Epoetinas alfa, 3000TV/0,3ml, injekcinis tirpalas
Vartojimas: Injekcijos
Registratorius: Johnson & Johnson, UAB, Lietuva
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Epoetinas alfa
1. KAS YRA EPREX IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Eprex yra injekcinis tirpalas, kuriame yra epoetino alfa – baltymo, skatinančio kaulų čiulpus gaminti daugiau raudonųjų kraujo kūnelių.
Eprex vartojamas anemijai, susijusiai su inkstų liga, gydyti. Jei sergate inkstų liga, inkstai gali gaminti nepakankamai eritropoetino (būtino raudonųjų kraujo kūnelių gamybai), todėl gydytojas, norėdamas tai koreguoti, gali skirti Eprex. Šis vaistas skatina kaulų čiulpus gaminti daugiau raudonųjų kraujo kūnelių ir padeda gydyti anemiją.
Eprex skiriama anemijai gydyti ir kraujo transfuzijų poreikiui mažinti, kai Jums paskirta chemoterapija dėl solidinių navikų, piktybinės limfomos ar mielominės ligos (kaulų čiulpų vėžio), ir gydytojas nusprendė, kad gali prireikti daug kraujo transfuzijų.
Gydytojas taip pat gali skirti Eprex pacientams, kuriems yra neryški anemija ir kuriems planuojama atlikti chirurginę operaciją ir norima iš anksto sukaupti jų donorinio kraujo, kad operacijos metu ir po jos jie galėtų gauti savo kraujo. Eprex skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, todėl iš šių pacientų galima paimti daugiau kraujo.
Eprex gali būti vartojamas kaip alternatyva kraujo transfuzijoms suaugusiems pacientams prieš didelės apimties ortopedinę (kaulų) operaciją, kai yra didelė kraujo transfuzijų komplikacijų rizika.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EPREX
EPREX vartoti draudžiama:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) veikliajai arba bet kuriai pagalbinei EPREX medžiagai.
Šio vaisto nevartokite, jeigu padidėjęs kraujospūdis nepakankamai kontroliuojamas kraujospūdį mažinančiais vaistais.
Jei Jums numatoma atlikti didelės apimties ortopedinę (kaulų) operaciją ir iš anksto nesukaupta Jūsų kraujo atsargų, nevartokite Eprex, jeigu yra:
sunki širdies liga;
venų ir arterijų pažeidimai ar neseniai buvęs miokardo infarktas ar insultas.
Pasakykite gydytojui, jeigu yra ar buvo:
širdies liga (pvz., krūtinės angina);
kraujotakos sutrikimas, pasireiškiantis dilgčiojimu, plaštakų ar pėdų šalimu ar kojų raumenų mėšlungiu;
sutrikęs kraujo krešėjimas;
epilepsijos priepuoliai ar traukuliai;
vėžys;
kitos kilmės anemija;
kepenų liga.
Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu:
esate nėščia ar manote, kad pastojote, žindote kūdikį;
Jums negalima vartoti kraują skystinančių vaistų.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Jei Jums taikoma dializė, pradėjus vartoti Eprex, dializės režimą gali tekti keisti. Tai spręs gydytojas.
Jei Jums planuojama atlikti didelės apimties ortopedinę (kaulų) operaciją, gydytojas paskirs vaistų, mažinančių nenormalaus kraujo krešėjimo riziką.
Jeigu vis labiau pavargstate, esate apsvaigęs ar dūstate, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Gydytojas įvertins, ar Eprex veikia pakankamai, o prireikus, nutrauks gydymą.
Jei gydotės ligoninėje, pas šeimos gydytoją ar atvykstate į kliniką atlikti kraujo tyrimą, nepamirškite pasakyti, kad vartojate Eprex, nes jis gali keisti rodmenis.
Kitų vaistų vartojimas
Paprastai Eprex nesąveikauja su kitais vaistais, tačiau, jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų Jūsų simptomams šalinti, pasakykite gydytojui.
Jei gydotės Eprex ir vartojate vaistą, vadinamą ciklosporinu, imuninei sistemai slopinti po inkstų transplantacijos, gydytojas gali skirti kraujo tyrimą ciklosporino koncentracijai nustatyti.
Papildomai vartojama geležis ir kiti kraujodarą stimuliuojantys vaistai gali didinti Eprex efektyvumą. Gydytojas nuspręs, ar Jums jų reikia.
Eprex reikia vartoti vieną. Jo negalima maišyti su kitais injekciniais tirpalais.
3. KAIP VARTOTI EPREX
EPREX visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydytojas Jus ištirs, pvz., atliks kraujo tyrimą, kad galėtų nuspręsti, ar Jums būtina vartoti Eprex. Jis nustatys tinkamą Eprex dozę, gydymo trukmę ir vartojimo būdą. Sprendimas priklausys nuo anemijos priežasties.
Į vieną vietą po oda galima švirkšti ne daugiau kaip vieną mililitrą (1 ml) Eprex.
Eprex tirpalo negalima kratyti.
Vartojama dozė priklauso nuo Jūsų kūno svorio.
Suaugusiems pacientams
Jei Jums atliekama hemodializė
Įprastinė pradinė Eprex dozė yra 50 tarptautinių vienetų (TV) kilogramui (kg) kūno svorio. Patartina ją švirkšti į veną (per 1-2 minutes) 3 kartus per savaitę. Atsižvelgiant į tai, kaip gydymas veikia anemiją, dozė gali būti koreguojama maždaug kas 4 savaites, kol būklė bus kontroliuojama. Tam tikslui gydytojas gali reguliariai tirti Jūsų kraują. Dozė neturi viršyti 200 TV kilogramui kūno svorio 3 kartus per savaitę, ją verčiau švirkšti į veną ar per į veną įkištą kateterį.
Gydytojas reguliariai tirs Jūsų kraują, kad įsitikintų, jog vaistas veikia tinkamai.
Kai Jūsų būklė sunormalės, gydytojas paskirs Eprex dozę, kurią reikės reguliariai vartoti 2 ar 3 kartus per savaitę. Ši dozė gali būti mažesnė už pradinę dozę.
Eprex reikia vartoti po hemodializės.
Jei Jums atliekama peritoninė dializė
Įprastinė pradinė dozė yra 50 TV kilogramui kūno svorio. Patartina ją švirkšti į veną ar per į veną įkištą kateterį 2 kartus per savaitę. Jeigu Jums dar nėra suformuota arterijos – venos jungtis, gydytojas gali skirti EPREX švirkšti į poodį.
Atsižvelgiant į tai, kaip gydymas veikia anemiją, dozė gali būti koreguojama maždaug kas 4 savaites, kol būklė bus kontroliuojama. Tam tikslui gydytojas gali reguliariai tirti Jūsų kraują. Bendroji savaitės dozė paprastai neturi viršyti 200 TV kilogramui kūno svorio.
Gydytojas reguliariai tirs Jūsų kraują, kad įsitikintų, jog vaistas veikia tinkamai.
Jei Jums yra inkstų liga, bet dializė netaikoma
Įprastinė pradinė dozė yra 50 TV kilogramui kūno svorio. Patartina ją švirkšti į veną ar per į veną įkištą kateterį 3 kartus per savaitę. Jeigu Jums dar nėra suformuota arterijos – venos jungtis, gydytojas gali skirti EPREX švirkšti į poodį
Gydytojas gali koreguoti pradinę dozę, kol Jūsų būklė taps kontroliuojama. Norėdamas tuo įsitikinti, jis gali reguliariai tirti Jūsų kraują. Kai būklė sunormalės, reguliariai vartosite Eprex dozes 3 kartus per savaitę. Paprastai dozė, vartojama 3 kartus per savaitę, neturi viršyti 200 TV kilogramui kūno svorio.
Gydytojas reguliariai tirs Jūsų kraują, kad įsitikintų, jog vaistas veikia tinkamai.
