Estradiolis+Didrogesteronas, 0,5mg+2,5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Abbott Arzneimittel GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Estradiolis+Didrogesteronas
1. Kas yra Femoston ir kam jis vartojamas
Femoston pakeičiamosios hormonų terapijos (PHT) vaistinis preparatas. Jo sudėtyje yra dviejų rūšių moteriškų hormonų: estrogeno, vadinamo estradioliu, ir progestogeno, vadinamo didrogesteronu. Femoston tinka moterims po menopauzės, kurioms menstruacijų nebuvo ne trumpiau nei 12 mėnesių.
Kam vartojamas Femoston
Simptomams, pasireiškiantiems po menopauzės, palengvinti
Menopauzės metu moters organizmo gaminamas estrogeno kiekis sumažėja. Dėl to gali atsirasti tokie reiškiniai, kaip karščio bangos, kurios gali būti jaučiamos veido, kaklo, krūtinės ląstos srityje. Femoston lengvina šiuos simptomus po menopauzės. Femoston Jums bus paskirtas tik tuomet, jei šie simptomai labai apsunkina Jūsų kasdienį gyvenimą.
2. Kas žinotina prieš vartojant Femoston
Ligos istorija ir periodiniai sveikatos patikrinimai
Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) kelią riziką, į kurią būtina atkreipti dėmesį sprendžiant, ar pradėti ją taikyti, ar ją tęsti.
Patirties, susijusios su moterų, kurioms menopauzė prasidėjo anksti (dėl kiaušidžių funkcijos nepakankamumo arba chirurginės intervencijos), gydymu, nėra daug. Moterims, kurioms menopauzė prasidėjo anksti, jų postmenopauzės laikotarpiu PHT keliama rizika gali būti skirtinga. Prašome pasitarti su gydytoju.
Prieš pradedant (arba pakartotinai pradedant) PHT Jūsų gydytojas paklaus apie Jūsų ir Jūsų šeimos ligos istoriją. Jūsų gydytojas gali nuspręsti atlikti medicininę apžiūrą. Jei būtina, jis gali patikrinti Jūsų krūtis ir/arba paskirti vidaus organų tyrimą.
Jei pradėjote vartoti Femoston, turite reguliariai tikrintis sveikatą (mažiausiai kartą per metus). Šių patikrinimų metu pasikalbėkite su gydytoju apie galimą Femoston naudą ir riziką.
Reguliariai tikrinkitės krūtis, kaip rekomendavo Jūsų gydytojas.
Femoston vartoti NEGALIMA, jei Jums tinka bet kuri iš toliau nurodytų būklių. Jei abejojate, prieš vartodama Femoston pasitarkite su savo gydytoju.
Femoston vartoti negalima
- jei sergate ar kada nors sirgote arba jei įtariama, kad galite sirgti krūties vėžiu;
- jei Jums aptiktas ar įtariamas piktybinis navikas, jautrus estrogenams (pvz., gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys));
- jeigu yra neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų;
- jei Jūsų gimdos gleivinės perteklinis vešėjimas yra negydomas (gimdos gleivinės hiperplazija);
- jei jums yra ar kada nors buvo krešulių venose (trombozė), susijusių su estrogeno lygiu kraujyje, pvz., krešulių kojų venose (giliųjų venų trombozė) arba plaučiuose (plaučių embolija);
- jei sergate kraujo krešėjimo sutrikimu (, baltymo C, baltymo S arba antitrombino nepakankamumas);
- jei sergate arba neseniai sirgote liga, kurią sukėlė kraujo krešulys arterijose, pvz., krūtinės angina insultu arba širdies priepuoliu;
- jei sergate arba sirgote kepenų liga ir kepenų funkcijos tyrimų rezultatai nesunormalėjo;
- sergate reta šeimose perduodama (paveldima) kraujo liga, vadinama „porfirija“;
- jei yra alergija (padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Jeigu vartojant Femoston kuris nors iš paminėtų sveikatos sutrikimų atsiranda pirmą kartą, būtina iškart nutraukti jo vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradedama gydytis Femoston būtinai praneškite savo gydytojui, jei kada nors anksčiau Jums yra buvę žemiau išvardytų sveikatos sutrikimų, nes jie gali atsinaujinti arba paūmėti gydymo Femoston metu. Turėtumėte dažniau apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti, jei Jums yra buvę:
- fibroidų gimdoje;
- gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų (endometriozės) arba jei yra buvęs pernelyg didelis gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriumohiperlazija);
- nuo progestogenų lygio priklausomas smegenų auglys (meningioma);
- padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“);
- padidėjusi rizika susirgti estrogenams jautriu vėžiu (pvz., Jūsų motina, sesuo ar močiutė sirgo krūties vėžiu);
- padidėjęs kraujospūdis;
- kepenų susirgimas, pvz., gerybinis kepenų navikas;
- cukrinis diabetas;
- akmenys tulžies pūslėje;
- migrena arba stiprus galvos skausmas;
- imuninės sistemos susirgimas, paveikiantis daugelį organų (sisteminė raudonoji vilkligė, SRV);
- epilepsija;
- astma;
- susirgimas, paveikiantis ausies būgnelį ir klausą (otosklerozė);
- itin didelis riebalų (trigliceridų) kiekis kraujyje;
- skysčių užsilaikymas dėl širdies ar inkstų ligų.
Nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdamos kreipkitės į gydytoją
Jei vartodama PHT pastebėjote:
- bet kurią būklę, nurodytą skyriuje „Femoston vartoti negalima“;
- odos ar akių baltymų pageltimą (gelta). Tai gali būti kepenų ligos požymis;
- labai padidėjo kraujospūdis (požymiai gali būti: galvos skausmas, nuovargis, svaigulys);
- pirmą kartą pasireiškė į migreną panašūs galvos skausmai;
- pastojote;
- pastebėjote krešulio požymių, tokių kaip:
- skausmingas kojų patinimas, jų paraudimas;
- staigus krūtinės skausmas;
- sunkumas kvėpuoti.
Daugiau informacijos pateikiama skyriuje „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“.
Įspėjimas: Femoston nėra kontraceptikas. Jeigu dar nepraėjo 12 mėnesių nuo paskutinių mėnesinių arba esate jaunesnė nei 50 metų, Jums vis dar gali reikėti naudoti papildomas kontracepcijos priemones, kad apsisaugotumėte nuo nėštumo. Pasikalbėkite apie tai su gydytoju.
PHT ir vėžys
Gimdos gleivinės hiperplazija (endometriumo hiperplazija) ir gimdos gleivinės vėžys (endometriumo vėžys)
Taikant tik estrogenų PHT, padidėja gimdos gleivinės hiperplazijos(endometriumohiperplazijos) ir gimdos gleivinės vėžio (endometriumo vėžio) rizika.
Progestogenai, esantys Femoston sudėtyje, padeda sumažinti papildomą riziką.
