Zolpidemo tartratas, 10mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Sandoz d.d., Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Zolpidemo tartratas
1. KAS YRA Zolpidem Sandoz IR KAM JIS VARTOJAMAS
Zolpidem Sandoz yra migdomasis preparatas, priklausantis panašių į benzodiazepinus medžiagų grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam miego sutrikimų gydymui.
Benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų vartojama tik tokiu atveju, jei miego sutrikimo sunkumas yra reikšmingas klinikai.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Zolpidem Sandoz
Zolpidem Sandoz vartoti negalima, jeigu:
esate alergiškas (pernelyg jautrus) zolpidemui ar bet kuriai kitai medžiagai, esančiai Zolpidem Sandoz sudėtyje;
Jus kamuoja tam tikra patologinio raumenų silpnumo forma (sunkioji miastenija);
miego metu trumpam sustoja kvėpavimas (pasireiškia miego apnėjos sindromas);
Jus kamuoja sunkus kvėpavimo silpnumas (kvėpavimo nepakankamumas);
Yra labai sutrikusi kepenų veikla (kepenų veiklos nepakankamumas);
Be to, Zolpidem Sandoz draudžiama vartoti vaikams ir jaunesniems negu 18 metų paaugliams.
Specialios atsargumo priemonės susiję su Zolpidem Sandoz vartojimu
Bendrieji nurodymai
Prieš pradedant gydymą Zolpidem Sandoz:
reikia išsiaiškinti nemigos priežastį;
išgydyti pagrindines ligas;
Jei gydant per 7 – 14 dienų miego sutrikimai neišnyksta, tai gali rodyti, jog ligos priežastys yra psichinės ar fizinės, kurias reikia ištirti.
Toliau nurodyta bendroji informacija apie pokyčius, pastebėtus vartojant benzodiazepinų ir į benzodiazepinus panašių medžiagų (tokių kaip Zolpidem Sandoz) ar kitokių migdomųjų preparatų. Į ją turi atsižvelgti gydytojas, skirdamas minėtų medikamentų.
Toleravimas
Kelias savaites pakartotinai vartojamų miegą skatinančių vaistų (migdomųjų preparatų) sukeliamas migdomasis poveikis gali silpnėti.
Priklausomumas
Gali išsivystyti psichinis ir fizinis priklausomumas.
Rizika didėja didinant dozę ir ilginant gydymo trukmę bei yra didesnė pacientams, kurie yra piktnaudžiavę alkoholiu ar vaistais. Jei atsiranda fizinis priklausomumas, staiga nutraukus gydymą, gali atsirasti nutraukimo simptomų.
Nutraukimo simptomai (atoveiksmio nemiga)
Nutraukus gydymą migdomuoju preparatu, galimas laikinas sindromas, kuris pasireiškia miego sutrikimu, tik jis būna sunkesnis (atoveiksmio fenomenas). Be to, šio sindromo metu gali būti ir kitokių reakcijų: galvos ar raumenų skausmas, labai didelis nerimas ir įtampa, nenustygstamumas, sumišimas, irzlumas, miego sutrikimas, derealizacija (tikrovės pojūčio išnykimas), depersonalizacija (susvetimėjimas), hiperakuzija (klausos sustiprėjimas), galūnių nutirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, triukšmui ir fiziniam kontaktui, haliucinacijos ar epilepsiniai traukuliai.
Yra svarbu jus informuoti apie šių simptomų galimybę tam, kad sumažinti iki minimumo Jūsų nerimą.
Atminties sutrikimas (amnezija)
Gali būti sukeltas atminties sutrikimas (anterogradinė amnezija).
Ši būklė paprastai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po Zolpidem Sandoz suvartojimo. Kad rizika būtų minimali, Jūs turite būti garantuotas, kad 7 – 8 valandas galėsite nepertraukiamai miegoti (žr. skyrių “ Galimas šalutinis poveikis”).
Psichinė ir paradoksinė reakcija
Gydymo metu gali pasireikšti įvairi reakcija: nenustygstamumas, vidinis neramumas, irzlumas, agresyvumas, kliedesys (psichozė), įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, vaikščiojimas miegant, neadekvatus elgesys, miego sutrikimų pasunkėjimas ir kitokie nepageidaujami elgesio pokyčiai.
Jei jų atsiranda, Zolpidem Sandoz vartojimą reikia nutraukti. Minėti pokyčiai dažniau pasireiškia senyviems žmonėms.
