Escitalopramas, 5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Orion Corporation, Suomija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Escitalopramas
1. Kas yra Escitalopram Orion ir kam jis vartojamas
Escitalopram Orion sudėtyje yra escitalopramo ir jis vartojamas depresijai (didžiosios depresijos epizodams) ir nerimo sutrikimams (pvz., panikos sutrikimams su arba be agorafobijos, socialinio nerimo, generalizuoto nerimo ir obsesiniams-kompulsiniams sutrikimams) gydyti.
Escitalopramas priklauso antidepresantų, vadinamų selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI), grupei. Šie vaistai veikia serotonino sistemą smegenyse (didina serotonino kiekį). Serotonino sistemos sutrikimai galvos smegenyse laikomi svarbiu veiksniu, susijusiu su depresijos ir panašių sutrikimų atsiradimu.
2. Kas žinotina prieš vartojant Escitalopram Orion
Escitalopram Orion vartoti negalima:
- jeigu yra alergija escitalopramui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- jeigu vartojate kitokių vaistų, priklausančių vadinamųjų MAO inhibitorių grupei, įskaitant selegiliną (vartojamą Parkinsono ligai gydyti), moklobemidą (vartojamą depresijai gydyti) ir linezolidą (antibiotiką).
- jeigu yra įgimtas arba buvo atsiradęs širdies ritmo sutrikimas (jis nustatomas EKG, t. y. širdies veiklą įvertinančiu tyrimu).
- jeigu vartojate vaistų nuo širdies ritmo sutrikimų ar vaistų, kurie gali keisti širdies ritmą (žr. 2 skyriaus poskyrį „Kiti vaistai ir Escitalopram Orion“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti Escitalopram Orion.
Prašome pasakyti gydytojui, apie bet kokią kitą savo būklę arba negalavimą, nes ši informacija gali būti jam svarbi. Būtinai pasakykite gydytojui:
- jeigu sergate epilepsija. Jeigu pirmą kartą atsiras traukulių arba jie padažnės, Escitalopram Orion vartojimą reikės nutraukti (taip pat žr. 4 skyrių „Galimas šalutinis poveikis“);
- jeigu sergate kepenų arba inkstų veiklos sutrikimu. Gydytojas gali nuspręsti pakoreguoti dozę;
- jeigu sergate cukriniu diabetu. Escitalopram Orion vartojimo metu gali atsirasti glikemijos kontrolės sutrikimų. Gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistinių preparatų dozę;
- jeigu sumažėjęs natrio kiekis kraujyje;
- jeigu yra polinkis į lengvai prasidedantį kraujavimą arba kraujosruvų atsiradimą;
- jeigu Jums taikoma elektrotraukulių terapija;
- jeigu sergate išeminė širdies liga.
- jeigu yra ar buvo širdies sutrikimų arba neseniai patyrėte širdies priepuolį;
- jeigu ramybės metu Jūsų širdis plaka retai ir (arba) jei organizme trūksta druskų (tokį poveikį gali sukelti ilgalaikis sunkus viduriavimas ar vėmimas arba diuretikų, t. y. šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų, vartojimas);
- jeigu Jūsų širdis plaka dažnai arba neritmiškai arba jeigu pasireiškia alpulys, kolapsas ar galvos svaigimas stojantis (tai gali būti nenormalaus širdies plakimo požymiai).
Atminkite
Kai kuriems pacientams, sergantiems maniakine depresija, gali prasidėti manijos fazė. Tai pasireiškia neįprasta ir greita minčių kaita, nederamu linksmumu ir pernelyg dideliu fiziniu aktyvumu. Pasakykite gydytojui, jeigu Jums atsirado šių simptomų.
Pirmąsias vartojimo savaites tai pat gali atsirasti šių simptomų: neramumas, gali tapti sunku ramiai sėdėti arba stovėti. Jeigu Jums atsirado šių simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti. Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite jų paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų
Escitalopram Orion įprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams. Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentus, padidėja šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Escitalopram Orion jaunesniems nei 18 metų pacientams, jeigu, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Escitalopram Orion jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems Escitalopram Orion, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš anksčiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra ilgalaikio saugumo duomenų apie Escitalopram Orion poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Escitalopram Orion
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojate bent vieną iš toliau išvardytų vaistų:
- Neselektyviuosius monoamino oksidazės (MAO) inhibitorius, kurių veikliosios medžiagos yra fenelzinas, iproniazidas, izokarboksazidas, nialamidas arba tranilciprominas (vaistus depresijai gydyti). Jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų, prieš pradedant gerti Escitalopram Orion reikės palaukti 14 dienų. Baigus Escitalopram Orion vartojimą reikia palaukti 7 dienas prieš vartojant bet kurį iš šių vaistų.
- Grįžtamuosius selektyviuosius MAO-A inhibitorius, kurių sudėtyje yra moklobemido (vartojamo depresijai gydyti).
- Negrįžtamuosius MAO-B inhibitorius, kurių sudėtyje yra selegilino (vartojamo Parkinsono ligai gydyti). Jie padidina šalutinių poveikių atsiradimo pavojų.
- Antibiotiką linezolidą.
- Litį (vartojamą maniakinės depresijos sutrikimui gydyti) ir triptofaną.
- Imipraminą ir dezipraminą (abu vartojami depresijai gydyti).
- Sumatriptaną ir panašius vaistus (vartojamus migrenai gydyti) ir tramadolį (vartojamą stipriam skausmui malšinti). Jie padidina šalutinių poveikių atsiradimo pavojų.
- Cimetidiną ir omeprazolą (vartojamus skrandžio opoms gydyti), fluvoksaminą (antidepresantą) ir tiklopidiną (vartojamą insulto pavojui mažinti). Šie preparatai gali padidinti Escitalopram Orion koncentraciją kraujyje.
- Jonažoles (Hypericum perforatum) – vaistažoles vartojamas depresijai gydyti.
- Acetilsalicilo rūgšties ir nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (vaistai skausmui malšinti arba kraujui skystinti, dar vadinami antikoaguliantais).
- Varfariną, dipiridamolį ir fenprokumoną (vaistus kraujui skystinti, dar vadinamus antikoaguliantais). Gydytojas tikriausiai patikrins kraujo krešėjimo laiką prieš Jums pradedant ir baigus vartoti Escitalopram Orion, kad nustatytų, ar vartojate tinkamą antikoagulianto dozę.
- Meflokviną (vartojamą maliarijai gydyti), bupropioną (vartojamą depresijai gydyti) ir tramadolį (stipriam skausmui malšinti), nes yra pavojus, kad sumažės traukulių slenkstis.
- Neuroleptikus (vaistus šizofrenijai ir psichozėms gydyti), nes yra pavojus, kad sumažės traukulių slenkstis, ir antidepresantus.
- Flekainidą, propafenoną ir metoprololį (vartojamus sergant širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti), klomipraminą ir nortriptiliną (antidepresantus), risperidoną, tioridaziną ir haloperdolį (vaistus nuo psichozių). Gali tekti keisti Escitalopram Orion dozę.
ESCITALOPRAM ORION DRAUDŽIAMA VARTOTI su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų arba vaistais, kurie gali keisti širdies ritmą, tokiais kaip IA ir III klasės preparatai nuo širdies ritmo sutrikimo, antipsichotikai (pvz., fentiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai preparatai (pvz., sparfloksacinas, moksifloksacinas, eritromicinas IV, pentamidinas, preparatai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai preparatai (astemizolas, mizolastinas). Jei turite bet kokių klausimų apie kartu vartojamus vaistus, pasitarkite su gydytoju.
Escitalopram Orion vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Escitalopram Orion galima vartoti valgio metu arba nevalgius (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Escitalopram Orion“).
Kaip ir vartojant daugelį preparatų, Escitalopram Orion nerekomenduojama vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Escitalopram Orion sąveikos su alkoholiu nesitikima.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu esate nėščia, Escitalopram Orion vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad citalopramas (į escitalopramą panaši medžiaga) blogina spermos kokybę Teoriškai tai gali veikti vaisingumą, bet iki šiol poveikio žmogaus vaisingumui nepastebėta.
