Ketorolakas, 10mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Ranbaxy (UK) Ltd., Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ketorolakas
1.Kas yra Ketanov ir KAM jIs vartojamas
Ketanov yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), slopinantis skausmą. Vaistas vartojamas vidutinio stiprumo ir stipriam skausmui malšinti trumpą laiką.
2.Kas žinotina prieš vartojant Ketanov
Tokie vaistai, kaip Ketanov gali būti susiję su nedideliu širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus padidėjimu. Bet koks pavojus yra labiau tikėtinas ilgą laiką vartojant vaistą didelėmis dozėmis. Neviršykite rekomenduotos dozės ar gydymo laiko.
Jei Jūsų širdies veikla yra sutrikusi, patyrėte insultą arba galvojate, kad Jums galėtų grėsti šios būklės (pavyzdžiui, Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate diabetu, turite daug cholesterolio arba rūkote), turite aptarti gydymą su savo gydytoju arba vaistininku.
Ketanov vartoti negalima:
Jeigu kada nors buvo išryškėję alerginių reakcijų (pvz.: išbėrimas, niežulys, lūpų, veido ar galūnių tinimas ir sunkesnis kvėpavimas) vartojant ketorolaką, kitus NVNU (pvz., aspiriną) ar nuo vaistų pagalbinių medžiagų.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jeigu esate nėščia ar žindote;
jei sergate inkstų arba kepenų liga;
jei yra kokių nors kraujavimo sutrikimų;
jeigu sergate astma;
jei yra (buvo) pepsinė opa;
jeigu kada nors buvo kraujavimas iš virškinimo trakto (patvirtintas ar įtartas);
jeigu sergate (sirgote) insultu;
jei nosyje yra polipų;
- jei kada nors buvo patinę veidas, lūpos, galūnės ir kartu pasunkėjęs kvėpavimas arba be kvėpavimo sutrikimo;
jei neseniai viduriavote arba vėmėte;
- jeigu vartojate kitus vaistus, ypač ličio preparatus (psichikos ligoms gydyti), kitus NVNU, (pvz., aspiriną ar ibuprofeną), pentoksifiliną (galūnių ir smegenų kraujotakai gerinti), probenicidą (podagrai gydyti), antikoaguliantus, pvz., varfariną (kraujo krešėjimui mažinti), steroidinius hormonų preparatus, kalio preparatus, acetaminofeno (arba paracetamolio nuo skausmo ir karščiavimo), hepariną ar trombolitinius vaistus (pvz., streptokinazės ar urokinazės), diuretikus (skysčiams iš organizmo šalinti), kitus preparatus nuo padidėjusio kraujospūdžio, antibiotikus (pvz.: cefamandolą, cefoperazoną ir cefotetaną), valproinę rūgštį (traukuliams slopinti), metotreksatą (antivėžinį, imunitetą slopinantį vaistą);
jei sergate kokia nors širdies liga;
jeigu sergate hipertenzija (padidėjusio kraujospūdžio liga);
jei nuolat vartojate didelį kiekį alkoholio;
jei rūkote;
jei sergate infekcine plonųjų žarnų liga (kartojasi viduriuojamo priepuoliai su krauju ir gleivėmis arba be jų, skauda pilvą ir krenta svoris)
Vaikams iki 16 metų Ketanov vartoti nepatariama.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Ar saugu ir veiksminga Ketanov vartoti nėštumo bei žindymo laikotarpiu, nenustatyta.
Kitų vaistų vartojimas
Alkoholis, kortikosteroidai, kalio preparatai, kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo
Vartojant jų kartu su Ketanov 10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, gali padidėti nepageidaujamo poveikio virškinimo traktui pavojus.
Acetaminofenas
Ilgai vartojamas kartu su Ketanov, jis gali padidinti nepageidaujamo poveikio inkstams pavojų.
Antikoaguliantai, heparinas, tromboliziniai preparatai
Šie vaistai, vartojami kartu su Ketanov, didina kraujavimo pavojų.