Nereguliarus kraujavimas
Jums gali atsirasti nereguliarus kraujavimas arba kraujo lašų iš genitalijų (tepliojimų) per pirmus 3-6 Femoston vartojimo mėnesius. Tačiau, jei nereguliarus kraujavimas:
- tęsiasi ilgiau nei pirmus 6 mėnesius;
- prasideda praėjus 6 mėnesiams po Femoston vartojimo pradžios;
- tęsiasi ir po to, kai buvo nutrauktas Femoston vartojimas,
kuo skubiau kreipkitės į savo gydytoją.
Krūties vėžys
Faktai rodo, jog kombinuota estrogenų – progestogenų ir galbūt vien estrogenų PHT didina riziką susirgti krūties vėžiu. Tai priklauso nuo to, kiek ilgai jums taikoma PHT, ir papildoma rizika yra stebima po kelerių metų. Vis dėlto, po PHT nutraukimo į įprastą lygį rizika grįžta per keletą metų (daugiausiai per penkis).
Palyginimas
Iš 1000 moterų, kurioms 50–79 metai ir kurioms netaikoma PHT, per 5 metus vidutiniškai 9–17 pacienčių bus nustatytas krūties vėžys. Tarp 1000 moterų, kurioms 50–79 metai ir kurioms ilgiau nei 5 metus taikoma estrogeno ir progestogeno PHT, bus nustatyti 13-23 papildomų atvejų (t.y. 4-6 papildomi atvejai).
Reguliariai tikrinkitės krūtis. Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote kurį nors iš šių pakitimų:
- krūtų odos pakitimai;
- spenelių pokyčiai;
- matomi ar apčiuopiami gumbeliai krūtyse.
Kiaušidžių vėžys pasitaiko retai. Buvo gauta pranešimų apie šiek tiek padidėjusią riziką susirgti kiaušidžių vėžiu moterims, kurioms mažiausiai 5-10 metų buvo taikoma PHT.
Palyginimas
Iš 1000 moterų, kurioms 50–69 metai ir kurioms netaikoma PHT, per 5 metus vidutiniškai 2 moterims bus nustatytas kiaušidžių vėžys. Iš 1000 moterų, kurioms 5 metus taikoma PHT, bus 2-3 atvejai iš 1000 (t.y. ne daugiau kaip 1 papildomas atvejis).
PHT poveikis širdžiai ir kraujotakai
Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)
Moterims, vartojančioms PHT, ypač per pirmus vartojimo metus nuo 1,3 iki 3 kartų padidėja kraujo krešulių venose susidarymo rizika, palyginti su moterims, nevartojančiomis PHT.
Kraujo krešuliai gali turėti sunkių pasekmių, jei jie pasiekia plaučius, gali sukelti krūtinės skausmą, dusulį, alpimą ar net mirtį.
Tikimybė, kad susidarys kraujo krešulys padidėja su amžiumi, o taip pat, jei Jums yra žemiau išvardytos būklės. Praneškite savo gydytojui, jei Jums yra kuri nors iš išvardytų būklių:
- ilgą laiką negalite vaikščioti dėl atliktos operacijos, traumos arba ligos (žr. 3 skyrių „Jei Jums reikalinga chirurginė operacija“);
- turite didelį antsvorį (KMI viršija 30 kg/m2);
- turite kokių nors kraujo krešėjimo problemų, kurios reikalauja ilgalaikio gydymo vaistiniais preparatais, neleidžiančiais susidaryti krešuliams;
- jei kuriam nors iš Jūsų artimų giminaičių yra buvęs krešulys kojoje, plaučiuose arba kituose organuose;
- jei sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV);
- jei sergate vėžiu.
Apie kraujo krešulių susidarymo požymius skaitykite skyriuje „Nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdamos kreipkitės į gydytoją”.
Palyginimas
Kalbant apie 50-60 metų moteris, nevartojančias PHT, galima numanyti, kad per 5 metus vidutiniškai 4-7 moterims iš 1000 venoje gali susidaryti kraujo krešulys.
50-60 metų moterims, 5 metus vartojusioms estrogeno-progestogeno PHT, 9-12 moterų iš 1000 gali susidaryti kraujo krešulys venose (t.y. 5 papildomi atvejai).
Širdies ligos (miokardo infarktas)
Nėra jokių įrodymų, kad PHT gali užkirsti kelią miokardo infarktui. Rizika susirgti širdies ligomis šiek tiek padidėja vyresnėms nei 60 metų moterims, kurios vartoja estrogeno-progestogeno PHT, palyginti su moterimis, kurioms nevartoja PHT.
Insultas
Moterims, vartojančioms PHT, rizika patirti insultą padidėja 1,5 karto palyginti su moterimis, nevartojančiomis PHT. Papildoma rizika patirti insultą, kuriam įtakos gali turėti PHT vartojimas, padidėja su amžiumi.
Palyginimas
Kalbant apie 50-60 metų moteris, nevartojančias PHT, galima numanyti, kad per 5 metus vidutiniškai 8 moterys iš 1000 patirs insultą. Kalbant apie 50-60 metų moteris, 5 metus vartojančias PHT, 11 moterų iš 1000 patirs insultą (t.y. 3 papildomi atvejai).
Kitos būklės
PHT neapsaugo nuo atminties praradimo. Yra įrodymų, kad didesnė rizika prarasti atmintį yra moterims, pradėjusioms vartoti PHT po 65 metų. Pasitarkite su savo gydytoju.
Taip pat prašome pasakyti gydytojui, jei sergate arba sirgote bet kuria iš toliau išvardytų ligų, kadangi Jus reikės atidžiau stebėti:
- širdies liga;
- inkstų funkcijos sutrikimas;
- didesnė nei normali riebalų koncentracija kraujyje (hipertrigliceridemija).
Vaikams
Femoston nėra skirtas vartoti vaikams.
Kiti vaistai ir Femoston
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai gali turėti įtakos Femoston poveikiui. Tai gali tapti nereguliarių kraujavimų priežastimi. Prie šių vaistų priskiriami:
- vaistai nuo epilepsijos (pvz., fenobarbitalis, karbamazepinas, fenitoinas);
- vaistai nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas, rifabutinas);
- vaistai nuo ŽIV infekcijos [AIDS] (pvz., nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras, nelfinaviras);
- augaliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolių (Hypericum perforatum).
Laboratoriniai tyrimai
Jei Jums būtina atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate Femoston, nes šis vaistas gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.
Femoston vartojimas su maistu ir gėrimais
Femoston galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Femoston skirtas vartoti tik moterims postmenopauzės laikotarpiu.
Jei laukiatės
- Femoston nebevartokite ir susisiekite su gydytoju.
Femoston neskirtas vartoti žindymo laikotarpiu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Femoston poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus nebuvo tiriamas. Poveikis mažai tikėtinas.
Femoston tablečių sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Femoston
Femoston visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kada pradėti vartoti Femoston
Nepradėkite vartoti Femoston, jei po natūralių mėnesinių dar nepraėjo bent 12 mėnesių.
Femoston galite pradėti vartoti bet kurią, Jums patogią dieną:
- jei šiuo metu nevartojate jokio PHT preparato;
- jei keičiate tęstinį kombinuotą gydymą PHT preparatu. Tai - gydymas, kai kasdien vartojate tabletę, ar naudojate pleistrą, kurių sudėtyje yra ir estrogeno, ir progestogeno.
