Venlafaksinas, 75mg, pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Portfarma ehf., Islandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Venlafaksinas
1. Kas yra Venlafaxine Portfarma ir kam jis vartojamas
Venlafaxine Portfarma yra antidepresantas priklausantis vaistų, vadinamų serotonino ir noradrenalino reabsorbcijos inhibitorių (SNRI), grupei. Šios grupės vaistais gydoma depresija ir socialinio nerimo sutrikimas. Manoma, kad žmonių, kuriems yra depresija ir (arba) nerimas, smegenyse yra sumažėjęs serotonino ir noradrenalino kiekis. Galutinai neaišku, kaip veikia antidepresantai, bet jie gali padėti padidinti serotonino ir adrenalino kiekį smegenyse.
Venlafaxine Portfarma gydomi suaugę depresija sergantys pacientai. Juo taip pat gydomi suaugę socialinio nerimo sutrikimu (pasireiškiančiu viešumos baime ar vengimu) sergantys asmenys. Kad pacientai pasijustų geriau, svarbu tinkamai gydyti sergančiuosius depresija arba socialinio nerimo sutrikimu. Negydant tokių pacientų, jų būklė savaime nepagerėja, tampa blogesnė ir sunkiau gydoma.
2. Kas žinotina prieš vartojant Venlafaxine Portfarma
Venlafaxine Portfarma vartoti negalima:
- jeigu yra alergija venlafaksinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu vartojate arba neseniai vartojote (per paskutiniąsias 14 parų) kitų antidepresantų, vadinamų monoamino oksidazės inhibitoriais(MAOI), skiriamų depresijai arba Parkinsono ligai gydyti. Negrįžtamojo poveikio MAOI vartojant kartu su kitais vaistais, įskaitant Venlafaxine Portfarma, gali atsirasti sunkių, gyvybei pavojingų šalutinių poveikių. Taip pat nutraukę Venlafaxine Portfarma vartojimą, turite palaukti mažiausiai 7 paras, prieš pradėdami vartoti bet kurį MAOI (žr. taip pat skirsnius „Serotonininis sindromas“ ir „Kiti vaistai ir Venlafaxine Portfarma“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei bent vienas iš žemiau nurodytų teiginių Jums tinka, pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Venlafaxine Portfarma.
- Jeigu Jūs vartojate kitų vaistų, kurie kartu su Venlafaxine Portfarma gali didinti serotonininio sindromo atsiradimą (žr. skirsnyje „Kiti vaistai ir Venlafaxine Portfarma“).
- Jei sergate akių liga, vadinama glaukoma (padidėjęs akispūdis).
- Jei sergate padidėjusio kraujospūdžio liga.
- Jei esti širdies veiklos sutrikimų.
- Jei buvo traukulių.
- Jei kraujyje sumažėjęs natrio kiekis (hiponatremija).
- Jei dažniau ir be priežasties atsiranda mėlynių ar kraujavimas (sutrikęs kraujo krešėjimas) arba vartojate kitų vaistų, didinančių kraujavimo pavojų, pvz., varfariną (kraujo krešulių atsiradimo profilaktikai).
- Jei Jūs sergate arba Jūsų giminaitis sirgo manija ar bipoliniu sutrikimu (jaučiamas padidėjęs aktyvumas ir pernelyg pakili nuotaika).
- Jei esate elgęsis agresyviai.
Vartojant Venlafaxine Portfarma, gali atsirasti nerimastingumas ir negalėjimas nustygti vietoje. Jei taip Jums nutiktų, pasakykite gydytojui.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) socialinio nerimo sutrikimu, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiesiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės skubios pagalbos skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar socialinio nerimo sutrikimu. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Burnos džiūvimas
Burnos džiūvimas pasireiškia 10% venlafaksiną vartojančių pacientų. Tai gali didinti dantų ėduonies pavojų. Todėl būtina tinkama burnos higiena.
Cukrinis diabetas
Vartojant Venlafaxine Portfarma, gali keistis gliukozės koncentracija kraujyje, todėl gali prireikti keisti vaistų diabetui gydyti dozavimą.
Vartojimas jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams
Venlafaxine Portfarma paprastai negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams. Taip pat žinotina, kad klinikinių tyrimų metu šios grupės vaistų vartojusiems jaunesniems nei 18 metų pacientams padidėjo šalutinių reiškinių, pvz., bandymų nusižudyti, minčių apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio apraiškų) pasireiškimo pavojus. Nepaisant to, Jūsų gydytojas gali paskirti Venlafaxine Portfarma jaunesniam nei 18 metų pacientui, jei manys, kad tai būtina. Jei Jūsų gydytojas paskyrė Venlafaxine Portfarma jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs norite tai aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Jei Venlafaxine Portfarma vartojančiam jaunesniam nei 18 metų pacientui pasireiškia ar pasunkėja bet kuris iš anksčiau išvardytų požymių, pasakykite gydytojui. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie Venlafaxine Portfarma poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Venlafaxine Portfarma
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jūsų gydytojas nuspręs, ar galite Venlafaxine Portfarma vartoti kartu su kitais vaistais.
Nepradėkite ir nebaikite vartoti jokių kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto ir vaistažolių preparatus, prieš tai nepasitarę su gydytoju ar vaistininku.
- Venlafaxine Portfarma negalima vartoti kartu su monoamino oksidazės inhibitoriais, kuriais gydoma depresija ar Parkinsono liga. Jeigu per praėjusias 14 parų vartojote šių vaistų, pasakykite gydytojui (MAOI: žr. skyrių „Venlafaxine Portfarma vartoti negalima“)
- Serotonininis sindromas:
Vartojant venlafaksiną, ypač kartu su kitais vaistais, gali pasireikšti gyvybei pavojingos būklės serotonininis sindromas arba į piktybinį neurolepsinį sindromą (PNS) panašios reakcijos (žr. skyrių „ Galimas šalutinis poveikis“).
Tai gali būti šie vaistai:
- triptanai (migrenai gydyti);
- vaistai depresijai gydyti, pvz., SNRI, SSRI, tricikliai antidepresantai ar ličio preparatai;
- vaistai, kurių sudėtyje yra antibiotiko linezolido (infekcinėms ligoms gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra grįžtamojo poveikio MAO inhibitoriaus moklobemido (depresijai gydyti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra sibutramino (kūno svoriui mažinti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra tramadolio (vartojamas skausmui malšinti);
- vaistai, kurių sudėtyje yra metileno mėlio (dideliam methemoglobino kiekiui kraujyje gydyti);
- preparatai, kurių sudėtyje yra paprastųjų jonažolių (dar vadinamų Hypericum perforatum, natūralus arba vaistažolių preparatas, vartojamas lengvai depresijai gydyti);
- preparatai, kurių sudėtyje yra triptofano (vartojamas nemigai ir depresijai gydyti);
- vaistai nuo psichozės (gydoma liga, kuria sergant, pasireiškia šie simptomai: girdimi, matomi arba juntami reiškiniai, kurių nėra, pasireiškia klaidingi įsitikinimai, neįprastas įtarumas, neaiškūs samprotavimai ir uždarumas).
Serotoninio sindromo požymiai ir simptomai gali apimti kelis iš šių: neramumas, haliucinacijos, koordinacijos praradimas, greitas širdies plakimas, pakilusi kūno temperatūra, staigūs kraujospūdžio pokyčiai, sustiprėję refleksai, viduriavimas, koma, pykinimas, vėmimas.
Sunkesnės formos serotonininio sindromo simptomai gali būti panašūs į piktybinio neurolepsinio sindromo (PNS). Gali atsirasti tokių PNS požymių ir simptomų derinys: karščiavimas, dažnas širdies plakimas, prakaitavimas, stiprus raumenų sustingimas, sumišimas, raumenų fermentų suaktyvėjimas (nustatoma pagal kraujo tyrimą).
Jeigu galvojate, kad pasireiškė serotonininio sindromo simptomai, nedelsdami pasakykite gydytojui arba vykite į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių.
Toliau išvardyti vaistai taip pat gali sąveikauti su Venlafaxine Portfarma; juos reikia vartoti atsargiai. Ypač svarbu pasakyti gydytojui ar vaistininkui, jog vartojate vaistus, kurių sudėtyje yra:
- ketokonazolo (grybelių sukeltoms ligoms gydyti);
- haloperidolio ar risperidono (psichikos ligoms gydyti);
- metoprololio (beta adrenoreceptorių blokatorius padidėjusio kraujospūdžio ir širdies ligoms gydyti).
Venlafaxine Portfarma vartojimas su maistu ir gėrimais
Venlafaxine Portfarma vartokite valgydami (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Venlafaxine Portfarma“).