Antihipertenziniai preparatai, diuretikai
Šių medikamentų poveikis gali silpnėti, jeigu jų vartojama kartu su Ketanov, kadangi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo inkstuose blokuoja prostaglandinų sintezę, todėl organizme susilaiko natris ir skysčiai.
Cefamandolis, cefoperazonas, cefotetanas, valproinė rūgštis
Šie vaistai sukelia hipoprotrombinemiją, todėl vartojant jų su Ketanov gali padidėti kraujavimo pavojus.
Litis
Ketanov, vartojamas kartu su ličiu, didina jo koncentraciją serume.
Metotreksatas
Kadangi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali slopinti inkstų funkciją, gali sumažėti kartu su jais vartojamo metotreksato išsiskyrimas iš organizmo ir padidėti jo toksinis poveikis. 24 valandas po metotreksato infuzijos ketorolako rekomenduojama nevartoti.
Probenecidas
Sumažina Ketanov eliminaciją ir reikšmingai padidina jo koncentraciją plazmoje.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ketanov gali sukelti galvos svaigimą ir mieguistumą, todėl pacientas, prieš pradėdamas vairuoti ar dirbti kitokį atidumo reikalaujantį darbą, turi žinoti, kokią reakciją gali sukelti šis medikamentas.
3.Kaip vartoti Ketanov
Negerkite Ketanov ilgiau ir dažniau, nei nurodė gydytojas. Tada vaisto vartojimas bus saugesnis ir veiksmingesnis.
Vaistą užgerkite pilna stikline vandens.
Paprastai suaugusiems žmonėms galima gerti po 10 mg vaisto 4-6 kartus per dieną. Jei Ketanov
injekuojama, dozę tabletėmis parinks gydytojas, atsižvelgęs į ligonio svorį, lytį ir inkstų
funkciją.
Ketanov gerti ir švirkšti negalima ilgiau nei 5 dienas. Negalima gerti didesnės nei 90 mg
Ketanov tablečių dozės. Ligoniams, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, rekomenduojama vartoti
mažesnę dozę.
Vartoti didesnės vaisto dozės už tą, kurią paskyrė gydytojas, negalima. Vaisto perdozavus,
nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar artimiausią gydymo įstaigą. Patariama pasiimti vaisto
pakuotę parodyti gydytojui.
4.galimas šalutinis poveikis
Ketanov, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Jei Ketanov tabletes vartojate ilgai, gydytojas reguliariai tikrins jūsų būklę. Nepasitarus su gydytoju negalima pradėti vartoti jokių kitų vaistų (net ir tų, kurie parduodami be recepto).
Tokie vaistai, kaip Ketanov, gali būti susiję su širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto pavojaus nedideliu padidėjimu.
Ketanov gali sukelti svaigulį arba sulėtinti reakciją, ypač tuo atveju, jei kartu vartojama alkoholio. Prieš vairuojant automobilį į tai reikia atsižvelgti. Ketanov, kaip ir kiti vaistai, kai kada gali sukelti nepageidaujamą poveikį. Jei vartojant Ketanov išryškėja alerginių reakcijų, pavyzdžiui, išberia (oda arba gleivinės parausta arba atsiranda dėmių), niežti, patinsta lupos, veidas arba galūnės, pasunkėja kvėpavimas, reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Pasireiškus galvos skausmui, miego sutrikimui, pykinimui arba bendrojo pobūdžio negalavimams, virškinimo sutrikimui, viduriavimui, vidurių putimui į gydytoją kreiptis nereikia, nes šie reiškiniai laikini. Tačiau tada, jei toks nepageidaujamas poveikis nepraeina arba pasunkėja, reikia kreiptis į gydytoją. Jei atsirado haliucinacijų, traukulių, svaigulys, ligonis prarado klausą arba jam sutino kojos, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jei šlapimas patamsėjo, tapo drumstas, jame atsirado kraujo arba sutriko šlapinimasis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Labai retai dėl kai kurių kraujo ląstelių ar kitų kraujo dalių kiekio pakitimų gali prasidėti neįprastas kraujavimas ar polinkis kraujuoti, atsirasti silpnumas ir blyškumas. Pasireiškus bent vienam minėtam simptomui, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Vartojantiesiems vaistą ilgai, ypač tuo atveju, jei rūkoma arba piktnaudžiaujama alkoholiu, skrandyje gali atsirasti opa, pradėti kraujuoti.
