Urofolitropinas, 75TV, milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui
Vartojimas: leisti po oda
Registratorius: Ferring Lääkkeet Oy, Suomija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Urofolitropinas
1. Kas yra BRAVELLE ir kam jis vartojamas
BRAVELLE tiekiamas milteliais, kuriuos prieš vartojimą reikia ištirpinti pakuotėje esančiame tirpiklyje. Paruoštas tirpalas leidžiamas po oda.
BRAVELLE sudėtyje yra folikulus stimuliuojančio hormono (FSH). FSH yra natūralus hormonas, gaminamas vyrų ir moterų organizme. Jis padeda normaliai funkcionuoti lyties organams. BRAVELLE sudėtyje esantis FSH yra išskirtas iš moterų, kurioms prasidėjusi menopauzė, šlapimo. Šis hormonas labai išgrynintas ir vadinamas urofolitropinu.
BRAVELLE gydomas nevaisingumas:
- moterų, kurios negali pastoti dėl to, kad kiaušidės negamina kiaušinėlių (įskaitant sergančias policistinių kiaušidžių liga). BRAVELLE gydomos pacientės, kurioms klomifeno citratas buvo neveiksmingas;
- moterų kurioms reikia atlikti dirbtinį apvaisinimą (pvz., apvaisinimą in vitro ir embriono perkėlimą (angl. IVF/ET), gametos perkėlimą į kiaušintakį (angl. GIFT) arba spermos injekciją į citoplazmą (angl. ICSI). BRAVELLE padeda kiaušidėse vystytis daugeliui kiaušinėlių maišelių (folikulų), kuriuose bręsta kiaušinėlis (tai vadinama dauginių folikulų vystymusi).
2. Kas žinotina prieš vartojant BRAVELLE
Prieš gydymą BRAVELLE Jus ir Jūsų partnerį turi ištirti gydytojas, kad galėtų nustatyti nevaisingumo priežastį. Ypač svarbu, kad gydytojas išsiaiškintų, ar nėra kurios nors iš toliau išvardytų būklių, kadangi gali reikėti ir kitokio tinkamo gydymo.
- Per silpnas skydliaukės ar antinksčų aktyvumas.
- Per didelis hormono prolaktino kiekis kraujyje (hiperprolaktinemija).
- Hipofizės (liaukos, esančios ant smegenų kamieno) navikas.
- Pagumburio (smegenų dalies, esančios po smegenų dalimi, kuri vadinama gumburu) navikas.
Jeigu žinote, kad kuri nors iš išvardytų būklių Jums yra, prieš pradėdama vartoti BRAVELLE pasakykite gydytojui
BRAVELLE vartoti negalima:
- jeigu yra alergija urofilitropinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra gimdos, kiaušidžių, krūties, hipofizės ar pagumburio navikas;
- jeigu kiaušidėse yra cistų arba jos padidėjusios (išskyrus policistinių kiaušidžių ligą);
- jeigu yra lytinių organų formavimosi ydų, dėl kurių neįmanomas normalus nėštumas;
- jeigu dėl neaiškių priežasčių kraujuoja iš makšties;
- jeigu yra fibroidiniai gimdos navikai, dėl kurių neįmanomas normalus nėštumas;
- jeigu esate nėščia arba žindote kūdikį;
- jeigu anksti prasidėjo menopauzė.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti BRAVELLE:
- jeigu skauda pilvą;
- jeigu pilvas padidėjo;
- jeigu pykina;
- jeigu vemiate;
- jeigu viduriuojate;
- jeigu padidėjo kūno svoris;
- jeigu sunku kvėpuoti;
- jeigu suretėjo šlapinimasis.
Tokių simptomų atsiradus net ir kelių parų laikotarpiu po paskutinės vaisto dozės suleidimo,
būtina tuoj pat informuoti gydytoją, kadangi jie gali būti didelio kiaušidžių aktyvumo, kuris gali tapti pavojingas, požymis.
Jeigu šie simptomai tampa sunkūs, nevaisingumo gydymas bus nutrauktas ir Jus gydys ligoninėje.
Laikantis rekomenduojamo dozavimo ir sekant vaisto sukeliamą reakciją, šių simptomų atsiradimo galimybė sumažėja.
Minėti simptomai galimi ir nutraukus BRAVELLE vartojimą. Jeigu jų atsiranda, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.
Gydymo šiuo vaistu metu gydytojas lieps Jums tirtis ultragarsu, kartais - atlikti kraujo tyrimą, kad atsižvelgdamas į gautus rezultatus galėtų nustatyti organizmo reakciją į gydymą.
Gydymas hormonais, pvz., BRAVELLE, gali didinti toliau išvardytų būklių atsiradimo riziką.
- Negimdinis nėštumas (vaisius ne gimdoje), jeigu sirgote kiaušintakių liga.
- Persileidimas.
- Daugiavaisis nėštumas (dvynukai, trynukai ir t. t.).
- įgimtos formavimosi ydos (fiziniai naujagimio defektai).
