Acetilsalicilo rūgštis, 500mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: AS GRINDEKS, Latvija
Receptinis: Nereceptinis
Sudedamosios medžiagos: Acetilsalicilo rūgštis
1. Kas yra ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS ir kam jis vartojamas
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS 500 mg tabletės pasižymi skausmą malšinančiu, priešuždegiminiu bei karščiavimą mažinančiu poveikiu.
Jis vartojamas nestipriam skausmui malšinti ir karščiavimui mažinti.
Jeigu per 3 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją.
2. Kas žinotina prieš vartojant ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti negalima:
- jeigu yra alergija acetilsalicilo rūgščiai (aspirinui), kitiems salicilatams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jums anksčiau pasireiškė astmos priepuoliai, dilgėlinė ar stipri sloga, veido, liežuvio ar gerklės patinimas, kuris sukėlė kvėpavimo pasunkėjimą, kuriuos sukėlė acetilsalicilo rūgšties, kitų salicilatų arba kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), tokių kaip ibuprofenas, indometacinas, diklofenakas, vartojimas;
- jeigu anksčiau buvo pasireiškusi ar dabar esanti aktyvi ar pasikartojanti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa ir (arba) kraujavimas (du ar daugiau patvirtinti išopėjimo ar kraujavimo epizodai);
- jeigu anksčiau buvo pasireiškęs kraujavimas iš virškinimo trakto ar prakiurimas, susiję su ankstesniu NVNU vartojimu;
- jeigu yra polinkis kraujuoti;
- jeigu turite kraujo krešėjimo sutrikimų, pvz., trombocitopeniją (sumažėjęs trombocitų kiekis kraujyje, sukeliantis mažas odos ir gleivinės hemoragijas) ar hemofiliją;
- jei yra buvusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa ir kartu vartojate kraujo krešėjimą mažinančius vaistus vadinamus antikoaguliantais (pvz., hepariną ir kumarinus), trombocitų agregaciją mažinančius vaistus (pvz., klopidogrelį);
- jei yra sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas;
- jei yra sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas;
- jeigu yra sunkus širdies nepakankamumas;
- jeigu Jums yra gliukozės 6-fosfato dehidrogenazės trūkumas;
- jeigu sergate podagra (šlapimo rūgšties kristalų susikaupimas sąnariuose);
- jeigu kartu vartojate 15 mg ar daugiau per savaitę metotreksato;
- paskutiniojo nėštumo trimestro metu ir žindymo laikotarpiu;
- vaikams ir jaunesniems kaip 16 metų paaugliams (žr. žemiau poskyrį „Vaikams ir paaugliams“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS:
▪ norint išvengti perdozavimo, reikia patikrinti, ar kartu vartojamų vaistų sudėtyje nėra acetilsalicilo rūgšties;
▪ jeigu anksčiau yra pasireiškusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa ar kraujavimas iš virškinimo trakto;
▪ jeigu sergate lėtine ar pasikartojančia virškinimo trakto uždegimine liga (opiniu kolitu, Krono liga);
▪ jeigu yra Helicobacter pylori infekcija;
▪ jeigu jums reikalinga chirurginė operacija (acetilsalicilo rūgšties vartojimą reikia nutraukti kelias dienas prieš chirurginę procedūrą);
▪ jeigu Jūsų inkstų ir (arba) kepenų funkcija sutrikusi;
▪ jeigu sergate astma ar turite alerginių sutrikimų;
▪ jeigu yra natrio ir vandens susilaikymas organizme ar nekontroliuojamas kraujospūdžio padidėjimas (hipertenzija);
▪ jeigu yra nereguliarus kraujavimas iš gimdos ar neįprastai gausios ar pailgėjusios mestruacijos;
▪ jeigu kartu vartojate kitų NVNU, įskaitant selektyvius ciklooksigenazės-2 inhibitorius, kortikosteroidus, vaistus, mažinančius krešumą ar krešulių susidarymą, ar tiklodipiną;
▪ jeigu vartojate pemetreksedo;
▪ jeigu vartojate šlapimo rūgšties išsiskyrimą skatinančius vaistus (žr. „Kiti vaistai ir ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS“);
▪ jeigu esate senyvo amžiaus.
Jei Jums numatyta chirurginė operacija (net nedidelė, pvz., danties traukimas), pasakykite gydytojui, kad vartojate acetilsalicilo rūgšties, nes kraujavimas gali būti didesnis nei įprasta.
Šio vaisto vartojimas gali būti susijęs su nedidele padidėjusia širdies priepuolio („miokardo infarkto“) rizika. Bet kokia rizika yra labiau tikėtina, vaisto vartojant didelėmis dozėmis ir ilgą laiką.
Jei turite širdies problemų, anksčiau buvo pasireiškęs insultas, ar manote, kad Jums yra tokių būklių rizika (pavyzdžiui Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, sergate diabetu ar Jūsų cholesterolio kiekis kraujyje yra didelis arba rūkote), gydymą turite aptarti su gydytoju arba vaistininku.
Vartojant visus NVNU, bet kuriuo gydymo metu gali pasireikšti virškinimo trakto kraujavimas, išopėjimas ar prakiurimas, su ar be įspėjamųjų simptomų ar anksčiau pasireiškusių virškinimo trakto simptomų. Šių šalutinių poveikiu rizika didėja didinant NVNU dozę, pacientams, kuriems anksčiau yra pasireiškusi opa ir senyviems žmonėms. Tokiu atveju gydymą reikia pradėti kuo mažesne doze.
Pacientai (ypač senyvi), kuriems praeityje pasireiškė virškinimo trakto sutrikimai, turi pranešti, jeigu atsiranda kokių nors neįprastų virškinimo simptomų (ypač kraujavimas iš virškinimo trakto).