Kol vartojate Venlafaxine Portfarma, nevartokite alkoholio.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju. Vartokite Venlafaxine Portfarma tik prieš tai su gydytoju aptarę galimą teigiamą poveikį ir galimą pavojų Jūsų negimusiam kūdikiui.
Įsitikinkite, kad Jūsų akušerė ir (arba) gydytojas žino, kad vartojate Venlafaxine Portfarma. Nėštumo metu vartojami panašūs vaistai (SSRI) gali didinti sunkios naujagimio būklės, vadinamos išlikusia naujagimio plaučių hipertenzija, dėl kurios naujagimiui padažnėja kvėpavimas ir naujagimis pamėlsta, riziką. Tokie simptomai naujagimiui dažniausiai pradeda reikštis per pirmąsias 24 valandas po gimimo. Jeigu taip atsitiko, nedelsdami kreipkitės į akušerę ir (arba) gydytoją.
Jeigu šį vaistą vartojate nėštumo metu, gimusiam naujagimiui gali pasireikšti kiti simptomai: naujagimis negali tinkamai žįsti, kartu sutrinka jo kvėpavimas. Jeigu gimusiam kūdikiui pasireiškia šie simptomai ir Jums neramu dėl to, kreipkitės į gydytoją ir (arba) akušerę, kurie galės jums patarti.
Venlafaxine Portfarma patenka į motinos pieną. Yra poveikio žindomam kūdikiui pavojus. Jūs turėtumėte pasitarti su gydytoju, kuris nuspręs, ar Jums reikia nutraukti žindymą, ar Venlafaxine Portfarma vartojimą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, kol nesužinojote, kaip Jus veikia Venlafaxine Portfarma.
3. Kaip vartoti Venlafaxine Portfarma
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Įprasta rekomenduojama pradinė dozė depresijai ir socialinio nerimo sutrikimui gydyti yra 75 mg per parą. Gydytojas gali Jums palaipsniui didinti dozę, jei reikia, iki didžiausios 375 mg paros dozės depresijai gydyti. Didžiausia paros dozė socialinio nerimo gydymui yra 225 mg.
Vartokite Venlafaxine Portfarma kasdien maždaug tuo pat metu, ryte arba vakare. Kapsules reikia nuryti nekramtytas, užsigeriant vandeniu. Kapsulių negalima atidaryti, smulkinti, čiulpti ar tirpinti.
Vartokite Venlafaxine Portfarma valgydami.
Jei Jūsų inkstų arba kepenų veikla sutrikusi, pasakykite gydytojui, nes Jums gali reikėti kitokios Venlafaxine Portfarma dozės.
Nepasitarę su gydytoju, nenutraukite Venlafaxine Portfarma vartojimo (žr. skirsnį „Nustojus vartoti Venlafaxine Portfarma“).
Ką daryti pavartojus per didelę Venlafaxine Portfarma dozę?
Pavartojus per didelę Venlafaxine Portfarma dozę, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką.
Galimo perdozavimo požymiai gali būti: dažnas širdies plakimas, budrumo pokyčiai (nuo mieguistumo iki komos), miglotas matymas, traukuliai arba priepuoliai ir vėmimas.
Pamiršus pavartoti Venlafaxine Portfarma
Jei laiku pamiršote išgerti dozę, išgerkite ją kai tik prisiminėte. Jei jau laikas gerti kitą dozę, pamirštąją praleiskite ir toliau vartokite vaisto įprasta tvarka. Negalima viršyti gydytojo paskirtos Venlafaxine Portfarma paros dozės.
Nustojus vartoti Venlafaxine Portfarma
Be gydytojo nurodymo šio vaisto vartojimo negalima nutraukti, net jeigu jaučiatės geriau. Jeigu gydytojas nuspręs, kad Jums toliau Venlafaxine Portfarma vartoti nereikia, jis patars kaip laipsniškai nutraukti Venlafaxine Portfarma vartojimą. Nustatyta, kad nustojus vartoti Venlafaxine Portfarma, pasireiškia šalutinis poveikis, ypač kai Venlafaxine Portfarma vartojimas nutraukiamas staigiai arba dozė sumažinama per greitai. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti tokie simptomai: nuovargis, svaigulys, apsvaigimas, skausmas, mieguistumas, košmarai, burnos džiūvimas, apetito stoka, pykinimas, viduriavimas, nervingumas, susijaudinimas, sumišimas, skambesys ausyse, dilgsėjimas ar retais atvejais elektros šoko pojūtis, silpnumas, prakaitavimas, traukuliai arba gripą primenantys simptomai.
Jūsų gydytojas Jums patars, kaip palaipsniui nutraukti gydymą Venlafaxine Portfarma. Jei Jums pasireiškia bet kuris iš šių arba kiti varginantys simptomai, kreipkitės į gydytoją.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu Jums pasireiškia bent viena iš toliau nurodytų reakcijų, nebevartokite Venlafaxine Portfarma. Nedelsdami pasakykite gydytojui arba vykite į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių, jei atsiranda:
- krūtinės spaudimas, švokštimas, rijimo arba kvėpavimas sutrikimas;
- veido, gerklės, plaštakų ar pėdų tinimas;
- nervingumas ar nerimas, svaigulys, tvinkčiojimo pojūčiai, staigus odos paraudimas ir (arba) šilumos pojūtis;
- stiprus bėrimas, niežulys ar dilgėlinė (iškilusios raudonos ar blyškios odos dėmės, dažnai niežtinčios);
- serotonininio sindromo požymiai ir simptomai, įskaitant neramumą, haliucinacijas, koordinacijos netekimą, dažną širdies plakimą, kūno temperatūros padidėjimą, staigius kraujospūdžio pokyčius, refleksų sustiprėjimą, viduriavimą, komą, pykinimą, vėmimą.
Sunkesnės formos serotonininis sindromas gali būti panašus į piktybinį neurolepsinį sindromą (PNS). Gali pasireikšti tokių PNS požymių ir simptomų derinys: karščiavimas, dažnas širdies plakimas, prakaitavimas, sunkus raumenų sustingimas, sumišimas, raumenų fermentų suaktyvėjimas (nustatoma pagal kraujo tyrimą).
Kitas šalutinis poveikis, apie kurį reikia pasakyti gydytojui yra:
- kosulys, švokštimas, kvėpavimo pasunkėjimas ir kūno temperatūros padidėjimas;
- juodos (į degutą panašios) išmatos arba kraujas išmatose;
- odos ar akių pageltimas, niežulys ar šlapimo patamsėjimas. Tai gali būti kepenų uždegimo simptomai (hepatitas);
- širdies veiklos sutrikimai, pvz., greitas ir nereguliarus širdies plakimas, padidėjęs kraujospūdis;
- regos sutrikimai, pvz., miglotas matymas, išsiplėtę vyzdžiai;
- nervų sistemos sutrikimai, pvz., svaigulys, dilgsėjimas, judesių sutrikimai, traukuliai ar priepuoliai;
- psichikos sutrikimai, pvz., padidęjęs aktyvumas ir pernelyg pakili nuotaika;
- gydymo nutraukimo simptomai (žr. skyrių „Kaip vartoti Venlafaxine Portfarma“), jei nutraukiate Venlafaxine Portfarma vartojimą;
- kraujavimo pailgėjimas – įsipjovus arba susižeidus, kraujavimas gali nesustoti ilgiau nei įprastai.
Viso šalutinio poveikio sąrašas
Labai dažni (pasireiškia dažniau kaip 1 iš 10 vaistą vartojusių žmonių)
- Svaigulys, galvos skausmas
- Pykinimas, burnos džiūvimas
- Prakaitavimas (įskaitant prakaitavimą naktimis)
Dažni (pasireiškia 1‑10 iš 100 vaistą vartojusių žmonių)
- Apetito sumažėjimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, viduriavimas
- Atsiskyrimo (arba nuošalumo) nuo savęs ir nuo realybės pojūtis, nervingumas, sumišimas, nenormalūs sapnai, nemiga
- Mieguistumas, drebulys, dilgčiojimas ir „adatėlių“ dygsėjimas, raumenų tonuso padidėjimas
- Skambėjimas ausyse (ūžimas)
- Kraujospūdžio padidėjimas, paraudimas, dažno širdies plakimo jutimas
- Šlapinimosi padažnėjimas, šlapinimosi pasunkėjimas
- Lytinio potraukio susilpnėjimas, nenormali ejakuliacija ar nenormalus orgazmas (vyrams), orgazmo nebuvimas, erekcijos funkcijos sutrikimas (impotencija)
- Mėnesinių ciklo sutrikimai, pavyzdžiui, gausesnis kraujavimas arba gausesnis nereguliarus kraujavimas
- Silpnumas (astenija), nuovargis, šaltkrėtis
- Regos sutrikimas, įskaitant miglotą matymą, vyzdžių išsiplėtimas, akies nesugebėjimas automatiškai keisti prisitaikymą matyti toli ir arti esančius objektus
- Žiovulys
- Cholesterolio koncentracijos kraujyje padidėjimas
Nedažni (pasireiškia 1‑10 iš 1000 vaistą vartojusių žmonių)
- Haliucinacijos, atsiskyrimo nuo realybės pojūtis, susijaudinimas, sutrikęs orgazmas (moterims), jausmų ir emocijų trūkumas, pernelyg didelio susijaudinimo jutimas, griežimas dantimis
- Nerimastingumo jutimas arba negalėjimas ramiai pasėdėti ar pastovėti, alpimas, nevalingi raumenų judesiai, koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimas, skonio pojūčio sutrikimas
- Greitas širdies plakimas, svaigimo pojūtis (ypač staigiai atsistojant)
- Dusulys
- Vėmimas krauju, juodos (deguto spalvos) išmatos arba kraujas išmatose. Tai gali būti vidinio kraujavimo požymis
- Gali pasireikšti bendras odos ir gleivinių, ypač veido, burnos, liežuvio, gerklės arba rankų ir kojų patinimas ir (arba) iškilusis niežtintysis išbėrimas (dilgėlinė), jautrumo saulės šviesai padidėjimas, mėlynės, nenormalus plaukų slinkimas, išbėrimas
- Negalėjimas pasišlapinti
- Kūno masės padidėjimas, kūno masės sumažėjimas
Reti (pasireiškia 1‑10 iš 10 000 vaistą vartojusių žmonių)
- Traukuliai ar priepuoliai
- Nesugebėjimas kontroliuoti šlapinimosi
- Pernelyg didelis aktyvumas, mąstymo pagreitėjimas ir poreikio miegoti sumažėjimas (manija)
Dažnis nežinomas
- Trombocitų kiekio sumažėjimas kraujyje, dėl kurio padidėja mėlynių atsiradimo arba kraujavimo rizika, kraujo sutrikimas, dėl kurio padidėja infekcijos rizika
- Niežulys, odos ar akių pageltimas, šlapimo patamsėjimas arba į gripą panašūs simptomai. Tai yra kepenų uždegimo (hepatito) simptomai. Nedideli kepenų fermentų aktyvumo kraujyje pokyčiai
- Pernelyg didelis skysčių suvartojimas (sutrikimas, kuris vadinamas antidiurezinio hormono sutrikusios sekrecijos sindromu)
- Natrio koncentracijos kraujyje sumažėjimas
- Mintys apie savižudybę ir savižudiškas elgesys. Buvo pranešta apie mąstymo apie savižudybę ir savižudiško elgesio atvejus, vartojant venlafaksiną arba netrukus po gydymo užbaigimo (žr. 2 skyrių ,,Kas žinotina prieš vartojant Venlafaxine Portfarma“).
- Nenormalus pieno išsiskyrimas
- Kūno temperatūros padidėjimas, pasireiškiantis kartu su raumenų sustingimu, sumišimu ar susijaudinimu bei prakaitavimu, arba mėšlungiški raumenų judesiai, kurių negalite kontroliuoti. Tai gali būti sunkios būklės, vadinamos piktybiniu neurolepsiniu sindromu, simptomai. Euforijos jutimas, mieguistumas, nuolatiniai dažni akių judesiai, nerangumas, neramumas, girtumo pojūtis, prakaitavimas arba raumenų sustingimas. Tai yra serotonininio sindromo simptomai. Raumenų sustingimas, spazmai ir nevalingi judesiai
- Orientacijos sutrikimas ir sumišimas, dažnai pasireiškiantys kartu su haliucinacijomis (kliedesiais)
- Sunkus akies skausmas ir regėjimo susilpnėjimas arba miglotas matymas
- Kraujospūdžio sumažėjimas, nenormalus, dažnas ar nereguliarus širdies plakimas. Tai gali pasireikšti apalpimu. Netikėtas kraujavimas, pavyzdžiui, kraujavimas iš dantenų, kraujas šlapime arba vėmimas krauju, netikėtas mėlynių atsiradimas arba kraujagyslių įtrūkimai (venų įtrūkimai)
- Kosulys, švokštimas, dusulys ir kūno temperatūros padidėjimas. Tai gali būti plaučių uždegimo, susijusio su baltųjų kraujo ląstelių kiekio padidėjimu (plaučių eozinofilija), simptomai
- Stiprūs pilvo ar nugaros skausmai (jie gali rodyti sunkų žarnų, kepenų ar kasos sutrikimą)
- Odos išbėrimas, dėl kurio gali pasireikšti sunkus odos pūslėtumas ar lupimasis, niežulys, lengvas išbėrimas
- Nepaaiškinamas raumenų skausmas, skausmingumas ar silpnumas (rabdomiolizė)
- Veido ar liežuvio patinimas, dusulys arba kvėpavimo pasunkėjimas, dažnai pasireiškiantis kartu su odos išbėrimais (tai gali būti sunki alerginė reakcija)
- Galvos sukimasis
Venlafaxine Portfarma kartais gali sukelti šalutinį poveikį, apie kurį Jūs galite nežinoti (pvz., padidėjęs kraujospūdis arba nenormalus širdies ritmas; nežymus kepenų fermentų, natrio ar cholesterolio kiekio pokytis kraujyje). Rečiau, Venlafaxine Portfarma gali sumažinti trombocitų kiekį kraujyje, dėl to gali lengviau atsirasti mėlynių ar kraujavimas. Todėl Jūsų gydytojas gali retkarčiais skirti atlikti kraujo tyrimą, ypač jeigu ilgą laiką vartojate Venlafaxine Portfarma.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Venlafaxine Portfarma
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant pakuotės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Venlafaxine Portfarma sudėtis
Veiklioji medžiaga yra venlafaksinas.
Kiekvienoje pailginto atpalaidavimo kietojoje kapsulėje yra 37,5 mg, 75 mg arba 150 mg venlafaksino (venlafaksino hidrochlorido pavidalu).
Pagalbinės medžiagos yra:
75 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės:
Kapsulės turinys: Hipromeliozė, amonio metakrilato kopolimeras B, natrio laurilsulfatas,
magnio stearatas;
Plėvelė: Bazinis butilintas metakrilato kopolimeras 12,5%;
Kapsulės apvalkalas: Želatina, titano dioksidas (E 171), raudonasis geležies oksidas (E172);
Rašalas: Šelakas, juodasis geležies oksidas (E172), propilenglikolis (E1520).
Venlafaxine Portfarma išvaizda ir kiekis pakuotėje
Venlafaxine Portfarma 75 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės: kūno spalvos, matinės, „0“ dydžio kietos želatininės kapsulės, kuriose yra dvi apvalios, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės.
75 mg : 28, 30 arba 100 kapsulių
Tarptautinis pavadinimas | Venlafaksinas |
Vaisto stiprumas | 75mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/09/1612 |
Registratorius | Portfarma ehf., Islandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2009.06.11 |
Vaistas perregistruotas | 2013.06.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Venlafaxine Portfarma 75 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje pailginto atpalaidavimo kietojoje kapsulėje yra 37,5 mg, 75 mg arba 150 mg venlafaksino (venlafaksino hidrochlorido pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo kietoji kapsulė.
Venlafaxine Portfarma 75 mg: kūno spalvos, matinė, „0“ dydžio kieta želatininė kapsulė, kurioje yra dvi apvalios, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Didžiosios depresijos epizodų gydymas.
Didžiosios depresijos epizodų pasikartojimo profilaktika.
Socialinio nerimo sutrikimo gydymas.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Didžiosios depresijos epizodai
Rekomenduojama pradinė pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozė yra 75 mg, vartojama vieną kartą per parą. Pacientams, kuriems pradinė 75 mg paros dozė nėra pakankamai veiksminga, paros dozę gali prireikti padidinti iki didžiausios 375 mg dozės per parą. Dozę galima didinti maždaug kas 2 savaites ar rečiau. Jeigu kliniškai pateisinama dėl simptomų sunkumo, dozę galima didinti dažniau, bet ne mažiau kaip 4 parų pertrauka.
Kadangi nepageidaujamas poveikis yra susijęs su doze, dozes didinti reikia tik įvertinus paciento klinikinę būklę (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgai, dažniausiai keletą mėnesių ar dar ilgiau. Kiekvienu atveju gydymą reikia reguliariai peržiūrėti. Ilgalaikis gydymas taip pat gali būti tinkamas didžiosios depresijos (DD) epizodų profilaktikai. Rekomenduojama dozė didžiosios depresijos epizodų profilaktikai yra tokia pat, kokia vartota dabartinio epizodo gydymui.
Būklei pagerėjus, vaistinių preparatų nuo depresijos vartojimą reikia tęsti mažiausiai 6 mėnesius.
Socialinio nerimo sutrikimas.
Rekomenduojama pradinė pailginto atpalaidavimo venlafaksino dozė yra 75 mg, vartojama vieną kartą per parą. Kad didesnė dozė sukeltų papildomą palankų poveikį, duomenų nėra.
Tačiau pacientams, kuriems nepakanka pradinės 75 mg paros dozės, dozę gali prireikti padidinti iki didžiausios 225 mg paros dozės. Dozę galima didinti maždaug kas 2 savaites ar rečiau.
Kadangi nepageidaujamas poveikis yra susijęs su doze, dozes didinti reikia tik įvertinus paciento klinikinę būklę (žr. 4.4 skyrių). Reikia išlaikyti mažiausią veiksmingą dozę.
Pacientus reikia gydyti pakankamai ilgai, dažniausiai keletą mėnesių ar dar ilgiau. Kiekvienu atveju gydymą reikia reguliariai peržiūrėti.
Vartojimas senyviems pacientams
Atsižvelgiant vien tik į paciento amžių, venlafaksino dozės keisti nereikia. Tačiau gydyti senyvus pacientus reikia atsargiai (pvz., dėl galimo inkstų funkcijos sutrikimo, neurotransmiterių jautrumo ir afiniteto galimų pokyčių, susijusių su amžiumi). Visada reikia skirti mažiausią veiksmingą dozę, o prireikus didinti dozę, būtina atidi paciento stebėsena.
Vartojimas jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams
Venlafaksino nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo didžiąja depresija sergantys vaikai ir paaugliai, duomenimis nenustatyta, jog venlafaksinas yra veiksmingas šiems pacientams (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Esant kitoms indikacijoms, duomenų apie venlafaksino veiksmingumą ir saugumą vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, nėra.
Vartojimas pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Jeigu pacientui yra lengvas arba vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, paros dozę būtina sumažinti 50%. Ją reikėtų nustatyti kiekvienam pacientui individualiai, kadangi skirtingų pacientų organizme klirensas būna nevienodas.
Duomenys apie pacientus, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, yra riboti. tačiau juos rekomenduojama gydyti atsargiai ir apsvarstyti, ar nesumažinti dozės daugiau kaip 50%. Jeigu kepenų funkcijos sutrikimas sunkus, būtina apsvarstyti galimos naudos ir rizikos santykį.
Vartojimas pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Nors pacientams, kurių glomerulų filtracijos greitis (GFG) yra 30‑70 ml/min, dozės keisti nereikia, vartoti reikia atsargiai. Pacientams, kuriems reikalinga hemodializė ir pacientams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas <30 ml/min.), dozę reikia sumažinti 50%. Ją reikėtų nustatyti kiekvienam pacientui individualiai, kadangi skirtingų pacientų organizme klirensas būna nevienodas.
Nutraukus venlafaksino vartojimą pastebėti nutraukimo simptomai
Reikia vengti staiga nutraukti vaisto vartojimą. Venlafaksino vartojimą nutraukti rekomenduojama iš lėto mažinant dozę mažiausiai per vieną-dvi savaites, kad būtų kuo mažesnė nutraukimo reakcijų rizika (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius). Jeigu mažinant dozę arba baigus gydymą atsiranda netoleruojamų simptomų, gali prireikti atnaujinti prieš tai skirtos dozės vartojimą. Po to dozę galima vėl mažinti, bet daug lėčiau.
Vartoti per burną.
Venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsules rekomenduojama vartoti valgant, kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Kapsules reikia nuryti sveikas, užgeriant skysčiu, jų negalima dalinti, kramtyti, čiulpti ar tirpinti.
Pacientai, besigydantys greito atpalaidavimo venlafaksino tabletėmis, gali pradėti vartoti panašiausią ekvivalentinę venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsulių paros dozę. Pavyzdžiui, du kartus per parą vartojamos 37,5 mg venlafaksino greito atpalaidavimo tabletės gali būti keičiamos vieną kartą per parą vartojamomis 75 mg venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsulėmis. Taip pat gali tekti koreguoti dozę individualiai.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Negalima vartoti kartu su negrįžtamojo poveikio monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriais, dėl serotoninio sindromo, pasireiškiančio ažitacija, tremoru ir hipertermija, pavojaus. Venlafaksiną galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 14 parų po negrįžtamojo poveikio MAO inhibitorių vartojimo pabaigos.
Venlafaksino vartojimą reikia nutraukti mažiausiai 7 paras prieš pradedant gydymą negrįžtamojo poveikio MAO inhibitoriumi (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę arba būklės pablogėjimas
Depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai nepagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Kiti psichikos sutrikimai, kurie gydomi venlafaksinu, irgi gali būti susiję su padidėjusiu su savižudybe siejamų reiškinių pavojumi. Be to, sergantys šiomis ligomis gali sirgti ir didžiąja depresija. Gydant kitais psichikos sutrikimais sergančius pacientus, reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių, kaip ir gydant sergančius didžiąja depresija.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe siejamų reiškinių, ir tiems, kurie prieš pradedant gydymą dažnai galvojo apie savižudybę, yra didesnė mąstymo apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika, todėl šiuos pacientus gydymo metu reikia atidžiai stebėti. Placebu kontroliuotų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugę psichikos sutrikimais sergantys pacientai, metaanalizės duomenys parodė, kad jaunesniems kaip 25 metų pacientams, vartojant antidepresantus, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė, lyginant su placebu.
Gydant vaistiniais preparatais pacientus, ypač priklausančius didelės rizikos grupei, būtina atidžiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant dozę. Pacientus (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad stebėtų, ar būklė nesunkėja, ar neatsiranda su savižudybe siejamo elgesio ir mąstymo apie savižudybę apraiškų, neįprastų elgesio pokyčių. Pastebėjus minėtus pokyčius, patariama nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus.
Vaikai ir paaugliai, jaunesni nei 18 metų amžiaus
Venlafaxine Portfarma negalima vartoti vaikams ir jaunesniems nei 18 metu amžiaus paaugliams. Klinikinių tyrimų metu elgesio siejamo su savižudybe (bandymai nusižudyti ir mintys apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausia agresija, opozicinis neklusnumas ir pyktis) apraiškos dažniau pasireiškė vaikams ir paaugliams, gydytiems antidepresantais, nei vartojusiems placebą. Jei, remiantis klinikiniu poreikiu, vis tiek nusprendžiama taikyti gydymą šiuo vaistiniu preparatu, pacientą reikia nuolat atidžiai stebėti dėl polinkio į savižudybę apraiškų. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Serotoninis sindromas
Vartojant venlafaksino, kaip ir kitų serotoninerginių preparatų, gali atsirasti gyvybei potencialiai pavojinga būklė - serotoninis sindromas, ypač jei kartu vartojami ir kiti vaistiniai preparatai, veikiantys serotoninerginę neuromediatorių sistemą, pvz.: MAO inhibitoriai (žr. 4.3 ir 4.5 skyrius).
Serotoninio sindromo simptomai gali pasireikšti psichinės būklės pokyčiais (pvz., ažitacija, haliucinacijomis, koma), autonominės nervų sistemos labilumu (pvz., tachikardija, nepastoviu kraujospūdžiu, hipertermija), nervų ir raumenų sutrikimais (pvz., hiperrefleksija, koordinacijos praradimu) ir (arba) virškinimo trakto sutrikimais (pvz., pykinimu, vėmimu, viduriavimu). Sunkesnės formos serotoninis sindromas gali būti panašus į PNS, kuris pasireiškia hipertermija, raumenų rigidiškumu, autonominės nervų sistemos nestabilumu su galima greita gyvybinių požymių kaita bei psichinės būklės pokyčiais.
Jeigu nusprendžiama, kad dėl klinikinės būklės venlafaksiną būtina vartoti kartu su kitokiais vaistiniais preparatais, kurie gali veikti serotoninerginės ir (arba) dopaminerginės nervinio impulso pernašos sistemas, pacientą rekomenduojama atidžiai stebėti, ypač gydymo pradžioje ir padidinus dozes.
Venlafaksiną vartoti kartu su serotonino pirmtakais (pvz., triptofano papildais) nerekomenduojama.
Uždaro kampo glaukoma
Vartojant venlafaksino gali išsiplėsti vyzdžiai (midriazė). Rekomenduojama atidžiai stebėti tuos pacientus, kurių padidėjęs akispūdis, ir tuos, kurie serga ūmine uždaro kampo glaukoma.
Kraujospūdis
Kraujospūdžio padidėjimas susijęs su vartojama venlafaksino doze. Po vaistinio preparato patekimo į rinką būta atvejų, kai sunkų kraujospūdžio padidėjimą prireikė nedelsiant gydyti. Prieš pradedant gydymą, visiems pacientams būtina pamatuoti kraujospūdį ir nustačius jau esančią hipertenziją skirti tinkamą gydymą. Kraujospūdį reikia matuoti periodiškai prieš pradedant gydymą ir padidinus dozę. Atsargiai reikia gydyti pacientus, kurių būklę padidėjęs kraujospūdis gali pabloginti, pvz., jei širdies funkcija sutrikusi.