Įsitikinkite, kad akušerė ir (arba) gydytojas žino, kad vartojate Escitalopram Orion. Panašūs į Escitalopram Orion vaistiniai preparatai vartojami nėštumo metu, o ypač paskutinius 3 nėštumo mėnesius, gali padidinti sunkios naujagimių būklės, vadinamos naujagimių persistentine plaučių hipertenzija (NPPH), kurios metu kūdikis kvėpuoja dažniau ir yra pamėlęs, atsiradimo pavojų. Šios ligos simptomai paprastai pasireiškia per pirmąsias 24 valandas po kūdikio gimimo. Jeigu jų atsirado Jūsų naujagimiui, nedelsiant kreipkitės į akušerę ir (arba) gydytoją.
Jeigu paskutinius 3 nėštumo mėnesius vartosite Escitalopram Orion, turėtumėte žinoti, kad kūdikiui gali atsirasti šis nepageidaujamas poveikis: sunkumas kvėpuoti, melsva oda, traukulių priepuoliai, kūno temperatūros pokyčiai, sunkumas maitinti, vėmimas, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, sustingę arba išglebę raumenys, išryškėję refleksai, drebulys, nervingumas, dirglumas, letargija, nuolatinis verkimas, mieguistumas ir sunkumas miegoti. Jeigu kūdikiui gimus pasireiškia bent vienas iš šių simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui.
Nėštumo metu staiga nutraukti Escitalopram Orion vartojimo negalima.
Jeigu maitinate krūtimi, Escitalopram Orion vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kol nežinote, kaip Jus veikia Escitalopram Orion, patariama nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų.
3. Kaip vartoti Escitalopram Orion
Visada vartokite šį vaistą taip, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusieji
Įprasta rekomenduojama dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Panikos sutrikimas
Pirmąją savaitę pradinė dozė yra 5 mg vieną kartą per parą, vėliau dozę padidinti iki 10 mg per parą. Dar vėliau gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Socialinio nerimo sutrikimas
Įprasta rekomenduojama dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas, atsižvelgdamas į preparato poveikį, paros dozę gali sumažinti iki 5 mg arba padidinti iki didžiausios – 20 mg.
Generalizuoto nerimo sutrikimas arba obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Įprasta rekomenduojama Escitalopram Orion dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Senyvi pacientai (vyresni nei 65 metų)
Įprasta rekomenduojama pradinė dozė yra 5 mg vieną kartą per parą. Gydytojas gali dozę padidinti iki 10 mg dozės per parą.
Vaikai ir paaugliai (jaunesni nei 18 metų)
Įprastai vaikai ir paaugliai neturėtų vartoti Escitalopram Orion. Daugiau informacijos rasite 2 skyriuje „Kas žinotina prieš vartojant Escitalopram Orion“.
Escitalopram Orion galite vartoti valgio metu arba nevalgius. Tabletę nurykite užsigerdami vandeniu. Jų kramtyti negalima, nes yra kartaus skonio.
Escitalopram Orion 5 m, 10 mg, 15 mg ir 20 mg plėvele dengtos tabletės: jeigu reikia, tabletes galima padalyti. Pirmiausia, tabletę padėkite ant lygaus paviršiaus laužimo vagele į viršų. Tada tabletę galima perlaužti abejais rodomaisiais pirštais spaudžiant abu tabletės kraštus žemyn taip, kaip parodyta paveikslėlyje.
Gydymo trukmė
Gali prireikti kelių savaičių, kol pasijusite geriau. Tęskite Escitalopram Orion vartojimą, net jeigu prireiks laiko, kol būklė pagerės.
Prieš tai nepasitarę su gydytojų, nekeiskite vaisto dozės.
Escitalopram Orion vartokite tiek, kiek nurodys gydytojas. Jeigu vartojimą nutrauksite per anksti, ligos simptomai gali atsinaujinti. Preparatą rekomenduojama vartoti bent 6 mėnesius po to, kai vėl jausitės gerai.
Pavartojus per didelę Escitalopram Orion dozę
Jeigu pavartojama didesnė nei paskirta Escitalopram Orion dozė, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausios ligoninės priėmimo skyrių. Kreipkitės net ir tuo atveju, jeigu nėra nemalonių pojūčių. Kai kurie perdozavimo požymiai gali būti: galvos svaigimas, drebulys, sujaudinimas, traukuliai, koma, pykinimas, vėmimas, širdies ritmo pakitimas, kraujo spaudimo sumažėjimas ir organizmo skysčio ir druskų pusiausvyros pokyčiai. Vykdami pas gydytoją arba į ligoninę su savimi pasiimkite Escitalopram Orion pakuotę.
Pamiršus pavartoti Escitalopram Orion
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jeigu pamirštą dozę prisiminsite prieš eidami miegoti, nedelsiant ją išgerkite. Kitą dieną vartojimą tęskite kaip įprasta. Jeigu prisiminsite nakties metu arba kitą dieną, praleistos dozė nebevartokite, o vartojimą tęskite kaip įprasta.
Nustojus vartoti Escitalopram Orion
Nenustokite vartoti Escitalopram Orion tol, kol gydytojas nenurodys. Pabaigus gydymo kursą, patariama Escitalopram Orion dozę palaipsniui mažinti per keletą savaičių.
Nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą, ypač jei tai darysite staiga, galite pajusti nutraukimo simptomus. Tai įprasta nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą. Jų pavojus yra didesnis, tais atvejais, kai Escitalopram Orion buvo vartojamas ilgai arba didelės dozės, arba dozę mažinant per greitai. Daugumai pasireiškia lengvi simptomai, kurie per dvi savaites išnyksta savaime. Visgi kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs arba tęstis ilgai (2–3 mėnesius arba ilgiau). Jeigu nutraukiant Escitalopram Orion vartojimą pasireikš sunkūs nutraukimo simptomai, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas gali nurodyti vėl pradėti vartoti tabletes ir dozę mažinti dar laipsniškiau.
Nutraukimo simptomai: galvos svaigimas (netvirtumas arba pusiausvyros netekimas), jausmas panašus į „skruzdžių bėgiojimą“, deginimas ir (rečiau) elektros iškrovos pojūtis (net galvoje), miego sutrikimai (vaizdingi, košmariški sapnai, negalėjimas miegoti), nerimas, galvos skausmas, šleikštulys (pykinimas), padidėjęs prakaitavimas (įskaitant prakaitavimą naktį), neramumas ir susijaudinimas, drebulys (drebėjimas), minčių susipainiojimas arba orientacijos praradimas, emocingumas arba dirglumas, viduriavimas, regėjimo sutrikimas, greitas arba stiprus širdies plakimas (palpitacija).
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis, tęsiant gydymą, paprastai išnyksta po kelių savaičių. Prašome įsidėmėti, kad kai kurie negalavimai gali būti ir Jūsų ligos simptomai, kurie lengvės Jums sveikstant.
Jeigu pajusite toliau išvardytą šalutinį poveikį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausią ligoninę:
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
- Odos, liežuvio, lūpų arba veido patinimas arba sunkumas kvėpuoti arba nuryti (alerginė reakcija).
Labai retas (pasireiškia mažiau kaip 1 pacientui iš 10 000) arba dažnis nežinomas:
- Mintys apie savęs žalojimą arba savižudybę, taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
- Sunkumas šlapintis.
- Traukuliai, taip pat žr. skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”.
- Odos ir akies obuolių pageltimas. Tai yra kepenų pažeidimo ir (arba) hepatito požymiai.
- Dažnas nereguliarus širdies plakimas, alpulys gali būti gyvybei pavojingos būklės, vadinamos paroksizmine polimorfine skilvelių tachikardija, simptomas.
Pasakykite gydytojui, jeigu gydymo metu Jums atsirado bent vienas iš toliau išvardytų šalutinių poveikių:
Nedažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100):
- Neįprastas kraujavimas, įskaitant kraujavimą į virškinimo traktą.
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
- Karščiavimas, susijaudinimas, minčių susipainiojimas, drebulys ir netikėti raumenų susitraukimai. Tai gali būti retos būklės, vadinamos serotonino sindromu, požymiai.
Be jau minėtų, taip pat gauta pranešimų apie toliau išvardytą šalutinį poveikį:
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10):
- Pykinimas.
Dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10):
- Užsikimšusi nosis arba sloga (sinusitas).
- Apetito sumažėjimas arba padidėjimas.
- Nerimas, neramumas, neįprasti sapnai, sunkumas užmigti, mieguistumas, galvos svaigimas, žiovulys, drebulys, odos pašiurpimas.
- Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos sausmė.
- Padidėjęs prakaitavimas.
- Raumenų ir sąnarių skausmas (artralgija ir mialgija).
- Lytinės sistemos sutrikimai (vėlesnė ejakuliacija, erekcijos problemos, sumažėjęs lytinis potraukis ir moterims gali būti sunku patirti orgazmą).
- Nuovargis, karščiavimas.
- Kūno svorio padidėjimas.
Nedažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100):
- Dilgėlinė, išbėrimas, niežulys (niežėjimas).
- Griežimas dantimis, susijaudinimas, nervingumas, panikos priepuoliai, minčių susipainiojimas.
- Miego sutrikimai, skonio sutrikimai, alpulys (sinkopė).
- Vyzdžių išsiplėtimas (midriazė), regėjimo sutrikimas, spengimas ausyse (tinitas).
- Plaukų slinkimas.
- Kraujavimas iš makšties.
- Kūno svorio sumažėjimas.
- Dažnas širdies plakimas.
- Rankų ir kojų patinimas.
- Kraujavimas iš nosies.
Retas (pasireiškia daugiau kaip 1 pacientui iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1 000):
- Agresyvumas, depersonalizacija, haliucinacijos.
- Retas širdies plakimas.
Kai kurių pacientų praneštas (pasireiškia mažiau kaip 1 pacientui iš 10 000 arba dažnis nežinomas):
- Natrio kiekio sumažėjimas kraujyje (pasireiškia pykinimu ir negerumo pojūčiu kartu su raumenų silpnumu arba minčių susipainiojimu).
- Atsistojant, dėl mažo kraujo spaudimo, pasireiškiantis galvos svaigimas (ortostatinė hipotenzija).
- Kepenų funkcijos testų pakitimai (kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas kraujyje).
- Judėjimo sutrikimai (nevalingi raumenų judesiai).
- Skausminga erekcija (priapizmas).
- Kraujavimo sutrikimai, įskaitant kraujavimą iš odos ir gleivinės (ekchimozės) ir mažą kraujo plokštelių kiekį (trombocitopenija).
- Staigus odos arba gleivinės patinimas (angioneurozinė edema).
- Išskiriamo šlapimo kiekio padidėjimas (nepakankama antidiurezinio hormono (ADH) sekrecija).
- Pieno skyrimasis nežindančioms moterims.
- Manija.
- Širdies ritmo pokyčiai (vadinamas QT intervalo pailgėjimas, nustatomas darant EKG, t. y. užrašant elektrinį širdies aktyvumą).
Pacientams, vartojantiems šio tipo preparatus, pastebėtas kaulų lūžių pavojaus padidėjimas.
Be to, yra žinoma, kad vaistams veikiantiems panašiai kaip escitalopramas (Escitalopram Orion veiklioji medžiaga) pasireiškia nemažai šalutinių poveikių. Šis poveikis yra:
- Motorinis neramumas (akatizija).
- Anoreksija.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Escitalopram Orion
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės, etiketės arba kartono dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Escitalopram Orion sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra escitalopramas. Kiekvienoje tabletėje yra 5 mg escitalopramo (oksalato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos tabletės branduolyje: silicifikuota mikrokristalinė celiuliozė, butilhidroksitoluenas, butilhidroksianizolas, kroskarmeliozės natrio druska, mikrokristalinė celiuliozė, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, talkas ir magnio stearatas.
- Pagalbinės medžiagos tabletės plėvelėje: hipromeliozė, makrogolis 400 ir titano dioksidas.
Escitalopram Orion išvaizda ir kiekis pakuotėje
5 mg. Tabletės yra baltos arba beveik baltos, apvalios, dengtos plėvele, abipusiai išgaubtos, vienoje jų pusėje įspausta „F“, o kitoje - „53“.
Pakuočių dydžiai:
Lizdinės plokštelės: 7, 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 200 ir 500 tablečių.
Tablečių talpyklės: 30, 100 ir 500 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Escitalopramas |
Vaisto stiprumas | 5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/10/2306 |
Registratorius | Orion Corporation, Suomija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.01.26 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Escitalopram Orion 5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
5 mg: Kiekvienoje tabletėje yra 5 mg escitalopramo (escitalopramo oksalato pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
5 mg: Tabletės yra baltos arba beveik baltos, apvalios, dengtos plėvele, abipusiai išgaubtos, vienoje jų pusėje įspausta „F“, o kitoje – „53“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Didžiosios depresijos epizodų gydymas.
Panikos sutrikimo su agorafobija ar be jos gydymas.
Socialinio nerimo sutrikimo (socialinės fobijos) gydymas.
Generalizuoto nerimo sutrikimo gydymas.
Obsesinio-kompulsinio sutrikimo gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Neįrodyta, kad saugu vartoti didesnę nei 20 mg dozę per parą.
Escitalopram Orion vartoti vieną kartą per parą. Vaistą galima išgerti valgant arba nevalgius.
Didžiosios depresijos epizodai
Įprastinė dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Atsižvelgus į individualų poveikį pacientui, dozę galima padidinti iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Įprastai antidepresinis poveikis pasiekiamas po 2–4 savaičių. Išnykus simptomams, kad poveikis sustiprėtų, preparatą vartoti ne trumpiau kaip 6 mėnesius.
Panikos sutrikimas su agorafobija ar be jos
Pirmąją savaitę rekomenduojama pradinė 5 mg dozė, vėliau dozę padidinti iki 10 mg per parą. Dozę galima didinti toliau iki didžiausios 20 mg per parą, atsižvelgiant į paciento organizmo reakciją į vaistą.
Didžiausiais efektyvumas pasiekiamas maždaug po 3 mėnesių. Gydyti reikia kelis mėnesius.
Socialinio nerimo sutrikimas
Įprastinė dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Įprastai būtina vartoti 2–4 savaites, kol išnyksta simptomai. Atsižvelgiant į vaisto poveikį pacientui, vėliau dozę galima sumažinti iki 5 mg arba padidinti iki didžiausios 20 mg per parą dozės.
Socialinio nerimo sutrikimas yra lėtinė liga, kurią, kad sustiprėtų poveikis, rekomenduojama gydyti 12 savaičių. Ilgalaikis gydymas tirtas 6 mėnesius stebint pacientus, kuriems pasireiškė poveikis ir buvo keičiamas individualiai, siekiant išvengti ligos atkryčio. Gydymo naudą reikia periodiškai įvertinti.
Socialinio nerimo sutrikimo diagnoze apibūdinamas specifinis sutrikimas, kuris neturi būti painiojamas su padidėjusiu drovumu. Gydymas vaistais reikalingas tuo atveju, jeigu šis sutrikimas trukdo profesinei arba socialinei veiklai.
Šio gydymo reikšmė, palyginus su kognityvine elgesio terapija, nenustatyta. Gydymas vaistais yra bendro gydymo plano dalis.
Generalizuoto nerimo sutrikimas
Pradinė dozė – 10 mg vieną kartą per parą. Atsižvelgiant į individualią ligonio organizmo reakciją, dozę galima padidinti iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Ligoniai, kurių organizmas reagavo į gydymą, dalyvavo tyrime ir mažiausiai 6 mėnesius vartojo 20 mg per parą dozę. Reikia reguliariai įvertinti gydymo naudą ir dozę (žr. 5.1 skyrių).
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Pradinė dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Atsižvelgus į individualų poveikį pacientui, dozę galima padidinti iki didžiausios 20 mg paros dozės.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas yra lėtinė liga, todėl siekiant užtikrinti, kad simptomai išnyko, pacientus reikia gydyti pakankamai ilgai. Reikia reguliariai įvertinti gydymo naudą ir dozę (žr. 5.1 skyrių).
Senyvi pacientai (>65 metų)
Pradinė dozė – 5 mg vieną kartą per parą. Atsižvelgiant į individualią ligonio organizmo reakciją, dozę galima padidinti iki 10 mg paros dozės (žr. 5.2 skyrių). Escitalopramo efektyvumas senyviems pacientams, kuriems yra socialinio nerimo sutrikimas, tiriamas nebuvo.
Vaikai ir paaugliai (<18 metų amžiaus)
Jaunesniems nei 18 metų vaikams ir paaugliams Escitalopram Orion vartoti negalima (žr. 4.4 skyrių).