Specialios pacientų grupės
Benzodiazepinų ir į benzodiazepinus panašių medžiagų (tokių kaip Zolpidem Sandoz) reikia vartoti atsargiai:
senyviems ir nusilpusiems pacientams
Jiems reikia vartoti mažesnę dozę (žr. 3 skyrių “Kaip vartoti Zolpidem Sandoz ”). Dėl Zolpidem Sandoz raumenis atpalaiduojančio poveikio, pacientams, ypač senyviems, naktį keliantis iš lovos padidėja kritimo, taigi ir klubo sąnario lūžimo galimybė.
pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi
Nors dozę koreguoti nebūtina, reikalingas atsargumas.
pacientams, kuriems yra ilgalaikių kvėpavimo problemų (lėtinis dusulys)
Įrodyta, kad benzodiazepinai gali sutrikdyti kvėpavimą. Be to, reikia nepamiršti, jog nerimas ar vidinis neramumas charakterizuojami kaip dusulio požymiai.
pacientams, kurie yra piktnaudžiavę alkoholiu ir vaistais
Būtinas ypatingas atsargumas. Šiuos pacientus gydymo Zolpidem Sandoz metu būtina atidžiai prižiūrėti, kadangi jiems yra pripratimo ir psichinio priklausomumo atsiradimo rizika.
Benzodiazepinai ir į benzodiazepinus panašūs preparatai (tokie kaip Zolpidem Sandoz) netinka:
pacientams, kurių kepenų veikla labai sutrikusi;
Jiems yra smegenų pažeidimo (encefalopatijos) rizika.
pacientų, kuriems yra kliedesių (psichozė) pagrindiniam gydymui;
depresijos ar nerimo, susijusio su depresija gydymui (vartojant vien tik šių vaistų, būna didesnė savižudybės rizika).
Kitų vaistų vartojimas
Zolpidem Sandoz reikia vartoti atsargiai su kitokiais vaistais, slopinančiais centrinę nervų sistemą (žr. 2 skyrių „Kas žinotina prieš vartojant Zolpidem Sandoz“).
Gali stiprėti bendras centrinės nervų sistemos slopinimas, jeigu vaisto vartojama kartu su kitais vaistais, (žr. 4 skyrių “ Galimas šalutinis poveikis”), pvz.:
psichikos sutrikimams gydyti taikomais preparatais (neuroleptikais, antidepresantais, antipsichoziniais medikamentais);
migdomaisiais;
preparatais nuo nerimo, raminamaisiais vaistais (anksiolitikais / sedaciniais medikamentais);
labai veiksmingais vaistais nuo skausmo (narkotiniais analgetikais). Gali stiprėti euforija ir todėl didėti psichinis priklausomumas.
raumenis atpalaiduojančiais vaistais;
preparatais nuo traukulių (antiepilepsiniais medikamentais);
narkozę sukeliančiais preparatais (anestetikais);
vaistais nuo alergijos ar slogos, kurie kartu sukelia ir raminamąjį poveikį (raminamaisiais antihistamininiais preparatais);
Medikamentai, pvz., rifampicinas (tuberkuliozės gydymui vartojamas vaistas), kurie aktyvina tam tikrus kepenų fermentus, gali mažinti Zolpidem Sandoz poveikį.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Zolpidem Sandoz vartojimas su maistu ir gėrimais
Gydymo metu Jums draudžiama gerti alkoholio, kadangi jis neprognozuojamai stiprina ir kitaip keičia zolpidemo poveikį. Tokiu atveju gebėjimas atlikti darbą, reikalaujantį didesnio susikaupimo, dar labiau sutrinka.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu, ypač pirmus tris mėnesius, Zolpidem Sandoz vartoti negalima, kadangi nepakanka duomenų šio vaisto vartojimo nėštumo ir žindymo laikotarpiu saugumui įvertinti. Nors tyrimų su gyvūnais metu apsigimimo bei vaisiaus pažeidimo nepastebėta, ar saugu vaisto vartoti nėščioms moterims, nepatikrinta.
Jei gydymo Zolpidem Sandoz metu Jūs ketinate pastoti arba įtariate, jog pastojote, reikia kreiptis į savo gydytoją, kuris nuspręs, ar gydymą tęsti toliau, ar keisti.
Jeigu paskutiniais nėštumo mėnesiais ilgiau vartojama Zolpidem Sandoz, kūdikiams po gimimo gali atsirasti nutraukimo simptomų.
Jeigu dėl svarbių medicininių priežasčių Zolpidem Sandoz vartojama nėštumo pabaigoje ar gimdymo metu, naujagimiui gali būti per maža kūno temperatūra (hipotermija), sumažėjęs kraujo spaudimas (hipotenzija) ir nedidelis kvėpavimo slopinimas.
Kadangi su moters pienu išsiskiria mažas zolpidemo kiekis, žindyvėms Zolpidem Sandoz vartoti negalima.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Mieguistumas, atminties sutrikimas, sumažėjęs gebėjimas susikaupti bei pablogėjusi raumenų veikla gali daryti neigiamą įtaką gebėjimui vairuoti bei prižiūrėti veikiančius įrenginius (taip pat žr. skyrių “Zolpidem Sandoz vartojimas su maistu ir gėrimais”)
Jei nepakankama miego trukmė, minėti pokyčiai būna dar stipresni.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Zolpidem Sandoz medžiagas
Zolpidem Sandoz sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI Zolpidem Sandoz
Zolpidem Sandoz visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Plėvele dengtą tabletę reikia gerti užsigeriant skysčio, prieš pat gulant į lovą.
