+1
-0
+1

Ilgiausią žmogaus virškinamojo trakto dalį sudaro žarnos. Tai bent 5–7 m ilgio plonasienis labai vingiuotas „vamzdis“, užimantis beveik visą pilvo ertmės tūrį. Žarnos prasideda skrandžiui pasibaigus ir nusitęsia iki pat virškinamojo kanalo pabaigos, išorėn atsiveriančios išeinamosios angos. Jos efektyviai dalyvauja virškinant ir įsiurbiant maisto medžiagas.

 

Kaip sudaryta žarna?

 

Visą žarnos vidinį paviršių kloja gleivinė. Jos sienoje yra du nevalingų lygiųjų raumenų sluoksniai. Jų skaidulos susitraukdamos sukelia žarnyno judėjimo, vadinamosios peristaltikos, bangas. Jos maišo ir stumia kanalu virškinamą maisto tyrę, sumaišo ją su žarnoje išsiskiriančiu sekretu, virškinimo liaukų sultimis, fermentais. Tai pagreitina ir efektyvina virškinimą bei suvirškinto maisto medžiagų įsiurbimą.

 

Žarnyno suskirstymas

 

Pagal savo išsivystymą, sandarą, išsidėstymą ir funkciją skiriamos plonoji ir storoji žarnos. Ilgiausia žarnyno dalis yra plonoji žarna. Ji skirstoma į dvylikapirštę, tuščiąją ir klubinę žarnas. Trumpiausia iš visų trijų yra pradinė jos atkarpa – pasagos pavidalo dvylikapirštė žarna. Ji tęsiasi nuo skrandžio, didesnė jos dalis guli giliai pilvo ertmėje, stuburo dešinėje. Į ją nedidelėmis porcijomis patenka nedaug skrandyje pradėto virškinti maisto tyrės. Šioje plonosios žarnos atkarpoje vyksta itin intensyvus maisto virškinimas bei prasideda suvirškintų jo komponentų įsiurbimas į kraują ir limfą. Ilgu pasaitu prie pilvo sienos prisitvirtinusi tuščioji plonoji žarna yra labai paslanki, susivingiavusi. Jos siena storesnė, o kilpos sugula pilvo ertmės kairiojoje viršutinėje pusėje. Tuščiojoje žarnoje taip pat vyksta intensyvus maisto virškinimas, išsiskiria nemažai dujų, žarnos siena išsipūtusi ir atrodo, kad ji tuščia (užtat toks ir pavadinimas). Ši žarna be aiškių ribų pereina į klubinę plonąją žarną. Tai yra ilgiausia plonosios žarnos dalis. Klubinės žarnos kilpos susirango dešiniojoje apatinėje pilvo ertmės dalyje, neretai įsiskverbia ir į dubens ertmę. Po šios žarnos gleivine formuojasi limfoidinio audinio sankaupos – svarbus organizmo imuninės apsaugos faktorius.

Storoji žarna – tai apie 1,5–2 m ilgio virškinamojo trakto galinė dalis. Ji guli pilvo ertmės pakraščiuose, juosdama plonąsias žarnas. Pastebimai siaurėjanti storosios žarnos pabaiga (riestinė ir tiesioji storosios žarnos) nusitęsia į dubenį, kur pasibaigia išeinamąja anga.

Šioje žarnyno dalyje virškinimo procesai nebėra tokie intensyvūs kaip plonojoje žarnoje. Čia baigiama skaidyti likusi dar nesuvirškintų maisto medžiagų dalis. Žarnos mikroflora sintetina kai kuriuos vitaminus ir kitus svarbius komponentus.

 

Kai žarnynas persipildo dujų

 

Dujų perteklius žarnyne sukelia nemalonų pilvo pūtimą. Tai natūralus žarnyno bakterijų veiklos procesas. Per parą žarnyne įvyksta vidutiniškai iki 13 pilvo pūtimo epizodų, kurių daugumos žmogus net nepastebi. Problemų kyla tada, kai pasišalina didesnis kiekis dujų. Kai kurie produktai dažniau nei kiti sukelia pilvo pūtimą. Pirmiausiai tai sojos pupelės, lęšiai, pupelės, džiovinti žirniai. Yra žmonių, kuriems pilvą pučia suvalgius svogūnų, briuselio kopūstų, brokolių, kalafiorų ir kitų kopūstų šeimos daržovių. Pilvo pūtimas gali pasireikšti vartojant daug skaidulų turinčių produktų. Kai kuriems asmenims sukelti pilvo pūtimą gali sorbitolis, fruktozė ir kiti saldikliai bei didelės vitamino C dozės.

 

Kaip pilvo pūtimą sumažinti?

 

Dažniausiai žarnyne susikaupusios dujos pasišalina pačios, ypač gerai padeda judėjimas, lankstymasis. Taip pat galima gerti žolelių (pankolių, kmynų) arbatą. Tačiau, kai pilvo pūtimas tampa varginantis, galima vartoti medikamentus. Žarnyno dujas įveikia espumisan/5149″>espumisan/”>Espumisan. Kaip tai įvyksta?

Dujos žarnyne maišosi su skysčiu ir tampa putomis, sudarytomis iš daugybės dujų burbuliukų. Dujos iš oro burbulų negali laisvai pasišalinti, todėl tempia žarnų sieneles, taip sukeldamos pilvo pūtimą, skausmą. espumisan/5149″>Espumisan (veiklioji medžiaga – simetikonas) suardo dujų burbulus ir taip palengvina dujų pašalinimą iš organizmo. Šio preparato nepatenka į kraują, iš organizmo jis pasišalina nepakitęs, todėl jis saugiai gali būti skiriamas visiems, įskaitant nėščiąsias ar krūtimi maitinančias moteris. espumisan/5149″>espumisan/”>espumisan/5149″>Espumisan sudėtyje nėra cukraus, todėl jo gali vartoti ir cukriniu diabetu sergantys žmonės. Jei gydytojas nenurodė kitaip, reikėtų vartoti po dvi kapsules 3–4 kartus per parą. espumisan/5149″>Espumisan vartojamas valgant arba po valgio, prireikus, ir prieš miegą.

 

Gydytojas Saulius Rutkauskas ir vaistininkė Jūratė Židonienė

Septyni metrai, atsakingi už virškinimą