Ar nuvargusios, patinusios kojos po sunkios darbo dienos – normalu? Anaiptol! Juk kaip tik šie reiškiniai – vieni pirmųjų išsiplėtusių kojų venų, arba venų varikozės, pranašai.

Venų varikozė – poodinių venų išsiplėtimas, sukeltas dėl jų vožtuvų nesandarumo ir venų sienelių silpnumo. Šios ligos vystymąsi spartina tokie veiksniai, kaip nutukimas/4355″>nutukimas, nuolatinis ilgas sėdėjimas ar stovėjimas, nėštumas, kontraceptinių tablečių vartojimas. Vienų veiksnių, pavyzdžiui, nutukimo, galima išvengti, kitus – kaip organizmo hormoninius pokyčius – kontroliuoti sunkiau. Tačiau svarbiausia – vos pastebėjus pirmuosius nerimą keliančius simptomus, pavyzdžiui, paprasčiausią kojų nuovargį, imtis profilaktinių priemonių ir užbėgti ligai už akių. Pateikiame keletą naudingų patarimų žmonėms, kuriems padidėjo rizika susirgti venų varikoze.
 
 
Namuose
Kiek įmanoma daugiau buities darbų dirbkite atsisėdę.
Ilsėdamiesi ir gulėdami po kojomis pasikiškite pagalvėlę ar volelį – tai paspartins kraujotaką nuo pėdų širdies link, be to, taip sumažinsite patinimą ir venų apkrovą.
Lovos kojūgalį lengvai kilstelėkite: po čiužiniu pakiškite keletą mažų pagalvėlių ar po lovos kojomis – lentutę.
Nepiktnaudžiaukite karšta vonia, pirtimi, sauna.
Keletą kartų per dieną pamasažuokite kojas vėsaus vandens dušo srove.
Venkite siaurų, aptemptų drabužių, ankštos avalynės – jie spaudžia kojų venas ir trikdo kraujo apytaką.
 
Darbe
Venkite sėdėti prie darbo stalo užsikėlę koją ant kojos – ši poza apsunkina kraujotaką.
Patogiai įsirenkite darbo vietą: jei tenka nuolat sėdėti prie stalo, pakiškite po juo mažą suolelį, ant kurio galėtumėte užsikelti kojas. Jei daug stovite – pasirūpinkite, kad šalimais būtų kokia nors atrama, į kurią būtų galima atsiremti ar kartkartėmis prisėsti.
Neleiskite kojoms tirpti ir tinti. Dažniau pajudinkite, pamankštinkite pėdas, palankstykite kojas per kelius.
Ne rečiau nei kas 25–30 minučių pakeiskite pozą: jei sėdėjote – atsistokite, pasivaikščiokite, jei stovėjote, prisėskite ar bent atlikite lengvą mankštelę kojoms.
Jei kojų nuovargio išvengti nepavyko, po darbo dienos pėdos patino ir pajutote maudimą, jums padės keletas paprastų priemonių.
Pamasažuokite kojas ledo kubeliais – jie stangrins kojų odą, šiek tiek sutrauks venas ir pašalins nuovargį bei patinimą.
Palaikykite kojas vėsaus vandens vonelėje su keletu lašų pušų ekstrakto ir 1–2 šaukštais jūros druskos (10–15 minučių).
Česnako galvutę užplikykite stikline verdančio vandens. Palaukite, kol atauš, ir sugrūskite košelę. Ištepkite ja patinusias kojų vietas, o po 30 minučių nuplaukite vėsiu vandeniu.

Sukamaisiais judesiais pamasažuokite kojas stipria dušo srove, nuo pėdų klubų link ir atvirkščiai. Jei jūsų venos sveikos, tik norite pašalinti kojų nuovargį – labiausiai tiks kontrastinis dušas, pakaitomis pilant šiltą ir šaltą vandenį. Jei vargina išsiplėtusios venos, geriau tiks vien tik šalta srovė. Masažuokite tol, kol oda lengvai paraus.

Medikai tvirtina, kad kasdien suvalgydami po 2–3 šviežius pomidorus, sėkmingai kovosite su kojų venų išsiplėtimu, taip pat išvengsite insultą provokuojančių trombų susidarymo.
 
Blauzdų masažas
Pavargusių kojų maudimą ir tirpimą efektyviai šalina ne tik pėdų, bet ir blauzdų masažas.
Pirmiausia masažuokite raumenį, paskui – blauzdos viršų. Visus judesius nukreipkite tik viena kryptimi: iš apačios į viršų.
Pradinė padėtis: atsisėskite ant sofos, dešinę koja nuleiskite ant grindų, kairę sulenkite per kelį ir uždėkite ant šlaunies.
1. Blauzdos raumenį apglėbkite kaire ranka (nykštys – iš vienos pusės, kiti keturi pirštai – iš kitos) ir glostykite nuo kauliuko iki pakinklio.
Palengva stiprinkite judesius ir labiau spauskite raumenį. Vėliau pakaitomis glostykite ir dešine, ir kaire ranka.
2. Pakaitomis tai kaire, tai dešine ranka apglėbkite ir suspauskite blauzdos raumenį. Pradėkite nuo pėdos ir kilkite aukštyn, kelio link.
 
Nykštys – iš vienos raumens pusės, likusieji pirštai – iš kitos. Atlikę keletą tokių judesių raumenį šiek tiek patempkite, tarsi patraukite nuo kaulo, taip pat judėkite iš apačios į viršų. Tada nykščius prispauskite prie blauzdikaulio, o kitais pirštais raumenį prispauskite kaulo link. Tai darykite pakaitomis kaire ir dešine rankomis.
3. Dešine ranka suimkite blauzdos raumenį ir lengvai papurtykite į šalis.
Judesį pradėkite ties kauliukais, baikite – prie kelio.
4. Pakartokite glostymą, kaip masažo pradžioje, tik palengva pereikite prie viršutinio blauzdos paviršiaus, ties blauzdikauliu.
 
Mankšta, kai darbe tenka ilgai sėdėti
Sėdėdami už stalo kilstelėkite pėdas nuo grindų, nepakeldami nuo kulno
(15 kartų).
Sėdėdami pastumdykite pėdas pirmyn ir atgal
(15 kartų).
Užmeskite koją ant kojos ir pasukiokite pėdą pagal ir prieš laikrodžio rodyklę (po 15 kartų).
Atsistokite, pasistiebkite ir nusileiskite (10 kartų).
 
Mankšta, kai darbe tenka ilgai stovėti
Pasistiebę pastovėkite keletą sekundžių, nusileiskite ir vėl pasistiebkite (15 kartų).
Perkėlinėkite svorį nuo pėdų išorės į vidų ir atvirkščiai (15 kartų).
Pasistiebkite ir neaukštai šoktelėkite (7–10 kartų).
Uždėkite kairiąją pėdą ant dešiniosios ir pamė- ginkite dešiniosios pėdos priekį pakelti kaip galima aukščiau. Kartokite po
5–7 kartus kiekviena koja.
 
Moters savaitė

testas-apie-koju-skausma/54270″> Testas apie kojų skausmą

testas-apie-koju-venas/27667″>Testas apie kojų venas

Kojų venų ligų profilaktika