Įprastinės dozės yra tokios:
Suaugę žmonės
Rekomenduojama paros dozė suaugusiam žmogui yra viena plėvele dengta tabletė Zolpidem Sandoz (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę). Ją reikia išgerti prieš pat gulant į lovą.
Senyvi ir nusilpę pacientai
Senyviems ar nusilpusiems pacientams rekomenduojama dozė yra pusė plėvele dengtos tabletės Zolpidem Sandoz (atitinka 5 mg zolpidemo tartrato paros dozę).
Ją reikėtų didinti, t. y. gerti vieną plėvele dengtą tabletę Zolpidem Sandoz (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę), tik tokiu atveju, jei sukeliamas poveikis yra nepakankamas ir preparatas gerai toleruojamas.
Pacientai, kurių kepenų veikla sutrikusi
Pacientams, kurių kepenų veikla sutrikusi, rekomenduojama dozė yra pusė plėvele dengtos tabletės Zolpidem Sandoz (atitinka 5 mg zolpidemo tartrato paros dozę).
Ją reikėtų didinti, t. y. gerti vieną plėvele dengtą tabletę Zolpidem Sandoz (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato paros dozę), tik tokiu atveju, jei sukeliamas poveikis yra nepakankamas ir preparatas gerai toleruojamas.
Didžiausia dozė
Per parą reikėtų gerti ne daugiau kaip vieną plėvele dengtą tabletę Zolpidem Sandoz (atitinka 10 mg zolpidemo tartrato per parą).
Vaikai ir paaugliai
Vaikai ir jaunesni negu 18 metų paaugliai Zolpidem Sandoz turi nevartoti.
Kiek laiko Jūs turite vartoti Zolpidem Sandoz
Vaisto vartojimo trukmė turi būti kiek galima trumpesnė. Jis paprastai trunka nuo kelių parų iki kelių savaičių, be ne ilgiau kaip keturias savaites, įskaitant laipsnišką vaisto vartojimo nutraukimą.
Vaisto vartojimo nutraukimo tarpsnis turi būti parenkamas konkrečiam žmogui.
Kai kuriais atvejais gali būti reikalingas gydymas, kurio trukmė ilgesnė už maksimalią gydymo trukmę. Apie tai nuspręs gydytojas, prieš tai iš naujo įvertinęs Jūsų negalavimus.
Pavartojus per didelę Zolpidem Sandoz dozę
Perdozavus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją patarimo.
Zolpidem Sandoz perdozavimo atveju pastebėtas sąmonės slopinimas, kurio diapazonas buvo nuo labai didelio mieguistumo iki lengvos komos.
Pamiršus pavartoti Zolpidem Sandoz
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Zolpidem Sandoz reikia vartoti toliau taip, kaip paskirta Jūsų gydytojo.
Nustojus vartoti Zolpidem Sandoz
Nutraukimo simptomų atsiradimo rizika būna didesnė, jei gydymas nutraukiamas staiga, todėl gydytojas patars Jums gydymą baigti laipsniškai mažinant dozę.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Zolpidem Sandoz, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinio poveikio atvejai įvertinti remiantis šias dažnumo duomenimis:
Labai dažni: daugiau negu 1 iš 10 gydytų pacientų
Dažni: mažiau negu 1 iš 10, bet daugiau negu 1 iš 100 gydytų pacientų
Nedažni: mažiau negu 1 iš 100, bet daugiau negu 1 iš 1000 gydytų pacientų
Reti: mažiau negu 1 iš 1000, bet daugiau negu 1 iš 10000 gydytų pacientų
Labai reti: mažiau negu 1 iš 10000 gydytų pacientų, tarp jų pavieniai atvejai
Psichikos sutrikimai
Nedažni:
Paradoksinės reakcijos: neramumas, psichomotorinis nerimavimas, irzlumas, agresyvumas, kliedesys, įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozė, vaikščiojimas miegant (lunatizmas), neadekvatus elgesys ir kiti nepageidaujami elgesio pokyčiai (tokios reakcijos tikriausiai dažniau pasireiškia senyviems žmonėms), atminties sutrikimas (amnezija), kuri gali būti susijusi su neadekvačiu elgesiu (žr. „Specialios atsargumo priemonės susiję su Zolpidem Sandoz vartojimu“).
Vartojant benzodiazepinų ar į benzodiazepinus panašių medžiagų, gali tapti pastebima iš anksčiau buvusi depresija.