Hemodializuojamiems vaikams
Dozė vaikams parenkama pagal kūno svorį. Įprastinė pradinė dozė yra 50 TV kilogramui kūno svorio. Patartina ją švirkšti į veną (per 1-2 minutes) 3 kartus per savaitę. Atsižvelgiant į tai, kaip gydymas veikia anemiją, dozė gali būti koreguojama maždaug kas 4 savaites, kol būklė bus kontroliuojama. Būklei įvertinti gydytojas gali reguliariai tirti kraują.
Eprex vaikams švirkščiama po dializės.
Suaugusiems pacientams, gaunantiems chemoterapiją
Įprastinė pradinė dozė yra 150 TV kilogramui kūno svorio. Ji švirkščiama į poodį 3 kartus per savaitę. Galima vartoti alternatyvią 40 000 TV pradinę dozę, švirkščiamą į poodį vieną kartą per savaitę. Atsižvelgiant į tai, kaip gydymas veikia anemiją, gydytojas gali koreguoti dozę; Jums tikriausiai teks vartoti šį vaistą dar vieną mėnesį po chemoterapijos.
Suaugusiems pacientams, dalyvaujantiems autologinio kraujo kaupimo programoje
Įprastinė pradinė dozė yra 600 TV kilogramui kūno svorio. Ji švirkščiama į veną 2 kartus per savaitę. Jūs vartosite Eprex 3 savaites prieš chirurginę operaciją, taip pat gersite papildomai geležies prieš pradėdami gydytis šiuo vaistu ir jį vartojant, kad padidėtų Eprex efektyvumas.
Suaugusiems pacientams, kuriems planuojama atlikti didelės apimties ortopedinę (kaulų) operaciją ir yra didelė transfuzijų komplikacijų rizika
Rekomenduojama dozė yra 600 TV kilogramui per savaitę 3 savaites prieš operaciją ir operacijos dieną. Jei laikotarpį prieš operaciją būtina sutrumpinti, skiriama 300 TV/kg kasdien 10 dienų prieš operaciją, operacijos dieną ir 4 dienas po operacijos. Jei prieš operaciją tiriant kraują bus nustatytas per didelis hemoglobino kiekis, gydymą reikės nutraukti.
Svarbu, kad, gydantis Eprex, kraujyje būtų normali geležies koncentracija. Prireikus Jums paskirs geriamosios geležies, geriausiai prieš pradedant vartoti Eprex. Per operaciją taip pat gali skirti vaistų, veikiančių kraujo krešėjimą, kad sumažėtų kraujo krešulių susidarymo rizika.
Keičiant injekcijas į veną injekcijomis į poodį
Kai Jūsų būklė taps stabili, gydytojas paskirs reguliariai vartoti Eprex dozes. Be to, gydytojas gali nuspręsti, kad Jums Eprex geriau švirkšti į poodį negu į veną. Jeigu taip atsitiktų, pakeitus vartojimo būdą dozė turi likti tokia pat. Paskui gydytojas atliks kraujo tyrimą ir nustatys, ar reikia koreguoti dozę.
Kaip patiems švirkšti Eprex po oda
Gydymo pradžioje Eprex gali švirkšti gydytojas ar slaugytoja. Tačiau galbūt tikslinga Jums pačiam išmokti Eprex švirkšti į poodį. Jus išmokys, kaip tai daryti. Kol Jūsų neišmokys, kaip tinkamai tai daryti, patys vaisto nešvirkškite.
Pavartojus per didelę EPREX dozę
Eprex yra saugus vartoti, todėl, jį perdozavus, nepageidaujami reiškiniai mažai tikėtini. Jei manote, kad sušvirkštėte per daug Eprex, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar slaugytoją.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
EPREX, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Jei Jums prasidėjo galvos skausmas (ypač staiga, bukas, panašus į migreninį) ar pasijutote sumišęs, ištiko priepuolis, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar slaugytoją. Tai gali būti įspėjamasis staiga padidėjusio kraujospūdžio, kurį reikia nedelsiant mažinti, požymis.
Kiti galimi nepageidaujami reiškiniai:
Padidėjęs kraujospūdis, kurį reikia gydyti vaistais ar koreguoti jau vartojamų vaistų dozę. Kol vartosite Eprex, gydytojas reguliariai tikrins Jūsų kraujospūdį.
Į gripą panašūs simptomai, pvz.: galvos skausmas, sąnarių skausmas, silpnumas, nuovargis, galvos svaigimas, šaltkrėtis. Tai dažniau būna gydymo pradžioje. Jei šių požymių pasireiškia švirkščiant Eprex į veną, švirkšti reikia lėčiau, tuomet jų galima išvengti.
Priepuoliai (traukuliai), odos bėrimas ir skysčių kaupimasis po vokų oda (edema), kuriuos gali sukelti alerginė reakcija.
Vėžiu sergantiems ligoniams dažniau būdavo kraujo krešėjimo sutrikimų. Todėl būtina su gydytoju aptarti EPREX gydymo teikiamą naudą, ypač jeigu Jūs esate nutukęs ar Jums praeityje yra buvę kraujo krešėjimo sutrikimų.
Retai po kelių mėnesių ar metų nuo gydymo pradžios kai kuriems pacientams gali sumažėti raudonųjų kraujo kūnelių ir pasunkėti anemija. Jei Jus vargina didėjantis nuovargis, svaigulys ar dusulys, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Inkstų ligomis sergantiems pacientams
Tikroji raudonųjų kraujo kūnelių aplazija (TRKKA). TRKKA retai pasireiškia praėjus mėnesiams ar metams po gydymo Eprex. TRKKA nustatoma tuomet, kai kaulų čiulpuose nebūna labai jaunų raudonųjų kraujo kūnelių. Kai taip esti, gali prasidėti sunki anemija. Eritropoetino preparatus vartojančių pacientų TRKKA priežastis nežinoma. Ji susijusi su būkle, kai organizmas atmeta eritropoetino preparatus [ir savo paties eritropoetiną gamindamas antikūnus (antikūnus paprastai gamina Jūsų imuninė sistema, kad apsaugotų nuo svetimų medžiagų, tačiau, kai yra TRKKA, pasigamina antikūnų prieš eritropoetiną)]. Todėl inkstų ligomis sergantiems pacientams Eprex verčiau švirkšti į veną arba per į veną įkištą kateterį. Ligoniams, kuriems dar nėra suformuota arterijos – venos jungtis, EPREX galima švirkšti į poodį. Jūs turite aptarti šią informaciją su savo gydytoju. Diagnozavus šią retą būklę, gydymas Eprex bus nutrauktas, ir gydytojas nuspręs, kaip geriausiai gydyti Jūsų anemiją.
Nors ši komplikacija reta, tačiau turite žinoti, kad, jai pasireiškus, anemija bus gydoma reguliariais kraujo perpylimais, o gydymas Eprex bus nutrauktas.
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu staiga pajutote didelį nuovargį, svaigulį ar dusulį. Gydytojas nustatys, ar Eprex veikia tinkamai, ir prireikus nutrauks gydymą.
Padidėjusi kalio koncentracija kraujyje (hiperkalemija). Gydytojas tai patikrins, atlikęs kraujo tyrimą. Jei tai pasitvirtins, jis gali nutraukti gydymą Eprex, kol kalio kiekis taps normalus.
Kraujo krešuliai jungtyje. Tai dažniau būna, kai kraujospūdis sumažėjęs arba yra jungties komplikacijų. Todėl gydytojas gali rekomenduoti vartoti aspiriną.
Sukrešėjęs kraujas hemodializės sistemoje. Dializuojant gali prireikti padidinti heparino dozę.
Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI EPREX
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti 2 C - 8 C temperatūroje (šaldytuve).
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos. Negalima kratyti ar užšaldyti.
