Latanoprostas, 50µg/ml, akių lašai (tirpalas)
Vartojimas: vartoti ant akių
Registratorius: Medana Pharma SA, Lenkija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Latanoprostas
1. Kas yra Xaloptic ir kam jis vartojamas
Veiklioji Xaloptic medžiaga priklauso vaistinių preparatų, vadinamų prostaglandinais, grupei. Šis vaistas mažina akispūdį, didindamas natūralų akies skysčio nutekėjimą iš akies vidaus į kraujotaką.
Xaloptic vartojamas tam tikram glaukomos tipui, vadinamajai atvirojo kampo glaukomai, ir būklei, vadinamai akies hipertenzija, gydyti. Abiejų šių sutrikimų atvejais yra padidėjęs akispūdis, ir tai galiausiai gali sutrikdyti regėjimą.
Be to, Xaloptic vartojamas visų amžiaus grupių vaikų ir kūdikių akispūdžio padidėjimui ir glaukomai gydyti.
2. Kas žinotina prieš vartojant Xaloptic
Xaloptic galima vartoti suaugusiems vyrams ir moterims (įskaitant senyvus) bei vaikams nuo gimimo iki 18 metų. Xaloptic tyrimai su neišnešiotais (prieš 36 nėštumo savaitę) gimusiais kūdikiais neatlikti.
Xaloptic vartoti negalima:
- jeigu yra alergija latanoprostui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu esate nėščia, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti;
- jeigu žindote kūdikį.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti Xaloptic, pasakykite Jus arba Jūsų vaiką gydančiam gydytojui arba vaistininkui:
- jeigu Jums arba Jūsų vaikui pasireiškia sunki arba sunkiai kontroliuojama astma;
- jeigu Jūs arba Jūsų vaikas vartojate bet kokių kitų akių lašų;
- jeigu Jums arba Jūsų vaikui planuojama atlikti arba atlikta akies chirurginė operacija (įskaitant kataraktos chirurginę operaciją);
- jeigu Jums arba Jūsų vaikui pasireiškia akių sutrikimų (pvz., akies skausmas, dirginimas ar uždegimas, neryškus matymas);
- jeigu Jums arba Jūsų vaikui pasireiškia akių džiūvimas;
- jeigu Jūs nešiojate arba Jūsų vaikas nešioja kontaktinius lęšius. Xaloptic vartoti galima, bet reikia laikytis kontaktinių lęšių nešiojimo instrukcijos, kuri pateikta 3 skyriuje;
- jeigu Jums buvo ar yra virusinė akių infekcija kurią sukėlė herpes simplex virusas (HSV).
Kiti vaistai ir Xaloptic
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote arba Jūsų vaikas vartoja arba neseniai vartojo kitų vaistų (arba akių lašų) arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite Jus arba Jūsų vaiką gydančiam gydytojui arba vaistininkui.
Jei vartojate kitų akių lašų (ypatingai tokių, kurių sudėtyje yra tiomersalio), šių vaistų lašinkite praėjus ne mažiau kaip 5 minutėms po Xaloptic vartojimo.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju.
Prieš pradėdama vartoti šio vaisto, pasitarkite su gydytoju.
Xaloptic nėštumo ir žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant akių lašų, matymas laikinai gali tapti neryškiu. Jei vartojant Xaloptic, pasireiškia minėtas nepageidaujamas poveikis, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų. Kol neįsitikinsite, kaip šis vaistas Jus veikia, vairuoti ir valdyti judančius mechanizmus reikia atsargiai.
Xaloptic sudėtyje yra benzalkonio chlorido
Xaloptic sudėtyje yra konservanto, vadinamo benzalkonio chloridu. Šis konservantas gali dirginti akis ar sukelti akies paviršiaus sutrikimus. Kontaktiniai lęšiai gali absorbuoti benzalkonio chloridą ir gali pakisti minkštųjų kontaktinių lęšių spalva. Todėl venkite kontakto su minkštaisiais lęšiais. Jeigu nešiojate arba Jūsų vaikas nešioja kontaktinius lęšius, juos reikia išimti prieš Xaloptic vartojimą. Pavartojus Xaloptic, vėl įsidėti kontaktinius lęšius galima ne anksčiau kaip po 15 minučių. Instrukcijas kontaktinius lęšius nešiojantiems žmonėms žr. 3 skyriuje.
3. Kaip vartoti Xaloptic
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė Jus arba Jūsų vaiką gydantis gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į Jus ar Jūsų vaiką gydantį gydytoją arba vaistininką.
Kontaktinių lęšių nešiotojams
- Reikia vengti akių lašų kontakto su minkštaisiais kontaktiniais lęšiais.
- Jeigu nešiojate arba Jūsų vaikas nešioja kontaktinius lęšius, juos reikia išimti prieš Xaloptic vartojimą. Pavartojus Xaloptic, vėl įsidėti kontaktinius lęšius į akis galima ne anksčiau kaip po 15 minučių.
Tinkamo vartojimo instrukcijos
Norėdami tinkamai vartoti Xaloptic, laikykitės toliau pateikiamų nurodymų:
- Nusiplaukite rankas, patogiai atsisėskite ar atsistokite.
- Atsukite apsauginį buteliuko dangtelį.
- Pirštu švelniai patraukite žemyn ligos pažeistos akies apatinį voką.
- Laikykite buteliuko viršūnę arti akies, bet nelieskite jos.