Net gydomųjų dozių vartojimas gali sukelti priklausomumą. Dėl gydymo nutraukimo gali pasireikšti nutraukimo ar atoveiksmio fenomenas (žr. „Specialios atsargumo priemonės susiję su Zolpidem Sandoz vartojimu“).
Gali pasireikšti psichologinis priklausomumas. Pastebėta pripratimo atvejų žmonėms, kurie piktnaudžiauja keliais vaistais.
Lytinio potraukio (libido) sumažėjimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni:
Mieguistumas kitą dieną, emocijų susilpnėjimas, budrumo sumažėjimas, sumišimas, nuovargis, galvos skausmas.
Akių sutrikimai
Dažni:
Vaizdo dvejinimasis.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Dažni:
Galvos svaigimas, judesių sutrikimas (ataksija).
Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažni:
Virškinimo trakto sutrikimai (viduriavimas, pykinimas, vėmimas).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni:
Raumenų silpnumas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI Zolpidem Sandoz
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant etiketės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Zolpidem Sandoz vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
6. KITA INFORMACIJA
Zolpidem Sandoz sudėtis
Veiklioji medžiaga yra yra zolpidemo tartratas. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 10 mg zolpidemo tartrato.
Pagalbinės medžiagos yra:
Tabletės šerdis: gintaro rūgštis, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, mikrokristalinė celiuliozė, laktozės monohidratas, magnio stearatas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Tabletės dangalas: Laktozės monohidratas, makrogolis 4000, hipromeliozė, dažomoji medžiaga titano dioksidas E 171.
Zolpidem Sandoz išvaizda ir kiekis pakuotėje
Baltos, pailgos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo įranta.
Kartono dėžutė, kurioje lizdinėse plokštelėse yra 20 plėvele dengtų tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Zolpidemo tartratas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 04/8341/3 |
Registratorius | Sandoz d.d., Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2004.03.09 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Zolpidem Sandoz 10 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 10 mg zolpidemo tartrato, atitinkančio 8,03 mg zolpidemo.
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Baltos, pailgos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės su laužimo įranta.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4. 1. Terapinės indikacijos
Trumpalaikis nemigos gydymas.
Benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų vartojama tik tokiu atveju, jei sutrikimas yra sunkus ir jis mažina paciento darbingumą ar labai jį vargina.
4. 2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Gydymas turi būti kiek galima trumpesnis. Jis paprastai trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių, be ne ilgiau kaip keturias savaites, įskaitant laipsnišką vaisto vartojimo nutraukimą, kurį reikia koreguoti atsižvelgiant į paciento būklę.
Kai kuriais atvejais gali tekti vaisto vartoti ilgiau negu keturias savaites. Tokiu atveju medikamento galima vartoti toliau tik prieš tai iš naujo nustačius ligonio sveikatos būklę.
Preparato reikia gerti užsigeriant skysčio, prieš pat gulant į lovą.
Suaugę žmonės
Rekomenduojama dienos dozė suaugusiam žmogui yra 10 mg. Ją reikia išgerti prieš pat gulant į lovą. Pagyvenusiems ar nusilpusiems pacientams, kurie zolpidemo poveikiui gali būti ypač jautrūs, ir kepenų veiklos nepakankamumu sergantiems ligoniams, iš kurių organizmo vaistas šalinamas lėčiau, rekomenduojama dozė yra 5 mg. Ją reikėtų didinti, t. y. gerti net 10 mg, tik tokiu atveju, jei sukeliamas poveikis yra nepakankamas ir preparatas gerai toleruojamas.
Bet kokiam pacientui per dieną reikėtų vartoti ne daugiau kaip 10 mg zolpidemo tartrato.
4. 3. Kontraindikacijos
Medikamento vartoti draudžiama, jei:
yra sunkus kepenų nepakankamumas;
padidėjęs jautrumas zolpidemui ar bet kuriai pagalbinei medžiagai;
būna miego apnėjos sindromas;
ligonis serga sunkiąja miastenija;
yra sunkus kvėpavimo sistemos nepakankamumas.
Be to, medikamento negalima vartoti jaunesniems negu 18 metų pacientams.
4. 4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Bendrieji nurodymai
Jei įmanoma, būtina nustatyti nemigos priežastį. Prieš skiriant migdomųjų vaistų, reikėtų pašalinti pagrindines minėto sutrikimo priežastis. Per 7 – 14 gydymo dienų nesumažėjusi nemiga rodo, kad ligonis serga pirmine psichikos ar somatinės sistemos liga, kurią reikėtų nustatyti.
Toliau nurodyta bendroji informacija apie pokyčius, pastebėtus vartojant benzodiazepinų ir kitokių migdomųjų preparatų. Į ją turi atsižvelgti gydytojas, skirdamas minėtų medikamentų.
