Ciprofloksacinas, 250mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: JSC Olainfarm, Latvija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ciprofloksacinas
1. Kas yra Ciprofloxacin Olainfarm ir kam jis vartojamas
Ciprofloxacin Olainfarm yra fluorochinolonų grupės antibiotikas. Veiklioji medžiaga yra ciprofloksacinas. Ciprofloksacinas naikina infekcijas sukeliančias bakterijas. Vaistas veikia tik tam tikras bakterijų padermes.
Suaugusieji
Ciprofloxacin Olainfarm gydomos išvardytos suaugusiųjų infekcinės ligos:
- Kvėpavimo takų infekcinės ligos.
- Ilgai trunkančios ar pasikartojančios ausų ar prienosinių ančių infekcinės ligos.
- Šlapimo takų infekcinės ligos.
- Sėklidžių infekcinės ligos.
- Moterų lytinių organų infekcinės ligos.
- Virškinamojo trakto ir pilvo ertmės infekcinės ligos.
- Odos ir poodinio audinio infekcinės ligos.
- Kaulų ir sąnarių infekcinės ligos.
- Taip pat:
- Infekcinių ligų gydymas pacientams, kurių kraujyje yra labai mažas baltųjų ląstelių kiekis (neutropenija).
- Infekcijų profilaktika pacientams, kurių kraujyje yra labai mažas baltųjų ląstelių kiekis (neutropenija).
- Neisseria meningitidis bakterijų sukeltų infekcinių ligų profilaktika.
- Po juodligės įkvėpimo.
Vaikai ir paaugliai
Stebint gydytojui, Ciprofloxacin Olainfarm galima gydyti vaikus ir paauglius, sergančius išvardytomis bakterijų sukeltomis ligomis:
- Plaučių ir bronchų infekcinės ligos vaikams ir paaugliams, kurie serga cistine fibroze.
- Šlapimo takų infekcinės ligos su komplikacijomis, įskaitant inkstų infekcines ligas (pielonefritą).
- Po juodligės įkvėpimo.
Be to, Ciprofloxacin Olainfarm gali būti gydomos specifinės sunkios vaikų ir paauglių infekcinės ligos, jeigu gydytojas mano, kad tai būtina.
2. Kas žinotina prieš vartojant Ciprofloxacin Olainfarm
Ciprofloxacin Olainfarm vartoti negalima
- jeigu yra alergija ciprofloksacinui, kitokiems chinolonams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (žr. 6 skyrių);
- kartu su tizanidinu (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Kiti vaistai ir Ciprofloxacin Olainfarm“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti Ciprofloxacin Olainfarm, pasakykite gydytojui, vaistininkui ar slaugytojui:
- jeigu jums yra sutrikusi inkstų veikla, nes gali prireikti keisti gydymą;
- jeigu sergate epilepsija arba yra kitokių nervų sistemos sutrikimų;
- jeigu jums anksčiau gydantis antibiotikais, pavyzdžiui, Ciprofloxacin Olainfarm, buvo sausgyslių sutrikimų;
- jeigu sergate generalizuota miastenija (tam tikras raumenų silpnumo sutrikimas);
- jeigu jums buvo sutrikęs širdies plakimas (aritmija).
Širdies sutrikimai
Šios grupės vaistus vartoti reikia atsargiai, jeigu Jums yra diagnozuotas įgimtas arba Jūsų giminaičiams buvo diagnozuotas QT intervalo pailgėjimas (matomas užrašius elektrinę širdies veiklą EKG), yra sutrikusi druskų pusiausvyra kraujyje (ypač maža kalio arba magnio koncentracija kraujyje), labai retas širdies plakimas (vadinamas bradikardija), silpna širdis (širdies nepakankamumas), buvo ištikęs širdies priepuolis (miokardo infarktas), esate moteris, senyvas žmogus arba vartojate kitų vaistų, kurie sukelia nenormalius EKG pokyčius (žr. skyrelį ,,Kiti vaistai ir Ciprofloxacin Olainfarm“).
Vartojant Ciprofloxacin Olainfarm
Nedelsdami pasakykite gydytojui, jeigu vartojant Ciprofloxacin Olainfarm, atsiranda išvardytų sutrikimų. Gydytojas nuspręs, ar būtina nutraukti gydymą Ciprofloxacin Olainfarm.
- Staiga pasireiškia sunki alerginė reakcija (anafilaksinė reakcija ar šokas, angioneurozinė edema). Yra nedidelė tikimybė, kad net po pirmosios vaisto dozės pavartojimo gali kilti alerginė reakcija, kuri pasireiškia tokiais simptomais: spaudimu krūtinės srityje, apsvaigimu, negalavimu ar apalpimu, galvos svaigimu atsistojus. Jeigu pasireiškia toks poveikis, nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Retais atvejais gali pasireikšti sąnarių skausmas ir patinimas ar sausgyslių uždegimas, ypač jeigu esate senyvas žmogus arba vartojate kortikosteroidų. Jeigu pasireiškia skausmas arba pirmieji uždegimo požymiai, Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą nutraukite ir stenkitės laikyti pažeistą vietą ramybėje. Venkite nebūtino fizinio krūvio, nes gali būti padidėjusi sausgyslių plyšimo rizika.
- Jeigu sergate epilepsija arba yra kitokių nervų sistemos sutrikimų, pavyzdžiui, smegenų išemija arba insultas, gali pasireikšti su centrine nervų sistema susijęs šalutinis poveikis. Jeigu pasireiškia toks poveikis, nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Pradėjus vartoti Ciprofloxacin Olainfarm gali pasireikšti psichozės reakcijos. Jeigu sergate depresija arba psichoze, vartojant Ciprofloxacin Olainfarm simptomai gali pasunkėti. Jeigu pasireiškia toks poveikis, nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Gali atsirasti neuropatijos simptomų, pavyzdžiui, skausmas, deginimo jutimas, dilgčiojimas nutirpimas ir (arba) silpnumas. Jeigu pasireiškia toks poveikis, nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Vartojant antibiotikus, įskaitant Ciprofloxacin Olainfarm, arba net praėjus kelioms savaitėms po jų vartojimo nutraukimo gali pasireikšti Jeigu pasireiškia sunkus ar ilgalaikis viduriavimas arba išmatose yra kraujo ir gleivių, nedelsdami nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą, nes tai gali kelti pavojų gyvybei. Nevartokite žarnų peristaltiką slopinančių ar lėtinančių vaistų, bet kreipkitės į gydytoją.
- Jeigu bus imami kraujo ar šlapimo mėginiai, pasakykite gydytojui ar laboratorijos personalui, kad vartojate Ciprofloxacin Olainfarm.
- Ciprofloxacin Olainfarm gali sukelti kepenų pažaidą. Jeigu atsiranda kokių nors simptomų, pavyzdžiui, netenkate apetito, pasireiškia gelta (odos pageltimas), patamsėja šlapimas, atsirado niežulys arba pilvo skausmingumas, nutraukite Ciprofloxacin Olainfarm vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Vartojant Ciprofloxacin Olainfarm gali sumažėti baltųjų kraujo ląstelių kiekis ir sumažėti atsparumas infekcijai. Jeigu atsiranda infekcijos simptomų, pavyzdžiui, karščiavimas ir sunkus bendrosios būklės pablogėjimas arba karščiavimas kartu su lokalios infekcijos simptomais, pavyzdžiui, gerklės, ryklės ar burnos skausmu ir šlapinimosi sutrikimais, turite nedelsdami kreiptis į gydytoją. Bus atlikti kraujo tyrimai ir išsiaiškinta, ar nėra galimo baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimo (agranuliocitozės). Svarbu pasakyti gydytojui, kad vartojate šį vaistą.
- Jeigu žinote, kad Jūsų arba kurio nors Jūsų kraujo giminaičio organizme yra gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės (G6FD) trūkumas, pasakykite gydytojui, nes vartojant ciprofloksaciną gali kilti anemijos rizika.
- Vartojant Ciprofloxacin Olainfarm gali padidėti Jūsų odos jautrumas saulės ir ultravioletiniams (UV) spinduliams. Venkite tiesioginių saulės arba dirbtinės šviesos UV spindulių, pavyzdžiui, soliariume.
- Jeigu pablogėja regėjimas arba pastebite kitokį poveikį akims, nedelsdami pasitarkite su akių ligų specialistu.
Kiti vaistai ir Ciprofloxacin Olainfarm
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote arba galite vartoti kitus vaistus, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Turite pasakyti gydytojui, jeigu vartojate kitų vaistų, kurie gali veikti širdies ritmą: vaistų, kurie priklauso antiaritminių vaistų grupei (pvz.: chinidinas, hidrochinidinas, dizopiramidas, amjodaronas, sotalolis, dofetilidas, ibutilidas), triciklių antidepresantų, kai kurių antimikrobinių preparatų (kurie priklauso makrolidų grupei), kai kurių antipsichozinių vaistų.
Ciprofloxacin Olainfarm negalima vartoti kartu su tizanidinu, nes dėl to gali pasireikšti šalutinis poveikis, pavyzdžiui, sumažėti kraujospūdis arba atsirasti mieguistumas (žr. 2 skyriuje skyrelį „Ciprofloxacin Olainfarm vartoti negalima“).
Žinoma, kad išvardyti vaistai organizme sąveikauja su Ciprofloxacin Olainfarm. Vartojant Ciprofloxacin Olainfarm kartu su šiais vaistais gali keistis jų gydomasis poveikis. Be to, gali padidėti šalutinio poveikio rizika.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate:
- varfariną arba kitokių geriamųjų antikoaguliantų (kraujo krešėjimą mažinančių vaistų);
- probenecidą (gydoma podagra);
- metotreksatą (gydomas tam tikros rūšies vėžys, žvynelinė, reumatoidinis artritas);
- teofiliną (gydomas kvėpavimo sutrikimas);
- tizanidiną (gydomas spazminis raumenų sutrikimas sergant išsėtine skleroze);
- klozapiną (vaistas nuo psichozės);
- ropinirolį (gydoma Parkinsono liga);
- fenitoiną (gydoma epilepsija);
Ciprofloxacin Olainfarm gali didinti išvardytų vaistų koncentracijas kraujyje:
- pentoksifilino (gydomi kraujotakos sutrikimai);
- kofeino.
Kai kurie vaistai silpnina Ciprofloxacin Olainfarm poveikį. Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate arba ketinate vartoti:
- antacidinių vaistų;
- mineralų papildų;
- sukralfatą;
- polimerinius fosfatus sujungiančių medžiagų (pvz., sevelamerą);
- vaistų arba papildų, kurių sudėtyje yra kalcio, magnio, aliuminio ar geležies.
Jeigu šiuos preparatus vartoti būtina, išgerkite Ciprofloxacin Olainfarm likus maždaug dviem valandoms iki jų vartojimo arba ne anksčiau kaip praėjus keturioms valandoms po jų pavartojimo.
Ciprofloxacin Olainfarm vartojimas su maistu ir gėrimais
Išskyrus atvejus, kai geriate Ciprofloxacin Olainfarm valgio metu, vartodami tabletes nevalgykite ir negerkite jokių pieno produktų (pvz., pieno ar jogurto) arba gėrimų, kuriuose yra papildomas kalcio kiekis, nes tai gali turėti įtakos veikliosios medžiagos absorbcijai.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Ciprofloxacin Olainfarm nėštumo metu geriausia nevartoti. Jeigu planuojate pastoti, pasakykite gydytojui.
Ciprofloxacin Olainfarm žindymo laikotarpiu vartoti negalima, nes ciprofloksacinas prasiskverbia į motinos pieną ir gali pakenkti kūdikiui.
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti bet kokį vaistą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ciprofloxacin Olainfarm gali mažinti budrumą. Gali pasireikšti kai kuris šalutinis poveikis nervų sistemai. Todėl prieš vairuodami transporto priemones ar valdydami mechanizmus turite įsitikinti, kaip Ciprofloxacin Olainfarm Jus veikia. Jeigu abejojate, pasakykite gydytojui.
3. Kaip vartoti Ciprofloxacin Olainfarm
Šį vaistą visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydytojas paaiškins, kiek tiksliai ir kada turėsite vartoti Ciprofloxacin Olainfarm ir kiek laiko truks gydymas. Tai priklausys nuo infekcijos rūšies ir sunkumo.
Pasakykite gydytojui, jeigu sergate inkstų liga, nes gydytojui teks keisti dozę.
Gydymas dažniausiai trunka nuo 5 iki 21 dienos, bet sunkių infekcijų atvejais gali trukti ir ilgiau. Jei nesate tikri, kiek Ciprofloxacin Olainfarm tablečių gerti ir kaip, paklauskite gydytojo arba vaistininko.
- Nurykite tabletes užsigerdami dideliu skysčių kiekiu. Tablečių negalima kramtyti, nes jos yra nemalonaus skonio.
- Stenkitės tabletes gerti kasdien maždaug tuo pačiu laiku.
- Galite išgerti tabletes valgydami arba tarp valgymų. Maiste esantis kalcis vaisto pasisavinimo labai nepaveiks. Vis dėlto Ciprofloxacin Olainfarm tablečių negalima užsigerti pieno produktais, pavyzdžiui, pienu, jogurtu arba vaisių sultimis, kurių sudėtyje yra didesnis mineralų kiekis (pvz., apelsinų sultimis, kuriose yra didesnis kalcio kiekis).
Vartodami Ciprofloxacin Olainfarm nepamirškite gerti daug skysčių.
Pavartojus per didelę Ciprofloxacin Olainfarm dozę
Jeigu išgėrėte per didelę vaisto dozę, nedelsdami kreipkitės medicinos pagalbos. Jeigu įmanoma, pasiimkite likusias tabletes arba dėžutę, kad galėtumėte parodyti gydytojui.
Pamiršus pavartoti Ciprofloxacin Olainfarm
Kiek galima greičiau išgerkite įprastą dozę ir toliau vartokite vaistą kaip paskirta. Vis dėlto jeigu jau beveik laikas gerti kitą dozę, pamirštos dozės negerkite, o toliau vartokite vaistą įprasta tvarka. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Būtinai užbaikite visą paskirtą gydymo kursą.
Nustojus vartoti Ciprofloxacin Olainfarm
Labai svarbu užbaigti visą paskirtą gydymo kursą, net jeigu pradėjote jaustis geriau jau po kelių gydymo dienų. Jeigu per anksti nutrauksite vaisto vartojimą, infekcija gali būti ne visiškai išgydyta ir infekcijos simptomai atsinaujinti ar pasunkėti. Gali pasireikšti atsparumas antibiotikui.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Ciprofloxacin Olainfarm, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 100 žmonių)
- pykinimas, viduriavimas;
- sąnarių skausmas vaikams.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 1000 žmonių)
- grybelių sukelta superinfekcija;
- tam tikros rūšies baltųjų kraujo ląstelių (eozinofilų) padaugėjimas;
- apetito netekimas (anoreksija);
- pernelyg didelis aktyvumas arba susijaudinimas;
- galvos skausmas, svaigulys, miego sutrikimai arba skonio pojūčio sutrikimai;
- vėmimas, pilvo skausmas, virškinimo sutrikimas, pavyzdžiui, skrandžio veiklos sutrikimas (nevirškinimas ar rėmuo), dujų susikaupimas virškinamajame trakte;
- kai kurių medžiagų kiekio kraujyje padidėjimas (transaminazių ir [arba] bilirubino);
- išbėrimas, niežulys arba dilgėlinė;
- sąnarių skausmas suaugusiesiems;
- inkstų funkcijos sutrikimas;
- raumenų ir kaulų skausmai, bloga savijauta (astenija) ar karščiavimas;
- tam tikros kraujyje esančios medžiagos – šarminės fosfatazės – padaugėjimas kraujyje.
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti nuo 1 iki 10 iš 10 000 žmonių)
- su antibiotikų vartojimu susijęs žarnų uždegimas (kolitas, kuris labai retais atvejais gali būti mirtinas) (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“);
- kraujo ląstelių kiekio pokyčiai (leukopenija, leukocitozė, neutropenija, anemija), kraujo krešėjimą lemiančių ląstelių (trombocitų) kiekio padidėjimas arba sumažėjimas;
- alerginė reakcija, patinimas (edema) arba staiga pasireiškęs odos ir gleivinių patinimas (angioneurozinė edema);
- cukraus koncentracijos kraujyje padidėjimas (hiperglikemija);
- minčių susipainiojimas, orientacijos sutrikimas, nerimo reakcijos, keisti sapnai, depresija ar haliucinacijos;
- dilgčiojimas ir dygsėjimas, neįprastas jautrumas dirgikliams, odos jautrumo susilpnėjimas, drebulys, traukuliai (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“) ar galvos sukimasis;
- regėjimo sutrikimai;
- spengimas ausyse, prikurtimas, klausos sutrikimas;
- dažnas širdies plakimas (tachikardija);
- kraujagyslių išsiplėtimas (vazodilatacija), kraujospūdžio sumažėjimas arba apalpimas;
- kvėpavimo pasunkėjimas, įskaitant astmos simptomus;
- kepenų funkcijos sutrikimas, gelta (cholestazinė gelta) ar hepatitas;
- jautrumas šviesai (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“);
- raumenų skausmas, sąnarių uždegimas, raumenų tonuso padidėjimas arba mėšlungis;
- inkstų nepakankamumas, kraujas ir kristalai šlapime (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“), šlapimo takų uždegimas;
- skysčių susilaikymas ar pernelyg stiprus prakaitavimas;
- krešėjimą lemiančios medžiagos (protrombino) koncentracijos nenormalūs pokyčiai arba fermento amilazės suaktyvėjimas.
Labai retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti rečiau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
- tam tikros rūšies raudonųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (hemolizinė anemija), pavojingas baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (agranuliocitozė), raudonųjų ir baltųjų kraujo ląstelių ir kraujo plokštelių kiekio sumažėjimas (pancitopenija), kuris gali būti mirtinas, kaulų čiulpų slopinimas, kuris gali būti mirtinas (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“);
- sunkios alerginės reakcijos (anafilaksinė reakcija ar anafilaksinis šokas, kuris gali būti mirtinas [seruminė liga]) (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“);
- psichikos sutrikimai (psichozės reakcijos) (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“);
- migrena, koordinacijos sutrikimas, svyruojanti eisena (eisenos sutrikimas), skonio jutimo sutrikimai (uoslės sutrikimai), smegenų spaudimas (spaudimo kaukolės viduje padidėjimas);
- iškreiptas spalvų regėjimas;
- kraujagyslių sienelės uždegimas (vaskulitas);
- pankreatitas;
- kepenų ląstelių žuvimas (kepenų nekrozė), labai retais atvejais dėl to pasireiškia gyvybei pavojingas kepenų funkcijos nepakankamumas;
- smulkios, taškinės kraujosruvos po oda (petechijos), įvairi odos pažaida ar išbėrimai (pvz., Stivenso ir Džonsono sindromas ar toksinė epidermio nekrolizė, kurie gali būti mirtini);
- raumenų silpnumas, sausgyslių uždegimas, sausgyslių, ypač stambios sausgyslės (Achilo sausgyslės) nugarinėje čiurnos pusėje, plyšimas (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“), generalizuotos miastenijos simptomų pasunkėjimas (žr. 2 skyriuje skyrelį ,,Specialių atsargumo priemonių vartojant Ciprofloxacin Olainfarm reikia“).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- nervų sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, galūnių skausmas, deginimo jutimas, dilgčiojimas, nutirpimas ir (arba) silpnumas;
- nenormaliai dažnas širdies ritmas, gyvybei pavojingas neritmiškas širdies plakimas, širdies ritmo pokyčiai (vadinami QT intervalo pailgėjimu, kuris matomas rašant elektrinę širdies veiklą EKG).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Ciprofloxacin Olainfarm
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant lizdinės plokštelės ir kartono dėžutės po ,,Tinka iki“ arba ,,EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Ciprofloxacin Olainfarm vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Pastebėjus matomų gedimo požymių, Ciprofloxacin Olainfarm vartoti negalima.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Kita informacija
Ciprofloxacin Olainfarm sudėtis
Veiklioji medžiaga yra ciprofloksacinas.
Ciprofloxacin Olainfarn 250 mg:
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 250 mg ciprofloksacino, atitinkančio 291,50 mg ciprofloksacino hidrochlorido monohidrato.
Pagalbinės medžiagos yra:
Tabletės branduolys. Kukurūzų krakmolas, mikrokristalinė celiuliozė, krospovidonas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, magnio stearatas.
Tabletės plėvelė. Hipromeliozė, makrogolis 4000, titano dioksidas (E171).
Ciprofloxacin Olainfarm išvaizda ir kiekis pakuotėje
Ciprofloxacin Olainfarm 250 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos arba gelsvos, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, su laužimo vagele ir pažymėtos ,,4“ vienoje pusėje.
Ciprofloxacin Olainfarm plėvele dengtos tabletės yra tiekiamos kartono dėžutėje supakuotos skaidriose PVC/ aliuminio folijos lizdinėse plokštelėse po 10, 20 ar 100 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Ciprofloksacinas |
Vaisto stiprumas | 250mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/11/2531 |
Registratorius | JSC Olainfarm, Latvija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.06.27 |
Vaistas perregistruotas | 2012.04.27 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ciprofloxacin Olainfarm 250 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Ciprofloxacin Olainfarm 250 mg
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 291,50 mg ciprofloksacino hidrochlorido monohidrato, atitinkančio 250 mg ciprofloksacino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
Ciprofloxacin Olainfarm 250 mg
Tabletės yra baltos arba gelsvos, 11 mm skersmens, abipus išgaubtos, dengtos plėvele, su laužimo vagele ir vienoje pusėje pažymėtos ,,4“.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Ciprofloxacin Olainfarm plėvele dengtomis tabletėmis gydoma nuo išvardytų infekcinių ligų (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius). Prieš pradedant gydymą, reikia atidžiai atsižvelgti į turimą informaciją apie atsparumą ciprofloksacinui.
Reikia atsižvelgti į oficialias tinkamo antibakterinių vaistinių preparatų vartojimo rekomendacijas.
Suaugusieji
- Gramneigiamų bakterijų sukeltos apatinių kvėpavimo takų infekcinės ligos:
- lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimas;
- bronchų ir plaučių infekcinės ligos, sergant cistine fibroze ar esant bronchektazių;
- pneumonija.
- Lėtinis pūlingas vidurinės ausies uždegimas.
- Lėtinio sinusito, ypač sukelto gramneigiamų bakterijų, paūmėjimas.
- Šlapimo takų infekcinės ligos.
- Gonokokų sukeltas uretritas ir cervicitas.
- Epididimoorchitas, įskaitant atvejus, kai sukėlėjas Neisseria gonorrhoeae .
- Uždegiminė dubens liga, įskaitant atvejus, kai sukėlėjas Neisseria gonorrhoeae.
Anksčiau išvardytų lytinių organų infekcijų atveju, jeigu manoma arba žinoma, kad jas sukėlė Neisseria gonorrhoeae, labai svarbu žinoti informaciją apie atsparumo ciprofloksacinui paplitimą vietovėje ir patvirtinti jautrumą laboratoriniais tyrimais.
- Virškinimo trakto infekcinės ligos (pvz., keliautojų viduriavimas).
- Pilvo ertmės infekcinės ligos.
- Gramneigiamų bakterijų sukeltos odos ir minkštųjų audinių infekcinės ligos.
- Piktybinis išorinis otitas.
- Kaulų ir sąnarių infekcinės ligos.
- Infekcinių ligų gydymas pacientams, kuriems yra neutropenija.
- Infekcinių ligų profilaktika pacientams, kuriems yra neutropenija.
- Invazinių infekcinių ligų, sukeltų Neisseria meningitidis,
- Plaučių juodligė (profilaktika po kontakto ir gydymas).
Vaikai ir paaugliai
- Pseudomonas aeruginosa sukeltos bronchų ir plaučių infekcinės ligos, sergant cistine fibroze.
- Komplikuotos šlapimo takų infekcinės ligos ir pielonefritas.
- Plaučių juodligė (profilaktika po kontakto ir gydymas).
Be to, ciprofloksacinu galima gydyti sunkias vaikų ir paauglių infekcines ligas, kai nusprendžiama, kad tai būtina.
Gydymą pradėti gali tik gydytojas, turintis vaikų ir paauglių cistinės fibrozės ir (arba) sunkių infekcinių ligų gydymo patirties (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Dozė priklauso nuo indikacijos, infekcijos sunkumo ir lokalizacijos, infekciją sukėlusių mikroorganizmų jautrumo ciprofloksacinui, paciento inkstų funkcijos ir vaiko ar paauglio kūno svorio.
Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo bei klinikinės ir bakteriologinės eigos.
Esant tam tikrų bakterijų (pvz.: Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter ar stafilokokų) infekcijai, gali prireikti didesnių ciprofloksacino dozių arba kartu skirti kitokių tinkamų antibakterinių vaistinių preparatų.
Gydant kai kurias infekcijas (pvz., dubens uždegiminę ligą, pilvo ertmės infekcines ligas, infekcines ligas pacientams, kuriems pasireiškia neutropenija, bei kaulų ir sąnarių infekcines ligas), atsižvelgiant į esamus sukėlėjus, gali prireikti kartu skirti kitokių tinkamų antibakterinių vaistinių preparatų.
Suaugusieji
Indikacijos |
Paros dozė mg |
Bendra gydymo trukmė (gali apimti pradinį parenterinį gydymą ciprofloksacinu) |
|
Apatinių kvėpavimo takų infekcinės ligos |
Nuo 500 mg du kratus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 7 iki 14 parų
|
|
Viršutinių kvėpavimo takų infekcinės ligos |
Lėtinio sinusito paūmėjimas |
Nuo 500 mg du kratus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 7 iki 14 parų
|
Lėtinis pūlinis vidurinis otitas |
Nuo 500 mg du kratus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 7 iki 14 parų
|
|
Piktybinis išorinis otitas |
750 mg du kartus per parą |
Nuo 28 parų iki 3 mėnesių |
|
Šlapimo takų infekcinės ligos |
Nekomplikuotos eigos cistitas |
Nuo 250 mg du kartus per parą iki 500 mg du kartus per parą |
3 paras |
Moterims prieš menopauzę galima vartoti vienkartinę 500 mg dozę |
|||
Cistitas su komplikacijomis, nekomplikuotos eigos pielonefritas |
500 mg du kartus per parą |
7 paras |
|
Pielonefritas su komplikacijomis |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Bent 10 parų, išskirtinėmis aplinkybėmis galima vartoti ir ilgiau kaip 21 parą (pvz., absceso atveju) |
|
Prostatitas |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 2 iki 4 savaičių (ūminis) iki nuo 4 iki 6 savaičių (lėtinis) |
|
Lytinių takų infekcinės ligos |
Gonokokų sukeltas uretritas ir cervicitas |
Vienkartinė 500 mg dozė |
1 parą (vienkartinė dozė) |
Epididimoorchitas ir uždegiminės dubens ligos |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Bent 14 parų |
|
Virškinimo trakto ir pilvo ertmės infekcinės ligos
|
Bakterijų, įskaitant Shigella spp., kitokių nei I tipo Shigella dysenteriae, sukeltas viduriavimas ir empirinis sunkaus keliautojų viduriavimo gydymas |
500 mg du kartus per parą |
1 parą |
I tipo Shigella dysenteriae sukeltas viduriavimas |
500 mg du kartus per parą |
5 paras |
|
Vibrio cholerae sukeltas viduriavimas |
500 mg du kartus per parą |
3 paras |
|
500 mg du kartus per parą |
7 paras |
||
Gramneigiamų bakterijų sukeltos pilvo ertmės infekcinės ligos |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 5 iki 14 parų |
|
Odos ir minkštųjų audinių infekcinės ligos |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Nuo 7 iki 14 parų |
|
Kaulų ir sąnarių infekcinės ligos |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Ne ilgiau kaip 3 mėnesius |
|
Infekcinių ligų gydymas arba profilaktika pacientams, kuriems yra neutropenija. Atsižvelgiant į oficialias rekomendacijas, ciprofloksaciną reikia vartoti kartu su atitinkamais antibakteriniais vaistiniais preparatais. |
Nuo 500 mg du kartus per parą iki 750 mg du kartus per parą |
Gydymą reikia tęsti visą laikotarpį, kol yra neutropenija |
|
Invazinių infekcinių ligų, sukeltų Neisseria meningitidis, profilaktika |
Vienkartinė 500 mg dozė |
1 parą (vienkartinė dozė) |
|
Plaučių juodligės profilaktika po sukėlėjo ekspozicijos ir gydymas asmenims, kurie gali vartoti vaistinius preparatus per burną, jeigu atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę, tinka. Įtarus arba patvirtinus sukėlėjo ekspoziciją, vaistinį preparatą reikia pradėti vartoti kiek galima anksčiau. |
500 mg du kartus per parą |
60 parų po Bacillus anthracis ekspozicijos patvirtinimo |
Vaikai ir paaugliai
Indikacijos |
Paros dozė mg |
Bendra gydymo trukmė (gali apimti pradinį parenterinį gydymą ciprofloksacinu) |
20 mg/kg kūno svorio du kartus per parą. Per vieną kartą negalima suvartoti didesnę kaip 750 mg dozę. |
Nuo 10 iki 14 parų |
|
Šlapimo takų infekcinės ligos su komplikacijomis ir pielonefritas |
Nuo 10 mg/kg kūno svorio du kartus per parą iki 20 mg/kg kūno svorio du kartus per parą. Per vieną kartą negalima suvartoti didesnę kaip 750 mg dozę. |
Nuo 10 iki 21 paros |
Plaučių juodligės profilaktika po sukėlėjo ekspozicijos ir asmenų, kurie gali vaistinį preparatą vartoti per burną, gydymas, jeigu atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę, tinka. Įtarus arba patvirtinus sukėlėjo ekspoziciją, vaistinį preparatą reikia pradėti vartoti kiek galima anksčiau. |
Nuo 10 mg/kg kūno svorio du kartus per parą iki 15 mg/kg kūno svorio du kartus per parą. Per vieną kartą negalima suvartoti didesnę kaip 500 mg dozę. |
60 parų po Bacillus anthracis ekspozicijos patvirtinimo |
Kitos sunkios infekcinės ligos |
20 mg/kg kūno svorio du kartus per parą. Per vieną kartą negalima suvartoti didesnę kaip 750 mg dozę. |
Atsižvelgiant į infekcijos rūšį. |
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams dozę reikia nustatyti atsižvelgiant į infekcijos sunkumą ir paciento kreatinino klirensą.
Inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimas
Rekomenduojamos pradinės ir palaikomosios dozės pacientams, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi
Kreatinino klirensas [ml/min./1,73 m²] |
Kreatinino koncentracija serume [μmol/l] |
Geriamoji dozė [mg] |
> 60 |
< 124 |
Žr. įprastą dozavimą |
30‑60 |
124‑168 |
250‑500 mg kas 12 val. |
< 30 |
> 169 |
250‑500 mg kas 24 val. |
Pacientai, kuriems atliekamos hemodializės |
> 169 |
250‑500 mg kas 24 val. (po dializės seanso) |
Pacientai, kuriems atliekamos peritoninės dializės |
> 169 |
250‑500 mg kas 24 val. |
Pacientams, kurių kepenų funkcija yra sutrikusi, dozės keisti nebūtina.
Dozavimas vaikams, kurių inkstų ir (arba) kepenų funkcijos yra sutrikusios, netirtas.
Vartojimo metodas
Tabletes reikia nuryti nekramtytas užsigeriant vandeniu. Jas galima vartoti neatsižvelgiant į valgymo laiką. Jeigu vaistinis preparatas vartojamas nevalgius, veiklioji medžiaga absorbuojama greičiau. Ciprofloksacino tablečių negalima vartoti kartu su pieno produktais (pvz., pienu, jogurtu) arba vaisių sultimis, kuriuose yra padidintas mineralų kiekis (pvz., apelsinų sultimis, kuriose yra padidintas kalcio kiekis) (žr. 4.5 skyrių).
Sunkiais atvejais arba jeigu pacientas negali nuryti tablečių (pvz., pacientas maitinamas enteriniu būdu), gydymą ciprofloksacinu rekomenduojama pradėti į veną, kol bus galima vaistinius preparatus vartoti per burną.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, kitokiems chinolonams arba bet kuriai pagalbinei medžiagai (žr. 6.1 skyrių).
- Ciprofloksaciną vartoti kartu su tizanidinu (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Sunkios infekcijos ir mišrios infekcijos, sukeltos gramteigiamų ir anaerobinių sukėlėjų
Monoterapija ciprofloksacinu netinka sunkių infekcijų ir infekcijų, kurias galėjo sukelti gramteigiami ar anaerobiniai sukėlėjai, atvejais. Tokių infekcijų atvejais ciprofloksaciną reikia vartoti kartu su kitokiais tinkamais antibakteriniais vaistiniais preparatais.
Streptokokų sukeltos infekcijos (įskaitant Streptococcus pneumoniae)
Ciprofloksacinu nerekomenduojama gydyti streptokokų sukeltų infekcijų, nes jų atveju vaistinis preparatas yra nepakankamai veiksmingas.
Lytinių organų infekcinės ligos
Epididimoorchitą ar uždegimines dubens ligas gali sukelti fluorochinolonams atsparios Neisseria gonorrhoeae. Ciprofloksaciną reikia vartoti kartu su kitokiu tinkamu antibakteriniu vaistiniu preparatu, išskyrus atvejus, kai galima įrodyti, kad ligą sukėlė ne ciprofloksacinui atsparios Neisseria gonorrhoeae. Jeigu per 3 gydymo paras paciento būklė nepagerėja, gydymą reikia peržiūrėti.
Pilvo ertmės infekcinės ligos
Pooperacinių pilvo ertmės infekcinių ligų gydymo ciprofloksacinu veiksmingumo duomenys yra riboti.
Keliautojų viduriavimas
Ciprofloksaciną reikia pasirinkti atsižvelgiant į atitinkamų sukėlėjų atsparumo ciprofloksacinui šalyje, kurioje lankomasi, duomenis.
Kaulų ir sąnarių infekcinės ligos
Ciprofloksaciną reikia vartoti kartu su kitokiais antimikrobiniais vaistiniais preparatais, atsižvelgiant į mikrobiologinio tyrimo duomenis.
Plaučių juodligė
Vartojimas žmogui remiasi jautrumo in vitro duomenimis, eksperimentinių tyrimų su gyvūnais duomenimis ir ribotais tyrimų su žmonėmis duomenimis. Gydantysis gydytojas turi atsižvelgti į juodligės gydymo gaires šalyje ir (arba) tarptautines konsensuso rekomendacijas.
Vaikai ir paaugliai
Vartojant ciprofloksaciną vaikams ir paaugliams, reikia laikytis esamų oficialių rekomendacijų. Gydymą ciprofloksacinu gali pradėti tik gydytojas, turintis vaikų ar paauglių cistinės fibrozės ir (arba) sunkios infekcinės ligos gydymo patirties.
Ciprofloksacinas sukėlė nesubrendusių gyvūnų stambiųjų sąnarių, kuriems tenka didelės apkrovos, artropatijas.
Atsitiktinių imčių dvigubai aklu būdu atlikto klinikinio vaikų gydymo ciprofloksacinu (ciprofloksacinas: n = 335, amžiaus vidurkis = 6,3 metų, palyginamasis vaistinis preparatas: n = 349, amžiaus vidurkis = 6,2 metų, amžiaus ribos = nuo 1 iki 17 metų) saugumo tyrimo duomenimis, su vaistinio preparato vartojimu susijusios įtariamos artropatijos (atpažįstamos pagal su sąnariais susijusius klinikinius požymius ir simptomus) dažnis +42-trą parą buvo atitinkamai 7,2 % ir 4,6 %. Su vaistinio preparato vartojimu susijusios įtariamos artropatijos dažnis po vienerių stebėjimo metų buvo atitinkamai 9,0 % ir 5,7 %. Su vaistinio preparato vartojimu susijusios įtariamos artropatijos dažnio padidėjimas grupėse bėgant laikui statistiškai reikšmingai nesiskyrė. Gydymą pradėti galima tik atidžiai įvertinus naudos ir rizikos santykį, nes gali pasireikšti nepageidaujami reiškiniai sąnariams ir (arba) šalia esantiems audiniams.
Bronchų ir plaučių infekcinės ligos, sergant cistine fibroze
Klinikiniuose tyrimuose dalyvavo 5‑17 metų vaikai ir paaugliai. 1‑5 metų kūdikių ir vaikų gydymo patirtis yra mažesnė.
Komplikuotos šlapimo takų infekcinės ligos ir pielonefritas
Gydymą ciprofloksacinu reikia apgalvotai skirti pacientams, kuriems negalima skirti kitokio gydymo, ir toks spendimas turi būti pagrįstas mikrobiologinio tyrimo duomenimis.
Klinikiniuose tyrimuose dalyvavo 1‑17 metų vaikai ir paaugliai.
Kitos specifinės sunkios infekcinės ligos
Kitos sunkios infekcinės ligos gydomos, atsižvelgiant į oficialias rekomendacijas, atidžiai įvertinus naudos ir rizikos santykį, kai negalima gydyti kitokiais vaistiniais preparatais arba jeigu įprastas gydymas buvo neveiksmingas ir, remiantis mikrobiologinio tyrimo duomenimis, tinka vartoti ciprofloksaciną.
Ciprofloksacino vartojimas kitokių nei nurodytos anksčiau sunkių infekcinių ligų atveju klinikinių tyrimų metu netirtas ir klinikinė patirtis yra ribota. Taigi pacientus, kurie serga šiomis infekcinėmis ligomis, gydyti reikia atsargiai.
Padidėjęs jautrumas
Pavartojus vienkartinę dozę, gali pasireikšti padidėjusio jautrumo ar alerginė reakcija, įskaitant anafilaksiją ir anafilaktoidinę reakciją (žr. 4.8 skyrių), kurios gali būti pavojingos gyvybei. Jeigu pasireiškia tokia reakcija, ciprofloksacino vartojimą reikia nutraukti ir gali prireikti tinkamo gydymo.
Skeleto ir raumenų sistemos sutrikimai
Ciprofloksacino paprastai negalima vartoti pacientams, kurie anksčiau sirgo sausgyslių liga (sutrikimu), susijusiu su gydymu chinolonais. Vis dėlto labai retais atvejais gavus mikrobiologinio tyrimo duomenis apie infekcinės ligos sukėlėją bei įvertinus naudos ir rizikos santykį, tam tikrų sunkių infekcinių ligų atvejais tokiems pacientams galima skirti gydymą ciprofloksacinu, ypač jeigu įprastas gydymas buvo neveiksmingas arba pasireiškė bakterijų atsparumas, o mikrobiologinio tyrimo duomenimis, galima vartoti ciprofloksaciną.
Vartojant ciprofloksaciną, per pirmas 48 gydymo valandas gali pasireikšti tendinitas ar sausgyslės plyšimas (ypač Achilo sausgyslės), kartais abiejų pusių. Tendinopatijos rizika gali būti didesnė senyviems pacientams ar pacientams, kurie kartu vartoja kortikosteroidų (žr. 4.8 skyrių).
Jeigu atsiranda kokių nors tendinito požymių (pvz., skausmingas patinimas, uždegimas), gydymą ciprofloksacinu reikia nutraukti. Reikia stengtis laikyti pažeistą galūnę ramybėje.
Ciprofloksaciną reikia atsargiai vartoti pacientams, sergantiems generalizuota miastenija (myasthenia gravis) (žr. 4.8 skyrių).
Padidėjęs jautrumas šviesai
Žinoma, kad ciprofloksacinas sukelia padidėjusio jautrumo šviesai reakcijas. Ciprofloksaciną vartojantiems pacientams, reikia rekomenduoti gydymo metu vengti tiesioginių saulės ar UV spindulių (žr. 4.8 skyrių).
Centrinės nervų sistemos sutrikimai
Žinoma, kad chinolonai gali iššaukti traukulius ar mažinti traukulių slenkstį. Pacientams kuriems yra CNS sutrikimų, kurie gali skatinti traukulius, ciprofloksaciną vartoti reikia atsargiai. Jeigu pasireiškia traukuliai, ciprofloksacino vartojimą reikia nutraukti (žr. 4.8 skyrių). Net pavartojus pirmąją ciprofloksacino dozę, gali atsirasti psichozės reakcijų. Retais atvejais depresija ar psichozė gali progresuoti iki pacientui pavojingo elgesio. Tokiais atvejais ciprofloksacino vartojimą reikia nutraukti.
Ciprofloksaciną vartojantiems pacientams buvo diagnozuota polineuropatijos (remiantis vienu kuriuo nors neurologiniu simptomu, pavyzdžiui, skausmu, deginimu, jutimų sutrikimais ar raumenų silpnumu, arba jų deriniais) atvejų.
Jeigu pacientui atsiranda neuropatijos simptomų, įskaitant skausmą, deginimą, dilgčiojimą, nutirpimą ir (arba) silpnumą, ciprofloksacino vartojimą reikia nutraukti, kad neatsirastų negrįžtamų pokyčių (žr. 4.8 skyrių).
Širdies sutrikimai
Fluorochinolonus, įskaitant ciprofloksaciną, reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems yra QT intervalo pailgėjimo rizikos veiksnių, pavyzdžiui:
- kuriems yra įgimtas ilgo QT intervalo sindromas;
- kurie kartu vartoja vaistų, kurie ilgina QT intervalą (pvz.: IA ir III klasės antiaritminiai preparatai, tricikliai antidepresantai, makrolidai, antipsichoziniai preparatai);
- kuriems yra negydytas elektrolitų pusiausvyros sutrikimas (pvz.: hipokalemija, hipomagnezemija);
- senyviems pacientams;
- kurie serga širdies liga (pvz.: širdies nepakankamumu, miokardo infarktu, bradikardija);
- Senyvi pacientai ir moterys gali būti jautresni QT intervalą pratęsiantiems vaistiniams preparatams. Todėl turėtų būti imamasi atsargumo priemonių vartojant fluorchinolonus, įskaitant Ciprofloxacin, šiose populiacijose.
(Žr. 4.2 skyriuje skyrelį ,,Senyvi pacientai“, 4.5, 4.8 ir 4.9 skyrius).
Virškinimo trakto sutrikimai
Sunkus ar pastovus viduriavimas gydymo metu arba po gydymo (įskaitant kelias savaites po gydymo) gali būti su antibiotikų vartojimu susijusio kolito, kurį reikia nedelsiant gydyti, požymis (gyvybei pavojinga būklė, kuri gali būti mirtina) (žr. 4.8 skyrių). Tokiais atvejais, ciprofloksacino vartojimą reikia nedelsiant nutraukti ir pradėti tinkamą gydymą. Peristaltiką slopinančių vaistų šiuo atveju vartoti negalima.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Diagnozuota su ciprofloksacino vartojimu susijusi kristalurija (žr. 4.8 skyrių). Ciprofloksaciną vartojantys pacientai turi vartoti pakankamai skysčių ir reikia vengti pernelyg didelio šlapimo šarminimo.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Pranešta apie kepenų nekrozės ir gyvybei pavojingo kepenų funkcijos nepakankamumo vartojant ciprofloksaciną atvejus (žr. 4.8 skyrių). Jeigu atsiranda kokių nors kepenų ligos požymių ar simptomų (pvz.: anoreksija, gelta, šlapimo patamsėjimas, niežulys ar pilvo skausmingumas), gydymą reikia nutraukti.
Gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės trūkumas
Pranešta apie hemolizines reakcijas ciprofloksaciną vartojantiems pacientams, kurių organizme trūko gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės. Tokiems pacientams ciprofloksacino vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai laukiama nauda persveria galimą riziką. Tokiu atveju reikia stebėti dėl galimų hemolizės apraiškų.
Atsparumas
Gydymo ciprofloksacinu metu arba baigus gydymo kursą gali labai padaugėti ciprofloksacinui atsparių bakterijų su matomais superinfekcijos požymiais ar be jų. Taikant ilgalaikį gydymą bei gydant ligoninėje įgytas ir (arba) stafilokokų ar Pseudomonas rūšių sukeltas infekcijas, gali kilti labai didelė ciprofloksacinui atsparių bakterijų išvešėjimo rizika.
Citochromas P450
Ciprofloksacinas slopina CYP1A2 izofermentus ir dėl to gali padidėti kartu vartojamų medžiagų, kurių metabolizmą veikia šie izofermentai, koncentracijos serume (pvz.: teofilino, klozapino, ropinirolio, tizanidino). Ciprofloksacino negalima vartoti kartu su tizanidinu. Todėl reikia atidžiai stebėti, ar šias medžiagas kartu su ciprofloksacinu vartojantiems pacientams neatsiranda klinikinių perdozavimo požymių ir gali prireikti tirti koncentracijas serume (pvz., teofilino) (žr. 4.5 skyrių).
Metotreksatas
Ciprofloksacino nerekomenduojama vartoti kartu su metotreksatu (žr. 4.5 skyrių).
Sąveika su tyrimų rodmenimis
Kadangi in vitro ciprofloksacinas veikia Mycobacterium tuberculosis, gali būti klaidingai neigiami bakteriologinio tyrimo duomenys medžiagoje, gautoje iš pacientų, kurie jau vartoja ciprofloksaciną.
Regėjimo sutrikimai
Jei pablogėja regėjimas arba pastebimas koks nors poveikis akims, reikia iš karto kreiptis į akių specialistą.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kitų vaistinių preparatų poveikis ciprofloksacinui
Chelatų formavimasis
Ciprofloksaciną (geriamąjį) vartojant kartu su multivalentinių katijonų turinčiais vaistiniais preparatais ir mineralinių medžiagų (pvz.: kalcio, magnio, aliuminio, geležies) papildais, polimerinėmis fosfatus surišančiomis medžiagomis (pvz., sevelameru), sukralfatu ar antacidiniais preparatais bei labai buferiniais vaistiniais preparatais (pvz., didanozino tabletėmis), kurių sudėtyje yra magnio, aliuminio ar kalcio, ciprofloksacino absorbcija sumažėja. Taigi ciprofloksaciną reikia vartoti arba likus 1‑2 valandoms iki arba ne anksčiau kaip po 4 valandų po šių preparatų pavartojimo. Apribojimai netaikomi antacidiniams preparatams, kurie priklauso H2 receptorių blokatorių grupei.
Maistas ir pieno produktai
Valgant vartojamuose pieno produktuose esantis kalcis reikšmingai neveikia absorbcijos. Vis dėlto reikia vengti kartu su ciprofloksacinu vartoti pieno produktus ar gėrimus, kuriuose yra padidintas mineralų kiekis (pvz.: pieną, jogurtą, apelsinų sultis su padidinti kalcio kiekiu), vienus, nes gali sumažėti ciprofloksacino absorbcija.
Probenecidas
Probenecidas veikia ciprofloksacino sekreciją inkstuose. Probenecidą vartojant kartu su ciprofloksacinu, padidėja ciprofloksacino koncentracija serume.
Ciprofloksacino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Tizanidinas
Tizanidino vartoti kartu su ciprofloksacinu negalima (žr. 4.3 skyrių). Klinikinio tyrimo su sveikais tiriamaisiais duomenimis, kartu su ciprofloksacinu vartojamo tizanidino koncentracija serume padidėjo (Cmax padidėjo 7 kartais, ribos nuo 4 iki 21 karto, AUC padidėjo 10 kartų, ribos nuo 6 iki 24 kartų). Tizanidino koncentracijos serume padidėjimas susijęs su hipotenzinio ir sedacinio poveikio sustiprėjimu.
Metotreksatas
Kartu vartojamas ciprofloksacinas gali slopinti metotreksato pernašą inkstų kanalėliuose, dėl to gali padidėti metotreksato koncentracijos plazmoje ir padidėti su metotreksato vartojimu susijusių toksinių reakcijų rizika. Vartoti kartu nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
Teofilinas
Ciprofloksaciną vartojant kartu su teofilinu, gali nepageidaujamai padidėti teofilino koncentracija serume. Dėl to gali pasireikšti teofilino sukeltas nepageidaujamas poveikis, kuris retais atvejais gali būti pavojingas gyvybei ar mirtinas. Vartojant kartu, reikia tikrinti teofilino koncentracijas ir, prireikus, mažinti teofilino dozę (žr. 4.4 skyrių).
Kiti ksantinų dariniai
Ciprofloksaciną vartojant kartu su kofeinu ar pentoksifilinu (okspentifilinu), buvo išmatuojamos didesnės šių ksantinų koncentracijos serume.
Fenitoinas
Ciprofloksaciną vartojant kartu su fenitoinu, gali padidėti arba sumažėti fenitoino koncentracijos serume iki tokio lygmens, kad rekomenduojama matuoti vaistinio preparato koncentracijas.
Geriamieji antikoaguliantai
Ciprofloksaciną vartojant kartu su varfarinu, gali sustiprėti krešėjimą mažinantis veikimas. Yra daug pranešimų apie krešėjimą mažinančio veikimo sustiprėjimą pacientams, kurie vartoja antibakterinius preparatus, įskaitant fluorochinolonus. Priklausomai nuo esamos infekcijos, paciento amžiaus ir bendros būklės, rizika gali būti skirtinga, todėl fluorochinolonų reikšmę INR padidėjimui (angl. international normalised ratio – tarptautinis normalizuotasis santykis) įvertinti sunku. Gydymo ciprofloksacinu metu ir netrukus po gydymo ciprofloksacinu kartu su geriamaisiais antikoaguliantais pabaigos rekomenduojama dažnai matuoti INR.
Ropinirolis
Klinikinis tyrimas parodė, kad kartu su ciprofloksacinu vartojamo vidutinio stiprumo CYP450 1A2 izofermentų inhibitoriaus ropinirolio Cmax ir AUC padidėjo atitinkamai 60 % ir 84 %. Vartojant kartu ciprofloksaciną ir netrukus po ciprofloksacino vartojimo kartu su ropiniroliu nutraukimo, rekomenduojama stebėti, ar nepasireiškia su ropinirolio vartojimu susijęs nepageidaujamas poveikis, ir atitinkamai keisti dozę (žr. 4.4 skyrių).
Klozapinas
Po 7 parų 250 mg ciproflksacino dozės vartojimo kartu su klozapinu, klozapino ir N-desmetilklozapino koncentracijos serume padidėjo atitinkamai 29 % ir 31 %. Vartojant kartu ciprofloksaciną ir netrukus po ciprofloksacino vartojimo kartu su klozapinu nutraukimo, rekomenduojama stebėti paciento klinikinę būklę ir atitinkamai keisti klozapino dozavimą (žr. 4.4 skyrių).
Vaistai, kurie ilgina QT intervalą
Ciprofloxaciną, kaip ir kitus fluorochinolonus, reikia atsargiai vartoti pacientams, kurie vartoja QT intervalą ilginančių vaistų (pvz.: IA ir III klasės antiaritminiai preparatai, tricikliai antidepresantai, makrolidai, antipsichoziniai preparatai, žr. 4.4 skyrių).
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Turimi ciprofloksacino vartojimo nėštumo metu duomenys apsigimimus sukeliančio ar toksinio poveikio vaisiui ar naujagimiui nerodo. Toksinio poveikio reprodukcijai tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio nerodo. Dėl chinolonų ekspozicijos jaunikliams ir prenataliniu periodu lėmė nesubrendusių kremzlių pažeidimą, taigi negalima paneigti, kad vaistas gali pažeisti sąnarių kremzles nesubrendusio žmogaus ar vaisiaus organizme (žr. 5.3 skyrių).
Dėl atsargumo ciprofloksacino nėštumo metu geriau nevartoti.
Žindymas
Ciprofloksacino prasiskverbia į motinos pieną. Dėl galimos sąnarių pažaidos rizikos, ciprofloksacino žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Dėl poveikio nervų sistemai ciprofloksacinas gali veikti reagavimo laiką. Taigi gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus gali sutrikti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausiai pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos buvo pykinimas ir viduriavimas.
Vartojant ciprofloksaciną (geriamąjį, į veną, nuoseklaus gydymo metu) klinikinių tyrimų ir stebėjimo po vaistinio preparato patekimo į rinką metu pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos išvardytos toliau pagal dažnio kategorijas. Analizuojant dažnį, atsižvelgta į ciprofloksacino vartojimo per burną ir į veną duomenis.
Organų sistemų klasės |
Dažni nuo ≥ 1/100 iki < 1/10 |
Nedažni nuo ≥ 1/1000 iki < 1/100 |
Reti nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000 |
Labai reti < 1/10 000 |
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis) |
Infekcijos ir infestacijos |
|
Grybelių sukeltos superinfekcijos |
Su antibiotikų vartojimu susijęs kolitas (labai retai gali būti mirtinas) (žr. 4.4 skyrių) |
|
|
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
Eozinofilija |
Leukopenija Anemija Neutropenija Leukocitozė Trombocitopenija Trombocitemija |
Hemolizinė anemija Agranuliocitozė Pancitopenija (pavojinga gyvybei) Kaulų čiulpų slopinimas (pavojingas gyvybei) |
|
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
Alerginė reakcija Alerginė edema ar angioneurozinė edema |
Anafilaksinė reakcija Anafilaksinis šokas (pavojingas gyvybei) (žr. 4.4 skyrių) Į seruminę ligą panašios reakcijos |
|
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
|
Anoreksija |
Hiperglikemija |
|
|
Psichikos sutrikimai |
|
Pernelyg didelis psichomotorinis aktyvumas ar (ir) susijaudinimas |
Konfūzija ir dezorientacija Nerimo reakcija Nenormalūs sapnai Depresija Haliucinacijos |
Psichozinės reakcijos (žr. 4.4 skyrių) |
|
Nervų sistemos sutrikimai |
|
Galvos skausmas Svaigulys Skonio pojūčio sutrikimai |
Parestezija ir dizestezija Hipestezija Drebulio priepuoliai (žr. 4.4 skyrių) Galvos sukimasis (vertigo) |
Migrena Koordinacijos sutrikimas Eisenos sutrikimas Uoslės nervo sutrikimai Intrakranijinio spaudimo padidėjimas |
Periferinė neuropatija (žr. 4.4 skyrių)
|
Akių sutrikimai |
|
|
Regėjimo sutrikimai |
Spalvų matymo sutrikimas |
|
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
|
Spengimas ausyse Prikurtimas ar klausos sutrikimas |
|
|
Širdies sutrikimai |
|
|
Tachikardija |
|
Skilvelinė aritmija ir torsades de pointes ( pasireiškė pacientams, kuriems buvo QT intervalo pailgėjimo rizikos veiksnių), EKG QT intervalo pailgėjimas (žr. 4.4 ir 4.9 skyrius). |
Kraujagyslių sutrikimai |
|
|
Vazodilatacija Hipotenzija Apalpimas |
Vaskulitas |
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
|
Dusulys (įskaitant astminę būklę)
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
Pykinimas |
Vėmimas Virškinimo trakto ir pilvo skausmai Dujų kaupimasis virškinimo trakte |
|
Pankreatitas |
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
Transaminazių suaktyvėjimas Bilirubino koncentracijos padidėjimas |
Kepenų funkcijos sutrikimas Cholestazinė gelta
|
Kepenų nekrozė (labai retais atvejais progresuojanti iki gyvybei pavojingo kepenų funkcijos nepakankamumo) (žr. 4.4 skyrių) |
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Išbėrimas Niežulys |
Padidėjusio jautrumo šviesai reakcijos (žr. 4.4 skyrių) |
Taškinės kraujosruvos Daugiaformė eritema Mazginė raudonė Stivenso ir Džonsono sindromas (gali būti pavojingas gyvybei) Toksinė epidermio nekrolizė (gali būti pavojinga gyvybei) |
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
Skeleto raumenų skausmas (pvz.: galūnės skausmas, nugaros skausmas, krūtinės skausmas) Artralgija |
Mialgija Artritas Raumenų tonuso padidėjimas ir mėšlungis |
Raumenų silpnumas Tendinitas Sausgyslių plyšimas (dažniausiai Achilo sausgyslės) (žr. 4.4 skyrių) Generalizuotos miastenijos simptomų pasunkėjimas (žr. 4.4 skyrių)
|
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
Inkstų funkcijos sutrikimas |
Inkstų nepakankamumas Hematurija Kristalurija (žr. 4.4 skyrių) Tubulointersticinis nefritas |
|
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
|
Astenija Karščiavimas |
Edema Prakaitavimas (hiperhidrozė) |
|
|
Tyrimai |
|
Šarminės fosfatazės suaktyvėjimas kraujyje |
Nenormali protrombino koncentracija Amilazės suaktyvėjimas |
|
|
Vaikai ir paaugliai
Anksčiau nurodytas artropatijos dažnis atitinka duomenis, gautus tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugusieji, metu. Vaikams artropatija pasireiškė dažnai (žr. 4.4 skyrių).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Pranešta, kad perdozavus vaistinio preparato (suvartota 12 g), pasireiškė lengvi toksinio poveikio simptomai. Dėl ūminio apsinuodijimo 16 g vaistinio preparato doze pasireiškė ūminis inkstų nepakankamumas.
Perdozavimo simptomai yra šie: svaigulys, drebulys, galvos skausmas, nuovargis, traukuliai, haliucinacijos, konfūzija, pilvo diskomfortas, inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimas, o taip pat kristalurija ir hematurija. Pranešta apie grįžtamą toksinį poveikį inkstams.
Kartu su įprastais stebėjimo teikiant skubiąją pagalbą rodmenimis rekomenduojama stebėti inkstų funkciją, įskaitant šlapimo pH, ir prireikus rūgštinti šlapimą, kad būtų išvengta kristalurijos. Pacientui reikia vartoti daug skysčių.
Tik mažas ciprofloksacino kiekis (< 10 %) eliminuojamas hemodializės ar peritoninės dializės metu.
Perdozavimo atveju reikia skirti simptominį gydymą. Reikia atlikti EKG tyrimą, nes gali pailgėti QT intervalas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – fluorochinolonai, ATC kodas – J01MA02
Veikimo mechanizmas
Fluorochinolonai yra antibakteriniai preparatai, kurie dėl baktericidinio poveikio slopina ir topoizomerazę II (DNR girazę), ir topoizomerazę IV, kuri būtina bakterijų DNR replikacijai, transkripcijai, atsinaujinimui ir rekombinacijai.
Farmakokinetinis ir farmakodinaminis ryšys
Veiksmingumas labiausiai priklauso nuo ciprofloksacino didžiausios koncentracijos serume (Cmax) ir bakterijas veikiančios minimalios slopinamosios koncentracijos (MSK) santykio bei ploto po koncentracijų laiko atžvilgiu kreive (AUC) ir MSK santykio.
Atsparumo atsiradimo mechanizmas
Ciprofloksacino atsparumas in vitro gali būti įgytas, palaipsniui atsirandant DNR girazės ir topoizomerazės IV taikinio vietos mutacijoms. Ciprofloksacino kryžminio atsparumo su kitais fluorochinolonais laipsnis būna įvairus. Dėl pavienių mutacijų atsparumas kliniškai gali ir nepasireikšti, bet dėl daugybinių mutacijų paprastai pasireiškia klinikinis atsparumas daugumai arba visoms šios farmakoterapinės grupės veikliosioms medžiagoms.
Dėl atsparumo mechanizmo, susijusio su membranos nepraleidžiamumu ir (arba) veikliosios medžiagos šalinimu iš ląstelės, jautrumas fluorochinolonams gali būti skirtingas, tai priklauso nuo fizinių ir cheminių įvairių šios farmakoterapinės grupės veikliųjų medžiagų savybių ir kiekvienos veikliosios medžiagos giminingumo pernašos sistemai. Klinikiniams izoliatams in vitro dažnai nustatomi visi atsparumo mechanizmai. Jautrumą ciprofloksacinui gali veikti atsparumo mechanizmas, kuriuo inaktyvuojami kiti antibiotikai, pavyzdžiui, dėl atsparumo mechanizmo, susijusio su prasiskverbimo barjeru (dažnai būdingas Pseudomonas aeruginosa) ir veikliosios medžiagos šalinimu iš ląstelės.
Pranešta apie plazmidžių veikiamą atsparumą, kurį lemia qnr genai.
Antibakterinio aktyvumo spektras
Atskirų jautrių padermių jautrumo ribos skiriasi nuo vidutinio jautrumo padermių, o šių nuo atsparių padermių.
EUCAST rekomendacijos
Mikroorganizmai |
Jautrūs |
Atsparūs |
Enterobacteria |
S ≤ 0,5 mg/l |
R > 1 mg/l |
Pseudomonas |
S ≤ 0,5 mg/l |
R > 1 mg/l |
Acinetobacter |
S ≤ 1 mg/l |
R > 1 mg/l |
Staphylococcus spp. 1 |
S ≤ 1 mg/l |
R > 1 mg/l |
Haemophilus influenzae ir Moraxella catarrhalis |
S ≤ 0,5 mg/l |
R > 0,5 mg/l |
Neisseria gonorrhoeae |
S ≤ 0,03 mg/l |
R > 0,06 mg/l |
Neisseria meningitidis |
S ≤ 0,03 mg/l |
R > 0,06 mg/l |
Su rūšimis nesusijusio jautrumo ribos * |
S ≤ 0,5 mg/l |
R > 1 mg/l |
1 Staphylococcus spp. – ciprofloksacino jautrumo ribos, susijusios su gydymu didelėmis dozėmis.
* Su rūšimis nesusijusio jautrumo ribos, nustatytos daugiausiai remiantis farmakokinetikos ir farmakodinamikos duomenimis ir nepriklauso nuo MSK specifinėms rūšims. Tinka tik toms rūšims, kurių specifinės jautrumo ribos nežinomos, ir netinka rūšims, kurių jautrumo tyrimai nerekomenduojami.
Tam tikrų rūšių įgyto atsparumo paplitimas skirtingose geografinėse vietovėse skirtingu laiku gali būti skirtingas, todėl rekomenduojama atsižvelgti į vietinę informaciją apie atsparumą, ypač gydant sunkias infekcijas. Jeigu atsparumo paplitimas vietovėje yra toks, kad abejojama vaistinio preparato veiksmingumu gydant kurios nors rūšies infekciją, būtinos eksperto rekomendacijos.
Svarbių rūšių grupavimas pagal jautrumą ciprofloksacinui (apie Streptococcus spp. žr. 4.4 skyriuje.
DAŽNIAUSIAI JAUTRIOS RŪŠYS
|
Gramteigiami aerobai Bacillus anthracis (1) |
Gramneigiami aerobai Aeromonas spp. Brucella spp. Citrobacter koseri Francisella tularensis Haemophilus ducreyi Haemophilus influenzae* Legionella spp. Moraxella catarrhalis* Neisseria meningitidis Pasteurella spp. Salmonella spp. * Shigella spp. * Vibrio spp. Yersinia pestis
|
Anaerobai Mobiluncus
|
Kiti mikroorganizmai Chlamydia trachomatis ($) Chlamydia pneumoniae ($) Mycoplasma hominis ($) Mycoplasma pneumoniae ($)
|
RŪŠYS, KURIŲ ĮGYTAS ATSPARUMAS GALI KELTI PROBLEMŲ |
Gramteigiami aerobai Enterococcus faecalis ($) Staphylococcus spp. * (2)
|
Gramneigiami aerobai Acinetobacter baumannii+ Burkholderia cepacia+* Campylobacter spp. +* Citrobacter freundii* Enterobacter aerogenes Enterobacter cloacae* Escherichia coli* Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniae* Morganella morganii* Neisseria gonorrhoeae* Proteus mirabilis* Proteus vulgaris* Providencia spp. Pseudomonas aeruginosa* Pseudomonas fluorescens Serratia marcescens*
|
Anaerobai Peptostreptococcus spp. Propionibacterium acnes
|
IŠ PRIGIMTIES ATSPARŪS MIKROORGANIZMAI |
Gramteigiami aerobai Actinomyces Enterococcus faecium Listeria monocytogenes |
Gramneigiami aerobai Stenotrophomonas maltophilia
|
Anaerobai Išskyrus anksčiau išvardytus
|
Kiti mikroorganizmai Mycoplasma genitalium Ureaplasma urealitycum |
* Nustatytas klinikinis veiksmingumas prieš jautrius izoliatus pagal patvirtintas terapines indikacijas. + Atsparumo dažnis vienoje ar daugiau ES valstybių ≥ 50 %. ($). Natūralus vidutinis jautrumas, jeigu nėra įgyto atsparumo mechanizmo. (1). Atlikti tyrimai su eksperimentiniais gyvūnais, užkrėstais Bacillus anthracis sporomis įkvepiant. Šie tyrimai parodė, kad netrukus po ekspozicijos pavartoti antibiotikai padeda išvengti ligos, jeigu gydoma tol, kol sporų organizme sumažėja iki tokio kiekio, kuris nesukelia infekcijos. Rekomendacijos vartoti žmogui visų pirma remiasi jautrumo in vitro duomenimis, o taip pat eksperimentinių tyrimų su gyvūnais ir ribotais vartojimo žmogui duomenimis. Manoma, kad du mėnesius 500 mg ciprofloksacino dozę du kartus per parą per burną vartoję žmonės yra veiksmingai apsaugoti nuo juodligės infekcijos. Gydantis gydytojas turi laikytis nacionalinių ir (arba) tarptautinių juodligės gydymo konsensuso rekomendacijų. (2). Meticilinui atspariems S. aureus labai dažnai būna būdingas kryžminis atsparumas fluorochinolonams. Visų stafilokokų padermių atsparumo meticilinui dažnis yra maždaug 20‑50 % ir yra didesnis ligoninėje įgytų izoliatų. |
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Per burną pavartojus vienkartines 250 mg, 500 mg ar 750 mg ciprofloksacino tablečių dozes, didelė dalis ciprofloksacino yra greitai absorbuojama, daugiausiai plonosiose žarnose. Didžiausia koncentracija serume atsiranda praėjus 1‑2 valandoms po išgėrimo.
Pavartojus vienkartines 100‑750 mg dozes, didžiausios koncentracijos serume (Cmax), kurios buvo 0,56‑3,7 mg/l ribose, priklausė nuo dozės. Vartojant iki 1000 mg vaistinio preparato dozes, koncentracijos didėja proporcingai dozei.
Absoliutus biologinis prieinamumas yra maždaug 70‑80 %.
Nustatyta, kad geriant 500 mg vaistinio preparato dozes kas 12 valandų, plotas po koncentracijų laiko atžvilgiu kreive (AUC) yra toks pat, kaip infuzuojant 400 mg ciprofloksacino dozę į veną per 60 minučių kas 12 valandų.
Pasiskirstymas
Tik maža dalis ciprofloksacino prisijungia prie baltymų (20‑30 %). Plazmoje būna daug nejonizuotos formos ciprofloksacino ir pusiausvyros apykaitos sąlygomis būna didelis jo pasiskirstymo tūris (2‑3 l/kg kūno svorio). Įvairiuose audiniuose atsiranda didelės ciprofloksacino koncentracijos, pavyzdžiui, plaučiuose (epiteliniame skystyje, alveolių makrofaguose, biopsijos audinyje), prienosiniuose ančiuose, uždegiminiuose pažeidimuose (pūslių skystyje) bei šlapimo takų ir lytinių organų sistemoje (šlapime, priešinėje liaukoje, gimdos gleivinėje), kur atsiranda didesnės koncentracijos nei plazmoje.
Metabolizmas
Nustatytos mažos keturių metabolitų koncentracijos, tai yra: dezetileneciprofloksacinas (M 1), sulfociprofloksacinas (M 2), oksociprofloksacinas (M 3) ir formilciprofloksacinas (M 4). Antimikrobinis aktyvumas in vitro susijęs ir su metabolitais, bet mažesne apimtimi nei su nepakitusia veikliąja medžiaga.
Žinoma, kad ciprofloksacinas vidutiniškai slopina CYP 450 1A2 izofermentus.
Eliminacija
Daug ciprofloksacino šalinama nepakitusio ir per inkstus, ir šiek tiek mažesne apimtimi su išmatomis. Pusinės eliminacijos periodas iš tiriamųjų, kurių inkstų funkcija yra normali, serumo trunka maždaug 4‑7 valandas.
Ciprofloksacino ekskrecija (dozės %) |
||
Vartojant per burną |
||
Šlapimas |
Išmatos |
|
Ciprofloksacinas |
44,7 |
25,0 |
Metabolitai (M1-M4) |
11,3 |
7,5 |
Klirensas per inkstus yra 180‑300 ml/kg/val., bendras klirensas iš organizmo yra 480‑600 ml/kg/val. Ciprofloksacinas šalinamas ir glomerulų filtracijos, ir sekrecijos kanalėliuose būdais. Dėl sunkaus inkstų funkcijos sutrikimo ciprofloksacino pusinis periodas pailgėja iki 12 val.
Ciprofloksacino klirensas ne per inkstus daugiausiai vyksta sekrecijos žarnyne ir metabolizmo būdais.
1 % dozės šalinama su tulžimi. Tulžyje būna didelės ciprofloksacino koncentracijos.
Vaikai ir paaugliai
Farmakokinetikos vaikų ir paauglių organizme duomenys yra riboti.
Tyrimo duomenimis, Cmax ir AUC vyresnių kaip vienerių metų kūdikių ir vaikų organizme nuo amžiaus nepriklausė. Vartojant kartotines dozes (10 mg/kg tris kartus per parą), pastebimo Cmax ir AUC padidėjimo nepastebėta.
Dešimties vaikų, kuriems buvo diagnozuotas sunkus sepsis, stebėjimo duomenimis, po 1 valandos 10 mg/kg dozės infuzijos į veną jaunesnių kaip 1 metų kūdikių organizme Cmax buvo 6,1 mg/l (ribos: 4,6‑8,3 mg/l), palyginti su 7,2 mg/l (ribos: 4,7‑11,8 mg/l) nuo 1 iki 5 metų amžiaus kūdikių ir vaikų organizme. Šiose amžiaus grupėje AUC rodmenys buvo atitinkamai 17,4 mg*val./l (ribos: 11,8‑32,0 mg*val./l) ir 16,5 mg*val./l (ribos: 11,0‑23,8 mg*val./l).
Šie rodmenys atitiko suaugusiųjų, vartojančių gydomąsias dozes, duomenis. Remiantis farmakokinetikos įvairiomis infekcijomis sergančių vaikų populiacijoje analize, numatytas vidutinis pusinis periodas iš vaikų organizmo trunka maždaug 4‑5 valandas, o biologinis prieinamumas vartojant geriamąją suspensiją yra nuo 50 iki 80 %.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, vienkartinės ir kartotinių dozių toksiškumo, galimo kancegoriškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Ciprofloksacinas, kaip ir daug kitų chinolonų, esant kliniškai reikšmingoms ekspozicijoms, sukėlė fototoksinį poveikį gyvūnams. Fotomutageninio ar fotokancerogeninio poveikio tyrimai in vitro ir eksperimentai su gyvūnais parodė silpną fotomutageninį ir fototumorogeninį ciprofloksacino poveikį. Šis poveikis buvo panašus į kitų girazės inhibitorių.
Poveikio sąnariams toleravimas
Ciprofloksacinas, kaip ir kitokie girazės inhibitoriai, sukėlė nesubrendusių gyvūnų didelių sąnarių, kuriems tenka didelės apkrovos, pažaidą. Kremzlinio audinio pažaidos laipsnis priklausė nuo amžiaus, rūšies ir dozės. Pažaidą galima sumažinti, mažinant sąnario apkrovas. Tyrimai su subrendusiais gyvūnais (žiurkėmis, šunimis) kremzlinio audinio pažaidos neparodė. Tyrimo su jaunais skalikais duomenimis, vartojant gydomąsias ciprofloksacino dozes, po dviejų gydymo savaičių pasireiškė sunki sąnarių pažaida, kuri vis dar išliko praėjus 5 mėnesiams.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Kukurūzų krakmolas
Mikrokristalinė celiuliozė
Krospovidonas
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Hipromeliozė
Makrogolis 4000
Titano dioksidas (E 171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Skaidrios PVC /aliuminio folijos lizdinės plokštelės kartono dėžutėje.
Ciprofloxacin Olainfarm 250 mg: 10, 20 ir 100 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Gerai užfiksuotam ligoniui anestezija nereikalinga.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Vaistas nerimui ir nemigai gydyti