Ant dėžutės ir švirkšto etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus EPREX vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Namie vartojamo Eprex švirkštus reikia laikyti šaldytuve, bet ne šaldymo kameroje. Eprex švirkštą iš šaldytuvo išimkite kelias minutes prieš vartojimą, kad jis sušiltų iki kambario temperatūros. Tam paprastai užtenka 15 - 30 minučių. Vaisto prieš injekciją nepalikite kambario temperatūroje ilgiau kaip 60 min.
Kiti svarbūs nurodymai
Eprex negalima vartoti, jį reikia sunaikinti:
jei pakuotė pažeista ar sugadinta;
jei tirpalas pasidarė spalvotas ar matyti jame plaukiojančių dalelių;
jei žinote ar įtariate, kad vaistas buvo užšalęs;
jei žinote ar įtariate, kad Eprex prieš injekciją kambario temperatūroje buvo ilgiau kaip 60 min.
arba
jei šaldytuvas buvo sugedęs.
Vaistų likučių negalima mesti į kanalizaciją arba kartu su buitinėmis atliekomis. Kaip naikinti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Visa tai padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
EPREX sudėtyje yra
Veiklioji medžiaga yra epoetinas alfa.
EPREX 1000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 2000 TV (16,8 mikrogramų) epoetino alfa. 0,5 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 1000 TV (8,4 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 2000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 4000 TV (33,6 mikrogramų) epoetino alfa. 0,5 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 2000 TV (16,8 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 3000 TV/0,3 ml injekcinis tirpalas
EPREX 4000 TV/0,4 ml injekcinis tirpalas
EPREX 5000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
EPREX 6000 TV/0,6 ml injekcinis tirpalas
EPREX 8000 TV/0,8 ml injekcinis tirpalas
EPREX 10 000 TV/ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
Užpildytame švirkšte 0,3 ml yra 3000 TV (25,2 mikrogramų) epoetino alfa.
Užpildytame švirkšte 0,4 ml yra 4000 TV (33,6 mikrogramų) epoetino alfa.
Užpildytame švirkšte 0,5 ml yra 5000 TV (42 mikrogramai) epoetino alfa.
Užpildytame švirkšte 0,6 ml yra 6000 TV (50,4 mikrogramų) epoetino alfa.
Užpildytame švirkšte 0,8 ml yra 8000 TV (67,2 mikrogramų) epoetino alfa.
1 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
Pagalbinės medžiagos yra natrio-divandenilio fosfatas dihidratas, dinatrio fosfatas dihidratas, natrio chloridas, polisorbatas 80, glicinas ir injekcinis vanduo.
Kaip atrodo EPREX ir jo pakuotės turinys
Eprex išleidžiamas šešių užpildytų švirkštų pakuotėmis. Kiekviename iš jų yra skaidrus, bespalvis tirpalas.
Tarptautinis pavadinimas | Epoetinas alfa |
Vaisto stiprumas | 3000TV/0,3ml |
Vaisto forma | injekcinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biopreparatas |
Vartojimas | Injekcijos |
Registracijos numeris | 03/8391/5 |
Registratorius | Johnson & Johnson, UAB, Lietuva |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2003.06.10 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
EPREX 1000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
EPREX 2000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
EPREX 3000 TV/0,3 ml injekcinis tirpalas
EPREX 4000 TV/0,4 ml injekcinis tirpalas
EPREX 5000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
EPREX 6000 TV/0,6 ml injekcinis tirpalas
EPREX 8000 TV/0,8 ml injekcinis tirpalas
EPREX 10 000 TV/ml injekcinis tirpalas
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
EPREX 1000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 2000 TV (16,8 mikrogramų) epoetino alfa.
0,5 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 1000 TV (8,4 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 2000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 4000 TV (33,6 mikrogramų) epoetino alfa.
0,5 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 2000 TV (16,8 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 3000 TV/0,3 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
0,3 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 3000 TV (25,2 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 4000 TV/0,4 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
0,4 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 4000 TV (33,6 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 5000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
0,5 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 5000 TV (42 mikrogramai) epoetino alfa.
EPREX 6000 TV/0,6 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
0,6 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 6000 TV (50,4 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 8000 TV/0,8 ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
0,8 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 8000 TV (67,2 mikrogramų) epoetino alfa.
EPREX 10 000 TV/ml injekcinis tirpalas
1 ml tirpalo yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
1 ml tirpalo (viename užpildytame švirkšte) yra 10 000 TV (84 mikrogramai) epoetino alfa.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. vaisto forma
Injekcinis tirpalas.
Užpildytame švirkšte yra skaidrus, bespalvis tirpalas.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Hemodializuojamų vaikų ir suaugusiųjų, taip pat suaugusiųjų, kuriems taikoma peritoninė dializė, anemijai, susijusiai su lėtiniu inkstų nepakankamumu, gydyti.
Suaugusių pacientų, kuriems yra inkstų nepakankamumas, bet dializė netaikoma, sunkiai inkstų kilmės anemijai su klinikiniais simptomais gydyti.
Anemijai gydyti ir transfuzijų poreikiui sumažinti suaugusiems pacientams, sergantiems solidiniais navikais, piktybine limfoma ar mielomine liga ir gydomiems chemoterapija, kuriems, atsižvelgiant į bendrąją būklę (pvz., širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, chemoterapijos pradžioje esančią anemiją), gali prireikti transfuzijų.
EPREX galima vartoti autologinio kraujo kiekiui padidinti pagal išankstinę programą. Prieš vartojant jį dėl šios indikacijos, reikia įvertinti tromboembolinių komplikacijų riziką. Gydyti galima tik pacientus, kuriems yra vidutinio sunkumo anemija (hemoglobino – 10-13 g/dl [6,2-8,1 mmol/l] ir normalus geležies kiekis), jei nėra galimybės taikyti kraujo tausojimo procedūrų ar jų nepakanka, kai planuojamai didelės apimties chirurginei operacijai reikia daug kraujo (4 ar daugiau kraujo vienetų moterims bei 5 ar daugiau vienetų vyrams).
EPREX galima vartoti alogeninio kraujo transfuzijų poreikiui sumažinti suaugusiems pacientams, kurių normalus geležies kiekis ir kuriems atliekama didelės apimties ortopedinė operacija, kuriems yra didelė transfuzijos komplikacijų rizika. Vaistą galima skirti tik tiems pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo anemija (hemoglobino – 10-13 g/dl) ir kurie negalėjo dalyvauti išankstinėje autologinio kraujo surinkimo programoje bei jiems galimas vidutinio sunkumo kraujavimas (900-1800 ml).
Visada iki operacijos, jos metu ir po jos reikia laikytis geros kraujo priežiūros praktikos.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartojimo metodas
Prieš vartojimą tirpalą, kaip ir kitus parenteraliai vartojamus preparatus, reikia apžiūrėti, ar jame nėra nuosėdų, ar nepakitusi jo spalva.
a)Injekcija į veną. Sušvirkšti mažiausiai per 1-5 minutes atsižvelgiant į bendrąją dozę. Hemodializuojamiems pacientams dializės metu vaisto galima švirkšti per dializės sistemos venos atšaką arba po dializės – pro fistulės adatos sistemą. Kad visas pro fistulės adatos sistemą sušvirkštas vaistas patektų į kraujotaką, po injekcijos sušvirkščiama 10 ml izotoninio natrio chlorido tirpalo.
Pacientams, kuriems injekcijos metu pasireiškia į gripą panašių simptomų, vaistą švirkšti lėčiau.
Negalima lašinti į veną ar maišyti su kitais vaistais.
b)Injekcija į poodį. Į vieną vietą galima švirkšti ne daugiau kaip 1 ml tirpalo. Didesnis vaisto kiekis švirkščiamas į kelias vietas.
Vaisto švirkščiama į galūnes ar priekinę pilvo sieną.