Nepageidaujamą poveikį galima sumažinti vartojant kiek galima trumpiau mažiausią veiksmingai simptomus kontroliuojančią vaistinio preparato dozę.
Senyvi pacientai. Senyviems pacientams ketorolakas nepageidaujamų reakcijų, ypač kraujavimą iš virškinimo trakto ir virškinimo trakto prakiurimą, kurie gali būti mirtini, sukelia dažniau.
Kraujavimas iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimas ir prakiurimas. Kraujavimas iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimas ir prakiurimas, kurie kartais gali būti mirtini, pasireiškė vartojant visus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, bet kuriuo gydymo metu, su perspėjamaisiais simptomais ar be jų, nepriklausomai nuo to, anksčiau buvo sunkių virškinamojo trakto reiškinių ar ne.
Didinant ketorolako dozes pacientams, kuriems praeityje buvo opa, ypač tokia, kuri komplikavosi kraujavimu ar prakiurimu, ir senyviems pacientams kraujavimo iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimo ir prakiurimo rizika didesnė. Tokius ligonius pradėti gydyti reikia mažiausia turima vaistinio preparato doze. Tokiems pacientams ir pacientams, kurie kartu gydomi maža aspirino doze ar kitais vaistiniais preparatais, kurie didina kraujavimo iš virškinimo trakto riziką reikia apgalvotai skirti kartu vartoti apsauginių vaistinių preparatų (pvz., mizoprostolio ar protonų siurblio inhibitorių).
Pacientai, kuriems praeityje pasireiškė toksinis poveikis virškinamajam traktui, ypač senyvi, turi, ypač gydymo pradžioje, pasakyti apie visus neįprastus pilvo simptomus (ypač kraujavimą). Pacientus, kurie kartu vartoja kitų vaistinių preparatų, galinčių didinti išopėjimo ar kraujavimo riziką, pavyzdžiui, kortikosteroidų, antikoaguliantų (pvz., varfariną), selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių ar antitrombocitinių vaistinių preparatų (pvz., aspiriną), gydyti reikia atsargiai.
Ketorolaką reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems praeityje sirgo virškinimo trakto liga (opiniu kolitu, Krono liga), nes tokia būklė gali paūmėti.
Jei pasireiškė šiame informaciniame lapelyje nepaminėtas nepageidaujamas poveikis, reikia kreiptis į gydytoją.
5.Ketanov tablečių laikymo sąlygos
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Vidinę pakuotę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Ketanov sudėtis
Veiklioji medžiaga yra ketorolakas.
Pagalbinės medžiagos yra: mikrokristalinė celiuliozė, kukurūzų krakmolas, koloidinis silicio dioksidas bevandenis, magnio stearatas, hidroksipropilmetilceliuliozė, makrogolis-400, išvalytas talkas, titano dioksidas, išgrynintas vanduo.
Ketanov išvaizda ir kiekis pakuotėje
Dėžutė, kurioje yra du arba dešimt lapelių. Kiekviename jų supakuota 10 tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Ketorolakas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 96/4097/10 |
Registratorius | Ranbaxy (UK) Ltd., Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1996.12.06 |
Vaistas perregistruotas | 2002.07.10 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ketanov 10 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje su plėvele yra 10 mg ketorolako trometamino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
Ketanov 10 mg plėvele dengtomis tabletėmis trumpai malšinamas ūminis vidutinio stiprumo ar stiprus skausmas. Gydymas Ketanovu turi būti pradedamas ligoninėje. Maksimali gydymo trukmė yra 5 dienos.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugusiems žmonėms paprastai rekomenduojama gerti 10 mg Ketanov plėvele dengtų tablečių. Jeigu reikia, tokia dozė vartojama kas 4 – 6 valandas. Didesnės kaip 40 mg dienos dozės vartoti nepatariama.