Jeigu vartojant ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS pasireiškė kraujavimas iš virškinimo trakto ar jo išopėjimas, vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.
Labai retai gali pasireikšti tokios sunkios odos reakcijos, kaip eksfoliacinis dermatitas, Stivenso – Džonsono sindromas bei toksinė epidermio nekrolizė. Pastebėjus pirmuosius odos išbėrimo, gleivinės pažeidimo ar kitus padidėjusio jautrumo požymius, acetilsalicilo rūgšties vartojimą reikia nutraukti.
Nepageidaujamą poveikį galima sumažinti gydant mažiausia simptomus kontroliuojančia doze ir kiek galima trumpiau.
Vaikams ir paaugliams
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 16 metų paaugliams (žr. „ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti negalima“) esant karščiavimui ar virusinei infekcijai dėl Rėjaus (Reye) sindromo pavojaus. Rėjaus sindromas pasireiškia labai retai, esant kai kurioms virusinėms ligoms ir pasižymi sunkiu nervų sistemos sutrikimu ir kepenų pažeidimu. Simptomai yra letargija, mieguistumas, pilvo skausmas, ilgas vėmimas, agresyvumas, kepenų sutrikimai, traukuliai ir koma.
Kiti vaistai ir ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Deriniai kurių kartu vartoti negalima
- Metotreksatas (dozės didesnės nei 15 mg per savaitę). Acetilsalicilo rūgšties ir metotreksato derinys gali padidinti toksiškumą dėl acetilsalicilo rūgšties sukelto sumažėjusio metotreksato šalinimo. Prieš vartojant acetilsalicilo rūgštį pasitarkite su gydytoju.
- Geriamieji antikoaguliantai. Kartu vartoti negalima, jei yra buvusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
Nerekomenduojami deriniai
- Vaistai, skirti gydyti podagrą: acetilsalicilo rūgštis gali sumažinti probenecido, sulfinpirazono poveikį.
Deriniai, reikalaujantys atsargumo arba apsvarstymo
- NVNU (pvz., ibuprofenas): padidėjusi nepageidaujamų poveikių rizika.
- Vaistai mažinantys kraujo krešumą: acetilsalicilo rūgšties vartojimas kartu su fenindionu padidina kraujavimo riziką; acetilsalicilo rūgštis padidina heparino ir kumarinų (pvz. varfarino) poveikį.
- Antitrombocitiniai preparatai (pvz., klopidogrelis): padidėjusi kraujavimo iš virškinimo trakto rizika.
- Antidepresantai: padidėjusi kraujavimo rizika, acetilsalicilo rūgšties vartojant kartu su venlafaksinu ar selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI; pvz., sertralinu ar paroksetinu).
- Sibutraminas, iloprostas: padidėjusi kraujavimo rizika.
- Vaistai, vartojami padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti (AKF inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių antagonistai): padidėjusi inkstų nepakankamumo rizika ir sumažėjęs kraujospūdį mažinantis poveikis.
- Diuretikai (vartojami gydyti padidėjusį kraujospūdį): acetilsalicilo rūgštis mažina spironolaktono poveikį.
- Acetazolamidas: vartojimas kartu gali sukelti sunkią acidozę ir padidėjusį toksinį poveikį centrinei nervų sistemai.
- Gliukokortikoidai: padidėjusi virškinimo trakto išopėjimo ir kraujavimo rizika.
- Zafirlukastas (vartojamas astmai gydyti): acetilsalicilo rūgštis padidina zafirlukasto koncetraciją plazmoje.
- Mifepristonas (vartojamas sukelti abortą): dėl acetilsalicilo rūgšties gali sumažėti mifepristono poveikis.
- Antidiabetiniai preparatai: acetilsalicilo rūgštis gali stiprinti sulfonilkarbamido cukraus kiekį kraujyje mažinantį poveikį.
- Vaistai, vartojami gydyti epilepsiją: acetilsalicilo rūgštis gali padidinti valproinės rūgšties poveikį.
- Vaistai, kurie šarmina šlapimą (antacidai): dėl šarminio šlapimo gamybos gali padidėti acetilsalicilo rūgšties šalinimas.
- Adsorbentai: kaolinas gali sumažinti acetilsalicilo rūgšties absorbciją.
- Metoklopramidas: pacientams su galvos skausmu, kurį sukėlė migrena, metoklopramidas padidina acetilsalicilo rūgšties koncentraciją plazmoje.
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vartojant vaistą kartu su alkoholiu, stebimas didesnis kraujavimo iš virškinimo trakto pavojus. Todėl gydymo acetilsalicilo rūgštimi metu reikia vengti alkoholio.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Pirmąjį ir antrąjį nėštumo trimestrais acetilsalicilo rūgšties vartoti negalima, nebent gydytojas nuspręstų, kad neabejotinai būtina.
Vaisto negalima vartoti paskutiniame nėštumo trimestre prieš gimdymą (žr. skyrių „ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti negalima“), kadangi jis gali pakenkti nėštumui ir (arba) vaisiaus vystymuisi, gali vaisiui sukelti kraujospūdžio plaučiuose padidėjimą ir inkstų funkcijos sutrikimus, ypač neišnešiotiems naujagimiams, kraujavimą (galimai pailgėjusį) motinai ir vaikui, kuris gali pasireikšti net vartojant labai mažas dozes. Motinai gali pasireikšti gimdos susitraukimų sumažėjimas, dėl kurio gimdymas gali būti uždelstas ir pailgėjęs.