Pacientams, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas
Pacientams, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas bei kaip įprasta suformuota arterijos – venos jungtis (hemodializuojami ligoniai), vaistą verčiau švirkšti į veną. Jeigu arterijos – venos jungtis nėra suformuota (dar nedializuojami ligoniai ir pacientai, kuriems taikoma peritoninė dializė), EPREX galima švirkšti į poodį.
Hemoglobino koncentracija suaugusiesiems turėtų būti 10-12 g/dl (6,2-7,5 mmol/l), vaikams – 9,5-11 g/dl (5,9-6,8 mmol/l).
Lėtiniu inkstų nepakankamumu sergančiam pacientui, kuriam yra išeminė širdies liga arba stazinis širdies nepakankamumas, hemoglobino koncentracija neturėtų viršyti didžiausios rekomenduotinos ribos.
Visiems pacientams prieš gydymą ir gydant reikia nustatyti geležies kiekį, prireikus skirti geležies preparatų. Prieš pradedant vartoti epoetiną alfa, taip pat reikia atmesti kitas galimas anemijos priežastis, pvz., vitamino B12 ar folio rūgšties stoką. Būtina nustatyti neefektyvaus gydymo epoetinu alfa priežastis. Tai gali būti geležies, folio rūgšties ar vitamino B12 trūkumas, apsinuodijimas aliuminiu, infekcija, uždegimas ar trauma, slaptasis kraujavimas, hemolizė ir bet kokios kilmės kaulų čiulpų fibrozė.
Suaugusiems hemodializuojamiems pacientams
Hemodializuojamiems pacientams, kuriems jau yra suformuota arterijos – venos jungtis, vaistą verčiau švirkšti į veną.
Gydymas dalijamas į dvi fazes.
Korekcijos fazė
Švirkšti po 50 TV/kg 3 kartus per savaitę.
Prireikus dozę galima didinti ar mažinti po 25 TV/kg 3 kartus per savaitę, bet ne dažniau kaip kas 4 savaites.
Palaikomoji fazė
Dozė koreguojama, kad būtų palaikomas siektinas hemoglobino kiekis nuo 10 g/dl iki 12 g/dl (6,2-7,5 mmol/l).
Rekomenduojama bendroji savaitės dozė yra 75-300 TV/kg.
Turimi klinikiniai duomenys rodo, kad pacientams, kuriems prieš gydymą hemoglobino buvo labai mažai (< 6 g/dl ar <3,75 mmol/l), gali prireikti didesnės palaikomosios dozės negu tiems, kurių anemija buvo lengvesnė (hemoglobino >8 g/dl ar >5 mmol/l).
Hemodializuojamiems vaikams
Gydymas dalijamas į dvi fazes.
Korekcijos fazė
Švirkšti po 50 TV/kg į veną 3 kartus per savaitę. Prireikus dozę galima keisti po 25 TV/kg 3 kartus per savaitę, bet ne dažniau kaip kas 4 savaites tol, kol pasiekiamas tikslas.
Palaikomoji fazė
Dozė koreguojama, kad būtų palaikomas siektinas hemoglobino kiekis nuo 9,5 g/dl iki 11 g/dl (5,9-6,8 mmol/l).
Paprastai vaikams, sveriantiems mažiau kaip 30 kg, reikia didesnės palaikomosios dozės negu vaikams, sveriantiems daugiau kaip 30 kg arba suaugusiesiems. Klinikinių tyrimų metu po 6 mėnesių gydymo skirtos tokios palaikomosios dozės:
Dozė (TV/kg 3 kartus per savaitę)
Kūno svoris (kg)
vidutinė dozė
įprastinė palaikomoji dozė
< 10
100
75-150
10-30
75
60-150
> 30
33
30-100
Turimi duomenys rodo, kad pacientams, kuriems prieš gydymą hemoglobino buvo labai mažai (< 6,8 g/dl ar <4,25 mmol/l), reikia didesnės palaikomosios dozės negu tiems, kuriems hemoglobino buvo daugiau (>6,8 g/dl ar >4,25 mmol/l).
Suaugusiems dar nedializuojamiems pacientams, kuriems yra inkstų nepakankamumas
Jeigu arterijos – venos jungtis nėra suformuota, EPREX galima švirkšti į poodį.
Gydymas dalijamas į dvi fazes.
Korekcijos fazė
Iš pradžių švirkšti po 50 TV/kg 3 kartus per savaitę, prireikus dozę galima didinti po 25 TV/kg (3 kartus per savaitę), kol bus pasiektas tikslas (tai galima daryti ne dažniau kaip kas 4 savaites).
Palaikomoji fazė
Parenkama tokia dozė, kad būtų išlaikytas reikiamas hemoglobino kiekis – 10-12 g/dl (6,2-7,5 mmol/l) (palaikomoji dozė yra nuo 17 TV/kg iki 33 TV/kg 3 kartus per savaitę).
Didžiausia dozė neturi viršyti 200 TV/kg 3 kartus per savaitę
Suaugusiesiems, kuriems taikoma peritoninė dializė
Jeigu arterijos – venos jungtis nėra suformuota, EPREX galima švirkšti į poodį.
Gydymas dalijamas į dvi fazes.
Korekcijos fazė
Pradinė dozė po 50 TV/kg 2 kartus per savaitę.
Palaikomoji fazė
Dozė parenkama, kad būtų išlaikytas reikiamas hemoglobino kiekis – tarp 10 ir 12 g/dl (6,2-7,5 mmol/l) (palaikomoji dozė yra nuo 25 TV/kg iki 50 TV/kg 2 kartus per savaitę, ji dalijama į dvi lygias dozes).
Vėžiu sergantiems suaugusiems pacientams, gaunantiems chemoterapiją
Vaistą švirkšti į poodį.
Epoetiną alfa galima švirkšti tris kartus per savaitę arba vieną kartą per savaitę.
Epoetiną alfa skirti pacientams, kuriems yra anemija (pvz., Hg ≤10,5 g/dl [6,5 mmol/l]).
Jiems hemoglobino koncentracija turėtų padidėti mažiausiai iki 12 g/dl (7,5 mmol/l).
Pradinė dozė yra po 150 TV/kg į poodį 3 kartus per savaitę. Jeigu po 4 savaičių hemoglobino padaugėja mažiausiai 1 g/dl (0,62 mmol/l), toliau reikia vartoti 150 TV/kg dozę. Jeigu hemoglobino padaugėja mažiau kaip 1 g/dl (<0,62 mmol/l), dozę galima didinti iki 300 TV/kg 3 kartus per savaitę. Jeigu po 8 gydymo savaičių hemoglobino nepadaugėja mažiausiai 1 g/dl, reikia įvertinti tolesnio gydymo naudą.
Epoetino alfa galima skirti vieną kartą per savaitę, pradinė dozė turi būti ne didesnė kaip 40 000 TV per savaitę. Jei po 4 gydymo savaičių hemoglobino padaugėja mažiau kaip 1 g/dl (<0,62 mmol/l) ar per pirmąsias gydymo savaites skiriama transfuzijų, dozę galima padidinti iki 60 000 TV per savaitę. Jei po 8 gydymo savaičių hemoglobino nepadaugėja 1 g/dl, reikia įvertinti tolesnio gydymo naudą.
Gydymą epoetinu alfa reikia tęsti dar vieną mėnesį po chemoterapijos pabaigos.
Dozės korekcija
Vengti, kad per mėnesį hemoglobino padaugėtų daugiau kaip 2 g/dl (1,25 mmol/l) arba jo būtų >14 g/dl (>8,7 mmol/l). Jeigu hemoglobino padaugėja >2 g/dl (1,25 mmol/l) per mėnesį, epoetino alfa dozę reikia mažinti 25-50% atsižvelgiant į hemoglobino daugėjimo greitį. Jeigu jo pasidaro daugiau kaip 14 g/dl (8,7 mmol/l), gydymą nutraukti, kol sumažėja iki 12 g/dl (7,5 mmol/l), paskui gydyti 25% mažesne negu anksčiau doze.