Ketanov 10 mg plėvele dengtų tablečių vartojimas tęsiant parenteraliniu būdu pradėtą gydymą
16 – 64 metų pacientai, kurių kūno svoris ne mažesnis kaip 50 kg, o inkstų funkcija normali, pradžioje preparato turi gerti 20 mg, vėliau prireikus - po 10 mg ne dažniau kaip 4 kartus per parą, t.y. kas 4 – 6 valandas.
Mažiau kaip 50 kg sveriantiems pacientams, senyviems žmonėms bei ligoniams, kurių inkstų funkcija pažeista, reikia vartoti 10 mg Ketanov plėvele dengtų tablečių ne dažniau kaip 4 kartus per parą, t.y. kas 4 – 6 valandas.
Visas gydymas Ketanov preparatu (pradžioje parenteraliniu būdu, vėliau tabletėmis) turi trukti ne ilgiau kaip 5 dienas. Jeigu vietoje parenteraliniu būdu vartoto ketorolako pradedama gerti šio preparato tablečių, tai bendra visų šio medikamento formų dienos dozė suaugusiems žmonėms turi būti ne didesnė kaip 90 mg, o senyviems pacientams 60 mg.
Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti, vartojant mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomų kontrolei (žr. 4.4 skyrių).
4.3Kontraindikacijos
Ketanov 10 mg plėvele dengtų tablečių vartoti negalima, jeigu yra bronchų astma, hipovolemija (atsiradusi dėl bet kokios priežasties), dehidratacija, pepsinė opa ar kraujo krešėjimo sutrikimas, alergija ketorolako trometaminui arba kitokiems nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, aspirino ir kitokių prostaglandinų sintezės inhibitorių sukelta alerginė reakcija (kai kuriems pacientams ji būna sunki, panaši į anafilaksinę), visiškas arba dalinis nosies polipų sindromas, angioedema, bronchų spazmas, vidutinio sunkumo bei stiprus inkstų funkcijos pažeidimas, virškinimo trakto kraujavimas bei kraujavimas į smegenis (arba įtariama, kad jis yra), didelis hemoraginės diatezės pavojus arba dalinė hemostazė.
Ketanov 10 mg plėvele dengtų tablečių draudžiama vartoti kartu su ličio druskų preparatais, kitais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, pentoksifilinu, probenecidu, antikoaguliantais. Šiuo medikamentu negalima gydyti moterų nėštumo, gimdymo ir žindymo laikotarpiu bei jaunesnių kaip 16 metų pacientų.
Praeityje pasireiškė kraujavimas iš virškinimo trakto arba nustatytas virškinimo trakto prakiurimas.
Ūminė arba praeityje buvusi pepsinė opa ar kraujavimas (du ar daugiau atskiri išopėjimo ar kraujavimo epizodai).
Trečias nėštumo trimestras.
Sunkus širdies nepakankamumas
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Reikia nuodugniai apsvarstyti Ketanov 10 mg plėvele dengtų tablečių gydomojo poveikio ir galimo pavojaus santykį, jeigu yra aktyvus hepatitas ar cholestazė, būklė (aktyvus alkoholizmas, žarnyno uždegimas, ligonis rūko), galinti sukelti toksinį poveikį virškinimo traktui bei būklė (širdies funkcijos sutrikimas, širdies liga, susijusi su kraujo staze, prieš vaisto vartojimą buvusi edema, hipertenzija ar buvęs sepsis), galinti sukelti arba stiprinti skysčio susilaikymą organizme.
Daugiausiai ketorolako ir jo metabolitų išsiskiria iš organizmo pro inkstus (kurie irgi metabolizuoja vaistą). Pastebėta, kad pacientams, kurių inkstų funkcija pažeista, labai sumažėja ketorolako klirensas ir pailgėja šio medikamento pusinės eliminacijos laikas. Kreatinino kiekiui serume vidutiniškai padidėjus, šio preparato dozavimą rekomenduojama mažinti. Pacientus Ketanov 10 mg plėvele dengtomis tabletėmis gydyti reikia atsargiai, be to, juos būtina kruopščiai tikrinti, kadangi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali sukelti nepageidaujamą poveikį inkstams, įskaitant ūminį inkstų funkcijos nepakankamumą.