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti žindymo laikotarpiu, kadangi jos išsiskiria į motinos pieną ir kūdikiui gali pasireikšti Reje sindromas.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vaistas neveikia gebėjimo vairuoti bei valdyti mechanizmus.
3. Kaip vartoti ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Tabletę reikia vartoti per burną. Siekiant sumažinti skrandžio dirginimą, vaisto reikėtų vartoti valgant ar užgerti dideliu kiekiu vandens.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, jeigu ją visą būtų sunku nuryti.
Dozavimas
Suaugusiems pacientams ir vyresniems nei 16 metų paaugliams
Rekomenduojama dozė yra 1–2 tabletės, bet ne dažniau nei kas 4 valandas. Didžiausia paros dozė – 6 tabletės (3 g).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties reikia atsargiai vartoti pacientams, segantiems lengvu ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos nepakankamumu. Šio vaisto negalima vartoti esant sunkiam kepenų funkcijos nepakankamumui (žr. „ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti negalima“).
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti pacientams,sergantiems sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu. Esant nekontroliuojamam padidėjusiam kraujospūdžiui, taip pat natrio ir vandens susilaikymui organizme, dėl kraujavimo iš virškinimo trakto padidėjusio pavojaus ir kraujagyslių sutrikimų, preparato vartoti reikia atsargiai (žr. „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Senyviems pacientams
Senyvi pacientai turėtų vengti ilgesnio acetilsalicilo rūgšties vartojimo dėl kraujavimo iš virškinimo trakto pavojaus. Senyviems pacientams gali tekti koreguoti dozę (žr. „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“). Klauskite gydytojo patarimo.
Nevartokite didesnės, negu rekomenduojama, dozės.
Nepasitarus su gydytoju ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS negalima vartoti ilgiau nei 3 dienas. Jei simptomai nepalengvėjo ar net pablogėjo kreipkitės į gydytoją.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 16 metų paaugliams (žr. „ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti negalima“).
Ką daryti pavartojus per didelę ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS dozę?
Pakartotinai vartojant dideles dozes, apsinuodijimo simptomai yra galvos svaigimas, ūžimas ausyse, kurtumas, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, sumišimas, neramumas, karščiavimas, dusulys, traukuliai ar koma. Esant perdozavimui, net jei nėra ankstyvųjų simptomų, reikalingas skubus gydymas.
Jei pasireiškia bet kuris aukščiau paminėtas simptomas, ar įtariama, kad buvo perdozuota, nedelsiant susisiekite su savo gydytoju ar sveikatos priežiūros įstaiga. Su savimi turėkite vaisto pakuotę.
Pamiršus pavartoti ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
Duomenų nėra.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsiant nutraukite acetilsalicilo rūgštites vartojimą, jei staiga prasidėjo šie simptomai:
- Veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas (dėl kurio gali būti sunku ryti ar kvėpuoti), sunkus ar staigus rankų, pėdų ir kulkšnių patinimas, stiprus odos niežėjimas (su iškilusiais gumbeliais), kraujospūdžio sumažėjimas. Šie požymiai gali rodyti sunkia alerginę (anafilaksinę) reakciją (pasitaiko retai), įskaitant Kvinkės edemą (dažnis nežinomas);
- Odos ir (arba) gleivinės reakcija su paraudimu, uždegimu, pūslėmis, bėrimu ar odos lupimusi. Šie požymiai gali rodyti sunkią alerginę reakciją (Lyell sindromas, Stevens-Johnson sindromas, dažnis labai retas).
Pranešama apie šiuos šalutinius poveikius:
Dažni (gali pasireikšti 1-10 iš 100 žmonių)
- virškinimo sutrikimai;
- pykinimas;
- vėmimas;
- viduriavimas.
Nedažni (gali pasireikšti 1-10 iš 1000 žmonių)
- gastritas (skrandžio gleivinės uždegimas).
Reti (gali pasireikšti 1-10 iš 10000 žmonių)
- pailgėjęs kraujavimo laikas;
- alerginės reakcijos (bronchospazmas, alerginės odos reakcijos). Jei pasireiškia padidėjusio jautrumo reakcijų, vaisto vartojimą reikia nutraukti;
- edema;
- sumišimas;
- galvos svaigimas;
- klausos sutrikimai (ūžimas ausyse, kuris labai retai gali baigtis kurtumu);
- svaigulus (vertigo);
- virškinimo trakto uždegimas, erozija, skrandžio opa, peptinės opos paūmėjimas;
- prakiurimas ar kraujavimas iš virškinimo trakto; kraujavimo rizika didėja su doze.
Labai reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10000 žmonių)
- hematopoezės sutrikimai, įskaitant trombocitopeniją (trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas), nes acetilsalicilo rūgštis slopina trombocitų agregaciją. Esant trombocitopenijai, gali pasireikšti odos ir gleivinių hemoragijos.
Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
- vartojant didelėmis dozėmis, acetilsalicilo rūgštis gali sukelti kraujo krešumo sutrikimus, kaip lėtinės odos ir gleivinės hemoragijos, taip pat pailgėjęs kraujavimo ir krešėjimo laikas;
- hemoraginis vaskulitas (kraujagyslių uždegimas, kurį sukėlė kraujo krešėjimo sutrikimai);
- sloga;
- dusulys;
- bronchospazmas;
- astmos priepuolis;
- purpura (raudona ar purpurinė oda);
- mazginė eritema, daugiaformė eritema;
- Stevens-Johnson sindromas, Lyell sindromas;
- Kvinkės edema.
Net nedidelės acetilsalicilo rūgšties dozės didina kraujavimo riziką.