Kai kurioms nuo nevaisingumo gydytoms moterims kiaušidėse ar kituose lyties organuose atsirado navikas. Ar gydymas hormonais, pvz., BRAVELLE, didina jų riziką, dar nežinoma.
Nėščioms moterims dažniau tikėtinas kraujo krešulių atsiradimas venose ar arterijose. Gydymas nuo nevaisingumo šios komplikacijos riziką didina, ypač tuo atveju, jeigu moteriai arba jos kraujo giminaičiams kraujo krešulių yra buvę arba jeigu ji turi antsvorio. Jeigu manote, kad tai Jums tinka, pasakykite gydytojui.
Kiti vaistai ir BRAVELLE
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui.
Kitas vaistas nuo nevaisingumo yra klomifeno citratas. Jeigu BRAVELLE vartojama kartu su klomifeno citratu, poveikis kiaušidėms gali stiprėti.
BRAVELLE tuo pačiu metu galima vartoti kartu su MENOPUR (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti BRAVELLE“).
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumo ir žindymo laikotarpiu BRAVELLE vartoti draudžiama.
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus BRAVELLE trikdyti neturėtų.
BRAVELLE sudėtyje yra natrio
Vienoje BRAVELLE dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t.y. jis beveik neturi reikšmės..
3. Kaip vartoti BRAVELLE
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją.
Moterys, kurioms nėra ovuliacijos (negaminamas kiaušinėlis)
Pradedama gydyti per pirmas 7 mėnesinių ciklo paras (pirma para yra pirma kraujavimo para). Gydoma ne trumpiau kaip 7 paras iš eilės.
Pradinė paros dozė paprastai yra 75 TV (vienas flakonas miltelių). Ją gydytojas gali didinti, atsižvelgdamas į Jūsų reakciją į vaistą, iki didžiausios, t. y. 225 TV (3 flakonai miltelių). Dažniau negu kas 7 paros dozės keisti negalima. Kiekvieną kartą dozę rekomenduojama didinti 37,5 TV (puse flakono miltelių). Daugiau negu 75 TV didinti negalima. Jeigu po 4 gydymo savaičių reakcija į vaistą yra nepakankama, gydymą reikia nutraukti.
Pasireiškus gerai reakcijai, pirmą dieną po paskutinės BRAVELLE dozės injekcijos leidžiama viena 5 000 – 10 000 TV dozė kito hormono, t. y. žmogaus chorioninio gonadotropino (ŽCG). ŽCG injekcijos parą ir paros laikotarpiu po jos pacientei rekomenduojama turėti lytinį aktą, tačiau galima atlikti ir intrauterinį apvaisinimą (suleisti spermą į gimdą). Po ŽCG suleidimo Jus ne trumpiau kaip 2 savaites atidžiai prižiūrės gydytojas.
Gydytojas stebės gydymo BRAVELLE eigą. Atsižvelgęs į sukeliamą reakciją, jis gali nuspręsti gydymą BRAVELLE nutraukti ir ŽCG neleisti. Tokiu atveju iki kitų mėnesinių pradžios lytinių santykių metu Jums reikės naudoti barjerinį kontracepcijos būdu (pvz., prezervatyvą) arba lytinių santykių neturėti.
Moterys, kurios dalyvauja dirbtinio apvaisinimo programoje
Gydant ir gonadotropinus atpalaiduojančio hormono (GAH) agonistais (vaistais, padedančiais veikti GAH), BRAVEELLE pradedama vartoti praėjus maždaug 2 savaitėms nuo gydymo agonistais pradžios. Jeigu GAH nevartojama, BRAVELLE pradedama leisti antrą arba trečią mėnesinių ciklo parą (pirma ciklo para yra pirma kraujavimo para).
BRAVELLE reikia vartoti ne trumpiau kaip 5 paras iš eilės. Pradinė paros dozė paprastai yra 150 – 225 TV (2 arba 3 flakonai miltelių). Ją gydytojas gali didinti atsižvelgdamas į Jūsų reakciją į vaistą iki didžiausios, t. y. 450 TV (6 flakonų miltelių). Daugiau negu 150 TV dozės didinti negalima. Paprastai šiuo vaistu gydoma ne ilgiau kaip 12 parų.
Atsiradus pakankamam kiekiui kiaušinėlių maišelių, Jums suleis vieną ne didesnę kaip 10 000 TV žmogaus chorioninio gonadotropino dozę, kad prasidėtų ovuliacija (kiaušinėlio išsiskyrimas iš folikulo).
Suleidus šio vaisto, ne trumpiau kaip 2 savaites Jus atidžiai prižiūrės gydytojas.
Gydytojas seks gydymo BRAVELLE poveikį. Atsižvelgęs į sukeliamą reakciją jis gali gydymą BRAVELLE nutraukti ir ŽCG neleisti. Tokiu atveju iki kitų mėnesinių pradžios lytinių santykių metu Jums reikės naudoti barjerinį kontracepcijos būdą (pvz., prezervatyvą) arba lytinių santykių neturėti.
VARTOJIMO INSTRUKCIJA
Jeigu gydytojas leis Jums pačiai leisti BRAVELLE, turite laikytis toliau pateiktos instrukcijos.