Operacijai rengiamiems suaugusiesiems, dalyvaujantiems autologinio kraujo donorų programoje
Vaistą reikia švirkšti į veną. Epoetiną alfa švirkšti po kiekvieno kraujo davimo.
Pacientams, kuriems yra neryški anemija (hematokrito rodmuo – 33-39%) ir reikia sukaupti ≥4 vienetus kraujo, galima skirti 600 TV/kg epoetino alfa 2 kartus per savaitę 3 savaites prieš operaciją. Taip dozuojant, buvo įmanoma gauti ≥4 vienetus kraujo iš 81% epoetinu alfa gydyto paciento, lyginant su 37% placebą gavusių pacientų. Vartojamas epoetinas alfa 50% sumažino homologinio kraujo vartojimo riziką lyginant su epoetinu alfa negydytais pacientais.
Visiems epoetiną alfa vartojantiems pacientams būtina per visą gydymą papildomai skirti pakankamą geležies dozę (pvz., gerti po 200 mg atominės geležies per parą). Kad prieš gydymą epoetinu alfa susidarytų didelės geležies atsargos, kuo anksčiau, net kelias savaites prieš autologinio kraujo kaupimo pradžią, reikia papildomai skirti geležies.
Suaugusiems pacientams, kuriems planuojama atlikti didelės apimties elektyvinę ortopedinę operaciją
Vaistą švirkšti į poodį.
Rekomenduojama dozė yra 600 TV/kg epoetino alfa per savaitę 3 savaites prieš operaciją (pvz., likus 21, 14 ir 7 dienoms iki operacijos) ir operacijos dieną. Jeigu iki operacijos yra likę mažiau kaip trys savaitės, po 300 TV/kg vaisto švirkščiama 10 dienų iš eilės prieš operaciją, operacijos dieną ir 4 dienas po jos. Jeigu, tiriant kraują prieš operaciją, hemoglobino yra 15 g/dl ar daugiau, epoetino alfa vartojimą nutraukti ir jo daugiau neskirti.
Būtina įsitikinti, kad, prieš pradedant gydyti, pacientui nėra geležies stokos.
Visi epoetinu alfa gydomi pacientai visą gydymo laikotarpį turi vartoti pakankamai geležies (pvz., gerti po 200 mg atominės geležies per parą). Jei įmanoma, papildomai geležies reikia skirti prieš pradedant gydyti epoetinu alfa, kad susidarytų pakankamos geležies atsargos.
4.3 Kontraindikacijos
Nekontroliuojama hipertenzija.
Pacientams, gydomiems epoetinu alfa, būtina atsižvelgti į visas autologinio kraujo kaupimo programos kontraindikacijas.
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Epoetino alfa negalima skirti pacientams, kuriems planuojama didelės apimties elektyvinė ortopedinė operacija ir jie nedalyvauja išankstinėje autologinio kraujo kaupimo programoje bei serga sunkia vainikinių, periferinių, miego arterijų ar smegenų kraujagyslių liga, taip pat tiems, kuriuos neseniai ištiko miokardo infarktas arba insultas.
Pacientams, kuriems dėl kokių nors priežasčių negalima skirti adekvačios antitrombozinės profilaktikos.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Bendrieji
Epoetinu alfa gydomiems lėtiniu inkstų nepakankamumu ar vėžiu sergantiems pacientams reguliariai reikia tirti hemoglobino kiekį, kol bus pasiektas stabilus jo lygis, paskui tirti periodiškai.
Visiems pacientams, gydomiems eritropoetinu alfa, reikia atidžiai matuoti kraujospūdį, o prireikus jį reguliuoti. Eritropoetiną alfa atsargiai skirti asmenims, kuriems yra negydoma, neadekvačiai gydoma ar blogai koreguojama hipertenzija. Jiems gali prireikti vaistų nuo padidėjusio kraujospūdžio arba didinti jų dozę. Jeigu kraujospūdžio sureguliuoti nepavyksta, epoetino alfa vartojimą reikia nutraukti.
Atsargiai šį vaistą skirti žmonėms, sergantiems epilepsija ir kepenų nepakankamumu.
Gydant epoetinu alfa, vidutiniškai gali padaugėti trombocitų (normos ribose). Toliau gydant, jų skaičius sunormalėja. Rekomenduojama pirmąsias 8 gydymo savaites reguliariai tirti trombocitų skaičių.
Prieš pradedant gydyti epoetinu alfa, reikia išsiaiškinti, ar nėra kitų anemijos priežasčių (geležies stokos, hemolizės, kraujo netekimo, vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumo) ir jas pašalinti. Daugumai pacientų feritino koncentracija serume mažėja kartu didėjant hematokrito rodmeniui. Kad epoetinas alfa veiktų optimaliai, reikia užtikrinti adekvačias geležies atsargas:
lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams, kurių feritino koncentracija kraujyje mažesnė kaip 100 ng/ml, rekomenduojama papildomai skirti geležies preparatų – duoti gerti 200-300 mg atominės geležies per parą (vaikams - 100-200 mg per parą);
visiems vėžiu sergantiems ligoniams, kurių transferino saturacija yra mažesnė kaip 20%, rekomenduojama papildomai skirti 200-300 mg geležies per parą.
Apie šiuos papildomus anemijos veiksnius reikia pagalvoti prieš rengiantis padidinti epoetino alfa dozę vėžiu sergantiems pacientams.
Pacientams, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas
Kad sumažėtų hipertenzijos rizika pacientams, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas, hemoglobino turi daugėti maždaug po 1 g/dl (0,62 mmol/l), bet ne daugiau kaip 2 g/dl (1,25 mmol/l), per mėnesį.
Lėtiniu inkstų nepakankamumu sergančius pacientus, kuriems EPREX yra švirkščiamas po oda, reikia reguliariai sekti siekiant pastebėti gydymo neveiksmingumo atsiradimą, kas pasireiškia sumažėjusiu arba išnykusiu atsaku į gydymą EPREX tiems ligoniams, kuriems ankstesnis gydymas buvo efektyvus. Kliniškai gydymo neveiksmingumas pasireiškia ilgalaikiu hemoglobino kiekio sumažėjimu nepaisant gydymui vartojamos EPREX dozės padidinimo.
Pacientams, kuriems staiga gydymas tampa neefektyvus, t.y., sumažėja hemoglobino kiekis (nuo 1 iki 2 g/dl per mėnesį) ir padidėja poreikis kraujo perpylimams, būtina nustatyti retikuliocitų kiekį ir atlikti tyrimus dėl įprastinių neefektyvumo priežasčių (pvz., geležies, folio rūgšties ar vitamino B12 stokos, apsinuodijimo aliuminiu, infekcijos ar uždegimo, kraujo netekimo ar hemolizės).
Jeigu retikuliocitų kiekis būna mažas (<20 000/mm3), trombocitų ir leukocitų kiekis – normos ribose bei nerandama kitų gydymo veiksmingumo praradimo priežasčių, reikia apsvarstyti būtinybę atlikti antikūnų prieš eritropoetinus ir kaulų čiulpų tyrimus įtariant tikrąją raudonųjų kraujo kūnelių aplaziją (TRKKA).
Jei diagnozuojama TRKKA, gydymą Eprex reikia nedelsiant nutraukti. Šiems pacientams neskirti kito preparato, nes antikūnams prieš eritropoetiną būdinga kryžminė reakcija su kitais eritropoetinais. Esant indikacijoms tokiems ligoniams galima skirti kraujo perpylimus.