Toleravimas
Kelias savaites pakartotinai vartojamų trumpai veikiančių benzodiazepinų ar į juos panašių vaistų sukeliamas migdomasis poveikis gali šiek tiek silpnėti.
Priklausomumas
Pacientams, kurie vartoja benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų, gali atsirasti psichinis ir fizinis priklausomumas nuo jų. Toks pavojus didėja didinant dozę ir ilginant gydymo trukmę bei yra didesnis pacientams, kurie piktnaudžiavo alkoholiu ar vaistais.
Jei atsiranda fizinis priklausomumas, staiga nutraukus gydymą, gali pasireikšti nutraukimo sindromas, dėl kurio gali atsirasti galvos ar raumenų skausmas, stiprus nerimas ir įtampa, nenustygstamumas, sumišimas, irzlumas bei nemiga. Sunkiu atveju gali pasireikšti derealizacija (tikrovės pojūčio išnykimas), depersonalizacija (susvetimėjimas), hiperakuzija (padidėjęs klausos aštrumas), galūnių tirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, triukšmui ir fiziniam kontaktui, haliucinacijos ar epilepsiniai traukuliai.
Atoveiksmio nemiga
Galimas laikinas sindromas, kuris atsiranda nutraukus migdomojo preparato vartojimą. Jis pasireiškia tokiais pat simptomais, dėl kurių buvo gydoma benzodiazepinais ar į juos panašiais preparatais, tik jie būna sunkesni. Be to, šio sindromo metu gali būti ir kitokių reakcijų, įskaitant nuotaikos pokyčius, nerimą ir nenustygstamumą.
Svarbu pacientus informuoti apie atoveiksmio galimybę, kadangi taip sumažėja minėtų simptomų, jei jų atsirastų nutraukiant vaisto vartojimą, sukeliamas nerimas.
Pastebėta, kad vartojant trumpai veikiančių benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų, ypač jei vartojama didelė dozė, nutraukimo sindromas gali pasireikšti tarp dozių vartojimo.
Nutraukimo sindromo ir atoveiksmio galimybė būna didesnė, jei gydymas nutraukiamas staiga, todėl rekomenduojama dozę mažinti laipsniškai.
Gydymo trukmė
Gydyti reikia kiek galima trumpiau (žr. 4.2 skyrių “Dozavimas ir vartojimo būdas”), daugiausiai keturias savaites, įskaitant laipsnišką vartojimo nutraukimą. ydyti medikamentu toliau, prieš tai iš naujo nenustačius paciento sveikatos būklės, negalima.
Skiriant vaisto, patariama pacientą informuoti, kad gydymas truks ribotą laiką.
Amnezija
Benzodiazepinai ar į juos panašūs preparatai gali sukelti anterogradinę amneziją. Ji išgėrus vaisto trunka kelias valandas. Kad pavojus būtų mažesnis, ligonis turi būti garantuotas, kad 7 – 8 valandas galės nepertraukiamai miegoti (žr. 4.8 skyrių “Nepageidaujamas poveikis”).
Psichinė ir paradoksinė reakcija
Pastebėta, kad vartojant benzodiazepinų ar į juos panašių preparatų kartais gali pasireikšti įvairi reakcija: nenustygstamumas, sujaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, haliucinacijos, psichozė, lunatizmas, elgesys gali tapti neadekvatus, pasunkėti nemiga, atsirasti košmariškų sapnų ir kitokių nepageidaujamų elgesio pokyčių. Jei jų atsiranda, vaisto vartojimą reikėtų nutraukti. Minėti pokyčiai dažniau pasireiškia pagyvenusiems žmonėms.
Specialios pacientų grupės
Pagyvenusiems ir nusilpusiems ligoniams reikėtų vartoti mažesnę dozę (žr. 4.2 skyriuje “Dozavimas ir vartojimo būdas” nurodytas dozavimo rekomendacijas).
Dėl medikamento raumenis atpalaiduojančio poveikio pacientams, ypač pagyvenusiems, padidėja kritimo, taigi ir galūnių lūžimo galimybė naktį keliantis iš lovos.
Nors dozę koreguoti nebūtina, ligoniams, sergantiems inkstų veiklos nepakankamumu, medikamento reikia vartoti atsargiai (žr. 5.2 skyrių “Farmakodinamika”).
Atsargumas būtinas skiriant zolpidemo pacientams, sergantiems lėtiniu kvėpavimo organų veiklos nepakankamumu, kadangi nustatyta, kad benzodiazepinai gali silpninti kvėpavimą. Be to, reikia nepamiršti, jog nerimas ir sujaudinimas gali būti dekompensuoto kvėpavimo nepakankamumo požymiai.
Benzodiazepinai ir į juos panašūs preparatai sergantiems sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu ligoniams gali skatinti encefalopatijos atsiradimą, todėl jų vartoti negalima.