Inkstų funkcijos susilpnėjimas
Nebūtina keisti dozės pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas. Pacientus, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.), reikia gydyti atsargiai (žr. 5.2 skyrių).
Kepenų funkcijos susilpnėjimas
Pirmas dvi gydymo savaites ligoniams, kurie serga lengvu arba vidutinio sunkumo kepenų sutrikimu, rekomenduojama pradinė 5 mg paros dozė. Atsižvelgus į individualų poveikį pacientui, dozę galima padidinti iki didžiausios 10 mg paros dozės. Ligonius, kurie serga sunkiu kepenų funkcijos sutrikimu, rekomenduojama gydyti atsargiai (žr. 5.2 skyrių).
Asmenys, kurių organizme CYP2C19 metabolizuoja silpnai
Pacientams, kurių organizme CYP2C19 metabolizuoja silpnai, pirmąsias dvi gydymo savaites rekomenduojama pradinė 5 mg paros dozė. Atsižvelgus į individualų poveikį pacientui, dozę galima padidinti iki didžiausios 10 mg paros dozės (žr. 5.2 skyrių).
Nutraukimo simptomai, kurių atsiranda nutraukus vartojimą
Reikia vengti vartojimą nutraukti staiga. Baigiant vartoti escitalopramą, dozę reikia mažinti palaipsniui per vieną ar dvi savaites, kad būtų išvengta galimų nutraukimo reakcijų (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius). Jeigu dozės mažinimo laikotarpiu ar nutraukus gydymą atsiranda nepakenčiamų simptomų, reikia tęsti gydymą anksčiau paskirta doze. Vėliau gydytojas galės mažinti dozę, bet tai daryti reikės dar laipsniškiau.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas escitalopramui arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Dėl serotonino sindromo, pasireiškiančio sujaudinimu, drebuliu, hipertermija ir t.t., atsiradimo pavojaus, vartojimas kartu su neselektyviaisiais negrįžtamaisiais monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriais (žr. 4.5 skyrių).
- Dėl serotonino sindromo atsiradimo pavojaus, escitalopramo vartojimas kartu su grįžtamaisiais MAO-A inhibitoriais (pvz., moklobemidu) arba grįžtamuoju neselektyviuoju MAO inhibitoriumi linezolidu (žr. 4.5 skyrių).
- Escitalopramo draudžiama vartoti pacientams, kurių QT intervalas yra pailgėjęs arba kuriems yra įgimtas ilgo QT sindromas.
- Escitalopramo draudžiama vartoti kartu su QT intervalą ilginančiais vaistiniais preparatais (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Žemiau minimi specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės, būdingi selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) preparatų grupei.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų
Jaunesniems nei 18 metų vaikams ir paaugliams Escitalopram Orion vartoti negalima. Klinikinių tyrimų metu, elgesio, siejamo su savižudišku elgesiu (bandymai nusižudyti ir mintys apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausia agresija, opozicinis neklusnumas ir pyktis) apraiškos dažniau pasireiškė vaikams ir paaugliams gydytiems antidepresantais, nei vartojusiems placebą. Jeigu remiantis klinikiniu poreikiu vis tiek nusprendžiama taikyti gydymą šiuo vaistiniu preparatu, pacientą reikia atidžiai nuolat stebėti dėl polinkio į savižudybę apraiškų. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Paradoksinis nerimas
Kai kuriems pacientams, kuriems yra panikos sutrikimas, pradėjus gydyti antidepresantais, gali sustiprėti nerimo simptomai. Ši paradoksinė reakcija, toliau tęsiant gydymą, per dvi savaites paprastai išnyksta. Rekomenduojama maža pradinė dozė, kad būtų sumažinta anksiogeninio poveikio rizika (žr. 4.2 skyrių).
Traukuliai
Jeigu pasireiškė traukuliai, visi pacientai privalo nutraukti vaistinio preparato vartojimą. Reikėtų vengti skirti SSRI grupės preparatus pacientams, kuriems yra nestabili epilepsija, o pacientų, kurių epilepsija yra kontroliuojama, būklę reikia atidžiai stebėti. Jeigu padažnėjo traukulių priepuoliai, būtina nutraukti SSRI vartojimą.
Manija
Pacientams, kuriems anksčiau buvo manija ar hipomanija, SSRI reikia vartoti atsargiai. SSRI vartojimą reikia nutraukti, jeigu pacientui prasidėjo manijos fazė.
Cukrinis diabetas
Vartojant SSRI pacientams sergantiems cukriniu diabetu gali pakisti gliukozės koncentracija kraujyje (pasireiškia hipoglikemija arba hiperglikemija). Gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančių vaistinių preparatų dozę.
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę arba būklės pablogėjimas
Depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai nepagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Kiti psichikos sutrikimai, kurie gydomi Escitalopram Orion, irgi gali būti susiję su padidėjusiu su savižudybe siejamų reiškinių pavojumi. Be to, sergantys šiomis ligomis gali sirgti ir didžiąja depresija. Taigi gydant kitais psichikos sutrikimais sergančius ligonius, reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių, kaip ir gydant sergančius didžiąja depresija.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe siejamų reiškinių, ir tiems, kurie prieš pradedant gydymą dažnai galvojo apie savižudybę, tikėtina didesnė mąstymo apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika. Todėl šiuos pacientus gydymo metu reikia atidžiai stebėti. Placebu kontroliuotų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugę psichikos sutrikimais sergantys pacientai, metaanalizės duomenys parodė, kad jaunesniems nei 25 metų pacientams vartojant antidepresantus su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė, lyginant su placebu. Gydant vaistiniais preparatais pacientus, ypatingai tuos, kurie priklauso didelės rizikos grupei, būtina atidžiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant dozę.
Ligonius (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad stebėtų ar būklė nesunkėja, ar neatsiranda su savižudybe siejamo elgesio ir mąstymo apie savižudybę apraiškų, neįprastų elgesio pokyčių. Pastebėjus minėtus pokyčius, būtina nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus.
Akatizija/psichomotorinis neramumas
SSRI ar SNRI vartojimas susijęs su akatizija, kuriai būdingas subjektyvus nemalonus ar kankinantis neramumas ir būtinybė judėti, dažnai susijusi su nesugebėjimu ramiai sėdėti ar stovėti. Pirmomis gydymo savaitėmis tokio poveikio atsiradimo galimybė būna didesnė. Dozės didinimas pacientams, kuriems pasireiškė šie simptomai, gali būti žalingas.
Yra pranešimų, kad vartojant SSRI, greičiausiai dėl antidiurezinio hormono (SIADH) sekrecijos sutrikimo, retai pasireiškė hiponatremija, kuri išnyko, nutraukus preparato vartojimą. Rizikos grupės pacientams, pavyzdžiui, senyviems asmenims, sergantiesiems kepenų ciroze arba kartu vartojantiems preparatus, galinčius sukelti hiponatremiją, šį preparatą vartoti reikia atsargiai.
Vartojant SSRI buvo gauta pranešimų apie poodinio kraujavimo sutrikimus – dėmines ir taškines kraujosruvas. Ypač atsargiai SSRI reikia vartoti pacientams kartu geriantiems ir antikoaguliantus arba vartojantiems preparatus, kurie veikia trombocitų funkciją (pvz., atipinius preparatus nuo psichozės ir fenotiazino, daugelį triciklių antidepresantų, acetilsalicilo rūgšties ir nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU), tiklopidiną ir dipiridamolį) ir pacientams, kurie linkę kraujuoti.
Elektrotraukulių terapija (ETT)
Dėl klinikinės patirties stokos SSRI vartoti kartu su ETT reikia atsargiai.
Serotonino sindromas
Escitalopramą vartoti kartu su preparatais, kurie sužadina serotonino receptorius, pavyzdžiui, su sumatriptanu arba kitais triptanais, tramadoliu ir triptofanu, reikia atsargiai.
Retais atvejais serotonino sindromas pasireiškė pacientams, kurie vartojo SSRI kartu su serotonino receptorius sužadinančiais preparatais. Tokių simptomų, kaip ažitacija, drebulys, mioklonija ir hipertermija, derinys gali rodyti, kad vystosi ši būklė. Jeigu pasireiškė ši būklė, reikia nedelsiant nutraukti SSRI ir kitų serotonino receptorius sužadinančių preparatų vartojimą ir pradėti simptominį gydymą.