Pirmą BRAVELLE dozę būtina leisti gydytojui prižiūrint.
BRAVELLE tirpinimas
BRAVELLE tiekiama milteliais, kuriuos prieš injekciją reikia ištirpinti. Skystis, kuriame juos reikia tirpinti, yra BRAVELLE pakuotėje. Miltelius būtina tirpinti tik prieš pat injekciją (taip, kaip nurodyta toliau).
- Tvirtai užmaukite ilgą, storą (tirpinimo ir išsiurbimo) adatą ant švirkšto.
- Perlaužkite ampulės su skysčiu viršutinę dalį.
- Įtraukite visą skystį į švirkštą.
- Smeikite adatą per guminį kamštį į miltelių flakoną ir lėtai į jį suleiskite visą skystį. Leiskite ant flakono sienelės, kad neatsirastų burbuliukų.
- Milteliai turėtų greitai (per 2 min.) ištirpti ir po to atsirasti skaidrus tirpalas.
- Kad milteliai ištirptų, flakoną pasukiokite. Nekratykite, kad neatsirastų burbuliukų. Jeigu tirpalas neskaidrus arba jame yra dalelių, vartoti negalima.
- Tirpalą įtraukite į švirkštą.
Jeigu Jums skirta injekuoti didesnę negu viename flakone esančią dozę, paruoštą tirpalą iš pirmo flakono įtraukite į švirkštą ir suleiskite į antrą miltelių flakoną. Taip iš viso galite tirpinti 6 flakonų miltelius, tačiau tik tokiu atveju, jeigu taip gydytojo skirta.
Jeigu kartu su BRAVELLE Jums skirta vartoti MENOPUR, šiuos du vaistus galima sumaišyti: paruoštą BRAVELLE tirpalą suleisti į MENOPUR miltelių flakoną. Milteliams ištirpus įtraukite tirpalą į švirkštą ir abu vaistus suleiskite kartu (vietoj kiekvieno atskirai).
BRAVELLE suleidimas
- Tirpalą į švirkštą įtraukę, adatą pakeiskite trumpesne ir plonesne (injekcijos adata).
- Kur (į priekinę šlaunies dalį, pilvo plotą ar kt.) vaisto injekuoti, pasakys gydytojas arba slaugytojas.
- Suėmę odos raukšlę, adatą greitu judesiu įsmeikite 90° kūno paviršiui kampu. Stumdami stūmoklį, suleiskite tirpalą, po to adatą ištraukite.
- Adatą ištraukę, užspauskite injekcijos vietą, kad nekraujuotų. Švelnus injekcijos vietos masažas padės tirpalui pasiskirstyti poodyje.
- Į buitines atliekas naudotos įrangos nemeskite. Ją reikia tinkamai sunaikinti.
Ką daryti pavartojus per didelę BREVELLE dozę
Pasakykite gydytojui arba slaugytojai.
Pamiršus pavartoti BREVELLE
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Pasakykite gydytojui arba slaugytojai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Gydymo BRAVELLE metu galimas didelis kiaušidžių aktyvumas, ypač moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių liga. Jo simptomai yra pilvo skausmas, pilvo padidėjimas, vėmimas, viduriavimas, kūno svorio didėjimas, kvėpavimo pasunkėjimas ir šlapinimosi suretėjimas.
Didelio kiaušidžių aktyvumo komplikacija yra kraujo krešulių atsiradimas ir kiaušidžių užsisukimas. Jeigu tokių simptomų atsiranda net ir kelių parų laikotarpiu po paskutinės injekcijos, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Šis vaistas gali sukelti alerginę (padidėjusio jautrumo) reakciją. Jos simptomai gali būti išbėrimas, niežėjimas, gerklės sutinimas ir kvėpavimo pasunkėjimas.
Jeigu kuris nors iš minėtų simptomų pasireiškia, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Labai dažnas (pasireiškia daugiau negu 10 iš 100 gydomų pacienčių) šalutinis poveikis
- Pilvo skausmas
- Galvos skausmas
Dažnas (pasireiškia 1-10 iš 100 gydomų pacienčių) šalutinis poveikis
- Šlapimo takų infekcija
- Gerklės ir nosies uždegimas
- Karščio pylimas
- Pykinimas
- Vėmimas
- Nemalonus pojūtis pilve
- Pilvo padidėjimas
- Viduriavimas
- Vidurių užkietėjimas
- Išbėrimas
- Raumenų spazmai
- Mažojo dubens skausmas
- Per didelė kiaušidžių stimuliacija (didelis aktyvumas)
- Krūtų jautrumas
- Kraujavimas iš makšties
- Išskyros iš makšties
- Skausmas
- Injekcijos vietos skausmas ir reakcija: paraudimas, mėlynė (kraujosruva), sutinimas ir (arba) niežėjimas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arbavaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti BRAVELLE
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25° C temperatūroje. Negalima užšaldyti.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartoninės dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
BRAVELLE sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra urofolitropinas. Kiekviename miltelių flakone yra 82,5 TV labai išgryninto folikulus stimuliuojančio hormono (FSH), urofolitropino. Miltelius ištirpinus pakuotėje esančiame tirpiklyje, kiekviename flakone yra 75 TV FSH.