Nepageidaujamas poveikis gali sumažėti, vartojant mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką, būtiną simptomų kontrolei (žr. 4.2 skyrių ir žemiau aprašytą pavojų virškinimo traktui bei širdies ir kraujagyslių sistemai).
Poveikis širdies kraujagyslėms bei galvos smegenų kraujagyslėms
Pacientus, kuriems jau buvo padidėjęs kraujospūdis ir (arba) pasireiškę lengvi ar vidutinio sunkumo širdies nepakankamumo reiškiniai, gydymosi NVNU metu, reikia konsultuoti ir tinkamai stebėti dėl galimo skysčių susilaikymo ir edemos, susijusios su NVNU vartojimu.
Klinikiniai tyrimai ir epidemiologiniai duomenys patvirtina, kad kai kurių NVNU vartojimas (ypač didelėmis dozėmis ilgą laiką) gali būti susijęs su nedideliu arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto arba insulto) rizikos padidėjimu. Duomenų, paneigiančių tokį ketorolako trometamino keliamą pavojų, nepakanka.
Pacientus, kuriems yra negydytas padidėjęs kraujospūdis, stazinis širdies nepakankamumas, nustatyta išeminė širdies liga, periferinių arterijų liga ir (arba) galvos smegenų kraujagyslių liga, ketorolako trometaminu galima gydyti tik kruopščiai apsvarsčius. Panašiai apsvarstyti reikia prieš pradedant taikyti ilgalaikį gydymą pacientams, kurie turi širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizikos veiksnių, pavyzdžiui, padidėjusį kraujospūdį, hiperlipidemiją, serga cukriniu diabetu, rūko.
Senyvi pacientai. Senyviems pacientams ketorolakas nepageidaujamų reakcijų, ypač kraujavimą iš virškinimo trakto ir virškinimo trakto prakiurimą, kurie gali būti mirtini, sukelia dažniau (žr. 4.2 skyrių).
Kraujavimas iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimas ir prakiurimas. Kraujavimas iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimas ir prakiurimas, kurie kartais gali būti mirtini, pasireiškė vartojant visus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, bet kuriuo gydymo metu, su perspėjamaisiais simptomais ar be jų, nepriklausomai nuo to, anksčiau buvo sunkių virškinamojo trakto reiškinių ar ne.
Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad ketorolako vartojimas gali būti susijęs su didele sunkaus toksinio poveikio virškinimo traktui rizika, panašia į kai kurių kitų NVNU, ypač vartojant vaistą ne pagal nustatytas indikacijas ir/ar ilgesnį laiką (žr. 4.1, 4.2 ir 4.3 skyrius).
Didinant ketorolako dozes pacientams, kuriems praeityje buvo opa, ypač tokia, kuri komplikavosi kraujavimu ar prakiurimu (žr. 4.3 skyrių), ir senyviems pacientams kraujavimo iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimo ir prakiurimo rizika didesnė. Tokius ligonius pradėti gydyti reikia mažiausia turima vaistinio preparato doze. Tokiems pacientams ir pacientams, kurie kartu gydomi maža aspirino doze ar kitais vaistiniais preparatais, kurie didina kraujavimo iš virškinimo trakto riziką (žr. 4.5 skyrių) reikia apgalvotai skirti kartu vartoti apsauginių vaistinių preparatų (pvz., mizoprostolio ar protonų siurblio inhibitorių).
Pacientai, kuriems praeityje pasireiškė toksinis poveikis virškinamajam traktui, ypač senyvi, turi, ypač gydymo pradžioje, pasakyti apie visus neįprastus pilvo simptomus (ypač kraujavimą). Pacientus, kurie kartu vartoja kitų vaistinių preparatų, galinčių didinti išopėjimo ar kraujavimo riziką, pavyzdžiui, geriamų kortikosteroidų, antikoaguliantų (pvz., varfariną), selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių ar antitrombocitinių vaistinių preparatų (pvz., aspiriną), gydyti reikia atsargiai (žr., 4.5 skyrių).