Pradėkite vartoti Femoston kitą dieną po to, kai baigiate 28 dienų ciklą, jei:
- keičiate gydymą cikliniu arba nuosekliu PHT preparatu. Tai – gydymas, kai vartojote estrogeno tabletę arba estrogeno pleistrą pirmąją ciklo dalį, o toliau 14 dienų vartojote tablečių ar pleistrą, kur yra tiek estrogeno, tiek progestogeno.
Vaisto vartojimas
- Tabletę užsigerkite vandeniu.
- Vaistą galite gerti kartu su maistu arba atskirai.
- Tabletę stenkitės išgerti tuo pačiu paros metu. Tai padės palaikyti pastovų vaisto kiekį Jūsų organizme. Be to, taip lengviau nepamiršti vartoti tablečių.
- Gerkite po vieną tabletę kiekvieną dieną, be pertraukos vartodamos vieną pakuotę po kitos. Ant lizdinių plokštelių yra pažymėtos savaitės dienos, kad būtų lengviau prisiminti, kada vartoti tabletes.
Kiek vaisto vartoti
- Gydytojas stengsis skirti Jums mažiausią dozę trumpiausią laiką simptomams gydyti. Pasitarkite su gydytoju, jei manote, kad ši dozė per didelė ar per maža.
- Gerkite po vieną geltoną tabletę kasdien 28 ciklo dienas.
Jei Jums reikalinga chirurginė operacija
Jei Jums ketinama atlikti chirurginę operaciją, pasakykite chirurgui, kad vartojate Femoston. Gali būti, kad Jums reikės nutraukti Femoston vartojimą likus 4-6 savaitėms iki operacijos, siekiant sumažinti kraujo krešulių venose susidarymo riziką (žr. skyrių „Kraujo krešulių susidarymas venose (trombozė)“). Paklauskite gydytojo, kada vėl galėsite pradėti vartoti Femoston.
Ką daryti pavartojus per didelę Femoston dozę?
Jei Jūs (arba kas nors kitas) išgertų per daug Femoston tablečių, tikėtina, kad jokios žalos nebus. Galite jausti pykinimą (bloga savijauta) ar vemti, gali atsirasti krūtų jautrumas ar skausmas, galvos svaigimas, pilvo skausmas, mieguistumas / nuovargis ar kraujavimas. Gydyti nebūtina. Bet jeigu nerimaujate, pasitarkite su gydytoju.
Pamiršus pavartoti Femoston
Pamirštą tabletę išgerkite, kai tik prisiminsite. Bet jeigu nuo to laiko, kai Jums reikėjo išgerti tabletę, praėjo daugiau nei 12 valandų, kitą dozę išgerkite įprastu laiku. Nevartokite praleistos tabletės. Dvigubos dozės vartoti negalima. Praleidus dozę, gali atsirasti kraujavimas arba tepimas.
Nustojus vartoti Femoston
Nenutraukite Femoston vartojimo, nepasitarusios su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Žemiau išvardytomis ligomis moterys, vartojančios PHT, susirgo dažniau, nei moterys, nevartojančios PHT:
- krūties vėžys;
- nenormalus gimdos gleivinės augimas arba vėžys (endometriumo hiperplazija arba vėžys);
- kiaušidžių vėžys;
- krešulių susidarymas kojų arba plaučių venose (venų tromboembolija);
- širdies liga;
- insultas;
- galimas atminties praradimas, jei PHT pradėta vartoti vyresnėms nei 65 metų moterims.
Daugiau informacijos apie šiuos šalutinius poveikius pateikta 2 skyriuje.
Vartojant vaistą gali pasireikšti žemiau išvardyti šalutiniai poveikiai:
Labai dažni (gali pasireikšti daugiau nei 1 iš 10 pacientų)
- galvos skausmas;
- pilvo skausmas;
- nugaros skausmas;
- jautrios ar skausmingos krūtys.
Dažni (gali pasireikšti mažiau nei 1 iš 10 pacientų):
- makšties pienligė (Candida albicans sukelta makšties infekcija);
- depresija, nervingumas;
- Jei pajutote pirmą kartą į migreną panašų galvos skausmą, nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją;
- galvos svaigimas;
- bloga savijauta (pykinimas), vėmimas, pilvo pūtimas (patinimas), įskaitant flatulenciją;
- alerginės odos reakcijos (pvz., bėrimas, sunkus niežulys arba dilgėlinė);
- menstruaciniai sutrikimai (pvz., nereguliarus kraujavimas ar tepimas, skausmingos mėnesinės (dismenorėja), gausesnis ar negausesnis kraujavimas);
- skausmas dubens srityje;
- išskyros iš makšties;
- silpnumas, nuovargis ar negerumas;
- kulkšnių, pėdų ar pirštų patinimas (periferinė edema);
- svorio padidėjimas.
Nedažni (gali pasireikšti mažiau nei 1iš 100 pacientų):
- į šlapimo pūslės uždegimą (cistitą) panašūs simptomai;
- darinių gimdoje (fibroidų) padidėjimas;
- padidėjusio jautrumo reakcijos, tokios kaip dispnėja (alerginė astma);
- lytinio potraukio pokyčiai;
- krešuliai kojose arba plaučiuose (venų tromboembolija arba plaučių embolija);
- padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija);
- kraujotakos problemos (periferinių kraujagyslių liga);
- varikozinis venų išsiplėtimas;
- nevirškinimas;
- kepenų veiklos sutrikimai, įskaitant odos pageltimą (geltą), blogą savijautą (asteniją), bendrą silpnumą ir pilvo skausmą. Jei pastebite odos ar akių baltymų pageltimą, nutraukite Femoston vartojimą ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją;
- tulžies pūslės liga;
- krūtų patinimas;
- priešmenstruacinis sindromas (PMS);
- svorio sumažėjimas.
Reti (gali pasireikšti mažiau nei 1 pacientui iš 1000):
(*Šalutiniai poveikiai, apie kuriuos parnešta poregistracinio stebėjimo metu, bet nepastebėti klinikinių tyrimų metu, priskiriami dažniui „reti“.)
- liga, atsirandanti dėl raudonųjų kraujo ląstelių suirimo (hemolizinė anemija)*;
- meningioma (smegenų auglys)*;
- akių paviršiaus pokyčiai (staigus ragenos išsigaubimas)*, negalėjimas nešioti kontaktinių lęšių (kontaktinių lęšių netoleravimas)*;
- širdies priepuolis (miokardo infarktas);
- insultas*;
- veido odos ir gerklės patinimas. Tai gali sutrikdyti kvėpavimą (angioneurozinė edema);
- purpurinės dėmės arba taškeliai odoje (kraujagyslių purpura);
- skausmingi, raudoni mazgeliai (daugiaformė/mazginė eritema)*, odos spalvos pakitimai, ypatingai veido ir kaklo srityje, reiškinys žinomas kaip „nėščiosios kaukė (chloazma arba melazma)*;
- kojų mėšlungis*.