Gydymas acetilsalicilo rūgštimi gali sukelti ne tik kraujavimą iš virškinimo trakto, bet ir kitų tipų kraujavimą (pvz., po jungine).
Gali pasireikšti inkstų ir šlapimo takų sutrikimai.
Gali pasireikšti edema, padidėjęs kraujospūdis ir širdies nepakankamumas.
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS gali būti susijęs su nedidele padidėjusia širdies priepuolio („miokardo infarkto“) ar insulto rizika.
Pranešama apie pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą, pilvo skausmą, kraują išmatose, kraują vėmaluose, opinį burnos gleivinės uždegimą, kolito ir Krono ligos paūmėjimą.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
5. Pakuotės turinys ir kita informacija
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra acetilsalicilo rūgštis. 1 tabletėje jos yra 500 mg.
- Pagalbinės medžiagos yra bulvių krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė (E460), talkas, citrinų rūgštis monohidratas (E330).
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tabletė yra baltos spalvos (gali būti marmurinio atspalvio), apvalios formos, plokščiu paviršiumi su vagele vienoje pusėje, nuožulniais kraštais.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Vaistas tiekiamas lizdinėse plokštelėse po 10 tablečių. Kartono dėžutėje yra 1 ar 2 lizdinės plokštelės (10 arba 20 tablečių).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Acetilsalicilo rūgštis |
Vaisto stiprumas | 500mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1163 |
Registratorius | AS GRINDEKS, Latvija |
Receptinis | Nereceptinis |
Vaistas registruotas | 2008.06.02 |
Vaistas perregistruotas | 2013.10.18 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS 500 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 500 mg acetilsalicilo rūgšties.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Tabletė yra baltos spalvos (gali būti marmurinio atspalvio), apvalios formos, plokščiu paviršiumi su vagele vienoje pusėje, nuožulniais kraštais.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Nestipraus skausmo malšinimas.
Karščiavimo mažinimas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusiems pacientams ir vyresniems nei 16 metų paaugliams
Vartoti po 1–2 tabletes, bet ne dažniau kaip kas 4 val. Didžiausia paros dozė – 6 tabletės (3 g).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo ar lengvas kepenų funkcijos sutrikimas, vaistinio preparato reikia vartoti atsargiai. Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti pacientams, sergantiems sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu (žr. 4.3 skyrių).
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti pacientams, sergantiems sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu (žr. 4.3 skyrių). Vartoti atsargiai esant nekontroliuojamai hipertenzijai, taip pat natrio ir vandens susilaikymui organizme, dėl kraujavimo iš virškinimo trakto padidėjusio pavojaus bei esant kraujagyslių sutrikimams (žr. 4.4 skyrių).
Senyviems pacientams
Senyvi pacientai turėtų vengti ilgesnio acetilsalicilo rūgšties vartojimo dėl kraujavimo iš virškinimo trakto pavojaus (žr. 4.4 skyrių). Senyviems pacientams gali tekti koreguoti dozę.
Tikslių dozavimo rekomendacijų nėra, dozė turi būti koreguojama individualiai.
Vaikų populiacija
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 16 metų paaugliams (žr. 4.3 skyrių).
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Siekiant sumažinti virškinimo trakto dirginimą, vaisto reikėtų vartoti valgant ar užgerti dideliu kiekiu vandens.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, kitiems salicilatams arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti pacientams, kuriems acetilsalicilo rūgštis, kiti salicilatai arba nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) anksčiau buvo sukėlę astmos priepuolį, dilgėlinę ar ūminį rinitą.
- Aktyvi, anksčiau pasireiškusi ar pasikartojanti peptinė opa ir (arba) kraujavimas (du ar daugiau patvirtinti išopėjimo ar kraujavimo epizodai).
- Anksčiau pasireiškęs kraujavimas iš virškinimo trakto ar jo perforacija, susijusi su ankstensniu NVNU vartojimu.
- Hemoraginė diatezė, koaguliacijos sutrikimai pvz., hemofilija ir trombocitopenija.
- Kartu su geriamaisiais antikoaguliantais (pvz., heparinu ir kumarinais), antitrombocitiniais preparatais (pvz., klopidogreliu), jei yra buvusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
- Sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas.
- Sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas.
- Sunkus širdies nepakankamumas.
- Gliukozės 6-fosfato dehidrogenazės trūkumas.
- Kartu vartojama 15 mg ar daugiau per savaitę metotreksato.
- Paskutinieji trys nėštumo mėnesiai ir žindymo laikotarpis.
- Jaunesni nei 16 metų vaikai ir paaugliai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Norint išvengti perdozavimo, reikia patikrinti, ar kartu vartojamų vaistinių preparatų sudėtyje nėra acetilsalicilo rūgšties.
Kartu su kitais NVNU, įskaitant selektyvius ciklooksigenazės-2 inhibitorius, ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS vartoti nerekomenduojama.
Kiti NVNU gali padidinti acetilsalicilo rūgšties sukeliamus šalutinius poveikius. Paprastai pacientams, kuriems anksčiau yra pasireiškusios padidėjusio jautrumo acetilsalicilo rūgščiai ar bet kokiam kitam NVNU reakcijos, patariama vengti visų NVNU.
Nepageidaujamą poveikį galima sumažinti gydant mažiausia simptomus kontroliuojančia doze ir kiek galima trumpiau (žr. informaciją apie virškinimo trakto ir širdries ir kraujagyslių riziką žemiau).
Kraujavimas iš virškinimo trakto, išopėjimas ir perforacija
Kraujavimas iš virškinimo trakto, jo išopėjimas ar perfoaracija, kurie gali būti mirtini, registruojami bet kuriuo gydymo metu, vartojant visus NVNU su ar be įspėjamųjų simptomų ar praeityje buvusiais sunkiais virškinimo trakto sutrikimais.