Jonažolė
SSRI vartojant kartu su vaistažolių preparatais, kurių sudėtyje yra jonažolės (Hypericum perforatum), gali dažniau pasireikšti nepageidaujamos reakcijos (žr. 4.5 skyrių).
Nutraukimo simptomai, kurių atsiranda nutraukus vartojimą
Baigiant gydymą, dažnai atsiranda nutraukimo simptomų, ypač jeigu vartojimas nutraukiamas staigiai (žr. 4.8 skyrių). Klinikinių tyrimų duomenimis, nutraukus aktyvų gydymą, 25% pacientų, vartojusių escitalopramo, atsirado nepageidaujamų reiškinių, palyginti su 15% pacientų, vartojusių placebą.
Nutraukimo simptomų rizika priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant gydymo trukmę, dozę ir dozės mažinimo greitį. Dažniausiai pasireiškė šios reakcijos: svaigulys, jutimų sutrikimai (įskaitant paresteziją ir elektros iškrovos pojūtį), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), ažitacija ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, drebulys, sumišimas, padidėjęs prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, palpitacija, emocijų nepastovumas, dirglumas ir regėjimo sutrikimai. Tokie simptomai paprastai būna lengvi ar vidutinio sunkumo, visgi kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs.
Tokių simptomų paprastai atsiranda per pirmas kelias dienas po gydymo nutraukimo, bet buvo labai retų pranešimų, kad tokių simptomų atsirado pacientams, kurie atsitiktinai praleido dozę. Dažniausiai tokie simptomai nyksta savaime ir paprastai išnyksta per 2 savaites, bet kai kuriems pacientams gali būti ilgai (2–3 mėnesius ar ilgiau). Todėl rekomenduojama gydymą escitalopramu nutraukti palaipsniui, atsižvelgiant į paciento poreikį, dozę mažinant per kelias savaites ar mėnesius (žr. 4.2 skyriuje poskyrį „Nutraukimo simptomai, kurie atsiranda nutraukiant vartojimą“).
Dėl klinikinės patirties stokos, ligoniams, sergantiems išemine širdies liga, šio vaistinio preparato skirti reikia atsargiai (žr. 5.3 skyrių).
QT intervalo pailgėjimas
Nustatyta, kad escitalopramas sukelia nuo dozės priklausomą QT intervalo pailgėjimą. Po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje gauta pranešimų apie QT intervalo pailgėjimo ir skilvelinės aritmijos, įskaitant paroksizminę polimorfinę skilvelių tachikardiją, atvejus. Toks poveikis dažniausiai atsirado moterims, ligoniams, kuriems buvo hipokalemija, bei pacientams, kurių QT jau buvo pailgėjęs arba kurie sirgo kitomis širdies ligomis (žr. 4.3, 4.5, 4.8, 4.9 ir 5.1 skyrius).
Ligoniams, kuriems yra reikšminga bradikardija, kuriuos neseniai ištiko miokardo infarktas arba kurie serga nekompensuotu širdies nepakankamumu, escitalopramo rekomenduojama skirti atsargiai.
Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, tokie kaip hipokalemija ir hipomagnezemija, didina sunkiai gydomų aritmijų riziką, todėl juos būtina koreguoti prieš gydymo escitalopramu pradžią.
Jei pacientas serga stabilia širdies liga, prieš gydymą būtina apsvarstyti EKG ištyrimą.
Jei gydymo escitalopramu metu atsiranda širdies aritmijos požymių, būtina nutraukti gydymą ir padaryti EKG.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakodinaminė sąveika
Draudžiama skirti kartu
Negrįžtamieji neselektyvieji MAO inhibitoriai
Pacientams, vartojusiems SSRI kartu su neselektyviaisiais, negrįžtamaisiais monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriais ir pacientams, kurie neseniai baigė vartoti SSRI ir pradėjo vartoti tokius MAO inhibitorius, pasireiškė sunkių reakcijų (žr.4.3 skyrių). Kai kuriais atvejais pacientui pasireiškė serotonino sindromas (žr. 4.8 skyrių).
Escitalopramą draudžiama vartoti kartu su neselektyviaisiais, negrįžtamaisiais MAO inhibitoriais. Escitalopramą galima pradėti vartoti po 14 dienų, baigus vartoti negrįžtamuosius MAO inhibitorius. Nutraukus escitalopramo vartojimą, skirti neselektyviuosius, negrįžtamuosius MAO inhibitorius galima ne greičiau kaip po 7 dienų.
Grįžtamieji selektyvieji MAO–A inhibitoriai (moklobemidas)
Dėl serotonino sindromo pavojaus, escitalopramo vartoti kartu su MAO–A inhibitoriumi, tokiu kaip moklobemidas, negalima (žr. 4.3 skyrių). Jeigu būtina šiuos preparatus skirti kartu, iš pradžių reikia vartoti mažiausią rekomenduojamą dozę ir sustiprinti paciento stebėjimą.
Grįžtamieji neselektyvieji MAO inhibitoriai (linezolidas)
Antibiotikas linezolidas yra grįžtamasis neselektyvusis MAO inhibitorius, todėl pacientams, gydomiems escitalopramu, jo skirti negalima. Jeigu toks derinys yra būtinas, reikia skirti mažiausias dozes ir atidžiai stebėti paciento klinikinę būklę (žr. 4.3 skyrių).
Negrįžtamieji selektyvieji MAO-B inhibitoriai (selegilinas)
Vartoti kartu selegiliną (negrįžtamasis MAO–B inhibitorius) reikia atsargiai, nes padidėja rizika, kad pasireikš serotonino sindromas. Saugu su raceminiu citalopramo mišiniu kartu vartoti 10 mg per parą selegilino dozę.
QT intervalo pailgėjimas
Farmakodinaminių ir farmakokinetinių escitalopramo ir kitų QT intervalą didinančių vaistinių preparatų sąveikos tyrimų neatlikta. Galimo adityvaus escitalopramo ir tokių vaistinių preparatų poveikio paneigti negalima. Dėl šios priežasties escitalopramo vartoti su kitais QT intervalą didinančiais preparatais, tokias kaip IA ir III klasės preparatai nuo širdies ritmo sutrikimo, antipsichotikai (pvz., fentiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai preparatai (pvz., sparfloksacinas, moksifloksacinas, eritromicinas IV, pentamidinas, preparatai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai preparatai (astemizolas, mizolastinas), draudžiama.
Deriniai, kuriuos reikia skirti atsargiai
Serotonino receptorius sužadinantys preparatai
Kartu vartojant serotonino receptorius sužadinančius preparatus (pvz., tramadolį, sumatriptaną ir kitus triptanus) gali pasireikšti serotonino sindromas.
Preparatai, mažinantys traukulių slenkstį
SSRI gali mažinti traukulių slenkstį. Kitus preparatus (pvz., antidepresantus (triciklius, SSRI), neuroleptikus (fenotiazinus, tioksantenus, butirofenonus), meflokviną, bupropioną, tramadolį), kurie taip pat gali mažinti traukulių slenkstį, vartoti kartu reikia atsargiai.
Litis, triptofanas
Yra duomenų, kad sustiprėjo kartu su ličiu arba triptofanu vartojamų SSRI poveikis, todėl SSRI kartu su šiais preparatais reikia vartoti atsargiai.
Jonažolė
SSRI vartojant kartu su vaistažolių preparatais, kurių sudėtyje yra jonažolės (Hypericum perforatum), gali dažniau pasireikšti nepageidaujamos reakcijos (žr. 4.4 skyrių).
Vartojant escitalopramą kartu su geriamaisiais antikoaguliantais, gali pakisti krešėjimą slopinantis poveikis. Ligoniams, gydomiems geriamaisiais antikoaguliantais, pradėjus vartoti escitalopramą arba nutraukus jo vartojimą, reikia kruopščiai stebėti kraujo krešėjimą (žr. 4.4 skyrių).
Alkoholis
Farmakodinaminės arba farmakokinetinės escitalopramo ir alkoholio sąveikos nesitikima. Tačiau kaip ir kitų psichotropinių vaistinių preparatų, escitalopramo nepatariama vartoti kartu su alkoholiu.