Apie žemiau išvardytus šalutinius poveikius buvo pranešta vartojant kitus PHT:
- gerybiniai ar piktybiniai navikai, kuriems įtakos gali turėti estrogenų koncentracija, pvz., gimdos gleivinės vėžys, kiaušidžių vėžys (daugiau informacijos rasite 2 skyriuje);
- padidėjęs navikų, kuriems įtakos gali turėti progestogenų koncentracija (pvz., meningiomos), dydis;
- susirgimas, kurio metu imuninė sistema neįprastai pažeidžia daug organų (sisteminė raudonoji vilkligė);
- tikėtina demencija;
- traukulių (epilepsijos) pasunkėjimas;
- nevalingi raumenų trūkčiojimai (chorėja);
- krešuliai arterijose (arterijų tromboembolija);
- kasos uždegimas (pankreatitas) moterims, kurioms jau anksčiau buvo pernelyg didelis kraujo riebalų kiekis (hipertrigliceridemija);
- dėmių pavidalo bėrimas ar opos odoje (daugiaformė eritema);
- šlapimo nelaikymas;
- skausmingos / su dariniais krūtys (fibrocistinė krūtų liga);
- gimdos kaklelio erozija;
- retos kraujo pigmento ligos (porfirijos) pasunkėjimas;
- didelis tam tikrų riebalų kraujyje kiekis (hipertrigliceridemija);
- padidėjusi skydliaukės hormonų koncentracija.
Jeigu pasireiškė bet koks galimas šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Femoston
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant lizdinės plokštelės ar dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Femoston sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra estradiolis (estradioliohemihidrato pavidalu) ir didrogesteronas.
- Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 0,5 mg estradiolio ir 2,5 mg didrogesterono.
- Pagalbinės medžiagos tabletės branduolyje yra laktozė monohidratas, hipromeliozė, kukurūzų krakmolas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas ir magnio stearatas.
- Pagalbinės medžiagos tabletės plėvelėje yra:
- makrogolis 3350, polivinilo alkoholis, talkas, titano dioksidas (E171), geltonasis geležies oksidas (E172).
Femoston išvaizda ir kiekis pakuotėje
- Vaistinis preparatas yra plėvele dengta tabletė. Apvali, abipus išgaubta tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „379“.
- Kiekvienoje lizdinėje plokštelėje yra 28 tabletės.
- Tabletės yra geltonos.
- Tabletės supakuotos į PVC plokštelę uždengtą aliuminio folija.
- Pakuotėje yra 28, 84 arba 280 (10x28) plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Estradiolis+Didrogesteronas |
Vaisto stiprumas | 0,5mg+2,5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/10/2108 |
Registratorius | Abbott Arzneimittel GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.07.29 |
Vaistas perregistruotas | 2015.04.22 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
28 tabletės, kurių kiekvienoje yra 0,5 mg 17 ß-estradiolio (hemihidrato pavidalu) ir 2,5 mg didrogesterono.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: 117,4 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Apvalios, abipus išgaubtos, vienoje jų pusėje įspausta „379” (7 mm).
Geltonos 0,5 mg/ 2,5 mg tabletės.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) moterims po menopauzės (jei menopauzė trunka mažiausiai 12 mėnesių), kai yra estrogenų nepakankamumo simptomų.
Vyresnių kaip 65 metų moterų gydymo patirtis yra nedidelė.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg yra tęstinės PHT vaistinis preparatas, skirtas vartoti per burną.
Estrogenas ir progestogenas be pertraukos yra vartojami kiekvieną dieną.
Geriama viena tabletė per parą 28 ciklo dienas.
Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg reikia vartoti nuolat, baigus vieną pakuotę pradėti kitą.
Postmenopauzės simptomų gydymo pradžioje ir tęsiant gydymą reikia vartoti mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką (žr. 4.4 skyrių).
Nepertraukiamą gydymą vaistinių preparatų deriniu Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg galima pradėti atsižvelgiant į menopauzės trukmę ir simptomų sunkumą. Moterys, kurioms prasidėjo tikroji menopauzė, Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg turi pradėti vartoti ne anksčiau kaip praėjus bent jau 12 mėnesių po paskutinių tikrų mėnesinių. Jei menopauzė buvo sukelta chirurginiu būdu, gydymą reikia pradėti nedelsiant.
Priklausomai nuo klinikinio atsako, dozė vėliau gali būti koreguojama.
Pacientės, kurios keičia kitą nepertraukiamą nuoseklų gydymą, turi užbaigti 28 dienų ciklą ir tada pradėti vartoti Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg.
Pacientės, keičiančios nepertraukiamą gydymą vaistinių preparatų deriniu, gydymą Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg gali pradėti bet kuriuo metu.
Pamiršus išgerti dozę, ją reikia suvartoti kuo greičiau. Praėjus daugiau nei 12 valandų, rekomenduojama tęsti įprastą vaisto vartojimą ir negerti pamirštosios dozės. Pamiršus išgerti dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepimo galimybė.
Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg galima vartoti valgio metu arba nevalgius.
Vaikų populiacija
Vaikams aktualių Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg vartojimo indikacijų nėra.
4.3 Kontraindikacijos
- Anksčiau nustatytas arba įtariamas krūties vėžys.
- Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys).
- Neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų.
- Negydyta gimdos gleivinės hiperplazija.
- Buvusi idiopatinė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija).
- Nustatyti trombofiliniai sutrikimai (pvz., baltymo C, baltymo S arba antitrombino nepakankamumas, žr. 4.4 skyrių).
- Šiuo metu esanti arba neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas).
- Ūminė arba anksčiau buvusi kepenų liga (vaisto negalima vartoti tol, kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja).
- Porfirija
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Po menopauzės atsiradusių simptomų gydymui PHT reikia pradėti tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus, reikia kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą.
Įrodymų dėl rizikos, susijusios su ankstyvos menopauzės gydymu PHT, yra nepakankamai.
Nors absoliuti rizika jaunesnio amžiaus moterims maža, tačiau naudos ir rizikos įvertinimas šioms moterims gali būti svarbesnis nei vyresnio amžiaus moterims.
Medicininė apžiūra (stebėjimas)
Prieš pradedant PHT ar ją atnaujinant reikia turėti paciento ir jo šeimos anamnezę. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų). Gydymo metu rekomenduojama periodinė apžiūra, jos dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moteris būtina įspėti, kad apie bet kokius krūtų pokyčius praneštų savo gydytojui ar slaugytojui (žr. poskyrį „Krūties vėžys“). Tyrimus, įskaitant mamografiją, reikėtų atlikti remiantis, šiuolaikine bendrai priimta atrankos praktika, atsižvelgiant į individualų klinikinį poreikį.
Būklės, kurias reikia stebėti
Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau paminėtų būklių, pacientę reikėtų prižiūrėti labai atidžiai. Reikėtų atsižvelgti, kad gydant Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg toliau išvardytos būklės gali pasikartoti ar paūmėti.
- Lejomioma (gimdos fibroidas) ar endometriozė
- Tromboembolinės ligos rizika (žr. toliau)
- Nuo estrogenų priklausančio naviko atsiradimo rizika, pvz., krūties vėžio paveldėjimas iš pirmos eilės giminaičių
- Hipertenzija
- Kepenų liga (pvz., kepenų adenoma)
- Cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu ar be jo)
- Tulžies latakų akmenligė
- Migrena ar stiprus galvos skausmas
- Sisteminė raudonoji vilkligė
- Gimdos gleivinės hiperplazija anamnezėje (žr. toliau)
- Epilepsija
- Bronchinė astma
- Otosklerozė
- Meningioma
Priežastys, dėl kurių nedelsiant reikia nutraukti gydymą
Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, kurios metu vaistą draudžiama vartoti, ir jei yra:
- gelta arba silpnėjanti kepenų funkcija;
- reikšmingas kraujospūdžio padidėjimas;
- naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas;
- nėštumas.
Gimdos gleivinės hiperplazija ir karcinoma
- Gimdos gleivinė hiperplazijos ir vėžio rizika moterims, kurioms nepašalinta gimda, padidėja, kai ilgą laiką vartojama vien estrogenų. Didesnė endometriumo vėžio rizika yra tarp vien estrogenus vartojusiųjų, ir yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė, palyginus su nevartojusiomis, priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės (žr. 4.8 skyrių). Baigus gydymą padidėjusi rizika išlieka mažiausiai 10 metų.
- Cikliškas papildymas progestogenu (mažiausiai 12 dienų per mėnesį/28 dienų ciklą) ar nuoseklus tęstinis gydymas estrogenais-progestogenais gali apsaugoti moteris, kurioms nepašalinta gimda, nuo padidėjusios rizikos, susijusios su vien estrogenų PHT.
- Per pirmuosius gydymo mėnesius gali atsirasti kraujavimas ar tepimas. Jei kraujavimas ar tepimas atsiranda po kurio laiko gydymo metu, ar tęsiasi nutraukus gydymą, reikia nustatyti priežastis darant gimdos gleivinės biopsiją, kad būtų atmesta endometriumo vėžio galimybė.
Krūties vėžys
Bendri duomenys rodo padidėjusią krūties vėžio riziką moterims, kurioms taikoma sudėtinė estrogenų-progestogenų ir galbūt vien estrogenų PHT.
Kombinuota estrogenų-progestogenų terapija:
- Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. TheWomen‘s Health Iniative Study) ir epidemiologinių tyrimų duomenimis, nustatyta, kad moterims, vartojusioms estrogeno kartu su progestogenu PHT, po trejų metų akivaizdžiai padidėja krūties vėžio rizika (žr. skyrių 4.8).
Vien estrogenų terapija:
- WHI tyrimas nustatė, kad krūties vėžio rizika nedidėja moterims, kurioms pašalinta gimda, vartojančioms vien estrogenų PHT. Stebėjimo tyrimų duomenimis nustatyta nežymiai padidėjusi krūties vėžio rizika, kuri yra gerokai mažesnė negu vartojusioms estrogenų-progestogenų derinius (žr. skyrių 4.8).
Stebimas akivaizdus rizikos padidėjimas per keletą vartojimo metų, kuris nutraukus gydymą grįžta į pradinį lygį per keletą metų (daugiausiai per penkerius).
PHT, ypatingai sudėtinė estrogenų-progestogenų terapija, didina mamografinio vaizdo tankį, kuris gali neigiamai veikti radiologinį krūties vėžio nustatymą.
Kiaušidžių vėžys yra žymiai retesnis nei krūties vėžys. Ilgalaikė (ne trumpesnė kaip 5–10 metų) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims po gimdos pašalinimo didino kiaušidžių vėžio riziką (žr. 4.8 skyrių). Kai kurie tyrimai, įskaitant WHI teigia, kad ilgalaikio kombinuotos PHT vartojimo rizika yra panaši ar kiek mažesnė (žr. 4.8 skyrių).
Venų tromboembolizacija
- PHT yra susijusi su 1,3-3 kartus didesne venų tromboembolijos (VTE) rizika, t.y., giliųjų venų trombozė ar plaučių embolija. Pasireiškimo tikimybė didesnė per pirmus PHT metus negu vėliau (žr. 4.8 skyrių).
- Pacientės su nustatytomis tromboembolinėmis būklėmis turi didesnę VTE riziką ir PHT gali prisidėti prie šios rizikos. PHT šioms pacientėms taikyti negalima (žr. 4.3 skyrių).
- Pagrindiniai žinomi VTE rizikos faktoriai yra: estrogenų vartojimas, vyresnis amžius, stambi operacija, ilgalaikė imobilizacija, nutukimas (KMI >30 kg/m2), nėštumo/gimdymo periodas, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV) ir vėžys. Nėra bendros nuomonės apie venų varikozės vaidmenį VTE.
- Kaip ir visiems pooperaciniams pacientams, turi būti apsvarstytos visos profilaktinės priemonės po operacijos apsisaugoti nuo VTE. Rekomenduojama laikinai nutraukti PHT likus 4-6 savaitėms prieš ilgai trunkančią imobilizaciją po planinės operacijos. Negalima vėl pradėti gydymo tol, kol moteris galės normaliai judėti.
- Po išsamios konsultacijos, atsižvelgiant į jos apribojimus, moterims, kurių ligos istorijoje nebuvo VTE, tačiau jos turi artimą giminaitį su VTE jauname amžiuje, siūloma atlikti tyrimą (tyrimu nustatoma tik trombofilinių sutrikimų proporcija).
Jei šeimos nariams yra trombofilinis sutrikimas ir trombozė, arba jei šis sutrikimas yra sunkus (pvz., antitrombino, proteino S ar proteino C trūkumas ar sutrikimų kombinacija), PHT taikyti negalima. - Moterims, kurioms taikomas nuolatinis gydymas antikoaguliantais, reikalingas kruopštus naudos-rizikos įvertinimas skiriant PHT.
- Jeigu VTE išsivysto gydymo pradžioje, vaisto vartojimą reikia nutraukti. Pacientės turėtų būti įspėtos nedelsiant kreiptis į savo gydytoją, kai pajaučia galimus tromboembolijos simptomus (pvz., skausmingas kojos patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).
Koronarinė širdies liga (KŠL)
Atsitiktinių klinikinių tyrimų duomenimis nėra įrodymų, kad moterys, kurioms paskirta sudėtinė estrogenų-progestogenų ar vien estrogenų PHT, yra apsaugotos nuo miokardo infarkto (nesvarbu, ar joms yra KŠL, ar ne).
Sudėtinė estrogenų-progestogenų terapija
Yra šiek tiek padidėjusi rizika, susijusi su KŠL, sudėtinio estrogenų-progestogenų PHT metu. KŠL absoliuti rizika labai priklauso nuo amžiaus. Skaičius tam tikrų KŠL atvejų, vartojant estrogenus-progestogenus yra labai mažas tarp sveikų moterų, kurių amžius artimas menopauziniam, bet su amžiumi didėja.
Vien estrogenų terapija
Kontroliuojamo atsitiktinių imčių tyrimo duomenys neparodė padidėjusios KŠL rizikos moterims, kurioms yra pašalinta gimda, ir kurioms taikoma vien tik estrogenų terapija.
Išeminis insultas
Sudėtinė estrogenų-progestogenų ir vien estrogenų terapijos yra siejamos su iki 1,5 kartų didesne išeminio insulto rizika. Reliatyvi rizika nekinta priklausomai nuo amžiaus ir laiko nuo menopauzės pradžios. Vis dėlto bendra insulto rizika labai priklauso nuo amžiaus. Bendra insulto rizika moterims, vartojančioms PHT, didėja priklausomai nuo amžiaus (žr., 4.8 skyrių).
Kitos būklės
- Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, turinčioms širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumą, būtina atidžiai stebėti.
- Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikia stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padidėja plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą.
- Estrogenai didina skydliaukės hormonus jungiančio globulino (ang. TBG) kiekį, dėl to padidėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (ang. PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų sujungiančiųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus sujungiančio globulino (ang. CBG), lytinius hormonus sujungiančio globulino (ang. SHBG), dėl to atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-1-antitripsino, ceruloplazmino).
- PHT nepagerina pažintinės funkcijos. Yra šiek tiek duomenų apie padidėjusią galimos demencijos riziką moterims, kurios pradeda vartoti tęstinę sudėtinę ar vien estrogenų PHT nuo 65 metų.
- Pacientėms, turinčioms retų įgimtų sutrikimų (galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija), negalima vartoti šio vaisto.
- Šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimų neatlikta.
Estrogenų ir progestogenų veiksmingumas gali būti susilpnėjęs:
- Estrogenų ir progestogenų metabolizmas pagreitėja kartu vartojant preparatus, kurie žinomi kaip vaistų metabolizmą didinantys fermentai, tiksliau P450 fermentai, t.y. vaistų nuo traukulių (pvz., fenobarbitalio, karbamazepino, fenitoino) ir vaistų nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicino, rifabutino, nevirapino, efavirenzo).
- Nors ritonaviras ir nelfinaviras yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, jie pradeda veikti priešingai – pasireiškia jų indukuojantis poveikis.
- Vaistažolių preparatai, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum) gali indukuoti estrogenų ir progestogenų metabolizmą. Kliniškai pagreitėjęs estrogenų ir progestogenų metabolizmas gali silpninti jų poveikį ir keisti kraujavimo iš gimdos pobūdį.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu Femoston conti 0,5 mg/ 2,5 mg vartoti negalima. Jeigu gydymosi Femoston conti 0,5 mg/ 2,5 mg metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina nutraukti nedelsiant.
Daugelio epidemiologinių tyrimų metu, buvo tiriamas netyčinis estrogeno kartu su progestogenu vartojimo poveikis vaisiui. Tyrimų rezultatai neparodė jokio teratogeninio ar toksinio poveikio vaisiui.
Duomenų apie estradiolio/didrogesterono poveikį nėščioms moterims nėra.
Žindymo laikotarpis
Žindymo laikotarpiu Femoston conti 0,5 mg/ 2,5 mg vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg gebėjimo vairuoti ir/ar valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Pacientams, kuriems klinikinių tyrimų metu buvo taikytas gydymas estradioliu / didrogesteronu, dažniausiai pasitaikęs nepageidaujamas poveikis buvo galvos skausmas, pilvo skausmas, krūtų skausmas / jautrumas ir nugaros skausmas.
Toliau pateiktas nepageidaujamas poveikis ir jo dažnis stebėtas klinikinių tyrimų metu (n=4929):
MedDRA sistema organų klasė | Labai dažni (≥1/10 ) | Dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10) | Nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100) | Reti (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000) |
Infekcijos ir infestacijos |
| Makšties kandidozė | Į cistitą panašūs simptomai |
|
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai |
|
| Lejomiomos padidėjimas |
|
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
| Padidėjusio jautrumo reakcijos |
|
Psichikos sutrikimai |
| Depresija, nervingumas | Libido pasikeitimas |
|
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | Migrena, svaigulys |
|
|
Širdies sutrikimai |
|
|
| |
Kraujagyslių sutrikimai |
|
| Venų tromboembolija*, hipertenzija, periferinių kraujagyslių liga, venų varikozė |
|
Virškinimo trakto sutrikimai | Pilvo skausmas | Pykinimas, vėmimas, meteorizmas |
| |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
| Kepenų funkcijos pokyčiai, kartais kartu su gelta, astenija ar negalia, ir pilvo skausmu |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
| Alerginė odos reakcija (bėrimas, dilgėlinė, niežėjimas) |
| Angioneurozinė edema, kraujagyslių purpura |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Nugaros skausmas |
|
|
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Krūtų skausmas (jautrumas), | Mėnesinių sutrikimai (įskaitant teplias išskyras po menopauzės, metroragiją, menoragiją, oligorėją ir amenorėją, neregularų kraujavimą, dismenorėją), dubens skausmai, išskyros iš gimdos kaklelio | Krūtų padidėjimas, į priešmenstruacinį panašus sindromas
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Asteninės būklės (silpnumas, nuovargis, negalavimas), periferinė edema |
|
|
Tyrimai |
| Kūno svorio padidėjimas | Kūno svorio sumažėjimas |
|
* daugiau informacijos pateikta toliau.
Krūties vėžio rizika
- Iki 2 kartų didesnė krūties vėžio rizika diagnozuojama moterims, vartojančioms sudėtinę estrogenų-progestogenų terapiją ilgiau nei 5 metus.
- Bet kokia padidėjusi rizika vartojančioms vien estrogenų terapiją yra nežymiai mažesnė negu vartojančioms estrogenų-progestogenų derinius.
- Rizikos lygis priklauso nuo vartojimo trukmės (žr. 4.4 skyrių)
- Žemiau pateikiami didžiausio atsitiktinio placebu kontroliuojamo tyrimo (WHI tyrimo) ir didžiausio epidemiologinio tyrimo rezultatai.
Milijono moterų tyrimas – papildomos krūties vėžio rizikos įvertinimas po 5 metų vartojimo.
Amžiaus ribos (metais) | Papildomi atvejai iš 1000 PHT nevartojusiųjų per 5 metų periodą.[1] | Rizikos santykis # | Papildomi atvejai iš 1000 vartojusiųjų PHT per 5 metų periodą |
Vien estrogenų PHT | |||
50 - 65 | 9 - 12 | 1,2 | 1-2 (0 - 3) |
Estrogenų-progestogenų derinys | |||
50 - 65 | 9 - 12 | 1,7 | 6 (5 - 7) |
# Absoliutus rizikos santykis. Rizikos santykis nėra pastovus, bet didėja ilgėjant vartojimo trukmei. Pastaba; kadangi krūties vėžio atvejų biografiniai faktai skiriasi EU šalyse, krūties vėžio papildomų atvejų skaičius taip pat keičiasi proporcingai.
[1]Pateikti duomenys parodo pasireiškimo dažnį išsivysčiusiose šalyse.
JAV WHI tyrimai – papildoma krūties vėžio rizika po 5 metų vartojimo
Amžiaus ribos (metais) | Atvejai iš 1000 moterų placebo grupėje per 5 metus | Rizikos santykis ir 95 %CI | Papildomi atvejai iš 1000 HPT vartojusiųjų per 5 metus (95 %CI) |
CEE vien estrogenai | |||
50 - 79 | 21 | 0,8 (0,7 – 1,0) | -4 (-6 – 0)[2] |
CEE+MPA estrogenas ir progesteronas ‡ | |||
50 - 79 | 17 | 1,2 (1,0 – 1,5) | +4 (0 – 9) |
‡Kai buvo vertinami tik moterų, prieš tyrimą nevartojusių PHT, duomenys, akivaizdaus rizikos padidėjimo per pirmus 5 gydymo metus nebuvo: po 5 metų rizika buvo didesnė už nevartojusiųjų.
[2]WHI tyrimas, kuriame dalyvavo moterys, kurioms išimta gimda, krūties vėžio rizikos padidėjimo neparodė.
Gimdos gleivinės vėžys
Moterys, kurioms nepašalinta gimda, postmenopauziniu laikotarpiu:
Gimdos gleivinės vėžio rizika yra maždaug 5 iš 1000 moterų nevartojančių PHT, kurioms nepašalinta gimda.
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, nerekomenduojama vartoti vien estrogenų PHT, nes tai didina gimdos gleivinės vėžio riziką (žr. 4.4skyrių). Priklausomai nuo estrogenų monoterapijos trukmės ir estrogenų dozės, gimdos gleivinės vėžio rizikos padidėjimas epidemiologinių tyrimų duomenimis kito nuo 5 iki 55 papildomų atvejų, nustatytų vienai iš 1000 moterų nuo 50 iki 65 metų amžiaus.
Estrogenų monoterapijos papildymas progestogenu mažiausiai 12 dienų per vieną ciklą gali apsaugoti nuo šios padidėjusios rizikos. Milijono moterų tyrime sudėtinės (nuolatinės ar tęstinės) PHT naudojimas nepadidino gimdos gleivinės vėžio rizikos (RS 1.0 (0.8-1.2))
Ilgalaikis vien estrogenų ir sudėtinių estrogenų-progestogenų PHT vartojimas yra susijęs su nedaug padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika. Milijono moterų tyrime 5 metų trukmės PHT lėmė vieną papildomą atvejį iš 2500 vartojusiųjų.
Venų tromboembolija
PHT yra susijusi su 1,3-3 kartus didesne venų tromboembolijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ar plaučių embolijos išsivystymo reliatyvia rizika. Tai labiau tikėtina pirmaisiais PHT vartojimo metais (žr. 4.4 skyrių). Toliau pateikiami WHI tyrimo rezultatai.
WHI tyrimai – Papildoma VTE rizika per 5 vartojimo metus
Amžiaus ribos (metais) | Įvykiai 1000 moterų placebo grupėje per 5 metus | Rizikos santykis ir 95 %PI | Papildomi atvejai iš 1000 vartojusiųjų |
Vien estrogenai, vartojami per burną[3] | |||
50 – 59 | 7 | 1,2 (0,6–2,4) | 1 (-3–10) |
Sudėtiniai estrogenai progestogenai, vartojami per burną | |||
50 – 59 | 4 | 2,3 (1,2–4,3) | 5 (1–13) |
[3]Tyrime dalyvavo moterys, kurioms išimta gimda.
Koronarinės širdies ligos rizika
Koronarinės širdies ligos rizika nežymiai padidėja sudėtinę estrogenų-progestogenų PHT vartojusioms moterims, vyresnėms nei 60 metų (žr. 4.4 skyrių)
Išeminio insulto rizika
Gydymas vien estrogenais ir estrogenais-progestogenais susijęs su iki 1,5 karto didesne santykine išeminio insulto rizika. Vartojant PHT hemoraginio insulto rizika nepadidėja.
Ši santykinė rizika nepriklauso nuo amžiaus ar vartojimo trukmės, bet absoliuti rizika labai priklauso nuo amžiaus, absoliuti insulto rizika moterims, vartojančioms PHT, didėja priklausomai nuo amžiaus (žr. 4.4 skyrių).
Bendri WHI tyrimai – Papildoma išeminio insulto rizika per 5 vartojimo metus[4]
Amžiaus ribos (metais) | Įvykiai 1000 moterų placebo grupėje per 5 metus | Rizikos santykis ir 95 %PI | Papildomi atvejai 1000 vartojusiųjų PHT per 5 metus |
50 – 59 | 8 | 1,3 (1,1 – 1,6) | 3 (1 – 5) |
[4]Skirtumo tarp išeminio ir hemoraginio insulto neaptikta.
Kitoks nepageidaujamas poveikis, atsiradęs dėl estrogeno kartu su progestogenu (įskaitant estradiolį ir didrogestroną) vartojimo
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai
Gerybiniai ir piktybiniai nuo estrogeno priklausomi navikai, pvz., endometriumo navikas, kiaušidžių navikas. Meningiomos dydžio padidėjimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Imuninės sistemos sutrikimai
Metabolizmas ir mitybos sutrikimai
Hipertrigliceridemija.
Nervų sistemos sutrikimai
Galima demencija, chorėja, epilepsijos pasunkėjimas.
Akies sutrikimai
Ragenos išlinkimo padidėjimas, kontaktinių lęšių netoleravimas.
Kraujagyslių sutrikimai
Arterijų tromboembolija.
Virškinimo trakto sutrikimai
Pankreatitas (moterims, kurioms jau yra hipertrigliceridemija).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Daugiaformė eritema, mazginė eritema, chloazma ar melasma, kurios gali išlikti nutraukus vaistinio preparato vartojimą.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Kojų mėšlungis.
Reprodukcinės sistemos ir krūtų sutrikimai:
Fibrocistiniai krūtų pakitimai, gimdos kaklelio erozijos.
Įgimtos, šeiminės ir genetinės ligos
Porfirijos paūmėjimas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimas
Tyrimai
Bendras skydliaukės hormonų koncentracijos padidėjimas.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį.Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Ir estradiolis, ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Perdozavimo simptomai gali būti: pykinimas, vėmimas, krūtų jautrumas, svaigulys, pilvo skausmas, mieguistumas/nuovargis, kraujavimas, atsirandantis nutraukus vartojimą. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio ar simptominio gydymo. Ši informacija taip pat tinka ir tada, kai šių vaistų perdozuoja vaikas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – urogenitalinę sistemą veikiantys vaistai ir lytiniai hormonai, atskiri progestogenų ir estrogenų deriniai, ATC kodas – G03FA14.
Estradiolis
Veiklioji medžiaga – sintetinis 17β-estradiolis – chemiškai ir biologiškai atitinka žmogaus endogeninį estradiolį. Moterims postmenopauzės laikotarpiu jis pakeičia nepagamintus estrogenus ir susilpnina menopauzės simptomus.
Didrogesteronas
Geriamasis didrogesteronas yra aktyvus progestogenas, turintis poveikį lyginant su parenteraliai skiriamu progesteronu.
Kadangi estrogenai skatina endometriumo vešėjimą, vartojant vien estrogenus padidėja endometriumo hiperplazijos ir navikų rizika. Papildomai vartojant progestogenus, gerokai sumažėja estrogenų sukeliama endometriumo hiperplazijos rizika moterims, kurioms nepašalinta gimda.
Klinikinių tyrimų informacija
- Estrogenų trūkumo simptomų ir kraujavimo dažnio mažinimas
- Menopauzės simptomų sumažėjimas buvo pasiektas per pirmas kelias gydymo savaites
Vartojant Femoston conti 0,5 mg/2,5 mg vidutinio stiprumo ir stiprių karščio bangų sumažėjimas 4-ą savaitę buvo statistiškai žymus palyginus su placebu. Vidutinių-stiprių karščio bangų skaičius mažėjo ir toliau iki pat gydymo pabaigos – 13-os savaitės.
Dviejų klinikinių tyrimų metu amenorėja (kraujavimo arba tepimo nebuvimas) buvo nustatyta atitinkamai 91 % ir 88 % moterų 10–12 gydymo mėnesį. Pirmuosius 3 gydymo mėnesius nereguliarus kraujavimas ir (arba) tepimaspasireiškė 10 % ir 21 % moterų, o 10–12 gydymo mėnesį – 9 % ir 12 % moterų.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Estradiolis
- Absorbcija
Estradiolio absorbcija priklauso nuo dalelių dydžio, mikronizuotasestradiolis iš karto yra absorbuojamas virškinamajame trakte.
Toliau lentelėje pateikiama vidutinės pastovios koncentracijos (E2), estrono (E1) ir estrono sulfato (E1S) farmakokinetiniai parametrai kiekvienai mikronizuotaiestradiolio dozei. Duomenys pateikiami kaip vidutinė pastovi koncentracija.
Estradiolis 0,5 mg | ||||
Parametrai | E2 | E1 | Parametrai | E1S (estrono sulfatas) |
Cmax (pg/ml) | 34,8 (30,4) | 182 (110) | Cmax (ng/ml) | 6,98 (3,32) |
Cmin (pg/ml) | - | - | - | - |
Cav (pg/ml) | 21,5 (16,0) | - | - | - |
AUC0-t (pg*h/ml) | 516 (383) | 2959 (2135) | AUC0-t (pg*h/ml) | 82,0 (42,6) |
- Pasiskirstymas
Estrogenai randami neprisijungę arba silpnai prisijungę. Apie 98-99 % estradiolio prisijungia prie plazmos baltymų, iš kurių 30-52 % prie albumino, ir apie 46-69 % prie lytinius hormonus surišančio globulino (ang. SHBG).
- Biotransformacija
Išgėrus vaisto, estradiolis labai greitai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai gali stiprinti estrogenų daromą poveikį arba tiesiogiai, arba virtę estradioliu. Estrono sulfatas gali patekti į enterohepatinę cirkuliaciją.
- Eliminacija
Šlapime susidarę pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradioliogliukuronidai. Pusinės eliminacijos periodas yra 10–16 valandų.
Estrogeno patenka į žindyvės pieną.
- Priklausomybė nuo dozės ir laiko
Kasdien skiriant Femoston conti, estradiolio pastovi koncentracija yra pasiekiama per apytiksliai penkias dienas.
Bendrai stabili koncentracija yra pasiekiama dozes skiriant 8–11 dienų.
Didrogesteronas
- Absorbcija
Išgėrus didrogesterono, jis yra greitai absorbuojamas Tmaxesant nuo 0,5 iki 2,5 valandų. Absoliutus didrogesterono biologinis prieinamumas yra 28 % (geriamoji 20 mg dozė palyginus su 7,8 mg intraveninės infuzijos doze).
Toliau esančioje lentelėje pateikiami vidutinės pastovios koncentracijos didrogesterono (D) ir dihidrodidrogesterono (DHD) farmakokinetiniai parametrai. Duomenys pateikiami kaip vidutinė pastovi koncentracija.
Didrogesteronas 2,5 mg | ||
| D | DHD |
Cmax(ng/ml) | 0,759 (0,313) | 18,9 (7,22) |
Cmin(ng/ml) | 0,0309 (0,0209) | - |
Cav(ng/ml) | 0,117 (0,0455) | - |
AUCinf (ng*h/ml) | 2,81 (1,09) | 90,4 (44,1) |
- Pasiskirstymas
Pavartojus į veną didrogesteroną, pasiskirstymo tūris nusistovėjus pusiausvyrai sudaro 1400 l.
Didrogesteronas ir DHD prie plazmos baltymų prisijungia daugiau nei 90 %.
- Biotransformacija
Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.
Dažniausiai visi metabolitai išlaiko pirminio junginio erdvinę struktūrą (4,6 diene-3-one), tačiau 17α - padėtyje yra nehidroksilinti, taigi tampa aišku, kodėl didrogesteronas nesukelia androgeninio ir estrogeninio poveikio.
- Eliminacija
Išgėrus žymėto didrogesterono, beveik 63 % dozės yra pašalinama su šlapimu. Bendras plazmos klirensas yra 6,4 L/min. Iš organizmo preparatas visiškai pašalinamas per 72 valandas. DHD šlapime pagrindą sudaro gliukorono rūgšties junginių pavidalas.
- Priklausomybė nuo dozės ir laiko
Vienkartinės ir daugkartinių dozių farmakokinetika yra linijinė, kai geriamos dozės yra nuo 2,5 iki 10 mg. Vienkartinių ir daugkartinių dozių kinetikos palyginimas rodo, kad didrogesterono ir DHD farmakokinetika nesikeičia po pakartotinų dozių. Stabili koncentracija pasiekiama po 3 dienų gydymo.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Papildomų ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenų, kurie galėtų būti tiesiogiai susiję su tiriamu vaistiniu preparatu minėtoje populiacijoje, be jau minėtų praeituose Produkto charakteristikų santraukos skyriuose (PCS), nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys:
Laktozė monohidratas
Hipromeliozė
Kukurūzų krakmolas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė:
Makrogolis 3350
Polivinilo alkoholis
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Geltonasis geležies oksidas (E172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdisir josturinys
PVC ir aliuminio folijos lizdinės plokštelės kartono dėžutėje.
Lizdinės plokštelės: 28 plėvele dengtos tabletės
84 plėvele dengtos tabletės
280 (10x28) plėvele dengtų tablečių
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Įbėga į vaistinę nuostabaus grožio mergina su kailinukais.
Vaistininkui paklausius ko ši norėtų, ji tuojau pat išskleidžia kailinius (po kuriais nieko nėra) ir sako:
-Aš jau visą mėnesį nemačiusi vyro.
-Suprantu, suprantu.... Štai jums lašai akims, turėtų padėti.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?