Psichikos ligos
Benzodiazepinai ir į juos panašūs medikamentai nėra pagrindinė psichikos ligų gydymo priemonė.
Depresija
Nors reikšmingos klinikinės, farmakokinetinės ir farmakodinaminės serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitorių (SSRI) ir zolpidemo ir sąveikos nepastebėta, žmonėms, kuriems yra depresijos simptomų, pastarojo medikamento reikia vartoti atsargiai. Gali atsirasti polinkis į savižudybę. Dėl sąmoningo perdozavimo galimybės tokiems pacientams reikėtų leisti įsigyti tik mažiausią reikiamą vaisto kiekį.
Depresiją ar su ja susijusį nerimą gydyti vien benzodiazepinais ir į juos panašiais preparatais negalima, kadangi toks gydymas gali skatinti savižudybę.
Buvęs piktnaudžiavimas alkoholiu ar medikamentais
Pacientai, kurie piktnaudžiavo alkoholiu ar vaistais, benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų reikėtų skirti labai atsargiai. Tokį zolpidemu gydomą pacientą būtina atidžiai prižiūrėti, kadangi jam dažniau gali atsirasti pripratimas ir psichinis priklausomumas.
Kadangi medikamento sudėtyje yra laktozės, žmonėms, kurie iš prigimties netoleruoja galaktozės, kurių organizme trūksta Lapp laktazės ar sutrikusi gliukozės-galaktozės rezorbcija, jo patariama nevartoti.
4. 5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Medikamento nerekomenduojama vartoti kartu su alkoholiu, kadangi gali stiprėti raminamasis poveikis, kuris daro įtaką gebėjimui vairuoti transportą ir prižiūrėti veikiančius įrenginius.
Zolpidemo reikia vartoti atsargiai su kitokiais preparatais, slopinančiais CNS veiklą (žr. 4.4 skyrių “ Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės vartojant vaisto”).
Jei zolpidemo vartojama kartu su vaistais nuo psichozės (neuroleptikais), nerimo, epilepsijos, migdomaisiais, raminamaisiais, raumenis atpalaiduojančiais preparatais, antidepresantais, narkotiniais analgetikais, anestetikais bei antihistamininiais sukeliančiais raminamąjį poveikį medikamentais, gali stiprėti CNS slopinimas (žr. 4.8 skyrių “Nepageidaujamas poveikis” ir 5.1 skyrių “Farmakodinamika”).
Vaisto vartojant kartu su narkotiniais analgetikais, gali stiprėti euforija ir todėl didėti psichinis priklausomumas.
Zolpidemą metabolizuoja kai kurie citochromo P450 grupės fermentai. Pagrindinis fermentas yra CYP3A4.
Rifampicinas skatina zolpidemo metabolizmą, todėl didžiausia pastarojo vaisto koncentracija plazmoje būna mažesnė maždaug 60 % ir galbūt sumažėja jo veiksmingumas. Panašių pokyčių galima tikėtis zolpidemo vartojant kartu su kitais stipriais citochromo P450 fermentų induktoriais.
Junginiai, kurie slopina kepenų fermentus, ypač CYP3A4), gali didinti zolpidemo koncentraciją plazmoje bei stiprinti jo veiksmingumą, tačiau zolpidemo vartojant kartu su itrakonazoliu (CYP3A4 inhibitoriumi), zolpidemo farmakodinamikos ir farmakokinetikos rodmenys reikšmingai nekinta. Ar šie duomenys svarbūs klinikai, nenustatyta.
4. 6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Ar zolpidemo vartoti nėščioms moterims ir žindyvėms saugu, nežinoma, kadangi nepakanka duomenų. Nors tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio ir embriotoksinio poveikio nepastebėta, vaisto saugumas nėščioms moterims nenustatytas, todėl nėštumo metu, ypač pirmus tris mėnesius, zolpidemo vartoti negalima.
Skiriant vaisto vaisingo amžiaus pacientei, ją reikia įspėti, kad ketinanti pastoti arba įtarianti, kad pastojo, moteris turi kreiptis į gydytoją dėl vaisto nutraukimo.
Jei dėl svarbių medicininių priežasčių zolpidemo vartojama vėlyvuoju nėštumo periodu ar gimdymo metu, dėl vaisto farmakologinio poveikio naujagimiui gali pasireikšti hipotermija, hipotonija ir vidutinio stiprumo kvėpavimo slopinimas.
Motinų, kurios vėlyvuoju nėštumo periodu nuolat vartojo benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų, dėl fizinio priklausomumo kūdikiams po gimimo gali atsirasti nutraukimo sindromas.
Su motinos pienu išsiskiria labai mažas zolpidemo kiekis, todėl žindyvėms šio vaisto vartoti negalima, kadangi jo poveikis kūdikiui yra neištirtas.