Jei pacientams, vartojantiems ketorolako, atsiranda kraujavimas iš virškinimo trakto arba opėjimas, gydymą būtina nutraukti.
Ketorolaką reikia atsargiai vartoti pacientams, kurie praeityje sirgo virškinimo trakto liga (opiniu kolitu, Krono liga), nes ji gali paūmėti.
Su ketorolako vartojimu labai retais atvejais buvo susijusios sunkios odos reakcijos, kai kurios iš jų mirtinos, įskaitant eksfoliacinį dermatitą, Stivenso ir Džonsono sindromą ir toksinę epidermio nekrolizę (žr. 4.8 skyrių). Tokių reakcijų rizika gydymo pradžioje buvo didžiausia: daugeliu atvejų tokios reakcijos prasidėdavo per pirmą gydymo mėnesį. Reikia nutraukti ketorolako vartojimą, vos pasireiškus pirmiems odos išbėrimo, gleivinės pažeidimo ar kitokiems padidėjusio jautrumo požymiams.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Alkoholis, kalio preparatai, kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo
Vartojant jų kartu su Ketanov 10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, gali padidėti nepageidaujamo poveikio virškinimo traktui pavojus.
Kortikosteroidai
Padidėja virškinimo trakto išopėjimo ir kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 sk.).
Acetaminofenas
Ilgai vartojamas kartu su ketanovu, jis gali padidinti nepageidaujamo poveikio inkstams pavojų.
Antikoaguliantai, heparinas, tromboliziniai preparatai
Šie vaistai, vartojami kartu su ketanovu, didina kraujavimo pavojų.
Ketorolakas gali stiprinti antikoaguliantų, pavyzdžiui, varfarino (žr. 4.4 skyrių), poveikį.
Cefamandolis, cefoperazonas, cefotetanas, valproinė rūgštis
Šie vaistai sukelia hipoprotrombinemiją, todėl vartojant jų su ketanovu gali padidėti kraujavimo pavojus.
Litis
Ketorolakas, vartojamas kartu su ličiu, didina jo koncentraciją serume.
Metotreksatas
Kadangi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali slopinti inkstų funkciją, gali sumažėti kartu su jais vartojamo metotreksato išsiskyrimas iš organizmo ir padidėti jo toksinis poveikis. 24 valandas po metotreksato infuzijos ketorolako rekomenduojama nevartoti.
Probenecidas
Sumažina ketorolako eliminaciją ir reikšmingai padidina jo koncentraciją plazmoje.
Antihipertenziniai preparatai, diuretikai
Šių medikamentų poveikis gali silpnėti, jeigu jų vartojama kartu su ketorolaku, kadangi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo inkstuose blokuoja prostaglandinų sintezę, todėl organizme susilaiko natris ir skysčiai. Kai kuriems pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi (pvz., skysčių netekusiems ar senyviems pacientams, kurių sutrikusi inkstų funkcija), AKF inhibitorių ar angiotenzino II antagonistų vartojimas kartu su vaistiniais preparatais, kurie slopina ciklooksigenazę gali dar labiau pabloginti inkstų funkciją, įskaitant ūminio inkstų funkcijos nepakankamumo pasireiškimą. Tokie pokyčiai paprastai būna laikini. Taigi minėtais vaistiniais preparatais gydyti kartu reikia atsargiai, ypač senyvus pacientus. Pacientams reikia pakankamai vartoti skysčių ir pradėjus kartu vartoti minėtų preparatų bei reguliariai gydymo jais metu stebėti inkstų funkciją. Kortikosteroidai. Padidėja virškinimo trakto išopėjimo ir kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 skyrių).
Antitrombocitiniai vaistiniai preparatai ir selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) Padidėja kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 skyrių).