Farmakokinetinė sąveika
Kitų vaistinių preparatų įtaka escitalopramo farmakokinetikai
Escitalopramas daugiausia metabolizuojamas CYP2C19. Mažesnis kiekis escitalopramo metabolizuojamas, dalyvaujant CYP3A4 ir CYP2D6 fermentams. Pagrindinis metabolitas S–DCT (demetilintas escitalopramas) metabolizuojamas, matyt, iš dalies dalyvaujant CYP2D6.
Kartu su 30 mg omeprazoliu (CYP2C19 inhibitorius) vieną kartą per parą vartojamo escitalopramo koncentracija plazmoje vidutiniškai padidėja (maždaug 50%).
Kartu su 400 mg cimetidinu (vidutinio stiprumo bendrasis izofermentų inhibitorius) du kartus per parą vartojamo escitalopramo koncentracija plazmoje vidutiniškai padidėja (maždaug 70%). Escitalopramo vartoti kartu su cimetidinu rekomenduojama atsargiai. Gali reikėti keisti dozę.
Taigi escitalopramą vartoti kartu su CYP2C19 inhibitoriais (pvz.: omeprazolu, ezomeprazolu, fluvoksaminu, lansoprazolu, tiklopidinu) arba cimetidinu reikia atsargiai. Jeigu kartu vartojant šių vaistinių preparatų pasireiškia šalutinis poveikis, gali tekti sumažinti escitalopramo dozę.
Escitalopramo poveikis kitų preparatų farmakokinetikai
Escitalopramas yra CYP2D6 fermento inhibitorius. Kartu su escitalopramu vartoti preparatus, kurie daugiausia metabolizuojami, dalyvaujant šiam fermentui ir kurių terapinis indeksas yra siauras, pavyzdžiui, flekainido, propafenono ir metoprololio (vartojamo nuo širdies nepakankamumo) arba kai kurių CNS veikiančių preparatų, daugiausia metabolizuojamų dalyvaujant CYP2D6, pavyzdžiui, antidepresantų (dezipramino, klomipramino ir nortriptilino arba preparatų nuo psichozės, pvz., risperidono, tioridazino ir haloperidolio) rekomenduojama atsargiai. Gali tekti keisti preparato dozę.
Vartojant kartu su dezipraminu arba metoprololiu, šių dviejų CYP2D6 metabolizuojamų preparatų koncentracija kraujo plazmoje padidėjo dvigubai.
Tyrimai in vitro parodė, kad escitalopramas taip pat gali silpnai slopinti CYP2C19. CYP2D19 metabolizuojamus vaistinius preparatus, todėl kartu vartoti rekomenduojama atsargiai.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingumas
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad citalopramas gali veikti spermos kokybę (žr. 5.2 skyrių).
Pranešimai apie atvejus žmogui vartojant kai kuriuos SSRI parodė, kad poveikis spermos kokybei yra grįžtamas. Poveikio žmogaus vaisingumui iki šiol nepastebėta.
Nėštumas
Klinikinių duomenų apie escitalopramo poveikį nėštumui kiekis yra labai ribotas. Escitalopramo toksinio poveikio dauginimosi funkcijai tyrimų su žiurkėmis duomenimis, pasireiškė embriotoksinis ir toksinis poveikis vaisiui, tačiau apsigimimų nepadaugėjo (žr. 5.3 skyrių). Escitalopramo nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus, neabejotinai būtinus atvejus ir tik atidžiai apsvarsčius naudos ir rizikos santykį.
Jeigu moteris iki nėštumo pabaigos, ypač trečiąjį nėštumo trimestrą, gydoma escitalopramu, naujagimį reikia stebėti. Nėštumo metu reikia vengti staiga nutraukti vartojimą.
Naujagimiams motinų, kurios nėštumo pabaigoje vartojo SSRI arba SNRI, gali pasireikšti šie simptomai: kvėpavimo sutrikimas, cianozė, apnėja, traukulių priepuoliai, kūno temperatūros pokyčiai, sunkumas žindyti, vėmimas, hipoglikemija, hipertonija, hipotonija, hiperrefleksija, drebulys, dirglumas, irzlumas, letargija, nuolatinis verksmas, mieguistumas ir miego sutrikimai. Šių simptomų gali atsirasti arba dėl serotoninerginio poveikio, arba dėl vaistinio preparato nutraukimo. Daugeliu atvejų sutrikimų atsiranda iš karto ar netrukus (greičiau nei per 24 valandas) po gimdymo.
Epidemiologinių tyrimų duomenimis nėštumo, ypač vėlyvo nėštumo, metu vartojant SSRI gali padidėti naujagimių persistuojančios plaučių hipertenzijos (NPPH) pasireiškimo rizika. Rizikos dydis yra maždaug 5 atvejai 1 000 nėštumų. Bendroje populiacijoje nustatomi 1–2 NPPH atvejai 1 000 nėštumų.
Žindymas
Tikėtina, kad escitalopramas patenka į motinos pieną. Dėl šios priežasties preparato vartojimo metu žindyti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nors escitalopramas netrikdo intelekto arba psichomotorinio aktyvumo, kaip ir vartojant kitus psichotropinius preparatus, gali būti sutrikdytas situacijos vertinimas ir susilpnėti įgūdžiai, todėl pacientą būtina įspėti apie galimą poveikį jo gebėjimui vairuoti arba valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamos reakcijos dažniausiai atsiranda pirmąją ar antrąją gydymo savaitę, jų intensyvumas ir dažnis paprastai sumažėja toliau tęsiant vartojimą. Lentelėje išvardytos arba klinikinių dvigubai aklu būdu atliktų placebu kontroliuojamų tyrimų metu, arba po vaistinio preparato patekimo į rinką pasireiškusios su SSRI ir (arba) escitalopramo vartojimu susijusios nepageidaujamos reakcijos, suskirstytos pagal organų sistemų klases ir dažnį. Dažnis nustatytas klinikinių tyrimų metu ir pagal placebą nekoreguotas.
Labai dažnas (≥ 1/10)
Dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10)
Nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100)
Retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000)
Labai retas (< 1/10 000)
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
| Labai dažnas | Dažnas | Nedažnas | Retas | Labai retas | Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
|
| |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
| Anafilaksinės reakcijos |
|
|
Endokrininiai sutrikimai |
|
|
|
| Antidiurezinio hormono (ADH) sekrecijos sutrikimas |
|
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
| Sumažėjęs apetitas, padidėjęs apetitas |
|
|
| |
Psichikos sutrikimai |
| Nerimas, neramumas, neįprasti sapnai, moterims ir vyrams – sumažėjęs lytinis potraukis, moterims - orgazmo nebuvimas | Griežimas dantimis, ažitacija, nervingumas, panikos priepuoliai, sumišimas
| Agresyvumas, depersonalizacija, haliucinacijos | Manija, mintys apie savižudybę, savižudiškas elgesys1 |
|
Nervų sistemos sutrikimai |
| Nemiga, mieguistumas, svaigulys, parestezija, drebulys
| Skonio sutrikimas, miego sutrikimas, sinkopė | Serotonino sindromas | Diskinezija, judėjimo sutrikimas, traukuliai |
|
Akių sutrikimai |
|
| Midriazė, regėjimo sutrikimas |
|
|
|
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
| Tinitas |
|
|
|
Širdies sutrikimai |
|
| Tachikardija | Bradikardija |
| Skilvelinė aritmija, įskaitant paroksizminę polimorfinę skilvelių tachikardiją |
Kraujagyslių sutrikimai |
|
|
|
| Ortostatinė hipotenzija |
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
| Sinusitas, žiovulys
| Epistaksė |
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai | Pykinimas
| Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos sausumas | Kraujavimas į virškinimo traktą (įskaitant rektalinį kraujavimą) |
|
|
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
|
|
| |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
| Padidėjęs prakaitavimas | Dilgėlinė, alopecija, išbėrimas, niežėjimas |
| Ekchimozė (dėminė kraujosruva), angioneurozinė edema |
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
| Artralgija, mialgija |
|
|
|
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
|
|
|
| |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
| Vyrams: ejakuliacijos sutrikimas, impotencija | Moterims: aciklinis kraujavimas (metroragija), patologinis ciklinis kraujavimas (menoragija), |
| Galaktorėja, vyrams - priapizmas |
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Nuovargis, karščiavimas | Edema |
|
|
|
Tyrimai |
| Kūno svorio padidėjimas
| Kūno svorio sumažėjimas
|
| Kepenų funkcijos tyrimų pakitimai |
|
1Buvo gauta pranešimų apie minčių apie savižudybę ir savižudiško elgesio atvejus vartojant escitalopramą ir netrukus po gydymo nutraukimo (žr. 4.4 skyrių).