Didinant NVNU dozę, pacientams, kuriems praeityje buvo opa, ypač komplikuota kraujavimu arba perforacija, senyviems žmonėms ir tikėtina, esant Helicobacter pylori infekcijai, kraujavimo iš virškinimo trakto, virškinimo trakto išopėjimo ar prakiurimo rizika yra didesnė (žr. 4.3 skyrių). Tokius pacientus reikia pradėti gydyti mažiausia tinkama vaistinio preparato doze. Šiems pacientams reikia apsvarstyti gydymo derinimą su apsaugančiais preparatais (pvz., mizoprostoliu arba protonų siurblio inhibitoriais), taip pat pacientams, vartojantiems kartu nedideles aspirino dozes arba kitus vaistinius preparatus, galinčius padidinti virškinimo trakto pažeidimų riziką (žr. žemiau ir 4.5 skyrių).
Pacientai, kuriems praeityje pasireiškė toksinis poveikis virškinimo traktui, ypač senyvi, turi pranešti, jeigu atsiranda kokių nors neįprastų virškinimo sutrikimų (ypač kraujavimas iš virškinimo trakto).
Pacientams reikia nurodyti laikytis atsargumo, jei kartu vartoja vaistinių preparatų, galinčių padidinti išopėjimo ar kraujavimo riziką, pvz., geriamųjų kortikosteroidų, tokių antikoaguliantų kaip varfarinas, selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių arba tokių antitrombocitinių medžiagų kaip acetilsalicilo rūgštis (žr. 4.5 skyrių).
Tiems pacientams, kurie vartoja ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS ir kuriems prasideda virškinimo trakto kraujavimas ar išopėjimas, gydymą reikia nedelsiant nutraukti.
Atsargiai reikia skirti NVNU pacientams, kuriems buvo virškinimo trakto ligų praeityje (opinis kolitas, Krono liga), nes šios ligos gali paūmėti (žr. 4.8 skyrių).
Poveikis širdies bei galvos smegenų kraujagyslėms
Klinikinių tyrimų ir epidemiologinisi duomenys rodo, kad kai kurie NVNU (ypač vartojami didelėmis dozėmis ir ilgalaikio gydymo metu) gali būti susiję su nedidele padidėjusia arterinių trombozės atvejų (pavyzdžiui miokardo infarkto ar insulto) rizika. Duomenų, kad šią acetilsalicilo rūgšties riziką būtų galima atmesti, nepakanka.
Prieš pradedant gydymą pacientams su praeityje pasireiškusia hipertenzija ir (arba) širdies nepakankamumu, reikia atsargumo priemonių, nes yra pranešimų apie skysčių susilaikymą, hipertenziją ir edemą, susijusius su NVNU vartojimu.
Acetilsalicilo rūgšties nutraukimo sindromas gali žymiai padidinti sunkių tromboembolinių komplikacijų riziką. Reikia nutraukti acetilsalicilo rūgšties vartojimą likus kelioms dienoms iki chirurginės operacijos.
Piktnaudžiavimas sudėtiniais vaistiniais preparatais nuo skausmo, kurių sudėtyje yra acetilsalicilo rūgšties, siejamas su analgetikų sukelta nefropatija. Inkstų pažeidimai, terapinėmis dozėmis vartojant tik acetilsalicilo rūgšties, pasireiškia retai. Reikia vengti natrio ir vandens susilaikymo.
Acetilsalicilo rūgšties sukeltas kepenų pažeidimas paprastai yra grįžtamas, nutraukus vaistinio preparato vartojimą.
Kvėpavimo takų liga, kurią pasunkina acetilsalicilo rūgštis, siejama su sunkia astma ir acetilsalicilo rūgštis gali pasunkinti astmą, paprastai sukeliant sunkų ir staigų priepuolį. Pacientams, kuriems anksčiau yra pasireiškusi padidėjusio jautrumo acetilsalicilo rūgščiai ar bet kuriam kitam NVNU reakcija, reikia vengti visų NVNU.
Senyviems pacientams nepageidaujamos NVNU reakcijos pasireiškia dažniau, ypač kraujavimas iš virškinimo trakto ir perforacija, kurie gali būti mirtini (žr. 4.2 skyrių).
Būtinas atidus gydymo stebėjiamas, jeigu yra metroragija ar menoragija (gali sustiprėti menstruacinis kraujavimas ir pailgėti menstruacijos).
Acetilsalicilo rūgšties analgezinės dozės slopina šlapimo rūgšties išskyrimą ir didina jos koncentraciją kraujyje.
Nerekomenduojama vartoti kartu su:
- geriamaisiais antikoaguliantais, jei skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos nėra buvę;
- nesteroidiniais vaistiniais preparatais nuo uždegimo;
- mažos molekulinės masės heparinų, su jais susijusių vaistinių preparatų ir nefrakcionuotų heparinų gydomosiomis (senyviems pacientams – bet kokiomis) dozėmis;
- pemetreksedu – pacientams, kurių inkstų funkcija silpna arba vidutinė (kreatinino klirensas – 45‑80 ml/min.);
- tiklopidinu;
- šlapimo rūgšties išskyrimą skatinančiais vaistiniais preparatais (žr. 4.5 skyrių).
Net mažos acetilsalicilo rūgšties dozės kelias dienas slopina trombocitų funkciją, todėl pacientą reikia perspėti apie su operacijomis (net nedidelėmis, pvz., danties traukimu) susijusio kraujavimo riziką.
