Alendrono rūgštis, 70mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Accord Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Alendrono rūgštis
1. KAS YRA ALENDRONIC ACID ACCORD IR KAM JIS VARTOJAMAS
Alendronic acid Accord priklauso nehormoninių vaistinių preparatų grupei, vadinamų bisfosfonatais. Alendronic acid Accord apsaugo nuo kaulų retėjimo, kuris atsiranda moterims pomenopauziniu laikotarpiu, ir padeda atnaujinti kaulus. Alendronic acid Accord sumažina stuburo ir šlaunikaulių lūžių riziką.
Kam vartojamos Alendronic acid Accord tabletės
Gydytojas paskyrė Jums Alendronic acid Accord, nes Jūs sergate osteoporoze.
Osteoporozė yra kaulų retėjimas ir silpnėjimas. Ji dažnai pasitaiko moterims po menopauzės. Menopauzė pasireiškia, kai kiaušidės nustoja gaminti moteriškąjį hormoną estrogeną, padedantį išlaikyti kaulus sveikus. Todėl kaulai retėja ir silpsta. Kuo anksčiau prasideda menopauzė, tuo didesnė osteoporozės rizika. Dažniausiai pradinėje stadijoje osteoporozė yra besimptomė. Jos negydant, kaulai gali lūžti. Nors lūžiai dažniausiai sukelia skausmą, stuburo kaulų lūžiai gali likti nepastebėti, kol dėl jų pradeda mažėti ūgis.
Kaulai gali lūžti užsiimant įprasta kasdiene veikla, pvz., keliantis, arba nuo mažiausio sužeidimo, kuris normalaus kaulo nesulaužytų. Dažniausiai pasitaiko šlaunikaulio, stuburo arba riešo kaulų lūžių, o tai gali sukelti ne tik skausmą, bet ir pastebimą deformaciją (sutrikimą) bei neįgalumą (pvz., susikūprinimą arba „našlės kuprą“ ir mobilumo praradimą).
Kaip galima gydyti osteoporozę arba išvengti osteoporozės?
Svarbu atsiminti, kad jeigu Jūs jau sergate osteoporoze, ją galima gydyti ir pradėti niekada nevėlu. Alendronic acid Accord padeda ne tik išvengti kaulų retėjimo, bet ir atnaujina kaulus, kurie gali išretėti, o tai padeda sumažinti stuburo ir šlaunikaulių lūžių pavojų.
Be gydymo Alendronic acid Accord, gydytojas gali rekomenduoti pakeisti gyvenimo būdą, o tai gali palengvinti Jūsų būklę. Tai yra:
Nustoti rūkyti: Pasirodo, rūkymas didina kaulų retėjimo spartą, todėl gali padidėti kaulų lūžių pavojus.
Mankštintis: Kaip ir raumenims, kaulams reikia mankštos, kad būtų sveiki ir stiprūs. Prieš pradėdami mankštintis, pasitarkite su gydytoju.
Valgyti subalansuotą maistą: Jūsų gydytojas gali pasiūlyti Jums laikytis dietos arba vartoti maisto papildus.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ALENDRONIC ACID ACCORD
Alendronic acid Accord tablečių vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) alendrono rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei Alendronic acid Accord medžiagai;
- jeigu turite tam tikrų stemplės (vamzdelis, jungiantis burną su skrandžiu) sutrikimų, pvz., susiaurėjimą arba sunkumą nuryti;
- jei negalite stovėti arba tiesiai sėdėti mažiausiai 30 minučių;
- jei gydytojas Jums sakė, kad Jūsų maža kalcio koncentracija.
Jei manote, kad kuris nors iš šių teiginių tinka Jums, nevartokite šių tablečių. Pasitarkite su gydytoju.
Specialių atsargumo priemonių reikia
Svarbu pasakyti gydytojui prieš pradedant vartoti Alendronic acid Accord tablečių:
- jei sergate inkstų sutrikimais;
- jei jums yra kokia nors alergija;
- jei turite rijimo arba virškinimo sutrikimų;
- Jei gydytojas Jums sakė, kad Jums yra Bareto stemplė (būklė, susijusi su apatinę stemplės dalį jungiančių ląstelių pakitimais)
- jei Jūsų maža kalcio koncentracija;
- jei sergate dantenų ligomis;
- jei Jums planuojama traukti dantį.
Dantų gydymą reikia aptarti su gydytoju prieš pradedant gydymą Alendronic acid Accord tabletėmis, jei Jums yra toliau išvardytos būklės:
- sergate vėžiu;
- nesirūpinate dantimis;
- Jums atliekama chemoterapija arba spindulinė terapija;
- vartojate steroidus;
- sergate dantenų ligomis;
- jeigu rūkote arba anksčiau daug rūkėte (nes tai gali didinti dantų problemas).
Gydymo metu reikia atitinkamai prižiūrėti dantis, kaip rekomendavo stomatologas.
Svarbu gerai prižiūrėti burną gydymo Alendronic acid Accord tabletėmis metu. Gydymo metu turite įprasta tvarka tikrintis dantis ir kreiptis į gydytoją arba dantų gydytoją, jeigu kyla kokių nors problemų burnoje arba dėl dantų, pavyzdžiui: danties iškritimas, skausmas ar patinimas.
Gali pasireikšti stemplės (vamzdelio jungiančio burną su skrandžiu) dirginimas, uždegimas arba išopėjimas dažniausiai kartu su skausmu krūtinėje, rėmeniu, skausmu rijimo metu arba rijimo sutrikimu. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia pacientams, kurie neišgeria pilnos stiklinės vandens ir (arba) kurie atsigula nepraėjus 30 minučių po Alendronic acid Accord tablečių vartojimo. Šie simptomai gali blogėti, jeigu jiems atsiradus, pacientai ir toliau vartoja Alendronic acid Accord tabletes.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Tikėtina, kad kartu vartojami kalcio papildai ir rūgštingumą mažinantys preparatai gali sutrikdyti Alendronic acid Accord tablečių pasisavinimą. Todėl svarbu laikytis patarimų, išvardytų 3 skyriuje „Kaip vartoti Alendronic acid Accord“.
Alendronic acid Accord vartojimas su maistu ir gėrimais
Šis vaistinis preparatas gali sąveikauti su maistu ir gėrimais (taip pat ir su mineraliniu vandeniu), todėl gali veikti silpniau. Svarbu laikytis patarimų, išvardytų 3 skyriuje „Kaip vartoti Alendronic acid Accord“.
Vaikai ir paaugliai
Vaikams ir paaugliams šio vaistinio preparato vartoti draudžiama.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Alendronic acid Accord skirtas tik moterims po menopauzės. Jei esate arba manote, kad galite būti nėščia, arba žindote kūdikį Alendronic acid Accord tablečių vartoti draudžiama.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gauta pranešimų apie vartojantiems Alendronic acid Accord pasireiškusį šalutinį poveikį (įskaitant, neryškų matymą, galvos sukimąsi ir stiprų kaulų, raumenų arba sąnarių skausmą), kuris gali paveikti Jūsų gebėjimą vairuoti arba valdyti mechanizmus. Individualus Alendronic acid Accord poveikis gali skirtis (žr. „Galimas šalutinis poveikis“).
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Alendronic acid Accord medžiagas
Alendronic acid Accord tablečių sudėtyje yra 0,272 g laktozės. Vartojant rekomenduotą dozę, kiekvienoje vaisto dozėje yra 0,272 g laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI ALENDRONIC ACID ACCORD
Alendronic acid Accord tabletes visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gerkite vieną Alendronic acid Accord tabletę vieną kartą per savaitę.
Kad Alendronic acid Accord tablečių vartojimas būtų naudingas, turite laikytis nurodymų.
- Pasirinkite labiausiai tinkančią savaitės dieną. Kiekvieną savaitę gerkite vieną Alendronic acid Accord tabletę Jūsų pasirinktą dieną.
Svarbu atlikti 2), 3), 4) ir 5) veiksmus, kad tabletė greitai pasiektų Jūsų skrandį ir stemplė būtų mažiau dirginama.
- Atsikėlę ryte prieš valgydami bet kokį maistą, gerdami arba vartodami kitą vaistą, nurykite Alendronic acid Accord tabletę užsigerdami pilna stikline paprasto vandens (ne mineralinio vandens) (ne mažiau kaip 200 ml).
- Neužsigerkite mineraliniu vandeniu (gazuotu ar negazuotu).
- Neužsigerkite kava arba arbata.
- Neužsigerkite sultimis arba pienu.
Netraiškykite ir nekramtykite tabletės ir netirpinkite jos burnoje.
- Prariję Alendronic acid Accord tabletę nesigulkite. Likite visiškai stačioje padėtyje (sėdėkite arba stovėkite) mažiausiai 30 minučių ir iki pirmojo Jūsų dienos valgymo.
- Negerkite Alendronic acid Accord tablečių prieš miegą arba dar neatsikėlę ryte.
- Jei Jums sunku nuryti arba rydami jaučiate skausmą, krūtinės skausmą arba naujai atsiradusį ar pasunkėjusį rėmenį, nustokite vartoti Alendronic acid Accord tabletes ir kreipkitės į gydytoją.
- Prariję tabletę, geriau palaukite mažiausiai 30 minučių prieš pradėdami pirmą kartą valgyti arba prieš pradėdami vartoti kitus dienos vaistinius preparatus, pvz., rūgštingumą mažinančius preparatus, kalcio papildus arba vitaminus. Alendronic acid Accord tabletės veiksmingos, tik kai skrandis tuščias.
Postmenopauzinės osteoporozės gydymas. Įprasta dozė yra viena Alendronic acid Accord 70 mg tabletė kartą per savaitę.
Pavartojus per didelę Alendronic acid Accord dozę
Jei atsitiktinai pavartojote per daug tablečių, išgerkite pilną stiklinę pieno ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Nesistenkite išsivemti ir nesigulkite.
Pamiršus pavartoti Alendronic acid Accord
Jeigu praleidote dozę, vieną Alendronic acid Accord tabletę išgerkite, kai tik prisiminsite, kitą rytą. Negalima gerti dviejų tablečių tą pačią parą. Toliau vartokite vieną tabletę per savaitę, kaip suplanuota, Jūsų pasirinktą dieną.
Nustojus vartoti Alendronic acid Accord
Svarbu, kad vartotumėte Alendronic acid Accord tabletes tiek laiko, kiek nurodė gydytojas. Alendronic acid Accord tabletės gali gydyti Jūsų osteoporozę tik tuo atveju, jei vartosite tabletes.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Alendronic acid Accord, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Daugeliui šias tabletes vartojančių žmonių šalutinis poveikis nepasireiškė. Tačiau, kaip ir vartojant bet kokį kitą vaistą gali pasireikšti nepageidaujamų poveikių.
Toliau apibūdinamas šalutinių reiškinių atsiradimo dažnis.
Labai dažni šalutiniai reiškiniai (1 arba daugiau pacientų iš 10 vartojusiųjų).
Dažni šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 10, bet daugiau nei 1 iš 100 vartojusiųjų).
Nedažni šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 100, bet 1 arba daugiau pacientų iš 1000 vartojusiųjų).
Reti šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 1000, bet 1 arba daugiau pacientų iš 10 000 vartojusiųjų).
Labai reti šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 10 000 vartojusiųjų).
Labai dažni šalutiniai reiškiniai (vienam arba daugiau nei 1 iš 10 pacientų):
- kaulų, raumenų ir (arba) sąnarių skausmas, kuris kartais būna stiprus.
Dažni šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 10, bet daugiau nei 1 iš 100 pacientų):
- rėmuo;
- rijimo sutrikimai;
- skausmas rijimo metu;
- stemplės (vamzdelio jungiančio burną su skrandžiu) opa arba prakiurimas, galinti sukelti skausmą krūtinėje, rėmenį arba sunkumą arba skausmą nuryjant bei surandėjimą, dėl kurio stemplė gali susiaurėti;
- raumenų, kaulų ir (arba) sąnarių skausmas;
- pilvo skausmas;
- nemalonus pojūtis skrandyje arba raugėjimas po valgio;
- vidurių užkietėjimas;
- pilnumo arba išsipūtimo pojūtis skrandyje;
- viduriavimas;
- dujų kaupimasis;
- galvos skausmas, svaigulys;
- plaukų slinkimas, niežulys;
- nuovargis, rankų ar kojų tinimas.
Nedažni šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 100, bet 1 arba daugiau iš 1000 pacientų):
- pykinimas;
- vėmimas;
- stemplės arba skrandžio dirginimas ar uždegimas;
- juodos arba į degutą panašios išmatos;
- bėrimas;
- niežulys;
- odos paraudimas;
- neryškus matymas, akies skausmas arba paraudimas;
- į gripą panašūs praeinantys simptomai, pvz., raumenų skausmas, bendras negalavimas ir kartais karščiavimas, dažniausiai gydymo pradžioje;
- skonio sutrikimas.
Reti šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 1000, bet 1 arba daugiau iš 10 000 pacientų):
- alerginės reakcijos, pvz., dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklės patinimas, galintis sukelti kvėpavimo ir rijimo sutrikimų;
- mažos kalcio koncentracijos kraujyje simptomai, pvz., raumenų mėšlungiai arba spazmai ir (arba) dygčiojimo pojūtis pirštuose arba aplink burną;
- skrandžio arba pepsinės opos (kartais sunkios arba kraujuojančios);
- stemplės susiaurėjimas;
- burnos ir (arba) žandikaulio skausmas, patinimas ar opos burnoje, žandikaulio nutirpimas ar sunkumo pojūtis arba danties iškritimas. Tai gali būti žandikaulio pakenkimo (osteonekrozės) požymis, paprastai susijęs su ilgesniu gijimu ar infekcija, dažnai po danties ištraukimo. Jeigu pasireiškia tokie simptomai, kreipkitės į gydytoją arba dantų gydytoją;
- miglotas matymas, akių paraudimas arba skausmas;
- bėrimas, pasunkėjęs pabuvus saulėje;
- stiprus kaulų, raumenų ir (arba) sąnarių skausmas;
- opos burnoje, jei tabletės buvo kramtomos arba čiulpiamos;
- į gripą panašūs praeinantys simptomai, pvz., raumenų skausmas, bendras negalavimas ir kartais karščiavimas, dažniausiai gydymo pradžioje;
- atipiniai šlaunikaulio pogūbriniai ir diafizės lūžiai.
Labai reti šalutiniai reiškiniai (mažiau nei 1 iš 10 000):
- sunkios odos reakcijos.
Po vaisto patekimo į rinką pranešama apie šiuos šalutinius reiškinius (dažnis nežinomas):
- galvos svaigimas;
- sąnarių patinimas;
- nuovargis;
- rankų ir kojų patinimas.
Retais atvejais gali pasireikšti neįprastas šlaunikaulio lūžis, ypač pacientams, kuriems taikomas ilgalaikis osteoporozės gydymas. Jeigu pasireiškia šlaunies, klubo ar kirkšnies skausmas, silpnumas arba diskomfortas, kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti ankstyvas galimo šlaunikaulio lūžio požymis.
Laboratorinių tyrimų rodmenys
Labai dažni: nedidelis laikinas kalcio ir fosfatų koncentracijos kraujyje sumažėjimas, dažniausiai neperžengiantis normos.
Tiksliai papasakokite gydytojui arba vaistininkui apie šiuos arba kitus neįprastus simptomus. Įsidėmėkite, ką Jūs jautėte, kada jie prasidėjo ir kiek tęsiasi.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI ALENDRONIC ACID ACCORD TABLETES
- Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
- Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Alendronic acid Accord tablečių vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
- Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
- Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti kartu su buitinėmis Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Alendronic acid Accord sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra alendrono rūgštis (natrio alendronato pavidalu).
Kiekvienoje tabletėje yra 70 mg alendrono rūgšties (natrio alendronato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos yra bevandenė laktozė, mikrokristalinė celiuliozė (E460),kroskarmeliozės natrio druska ir magnio stearatas.
Alendronic acid Accord išvaizda ir kiekis pakuotėje
Alendronic acid Accord 70 mg tabletės yra baltos arba balkšvos, ovalo formos, abipus išgaubtos, vienoje jų pusėje įspausta „AHI“, o kita pusė lygi.
Alendronic acid Accord 70 mg tabletės tiekiamos OPA/AL/PVC/ALU lizdinėmis plokštelėmis, kuriose yra po 4 arba 12 tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Alendrono rūgštis |
Vaisto stiprumas | 70mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/09/1476 |
Registratorius | Accord Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2009.02.26 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Alendronic acid Accord 70 mg tabletės
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje tabletėje yra 70 mg alendrono rūgšties (natrio alendronato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos: kiekvienoje tabletėje yra 272,070 mg bevandenės laktozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. Farmacinė forma
Tabletė.
Balta arba balkšva, ovalo formos, abipus išgaubta tabletė, vienoje pusėje įspausta „AHI“, o kita pusė lygi.
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Osteoporozės po menopauzės gydymas: stuburo slankstelių ir šlaunikaulių lūžių rizikos mažinimas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Rekomenduojama dozė yra viena 70 mg tabletė vieną kartą per savaitę.
Kad būtų pakankama alendrono rūgšties absorbcija:
Alendrono rūgšties tabletes reikia gerti nevalgius, tik atsikėlus ryte, užsigeriant paprastu vandeniu, mažiausiai 30 minučių iki pirmojo valgio, gėrimo arba kitų vaistų vartojimo. Kiti gėrimai (taip pat ir mineralinis vanduo), maistas ir kai kurie vaistai gali sumažinti alendrono rūgšties absorbciją (žr. 4.5 skyrių).
Kad tabletė lengviau patektų į skrandį ir būtų mažiau dirginama stemplė ar pasireikštų mažiau nepageidaujamų vietinio poveikio reiškinių (žr. 4.4 skyrių):
- Alendrono rūgšties tabletes reikia gerti tik atsikėlus ryte, užsigeriant pilna stikline vandens (ne mažiau nei 200 ml skysčio).
- Pacientams negalima kramtyti, čiulpti ar traiškyti tablečių arba leisti joms ištirpti burnoje, nes burnoje ir ryklėje gali atsirasti opų.
- Pacientai neturėtų gulėti bent 30 minučių po tabletės pavartojimo, iki pirmojo dienos valgymo.
- Išgėrę alendrono rūgšties tabletę pacientai 30 minučių neturėtų gulėti.
- Alendrono rūgšties tablečių negalima vartoti prieš miegą arba neatsikėlus ryte.
Pacientai turėtų vartoti kalcio ir vitamino D, jei jų nepakanka maiste (žr. 4.4 skyrių).
Pagyvenę pacientai
Klinikinių tyrimų metu su amžiumi susijusio alendrono rūgšties veiksmingumo ir saugumo skirtumo nenustatyta. Todėl pagyvenusiems pacientams skiriamos įprastos dozės.
Sutrikusi inkstų funkcija
Jei glomerulų filtracijos greitis (GFG) didesnis nei 35 ml/min., skiriama įprasta dozė. Alendrono rūgšties nerekomenduojama vartoti pacientams, kurių sutrikusi inkstų funkcija ir GFG mažesnis nei 35 ml/min., nes nėra vaisto vartojimo patirties.
Vaikų populiacija (jaunesni kaip 18 metų).
Alendrono rūgšties tyrimai atlikti mažam skaičiui jaunesnių kaip 18 metų pacientų, kuriems buvo diagnozuota osteogenezės nepakankamumas. Duomenų nepakanka, kad būtų galima pagrįsti vartojimą vaikams.
Gliukokortikoidų sukeltos osteoporozės gydymas Alendronic acid Accord 70 mg tabletėmis netirtas.
Optimali osteoporozės gydymo bisfosfonatais trukmė nenustatyta. Reikia periodiškai iš naujo įvertinti tolimesnio gydymo būtinybę, atsižvelgiant į 70 mg alendrono rūgšties dozės vartojimo vieną kartą per savaitę naudą ir galimą riziką kiekvienam pacientui, ypač praėjus 5 ar daugiau vartojimo metų.
4.3 Kontraindikacijos
Alendrono rūgšties tablečių negalima vartoti:
- Jei yra stemplės vystymosi anomalijų ir kitų būklių, lėtinančių stemplės ištuštinimą, pvz., susiaurėjimas arba achalazija.
- Jei pacientas negali tiesiai pasėdėti arba pastovėti bent 30 minučių.
- Jei yra padidėjęs jautrumas alendrono rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
- Jei yra hipokalcemija (žr. 4.4 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Alendrono rūgštis gali vietiškai dirginti viršutinės virškinimo trakto dalies gleivinę. Todėl gali pasunkėti esama liga. Reikia atsargiai skirti vartoti alendrono rūgštį pacientams, kuriems yra viršutinės virškinimo trakto dalies sutrikimų, pvz., disfagija, stemplės liga, gastritas, duodenitas, opos arba anksčiau (praeitais metais) buvusios sunkios virškinimo trakto ligos, pvz., pepsinė opa, aktyvus virškinimo trakto kraujavimas arba kitokia nei prievarčio plastika viršutinės virškinimo trakto dalies chirurginė operacija (žr. 4.3 skyrių). Pacientams, kuriems nustatyta Bareto stemplė, gydytojas kiekvienam pacientui individualiai turi apsvarstyti alendronato naudą ir galimą riziką .
Pranešama apie alendrono rūgštį vartojusius pacientus, kuriems atsirado stemplės reakcijų (kartais sunkių ir reikalaujančių hospitalizacijos), pvz., stemplės uždegimas, stemplės opos ir erozijos, dėl kurių retkarčiais stemplė susiaurėja arba prakiūra. Todėl gydytojai turi atkreipti dėmesį į bet kokius požymius, rodančius galimą stemplės reakciją. Pacientams reikia nurodyti nutraukti alendrono rūgšties vartojimą ir kreiptis medicinos pagalbos, jei jiems pasireiškė stemplės dirginimo simptomų, pvz., rijimo sutrikimas, skausmas ryjant arba skausmas už krūtinkaulio, naujai atsiradęs arba pablogėjęs rėmuo.
Sunkių stemplės nepageidaujamų reiškinių rizika didesnė pacientams, kurie netinkamai vartoja alendrono rūgšties tabletes ir (arba) tiems, kurie tęsė alendrono rūgšties tablečių vartojimą po to, kai jiems išsivystė panašių į stemplės dirginimą simptomų. Svarbu, kad pacientams būtų išaiškinta ir jie suprastų dozavimo instrukcijas (žr. 4.2 skyrių). Reikia informuoti pacientus, kad jei jie nesilaikys šių instrukcijų, gali padidėti stemplės sutrikimų rizika.
Ekstensyvių klinikinių tyrimų metu padidėjusios rizikos nepastebėta, bet po vaisto patekimo į rinką buvo retų pranešimų apie skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, kai kurias iš jų sunkias ir komplikuotas.
Vėžiu sergantiems pacientams, gydytiems alendrono rūgštimi ir pradžioje gydytiems bisfosfonatais į veną, pasireiškė žandikaulio osteonekrozė, daugiausia susijusi su danties traukimu ir (arba) vietine infekcija (įskaitant osteomielitą). Daugelis šių pacientų buvo gydomi chemoterapija ir kortikosteroidais. Osteoporoze sergantiems pacientams, gydytiems bisfosfonatais, taip pat pasireiškė žandikaulio osteonekrozė.
Įvertinant individualią žandikaulio osteonekrozės atsiradimo riziką pacientui, reikia atsižvelgti į toliau išvardytus rizikos veiksnius:
- bisfosfonato potencija (didžiausia zoledrono rūgšties), vartojimo būdas (žr. aukščiau) ir kaupiamoji dozė;
- vėžys, chemoterapija, spindulinis gydymas, kortikosteroidai, rūkymas;
- anksčiau buvusi dantų liga, bloga burnos ertmės priežiūra, periodonto ligos, invazinės dantų procedūros ir blogai priglundantys dantų protezai.
Prieš pradedant gydyti bisfosfonatais pacientus, kurių dantų būklė yra bloga, reikia apsvarstyti galimybę ištirti dantis ir atitinkamai profilaktiškai juos gydyti. Gydymo metu pacientai, jei tik įmanoma, turėtų vengti invazinių dantų procedūrų. Pacientams, kuriems gydymo bisfosfonatais metu išsivystė žandikaulio osteonekrozė, dantų chirurgija gali pabloginti būklę. Nėra duomenų, rodančių, kad gydymo bisfosfonatais nutraukimas sumažina žandikaulio osteonekrozės riziką pacientams, kuriems reikalingos dantų procedūros.
Gydytojas turi atlikti klinikinį įvertinimą, prieš sudarydamas kiekvieno paciento gydymo planą, remdamasis individualiu naudos ir rizikos santykiu.
Gydymo bisfosfonatais metu, visi pacientai turi būti skatinami gerai prižiūrėti burną, reguliariai tikrintis dantis ir pranešti apie visus simptomus burnoje, pavyzdžiui: klibančius dantis, skausmą ar patinimą.
Pranešama apie kaulų, sąnarių ir (arba) raumenų skausmą pacientams, vartojantiems bisfosfonatų. Po vaisto patekimo į rinką šie simptomai retais atvejais buvo sunkūs ir (arba) sukėlė negalią (žr. 4.8 skyrių). Simptomų pradžios laikas įvairus: nuo vienos paros iki kelių mėnesių pradėjus gydymą. Daugeliui pacientų simptomai palengvėjo nutraukus gydymą. Pakeitus vaistą (tuo pačiu vaistu arba kitu bisfosfonatu) simptomai atsinaujino.
Gauta pranešimų apie šlaunikaulio kūno proksimalinės dalies įtampos lūžius (vadinamuosius nepakankamumo lūžius) atsiradusius pacientams, ilgą laiką vartojusiems alendrono rūgšties (dažniausiai lūžiai pasireikšdavo vartojusiems preparato nuo 18 mėnesių iki 10 metų). Lūžiai atsiranda po nedidelės traumos arba be jos. Dalis pacientų kelias savaites arba mėnesius prieš pasireiškiant pilnam šlaunikaulio lūžiui jaučia šlaunies skausmą, dažniausiai susijusį su įtampos lūžių vaizduojamosiomis savybėmis. Abipusiai (bilateraliniai) lūžiai nustatomi dažniau; tačiau bisfosfonatų preparatais gydomus pacientus, kuriems nustatyta ilgalaikių šlaunikaulio kūno lūžių, reikia ištirti ir dėl kontralateralinių šlaunikaulio lūžių. Yra pranešimų apie blogą šių lūžių gyjimą.
Tyrimo metu kiekvienam pacientui su įtampos lūžiu individualiai įvertinus galimą pavojų ir naudą patariama nutraukti bisfosfonatų vartojimą.
Reikia paaiškinti pacientams, kad jeigu jie praleido vieną alendrono rūgšties savaitės dozę, jie turi išgerti vieną tabletę, kai tik prisimins, kitą rytą. Negalima gerti dviejų tablečių tą pačią parą, bet būtina toliau vartoti vieną tabletę per savaitę, kaip suplanuota, jų pasirinktą dieną.
Alendrono rūgšties tablečių nerekomenduojama vartoti pacientams, sergantiems inkstų sutrikimu, kai GFG yra mažesnis nei 35 ml/min. (žr. 4.2 skyrių). Reikia apsvarstyti, ar osteoporozę galėjo sukelti ne estrogenų trūkumas, amžius ir gliukokortikoidai, o kitos priežastys.
Prieš pradedant gydyti alendrono rūgštimi reikia koreguoti hipokalcemiją (žr. 4.3 skyrių). Taip pat reikia veiksmingai gydyti kitus sutrikimus, turinčius įtakos mineralų metabolizmui (pvz., vitamino D trūkumas ir hipoparatirozė). Šiais sutrikimais sergančius pacientus gydant alendrono rūgštimi, reikia stebėti kalcio kraujo serume koncentraciją ir hipokalcemijos simptomus.
Dėl teigiamo alendrono rūgšties poveikio gali padidėti kaulų mineralų koncentracija ir sumažėti kalcio kraujo serume bei fosfatų, ypač gliukokortikoidų vartojantiems pacientams, kuriems yra sumažėjęs kalcio pasisavinimas. Tai dažniausiai būna nedideli ir besimptomiai pokyčiai. Tačiau retais atvejais pranešama apie simptominę hipokalcemiją, kuri kartais būdavo sunki ir dažniau pasireikšdavo esant predisponuojančioms būklėms (pvz., hipoparatirozei, vitamino D trūkumui ir kalcio malabsorbcijai). Ypač svarbu užtikrinti, kad kalcį ir vitaminą D tinkamai vartotų pacientai, gydomi gliukokortikoidais.
Atipiniai šlaunikaulio lūžiai
Gydymo bisfosfonatais metu buvo pranešta apie atipinius pogūbrinius arba diafizės srities šlaunikaulio lūžius, ypač ilgai nuo osteoporozės gydytiems pacientams. Šie skersiniai arba trumpi įstrižiniai lūžiai gali pasireikšti bet kurioje šlaunikaulio dalyje: nuo šiek tiek žemiau šlaunikaulio gumburo esančios srities iki virškrumplinės keteros. Šie lūžiai ištinka po nedidelės traumos arba be jokios traumos, o kai kurie pacientai prieš pasireiškiant pilnam šlaunikaulio lūžiui, kelias savaites arba mėnesius jaučia šlaunies ar kirkšnies skausmą, dažnai susijusį su stresinių lūžiui būdingais radiologiniais požymiais. Dažnai diagnozuojami lūžiai abiejose pusėse, todėl pacientams, kurie gydydamiesi bisfosfonatais patiria šlaunikaulio kūno lūžį, reikia ištirti priešingos pusės šlaunikaulį. Be to, buvo pranešta apie blogą tokių lūžių gijimą. Pacientų, kuriems įtariamas atipinis šlaunikaulio lūžis, gydymas bisfosfonatais turėtų būti apgalvotai nutrauktas, kol pacientui bus įvertintas individualus naudos ir rizikos santykis.
Pacientui reikia patarti, kad gydymo bisfosfonatais metu praneštų apie bet kokį šlaunies, klubo ar kirkšnies skausmą, ir visi pacientai, kuriems pasireiškia tokie simptomai, turi būti pilnai ištirti, įvertinant, ar nėra nepilno šlaunikaulio lūžio.
Pagalbinės medžiagos
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu vartojamas maistas ir gėrimai (taip pat ir mineralinis vanduo), kalcio papildai, rūgštingumą mažinantys preparatai ir kai kurie per burną vartojami preparatai gali turėti įtakos alendrono rūgšties absorbcijai. Todėl pacientai alendrono rūgšties tabletę turi išgerti mažiausiai 30 minučių iki bet kokio kito per burną vartojamojo vaisto pavartojimo (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Kitos kliniškai reikšmingos vaistų sąveikos nepastebėta. Daugelis klinikinių tyrimų metu alendrono rūgštimi gydomų pacientų vartojo estrogenus (į makštį, po oda arba per burną). Jokių nepageidaujamų reiškinių, susijusių su vaistų vartojimu, nenustatyta.
NVNU vartojimas yra susijęs su virškinamojo trakto dirginimu, todėl juos reikia atsargiai vartoti kartu su alendronatu.
Nors specifinių vaistų sąveikos tyrimų neatlikta, klinikinių tyrimų metu alendrono rūgštis buvo vartojama su daugeliu dažniausiai skiriamų vaistų. Šių tyrimų metu klinikinės nepageidaujamos sąveikos neįrodyta.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpis
Duomenų apie alendrono rūgšties vartojimą nėštumo metu nėra. Tyrimų su gyvūnais metu tiesioginio žalingo poveikio nėštumui, embriono ar vaisiaus vystymuisi arba postnataliniam vystymuisi nenustatyta. Alendrono rūgštis vaikingoms žiurkėms sukėlė su hipokalcemija susijusią distociją (žr. 5.3 skyrių). Pagal indikacijas alendrono rūgštį nėštumo metu vartoti draudžiama.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar alendrono rūgšties išsiskiria į žmogaus pieną. Pagal indikacijas alendrono rūgštį žindymo metu vartoti draudžiama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nebuvo atlikta jokių poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų. Tačiau gauta pranešimų apie kai kuriuos alendrono rūgšties nepageidaujamus poveikius, kurie gali paveikti paciento gebėjimą vairuoti arba valdyti mechanizmus. Individualus atsakas į alendrono rūgšties preparatus gali skirtis (žr. 4.8 skyrių).
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Atliekant vienerių metų trukmės klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo osteoporoze sergančios pomenopauzinio laikotarpio moterys, bendri saugumo rodikliai, vartojant alendrono rūgštį po 70 mg (n=519) ir alendrono rūgštį po 10 mg per parą (n=370), buvo panašūs.
Atliekant du trejų metu trukmės beveik identiško plano klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvavo osteoporoze sergančios pomenopauzės laikotarpio moterys (vartojusių alendrono rūgštį po 10 mg n=196, placebą n=397), bendri saugumo rodikliai, vartojant alendrono rūgštį po 10 mg per parą ir placebą, buvo panašūs.
Toliau pateikti nepageidaujami reiškiniai, apie kuriuos tyrėjai pranešė kaip apie galbūt arba tikrai susijusius su vaisto vartojimu. Šie nepageidaujami poveikiai vienerių metų trukmės klinikinio tyrimo metu pasireiškė ³1 % bet kurios grupės tiriamųjų arba trejų metų trukmės tyrimo metu pasireiškė ³1 % pacientų, vartojusių 10 mg alendrono rūgšties per parą, o pasireiškimo dažnis buvo didesnis negu placebo grupėje.
| Vienerių metų tyrimas | Trejų metų tyrimai | ||
Alendrono rūgštis
70 mg vieną kartą per savaitę (n = 519) % | Alendrono rūgštis
10 mg per parą
(n = 370) % | Alendrono rūgštis
10 mg per parą
(n = 196) % | Placebas
(n = 397) % | |
|
|
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
|
|
|
|
pilvo skausmas | 3,7 | 3,0 | 6,6 | 4,8 |
2,7 | 2,2 | 3,6 | 3,5 | |
rūgštinio turinio atpylimas | 1,9 | 2,4 | 2,0 | 4,3 |
pykinimas | 1,9 | 2,4 | 3,6 | 4,0 |
pilvo tempimas | 1,0 | 1,4 | 1,0 | 0,8 |
vidurių užkietėjimas | 0,8 | 1,6 | 3,1 | 1,8 |
0,6 | 0,5 | 3,1 | 1,8 | |
rijimo sutrikimas | 0,4 | 0,5 | 1,0 | 0,0 |
dujų susikaupimas | 0,4 | 1,6 | 2,6 | 0,5 |
0,2 | 1,1 | 0,5 | 1,3 | |
skrandžio opa | 0,0 | 1,1 | 0,0 | 0,0 |
stemplės opa | 0,0 | 0,0 | 1,5 | 0,0 |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
|
|
|
kaulų, raumenų (kaulų, raumenų arba sąnarių) skausmas | 2,9 | 3,2 | 4,1 | 2,5 |
raumenų mėšlungis | 0,2 | 1,1 | 0,0 | 1,0 |
|
|
|
|
|
Nervų sistemos sutrikimai |
|
|
|
|
galvos skausmas | 0,4 | 0,3 | 2,6 | 1,5 |
Apie toliau aprašytus nepageidaujamus reiškinius buvo pranešta klinikinių tyrimų metu ir (arba) po vaisto patekimo į rinką.
Pagal dažnumą nepageidaujami reiškiniai apibūdinami kaip dažni (≥1/100, <1/10), nedažni (≥1/1 000, <1/100), reti (≥1/10 000, <1/1 000) ir labai reti (<1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Imuninės sistemos sutrikimai | Reti: padidėjusio jautrumo reakcijos, įskaitant dilgėlinę ir angioedemą |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Reti: simptominė hipokalcemija, dažnai susijusi su predisponuojančiomis būklėmis§ |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažni: galvos skausmas, svaigulys†
Nedažni: skonio sutrikimas†
|
Akių sutrikimai | Nedažni: akių uždegimas (uveitas, skleritas, episkleritas) |
Ausų ir labirintų sutrikimai
| Dažni: galvos sukimasis† |
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažni: pilvo skausmas, dispepsija, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, dujų kaupimasis, stemplės opa*, rijimo sutrikimas*, pilvo tempimas, rūgštinio turinio atpylimas Nedažni: pykinimas, vėmimas, gastritas, stemplės uždegimas*, stemplės erozijos*, melena†. Reti: stemplės susiaurėjimas*, opos burnoje ir ryklėje*, POK (perforacija, opos, kraujavimas) viršutiniame virškinimo trakte§ |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Dažni: alopecija†, niežulys† Nedažni: bėrimas, paraudimas Reti: bėrimas ir jautrumas šviesai, pavieniai sunkių odos reakcijų atvejai, pvz., Stevens-Johnson‘o sindromas ir toksinė epidermio nekrolizė‡ |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Labai dažni: kaulų, raumenų skausmas (kaulų, raumenų, sąnarių) skausmas, kuris kartais būna stiprus†§ Dažni: patinę sąnariai† Reti: žandikaulio osteonekrozė‡§; proksimalinės šlaunikaulio kūno dalies įtampos lūžiai‡§ |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Dažni: astenija†, periferinė edema† Nedažni: ūminės fazės atsako laikini simptomai (raumenų skausmas, negalavimas ir retkarčiais karščiavimas), susiję su gydymo pradžia†. |
Nepageidaujama reakcija į bisfosfonatų klasės preparatus | Reti: atipiniai šlaunikaulio pogūbriniai ir diafizės lūžiai |
- Žr. 4.4 skyrių.
† Klinikinių tyrimų metu dažnis tiek vaisto tiek placebo vartojusiųjų grupėse buvo panašus.
* Žr. 4.2 ir 4.4 skyrius.
‡ Ši nepageidaujama reakcija buvo nustatyta po vaisto patekimo į rinką. Remiantis atitinkamais klinikiniais tyrimais, nustatyta, kad reakcijos dažnis yra retas.
4.9 Perdozavimas
Perdozavus geriamosios formos, gali pasireikšti hipokalcemija, hipofosfatemija ir viršutinės virškinimo trakto dalies nepageidaujami reiškiniai, pvz., sutrikusi skrandžio veikla, rėmuo, stemplės uždegimas, gastritas arba opa.
Specifinės informacijos apie perdozavimo alendrono rūgštimi gydymą nėra. Kad alendrono rūgštis būtų sujungta, reikia gerti pieno arba vartoti rūgštingumą mažinančių preparatų. Kad nepasireikštų stemplės dirginimas, negalima sukelti vėmimo ir pacientas turėtų pabūti vertikalioje padėtyje.
5. Farmakologinės savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistiniai preparatai, veikiantys kaulų struktūrą ir mineralizaciją, bisfosfonatai, ATC kodas – M05BA04.
Alendronic acid Accord tablečių veiklioji medžiaga – natrio alendronatas – yra bisfosfonatas, slopinantis osteoklastinę kaulų rezorbciją, tačiau be tiesioginio poveikio kaulo formavimuisi.
Ikiklinikiniai tyrimai parodė pirmenybinę alendrono rūgšties lokalizaciją aktyvios rezorbcijos vietose. Osteoklastų aktyvumas užslopintas, bet osteoklastų telkimasis arba prisijungimas yra nepaveikti. Kaulas, susiformavęs gydymo alendrono rūgštimi metu, yra normalios kokybės.
Osteoporozės gydymas pomenopauziniu laikotarpiu
Osteoporozė diagnozuojama, kai jaunų žmonių stuburo arba šlaunikaulio KMT 2,5 SD mažesnis už vidutinį lygį arba yra buvęs patologinis lūžimas, nesusijęs su KMT.
Atliekant vienerių metų trukmės daugiacentrį klinikinį tyrimą, kuriame dalyvavo pomenopauzinio laikotarpio moterys, vartojančios po 70 mg alendrono rūgšties tablečių (n=519) ir vartojančios po 10 mg alendrono rūgšties tablečių (n=370), buvo tiriamas terapinis lygiavertiškumas. Pirmaisiais gydymo metais vidutinis juosmeninės stuburo dalies KMT padidėjo nuo pradinio lygmens 70 mg vieną kartą per savaitę vartojusiųjų grupėje 5,1 % (95 % PI: 4,8, 5,4 %) ir 5,4 % (95 % PI: 5,0, 5,8 %) 10 mg vieną kartą per parą vartojusiųjų grupėje. Vidutinis šlaunikaulio kaklo KMT padidėjo 2,3 % ir 2,9 %, o viso šlaunikaulio atitinkamai 2,9 % ir 3,1 % vartojusiųjų 70 mg vieną kartą per savaitę ir 10 mg vieną kartą per parą vartojusiųjų grupėse. Abiejose tiriamųjų grupėse kitų kaulų KMT padidėjimas buvo panašus.
Atliekant du identiško plano pradinio veiksmingumo (n = 994) ir lūžių prevencijos (angl. Fracture Intervention Trial) (FIT: n = 6459) klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvavo pomenopauzinio laikotarpio moterys, buvo tiriamas alendrono rūgšties poveikis kaulų masei ir lūžių dažniui.
Pradinio veiksmingumo tyrimų metu vidutinis kaulų mineralų tankis (KMT) trečiaisiais metais, palyginti su placebu, padidėjo 10 mg per parą alendrono rūgšties gavusiųjų grupėje: stuburo – 8,8 %, šlaunikaulio kaklo – 5,9 %, šlaunikaulio gūbrio – 7,8 %. Be to, gerokai padidėjo viso kūno KMT. Palyginti su placebu, tarp vartojusiųjų alendrono rūgštį 48 % sumažėjo pacientų (3,2 % vartojusių alendrono rūgštį, palyginti su 6,2 % vartojusių placebą), patyrusių vieną ar daugiau stuburo slankstelių lūžių. Pratęsus šiuos tyrimus dvejais metais, toliau didėjo stuburo ir šlaunikaulio gūbrio KMT, o šlaunikaulio kaklo KMT išliko toks pat.
FIT sudaro du placebu kontroliuojami klinikiniai tyrimai, atlikti kasdien vartojant alendrono rūgštį (dvejus metus kasdien vartojant po 5 mg ir dar vienerius arba dvejus papildomus metus kasdien vartojant po 10 mg) :
· FIT 1: | trejų metų trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 2027 pacientai, patyrę mažiausiai vieną bazinį stuburo slankstelio (kompresinį) lūžį. Šio tyrimo metu alendrono rūgštis sumažino lūžių dažnį: ³ 1 naujų stuburo slankstelių lūžių iki 47 % (7,9 % vartojusiems alendrono rūgštį, palyginti su 15,0 % vartojusių placebą). Be to, gerokai sumažėjo šlaunikaulio lūžių dažnis (1,1 %, palyginti su 2,2 %, 51 % sumažėjimas) |
· FIT 2: | ketverių metų trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 4432 turintys mažesnę kaulų masę, bet nepatyrę jokio stuburo slankstelio lūžio pacientai. Šio tyrimo metu osteoporoze sergančių moterų grupėje (37 % bendrosios populiacijos, atitinka anksčiau pateiktą osteoporozės apibūdinimą) buvo pastebėtas aiškus šlaunikaulio lūžių dažnio (1,0 % vartojusių alendrono rūgštį, palyginti su 2,2 % vartojusių placebą, 56 % sumažėjimas) ir ³ 1 stuburo slankstelio lūžių dažnio skirtumas (2,9 %, palyginti su 5,8 %, 50 % sumažėjimas) |
Vaikų populiacija. Natrio alendronato poveikio tyrime dalyvavo nedaug jaunesnių kaip 18 metų vaikų, kuriems buvo nebaigtinė osteogenezė. Gautų duomenų nepakanka pediatrinių pacientų, kuriems yra nebaigtinė osteogenezė, gydymui paremti.
Laboratorinių tyrimų duomenys
Klinikinių tyrimų duomenimis, buvo stebėtas simptomų nesukeliantis lengvas trumpalaikis kalcio ir fosfatų koncentracijų serume sumažėjimas atitinkamai maždaug 18 % ir 10 % pacientų, vartojančių 10 mg alendrono rūgšties paros dozę, palyginti su maždaug 12 % ir 3 % sumažėjimu, vartojant placebą. Vis dėlto kalcio koncentracijos serume sumažėjimo iki < 8,0 mg/dl (2,0 mmol/l) ir fosfatų koncentracijos serume sumažėjimo iki MAŽESNĖS NEI ARBA LYGIOS (8804)2,0 mg/dl (0,65 mmol/l) dažnis abiejose gydymo grupėse buvo panašus.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Lyginant su į veną vartojama doze, geriamųjų alendrono rūgšties tablečių biologinis prieinamumas moterims buvo 0,64 %, vartojant 5–70 mg iškart po nakties, likus dviem valandoms iki įprastų pusryčių. Biologinis prieinamumas sumažėjo panašiai: 0,46 % ir 0,39 %, kai alendrono rūgštis buvo vartojama likus valandai arba pusvalandžiui iki įprastų pusryčių. Osteoporozės tyrimų metu alendrono rūgšties tabletė buvo veiksminga, vartojant ją mažiausiai 30 minučių iki pirmojo valgymo arba atsigėrimo dienos pradžioje.
Biologinis prieinamumas buvo nereikšmingas, kai alendrono rūgšties tabletė buvo vartojama pusryčių metu arba praėjus ne daugiau kaip dviem valandoms po įprastų pusryčių. Kai kartu su alendrono rūgštimi buvo geriama kavos arba apelsinų sulčių, biologinis prieinamumas sumažėjo 60 %.
Sveikiems asmenims vartojant geriamojo prednizono (20 mg tris kartus per parą penkias paras) alendrono rūgšties geriamosios formos biologinio prieinamumo pokytis buvo kliniškai nereikšmingas (vidutinis padidėjimas nuo 20 % iki 44 %).
Pasiskirstymas
Tyrimai su žiurkėmis parodė, kad alendrono rūgšties tabletė trumpam pasiskirsto minkštuosiuose audiniuose, vartojant 1 mg/kg dozę į veną, bet vėliau greitai pasiskirsto kauluose arba išsiskiria su šlapimu. Vidutinis pastovus pasiskirstymo tūris, išskyrus kaulus, žmonėms yra mažiausiai 28 litrai. Terapinėmis dozėmis vartojamo vaisto koncentracija kraujo plazmoje yra per maža, kad būtų galima ją aptikti (<5 ng/ml). Prisijungimas prie žmogaus plazmos baltymų yra apie 78 %.
Biotransformacija
Alendrono rūgšties metabolizmas gyvūnų arba žmonių organizmuose neįrodytas.
Eliminacija
Vartojant vienkartinę žymėtos 14C alendrono rūgšties tabletės dozę, maždaug 50 % radioaktyvių medžiagų pasišalina per 72 valandas su šlapimu, o išmatose radioaktyvių medžiagų aptikta nedaug arba visai nerasta. Vartojant vienkartinę 10 mg dozę į veną, alendrono rūgšties tabletės inkstų klirensas buvo 71 ml/min. ir sisteminis klirensas neviršijo 200 ml/min. Koncentracija plazmoje sumažėjo daugiau nei 95 % per šešias valandas, pavartojus vaisto į veną. Galutinis pusinės eliminacijos laikotarpis žmonėms ilgesnis nei dešimt metų priklausomai nuo alendrono rūgšties išsiskyrimo iš kaulų. Žiurkėms alendrono rūgštis neišsiskiria per inkstų rūgščių arba bazių transportines sistemas, todėl tikėtina, kad žmonių organizme nebus įtakos kitų vaistų išsiskyrimui per šias sistemas.
Pacientų grupės
Ikiklinikiniai tyrimai parodė, kad kauluose nesikaupiantis vaistas greitai pasišalina su šlapimu. Gyvūnams ilgai leidžiant kumuliacines (iki 35 mg/kg) dozes į veną, vaistinio preparato pasisavinimo kauluose įsotinimas neįrodytas. Nors nėra klinikinių duomenų, tikėtina, kad kaip ir gyvūnų, taip ir žmogaus organizme alendrono rūgšties per inkstus bus išskiriama mažiau, jeigu sutrikusi inkstų funkcija. Todėl pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, kartais gali daugiau alendrono rūgšties kauptis kauluose (žr. 4.2 skyrių).
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Tyrimai su vaikingomis žiurkių patelėmis parodė, kad gydymas alendrono rūgštimi gimdymo metu sukelia su hipokalcemija susijusią distociją. Tyrimų su žiurkėmis metu, vaisto duodant didelėmis dozėmis, nevisiškai sukietėjo vaisiaus kaulai. Ar šis poveikis pasireiškia žmonėms, nežinoma.
6. Farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bevandenė laktozė
Mikrokristalinė celiuliozė (E460)
Kroskarmeliozės natrio druska
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
OPA/AL/PVC/ALU lizdinė plokštelė.
Pakuotėje 4 arba 12 tablečių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
– Daktare, ar mano širdis sveika?
– Na, kaip čia pasakius... Bet galiu jus užtikrinti, kad jos jums pakaks iki pat mirties.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?