Mezym

Sausgyslių, raumenų ir raiščių patempimas

Ligos apibūdinimas

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos raumenų, sausgyslių arba raiščių sužalojimą gydytojas diagnozuoja išsiaiškinęs traumos aplinkybes bei kruopščiai ištyręs sužeistą vietą. nustatomas judesių ribotumas, neįprastas sąnarių laisvumas. norint atmesti galimą kaulų lūžį, atliekama rentgenograma.

Ligos prevencija

Ligos esmė


Sausgyslių, raumenų ir raiščių patempimas


Ligos apibūdinimas

Sausgyslių, raumenų ar raiščių patempimas – tai trauminis dalies jų skaidulų nutrūkimas. Tokios minkštųjų audinių traumos priskiriamos mažajam traumatizmui.


Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Žmogus gali judėti, nes jo kaulai sujungti sąnariais. Judesius užtikrina raumenys, kurie tvirtinasi prie kaulų tvirtomis jungiamojo audinio gijomis - sausgyslėmis. Pačius sąnarius stabilizuoja ir jų judesius apriboja panašios struktūros jungiamasis audinys -raiščiai. Traumos ar per didelės apkrovos metu, gali įplyšti pats raumuo, sausgyslė arba pastaroji atitrūkti nuo kaulo.
Dažniausiai pažeidžiami čiurnų, kelio sąnarių, rečiau – riešų, pirštų sąnarių raiščiai, taip pat pirštų, dvigalvio raumens (bicepso), Achilo sausgyslės.


Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Dažniausiai patempimai įvyksta aktyviai sportuojantiems, ypač tinkamai neapšilus, naudojant netinkamą avalynę.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Tokie sužalojimai paprastai įvyksta situacijose, kuomet kūno dalys atlieka neįprastus, priverstinius didelės amplitudės judesius (pvz., griuvimo, susidūrimo metu) ar nuo staigaus ir labai stipraus raumenų įtempimo (pvz., iš visų jėgų bandant atsukti, sunkiai keliant ir pan.). Vyresniame amžiuje dėl degeneracinių pakitimų sausgyslė gali plyšti ir nuo fiziologinio krūvio.


Ligos simptomai ir požymiai

Pagrindinis ir anksčiausiai atsirandantis raumenų, sausgyslių ar raiščių sužalojimo simptomas – stiprus skausmas, apribojantis pažeistos dalies judesius. Tačiau kai kurių sausgyslių (pvz. dvigalvio raumens) ar raiščių (pvz. kelio sąnario kryžminių raiščių) plyšimo atveju ligonis gali skausmo nejausti. Dėl sutrikusios funkcijos, pacientas negali ištiesti ar sulenkti skaudančios galūnės, arba tie judesiai yra skausmingi. Traumuota vieta patinsta, trūkus greta esančiai kraujagyslei gali susidaryti mėlynė.


 Raumenų, sausgyslių arba raiščių sužalojimą gydytojas diagnozuoja išsiaiškinęs traumos aplinkybes bei kruopščiai ištyręs sužeistą vietą. nustatomas judesių ribotumas, neįprastas sąnarių laisvumas. norint atmesti galimą kaulų lūžį, atliekama rentgenograma.


Gydymas

Ramybė. Pirmiausiai reikalinga ramybė. Jei trauma lengva ir funkcija ar judesio amplitudė nesutrikusi, ramybė nėra svarbi. Tačiau jeigu judant traumuota galūnė skauda, būtina ramybė, kol negalavimas praeis ir atsistatys funkcija. Dažniausiai, esant lengvai traumai, reikalinga 1–3 dienų ramybė, tačiau stiprūs pažeidimai gali gyti ilgiau.

Šaltis. Rekomenduojama sumuštą vietą pirmąsias 24 valandas šaldyti. Šaltis – tai veiksminga priemonė, mažinanti patinimą, skausmą ir uždegimą. Kad sumažėtų skausmas ir patinimas, ant traumuotos vietos uždedama ir prispaudžiama šaldomoji pagalvėlė. Šaltį reikėtų dėti po 20 minučių kas 3-4 valandas. Nuėmus ledą, galūnė, nesukeliant skausmo, lengvai mankštinama - tai apsaugo nuo raumenų spazmų. Vėliau sumuštą vietą rekomenduojama patepti  gydomuoju geliu su vietinio poveikio nuskausminamosiomis medžiagomis (pvz., Fastum gel). Patinimui ir kraujosruvoms mažinti veiksmingas tepalas su heparinu(pvz., Lioton 1000). Panašiai reikia elgtis ir patyrus nesunkius sąnarių raiščių patempimus, raumeninių skaidulų įplyšimus. Iš geriamų vaistų nuo skausmo rekomenduojama naudoti Nimesil (po miltelį du kartus per dieną). Jeigu simptomai pablogėja arba neatslūgsta skausmas ir patinimas, privalu kreiptis į gydytoją.

Suspaudimas. Patinimui mažinti galūnė suspaudžiama elastiniu  tvarsčiu. Tvarstoma atsižvelgiant į sužalotos kūno dalies anatomiją, judėjimą ir apkrovą, tenkančią tai kūno daliai. Sutvarsčius apribojama judesio amplitudė, apsaugomi traumuoti ir sutvirtinami gyjantys audiniai nuo krūvio ir pakartotinio sužalojimo. Tvarstyti reikia ne per daug tampriai, kad nesutrikdyti galūnės kraujotakos. Jei pastebėjote, kad pirštai nutirpo, ėmė mėlynuoti – skubiai atlaisvinkite tvarstį.

Pakėlimas. Pakeliant sužalotą kūno dalį iki širdies lygmens, mažinamas pažeistos vietos patinimas ir skausmas, pavyzdžiui, miegant patariama traumuotą koją padėti ant pagalvėlės Kelti galūnės negalima, jei įtariamas lūžimas.

 


Ligos prevencija

Paprastai traumos įvyksta staiga ir visiškai nelauktai. Nepaisant to, egzistuoja keletas naudingų patarimų, kaip bent dalies jų išvengti:
- apšilimo, tempimo pratimai prieš pradedant sportuoti;
- teisinga judesių technika, prižiūrint treneriui;
- judesių, darbo nutraukimas atsiradus skausmui;
- patogi, tinkama sportui avalynė;
- tinkama mityba, kova su antsvoriu;
- koordinacijos lavinimas, atsargumas, neskubėjimas einant slidžia gatve ar lipant laiptais.


Ligos esmė

1. Staigus skausmas galūnėje susijęs su trauma.
2. Patinimas.
3. Mėlynės.
4. Judesių apribojimas.

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000