Klopidogrelio negalima vartoti kartu su acetilsalicilo rūgštimi (žr. 4.3 skyrių), išskyrus patvirtintas šio derinio indikacijas koronarinio sindromo ūminėje fazėje.
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti pacientams su gliukozės-6-fosfatdehidrogenazės stoka (žr. 4.3 skyrių), nes ji gali sukelti ūmią hemolizinę anemiją.
Labai retai pastebėta sunkių odos reakcijų, kai kurios jų mirtinos, įskaitant eksfoliacinį dermatitą, Stivenso – Džonsono sindromą bei toksinę epidermio nekrolizę, susijusią su NVNU vartojimu (žr. 4.8 skyrių). Pastebėjus pirmuosius odos išbėrimo, gleivinės pažeidimo ar kitus padidėjusio jautrumo požymius, acetilsalicilo rūgšties vartojimą reikia nutraukti.
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 16 metų paaugliams (žr. 4.3 skyrių esant karščiavimui ar virusinei infekcijai dėl Reye sindromo pavojaus, nebent esant specialiam gydymui, pvz., Kawasaki sindromo gydymui.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kontraindikuotini deriniai
- Metotreksatas (dozės >15 mg per savaitę): kartu su acetilsalicilo rūgštimi metotreksato (dozėmis >15 mg per savaitę) vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių). Acetilsalicilo rūgšties ir metotreksato derinys gali padidinti hematologinį toksiškumą dėl acetilsalicilo rūgšties sukelto sumažėjusio metotreksato inkstų klirenso. Pirmomis kombinuoto gydymo savaitėmis kraujo sudėtį reikia tirti kas savaitę. Jei atsiranda net ir silpnas inkstų funkcijos sutrikimas, taip pat ir senyviems pacientams, reikia atidesnio stebėjimo.
- Geriamieji antikoaguliantai: kartu vartoti negalima, jei yra buvusi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
Nerekomenduojami deriniai
- Urikosuriniai preparatai (pvz., probenecidas, sulfinpirazonas): acetilsalicilo rūgštis netralizuoja urikosurinių preparatų poveikį. Šio derinio reikia vengti.
Deriniai, reikalaujantys atsargumo arba apsvarstymo
- NVNU: padidėjusi nepageidaujamų poveikių rizika.
- Antikoaguliantai: acetilsalicilo rūgšties vartojimas kartu su fenindionu padidina kraujavimo riziką; acetilsalicilo rūgštis padidina heparino ir kumarinų, pvz. varfarino, antikoaguliacinį poveikį (žr. 4.4 skyrių).
- Antitrombocitiniai preparatai (pvz., klopidogrelis): padidėjusi kraujavimo iš virškinimo trakto rizika (žr. 4.4 skyrių).
- Antidepresantai: padidėjusi kraujavimo rizika, acetilsalicilo rūgšties skiriant kartu su venlafaksinu ar selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI; pvz., sertralinu ar paroksetinu).
- Sibutraminas: padidėjusi kraujavimo rizika.
- Iloprostas: padidėjusi kraujavimo rizika.
- AKF inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių antagonistai: padidėjusi ūmaus inkstų nepakankamumo rizika ir sumažėjęs antihipertenzinis poveikis acetilsalicilo rūgšties vartojant diesnėmis nei 300 mg per parą dozėmis.
- Spironolaktonas: sumažėjęs diurezinis poveikis, jei vartojama kartu su acetilsalicilo rūgštimi.
- Acetazolamidas: vartojimas kartu gali sukelti sunkią acidozę ir padidėjusį toksinį poveikį CNS.
- Gliukokortikoidai: padidėjęs virškinimo trakto išopėjimas ir kraujavimas (žr. 4.4 skyrių). Kartu vartojant gliukokortikoidų, gali mažėti salicilatų koncentracija plazmoje (padidėja acetilsalicilo rūgšties eliminacija). Todėl nutraukus gydymą gliukokortikoidais, vartojant dideles dozes acetilsalicilo rugšties, gali pasireikšti toksinė salicilatų koncentracija plazmoje.
- Zafirlukastas: acetilsalicilo rūgštis padidina zafirlukasto koncetraciją plazmoje.
- Mifepristonas: dėl acetilsalicilo rūgšties gali sumažėti mifepristono poveikis.
- Antidiabetiniai preparatai: acetilsalicilo rūgštis gali stiprinti sulfonilkarbamido hipoglikeminį poveikį.
- Antiepileptikai: acetilsalicilo rūgštis sumažina valproinės rūgšties jungimąsi prie serumo albumino. Kartu vartojant acetilsalicilo rūgšties, galima sustiprinti valproinės rūgšties poveikį.
- Antacidai: dėl šarminio šlapimo gamybos gali padidėti acetilsalicilo rūgšties šalinimas.
- Adsorbentai: kaolinas gali sumažinti acetilsalicilo rūgšties absorbciją.
- Metoklopramidas: pacientams su migrenos sukeltu galvos skausmu, metoklopramidas padidina acetilsalicilo rūgšties absorbcijos greitį, todėl padidina salicilatų koncentraciją plazmoje.
- Alkoholis: padidėjusi kraujavimo iš virškinimo trakto rizika.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas ir vaisingumas
Prostaglandinų sintezės slopinimas gali neigiamai paveikti nėštumą ir (arba) embriono bei vaisiaus vystymąsi. Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu vartojant prostaglandinų sintezės inhibitorius, padidėja persileidimo, širdies sklaidos defektų ir įgimto pilvo sienos defekto rizika. Absoliuti širdies ir kraujagyslių sistemos sklaidos defektų rizika, kuri paprastai būna mažesnė negu 1 %, padidėja iki maždaug 1,5 %. Manoma, kad rizika didėja priklausomai nuo dozės ir gydymo trukmės. Gyvūnams duodant prostaglandinų sintezės inhibitorių nustatyta, kad padaugėjo persileidimų iki implantacijos ir po jos, taip pat embriono ir vaisiaus žuvimo atvejų. Be to, duodant prostaglandinų sintezės inhibitorių organogenezės laikotarpiu, padaugėja įvairių vystymosi sutrikimų, įskaitant širdies ir kraujagyslių sistemos sklaidos defektus.