- Švelniai suspauskite buteliuką, kad vienas lašas įkristų į akį, ir tuomet paleiskite apatinį voką.
- Pirštu užspauskite vidinį pažeistos akies kampą (prie nosies). Užsimerkite ir laikykite užspaudę 1 minutę.
- Jei gydytojas nurodė, lašinkite vaisto tokiu pat būdu ir į kitą akį.
- Užsukite buteliuko dangtelį.
Dozavimas
Įprasta dozė suaugusiesiems (įskaitant senyvus) ir vaikams yra vienas lašas ant pažeistos akies (pažeistų akių) vieną kartą per parą. Geriausia tai padaryti vakare. Xaloptic vartoti negalima daugiau kaip vieną kartą per parą, nes vartojant dažniau, gali sumažėti gydymo veiksmingumas.
Xaloptic vartokite taip, kaip nurodė Jus arba Jūsų vaiką gydantis gydytojas tol, kol jis nurodys baigti vartojimą.
Ką daryti pavartojus per didelę Xaloptic dozę?
Buteliuką spauskite atsargiai, kad į ligos pažeistą akį įkristų tik vienas lašas.
Jeigu į akį įlašinote per daug akių lašų, tai gali sukelti nedidelį akies dirginimą, akis gali pradėti ašaroti ir parausti. Tai turėtų praeiti, bet jeigu nerimaujate, kreipkitės patarimo į Jus ar Jūsų vaiką gydantį gydytoją.
Jeigu atsitiktinai nurijote arba Jūsų vaikas nurijo Xaloptic, kiek galima greičiau kreipkitės į gydytoją.
Pamiršus pavartoti Xaloptic
Jei pamiršote laiku įlašinti Xaloptic akių lašų, kitą dozę vartokite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Xaloptic
Jeigu norite nutraukti Xaloptic vartojimą, pasakykite Jus arba Jūsų vaiką gydančiam gydytojui.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į Jus ar Jūsų vaiką gydantį gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Toliau pateikiami žinomi šalutiniai poveikiai:
Labai dažnas (gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 žmonių):
- Laipsniškas Jūsų akių spalvos pokytis didėjant rudo pigmento kiekiui spalvotoje akies dalyje, vadinamoje rainele. Jeigu Jūsų akių spalva mišri (mėlynai ruda, pilkai ruda, geltonai ruda ar žaliai ruda), Jūs esate labiau linkęs į šį pokytį, negu žmonės, kurių akys vienspalvės (mėlynos, pilkos, žalios ar rudos). Bet kokiems Jūsų akių spalvos pokyčiams atsirasti gali prireikti metų, nors paprastai jie pastebimi per 8 gydymo mėnesius. Akių spalvos pokytis gali būti ilgalaikis ir labiau pastebimas, jeigu Xaloptic vartojate tik į vieną akį. Manoma, kad problemų, susijusių su akių spalvos pokyčiu, nėra. Nutraukus gydymą Xaloptic akių spalva toliau nesikeičia.
- Akies paraudimas.
- Akies dirginimas (deginimo, smėlio, niežulio jausmas, dilgčiojimas ar svetimkūnio pojūtis akyje).
- Laipsniškas gydytos akies blakstienų ir plaukelių aplink akį pokytis, dažniausiai pasireiškiantis japonams. Tokie pokyčiai yra blakstienų spalvos intensyvėjimas (patamsėjimas), pailgėjimas, sustorėjimas ir skaičiaus padidėjimas.
Dažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 10 žmonių):
- Akies paviršiaus dirginimas ar irimas, akies voko uždegimas (blefaritas), akies skausmas ir jautrumas šviesai (fotofobija).
Nedažnas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 100 žmonių):
- Akies voko patinimas, akies sausmė, akies paviršiaus uždegimas ar sudirginimas (keratitas), neryškus matomas vaizdas ir konjunktyvitas.
- Odos bėrimas.
Retas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 1000 žmonių):
- Rainelės, spalvotosios akies dalies uždegimas (iritas/uveitas), tinklainės patinimas (geltonosios dėmės edema), akies paviršiaus patinimo ar niežėjimo/pažeidimo simptomai, patinimas aplink akis (periorbitalinė edema), blakstienų augimas netinkama kryptimi arba gali pradėti augti papildoma blakstienų eilė.
- Akies voko odos reakcijos, akies voko odos patamsėjimas.
- Astma, astmos pasunkėjimas ir dusulys (dispnėja).
Labai retas (gali pasireikšti mažiau kaip 1 iš 10000 žmonių):
- Anginos pasunkėjimas pacientams sergantiems širdies ligomis, krūtinės skausmas, įdubusių akių išvaizda (akies vagelės pagilėjimas).
Pacientai taip pat pranešė, kad pasireiškė šis šalutinis poveikis: skysčio susikaupimas spalvotosios akies dalieje (rainelės cistos), galvos skausmas, galvos svaigimas, širdies plakimo jutimas (palpitacija), raumenų skausmas, sąnarių skausmas ir besivystanti akies virusinė infekcija, kurią sukėlė herpes simplex virusas (HSV).
Šalutinis poveikis, kuris dažniau pasireiškė vaikams, palyginti su suaugusiaisiais, buvo niežtinti sloga ir karščiavimas.
Labai retais atvejais kai kuriems pacientams, turintiems sunkių akies priekinę dalį gaubiančio skaidraus sluoksnio (ragenos) pažeidimų, atsirado drumzlinų ragenos plotelių dėl gydymo metu susiformavusių kalcio nuosėdų.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Xaloptic
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant buteliuko etiketės ir išorinės kartono dėžutės po „EXP“ arba „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti ir transportuoti šaltai (2 °C – 8 °C).
Negalima užšaldyti.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Atidarytas buteliukas: Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje ir suvartoti per 4 savaites.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Xaloptic sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra latanoprostas. Viename akių lašų (tirpalo) mililitre yra 50 mikrogramų latanoprosto. 2,5 ml akių lašų (tirpalo) (buteliuke) yra 125 mikrogramai latanoprosto.
- Pagalbinės medžiagos yra natrio chloridas (4,1 mg/ml), benzalkonio chloridas (0,2 mg/ml), natrio-divandenilio fosfatas monohidratas, bevandenis dinatrio fosfatas, injekcinis vanduo.
Xaloptic išvaizda ir kiekis pakuotėje
Xaloptic yra bespalvis, skaidrus tirpalas, kuriame beveik nėra dalelių.
Xaloptic galimi pakuotės dydžiai:
1 buteliukas x 2,5 ml
3 buteliukai x 2,5 ml
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Latanoprostas |
Vaisto stiprumas | 50µg/ml |
Vaisto forma | akių lašai (tirpalas) |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant akių |
Registracijos numeris | LT/1/09/1758 |
Registratorius | Medana Pharma SA, Lenkija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2009.10.20 |
Vaistas perregistruotas | 2014.06.13 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Xaloptic 0,005 % akių lašai (tirpalas)
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml akių lašų (tirpalo) yra 50 mikrogramų latanoprosto.
2,5 ml akių lašų (tirpalo) yra 125 mikrogramai latanoprosto.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: 1 ml akių lašų (tirpalo) yra 0,2 mg benzalkonio chlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Akių lašai (tirpalas)
Bespalvis, skaidrus tirpalas, kuriame beveik nėra dalelių; tirpalo pH yra 6,5–6,9, osmoliariškumas 250-300 mOsmol/kg.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Padidėjusio akispūdžio mažinimas pacientams, sergantiems atvirojo kampo glaukoma ir akies hipertenzija.
Padidėjusio akispūdžio mažinimas vaikams ir paaugliams, kurių akispūdis yra padidėjęs arba kurie serga vaikų glaukoma.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartoti akims
Prieš lašinant akių lašų, reikia išsiimti kontaktinius lęšius; juos galima vėl įsidėti po 15 minučių.
Rekomenduojamas dozavimas suaugusiesiems (įskaitant senyvus asmenis)
Rekomenduojama dozė yra po 1 lašą ant pažeistos akies (pažeistų akių) kartą per parą. Optimalus poveikis pasireiškia latanoprosto vartojant vakare.
Latanoprosto negalima vartoti daugiau kaip vieną kartą per parą, kadangi nustatyta, jog vartojant dažniau silpnėja akispūdžio mažinamasis poveikis.
Pamiršus įlašinti vieną dozę, kitą reikia vartoti įprastu laiku.
Siekiant sumažinti galimą vaisto absorbciją į sisteminę kraujotaką, įlašinus latanoprosto, kaip ir bet kurių kitų akių lašų, rekomenduojama vieną minutę laikyti užspaudus ašarų maišelį ties vidiniu akies kampu. Tai reikia daryti iškart po kiekvieno lašo vartojimo.
Vartojant kelis vietinio poveikio vaistinius preparatus akims, laiko tarpas tarp skirtingų vaistų vartojimo turi būti ne trumpesnis kaip 5 minutės.
Vaikų populiacija
Xaloptic akių lašus galima vartoti vaikams dozuojant taip pat, kaip ir suaugusiesiems. Duomenų apie neišnešiotus (prieš 36 nėštumo savaitę) gimusius kūdikius nėra. Duomenų apie jaunesnių kaip vienerių metų kūdikių grupę (4 pacientai) yra labai nedaug (žr. 5.1 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Latanoprostas gali laipsniškai keisti akių spalvą, didindamas rudojo pigmento kiekį rainelėje. Prieš pradedant gydymą šiuo preparatu, pacientą reikia informuoti apie galimą ilgalaikį akių spalvos pakitimą. Vaisto lašinant tik į vieną akį, gali pasireikšti nuolatinė heterochromija.
Akių spalvos pakitimas dažniausiai stebėtas tiems pacientams, kurių rainelės spalva mišri, t.y. rudai mėlyna, rudai pilka, geltonai ruda ar rudai žalia.
Latanoprosto tyrimų metu nustatyta, kad minėtų pokyčių paprastai atsiranda per pirmus 8 gydymo mėnesius, rečiau – antraisiais ar trečiaisiais gydymo metais, o po keturių gydymo metų tokio poveikio atvejų nenustatyta. Rainelės pigmentacijos stiprėjimo progresavimas bėgant laikui mažėja ir penkių metų laikotarpiu tampa stabilus. Pigmentacijos sustiprėjimo poveikis, gydymą tęsiant ilgiau negu penkis metus, netirtas. Atviro 5 metų latanoprosto saugumo tyrimų metu rainelės pigmentacijos sustiprėjimas atsirado 33% pacientų (žr. 4.8 skyrių). Daugeliu atvejų rainelės spalva pakinta nežymiai ir dažnai tai kliniškai nepastebima. Asmenims, kurių rainelės spalva mišri, spalvos pakitimo dažnis svyravo nuo 7 iki 85% atvejų. Dažniausiai rainelės spalva pakito tiems asmenims, kurių rainelė yra geltonai ruda.
Rainelės spalvos pakitimų nestebėta tiems pacientams, kurių akys yra homogeninės mėlynos spalvos. Asmenims, kurių akys yra homogeninės žalios, pilkos ar rudos spalvos, rainelės spalva pakito labai retai.
Rainelės spalvos kitimą lemia padidėjęs melanino kiekis rainelės stromos melanocituose. Šis pokytis nesusijęs su padidėjusiu melanocitų kiekiu. Paprastai aplink vyzdį esanti ruda pigmentacija koncentriškai plinta į akies periferiją, tačiau taip pat gali paruduoti ir visa rainelė ar atskiros jos dalys. Nutraukus vaisto vartojimą, rudojo pigmento kiekis rainelėje daugiau nedidėja. Iki šiol atliktų klinikinių tyrimų duomenimis rainelės spalvos pakitimas nėra susijęs su jokiais kitais akių simptomais ar patologiniais pokyčiais.
Gydymas latanoprostu neturi poveikio rainelės apgamams ir strazdanoms. Klinikinių tyrimų metu nenustatyta, kad pigmentas kauptųsi rainelės trabekulių tinkle arba kurioje nors kitoje priekinės akies kameros vietoje. Remiantis 5 metų klinikine patirtimi galima teigti, kad padidėjusi rainelės pigmentacija neturi jokių neigiamų klinikinių pasekmių, o gydymą latanoprostu galima tęsti ir prasidėjus rainelės pigmentacijai. Tačiau pacientą reikia reguliariai stebėti ir, atsižvelgiant į klinikinę situaciją, vaisto vartojimą galima nutraukti.
Latanoprosto vartojimo pacientams, sergantiems lėtine uždarojo kampo glaukoma, atvirojo kampo glaukoma esant pseudofakijai ar pigmentine glaukoma, patirties yra nedaug. Latanoprosto vartojimo pacientams, sergantiems uždegimine ar neovaskuline glaukoma, uždegimine akių liga patirties nėra. Latanoprostas nekeičia vyzdžio skersmens arba jį keičia mažai, tačiau šio vaisto vartojimo ūminių uždarojo kampo glaukomos priepuolių metu patirties nėra. Todėl, kol nebus sukaupta daugiau klinikinės patirties, latanoprosto minėtais atvejais reikėtų vartoti atsargiai.
Klinikinių tyrimų duomenų apie latanoprosto vartojimą prieš kataraktos operaciją ir po jos yra nedaug. Šiems pacientams latanoprosto reikia skirti atsargiai.
Latanoprostas turi būti vartojamas atsargiai pacientams, kuriems yra buvęs herpetinis keratitas, taip pat latanoprosto negalima vartoti, kai yra aktyvus herpes simplex keratitas ir pacientams, kuriems būna pasikartojantis herpetinis keratitas, ypač susijęs su prostaglandinų analogais.
Buvo geltonosios dėmės edemos atvejų (žr. 4.8 skyrių), daugiausia pacientams, kuriems yra afakija, pseudofakija ir kartu plyšusi užpakalinė lęšiuko kapsulė arba lęšiukas priekinėje kameroje, arba pacientams, kuriems yra žinomų cistoidinės geltonosios dėmės edemos rizikos veiksnių (pvz., diabetinė retinopatija ir tinklainės venos okliuzija). Latanoprosto rekomenduojama atsargiai skirti lęšiuko neturintiems pacientams (afakijos atveju), taip pat kai yra pseudofakija (plyšus užpakalinei lęšiuko kapsulei ar lęšiukui esant priekinėje akies kameroje) bei pacientams, kuriems yra geltonosios dėmės cistoidinės edemos pasireiškimo rizikos veiksnių.
Pacientams, turintiems rizikos veiksnių sirgti iritu ar uveitu, latanoprosto reikia vartoti atsargiai.
Vaisto vartojimo patirties sergantiesiems astma nepakanka, tačiau po vaistinio preparato patekimo į rinką buvo pranešta apie kelis astmos pasunkėjimo ir (arba) dispnėjos atvejus . Todėl, kol nebus sukaupta daugiau patirties, latanoprosto pacientams, sergantiems astma, reikia skirti atsargiai (taip pat žr. 4.8 skyrių).
Pastebėta aplink akis esančios odos srities spalvos pokyčių atvejų. Daugeliu atvejų šių pokyčių pasireiškė japonams. Iki šiol sukaupti vaisto vartojimo duomenys rodo, kad šie odos spalvos pokyčiai nėra nuolatiniai ir kai kuriais atvejais išnyko tęsiant latanoprosto vartojimą.
Latanoprostas gali laipsniškai sukelti gydomos akies blakstienų ir aplink gydomą akį esančios odos srities gyvaplaukių pokyčių; šie pokyčiai gali būti tokie: plaukų pailgėjimas, sustorėjimas, padidėjusi jų pigmentacija, plaukų ar blakstienų pagausėjimas bei neteisinga kryptimi augančios blakstienos. Nutraukus latanoprosto vartojimą, blakstienų pokyčiai yra grįžtami.
Vaikų populiacija
Veiksmingumo ir saugumo duomenų apie jaunesnių kaip vienerių metų kūdikių grupę (4 pacientai) yra labai nedaug (žr. 5.1 skyrių). Duomenų apie neišnešiotus (prieš 36 nėštumo savaitę) gimusius kūdikius nėra.
Chirurginė operacija (pvz., trabekulotomija ar goniotomija) išlieka pirmaeiliu gydymo būdu kūdikiams ir vaikams (nuo 0 iki < 3 metų), kuriems daugiausia pasireiškia pirminė įgimta glaukoma (PĮG).
Ilgalaikis saugumas vaikams iki šiol nenustatytas.
Latanoprosto akių lašų sudėtyje yra benzalkonio chlorido, kuris dažnai naudojamas kaip vaistinių preparatų akims konservantas. Nustatyta atvejų, kad benzalkonio chloridas sukelia taškinę keratopatiją ir (arba) toksinę opinę keratopatiją, taip pat gali sudirginti akis ir keisti minkštųjų kontaktinių lęšių spalvą. Būtina atidžiai stebėti pacientų būklę, kai latanoprosto skiriama dažnai ar ilgą laiką pacientams, kurių akys yra sausos, taip pat tais atvejais, kai yra ragenos pažeidimų. Kontaktiniai lęšiai gali absorbuoti benzalkonio chloridą, todėl prieš Xaloptic vartojimą kontaktinius lęšius reikia išimti ir vėl juos galima įdėti ne anksčiau kaip po 15 minučių (žr. 4.2 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Galutinių duomenų apie sąveiką su kitais vaistiniais preparatais nėra.
Gauta pranešimų apie paradoksinio akispūdžio padidėjimo atvejus, kai pacientui į akis buvo skiriama iš karto dviejų prostaglandinų analogų. Todėl nerekomenduojama kartu skirti dviejų ar daugiau prostaglandinų, prostaglandinų analogų arba prostaglandinų junginių.
Vaikų populiacija
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingumas
Tyrimų su gyvūnais metu jokio latanoprosto poveikio patinų ar patelių vaisingumui nenustatyta (žr. 5.3 skyrių).
Nėštumas
Ar saugu šio vaistinio preparato vartoti nėštumo metu, nenustatyta. Šiam vaistui būdingas farmakologinis poveikis, kuris yra potencialiai pavojingas nėštumo eigai, vaisiui ir naujagimiui. Todėl latanoprosto nėštumo metu vartoti negalima.
Žindymas
Latanoprostas ir jos metabolitai gali išsiskirti su žindyvės pienu. Todėl žindyvėms šio vaistinio preparato vartoti negalima arba jo vartojimo metu žindymą reikia nutraukti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Kaip ir vartojant kitų vaistinių preparatų akims, akių lašai gali laikinai sukelti neryškų matymą. Kol šis poveikis nepraėjo, pacientams vairuoti ar valdyti machanizmus negalima.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dauguma stebėtų nepageidaujamų reiškinių pasireiškia akių sutrikimais. 5 metų trukmės atvirame latanoprosto saugumo tyrime, rainelės spalvos pokyčiai pasireiškė 33 % tyrime dalyvavusių pacientų (žr. 4.4 skyrių). Kiti nepageidaujami reiškiniai akims paprastai būna laikini ir atsiranda tik pavartojus vaisto.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Infekcijos ir infestacijos:
Dažnis nežinomas: herpetinis keratitas.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažnis nežinomas: galvos skausmas, svaigulys.
Akių sutrikimai
Labai dažni: rainelės pigmentacijos sustiprėjimas; silpna arba vidutinio stiprumo junginės hiperemija, akių dirginimas (deginantis, šiurkštumas, niežulys, dilgčiojimas ir svetimkūnio pojūtis); blakstienų ir kūno plaukelių pokytis (pailgėjimas, sustorėjimas, pigmentacija ir kiekio padidėjimas) (daugiausiai pranešimų Japonijoje).
Dažni: trumpalaikės taškinės epitelio erozijos, dažniausiai besimptominės; blefaritas; akies skausmas, fotofobija.
Nedažni: vokų edema; akies sausmė; keratitas; neryškus matomas vaizdas; konjunktyvitas.
Reti: iritas ir (arba) uveitas (daugiausia pacientams, turintiems rizikos veiksnių); geltonosios dėmės edema; simptominė ragenos edema ir erozijos; edema aplink akiduobę; blakstienų augimas neteisinga kryptimi, kartais sukeliantis akių dirginimą; dvigubos blakstienos ant vokų krašto Meibomo liaukų ištekamųjų latakų (distichiazė).
Labai reti: akį supančių audinių ir akies voko pokyčiai, sukeliantys akies voko vagelės pagilėjimą.
Dažnis nežinomas: rainelės cista.
Širdies sutrikimai:
Labai reti: anksčiau buvusios krūtinės anginos pasunkėjimas.
Dažnis nežinomas: palpitacijos.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai:
Reti: astma, astmos paūmėjimas ir dusulys.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai:
Nedažni: odos bėrimas.
Reti: lokali akių vokų odos reakcija; akių vokų odos patamsėjimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai:
Dažnis nežinomas: mialgija; artralgija.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai:
Labai reti: krūtinės ląstos skausmas.
Buvo pranešta apie labai retus ragenos kalcifikacijos atvejus, susijusius su akių lašų, kurių sudėtyje yra fosfatų, vartojimu kai kuriems pacientams, turintiems reikšmingų ragenos pažeidimų.
Vaikų populiacija
Dviejų trumpalaikių klinikinių tyrimų (≤ 12 savaičių trukmės ), kuriuose dalyvavo 93 (25 ir 68) vaikų ir paauglių grupės pacientai, duomenimis, saugumo savybės buvo panašios į suaugusiųjų, o naujų nepageidaujamų reiškinių nenustatyta. Trumpalaikio vartojimo saugumo savybės įvairiuose vaikų pogrupiuose taip pat buvo panašios (žr. 5.1 skyrių). Nepageidaujami reiškiniai, kurie vaikams, palyginus su suaugusiaisiais, pasireiškė dažniau, buvo: nazofaringitas ir karščiavimas.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo simptomai
Perdozavus latanoprosto, gali pasireikšti akies sudirginimas ir junginės hiperemija; kitų nepageidaujamų poveikių akims nežinoma.
Jei pacientas atsitiktinai nurijo latanoprosto, gali būti svarbu žinoti šią informaciją:
Viename buteliuke yra 125 mikrogramai latanoprosto. Daugiau kaip 90% vaisto metabolizuojama pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu. Intraveninės infuzijos būdu skirta 3 mikrogramų/kg kūno svorio dozė sveikiems savanoriams kraujo plazmoje koncentracijos buvo 200 kartų didesnės už tas, kurios būna klinikinio gydymo metu, ir jokių simptomų nesukėlė, tačiau 5,5–10 mikrogramų/kg kūno svorio dozė sukėlė pykinimą, pilvo skausmą, svaigulį, nuovargį, karščio pylimą ir prakaitavimą. Beždžionėms sušvirkštus į veną latanoprosto dozę, siekiančią iki 500 mikrogramų/kg kūno svorio, reikšmingo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai nepastebėta.
Beždžionėms latanoprosto švirkštimas į veną sukėlė praeinantį bronchų spazmą. Tačiau vidutinio sunkumo astma sergantiems pacientams latanoprosto lašinant vietiškai į akis, bronchų spazmas nepasireiškė net skiriant septynis kartus didesnę už terapinę preparato dozę.
Perdozavimo gydymas
Perdozavus latanoprosto, reikia skirti simptominį gydymą.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – glaukomai gydyti vartojami ir vyzdį siaurinantys preparatai, ATC kodas – S01E E01
Preparato veiklioji medžiaga latanoprostas yra prostaglandino F2α analogas, tai selektyvus prostanoidų FP receptorių agonistas, kuris mažina akispūdį didindamas akies skysčio nutekėjimą. Akispūdis žmonėms pradeda mažėti praėjus maždaug 3–4 val. nuo vaisto vartojimo, o didžiausias vaisto poveikis būna po 8–12 val. Akispūdis išlieka sumažėjęs mažiausiai 24 val.
Su gyvūnais atliktų tyrimų ir klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad pagrindinis latanoprosto veikimo mechanizmas yra padidėjęs skysčio nutekėjimas iš gyslainės ir odenos. Žmonėms taip pat nustatytas akies skysčio nutekėjimo sąlygų pagerėjimas (sumažėjęs pasipriešinimas nutekėjimui).
Pagrindinių klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad latanoprostas yra veiksmingas jo skiriant monoterapijai. Be to, atlikta klinikinių tyrimų, kurių metu buvo tiriamas kartu su kitais preparatais vartojamo latanoprosto poveikis. Pastarųjų tyrimų duomenys rodo, kad latanoprosto ir beta adrenoblokatoriaus (timololio) derinys yra veiksmingas. Trumpalaikių (1 ar 2 savaičių trukmės) tyrimų duomenimis, latanoprosto ir kartu vartojamų adrenerginių agonistų (dipivalilepinefrino), geriamųjų karboanhidrazės inhibitorių (acetazolamido) ir, dalinai, cholinerginių agonistų (pilokarpino) poveikis yra suminis.
Klinikinių tyrimų duomenimis, latanoprostas reikšmingai neveikia akių skysčio gamybos. Nenustatyta, kad šis vaistas kaip nors veiktų kraujo ir akies skysčio barjerą.
Tyrimų metu beždžionėms paskyrus gydomąją latanoprosto dozę, preparatas neveikė vidinės akies kraujotakos arba šis poveikis buvo nereikšmingas. Vis dėlto, šio vaisto vartojant vietiškai, gali pasireikšti lengva ar vidutinio sunkumo junginės arba episklerinė hiperemija.
Atliktų fluoresceino angiografijos tyrimų duomenimis, latanoprosto ilgą laiką lašinant į akis beždžionėms, kurioms prieš tai buvo atlikta ekstrakapsulinė lęšiuko pašalinimo operacija, preparato poveikio tinklainės kraujagyslėms nenustatyta.
Trumpalaikis latanoprosto vartojimas nesukėlė fluoresceino prasiskverbimo į užpakalinį akies segmentą žmonėms, kuriems yra pseudofakija.
Vartojant gydomąją latanoprosto dozę, reikšmingo farmakologinio poveikio širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemoms nenustatyta.
Vaikų populiacija
Latanoprosto veiksmingumas vaikams (18 metų ir jaunesniems) įrodytas dvigubai aklu būdu atlikto 12 savaičių trukmės klinikinio tyrimo metu latanoprostą palyginus su timololiu, gydant 107 pacientus, kuriems diagnozuotas akispūdžio padidėjimas ar vaikų glaukoma. Naujagimiai turėjo būti gimę ne anksčiau kaip po 36 nėštumo savaitės. Pacientams buvo lašinta arba 0,005 % latanoprosto lašų vieną kartą per parą, arba 0,5 % (arba laisvai pasirenkant 0,25 % jaunesniems kaip 3 metų pacientams) timololio lašų du kartus per parą. Pirminė veiksmingumo vertinamoji baigtis buvo vidutinis akispūdžio (AS) sumažėjimas 12-tą tyrimo savaitę, palyginti su pradiniu. Vidutinis AS sumažėjimas latanoprosto ir timololio grupėse buvo panašus. Visose tirtose amžiaus grupėse (nuo 0 iki < 3 metų, nuo 3 iki < 12 metų ir nuo12 iki 18 metų) vidutinis AS sumažėjimas 12-tą savaitę latanoprosto grupėje buvo panašus kaip ir timololio grupėje. Vis dėlto veiksmingumo nuo 0 iki < 3 metų amžiaus grupėje duomenys remiasi tik 13 pacientų, kuriems vartotas latanoprostas, duomenimis, o klinikinio vaikų tyrimo duomenimis, keturiems nuo 0 iki < 1 metų amžiaus grupės pacientams reikiamo veiksmingumo nenustatyta. Duomenų apie per anksti (prieš 36 nėštumo savaitę) gimusius kūdikius nėra.
AS sumažėjimas pirminės įgimtos/infantilinės glaukomos (PĮG) pogrupio tiriamiesiems latanoprosto ir timololio grupėse buvo panašūs. Ne PĮG (t. y., juvenilinės atviro kampo glaukomos, afakinės glaukomos) pogrupyje duomenys buvo panašūs į PĮG pogrupio.
Poveikis AS pasireiškė po pirmos gydymo savaitės (žr. lentelę) ir išliko per 12 savaičių tyrimo laikotarpį kaip ir suaugusiesiems.
Lentelė. AS sumažėjimas (mm Hg) 12-tą savaitę aktyvaus gydymo grupėje ir pradinė diagnozė
| Latanoprostas n = 53 | Timololis n = 54 | ||
Pradinis vidutinis (SP) | 27,3 (0,75) | 27,8 (0,84) | ||
Pokytis 12-tą savaitę, palyginti su pradiniu vidurkis†(SP) | -7,18 (0,81) | -5,72 (0,81) | ||
p-reikšmė, palyginti su timololiu | 0,2056 | |||
| PĮG n = 28 | Ne PĮG n = 25 | PĮG n = 26 | Ne PĮG n = 28 |
Pradinis vidutinis (SP) | 26,5 (0,72) | 28,2 (1,37) | 26,3 (0,95) | 29,1 (1,33) |
Pokytis 12-tą savaitę, palyginti su pradiniu vidurkis†(SP) | -5,90 (0,98) | -8,66 (1,25) | -5,34 (1,02) | -6,02 (1,18) |
p-reikšmė, palyginti su timololiu | 0,6957 | 0,1317 |
|
|
SP – standartinė paklaida.
† Rodmuo koreguotas, remiantis kovariantiškumo analizės (angl., an analysis of covariance [ANCOVA]) modeliu.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Latanoprostas (kurio molekulinis svoris 432,58) yra vaisto pirmtakas, izopropilo esteris. Jis pats yra neaktyvus; vaisto pirmtakas hidrolizuojamas ir biologiškai aktyviu tampa virtęs latanoprosto rūgštimi.
Vaisto pirmtakas gerai absorbuojamas pro rageną. Absorbcijos pro rageną metu visas į akies skystį patekęs vaistas yra hidrolizuojamas.
Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad didžiausia vietiškai vartojamo latanoprosto koncentracija akies skystyje susidaro praėjus maždaug 2 val. nuo vartojimo. Beždžionėms vietiškai vartojamas latanoprostas pirmiausia pasiskirsto priekiniame akies segmente, junginėje ir vokuose. Į užpakalinį akies segmentą patenka tik labai mažas preparato kiekis.
Latanoprosto rūgštis akyje beveik nemetabolizuojama. Daugiausia jos metabolizuojama kepenyse. Žmogaus kraujo plazmoje latanoprosto rūgšties pusinės eliminacijos laikas yra 17 min. Su gyvūnais atliktų tyrimų duomenys rodo, kad pagrindiniai metabolitai, 1,2-dinor ir 1,2,3,4-tetranor dariniai, yra biologiškai neveiklūs arba veikia silpnai, ir daugiausia šalinami su šlapimu.
Vaikai
Atviro farmakokinetikos tyrimo metu 22 suaugusių ir 25 vaikų (nuo gimimo iki < 18 metų) grupių pacientų, kuriems diagnozuotas akispūdžio padidėjimas ar glaukoma, plazmoje buvo matuojamos latanoprosto rūgšties koncentracijos. Visų amžiaus grupių pacientai gydyti 0,005 % latanoprosto akių lašais, lašinant po vieną lašą per parą į kiekvieną akį ne trumpiau kaip 2 savaites. Latanoprosto rūgšties sisteminė ekspozicija buvo maždaug 2 kartus didesnė nuo 3 iki < 12 metų amžiaus pacientų grupėje ir maždaug 6 kartus didesnė jaunesnių kaip 3 metų vaikų grupėje, palyginti su suaugusiaisiais, bet išliko plačios saugumo ribos, kad nepasireikštų sisteminis nepageidaujamas poveikis (žr. 4.9 skyrių). Laiko, per kurį atsiranda didžiausia koncentracija plazmoje, visose amžiaus grupėse buvo 5 minutės po dozės pavartojimo. Pusinės eliminacijos iš plazmos laikotarpio mediana buvo trumpa (< 20 minučių) ir panaši vaikams bei suaugusiems pacientams, todėl pusiausvyros apykaitos sąlygomis latanoprosto rūgštis sisteminėje kraujotakoje nesikaupia.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Toksinis latanoprosto poveikis akims ir jo sisteminis toksinis poveikis buvo įvertintas atlikus tyrimus su keliomis gyvūnų rūšimis. Paprastai latanoprostas gerai toleruojamas, sisteminį toksinį poveikį sukelianti dozė yra bent 1 000 kartų didesnė už į akis vartojamą gydomąją dozę.
Nustatyta, kad beždžionėms, kurioms nebuvo atlikta anestezija, paskyrus didelę intraveninę preparato dozę (maždaug 100 kartų didesnę už gydomąją dozę, skaičiuojant kilogramui kūno svorio), pasireiškė kvėpavimo padažnėjimas, kuris gali rodyti trumpalaikį bronchų spazmą. Tyrimų su gyvūnais metu nenustatyta, kad latanoprostas galėtų sukelti padidėjusio jautrumo reakcijų.
Triušiams ir beždžionėms skiriant iki 100 mikrogramų latanoprosto dozę į kiekvieną akį per parą, toksinio poveikio akims nenustatyta (gydomoji dozė yra vidutiniškai 1,5 mikrogramo į akį per parą). Tačiau pastebėta, kad beždžionėms latanoprostas didina rainelės pigmentaciją. Manoma, kad pigmentacijos padidėjimą lemia stimuliuojama melanino sintezė rainelės melanocituose. Jokių proliferacinių pokyčių nepastebėta. Rainelės spalva gali likti pakitusi visam laikui.
Kartotinių dozių toksinio poveikio akims tyrimų duomenys taip pat rodo, kad 6 mikrogramų latanoprosto dozė į kiekvieną akį per parą didina akių vokų plyšį. Šis poveikis yra grįžtamas ir pasireiškia skiriant didesnę dozę nei gydomoji latanoprosto dozė. Žmonėms tokio poveikio nepastebėta.
Atlikti tyrimai neigiamo latanoprosto poveikio atvirkštinės bakterijų mutacijos, pelių limfomos genų mutacijos ir pelių mikrobranduolių mėginių rezultatams neparodė. Atliekant tyrimus su žmogaus limfocitais in vitro, nustatyta chromosomų aberacijų. Panašus poveikis stebėtas ir į ląstelių kultūrą pridėjus prostaglandino F2α (natūralaus žmogaus prostaglandino), todėl manoma, kad tai yra šiai medžiagų grupei specifinis poveikis.
Papildomų in vitro ir in vivo atliktų mutageninio poveikio indukuotos žiurkių DNR sintezės procesams tyrimų rezultatai buvo neigiami. Tai rodo, kad potencialaus mutageninio poveikio latanoprostas nesukelia. Su pelėmis ir žiurkėmis atliktų kancerogeniškumo tyrimų duomenys neigiamo preparato poveikio neparodė.
Su gyvūnais atliktų tyrimų duomenimis, latanoprosto poveikio gyvūnų patinų ir patelių vaisingumui nenustatyta. Tiriant toksinį poveikį žiurkių embrionams nustatyta, kad intraveninės 5 mikrogramų/kg, 50 mikrogramų/kg ir 250 mikrogramų/kg kūno svorio latanoprosto paros dozės embriotoksinio poveikio nesukėlė. Tačiau 5 mikrogramų/kg kūno svorio ir didesnė latanoprosto paros dozė sukėlė dažnesnę triušių embrionų žūtį.
5 mikrogramų/kg kūno svorio latanoprosto paros dozė (maždaug 100 kartų didesnė už gydomąją dozę) sukėlė reikšmingą toksinį poveikį embrionui ir vaisiui, kuris pasireiškė padažnėjusiais vėlyvosios rezorbcijos ir abortų atvejais bei sumažėjusiu vaisiaus kūno svoriu.
Potencialaus teratogeninio preparato poveikio nenustatyta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Natrio chloridas (4,1 mg/ml)
Benzalkonio chloridas (0,2 mg/ml)
Natrio-divandenilio fosfatas monohidratas
Bevandenis dinatrio fosfatas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Tyrimais in vitro nustatyta, kad akių lašus, kurių sudėtyje yra tiomersalio, sumaišius su latanoprosto tirpalu, susidaro nuosėdų. Jei šių vaistų vartojama kartu, laiko tarpas tarp skirtingų vaistų vartojimo turi būti ne trumpesnis kaip 5 minutės.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
Pirmą kartą atidarius talpyklę, vaisto tinkamumo laikas yra 4 savaitės.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ir transportuoti šaltai (2 °C – 8 °C).
Negalima užšaldyti.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Atidarytas buteliukas: Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje ir suvartoti per 4 savaites.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
2,5 ml tūrio akių lašų tirpalas yra tiekiamas sandarioje pakuotėje, kurią sudaro mažo tankio polietileno (MTPE) buteliukas su mažo tankio polietileno (MTPE) lašintuvu ir užsukamuoju dangteliu su didelio tankio polietileno (DTPE) kontroline plomba.
Sandarus buteliukas su etikete yra įpakuotas kartono dėžutėje, kurioje yra pakuotės lapelis.
Xaloptic pakuočių dydžiai:
1 buteliukas x 2,5 ml
3 buteliukai x 2,5 ml
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojas psichiatras pasakoja į ligoninę atvykusiai komisijai:
- O šis ligonis labai sunkus. Įsivaizduoja besąs nemirtingu. Mes jį jau
1873-iųjų gydom...
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?