- Pagalbinės miltelių medžiagos yra laktozė monohidratas, natrio-vandenilio fosfatas heptahidratas, polisorbatas 20, fosfato rūgštis, injekcinis vanduo.
Tirpiklio sudėtis: injekcinis vanduo, vandenilio chlorido rūgštis, natrio chloridas.
BRAVELLE išvaizda ir kiekis pakuotėje
Šis vaistas yra milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui.
Kartoninėje dėžutėje yra 5 arba 10 skaidraus stiklo flakonų, kurių kiekviename yra šviesių miltelių, ir toks pat kiekis skaidraus stiklo ampulių, kurių kiekvienoje yra bespalvio tirpiklio.
Tarptautinis pavadinimas | Urofolitropinas |
Vaisto stiprumas | 75TV |
Vaisto forma | milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biologinis |
Vartojimas | leisti po oda |
Registracijos numeris | LT/1/08/1393 |
Registratorius | Ferring Lääkkeet Oy, Suomija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.12.30 |
Vaistas perregistruotas | 2014.02.26 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
BRAVELLE 75 TV milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekviename miltelių flakone yra 82,5 TV labai išgryninto šlapimo folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) urofolitropino. Miltelius ištirpinus pakuotėje esančiame tirpiklyje, flakone yra 75 TV FSH.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui.
Miltelių išvaizda: liofilizuota, balta arba beveik balta sudžiūvusi masė.
Tirpiklio išvaizda: skaidrus, bespalvis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Moterų nevaisingumo, atsiradusio dėl anovuliacijos, įskaitant policistinių kiaušidžių ligą (PKL), gydymas tuo atveju, jeigu klomifeno citratas buvo neveiksmingas.
Kontroliuojamos kiaušidžių hiperstimuliacijos sukėlimas, siekiant subrandinti kelis folikulus, būtinus dirbtiniam apvaisinimui, pvz., apvaisinimui in vitro ir embriono perkėlimui (angl. IVF/ET), gametos perkėlimui į kiaušintakį (angl. GIFT) bei spermos injekcijai į citoplazmą (angl. ICSI), atlikti.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
BRAVELLE turi pradėti gydyti gydytojas, turintis moterų nevaisingumo gydymo patirties.
Vartojimo metodas
BRAVELLE milteliai tirpinami pakuotėje esančiame tirpiklyje. Paruoštas tirpalas leidžiamas po oda. Miltelius reikia tirpinti prieš pat injekciją. Vengiant leisti didelį kiekį tirpalo, pakuotėje esančiame tirpiklyje galima tirpinti net 6 flakonų miltelius. Jei paruoštas tirpalas yra neskaidrus arba jame yra dalelių, jo leisti negalima.
Paruoštas tirpalas turi būti skaidrus.
Dozavimas
Tos pačios moters ir atskirų moterų kiaušidžių reakcija į egzogeninius gonadotropinus labai kinta, todėl vienodą dozavimo schemą nustatyti neįmanoma. Dozę kiekvienai pacientei reikia nustatyti atskirai, atsižvelgiant į kiaušidžių reakciją, kurią reikia sekti ultragarsu, nors geriau kartu matuoti ir estradiolio kiekį. Galima gydyti vien BRAVELLE arba kartu su gonadotropinus atpalaiduojančio hormono (GAH) agonistais arba antagonistais kontroliuojamai kiaušidžių hiperstimuliacijai sukelti. Šios indikacijos atveju BRAVELLE vartojimo kartu su GAH antagonistais klinikinių tyrimų patirties nesukaupta. Dozavimo ir gydymo trukmės rekomendacijos gali skirtis priklausomai nuo faktinio gydymo protokolo.
Klinikinė gydymo BRAVELLE patirtis kiekvienos indikacijų atveju yra paremta vienu gydymo ciklu.
Nevaisingumas, atsiradęs dėl anovuliacijos (įskaitant PKL)
Gydymo BRAVELLE tikslas yra subrandinti vieną Graafo folikulą, iš kurio kiaušinėlis išsiskiria pavartojus žmogaus chorioninio gonadotropino (ŽCG).
BRAVELLE reikia pradėti gydyti per pirmas 7 mėnesinių ciklo paras. Rekomenduojama pradinė paros dozė yra 75 TV. Ja būtina gydyti ne trumpiau kaip 7 paras. Po to dozę reikia keisti, atsižvelgiant į pacientės reakciją į vaistinį preparatą, t. y. klinikinio sekimo, įskaitant kiaušidžių tyrimo ultragarsu ir estradiolio kiekio matavimo, duomenis. Dažniau negu kas 7 paros jos keisti negalima. Kiekvieną kartą dozę rekomenduojama didinti 37,5 TV. Daugiau negu 75 TV didinti negalima. Didesne negu 225 TV paros doze gydyti negalima. Jeigu po 4 gydymo savaičių organizmo reakcija yra nepakankama, gydymą reikia nutraukti.
Pasireiškus optimaliai organizmo reakcijai, pirmą dieną po paskutinės BRAVELLE dozės injekcijos reikia suleisti vieną 5 000 – 10 000 TV dozę ŽCG. ŽCG injekcijos parą ir paros laikotarpiu po jos pacientei rekomenduojama turėti lytinį aktą, tačiau galima atlikti ir intrauterinį apvaisinimą. Suleidus ŽCG, moterį reikia atidžiai prižiūrėti ne trumpiau kaip 2 savaites.
Pasireiškus per stipriai reakcijai į BRAVELLE, gydymą šiuo vaistiniu preparatu reikia nutraukti, ŽCG neleisti ir pacientei patarti iki kitų mėnesinių pradžios naudoti barjerinį kontracepcijos būdą arba neturėti lytinių santykių (žr. 4.4 skyrių).
Kontroliuojamos kiaušidžių hiperstimuliacijos sukėlimas, siekiant subrandinti kelis folikulus, būtinus dirbtiniam apvaisinimui atlikti
Klinikinių BRAVELLE tyrimų, kurių metu aktyvumui mažinti vartota GAH agonistų, duomenimis, BRAVEELLE reikia pradėti gydyti maždaug per 2 savaites nuo gydymo agonistais pradžios. Rekomenduojama pradinė BRAVELLE paros dozė yra 150 – 225 TV. Ja būtina gydyti mažiausiai 5 paras iš eilės. Tolesnę dozę reikia nustatyti atsižvelgiant į pacientės reakciją į vaistinį preparatą, t. y. klinikinio sekimo, įskaitant kiaušidžių tyrimo ultragarsu arba jo ir kartu estradiolio kiekio matavimo, duomenis, tačiau daugiau negu 150 TV ją didinti nerekomenduojama. Didesne negu 450 TV paros doze gydyti negalima. Gydyti ilgiau negu 12 parų dažniausiai nepatariama.
Jeigu pagal protokolą hipofizės jautrumas nemažinamas, BRAVELLE reikia pradėti gydyti antrą arba trečią mėnesinių ciklo dieną. Tokiu atveju rekomenduojama gydyti didesne doze ir ilgiau negu tuo atveju, kai jautrumas mažinamas GAH agonistais.
Pasireiškus optimaliai organizmo reakcijai, kad folikulai subręstų visiškai ir kiaušinėlis iš jų išsiskirtų reikia suleisti vieną ne didesnę kaip 10 000 TV ŽCG dozę. Jo suleidus, pacientę būtina atidžiai prižiūrėti ne trumpiau kaip 2 savaites. Pasireiškus pernelyg stipriam atsakui į BRAVELLE, gydymą šiuo vaistiniu preparatu reikia nutraukti, ŽCH neleisti ir pacientei patarti iki kitų mėnesinių pradžios naudoti barjerinį kontracepcijos būdą arba neturėti lytinių santykių (žr. 4.4 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
BRAVELLE negalima vartoti, jeigu yra:
- hipofizės ar pagumburio navikas;
- kiaušidžių, gimdos ar krūties karcinoma;
- nėštumo ir žindymo laikotarpis;
- lyties organų hemoragija, kurios priežastys nežinomos;
- padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Toliau išvardytais atvejais tikėtis palankių gydymo rezultatų tikriausiai neįmanoma, todėl BRAVELLE gydyti negalima, jeigu yra:
- pirminis kiaušidžių funkcijos nepakankamumas;
- kiaušidžių cistų ar kiaušidžių padidėjimas ne dėl policistinių kiaušidžių ligos;
- lyties organų formavimosi ydų, dėl kurių nėštumas negalimas;
- fibroidinis gimdos navikas, dėl kurio nėštumas negalimas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
BRAVELLE yra stipraus poveikio gonadotropinis preparatas, galintis sukelti lengvas ir net sunkias nepageidaujamas reakcijas. Juo leidžiama gydyti tik gydytojui, gerai žinančiam, kokios yra nevaisingumo priežastys ir kaip jį gydyti.
Gydymas gonadotropinais reikalauja gydytojų ir pagalbinių sveikatos priežiūros specialistų laiko bei tinkamos sekimo įrangos. Kad gydymas BRAVELLE būtų saugus ir veiksmingas, būtina reguliariai sekti kiaušidžių funkciją ultragarsu, tačiau dar geriau kartu matuoti estradiolio kiekį kraujo serume. Pacienčių reakcija į FSH gali skirtis, kai kurių reakcija gali būti silpna. Atsižvelgiant į gydymo tikslą, reikia gydyti mažiausia veiksminga doze.
Kartotinio gydymo BRAVELLE klinikinių tyrimų neatlikta.
Pirmą BRAVELLE dozę reikia leisti tiesiogiai gydytojui prižiūrint.
Prieš pradedant gydyti reikia tinkamai ištirti poros nevaisingumo priežastis ir išsiaiškinti, ar nėra nėštumo kontraindikacijų. Ypač svarbu nustatyti, ar nėra hipotirozės, antinksčių žievės funkcijos nepakankamumo, hiperprolaktinemijos, hipofizės ar pagumburio naviko, prireikus skirti tinkamą specifinį gydymą.
Pacientėms, kurioms stimuliuojamas folikulų augimas tiek gydant dėl anovuliacijos atsiradusį nevaisingumą, tiek darant dirbtinį apvaisinimą, gali padidėti kiaušidės arba pasireikšti hiperstimuliacija. Šių sutrikimų pasireiškimą galima sumažinti laikantis rekomenduojamo BRAVELLE dozavimo ir atidžiai sekant sukeliamą reakciją. Tiksliai folikulų vystymąsi ir brendimą gali įvertinti tik gydytojas, turintis tokių mėginių analizavimo patirties.
Kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromas (KHS)
KHS skiriasi nuo nekomplikuoto kiaušidžių padidėjimo. Šis sindromas gali pasireikšti savaime ir sunkėti. Jo simptomai yra ženklus kiaušidžių padidėjimas, didelis lytinių steroidų kiekis kraujo serume ir kraujagyslių sienelių laidumo padidėjimas, dėl kurio galimas skysčio kaupimasis pilvaplėvės, pleuros ar perikardo ertmėse.
Jeigu KHS sunkus, galimi tokie simptomai: pilvo skausmas, pilvo padidėjimas, pavojingas kiaušidžių padidėjimas, kūno svorio padidėjimas, dispnėja, oligurija ir virškinimo trakto pažaidos simptomai, įskaitant pykinimą, vėmimą bei viduriavimą. Klinikinio tyrimo duomenys gali būti tokie: hipovolemija, hemokoncentracija, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, ascitas, hemoperitoneumas, skystis pleuros ertmėje, hidrotoraksas, ūminis plaučių distresas ir tromboembolija.
Dėl per stiprios kiaušidžių reakcijos į gonadotropinus KHS pasireiškia retai, išskyrus tuos atvejus, kai ovuliacija skatinama ŽCG. Vadinasi, pasireiškus kiaušidžių hiperstimuliacijai, ŽCG geriausia nevartoti ir pacientei patarti mažiausiai 4 paras lytinių santykių neturėti arba jų metu naudoti barjerinį kontracepcijos būdą. KHS gali greitai progresuoti ir per 24 val. arba kelias paras tapti sunkia būkle, todėl po ŽCG suleidimo moterį reikia prižiūrėti ne trumpiau kaip 2 savaites.
Rekomenduojamos BRAVELLE dozės ir gydymo būdo laikymasis bei atidus pacientės reakcijos į vaistinį preparatą sekimas sumažina KHS ir daugiavaisio nėštumo dažnį (žr. 4.2 ir 4.8 skyrius). Atliekant dirbtinį apvaisinimą, folikulų išsiurbimas prieš ovuliaciją hiperstimuliacijos pasireiškimo dažnį gali sumažinti.
Pastojus KHS gali būti sunkesnis ir trukti ilgiau. Dažniausiai jis pasireiškia gydymą hormonais nutraukus, stipriausias būna 7 – 10 parą po gydymo nutraukimo. Prasidėjus mėnesinėms KHS paprastai išnyksta savaime.
Pasireiškus sunkiam KHS, gydymą gonadotropinais reikia nutraukti, jeigu jais dar gydoma, pacientę stacionarizuoti ir taikyti specifinį šio sindromo gydymą.
Ligonėms, sergančioms policistinių kiaušidžių liga, KHS pasireiškia labai dažnai.
Daugiavaisis nėštumas
Daugiavaisis nėštumas, ypač dažnai, didina nepageidaujamų pasekmių riziką nėštumo ir perinataliniu laikotarpiu.
Moterims, kurioms ovuliacija buvo sukelta gonadotropinais, daugiavaisio nėštumo dažnis yra didesnis negu pastojusioms po fiziologinio lytinio akto. Dažniausiai nėštumas būna dvivaisis. Kad daugiavaisio nėštumo rizika sumažėtų, rekomenduojama atidžiai sekti kiaušidžių reakciją.
Pacientėms, kurioms atliekamas dirbtinis apvaisinimas, daugiavaisio nėštumo rizika priklauso nuo perkeltų embrionų skaičiaus, jų kokybės ir moters amžiaus.
Prieš pradedant šiuo vaistiniu preparatu gydyti pacientę reikia įspėti apie daugiavaisio nėštumo riziką.
Vaisiaus praradimas
Pacientėms, kurioms folikulų augimas stimuliuojamas dėl ovuliacijos nebuvimo arba dirbtinio apvaisinimo, vaisiaus praradimo, t. y. persileidimo arba aborto, dažnis yra didesnis, negu pastojusioms po fiziologinio lytinio akto.
Negimdinis nėštumas
Kiaušidžių liga sirgusioms moterims negimdinio nėštumo rizika yra didesnė tiek pastojus po fiziologinio lytinio akto, tiek po nevaisingumo gydymo. Po IVF procedūros pastojusioms pacientėms negimdinio nėštumo dažnis yra 2 - 5%, kitoms moterims - 1 – 1,5%.
Lyties organų navikai
Moterims, dėl nevaisingumo gydytoms keliais vaistiniais preparatais, buvo kiaušidžių ir kitų lyties organų gerybinių bei piktybinių navikų atvejų. Ar gydymas gonadotropinais didina šių navikų riziką nevaisingoms moterims, neištirta.
Apsigimimai
Moterų, pastojusių po dirbtinio apvaisinimo, kūdikių apsigimimo rizika yra šiek tiek didesnė negu pastojusių po fiziologinio lytinio akto. Manoma, kad to priežastis yra skirtinga tėvų charakteristika (pvz., motinos amžius, spermos charakteristika) ir daugiavaisis nėštumas.
Tromboembolija
Pacientėms, kurioms yra pripažintų tromboembolijos rizikos veiksnių, pvz., didelis nutukimas (kūno masės indeksas > 30 kg/m2), trombofilija, moters ar jos kraujo giminaičiams buvusi tromboembolija, gydymo gonadotropinais metu ir po jo venų ir arterijų tromboembolijos rizika gali būti didesnė. Prieš gydant tokias pacientes, reikia įvertinti naudos ir rizikos santykį. Vis dėlto reikia nepamiršti, kad tromboembolijos riziką gali didinti ir pats nėštumas.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos žmogaus organizme tyrimų neatlikta.
Nors klinikinės patirties nėra, tačiau tikėtina, kad gydant BRAVELLE ir kartu klomifeno citratu folikulų reakcija gali būti stipresnė. Jeigu hipofizės jautrumas mažinamas GAH agonistais, tinkamai folikulų reakcijai sukelti gali prireikti didesnės BRAVELLE dozės.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo ir žindymo laikotarpiu BRAVELLE vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Gonadotropinų vartojant kontroliuojamai kiaušidžių hiperstimuliacijai sukelti, teratogeninio poveikio rizikos nepastebėta. Apie ekspoziciją nėštumo laikotarpiu duomenų nepakanka. Tyrimų su gyvūnais metu teratogeninio poveikio vaistinis preparatas nedarė (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Pacientės gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus BRAVELLE įtakos tikriausiai nedaro.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
BRAVELLE gydant klinikinių tyrimų metu, dažniausi nepageidaujami reiškiniai buvo galvos ir pilvo skausmas (kiekvienas jų pasireiškė 10% pacienčių) bei pykinimas, kraujavimas iš makšties, KHS ir pilvo padidėjimas (kiekvienas jų pasireiškė 5 - 9% pacienčių). Nepageidaujami reiškiniai, klinikinių tyrimų metu atsiradę daugiau negu 1% BRAVELLE gydytų pacienčių, išvardyti toliau pateiktoje lentelėje pagal organų sistemų klases.
Organų sistemų klasė | Labai dažni (≥ 1/10) | Dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10) |
Infekcijos ir infestacijos | - | Šlapimo organų infekcija, nazofaringitas |
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | - |
Kraujagyslių sutrikimai | - | Karščio pylimas |
Virškinimo trakto sutrikimai | Pilvo skausmas | Pykinimas, vėmimas, pilvo padidėjimas, nemalonus pojūtis pilve, viduriavimas, vidurių užkietėjimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | - | Išbėrimas |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | - | Raumenų spazmai |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | - | Kraujavimas iš makšties, KHS, mažojo dubens skausmas, krūtų jautrumas, išskyros iš makšties |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | - | Skausmas, injekcijos vietos skausmas ir reakcija (paraudimas, kraujosrūva, sutinimas ir (arba) niežėjimas |
Kaip KHS komplikacijos galima venų tromboembolija ir kiaušidžių užsisukimas.
Gydant gonadotropinais, buvo lokalios ir generalizuotos odos alerginės reakcijos bei uždelsto tipo jautrumo padidėjimo atvejų.
Kartotinas gydymas BRAVELLE klinikiniais tyrimais nenustatinėtas.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo pasekmės nežinomos, tačiau KHS pasireiškimas tikėtinas (žr. 4.4 skyrių).
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – gonadotropinai. ATC kodas – G03G A04.
BRAVELLE sudėtyje yra labai išgryninto FSH, išskirto iš moterų, kurioms prasidėjusi menopauzė, šlapimo. Moterims, kurioms nėra pirminio kiaušidžių nepakankamumo, FSH stimuliuoja folikulų augimą ir vystymąsi bei bei lytinių steroidų gamybą.
Labai išgryninto BRAVELLE sudėtyje esančio FSH izoforma yra labiau bazinė negu esanti kituose urofolitropino preparatuose ir panaši į rekombinantinius FSH preparatus. Iki šiol atliktų klinikinių tyrimų duomenimis, tokiu pačiu būdu vartojamos BRAVELLE ir rekombinantinių FSH preparatų farmakodinamika nesiskiria. Suleidus po oda, folikulų reakcija, didžiausias estradiolio kiekis kraujo serume ir išskiriamų bei subrendusių kiaušinėlių kiekis buvo panašus, bendra FSH dozė ir gydymo trukmė nesiskyrė.
Po gydymo BRAVELLE galutiniam folikulų subrendimui ir ovuliacijai sukelti paprastai vartojama ŽCG.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Suleidus vieną BRAVELLE dozę po oda, didžiausia FSH koncentracija kraujo plazmoje atsiranda per 21 val., pusiausvyrinė apykaita nusistovi po 4 – 5 gydymo parų. Po 7 vartojimo po oda parų didžiausia FSH koncentracija atsiranda praėjus 10 val. po injekcijos.
Vieną BRAVELLE dozę suleidus po oda, vidutinis pusinės FSH eliminacijos laikas buvo 41 val., po 7 tokio vartojimo parų - 30 val.
BRAVELLE 7 paras leidus po oda, didžiausia FSH koncentracija kraujyje (Cmax) buvo 11,1 TV/l, plotas po koncentracijos ir laiko kreive (AUC) - 235 TV/l/val.
BRAVELLE kinetika pacienčių, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi, organizme netirta.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinių kardiovaskulinio saugumo, vienos ir kartotinių dozių toksiškumo bei lokalaus toleravimo tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Ilgai didele rekombinantinio folitropino doze gydytų žiurkių vaisingumas sutriko. Toksinio kartotinių dozių poveikio tyrimų su žiurkėmis ir šunimis rezultatai rodo, kad BRAVELLE dėl sukeliamos folikulų atrezijos ir kiaušidžių cistų gali trikdyti vaisingumą.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Milteliai
Laktozė monohidratas
Polisorbatas 20
Natrio-vandenilio fosfatas heptahidratas ( pH sureguliuoti)
Fosfato rūgštis (pH sureguliuoti)
Injekcinis vanduo
Tirpiklis
Natrio chloridas
Vandenilio chlorido rūgštis (pH sureguliuoti)
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Šio vaistinio preparato negalima maišyti su kitais, išskyrus nurodytus 6.6 skyriuje.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
Paruoštą tirpalą reikia vartoti nedelsiant.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje. Negalima užšaldyti. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Milteliai
Milteliai injekciniam tirpalui yra tiekiami 2 ml vienadoziame bespalvio (I tipo) stiklo flakone su bromobutilo gumos kamščiu ir aliuminio/polipropileno dangteliu.
Tirpiklis
Tirpiklis injekciniam tirpalui yra tiekiamas 1 ml vienadozėje bespalvio (I tipo) stiklo ampulėje.
BRAVELLE pakuotės dydžiai
5 miltelių flakonai ir 5 tirpiklio ampulės
10 miltelių flakonų ir 10 tirpiklio ampulių
5 miltelių flakonai ir 5 tirpiklio ampulės
5 švirkštai su adatomis, skirti miltelių tirpinimui, ir 5 injekcinės adatos
5 vienkartiniai alkoholiu suvilgyti tamponai
10 miltelių flakonų ir 10 tirpiklio ampulių
10 švirkštų su adatomis, skirtų miltelių tirpinimui, ir 10 injekcinių adatų
10 vienkartinių alkoholiu suvilgytų tamponų
30 miltelių flakonų ir 30 tirpiklio ampulių
15 švirkštų su adatomis, skirtų miltelių tirpinimui, ir 15 injekcinių adatų
15 vienkartinių alkoholiu suvilgytų tamponų
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
BRAVELLE miltelius galima tirpinti prieš pat vartojimą tik pakuotėje esančiame tirpiklyje.
Užmauti tirpinimo adatą ant švirkšto. Įtraukti į švirkštą visą vienoje ampulėje esantį tirpiklį ir suleisti į miltelių flakoną. Milteliai turėtų ištirpti per 2 minutes ir susidaryti skaidrus tirpalas. Jeigu jis neskaidrus, flakoną švelniai pasukioti tarp delnų tol, kol taps skaidrus. Stipriai flakono kratyti negalima.
Paruoštą BRAVELLE tirpalą prieš injekciją galima sumaišyti su Ferring menotropino (MENOPUR) milteliais injekciniam tirpalui. Tyrimais įrodyta, kad BRAVELLE tirpalą vartojant su MENOPUR, biologinis aktyvumas reikšmingai nekinta.
Prireikus paruoštą tirpalą galima įtraukti į švirkštą ir leisti į kitą BRAVELLE miltelių flakoną. Taip kitų flakonų miltelius galima tirpinti tol, kol tirpalo koncentracija taps reikiama. Vieno flakono tirpiklyje galima ištirpinti net 6 flakonų miltelius (450 TV).
Paruošus reikiamą dozę, tirpalą reikia įtraukti į švirkštą, užmauti ant jo injekcijos po oda adatą ir tuoj pat tirpalą vartoti.
Jeigu paruoštas tirpalas neskaidrus arba jame yra dalelių, vartoti negalima.
Paruoštą BRAVELLE tirpalą reikia vartoti nedelsiant. Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Susirinko gydytojai į pasitarimą:
- Tai ar gydysime ligonį, ar tegul dar gyvena,.... ?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?