Širdies susitraukimų dažnis
Širdies susitraukimų dažnis gali padidėti, ypač vartojant dideles dozes. Atsargiai reikia gydyti pacientus, kurių būklę gali pabloginti padidėjęs širdies susitraukimų dažnis.
Širdies liga ir aritmijos pavojus
Venlafaksino poveikis pacientams, kuriems yra nestabili krūtinės angina arba neseniai patirtas miokardo infarktas, nenustatytas, todėl šiuos pacientus reikia gydyti atsargiai.
Patirtis, gauta vaistui jau esant rinkoje, rodo, kad venlafaksinas, ypač perdozavimo atveju, sukelia mirtinas širdies aritmijas. Pacientams, kuriems yra didelis sunkių širdies aritmijų pavojus, venlafaksino skirtina tik gerai apsvarsčius naudos ir rizikos santykį.
Traukuliai
Vartojant venlafaksiną gali pasireikšti traukuliai. Gydymą venlafaksinu, kaip ir visais antidepresantais, reikia atsargiai pradėti pacientams, kuriems yra buvę traukulių, ir šiuos pacientus būtina atidžiai stebėti. Jei bet kuriam pacientui prasideda traukuliai, gydymą reikia nutraukti.
Hiponatremija
Vartojant venlafaksiną, gali pasireikšti hiponatremija ir (arba) antidiurezinio hormono sutrikusios sekrecijos sindromas. Dažniausiai tai pasitaiko dėl įvairių priežasčių netekus skysčių. Ši rizika yra didesnė senyviems pacientams, diuretikus vartojantiesiems ir pacientams, kurie dėl įvairių priežasčių neteko skysčių.
Neįprastas kraujavimas
Serotonino reabsorbcijos inhibitoriai gali silpninti trombocitų funkciją. Vartojant venlafaksiną, gali didėti odos ir gleivinių kraujavimo rizika, įskaitant hemoragijas virškinimo trakte. Venlafaksino, kaip ir kitų serotonino reabsorbcijos inhibitorių, atsargiai reikia skirti pacientams, kuriems yra polinkis kraujuoti, įskaitant pacientus, gydomus antikoaguliantais ir trombocitų inhibitoriais.
Cholesterolio koncentracija kraujo serume
Placebu kontroliuotų tyrimų metu pastebėta, kad 5,3 % pacientų, mažiausiai 3 mėnesius vartojusių venlafaksino, ir 0,0 % pacientų, vartojusių placebo, kliniškai reikšmingai padidėjo cholesterolio koncentracija kraujo serume. Gydant ilgą laiką, reikia nustatinėti cholesterolio koncentraciją serume.
Vartojimas kartu su kūno svorį mažinančiais preparatais
Venlafaksino vartojimo saugumas ir veiksmingumas, derinant jį su svorį mažinančiais preparatais (įskaitant fenterminą), nenustatytas. Venlafaksino nerekomenduojama vartoti kartu su svorį mažinančiais preparatais. Vienas venlafaksinas arba jo derinys su kitais preparatais svorio mažinimui vartoti netinka.
Manija arba hipomanija
Nedaugeliui pacientų su nuotaikos sutrikimais, kurie vartoja antidepresantų, tarp jų ir venlafaksino, gali pasireikšti manija arba hipomanija. Venlafaksino, kaip ir kitų antidepresantų, reikia skirti atsargiai pacientams, jeigu jiems patiems arba jų giminaičiams yra buvęs bipolinis sutrikimas.
Agresyvumas
Nedaugeliui pacientų su nuotaikos sutrikimais, kurie vartoja antidepresantų, tarp jų ir venlafaksino, gali pasireikšti agresyvumas. Tai gali nutikti gydymo pradžioje, keičiant dozę ir baigiant gydymą.
Pacientams, kuriems anksčiau yra pasireiškęs agresyvumas, venlafaksino, kaip ir kitų antidepresantų, vartoti reikia atsargiai.
Gydymo nutraukimas
Nutraukimo simptomų nutraukiant gydymą atsiranda dažnai, ypač, jeigu vaistinio preparato vartojimas nutraukiamas staigiai (žr. 4.8 skyrių). Klinikinių tyrimų metu baigiant gydymą (dozės mažinimo periodu ir vėliau) nepageidaujamas poveikis pasireiškė maždaug 31% venlafaksiną vartojusių pacientų ir 17% placebo grupės pacientų.
Nutraukimo simptomų rizika gali priklausyti nuo daugelio faktorių, įskaitant gydymo trukmę ir dozę, jos mažinimo greitį. Svaigulys, jutimo sutrikimai (įskaitant parestezijas), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), sujaudinimas ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras ir galvos skausmas yra dažniausiai pasitaikantys simptomai. Dažniausiai šie simptomai yra silpni arba vidutinio intensyvumo, bet kai kuriems pacientams gali būti išreikšti stipriai. Jie dažniausiai atsiranda praėjus kelioms dienoms nustojus vartoti vaistą, bet pasitaikė retų pranešimų apie tokius simptomus pacientams, kurie netyčia praleido vartojimo dozę. Dažniausiai šie simptomai išnyksta savaime per dvi savaites, bet kai kuriems pacientams gali tęstis ilgiau (2-3 mėnesius arba ilgiau). Todėl reikia pacientą įspėti, kad dozę reikia mažinti pamažu, užbaigti gydymą per kelias savaites ar mėnesius, atsižvelgiant į paciento poreikius (žr. 4.2 skyrių).
Akatizija arba psichomotorinis sujaudinimas
Venlafaksino vartojimas buvo susijęs su akatizijos, kuriai būdingas nemalonus ar kankinantis nerimastingumas, poreikis judėti, dažniausiai susijęs su nesugebėjimu ramiai sėdėti ar stovėti, atsiradimu. Tokių simptomų tikimybė didžiausia pirmomis gydymo savaitėmis. Pacientams, kuriems atsiranda tokių simptomų, dozę didinti gali būti pavojinga.
Burnos džiūvimas
10% venlafaksinu gydytų pacientų pasireiškė burnos džiūvimas. Tai gali didinti dantų ėduonies pavojų, todėl pacientams būtina pabrėžti burnos higienos svarbą.
Cukrinis diabetas
Gydymas SSRI ar venlafaksinu gali keisti gliukozės koncentracijos kontrolę diabetu sergančių pacientų kraujyje. Gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų vaistinių preparatų diabetui gydyti dozavimą.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriai
Negrįžtamojo poveikio neselektyvūs MAO inhibitoriai
Negrįžtamojo poveikio neselektyvių MAO inhibitorių ir venlafaksino kartu vartoti negalima. Venlafaksiną galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip po 14 parų po negrįžtamojo poveikio neselektyvių MAO inhibitorių vartojimo pabaigos. Venlafaksino vartojimą reikia nutraukti mažiausiai 7 paras prieš pradedant gydymą negrįžtamojo poveikio neselektyviu MAO inhibitoriumi (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Grįžtamojo poveikio selektyvus MAO inhibitorius (moklobemidas)
Nerekomenduojama venlafaksino skirti kartu su grįžtamojo poveikio selektyviais MAO inhibitoriais, pvz., moklobemidu, nes gresia serotonininis sindromas. Venlafaksiną galima pradėti vartoti praėjus mažiau kaip 14 parų po grįžtamojo poveikio selektyvių MAO inhibitorių vartojimo pabaigos.
Venlafaksino vartojimą rekomenduojama nutraukti mažiausiai 7 paras prieš pradedant gydymą grįžtamojo poveikio MAO inhibitoriumi (žr. 4.4 skyrių).
Grįžtamojo poveikio neselektyvus MAO inhibitorius (linezolidas)
Antibiotikas linezolidas yra silpnas grįžtamojo poveikio neselektyvus MAO inhibitorius, jo negalima skirti pacientams, gydomiems venlafaksinu (žr. 4.4 skyrių).
Pacientams, kurie neseniai vartojo MAO inhibitorių ir pradėjo vartoti venlafaksiną, arba kurie neseniai vartojo venlafaksiną, ir pradėjo vartoti MAO inhibitorių, nustatyta sunkių nepageidaujamų reakcijų. Tokiais atvejais pasireiškė drebulys, mioklonija, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas, raudonis, svaigulys ir hipertermija su požymiais, panašiais į piktybinį neurolepsinį sindromą, traukuliai ir mirtis.
Serotonininis sindromas
Kaip ir kiti serotoninerginiai preparatai, venlafaksinas gali sukelti serotoninį sindromą, ypač vartojamas kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie gali turėti įtakos serotoninerginei neuromediatoriaus sistemai, pvz., triptanais, SSRI, SNRI, ličiu, sibutraminu, tramadoliu arba jonažolės (Hypericum perforatum) preparatais, taip pat preparatais, trikdančiais serotonino metabolizmą (įskaitant MAOI), ar serotonino prekusoriais (triptofano turinčiais papildais).
Jei gydyti venlafaksinu ir SSRI, SNRI ar serotonino receptorių agonistu (triptanu) yra kliniškai būtina, rekomenduojama atidžiai stebėti pacientą, ypač gydymo pradžioje ir didinant dozę. Venlafaksino skirti kartu su serotonino prekusoriais (pvz., triptofanu) nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
CNS aktyvinančios medžiagos
Venlafaksino vartojimo kartu su kitais CNS stimuliuojančiais preparatais rizika netirta. Todėl skiriant šių preparatų kartu su venlafaksinu būtinas atsargumas.
Etanolis
Nustatyta, kad venlafaksinas nesustiprino etanolio sukeltų psichomotorinių ar kinetikos (motorikos) pakitimų. Tačiau, kaip ir kitų CNS veikiančių vaistų atvejais, pacientui reikia nurodyti, kad gydantis venlafaksinu negalima vartoti alkoholio.
Kitų vaistinių preparatų poveikis venlafaksinui
Ketokonazolas (CYP3A4 inhibitorius)
Ketokonazolo farmakokinetikos tyrimas parodė, kad pacientų, kurių organizme CYP2D6 izofermentai metabolizuoja stipriai, venlafaksino AUC padidėjo 70%, o asmenų, kurių organizme CYP2D6 izofermentai metabolizuoja silpnai, venlafaksino AUC padidėjo 21%, ir O- desmetilvenlafaksino AUC padidėjo atitinkamai 33% ir 23%, kai kartu buvo vartota ketokonazolo. Venlafaksino vartojant kartu su CYP3A4 inhibitoriais (pvz., atazanaviru, klaritromicinu, indinaviru, itrakonazolu, vorikonazolu, pozakonazolu, ketokonazolu, nelfinaviru, ritonaviru, sakvinaviru, telitromicinu) gali didėti venlafaksino ir O-desmetilvenlafaksino koncentracija. Todėl skiriant venlafaksino kartu su CYP3A4 inhibitoriais, būtinas atsargumas.
Venlafaksino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Litis
Skiriant venlafaksino kartu su ličio preparatais, gali pasireikšti serotonininis sindromas (žr. „Serotonininis sindromas“).
Diazepamas
Venlafaksinas neveikia nei diazepamo, nei jo aktyvaus metabolito desmetildiazepamo farmakokinetikos ir farmakodinamikos. Diazepamas neturi įtakos venlafaksino ir
O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikai. Nežinoma, ar su kitais benzodiazepinais esama farmakodinaminės bei farmakokinetinės sąveikos.
Imipraminas
Venlafaksinas neturi įtakos imipramino ir 2-OH-imipramino farmakokinetikai. Tačiau, vartojant 75 mg ir 150 mg venlafaksino dozes, 2-OH-desipramino AUC padidėjo 2,5‑4,5 karto, atsižvelgiant į dozę. Imipraminas neveikia venlafaksino ir O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikos. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma. Venlafaksino kartu su imipraminu skirti atsargiai.
Haloperidolis
Venlafaksinas 42% sumažino kartu geriamo haloperidolio bendrąjį klirensą, dėl to 70% padidėjo haloperidolio AUC ir 88% padidėjo haloperidolio Cmax, tačiau haloperidolio pusinės eliminacijos laikas nekito. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
Risperidonas
Vartojant venlafaksino ir risperidono kartu, venlafaksinas 50% padidino risperidono AUC, bet bendroji veikliųjų medžiagų (risperidono ir 9-hidroksirisperidono) farmakokinetika pakito mažai.
Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
Metoprololis
Venlafaksino skiriant kartu su metoprololu, sveikų savanorių organizme metoprololo plazmos koncentracija padidėjo maždaug 30-40%, tačiau jo aktyvaus metabolito α-hidroksimetoprololo plazmos koncentracija nepakito. Klinikinė šių duomenų svarba hipertenzija sergantiems pacientams nežinoma. Metoprololas nei venlafaksino, nei jo aktyvaus metabolito O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikos neveikia. Kartu skirti venlafaksino ir metoprololo reikia atsargiai.
Indinaviras
Farmakokinetinių tyrimų su indinaviru duomenimis, 28% sumažėja indinaviro AUC ir 36% ‑ indinaviro Cmax. Indinaviras nekeičia venlafaksino ir O-desmetilvenlafaksino farmakokinetikos. Šios sąveikos klinikinė reikšmė nežinoma.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Patikimų duomenų apie venlafaksino vartojimą nėštumo metu nėra.
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. Venlafaksino nėštumo metu skirtina tik jeigu laukiama nauda yra didesnė nei galimas pavojus.
Venlafaksiną, kaip ir kitus serotonino reabsorbcijos inhibitorius, vartojant iki gimdymo ar prieš pat gimdymą, naujagimiams gali pasireikšti vartojimo nutraukimo simptomų. Kai kuriems naujagimiams, kurių motinos vartojo venlafaksiną trečiojo trimestro pabaigoje, pasireiškė komplikacijų, dėl kurių prireikė naujagimius maitinti per vamzdelį, palaikyti kvėpavimą ir ilgiau hospitalizuoti. Tokių komplikacijų gali atsirasti netrukus po gimdymo.
Pagal epidemiologinius duomenis, gali padidėti ilgalaikės plautinės hipertenzijos rizika naujagimiams (PPHN), nėštumo ir ypatingai paskutiniais nėštumo mėnesiais, vartojant serotonino atgalinio sugrąžinimo inhibitorius (SSRI). Nors tyrimų nustatančių PPHN ir gydymo SNRI ryšį nėra, šios potencialios venlafaksino rizikos negalima atmesti, turint galvoje veikimo mechanizmą (serotonino sugrąžinimo inaktyvavimas).
Moterų, kurios nėštumo pabaigoje vartojo SSRI/SNRI, naujagimiams gali atsirasti tokių simptomų: dirglumas, tremoras, hipotonija, nuolatinis verkimas ir žindymas arba sutrikęs miegas. Šie simptomai gali pasireikšti dėl serotoninerginio poveikio arba ekspozicijos simptomų. Dažniausiai šios komplikacijos pasireiškia iš karto arba per 24 val. po gimdymo.
Žindymas
Venlafaksino ir jo aktyvaus metabolito O-desmetilvenlafaksino patenka į motinos pieną. Negalima atmesti pavojaus žindomam kūdikiui. Todėl reikia nuspręsti, ar tęsti žindymą, bet nutraukti gydymą Venlafaxine Portfarma, ar nutraukti žindymą ir tęsti gydymą, atsižvelgiant į žindymo naudą kūdikiui ir Venlafaxine Portfarma gydymo naudą motinai.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Bet kuris psichiką veikiantis vaistinis preparatas gali trikdyti nuovokumą, mąstymą ir judėjimo įgūdžius. Todėl kiekvienas venlafaksiną vartojantis pacientas turi būti įspėjamas, kad gali sutrikti gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Dažniausios (>1/10) nepageidaujamos reakcijos klinikinių tyrimų metu buvo pykinimas, burnos džiūvimas, galvos skausmas ir prakaitavimas (įskaitant naktinį prakaitavimą).
Nepageidaujamos reakcijos išvardytos pagal organų sistemų klases ir dažnį.
Dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥1/10), dažnas (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažnas (nuo ≥1/1 000 iki <1/100), retas (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Organų sistema | Labai dažni | Dažni | Nedažni | Reti | Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Trombocitopenija, kraujo pakitimas, įskaitant agranulocitozę, aplastinę anemiją, neutropeniją, pancitopeniją |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
|
| Anafilaksinė reakcija |
Endokrininiai sutrikimai |
|
|
|
| Antidiurezinio hormono sutrikusios sekrecijos sindromas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
| Apetito sumažėjimas |
|
| Hiponatremija |
Psichikos sutrikimai |
| Sumišimo būklė, depersonalizacija, orgazmo nebuvimas, lytinio potraukio susilpnėjimas, nervingumas, nemiga, nenormalūs sapnai | Haliucinacijos, derealizacija, ažitacija, orgazmo sutrikimas (moterims), apatija, hipomanija, griežimas dantimis | Manija | Mintys apie savižudybę ir savižudiškas elgesys*, kliedesiai, agresyvumas** |
Nervų sistemos sutrikimai | Svaigulys, galvos skausmas*** | Somnolencija, tremoras, parestezija, hipertonija | Akatizija ir (arba) psichomotorinis neramumas, apalpimas, mioklonija, sutrikusi koordinacija ir pusiausvyra, skonio pojūčio sutrikimas | Traukuliai | Piktybinis neurolepsinis sindromas (PNS), serotoninerginis sindromas, ekstrapiramidinės reakcijos, įskaitant distoniją ir diskineziją, vėlyvoji diskinezija |
Akių sutrikimai |
| Regos sutrikimas, įskaitant miglotą matymą, vyzdžių susiaurėjimas, akomodacijos sutrikimas |
|
| Uždarojo kampo glaukoma |
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
| Ūžesys (tinnitus) |
| Galvos sukimasis (vertigo) |
Širdies sutrikimai |
| Palpitacijos | Tachikardija |
| Skilvelių virpėjimas, skilvelinė tachikardija (įskaitant Torsades de pointes) |
Kraujagyslių sutrikimai |
| Hipertenzija, vazodilatacija (dažniausiai – kraujo samplūdis į veidą, raudonis) | Ortostatinė hipotenzija |
| Hipotenzija, kraujavimas (kraujavimas iš gleivinių) |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
| Žiovulys | Dusulys | Plaučių eozinofilija | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Pykinimas, burnos džiūvimas | Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas | Kraujavimas iš virškinimo trakto |
| Pankreatitas |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
|
| Hepatitas, nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Prakaitavimas (įskaitant naktinį) |
| Angioneurozinė edema, padidėjusio jautrumo šviesai reakcija, dėminės kraujosruvos, bėrimas, alopecija |
| Daugiaformė raudonė (eritema), toksinė epidermio nekrozė, Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas, niežėjimas, dilgėlinė |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
|
|
| Rabdomiolizė |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
| Dizurija (daugiausia uždelsta šlapinimosi pradžia), polakiurija | Šlapimo susilaikymas | Šlapimo nelaikymas |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
| Menstruacijų sutrikimai, susiję su didesniu kraujavimu arba nereguliariu kraujavimu (pvz.: menoragija, metroragija), ejakuliacijos sutrikimas, erekcijos sutrikimas |
|
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Astenija, nuovargis, šaltkrėtis |
|
|
|
Tyrimai |
| Cholesterolio koncentracijos kraujyje padidėjimas | Kūno masės padidėjimas, kūno masės sumažėjimas |
| Elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimas, kraujavimo laiko pailgėjimas, prolaktino koncentracijos kraujyje padidėjimas |
* Gydymo venlafaksinu metu ar netrukus po gydymo nutraukimo nustatyta minčių apie savižudybę ir savižudiško elgesio atvejų (žr. 4.4 skyrių).
** Žr. 4.4 skyrių.
*** Bendrais klinikinių tyrimų duomenimis, galvos skausmo dažnis vartojant venlafaksiną ir placebą buvo panašus.
Nutraukus venlafaksino vartojimą (ypač jei vartojimas nutraukiamas staiga), dažnai pasireiškia nutraukimo simptomai. Svaigulys, jutimo sutrikimai (įskaitant paresteziją), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), sujaudinimas ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras, galvos skausmas ir gripą primenantis sindromas yra dažniausiai pasitaikantys simptomai. Dažniausiai šie simptomai yra silpni arba vidutinio intensyvumo, išnyksta savaime, bet kai kuriems pacientams gali būti išreikšti stipriai ir (arba) trunka ilgai. Todėl, jeigu reikia baigti gydymą venlafaksinu, rekomenduojama dozę mažinti palaipsniui (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Vaikų populiacija
Klinikinių placebu kontroliuojamų tyrimų metu venlafaksino vaikams ir paaugliams (nuo 6 iki 17 metų) sukeltos nepageidaujamos reakcijos panašios kaip suaugusiesiems: apetito stoka, kūno svorio sumažėjimas, kraujo spaudimo padidėjimas, cholesterolio koncentracijos serume padidėjimas (žr. 4.4 skyrių).
Pediatrinių klinikinių tyrimų metu buvo stebėta nepageidaujama reakcija - mintys apie savižudybę. Taip pat dažniau nustatyta priešiškumo ir savęs žalojimo (ypač sergant didžiąja depresija) atvejų.
Vaikams pasireiškė tokios nepageidaujamos reakcijos: pilvo skausmas, ažitacija, dispepsija, ekchimozė, kraujavimas iš nosies ir mialgija.
4.9. Perdozavimas
Po vaistinio preparato registracijos gauti pranešimai apie venlafaksino perdozavimą, dažniausiai kai kartu buvo vartotas alkoholis ir (arba) kiti vaistiniai preparatai. Perdozavus dažniausiai pasireikšdavo tachikardija, sąmonės pokytis (nuo somnolencijos iki komos), midriazė, traukuliai ir vėmimas. Gauta pranešimų apie elektrokardiogramos (EKG) pokyčius (QT intervalo pailgėjimas, Hiso pluošto kojyčių blokada, QRS pailgėjimas), skilvelinę tachikardiją, bradikardiją, hipotenziją, galvos sukimąsi ir mirtį.
Paskelbtų retrospektyvinių tyrimų duomenimis, perdozavus venlafaksino gali būti didesnė mirties rizika, lyginant su SSRI antidepresantų perdozavimu, tačiau mažesnė mirties rizika, lyginant su triciklių antidepresantų perdozavimu. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, venlafaksinu gydytiems pacientams, lyginant su SSRI, buvo didesnė savižudybės rizika. Nenustatyta, kokią įtaką padidėjusiai mirtingumo rizikai turi toksinis venlafaksino poveikis perdozavus ir tam tikros venlafaksinu gydytų pacientų savybės. Venlafaksino reikia išrašyti mažiausią veiksmingą dozę ir kiekį, kad būtų sumažinta perdozavimo rizika.
Rekomenduojamas gydymas
Rekomenduojamos bendrosios palaikomosios ir simptominės priemonės. Reikia tikrinti širdies ritmą ir gyvybines funkcijas. Jeigu yra aspiracijos rizika, rekomenduojama nesužadinti vėmimo. Jeigu pacientas apsinuodijo neseniai ar jam yra perdozavimo simptomų, galima plauti skrandį. Aktyvintoji anglis gali sumažinti vaistinio preparato absorbciją. Forsuotos diurezės, dializės, hemoperfuzijos ir pakaitinio kraujo perpylimo nauda mažai tikėtina. Specifinis venlafaksino priešnuodis nežinomas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – kiti antidepresantai, ATC kodas – N06A X16
Manoma, kad venlafaksino antidepresinis poveikis žmogaus organizme susijęs su neuromediatorių aktyvumo sužadinimu centrinėje nervų sistemoje. Ikiklinikinių tyrimų duomenimis, venlafaksinas ir jo veiklusis metabolitas O-desmetilvenlafaksinas (ODV) slopina serotonino ir noradrenalino atgalinį įsiurbimą į neuroną. Venlafaksinas silpnai slopina ir dopamino atgalinį įsiurbimą. Venlafaksinas ir
O-desmetilvenlafaksinas beta adrenoreceptorių jautrumą sumažina tiek po vienkartinės, tiek po kartotinių dozių. Neuromediatorių atgalinį įsiurbimą venlafaksinas ir O-desmetilvenlafaksinas veikia labai panašiai.
In vitro venlafaksinas ir O-desmetilvenlafaksinas nepasižymi afinitetu žiurkių smegenų muskarininiams, cholinerginiams, histaminerginiams (H1) arba alfa-1 adrenerginiams receptoriams. Šių receptorių aktyvumas siejamas su įvairiu kitų antidepresantų sukeliamu nepageidaujamu anticholinerginiu, sedatyviniu poveikiu ir širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimu.
Venlafaksinas nepasižymi monoamino oksidazę (MAO) slopinančiu poveikiu.
In vitro tyrimų duomenimis, venlafaksinui iš esmės nebūdingas afinitetas opiatų ar benzodiazepinų receptoriams.
Didžiosios depresijos epizodai
Greito atpalaidavimo venlafaksino veiksmingumas gydant didžiosios depresijos epizodus įrodytas penkiuose atsitiktinių imčių, dvigubai akluose, placebu kontroliuojamuose trumpalaikiuose tyrimuose, kurių trukmė – 4-6 savaitės, o vartotos paros dozės siekia 375 mg. Pailginto atpalaidavimo venlafaksino veiksmingumas gydant didžiosios depresijos epizodus įrodytas dviejų placebu kontroliuojamų tyrimų, kurių trukmė – 8 ir 12 savaičių, o vartotos paros dozės 75-225 mg, duomenimis.
Vieno ilgalaikio 8 savaičių atviro tyrimo metu ambulatoriniai suaugę pacientai, kuriems pailginto atpalaidavimo venlafaksinas (75, 150 arba 225 mg) buvo veiksmingas, atsitiktinių imčių būdu atrinkti ir tęsiant gydymą ta pačia pailginto atpalaidavimo venlafaksino doze arba placebu, iki 26 savaičių buvo stebimi dėl depresijos atsinaujinimo.
Kito ilgalaikio, placebu kontroliuojamo, dvigubai aklo klinikinio tyrimo metu stebėti suaugę ambulatoriniai pacientai, kuriems kartojosi didžiosios depresijos epizodai ir kuriems paskutiniojo epizodo gydymas venlafaksinu (100-200 mg paros dozės, skiriamos du kartus per parą) buvo veiksmingas. Tyrimo duomenys įrodė, kad venlafaksin pailginto atpalaidavimo kapsulės yra veiksmingos didžiosios depresijos epizodų prevencijai 12 mėn.
Socialinio nerimo sutrikimas
Pailginto atpalaidavimo venlafaksino kapsulių veiksmingumas gydant socialinio nerimo sutrikimą buvo nustatytas keturių dvigubai aklų, paralelių grupių, placebu kontroliuojamų, 12 savaičių trukmės daugiacentriuose tyrimuose lanksčiai keičiant dozę, ir vieno dvigubai aklo, paralelių grupių, placebu kontroliuojamo, 6 mėn. trukmės, fiksuotos dozės arba lanksčiai keičiamos dozės tyrimų metu, kuriuose dalyvavo suaugusieji ambulatoriniai pacientai. Pacientai vartojo 75‑225 mg vaistinio preparato dozę per parą. Pacientų, 6 mėn. vartojusių 150-225 mg paros dozę, grupėje didesnio veiksmingumo nenustatyta, palyginti su grupe, kurios pacientai vartojo 75 mg paros dozę.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Venlafaksinas ekstensyviai metabolizuojamas susidarant aktyviam metabolitui O-desmetilvenlafaksinui (ODV). Venlafaksino ir ODV vidutinis ±SD (standartinio nuokrypis) plazmos pusinės eliminacijos laikas atitinkamai yra 5±2 val. ir 11±2 val. Pusiausvyrinė venlafaksino ir ODV koncentracija, išgėrus kartotines dozes, susidaro per 3 dienas. Vartojant 75‑450 mg dozę per parą, venlafaksinui ir ODV būdinga linijinė kinetika.
Absorbcija
Absorbuojama mažiausiai 92 % išgertos vienkartinės greito atpalaidavimo venlafaksino dozės. Absoliutus biologinis prieinamumas dėl priešsisteminio metabolizmo yra 40%-45 %. Išgėrus greito atpalaidavimo venlafaksino, jo ir ODV plazmos didžiausios koncentracijos atsiranda atitinkamai per 2 ir 3 val. Išgėrus venlafaksino pailginto atpalaidavimo kapsulių, venlafaksino ir ODV plazmos didžiausios koncentracijos atsiranda atitinkamai per 5,5 ir 9 val. Išgėrus tos pačios dozės venlafaksino greito atpalaidavimo tabletę arba pailginto atpalaidavimo kapsulę, pailginto atpalaidavimo kapsulės rezorbcija yra lėtesnė, bet absorbcijos apimtis yra tokia pati, kaip ir greito atpalaidavimo tabletės. Maistas venlafaksino ir ODV biologiniam prieinamumui įtakos neturi.
Pasiskirstymas
Vartojant terapines dozes, venlafaksinas ir ODV minimaliai jungiasi prie žmogaus kraujo plazmos baltymų (atitinkamai 27% ir 30%). Sušvirkštus į veną ir nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, pasiskirstymo tūris yra 4,4±1,6 l/kg.
Biotransformacija
Didelė dalis venlafaksino metabolizuojama kepenyse. In vitro ir in vivo tyrimai rodo, kad svarbiausias aktyvus jo metabolitas – ODV susidaro veikiant CYP2D6. In vitro ir in vivo tyrimai rodo, kad venlafaksinas, veikiant CYP3A4, metabolizuojamas ir į mažiau aktyvų metabolitą N-desmetilvenlafaksiną. In vitro ir in vivo tyrimų duomenimis, venlafaksinas yra silpnas CYP2D6 inhibitorius, nepasižymintis slopinamuoju poveikiu CYP1A2, CYP2C9 ar CYP3A4.
Eliminacija
Daugiausia venlafaksino ir metabolitų pašalinama per inkstus. Per 48 valandas su šlapimu išsiskiria maždaug 87% venlafaksino dozės (5% nepakitusio venlafaksino, 29% nekonjuguoto ODV, 26% konjuguoto ODV, 27% kitų neveiklių metabolitų pavidalu). Nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, venlafaksino ir ODV klirenso plazmoje standartinio nuokrypio vidurkis (mean±SD) yra atitinkamai 1,3±0,6 l/val/kg kūno svorio ir 0,4±0,2 l/val/kg kūno svorio.
Ypatingos populiacijos
Amžius ir lytis
Paciento amžius ir lytis reikšmingos įtakos venlafaksino ir ODV farmakokinetikai neturi.
CYP2D6 stiprus ir (arba) silpnas metabolizmas
Pacientams, kuriems būdingas silpnas CYP2D6 metabolizmas, venlafaksino plazmos koncentracija būna didesnė nei asmenų, kuriems būdingas stiprus CYP2D6 metabolizmas. Kadangi pacientams, kuriems būdingas silpnas arba stiprus CYP2D6 metabolizmas, bendras venlafaksino ir ODV plotas po kreive (AUC) yra panašus, abiejų grupių pacientam skirtinos tokios pat dozės.
Pacientai, kurių kepenų funkcija sutrikusi
A klasės ir B klasės pacientų (sergančių lengvu ir vidutiniu kepenų funkcijos sutrikimu) pagal Child‑Pugh venlafaksino ir ODV pusinės eliminacijos periodas organizme ilgą laiką lygintas su sveikais asmenimis. Išgerto venlafaksino ir ODV klirensas buvo mažesnis. Nustatyti dideli skirtumai tarp atskirų asmenų. Duomenys apie pacientus, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, yra riboti (žr. 4.2 skyrių).
Pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientų, kuriems atliekama hemodializė, organizme venlafaksino pusinės eliminacijos laikas pailgėja maždaug 180%, klirensas sumažėja maždaug 57%, palyginti su sveikais asmenimis, o ODV pusinės eliminacijos laikas pailgėja maždaug 142%, klirensas sumažėja maždaug 56%. Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas arba reikalinga hemodializė, būtina pritaikyti dozę (žr. 4.2
skyrių).
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Su žiurkėms ir pelėms atlikti venlafaksino tyrimai kancerogeninio poveikio neparodė. Įvairių in vivo ir in vitro tyrimų duomenimis, venlafaksino mutageninio poveikio nenustatyta.
Toksinio poveikio gyvūnų reprodukcijai tyrimų duomenimis, sumažėjo žiurkių jauniklių svoris, padidėjo negyvų atsivedamų jauniklių skaičius ir padidėjo jauniklių mirties atvejų per pirmąsias 5 žindymo paras. Nugaišimo priežastis neaiški. Šie poveikiai pasireiškė skiriant venlafaksino 30 mg/kg kūno svorio per parą, ši dozė yra 4 kartus didesnė nei žmonėms skiriama 375 mg paros dozė (skaičiuojant mg/kg kūno svorio). Skiriant dozę, 1,3 karto didesnę nei skiriama žmonėms, minėtų poveikių nebuvo. Galima rizika žmonėms nežinoma.
Tyrime, kurio metu žiurkių patinams ir patelėms buvo duodamas ODV, nustatytas vaisingumo sumažėjimas. Ši ekspozicija buvo maždaug 1–2 kartus didesnė už ekspoziciją, žmogui skiriant 375 mg venlafaksino paros dozę. Šių duomenų svarba žmonėms nežinoma.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
75 mg pailginto atpalaidavimo kietosios kapsulės:
Kapsulės turinys:
Hipromeliozė
Amonio metakrilato kopolimeras B
Natrio laurilsulfatas
Magnio stearatas
Plėvelė:
Bazinis butilintas metakrilato kopolimeras 12,5%
Kapsulės apvalkalas:
Želatina
Titano dioksidas (E 171)
Raudonasis geležies oksidas (E172)
Rašalas:
Šelakas
Juodasis geležies oksidas (E172)
Propilenglikolis (E1520)
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3. Tinkamumo laikas
3 metai
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/PE/PVDC/Al lizdinės plokštelės.
75 mg: 28, 30 arba 100 pailginto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ateina pacientas pas gydytoją su likeriu, saldainiais, gėlėmis ir sako:
-Gydytojau, norėjau atsidėkoti Jums, kad taip manimi rūpinotės...
Gydytojas piktai pasižiūri ir atsako:
-Nu čia dabar! O kas gi jums leido mano pinigus išleisti?
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?