Pavieniams pacientams stebėta hiperkalemija. Asmenims, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas, po anemijos korekcijos gali padidėti apetitas, todėl jie gali daugiau suvartoti kalio ir baltymų. Jiems kartais tenka periodiškai koreguoti dializės režimą, kad būtų reikiama šlapalo, kreatinino bei kalio koncentracija kraujyje. Žmonėms, kuriems yra lėtinis inkstų nepakankamumas, būtina tirti elektrolitų koncentraciją serume. Jei nustatoma padidėjusi (ar didėjanti) kalio koncentracija serume, būtina spręsti, ar nenustoti vartoti epoetiną alfa, kol hiperkalemija bus koreguota.
Epoetinu alfa gydomiems hemodializuojamiems ligoniams dėl padidėjusio hematokrito rodmens dializės metu reikia didinti heparino dozę. Jeigu ji nepakankama, gali užsikimšti dializės sistema.
Vadovaujantis turima informacija, epoetinas alfa dar nedializuojamiems suaugusiems pacientams, kuriems yra inkstų nepakankamumas, neskatina progresuoti inkstų nepakankamumą.
Lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams, kuriems taip pat yra išeminė širdies liga ar stazinis širdies nepakankamumas, hemoglobino koncentracija kraujyje neturėtų viršyti rekomenduojamos aukščiausios leistinos ribos, žr. 4.2 skyrių.
Vėžiu sergantiems suaugusiems pacientams, gaunantiems chemoterapiją
Reikia prisiminti, kad vėžiu sergantiems pacientams, kuriems taikoma chemoterapija bei būtina vertinti epoetino alfa gydymo efektyvumą (pacientams, kuriems gali tekti perpilti kraujo), tarp eritropoetino vartojimo ir eritropoetino paskatintų raudonųjų kraujo kūnelių atsiradimo gali praeiti 2-3 savaitės.
Jeigu vėžiu sergantiems pacientams, kuriems taikoma chemoterapija, hemoglobino kiekis per mėnesį padidėja daugiau kaip 2 g/dl arba hemoglobino kiekis viršija 14 g/dl, dozę koreguoti taip, kaip nurodyta skyriuje 4.2, kad sumažėtų trombozės rizika (žr. 4.2).
Vėžiu sergantiems suaugusiems pacientams, gaunantiems gydymą EPREX, dažniau pasitaikydavo trombozė ir sutrikdavo kraujotaka (žr. 4.8 skyrių), todėl ši rizika turi būti palyginta su numanoma gydymo epoetinu alfa nauda - ypač vėžiu sergantiems ligoniams su padidėjusia trombozės ir kraujotakos sutrikimų rizika, t.y., turintiems viršsvorį, kuriems praeityje pasireiškė trombozė ir sutriko kraujotaka (pvz., giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija).
Operacijai rengiamiems suaugusiesiems, dalyvaujantiems autologinio kraujo donorų programoje
Būtina laikytis visų specialiųjų įspėjimų ir atsargumo priemonių, susijusių su autologinio kraujo kaupimo programa, ypač svarbu nuolat papildyti tūrį.
Suaugusiems pacientams, kuriems planuojama atlikti didelės apimties elektyvinę ortopedinę operaciją
Pacientams, kuriems planuojama atlikti didelės apimties elektyvinę ortopedinę operaciją, prieš gydymą epoetinu alfa būtina nustatyti anemijos priežastis ir, jei įmanoma, jas pašalinti. Šiems pacientams yra trombozės rizika, todėl reikia kruopščiai įvertinti jos galimybę ir gydymo naudą.
Pacientams, kuriems numatoma didelės apimties ortopedinė operacija, būtina skirti adekvačią trombozės profilaktiką, nes operuojamiems asmenims, ypač tiems, kuriems yra širdies ir kraujagyslių sutrikimų, gali pasireikšti trombozė ir sutrikti kraujotaka. Taip pat ypatingų atsargumo priemonių reikia pacientams, kuriems yra giliųjų venų trombozės rizika. Be to, asmenims, kurių hemoglobino koncentracija prieš gydymą yra >13 g/dl, epoetinas alfa gali padidinti trombozės ar kraujotakos sutrikimų riziką po operacijos. Todėl tiems pacientams, kurių hemoglobino koncentracija >13 g/dl, vaisto neskirti.
Naviko vystymosi galimybė
Epoetinas alfa yra augimo faktorius, kuris pirmiausia stimuliuoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Tačiau negalima paneigti, kad epoetinas kaip augimo faktorius gali veikti bet kurio tipo, ypač mieloidinį, naviką (žr. 5.3 skyrių).
Yra nustatyta, kad eritropoetino receptoriai randasi kai kurių piktybinių ląstelių ir navikų biopsijų pavyzdžiuose rastų ląstelių paviršiuje, tačiau nėra žinoma, ar šie receptoriai atlieka kokią nors funkciją.
Atliktuose klinikiniuose tyrimuose su epoetinais nebuvo gauta pakankamai informacijos nustatyti, ar eritropoetinų vartojimas turi nepalankų poveikį tokiems parametrams, kaip laikas iki naviko progresavimo ar išgyvenamumas be naviko progresavimo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Nėra duomenų, rodančių, kad epoetinas alfa veiktų kitų vaistų metabolizmą. Tačiau ciklosporinas jungiasi prie eritrocitų, todėl galima šių vaistų sąveika. Jeigu epoetino alfa vartojama kartu su ciklosporinu, reikia nustatyti pastarojo koncentraciją ir koreguoti dozę, kai padidėja hematokrito rodmuo.
Tiriant biopsijos naviko ląstelių hematologinę diferenciaciją ar proliferaciją in vitro, neįrodyta epoetino alfa ir G-CSF ar GM-CSF sąveika.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Adekvačių ir gerai kontroliuojamų tyrimų su nėščiosiomis neatlikta. Bandymai su gyvūnais parodė reprodukcinį toksiškumą (žr. 5.3 skyrių).
Todėl:
Nėščiosioms, kurioms yra lėtinis inkstų nepakankamumas, epoetiną alfa galima skirti tik tada, kai laukiama nauda motinai pateisina galimą žalą vaisiui.
Nėščiosioms ar žindyvėms, rengiamoms chirurginei operacijai ir dalyvaujančioms autologinio kraujo kaupimo programoje, epoetino alfa vartoti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
EPREX gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Bendrieji nepageidaujami reiškiniai
Aprašyta nespecifinių odos reakcijų, susijusių su epoetino alfa vartojimu.
Gali pasireikšti, ypač gydymo pradžioje, į gripą panašių simptomų, pvz.: galvos, sąnarių skausmas, silpnumas, galvos svaigimas, nuovargis.
Labai retai stebėta trombocitozė (žr. 4.4 skyrių).
Yra buvę pranešimų apie eritropoetinais gydytiems ligoniams įvykusių trombozės ir kraujotakos sutrikimų atvejus, tokius kaip miokardo išemija, miokardo infarktas, galvos smegenų kraujotakos sutrikimai (galvos smegenų kraujosruva ar infarktas), praeinančio galvos smegenų kraujotakos nepakankamumo epizodai, giliųjų venų trombozė, arterijų trombozė, plaučių embolija, aneurizmos, tinklainės kraujagyslių trombozė ir kraujo krešulių susidarymas dirbtiniame inkste. Kai kurie iš šių ligonių buvo gydomi EPREX.
Retai buvo pranešama apie padidėjusio jautrumo reakcijas, tarp jų kelis angioedemos ir anafilaksinės reakcijos atvejus, epoetinu alfa gydytiems ligoniams.