4. 7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Raminamasis poveikis, amnezija, sumažėjęs gebėjimas susikaupti bei pablogėjusi raumenų veikla gali daryti neigiamą įtaką vairavimui bei veikiančių įrenginių priežiūrai. Jei nepakankama miego trukmė, tikriausiai budrumas dar labiau susilpnėja (žr. 4.5 skyrių “Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika”).
4. 8. Nepageidaujamas poveikis
Manoma, kad nepageidaujamas poveikis yra susijęs su paciento jautrumu zolpidemui ir dažniau pasireiškia po išgėrimo per pirmąją valandą, jei ligonis iš karto neina miegoti ar neužmiega (žr. 4.2 skyrių “Dozavimas ir vartojimo metodas”).
Dažnas (daugiau negu 1 iš 100 pacientų)
Snaudulys kitą dieną, galvos sukimasis, skausmas, svaigulys, emocijų išblėsimas, sumažėjęs budrumas, sumišimas, virškinimo trakto sutrikimas (viduriavimas, pykinimas, vėmimas), vaizdo dvejinimasis, odos reakcija, amnezija.
Nedažnas (mažiau negu 1 iš 100, bet daugiau negu 1 iš 1000 pacientų)
Nuovargis, raumenų silpnumas, judesių koordinacijos sutrikimas.
Retas (mažiau negu 1 iš 1000 pacientų)
Sumažėjęs lytinis potraukis, paradoksinė reakcija.
Nepageidaujamas poveikis dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje ir paprastai išnyksta medikamento vartojant toliau.
Amnezija
Vartojant gydomąją dozę, gali pasireikšti anterogradinė amnezija. Ji būna dažniau, jei vartojama didesnė dozė (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”).
Depresija
Jei yra slaptoji depresija, vartojant benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų, ji gali tapti pastebima (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”).
Psichinė ir paradoksinė reakcija
Pastebėta, kad vartojant benzodiazepinų ir į juos panašių preparatų gali pasireikšti įvairi reakcija: nenustygstamumas, sujaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, haliucinacijos, psichozė, lunatizmas, elgesys gali tapti neadekvatus, pasunkėti nemiga, atsirasti košmariškų sapnų ir kitokių nepageidaujamų elgesio pokyčių. Jei jų atsiranda, vaisto vartojimą reikėtų nutraukti. Minėti pokyčiai dažnesni pagyvenusiems žmonėms (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”).
Priklausomumas
Preparatas, net vartojamas gydomosiomis dozėmis, gali sukelti fizinį priklausomumą, todėl nutraukus gydymą gali pasireikšti nutraukimo sindromas ar atoveiksmio reakcija (žr. 4.4 skyrių “Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės ”).
Be to, gali atsirasti psichinis priklausomumas. Pastebėta, kad kai kurie žmonės, piktnaudžiaujantys iš karto keliais medikamentais, piktnaudžiavo ir šio vaistu.
4. 9. Perdozavimas
Pacientams, kurie perdozavo vien zolpidemo, galimas sąmonės sutrikimas, kuris pasireiškia mieguistumu arba net lengva koma.
Ligoniai, išgėrę 400 mg zolpidemo, t. y. 40 kartų didesnę už rekomenduojamą dozę, visiškai pasveiko.
Perdozavus reikėtų taikyti bendrąsias simptominio ir palaikomojo gydymo priemones. Jei galima, reikia nedelsiant išplauti skrandį. Prireikus į veną injekuojama skysčio. Jei skrandį ištuštinti nebūtina, rezorbciją reikia mažinti aktyvuota anglimi. Patariama apsvarstyti, ar nebūtina nuolat stebėti kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Net jei yra sujaudinimas, raminamųjų medikamentų vartoti negalima. Jei atsiranda sunkių simptomų, galima apsvarstyti, ar nereikia vartoti flumazenilio. Gydant bet kokio medikamento sukeltą perdozavimą reikia nepamiršti, kad pacientas galėjo pavartoti įvairių preparatų mišinio.
Dėl didelio tariamojo pasiskirstymo tūrio ir zolpidemo prisijungimo prie baltymų medikamento šalinimas iš organizmo kraujo dialize ir intensyvia diureze yra neveiksmingas.
Kraujo dializės klinikinio stebėjimo, kurio metu ligoniai, sergantys inkstų veiklos nepakankamumu, vartojo gydomąją zolpidemo dozę, duomenimis, vaistą pašalinti iš organizmo dialize neįmanoma.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
Farmakoterapinė grupė. Migdomieji ir raminamieji vaistai, į benzodiazepinus panašūs medikamentai.