Klasės poveikiai
Epidemiologinių tyrimų, atliktų dažniausiai su 50 metų ir vyresniais pacientais, metu nustatyta, kad vartojantiesiems SSRI ir triciklių antidepresantų padidėja kaulų lūžių rizika. Šios rizikos atsiradimo mechanizmas yra nežinomas.
Gauta pranešimų apie SSRI terapinės klasės nepageidaują poveikį – psichomotorinį neramumą ir (arba) akatiziją (žr. 4.4 skyrių) ir anoreksiją.
QT intervalo pailgėjimas
Po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje gauta pranešimų apie QT intervalo pailgėjimo ir skilvelinės aritmijos, įskaitant paroksizminę polimorfinę skilvelių tachikardiją, atvejus. Toks poveikis dažniausiai atsirado moterims, ligoniams, kuriems buvo hipokalemija, bei pacientams, kurių QT jau buvo pailgėjęs ar kurie sirgo kitomis širdies ligomis (žr. 4.3, 4.4, 4.5, 4.9 ir 5.1 skyrius).
Nutraukimo simptomai, kurių atsiranda nutraukus vartojimą
Nutraukus SSRI ir (arba) SNRI vartojimą (ypač, jeigu nutraukiama staigiai), dažnai atsirandą nutraukimo simptomų. Dažniausiai pasireiškė šios reakcijos: svaigulys, jutimų sutrikimai (įskaitant paresteziją ir elektros iškrovos pojūtį), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), ažitacija ar nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, drebulys, sumišimas, padidėjęs prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, palpitacija, emocijų nepastovumas, dirglumas ir regėjimo sutrikimai. Tokie reiškiniai paprastai būna lengvi ar vidutinio sunkumo, savaime išnykstantys, visgi kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs ir (arba) ilgalaikiai. Todėl, jeigu reikia baigti gydymą, rekomenduojama escitalopramo vartojimą nutraukti palaipsniui mažinant dozę (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
4.9 Perdozavimas
Toksinis poveikis
Klinikinių escitalopramo perdozavimo duomenų sukaupta per mažai ir dauguma atvejų yra susiję su kitų vaistinių preparatų vartojimu kartu. Daugeliu atvejų simptomai nepasireiškė arba jie buvo švelnūs. Escitalopramo perdozavimo atvejų pasibaigusių mirtimi, vartojant tik escitalopramą, pranešama retai; dauguma atvejų susiję su kartu vartojamais vaistiniais preparatais. Vartojant tik escitalopramo dozes nuo 400 mg iki 800 mg, jokie sunkūs simptomai nepasireiškė.
Simptomai
Perdozavus escitalopramo, atsirado simptomų, kurie dažniausiai yra susiję su centrine nervų sistema (pradedant svaiguliu, drebuliu ir ažitacija ir baigiant retais serotonino sindromo, traukulių ir komos atvejais), virškinimo sistema (pykinimas ir (arba) vėmimas), širdies ir kraujagyslių sistema (hipotenzija, tachikardija, pailgėjęs QT intervalas ir aritmija) ir elektrolitų ir skysčių pusiausvyros būklėmis (hipokalemija, hiponatremija).
Gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra. Reikia atstatyti ir palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, tiekti reikiamą deguonies kiekį ir užtikrinti kvėpavimo funkciją. Apgalvoti, ar galima išplauti skrandį ir skirti aktyvintosios anglies. Išplauti skrandį reikia kiek galima greičiau po vaistinio preparato išgėrimo. Taikant bendrąsias simptomines ir palaikomąsias priemones, rekomenduojama stebėti širdies ir gyvybinius požymius. EKG rekomenduojama stebėti perdozavimo atveju, ligoniams, kuriems yra stazinis širdies nepakankamumas ar aritmija su mažu širdies susitraukimų dažniu, kurie vartoja QT intervalą ilginančių preparatų ar kurių metabolizmas yra sutrikęs, pvz., yra kepenų funkcijos sutrikimas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antidepresantai, selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai
ATC kodas: N06 AB10
Veikimo mechanizmas
Escitalopramas yra selektyvus serotonino (5-HT) reabsorbcijos inhibitorius, turintis didelį afinitetą pagrindinei jungties vietai. Jis taip pat jungiasi į alosterinę vietą, esančią ant serotonino nešėjo, 1 000 kartų mažesniu afinitetu.
Escitalopramas neveikia arba turi mažą afinitetą 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 ir D2, alfa1-, alfa2-, beta-adrenoreceptoriams, histamino H1, muskarino cholinerginiams, benzodiazepinų ir opioidiniams receptoriams.
5–HT reabsorbcijos slopinimas yra vienintelis tikėtinas escitalopramo farmakologinio ir klinikinio poveikio mechanizmas.
Farmakodinaminis poveikis
Dvigubai koduoto placebu kontroliuoto EKG stebėjimo tyrimo su sveikais žmonėmis metu QTc (koreguoto pagal Fridericia) pokytis nuo pradinio rodmens buvo 4,3 ms (90% PI 2,2-6,4), vartojant 10 mg paros dozę, ir 10,7 ms (90% PI 8,6-12,8), vartojant 30 mg paros dozę, viršijančią supraterapinę dozę (žr. 4.3, 4.4, 4.5, 4.8 ir 4.9 skyrius).
Klinikinis efektyvumas
Didžiosios depresijos epizodai
Trijų iš keturių dvigubai aklų placebu kontroliuojamų trumpų (8 savaičių) tyrimų duomenimis, escitalopramas buvo veiksmingas, gydant ūminius didžiosios depresijos epizodus. Ilgalaikio atkryčio profilaktikos tyrimo metu 274 pacientai, kurie iš pradžių 8 savaites atviros tyrimo fazės metu vartojo 10 arba 20 mg escitalopramo per parą ir preparatas buvo veiksmingas, buvo randomizuoti ir toliau 36 savaites vartojo arba tą pačią escitalopramo dozę, arba placebą. Šio tyrimo metu pacientams, kurie tęsė escitalopramo vartojimą, per kitas 36 savaites atkrytis pasireiškė žymiai vėliau nei vartojusiems placebą.
Socialinio nerimo sutrikimas
Escitalopramas buvo efektyvus ir trijų trumpų (12 savaičių), ir 6 mėnesius trukusio socialinio nerimo atkryčio profilaktikos asmenims, kuriems buvo atsakas, tyrimų metu. 24 savaites trukusio dozės nustatymo tyrimo duomenimis, efektyvios yra 5, 10 ir 20 mg escitalopramo dozės.
Generalizuoto nerimo sutrikimas
10 mg ir 20 mg escitalopramo dozės buvo veiksmingos keturių iš keturių placebu kontroliuojamųjų tyrimų metu.
Trijų panašaus plano tyrimų, kuriuose dalyvavo 421 escitalopramu gydytų ir 419 placebą vartojusių pacientų, jungtiniais duomenimis, organizmo reakcija į vaistinį preparatą buvo atitinkamai 47,5% ir 28,9%, o reakcijos nebuvo – atitinkamai 37,1% ir 20,8% tiriamųjų. Ilgalaikis poveikis pradėjo reikštis po pirmosios gydymo savaitės.
Atsitiktinės atrankos būdu atliktų palaikomojo gydymo 20 mg escitalopramo per parą efektyvumo tyrimų, kuriuose dalyvavo 373 pacientai, kurių organizmas reagavo į gydymą pirminio atviru būdu atlikto 12 savaičių trukmės tyrimo metu, duomenimis, vaistinis preparatas 24‑76 savaitėmis buvo veiksmingas.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas
Atsitiktinių imčių, dvigubai aklo klinikinio tyrimo metu 12 savaitę vartojusių 20 mg per parą rezultatai Y-BOCS bendroje skalėje pradėjo skirtis nuo placebo. Praėjus 24 savaitėms, tiek 10 mg, tiek 20 mg escitalopramo per parą buvo pranašesni nei placebas.
Nustatyta, kad vartojantys 10 mg ir 20 mg escitalopramo per parą ligoniai, kuriems per 16 atviros tyrimo dalies savaičių pasireiškė gydomasis poveikis ir buvo atrinkti 24 savaičių atsitiktinių imčių, dvigubai aklai, placebu kontroliuojamai tyrimo daliai, buvo apsaugoti nuo ligos atkryčio.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Žarnyne absorbuojama beveik visa preparato dozė, maistas absorbcijai įtakos neturi (laiko, per kurį susidaro didžiausia koncentracija, Tmax vidurkis – 4 val. po kartotinės vaisto dozės). Kaip ir vartojant raceminį citalopramo mišinį, laukiamas absoliutus escitalopramo biologinis prieinamumas turėtų būti maždaug 80%.
Pasiskirstymas
Išgerto preparato tariamas pasiskirstymo tūris (Vd,β/F) yra apie 12–26 l/kg. Maždaug 80% escitalopramo ir jo pagrindinių metabolitų susijungia su kraujo plazmos baltymais.
Biotransformacija
Escitalopramas metabolizuojamas kepenyse į demetilintą ir didemetilintą metabolitus. Abu jie yra farmakologiškai aktyvūs. Antraip, azotas gali būti oksiduotas ir susidaro azoto oksido metabolitas. Dalis nepakitusio preparato ir metabolitų išsiskiria gliukuronidų pavidalu. Po kartotinų dozių susidariusi vidutinė demetil- ir didemetil-metabolitų koncentracija paprastai sudaro atitinkamai 28–31% ir <5% escitalopramo koncentracijos. Escitalopramas metabolizuojamas į demetilintą metabolitą, dalyvaujant CYP2C19 izofermentui, nors gali dalyvauti ir CYP3A4 bei CYP2D6.
Eliminacija
Pusinės eliminacijos laikas (t½ β) po kartotinių preparato dozių pavartojimo yra maždaug 30 valandų. Išgerto preparato klirensas plazmoje (Cloral) – apie 0,6 l/min. Pagrindinių metabolitų pusinės eliminacijos laikas gerokai ilgesnis. Manoma, kad escitalopramas ir pagrindiniai jo metabolitai išsiskiria tiek per kepenis (metabolizuoja), tiek per inkstus, su šlapimu didžioji dalis pasišalina metabolitų pavidalu.
Preparatui būdinga linijinė farmakokinetika. Pusiausvyrinė preparato koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1 savaitės. Vartojant 10 mg paros dozę pasiekiama pastovi vidutinė 50 nanomolių/l (nuo 20 iki 125 nanomolių/l) koncentracija.
Senyvi pacientai (>65 metų amžiaus)
Iš senyvų pacientų organizmo escitalopramas išsiskiria lėčiau nei iš jaunų. Senyvų ligonių organizme preparato sisteminė ekspozicija (AUC) maždaug 50% didesnė už jaunų sveikų savanorių (žr. 4.2 skyrių).
Kepenų funkcijos susilpnėjimas
Ligonių, sergančių lengvu arba vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimu (A ir B klasės pagal Child–Pugh), organizme escitalopramo pusinės eliminacijos laikas būna maždaug dviem kartais ilgesnis, o ekspozicija maždaug 60% didesnė už asmenų, kurių kepenų funkcija normali (žr. 4.2 skyrių).
Inkstų funkcijos susilpnėjimas
Pacientams, kurių susilpnėjusi inkstų funkcija (kreatinino klirensas 10–53 ml/min.), pailgėjo raceminio citalopramo pusinės eliminacijos laikas ir nežymiai padidėjo ekspozicija organizme. Metabolitų koncentracija plazmoje netirta, bet jų kiekis gali būti padidėjęs (žr. 4.2 skyrių).
Polimorfizmas
Nustatyta, kad pacientų, kurių organizme yra nepakankamas CYP2C19 metabolizmas, escitalopramo koncentracija plazmoje yra dvigubai didesnė, palyginus su asmenų, kurių organizme metabolizmas yra visavertis. Pacientams, kuriems yra nepakankamas CYP2D6 metabolizmas, nenustatyta ryškesnių preparato ekspozicijos organizme pakitimų (žr. 4.2 skyrių).
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Atlikti ne visi įprastiniai ikiklinikiniai escitalopramo tyrimai, nes atliktų escitalopramo ir citalopramo toksikokinetikos ir toksikologinių tyrimų žiurkėms duomenys buvo panašūs. Todėl visus apie citalopramą sukauptus duomenis galima pritaikyti escitalopramui.
Palyginamieji toksikologiniai tyrimai su žiurkėmis rodo, kad escitalopramas ir citalopramas sukėlė kardiotoksinį poveikį, įskaitant ir stazinį širdies nepakankamumą, vartojant juos keletą savaičių dozėmis, kurios taip pat sukėlė bendrą toksinį poveikį. Kardiotoksinis poveikis daugiau susijęs su didžiausia koncentracija plazmoje nei su sistemine ekspozicija (AUC).
Poveikis pasireiškė esant žymiai didesnei (8 kartus) didžiausiai koncentracijai plazmoje už tą, kuri susidaro, vartojant gydomąją escitalopramo dozę, tuo tarpu preparato ekspozicija organizme AUC buvo tik 3–4 kartus didesnė už tą, kuri susidaro, vartojant gydomąją escitalopramo dozę. Citalopramo S–enantomero AUC buvo 6–7 kartus didesnė už tą, kuri susidaro, vartojant gydomąją preparato dozę. Šie duomenys tikriausiai yra susiję su padidėjusiu poveikiu biogeniniams aminams, t. y. antrinis farmakologinis poveikis pirminiam, pasireiškiantis hemodinaminiu poveikiu (sumažėjusia koronarine kraujotaka) ir išemija. Tačiau tikslus kardiotoksinio poveikio žiurkėms mechanizmas neaiškus. Klinikinė citalopramo vartojimo patirtis bei klinikinių escitalopramo tyrimų patirtis neįrodo, kad šio tyrimo metu gauti duomenys turi kokios nors klinikinės reikšmės.
Ilgą laiką žiurkėms duodant escitalopramą ir citalopramą, kai kuriuose audiniuose, pvz., plaučių, antsėklidžio ir kepenų, nustatytas padidėjęs fosfolipidų kiekis. Pakitimai antsėklidyje ir kepenyse nustatyti esant panašiai ekspozicijai kaip ir žmogaus organizme. Nutraukus vartojimą šie pakitimai išnyko. Fosfolipidų kaupimąsi (fosfolipidozę) gyvūnams sukėlė daugelis katijoninių amfifilinių preparatų. Nežinoma, ar šis reiškinys turi kokios nors reikšmės žmogui.
Toksinio poveikio dauginimosi funkcijai tyrimų duomenimis, embriotoksinis poveikis žiurkėms (sumažėjo vaisiaus svoris ir pasireiškė grįžtamas kaulėjimo vėlavimas) pasireiškė tiktai tokiu atveju, kai gyvūnų organizme AUC buvo daug didesnė už didžiausią žmogaus organizme. Apsigimimų nepadažnėjo. Perinatalinio ir postnatalinio vystymosi tyrimų duomenimis nustatytas išgyvenamumo žindymo laikotarpiu sumažėjimas, kai gyvūnų organizme AUC buvo daug didesnė už didžiausią žmogaus organizme.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad citalopramas mažina vaisingumo indeksą, nėštumo indeksą, implantacijų skaičių ir sukelia nenormalius spermos pokyčius, kai ekspozicija būna žymiai didesnė už tą, kuri būna žmogaus organizme. Escitalopramo tyrimų su gyvūnais duomenų šiuo požiūriu nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Silicifikuota mikrokristalinė celiuliozė
Mikrokristalinė celiuliozė
Kroskarmeliozės natrio druska
Butilhidroksitoluenas
Butilhidroksianizolas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Talkas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Hipromeliozė
Makrogoliai
Titano dioksidas (E 171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Skaidrios PVC/Aclar - aliuminio folijos lizdinės plokštelės:
7, 10, 14, 15, 20, 28, 30, 49, 50, 56, 60, 84, 90, 98, 100, 200 ir 500 plėvele dengtų tablečių.
DTPE tablečių talpyklės: 30, 100 ir 500 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Daktaras klausia ligonio:
- Na, kaip savijauta?
- Dabar jau normaliai, bet prieš operaciją buvo toks jausmas, kad kažkas kirviu per galvą užvožė...
- Noriu jūsų atsiprašyti, mums tiesiog chloroformas baigėsi.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?