Pirmąjį ir antrąjį nėštumo trimestrą acetilsalicilo rūgšties skirti negalima, nebent neabejotinai būtina. Jei acetilsalicilo rūgšties vartoja pastoti bandanti moteris arba pirmąjį bei antrąjį nėštumo trimestrą, reikia skirti kuo mažesnę dozę kuo trumpesnį laiką.
Trečiąjį nėštumo trimestrą visi prostaglandinų sintezės inhibitoriai vaisiui gali sukelti:
- toksinį kardiopulmoninį poveikį (su prieš laiką užakusiu vaisiaus arteriniu lataku ir plautine hipertenzija),
- inkstų funkcijos sutrikimą, kuris gali progresuoti iki inkstų nepakankamumo su oligohidramnionu, motinai ir naujagimiui nėštumo pabaigoje gali sukelti:
- galimą kraujavimo laiko pailgėjimą, antiagregacinį poveikį, galintį pesireikšti vartojant net labai mažomis dozėmis,
- gimdos susitraukimų slopinimą, dėl kurio vėluoja ir ilgiau trunka gimdymas.
Todėl trečiojo nėštumo trimestro metu acetilsalicilo rūgšties vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Žindymas
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti žindymo laikotarpiu (žr. 4.3 skyrių), kadangi jos išsiskiria į motinos pieną ir kūdikiui gali pasireikšti Reye sindromas.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
ACETYLSALICYLIC ACID GRINDEKS gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamas poveikis pateikiamas pagal MedDRA organų sistemų klases, nurodant nepageidaujamo poveikio atsiradimo dažnį.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Dažniausiai pastebėtas nepageidaujamas poveikis yra virškinimo traktui.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Reti: pailgėjęs kraujavimo laikas.
Labai reti: hematopoezės sutrikimai (įkaitant trombocitopeniją), nes acetilsalicilo rūgštis slopina trombocitų agregaciją.
Dažnis nežinomas: hipoprotrombinemija (vartojant dideles dozes).
Net nedidelės acetilsalicilo rūgšties dozės didina kraujavimo riziką.
Gydymas acetilsalicilo rūgštimi gali sukelti ne tik kraujavimą iš virškinimo trakto, bet ir kitų tipų kraujavimą (pvz., po jungine).
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: alerginės reakcijos (bronchospazmas, alerginės odos reakcijos), edema, anafilaksinės reakcijos.
Jei pasireiškia padidėjusio jautrumo reakcijų, vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Psichikos sutrikimai
Reti: sumišimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Reti: galvos svaigimas.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Reti: klausos sutrikimai (ūžimas ausyse, kuris retai gali baigtis kurtumu), galvos svaigimas (vertigo).
Širdies sutrikimai
Remiantis klinikinių tyrimų ir epidemiologiniais duomenimis, kai kurių NVNU (ypač didelių dozių ir ilgalaikis vartojimas) gali šiek tiek didinti arterinių trombozių (pavyzdžiui miokardo infarkto ar insulto) pasireiškimo pavojų (žr. 4.4 skyrių).
Kraujagyslių sutrikimai
Dažnis nežinomas: hemoraginis vaskulitas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažnis nežinomas: rinitas, dusulys, bronchospazmas, astmos priepolis.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: dispepsija, pykinimas, vėmimas, viduriavimas.
Nedažni: gastritas.
Reti: gali pasireikšti virškinimo trakto uždegimas, erozija, skrandžio opa, peptinės opos paūmėjimas, perforacija ar kraujavimas iš virškinimo trakto, kurie gali būti mirtini, ypač senyviems pacientams (žr. 4.4 skyrių). Kraujavimo rizika didėja su doze.
Po vaistinio preparato vartojimo pranešama apie pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą, pilvo skausmą, meleną, vėmimą krauju, opinį stomatitą, kolito ir Krono ligos paūmėjimą (žr. 4.4 skyrių).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai reti: buliozinės reakcijos, įskaitant Stivenso – Džonsono sindromą ir Lajeliosindromas, purpura, mazginė eritema, daugiaformė eritema, Kvinkės edema.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Gali pasireikšti inkstų ir šlapimo takų sutrikimai.
Yra pranešimų apie edemą, hipertenziją ir širdies nepakankamumą, susijusius su NVNU gydymu.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Lėtinis apsinuodijimas salicilatais gali būti nenustatytas, nes požymiai ir simptomai yra nespecifiniai. Lengvas lėtinis apsinuodijimas salicilatais ar salicilizmas paprastai pasireiškia pakartotinai vartojant dideles dozes. Simptomai yra galvos svaigimas, ūžimas ausyse, kurtumas, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas ir sumišimas. Juos galima kontroliuoti mažinant dozę.
Ūmus apsinuodijimas (200–400 μg/ml) pasireiškia hiperventiliacija, karščiavimu, neramumu, ketoze, respiracine alkaloze ar metaboline acidoze. Sunkus apsinuodijimas (daugiau kaip 400 μg/ml) yra lydimas dusulio, tremoro, eksikozės, hipertermijos, delyro, raumenų mėšlungio ir komos.
Taip pat gali pasireikšti širdies ir kraujagyslių ir kvėpavimo sistemos nepakankamumas. Letali acetilsalicilo rūgšties dozė suaugusiesiems yra 10 g, vaikams – 3 g.
Gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra. Intoksikacijos gydymas priklauso nuo išgerto vaistinio preparato kiekio, paciento būklės ir klinikinių simptomų. Apsinuodijimo atveju pacientui reikėtų išplauti skrandį. Reiktų skirti aktyvintos anglies. Rūgščių-šarmų ir elektrolitų balansas atstatomas intraveninėmis natrio bikarbonato, kalio chlorido infuzijomis ar diuretikais.
Šlapimo šarminimas didina salicilatų jonizaciją ir mažina jų reabsorbciją inkstų kanalėliuose. Perdozavus turėtų būti stebimas kraujo pH, fosforo, kalio ir bikarbonatų koncentracija.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – nenarkotinis analgetikas ir antipiretikas, ATC kodas – N02BA01.
Acetilsalicilo rūgštis priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei ir pasižymi analgetiniu, antipiretiniu poveikiu, didesnėmis dozėmis – priešuždegiminiu poveikiu, taip pat slopina trombocitų agregaciją.
Veikimo mechanizmas
Acetilsalicilo rūgštis slopina fermentą ciklooksigenazę (COX), dėl to tiesiogiai slopinama prostaglandinų ir tromboksanų biosintezė iš arachidono rūgšties.
Manoma, kad analgetinis, antipiretinis ir priešuždegiminis poveikis pasireiškia dėl COX-2 slopinimo, o dėl tuo pat metu vykstančio COX-1 slopinimo didžiąja dalimi, tačiau ne išimtinai, priklauso nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui. Tarp acetilsalicilo rūgšties sukeliamo COX slopinimo stiprumo ir priešuždegiminio jos aktyvumo yra pagrįstai gera koreliacija. Antipiretinis poveikis priklauso nuo poveikio CNS esantiems temperatūrą reguliuojantiems centrams ir dėl jo sumažėja temperatūra. Acetilsalicilo rūgšties sukeliamas trombocitų agregacijos slopinimas yra susijęs su kraujavimo rizikos padidėjimu.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Per burną pavartota acetilsalicilo rūgštis absorbuojama greitai ir visa. Didžiausia jos koncentracija plazmoje pasiekiama po 10–20 minučių.
Pasiskirstymas
Acetilsalicilo rūgštis greitai verčiama salicilatu audiniuose, kraujyje ir žarnų sienelėse, tačiau pirmųjų 20 minučių laikotarpiu po per burną pavartotos dozės acetilsalicilo rūgštis yra svarbiausia vaistinio preparato forma kraujo plazmoje. Daug (80–90%) acetilsalicilo rūgšties prisijungia prie kraujo plazmos baltymų. Buvo pranešta, kad suaugusių žmonių organizme jos pasiskirstymo tūris yra 170 ml/kg. Didėjant vaistinio preparato koncentracijai kraujo plazmoje, prisijungimo prie baltymų vietos įsotinamos, todėl pasiskirstymo tūris padidėja. Salicilatas greitai pasiskirsto visose organizmo vietose.
Absorbuotas vaistinis preparatas patenka į motinos pieną, smegenų ir sąnarių skystį, praeina pro placentos barjerą.
Biotransformacija
Acetilsalicilo rūgštis metabolizuojama į salicilo rūgštį, o ši – į salicilurinę rūgštį, salicilfenolio gliukuronidą, salicilacetilo gliukuronidą ir kitus metabolitus. Po acetilsalicilo rūgšties oksidacijos susidaro gentizo rūgštis ir jos glicino konjugatas.
Eliminacija
Acetilsalicilo rūgšties eliminacijos pusperiodis trumpas (kelios minutės). Išgėrus 325 mg acetilsalicilo rūgšties, jos aktyvaus metabolito (salicilo rūgšties) eliminacijos pusperiodis yra 2-3 valandos; didesnės acetilsalicilo rūgšties dozės pailgina eliminacijos pusperiodį iki 15-30 valandų. Acetilsalicilo rūgšties eliminacija priklauso daugiausia nuo kepenyse vykstančio metabolizmo. Metabolitai daugiausia išsiskiria su šlapimu.
Šiuo būdu išskiriamas kiekis didėjant dozei didėja, be to, priklauso nuo šlapimo pH: su šarminiu šlapimu išsiskiria maždaug 30% dozės, su rūgštiniu šlapimu - 2% dozės. Salicilatų išsiskiria ir nepakitusių su šlapimu.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancegoriškumo, toksinio poveikio reprodukcijai ir vystymuisi ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Tyrimai su pelėmis ir žiurkėmis neįrodė jokio žymesnio mutageninio ar karcinogeninio acetilsalicilo rūgšties poveikio.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad acetilsalicilo rūgštis turi teratogeninį poveikį.
Toksiškumo tyrimuose su gyvūnais, trumpą ar ilgą laiką skiriant dideles acetilsalicilo rūgšties dozes, buvo nustatytas inkstų pažeidimas; kitų organų pažeidimų nenustatyta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bulvių krakmolas
Mikrokristalinė celiuliozė (E460)
Talkas
Citrinų rūgštis monohidratas (E330)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC ir aliuminio folijos lizdinė plokštelė, kurioje yra 10 tablečių.
Kartono dėžutė, kurioje yra 1 arba 2 lizdinės plokštelės (10 arba 20 tablečių).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Kodėl tu geri tiek daug tablečių?
- Na, taigi šių vaistų galiojimo laikas baigiasi!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?