bronchų spazmai, retrogradinė amnezija, delyras atsigavimo po anestezijos metu, atsigavimo laiko po anestezijos prailgėjimas) būna retai.
Priklausomumas nuo vaisto
Po 5 - 10 gydymo midazolamu savaičių makakų genties beždžionėms pasireiškė fizinis priklausomumas (nuo lengvo iki vidutinio sunkumo). Duomenys dėl priklausomumo nuo vaistų leidžia manyti, kad priklausomumo nuo midazolamo pavojus yra toks pat kaip nuo diazepamo.
4.9 Perdozavimas
Duomenų apie midazolamo perdozavimą žmonėms nepakanka, tačiau, perdozavus midazolamo, turėtų pasireikšti panašių sutrikimų kaip nuo kitų benzodiazepinų: sedacija, mieguistumas, konfuzija, sutrikusi koordinacija, susilpnėję refleksai, koma ir nepageidaujami poveikiai gyvybinėms funkcijoms.
Gydymas
Būtina stebėti kvėpavimą, skaičiuoti pulso dažnį, matuoti kraujospūdį ir, jeigu reikia, taikyti bendrąsias priemones organizmo gyvybinei veiklai palaikyti. Būtina užtikrinti pakankamą kvėpavimo takų praeinamumą ir plaučių ventiliaciją, pradėti infuziją į
veną. Jei atsiranda hipotenzija, priklausomai nuo klinikinės situacijos, galima lašinti skysčių į veną, parinkti tinkamą kūno padėtį, racionaliai skirti kraujagysles sutraukiančių vaistų.
Diagnozavus ar įtarus apsinuodijimą benzodiazepinais, jų sukeltai sedacijai visiškai ar
dalinai pašalinti galima skirti specifinio benzodiazepinų receptorių antagonisto flumazenilio.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – migdantys ir raminantys vaistai, ATC kodas – N05CD08
Midazolamas sukelia anterogradinę amneziją, anksiolitinį (šalinantį nerimą), hipnozinį (migdomąjį), prieštraukulinį, atpalaiduojantį raumenis poveikį. Midazolamo veikimo mechanizmas tiksliai nenustatytas, tačiau manoma, kad šis vaistas, kaip ir kiti benzodiazepinai, trikdo atgalinę slopinančiojo neuromediatoriaus gama aminosviesto rūgšties absorbciją, todėl skatina jos kaupimąsi. Midazolamo afinitetas benzodiazepinų receptoriams palyginti didelis: maždaug du kartus didesnis negu diazepamo. Midazolamo veikimo vieta ir mechanizmas, dėl kurio pasireiškia amnezija, nenustatyti.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Sušvirkštas į raumenis midazolamas greitai rezorbuojasi. Jo biologinis prieinamumas yra didesnis kaip 90 proc. Sušvirkštus midazolamo į raumenis, stipriausias poveikis pasireiškia per 15 - 60 min. Midazolamas plačiai pasiskirsto organizme, jo patenka į smegenų skystį ir audinį. Daug midazolamo (97 proc.) prisijungia prie plazmos baltymų. Midazolamas greitai metabolizuojamas į 1-hidroksimetilmidazolamą ir 4-hidroksimidazolamą. Palyginus su nepakitusiu midazolamu, šių metabolitų farmakologinis poveikis nereikšmingas. Daugiausia midazolamo išsiskiria per inkstus konjuguotų junginių (gliukuronidų) pavidalu. Mažiau kaip 0,03 proc. į veną sušvirkštos šio vaisto dozės iš organizmo išsiskiria nepakitusios. Midazolamo pusinės eliminacijos laikas yra apie 2,5 valandos.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kancerogeninis ir mutageninis poveikis
Ilgai skiriant midazolamo po 80 mg/kg kūno svorio per dieną, gerokai padaugėjo kepenų navikų pelių patelėms ir gėrybinių skydliaukės folikulinių ląstelių navikų pelių patinėliams atvejų. 9 mg/kg kūno svorio dozė (25 kartus didesnė negu įprastinė žmogui) šių navikų dažnio nepadidino. Atliekant Aimso (Ames) testą, mėginius su kiniškojo žiurkėno plaučių ląstelėmis, žmogaus limfocitais bei pelių ląstelių mikrobranduoliais, midazolamas mutageninio poveikio nesukėlė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Injekcinis vanduo
Dinatrio edetatas
Natrio chloridas
Medžiagos, kurios reguliuoja pH – druskos rūgštis ir (arba) natrio hidroksidas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 ºC temperatūroje.
Vidinę pakuotę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Negalima šaldyti.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Ampulės. Pakuotė, kurioje yra 10 ampulių. Kiekvienoje jų yra 1 ml tirpalo.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Kai žmona padaro skanius pietus, aš prisivalgau, užtraukiu dūmą...
- Bet rūkymas kenkia sveikatai.
- Kelios cigaretės per metus?
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?