Hemodializuojamiems suaugusiesiems ir vaikams, suaugusiesiems, kuriems taikoma peritoninė dializė, ir nedializuojamiems, kuriems yra inkstų nepakankamumas
Gydant epoetinu alfa, dažniausias nepageidaujamas reiškinys yra padidėjęs kraujospūdis arba pasunkėjusi jau esanti hipertenzija (priklauso nuo dozės). Tokį padidėjusį kraujospūdį galima gydyti vaistais.Todėl rekomenduojama matuoti kraujospūdį, ypač gydymo pradžioje. Kai kuriems pacientams, kurių kraujospūdis prieš gydymą buvo normalus ar sumažėjęs, gali pasireikšti šių reakcijų: hipertenzinė krizė su į encefalopatiją panašiais simptomais (pvz., galvos skausmu ir sumišimu), generalizuoti toniniai bei kloniniai traukuliai, kuriuos turi nedelsdamas įvertinti gydytojas ir pradėti intensyviai gydyti. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į buką, panašų į migrenos, galvos skausmą, kuris gali būti įspėjamasis požymis.
Hemodializuojamiems ligoniams, ypač linkusiems į hipotenziją, arba tiems, kuriems yra arterijos-venos jungties komplikacijų (pvz., stenozė, aneurizma ir kt.), galima jungties trombozė. Šiems pacientams rekomenduojama ankstyvoji jungties revizija ir trombozės profilaktika, pvz., acetilsalicilo rūgštimi.
Tikroji raudonųjų kraujo kūnelių aplazija (eritroblastopenija) retai stebėta lėtiniu inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams, mėnesius ar metus gydytiems Eprex ar kitais eritropoetinais. Daugumai šių pacientų buvo nustatyta antikūnų prieš eritropoetiną (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Chemoterapija gydomi vėžiu sergantys suaugę pacientai
Epoetinu alfa gydomiems pacientams gali būti hipertenzija. Todėl būtina stebėti hemoglobino kiekį ir kraujospūdį.
Eritropoetinais gydomiems ligoniams buvo stebimas dažnesni trombozės ir kraujotakos sutrikimų atvejai (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Chirurginei operacijai rengiami pacientai, dalyvaujantys autologinio kraujo kaupimo programoje
Operuojamiems pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, po kartotinės flebotomijos, neatsižvelgiant į gydymą epoetinu alfa, gali pasireikšti trombozė ir sutrikti kraujotaka. Todėl tokiems asmenims, dalyvaujantiems autologinio kraujo kaupimo programoje, būtina nuolat sugrąžinti kraujo tūrį.
Pacientai, kuriems planuojama didelės apimties elektyvinė ortopedinė operacija
Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad pacientų, rengiamų didelės apimties ortopedinei operacijai, kurių hemoglobino koncentracija yra 10-13 g/dl, vartojusių įvairias epoetino alfa dozes bei placebą, trombozės ir (ar) sutrikusios kraujotakos reiškinių (daugiausiai giliųjų venų trombozė) buvo panašiai dažnai, nors klinikinė patirtis apie tai yra nedidelė.
Be to negalima paneigti, kad pacientams, kurių hemoglobino koncentraciją prieš gydymą yra >13 g/dl, gydymas epoetinu alfa gali padidinti trombozės ar kraujotakos sutrikimų riziką po operacijos.
4.9 Perdozavimas
Epoetino alfa terapinė platuma yra labai didelė. Perdozavus epoetino alfa, gali sustiprėti farmakologinis hormono poveikis. Jeigu hemoglobino labai padaugėja, galima atlikti flebotomiją. Prireikus taikomos kitos pagalbinės priemonės.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – kiti antianeminiai vaistai, ATC kodas – B03XA01
Eritropoetinas yra glikoproteinas, kuris kaip mitozę stimuliuojantis faktorius ir diferenciaciją veikiantis hormonas skatina susidaryti eritrocitus iš kamieninių ląstelių.
Eritropoetino molekulinė masė yra maždaug 32 000-40 000 daltonų. Molekulės baltymas sudaro 58% molekulinės masės, jis sudarytas iš 165 aminorūgščių. Prie baltymo trimis N-glikozidinėmis ir viena O-glikozidine jungtimi yra prisijungusios 4 angliavandenių grandinės. Genų inžinerijos būdu pagamintas epoetinas alfa yra glikozilintas, jo aminorūgščių seka ir angliavandenių sudėtis yra tokia pat kaip endogeninio žmogaus eritropoetino, išskirto iš anemija sergančių pacientų šlapimo.
Pagal šiuolaikinius standartus epoetinas alfa atitinka didžiausią grynumo laipsnį. Žmogui vartojamos koncentracijos vaiste nenustatoma jokių jo gamybai vartotų ląstelių linijų liekanų.
Vaisto biologinis efektyvumas įrodytas tyrimais in vivo su įvairiais gyvūnais (sveikomis ir anemiškomis žiurkėmis, pelėmis, kurioms buvo policitemija). Po epoetino alfa vartojimo padaugėja eritrocitų, hemoglobino, retikulocitų, greičiau įsijungia 59Fe.
In vitro nustatyta padidėjusi 3H-timidino inkorporacija į eritroidines, branduolį turinčias blužnies ląsteles (pelių blužnies ląstelių kultūroje) po jų inkubacijos su epoetinu alfa.
Naudojant žmogaus kaulų čiulpų ląstelių kultūrą, galima įrodyti, kad epoetinas alfa specifiškai stimuliuoja eritropoezę ir neveikia leukopoezės. Nenustatyta citotoksinio epoetino alfa poveikio kaulų čiulpų ląstelėms.
721 vėžiu sergantis pacientas, gaunantis chemoterapiją be platinos preparatų, buvo įtrauktas į placebu kontroliuojamus tyrimus, 389 iš jų sirgo kraujo piktybinėmis ligomis (221 – mielomine liga, 144 – ne Hodžkino limfoma ir 24 – kitomis kraujo piktybinėmis ligomis) ir 332 – solidiniais navikais (172 – krūties, 64 – ginekologiniais, 23 – plaučių, 22 – prostatos, 21 – virškinimo trakto ir 30 – kitais navikais). Dviejuose dideliuose atviruose tyrimuose dalyvavo 2697 vėžiu sergantys pacientai, gaunantys chemoterapiją be platinos preparatų, 1895 – solidiniais navikais (683 – krūties, 260 – plaučių, 174 – ginekologiniais, 300 – virškinimo trakto ir 478 – kito tipo navikais) ir 802 – hematologiniais navikais.
Prospektyvinių, randomizuotų, dvigubai aklų, placebo kontroliuojamų tyrimų, kuriuose dalyvavo 375 anemija sergantys pacientai, kuriems buvo įvairių navikų ir kurie gavo chemoterapiją be platinos preparatų, metu patikimai sumažėjo anemijos sukeliamų pasekmių (pvz., nuovargis, sumažėję energija ir aktyvumas). Duomenys buvo vertinti toliau nurodytomis priemonėmis ir skalėmis: Functional Assessment of Cancer Therapy-Anemia (FACT-An) pagrindine skale, FACT-An nuovargio skale ir Cancer Linear Analogue Scale (CLAS). Kiti du mažesni, randomizuoti, placebu kontroliuojami tyrimai neįrodė patikimo gyvenimo kokybės rodiklių pagerėjimo pagal EORTC-QlQ-C30 skalę ar CLAS.
Perspektyvinio, randomizuoto, daugiacentrio, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo metu 344 anemiškiems vėžiu sergantiems ir chemoterapiją gaunantiems pacientams 16 savaičių skirtas epoetinas alfa, kurio pradinė dozė buvo 40 000 TV vieną kartą per savaitę (prireikus dozė padidinta iki 60 000 TV), reikšmingai sumažino kraujo transfuzijų poreikį ir padidino Hb kiekį. Šiuos duomenis patvirtina ir panašūs rezultatai, gauti didelio 3012 pacientų visuomeninio tyrimo metu.
Epoetinas alfa yra augimo faktorius, kuris pirmiausia stimuliuoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Tačiau negalima paneigti, kad epoetinas alfa kaip augimo faktorius gali veikti bet kurio tipo, ypač mieloidinį, naviką (žr. 5.3 skyrių).
Yra nustatyta, kad eritropoetino receptoriai randasi kai kurių piktybinių ląstelių ir navikų biopsijų pavyzdžiuose rastų ląstelių paviršiuje, tačiau nėra žinoma, ar šie receptoriai atlieka kokią nors funkciją.
Atliktuose klinikiniuose tyrimuose su epoetinais nebuvo gauta pakankamai informacijos nustatyti, ar eritropoetinų vartojimas turi nepalankų poveikį tokiems parametrams, kaip laikas iki naviko progresavimo ar išgyvenamumas be naviko progresavimo. Tiriamojoje studijoje su metastazavusiu krūties vėžiu sergančiomis moterimis, kurioje buvo tiriama, ar be tiesioginio efekto (anemijos korekcijos) gydymas eritropoetinu papildomai turi įtakos geresnei gydymo išeičiai, bendras mirtingumas, mirtingumas dėl onkologinės ligos progresavimo ir mirtimi pasibaigusių trombozės ir kraujotakos sutrikimų dažnumas buvo didesnis epoetinu alfa gydytų ligonių grupėje lyginant su placebo gavusių ligonių grupe.
Kitame klinikiniame tyrime su placebo kontrole epoetinas beta buvo skiriamas 351 ligoniui su diagnozuotu galvos – kaklo vėžiu, kurie buvo gydomi tik radioterapija. Tiriamasis vaistas ligoniams buvo skiriamas siekiant išlaikyti hemoglobino kiekį vyrams iki 15 g/dl, o moterims – iki 14 g/dl. Atlikus duomenų analizę paaiškėjo, kad išgyvenamumas be vietinio onkologinės ligos progresavimo buvo ženkliai trumpesnis epoetinu beta gydytų ligonių tarpe. Tačiau dauguma papildomų mirties atvejų epoetinu beta gydytų ligonių tarpe galėjo būti dėl neatitikimo tarp pranešimų skaičiaus apie mirties atvejus dėl širdies sutrikimų ir mirties atvejus dėl bendrų sutrikimų.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Švirkščiant į veną
Sveikiems savanoriams epoetino alfa pusinės eliminacijos periodas po kartotinių dozių buvo apie 4 val., sergantiesiems inkstų nepakankamumu – šiek tiek ilgesnis – apie 5 val. Vaikams epoetino alfa pusinės eliminacijos periodas yra vidutiniškai 6 val.
Švirkščiant po oda
Po oda sušvirkšto vaisto koncentracija serume būna daug mažesnė negu sušvirkšto į veną. Ji didėja lėtai, didžiausia būna praėjus 12-18 val. Sušvirkšto po oda vaisto didžiausia koncentracija kraujyje būna daug mažesnė negu sušvirkšto į veną (maždaug 1/20).
Vaistas nesikumuliuoja: jo koncentracija serume yra tokia pat praėjus 24 val. po pirmosios injekcijos ar praėjus 24 val. po paskutiniosios injekcijos.
Švirkščiant vaistą į poodį, sunku įvertinti pusinės eliminacijos periodą. Apskaičiuota, kad jis yra apie 24 val.
Po oda švirkščiamo epoetino alfa biologinis prieinamumas yra daug mažesnis (maždaug 20%) negu vartojamo į veną.
Chemoterapija gydomi vėžiu sergantys suaugę pacientai
Anemiškų vėžiu sergančių ir chemoterapiją gaunančių pacientų po epoetino alfa 40 000 TV vieną kartą per savaitę injekcijų į poodį eritropoetino Cmax, ekspozicija serume (pagal AUC0-168h) buvo didesni, o CL/F mažesnis negu pacientų, vartojančių epoetino alfa po 150 TV/kg 3 kartus per savaitę. Tačiau vaisto, vartojamo abiem būdais, atsakas, išreikštas Hb kiekiu ir atitinkamu hematokrito rodikliu, eritrocitų skaičiumi, absoliučiu retikulocitų skaičiumi ir pradine retikulocitų procentine išraiška, buvo panašus.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kai kurių ikiklinikinių toksikologinių tyrimų metu epoetinas alfa šunims ir žiurkėms, bet ne beždžionėms, sukėlė subklinikinę kaulų čiulpų fibrozę (kaulų čiulpų fibrozė yra žinoma lėtiniu inkstų nepakankamumu sergančių žmonių komplikacija, kuri gali būti dėl antrinės hiperparatireozės arba dėl nežinomų priežasčių. Vieno tyrimo metu hemodializuojamų ligonių, 3 metus gydytų epoetinu alfa ir šiuo vaistu negydytų, kaulų čiulpų fibrozės dažnumas nesiskyrė.).
Tiriant gyvūnus, nustatyta, kad epoetinas alfa, kurio 20 kartų didesnių negu rekomenduojama žmogui dozių buvo duodama vieną kartą per savaitę, mažina vaisiaus kūno svorį, lėtina kaulėjimą ir didina vaisiaus mirštamumą. Manoma, kad šie pokyčiai yra antriniai dėl sumažėjusio patelių kūno svorio.
Epoetinas alfa nesukėlė jokių pokyčių bakterijų ir žinduolių ląstelių kultūroje atliekant mutageniškumo tyrimą ir in vivo mikrobranduolių testą pelėms.
Ilgalaikiai kancerogeniškumo tyrimai neatlikti. Literatūroje yra vienas kitam prieštaraujančių pranešimų apie galimą eritropoetinų skatinantį poveikį naviko proliferacijai. Šie pranešimai remiasi žmogaus navikų tyrimų in vitro rezultatais ir dėl to jų reikšmė klinikinėje situacijoje yra abejotina.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Natrio-divandenilio fosfatas dihidratas
Dinatrio fosfatas dihidratas
Natrio chloridas
Polisorbatas 80
Glicinas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Suderinamumo tyrimų neatlikta, todėl šio vaistinio preparato maišyti su kitais negalima.
6.3 Tinkamumo laikas
18 mėnesių
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti 2 C - 8 C temperatūroje (šaldytuve).
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Negalima kratyti ar užšaldyti.
6.5Pakuotė ir jos turinys
EPREX 1000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
0,5 ml (1000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 2000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
0,5 ml (2000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 3000 TV/0,3 ml injekcinis tirpalas
0,3 ml (3000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 4000 TV/0,4 ml injekcinis tirpalas
0,4 ml (4000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 5000 TV/0,5 ml injekcinis tirpalas
0,5 ml (5000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 6000 TV/0,6 ml injekcinis tirpalas
0,6 ml (6000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 8000 TV/0,8 ml injekcinis tirpalas
0,8 ml (8000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
EPREX 10 000 TV/ml injekcinis tirpalas
1 ml (10 000 TV) tirpalo užpildytame švirkšte (I tipo stiklo) su plunžeriu (teflonu padengta guma) ir adata. 6 švirkštai pakuotėje.
6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu bei jo likučių naikinimo instrukcija
Šio vaistinio preparato negalima lašinti į veną ar maišyti su kitų vaistų tirpalais.
Preparatas yra skirtas tik vienkartiniam vartojimui.
Vaisto negalima vartoti, jį reikia sunaikinti:
jei pakuotė pažeista ar sugadinta;
jei tirpalas pasidarė spalvotas ar matyti jame plaukiojančių dalelių;
jei žinote ar įtariate, kad vaistas buvo užšalęs;
jei žinote ar įtariate, kad Eprex prieš injekciją kambario temperatūroje buvo ilgiau kaip 60 min. arba
jei šaldytuvas buvo sugedęs.
Vaistinio preparato likučius ir atliekas reikia naikinti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Stomatologas: Nesijaudinkit, aš jūsų skaudamą dantį ištrauksiu per 1 minutę.
Pacientas: Ir kiek man tai kainuos?
Stomatologas: 100 Litų !
Pacientas: Už 1 minutę darbo?!
Stomatologas: Jei norit, aš galiu jį traukti valandą.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą