Mezym

Osteochondrozė

Ligos apibūdinimas

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos gydymas

Ligos prevencija

Ligos esmė


Osteochondrozė


Ligos apibūdinimas

Osteochondrozė – tai degeneracinė stuburo tarpslankstelinių diskų liga.


Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Sergant osteochondroze, pažeidžiamas stuburas, ypač labiausiai apkrautos, kaklinė ir juosmeninė, jo dalys.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Šia liga dažniau serga moterys ir vyresnio amžiaus žmonės.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Tarpslanksteliniai diskai yra kremzlinės pagalvėlės, skiriančios vieną stuburo slankstelį nuo kito. Žmogui senstant, šios kremzlės „susidėvi“, praranda daugiau vandens, todėl mažėja diskų elastingumas, jie plokštėja, siaurėja tarpai tarp slankstelių. Diskai ima spausti šalia esančius nervus, kraujagysles, susiformuoja kaulinės išaugos, prasideda aplinkinių audinių uždegimas, atsiranda skausmas.
Osteochondrozės riziką didina:
- įgimtos kremzlės ligos,
- traumos dirbant ar sportuojant,
- nutukimas,
- sėdimas ar sunkus fizinis darbas,
- dažnas aukštakulnių batelių avėjimas.


Ligos simptomai ir požymiai

Osteochondroze sergantis žmogus jaučia sprando, kaklo, nugaros ar juosmens skausmą, sustingimą. Keičiantis orams skausmai sustiprėja, sumažėja lankstumas. Ligoniai blogai miega, dėl ilgalaikio skausmo atsiranda polinkis į depresiją. Kartais pasireiškia galvos svaigimas.

Dažniausiai skausmai ima kamuoti sunkiau padirbus – pakilnojus baldus, sukasus žemę sode, ilgai dirbant pasilenkus, taip pat perpūtus vėjui. Į tokius trumpalaikius skausmus dažnas žmogus visai nekreipia dėmesio – palaukia, kol jie praeis, ir toliau ramiai gyvena. Tačiau iš tiesų skausmo, ypač jeigu jis pasikartoja nebe pirmą kartą, nereikėtų ignoruoti. Nereikia laukti, kol skausmas visai „surakins“ – pas šeimos gydytoją reikėtų apsilankyti kur kas greičiau. Juk visi žinome, kad užleistą ligą sunkiau gydyti, tačiau kažkodėl tai ignoruojame ir per mažai dėmesio skiriame savo sveikatai. O liga progresuoja – pamažu skausmas stiprėja, stuburas praranda lankstumą, sumažėja judesių amplitudė.

 


Ligos gydymas

Vaistų, kurie stebuklingai pagydytų pažeistą stuburą, deja, nėra. Tačiau sumažinti skausmus, uždegimą, sustabdyti ligos progresavimą galima.

Ūminiai skausmai gydomi ramybės režimu, skausmą malšinančiais tepalais ir geriamaisiais vaistais nuo uždegimo, fizioterapija. Iš geriamų vaistų rekomenduojamas diklofenakas( po vieną kapsulę per parą), kadangi kapsulės viduje esantys diklofenako grūdeliai yra padengti eudragitu, kuris apsaugo skrandį nuo vietinio  dirginimo.Iš tepalų galima rinktis Fastum gelį ( po 5 cm ar daugiau gelio du kartus per dieną), jis gerai tinka raumenų skausmams gydyti bei bet kokiam kitam lengvam ar vidutinio stiprumo skausmui.

Norint išvengti skausmo pasikartojimų, patariama:

 • miegoti ant pakankamai standaus čiužinio;
 • vengti stuburo traumų, sunkaus darbo, kai apkraunamas stuburas;
 • stiprinti nugaros raumenis;
 • mažinti antsvorį, jei jis yra;
 • rūpintis taisyklinga kūno laikysena;
 • gydyti gretutines ligas, galinčias turėti įtakos stuburo sveikatai (stuburo iškrypimus, reumatoidinį artritą, podagrą ir kt.).

Išmokite prižiūrėti stuburą

 1. Bene svarbiausias dalykas, norint, kad stuburą būtų sveikas, – tai tinkamas fizinis aktyvumas. Tiek per mažas, tiek per didelis fizinis aktyvumas kenkia stuburui. Reguliari mankšta, nugarą stiprinantys pratimai, atsipalaidavimo pratimai gali padėti ne tik išlaikyti sveiką stuburą, bet ir atsikratyti skausmų. Ypač teigiamai nugarą veikia plaukiojimas. Tačiau jeigu po sporto atsiranda naujas skausmas, išliekantis ilgiau nei 2 valandas, – tai jau ženklas, kad persistengėte.
 2. Svarbu reguliuoti kūno svorį. Antsvoris papildomai apkrauna stuburą ir kitus sąnarius. Sveika mityba ne tik padės stuburui, bet ir pagerins bendrą savijautą.
 3. Jeigu gydytojas paskyrė vaistų – jų vartoti reikia pagal gydytojo nurodymą. Kai kurie vaistai vartojami tik ūminiam skausmui gydyti, priepuolio metu, kiti skirti mažesniems paūmėjimams slopinti.
 4. Ūminio skausmo atveju padeda šiluma – karšta vonia ar šiltas kompresas ant skaudamos vietos. Veiksminga ištepti skaudamą vietą skausmą malšinančiu tepalu nuo uždegimo ir šiltai tą vietą apklostyti.
 5. Taisyklinga laikysena ir tinkamai parinkta avalynė padeda kuo mažiau apkrauti stuburą, išlaikyti jį sveikesnį ir rečiau kentėti skausmus.

Ligos prevencija

Norint išvengti osteochondrozės išsivystymo ar jį sulėtinti, svarbu:
- reguliari mankšta;
- nugarą stiprinantys, atpalaiduojantys pratimai;
- plaukiojimas;
- kūno masės normalizavimas;
- sveika mityba;
- tinkama (kuo mažiau stuburą apkraunanti) avalynė;
- taisyklingas sunkių nešulių kėlimas ir nešimas,
- miegojimas ant kieto pagrindo.


Ligos esmė

1. Įvairių stuburo vietų skausmas, sustingimas.
2. Galvos svaigimas.
3. Neišsimiegojimas, bloga nuotaika.
4. Polinkis į depresiją.

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000