4.6Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Prostaglandinų sintezės slopinimas gali nepageidaujamai veikti nėštumą ir (arba) embriono ar vaisiaus raidą. Epidemiologiniai tyrimai parodė, kad nėštumo pradžioje pavartojus prostaglandinų sintezės inhibitorių, padidėja persileidimų ir širdies apsigimimų bei įgimto pilvo sienos plyšio rizika. Širdies ir kraujagyslių sistemos apsigimimų absoliuti rizika padidėjo nuo mažiau nei 1% iki maždaug 1,5%. Manoma, kad didėjant dozei ir ilgėjant vartojimo trukmei, rizika didėja. Tyrimų su gyvūnais duomenimis, prostaglandinų sintezės inhibitoriai dažnino persileidimus prieš ir po implantacijos bei didino embriono ir vaisiaus mirštamumą. Be to, organogenezės laikotarpiu prostaglandinų sintezės inhibitorių gavusiems gyvūnams padažnėjo įvairių apsigimimų, įskaitant širdies ir kraujagyslių. Ketorolaką vartoti pirmą ir antrą nėštumo trimestrą negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Jeigu mėginanti pastoti moteris arba nėščioji pirmą ar antrą nėštumo trimestrą vartoja ketorolaką, gydyti reikia kiek galima mažesne doze ir kiek galima trumpiau.
Trečią nėštumo trimestrą prostaglandinų sintezės inhibitoriai gali sukelti vaisiui:
toksinį poveikį širdžiai ir plaučiams (priešlaikinį arterinio latako užakimą ir plautinę hipertenziją);
inkstų funkcijos sutrikimą, kuris gali progresuoti iki inkstų nepakankamumo, pasireiškiančio oligohidramnionu;
vartojami nėštumo pabaigoje, motinai ir naujagimiui:
net mažos dozės gali ilginti kraujavimo laiką ir slopinti kraujo krešėjimą;
slopinti gimdos susitraukimus, vėlindami ir ilgindami gimdymą.
Taigi ketorolaką trečią nėštumo trimestrą vartoti draudžiama.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Ketorolakas gali sukelti galvos svaigimą ir mieguistumą, todėl pacientas, prieš pradėdamas vairuoti ar dirbti kitokį atidumo reikalaujantį darbą, turi žinoti, kokią reakciją gali sukelti šis medikamentas.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Anafilaksija
Bronchų spazmas, dispnėja, niežėjimas, išbėrimas.
Virškinimo traktas
Dažniausiai pasireiškia virškinimo trakto sutrikimai. Gali atsirasti pepsinių opų, virškinamojo trakto prakiurimas ar kraujavimas iš virškinamojo trakto, kuris, ypač senyviems ligoniams, kartais gali būti mirtinas (žr. 4.4 skyrių). Pavartojus vaistinio preparato, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, viduriavimas, dujų susikaupimas, vidurių užkietėjimas, dispepsija, pilvo skausmas, melena, vėmimas krauju, opinis stomatitas, kolito ar Krono ligos paūmėjimas (žr. 4.4 skyrių). Rečiau pasireiškia gastritas.
Jeigu Ketanov 10 mg plėvele dengtomis tabletėmis ilgai gydosi pacientai, veikiami žalingų veiksnių, pavyzdžiui alkoholizmo arba rūkymo, gali atsirasti virškinimo trakto opų, perforacija, prasidėti kraujavimas.
Nervų sistema
Mieguistumas, galvos svaigimas bei skausmas, aseptinis meningitas, traukuliai, haliucinacijos, klausos išnykimas.
Kraujas
Trombocitų agregacijos slopinimas, trombocitopenija, anemija.
Klinikiniai tyrimai ir epidemiologiniai duomenys patvirtina, kad kai kurių NVNU vartojimas (ypač didelėmis dozėmis ilgą laiką) gali būti susijęs su arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto arba insulto) nedideliu rizikos padidėjimu (žr. 4,4 skyrių).
Inkstai
Šono skausmas, skysčių susilaikymas, oligurija, azotemija, nefritas.
Oda
Išbėrimas, eksfoliacinis dermatitas.
Pastebėta, kad vartojant NVNU gali pasireikšti edema, padidėjęs kraujospūdis ir širdies nepakankamumas.
Klinikiniai tyrimai ir epidemiologiniai duomenys patvirtina, kad kai kurių NVNU vartojimas (ypač didelėmis dozėmis ilgą laiką) gali būti susijęs su arterijų trombozės reiškinių (pvz., miokardo infarkto arba insulto) nedideliu rizikos padidėjimu (žr. 4.4 skyrių).
Pūslinės reakcijos, įskaitant Stivenso ir Džonsono sindromą ir toksinę epidermio nekrolizę (labai reti).
4.9Perdozavimas
Ketorolako perdozavusius pacientus reikia kruopščiai tikrinti ir gydyti simptominėmis priemonėmis.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Ketorolakas yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo. Jis slopina uždegimą, malšina skausmą ir mažina padidėjusią kūno temperatūrą. Manoma, kad šio medikamento veikimo mechanizmas yra susijęs su fermento ciklooksigenazės, dalyvaujančios prostaglandinų sintezėje, aktyvumo slopinimu.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgertas ketorolakas visas greitai rezorbuojasi iš virškinimo trakto. Išgėrus 10 mg šio medikamento, vidutinė didžiausia, t.y. 0,87 mg/l, koncentracija plazmoje atsiranda maždaug per 45 minutes. Vartojant šį preparatą su labai riebiu maistu, sulėtėja jo rezorbcija, tačiau rezorbuojamas kiekis nesikeičia. Antacidiniai vaistai ketorolako rezorbcijos nekeičia. Ne daugiau kaip 99 vaisto jungiasi su plazmos baltymais. Per hematoencefalinį barjerą jis prasiskverbia blogai. Šiek tiek šio medikamento patenka į motinos pieną. Organizme metabolizuojama mažiau kaip 50 pavartotos dozės. Svarbiausi šio preparato metabolitai (junginiai su gliukuronidu ir p – hidroksiketorolakas) nėra farmakologiškai veiklūs. Apie 90 pavartotos šio vaisto dozės nepakitusiu bei metabolitų pavidalu išsiskiria į šlapimą, likusi dalis į išmatas. Ketorolako pusinės eliminacijos laikas plazmoje yra 4 – 6 valandos. Šis laikas pacientams, kurių inkstų funkcija pažeista, bei senyviems žmonėms yra ilgesnis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Vaikingų triušių patelių, kurioms Ketanov tablečių buvo sugirdomos ne didesnės kaip 3,6 mg/kg kūno svorio dienos dozės, jaunikliams teratogeninio poveikio nepastebėta.
Atliekant ilgalaikius tyrimus su pelėmis, kurioms šio medikamento buvo duodama 2 mg/kg kūno svorio per dieną (šis kiekis atitinka didžiausią rekomenduojamą žmogui parenteraliniu būdu vartojamo Ketanov dozę), bei su žiurkėmis, kurioms šio vaisto buvo duodama 5 mg/kg kūno svorio per dieną (tai kiekis, kuris yra 2,5 karto didesnis už didžiausią rekomenduojamą žmogui parenteraliniu būdu vartojamo Ketanov dozę), tumorogeninis poveikis nepasireiškė.
Atlikus Ames testą bei anksčiau sukeltos mutacijos tyrimus, mutageninio šio preparato poveikio nepastebėta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Mikrokristalinė celiuliozė
Kukurūzų krakmolas
Koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Hidroksipropilmetilceliuliozė
Makrogolis 400
Išvalytas talkas
Titano dioksidas
Išgrynintas vanduo.
6.2 Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
6.3 Tinkamumo laikas
36 mėnesiai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Vidinę pakuotę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Dėžutė, kurioje yra du arba dešimt lapelių. Kiekviename jų supakuota 10 tablečių.
6.6. Specialūs atliekų tvarkymo reikalavimai
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gimdymo namai. Seselė pasikvietė vieną iš koridoriuje laukusių vyrų ir paskelbė:
-Sveikinu, jums gimė sūnus!
Kitas, šalia jo, stovėjęs vyras pykteli:
-Kaip, jis juk laukė po manęs?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?