ATC kodas. N05C F02
5. 1. Farmakodinaminės savybės
Zolpidemas, t. y. imidazolpiridinas, yra į benzodiazepinus panašus migdomasis preparatas. Tyrimų duomenimis, raminamajam poveikiui, palyginti su raumenis atpalaiduojančiu, traukulius slopinančiu bei nerimą šalinančiu poveikiu, sukelti reikia mažesnės zolpidemo dozės. Šis poveikis yra susijęs su specifiniu agonistiniu poveikiu centriniams receptoriams, priklausantiems “GABA-omega” (BZ1 ir BZ2) makromolekuliniam receptorių kompleksui, kuris moduliuoja chloro jonų kanalo atvėrimą. Zolpidemas labiausiai veikia omega (BZ1) receptorių porūšį. Tokio poveikio reikšmingumas klinikai nežinomas.
5. 2. Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija
Zolpidemas greitai rezorbuojamas ir sukelia migdomąjį poveikį. Biologinis išgertos dozės prieinamumas yra 70 %. Jei vartojama gydomoji dozė, vaisto rezorbcijos kinetika yra linijinė. Medikamentas sukelia gydomąjį poveikį, jei jo koncentracija plazmoje yra 80 – 200 ng/ml. Išgėrus zolpidemo, didžiausia koncentracija plazmoje būna po 0,5 – 3 valandų.
Pasiskirstymas
Tariamasis vaisto pasiskirstymo tūris suaugusių žmonių organizme yra 0,54 l/kg. Pagyvenusių žmonių organizme jis gali sumažėti, t. y. tapti net 0,34 l/kg. 92 % medikamento prisijungia prie plazmos baltymų. Maždaug 35 % rezorbuotos dozės metabolizuojama pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu. Pakartotinai vartojama dozė nedaro įtakos zolpidemo prisijungimui prie baltymų, todėl manoma, kad tarp medikamento ir jo metabolitų konkurencijos dėl prisijungimo vietų nėra.
Šalinimas
Pusinės eliminacijos periodas trunka ne ilgiau kaip 6 valandas. Jo vidurkis – 2,4 valandos. Visi metabolitai nesukelia farmakologinio poveikio ir yra šalinami su šlapimu (56 %) bei išmatomis (37 %). Klinikinių stebėjimų duomenimis, zolpidemo dialize pašalinti negalima.
Specialios žmonių grupės
Pacientams, kurių nepakankama inkstų veikla, pastebėtas vidutiniškas klirenso sumažėjimas. Jis yra nepriklausomas nuo galimos dializės. Manoma, kad kitokie farmakokinetikos rodmenys nepakinta.
Pagyvenusiems pacientams bei ligoniams, kurių kepenų veikla nepakankama, biologinis zolpidemo prieinamumas didėja, klirensas mažėja, pusinės eliminacijos laikas ilgėja. Tokiu atveju jis trunka maždaug 10 valandų.
Pastebėta, kad kepenų ciroze sergantiems žmonėms 5 kartus padidėjo AUC ir 3 kartus pailgėjo pusinės eliminacijos laikas.
5. 3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tyrimų duomenimis, poveikį sukelia tik dozė, kuri yra daug didesnė už didžiausią žmogui nustatytą dozę, todėl klinikai jis yra mažai reikšmingas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6. 1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Branduolys
Magnio stearatas
Mikrokristalinė celiuliozė
Laktozės monohidratas
Bevandenis silicio dioksidas
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Gintaro rūgštis
Plėvelė
Laktozės monohidratas
Makrogolis 4000
Hipromeliozė
Titano dioksidas (pigmentas E 171)
6. 2. Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
6. 3. Tinkamumo laikas
5 metai.
6. 4. Specialios laikymo sąlygos
Specialios laikymo sąlygos nebūtinos.
6. 5. Pakuotė ir jos turinys
Plėvele dengtos tabletės yra supakuotos į lizdines plokšteles, pagamintus iš polivinilchlorido ir aliuminio, kurie sudėti į kartono dėžutę.
Gamintojo pakuotė, kurioje yra 20 plėvele dengtų tablečių.
6.6. Specialūs atliekų tvarkymo reikalavimai
Specialių reikalavimų nėra..
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Teismas. Apklausiamas gydytojas, daręs nužudyto žmogaus skrodimą. Advokatas klausia:
- Ar jūs tikrinote nužudytojo pulsą, kvėpavimą, kūno temperatūrą, prieš įvykdydamas skrodimą?
- Ne, netikrinau, atsako gydytojas.
Advokatas:
- Tai ar negalėjo būti taip, kad iki jums padarant skrodimą, nužudytasis dar buvo gyvas?
Gydytojas:
- Ne, negalėjo.
- Kuo remdamasis jūs tai teigiate?
- Na, jo smegenys buvo supiltos į dubenį ant mano stalo.
Advokatas:
- Aš klausiu ne apie tai, aš klausiu, ar jis dar galėjo būti gyvas.
- Taip, jis galėjo būti gyvas ir dirbti advokatu. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą