Sveikata – brangiausias turtas. Tačiau gydytojų patirtis rodo, jog ne visi mokame saugoti savo sveikatą ir neretai, netgi pasijutę blogai, niekur nesikreipiame arba pagalbos ieškome ne ten kur derėtų. Dažniausia tokio delsimo priežastis būna paprasčiausias nežinojimas, nemokėjimas atskirti pavojingo nuo „nerimto“ negalavimo.

Susipažinkite su dažniausiomis staigiai atsirandančiomis sveikatos problemomis ir išmokite ne tik laiku kreiptis pagalbos į specialistą, bet ir pasirūpinti, jog bėdos ištiktas žmogus jos sulauktų.

Anafilaksija

Kas tai yra? Tai labai stipri alerginė reakcija, atsirandanti dėl padidėjusio organizmo jautrumo tam tikrai medžiagai, vadinamai alergenu. Anafilaksija atsiranda, kai šis alergenas patenka į organizmą pakartotinai. Dažniausi alergenai būna maisto produktai, kai kurios vakcinos, vaistai. Pastaruoju metu dažni atvejai, kai anafilaksines reakcijas sukelia bičių ar kitų vabzdžių įkandimai.
Kaip atpažinti? Gali atsirasti vienas iš šių požymių ar keli iš karto: bėrimas, veido, akių vokų paburkimas, rankų ir kojų (pirštų) tinimas, niežti apie akis, dusina, kankina sloga, sunku kvėpuoti dėl gerklų patinimo (arba išvis negali įkvėpti), stipriai skauda pilvą, pykina, vemiama, retesniais atvejais galima netekti sąmonės. Apie anafilaksiją reikia pagalvoti, jeigu neseniai pradėti vartoti nauji vaistai, suvalgytas retas maisto produktas ar įgėlė vabzdys.

Pirmoji pagalba. Įtarus anafilaksiją, reikia kviesti pirmosios pagalbos gydytojus ir tiksliai nusakyti, ką ligonis jaučia ir kokiomis aplinkybėmis taip atsitiko (pvz., po suvalgyto egzotinio vaisiaus staiga ėmė tinti rankos ir užburko veidas). Iki jiems atvykstant, kuo skubiau nutraukti kontaktą su įtariamu alergenu, ligonį paguldyti gerai vėdinamoje patalpoje, atlaisvinti aptemptus drabužius. Paklausti, ar ligonis pats neturi vaistų, kuriuos kartais turi žmonės, žinantys apie savo alergines reakcijas ir polinkį anafilaksijai. Praėjus ūminiam periodui, būtina kreiptis į gydytoją alergologą.

Plaučių arterijos tromboembolija (PATE)

Kas tai yra? Tai plaučių arterijos ar jos pagrindinių šakų užsikimšimas atitrūkusiu trombu – embolu. Dažniausiai šie trombai atkeliauja iš giliųjų kojų venų. Didžiausią įtaką daro nejudrumas (po operacijų ar dėl ligos), vartojamos hormoninės kontraceptinės tabletės, širdies ritmo sutrikimai.

Kaip atpažinti? Simptomai atsiranda staiga ir labai netikėtai. Trūksta oro, dusina, gali atkosėti kraujo. Atsiranda skausmas, spaudimas, nemalonus jausmas už krūtinkaulio, stipriai ir dažnai plaka širdis, nespėjus kreiptis pagalbos ima temti sąmonė ir nualpstama.
Pirmoji pagalba. Nėra veiksmingesnės pagalbos nei greitas šios būklės įtarimas ir kuo skubesnis greitosios medicinos pagalbos iškvietimas. Jeigu šeimos narys vartoja hormonines kontracepcijos priemones ar hormonais gydomos moterų ligos, sirgo bronchine astma, yra buvę širdies ligų ar neseniai atlikta operacija, buvusi trauma – iškvietę greitosios pagalbos gydytoją, jam apie tai būtinai pasakykite. Laukdami pagalbos jokiu būdu nesiimkite liaudiškų gydymo metodų. Veiksmingo gydymo namuose, deja, nėra.

Nestabili krūtinės angina ir ūminis miokardo infarktas

Kas tai yra? Nestabili krūtinės angina – tai simptomų komplektas, kuris atsiranda kai širdies raumeniui ima trūkti deguonies. Užsitęsus šiai būklei ir prasidėjus širdies ląstelių žūčiai, ištinka miokardo infarktas.
Kaip atpažinti? Krūtinės angina dažniausiai gerai pažįstama sergančiajam: gniaužiantis ar graužiantis, spaudžiantis skausmas už krūtinkaulio, neretai atrodo lyg skaudėtų skrandį ar „ėstų“ rėmuo. Neapsigaukite, jeigu šeimos narys nemini skausmo, o išreiškia tokius simptomus kaip dusulys, didelis nuovargis, silpnumas, pykinimas, prakaitavimas – tai gali būtikrūtinės anginos požymiai. Šia liga sergantys pacientai yra gydomi specialiais vaistais ir žino, kada juos vartoti, todėl ypatingą pavojų kelia pacientų požiūris į šią būklę – neretai tikimasi, jog viskas praeis savaime ar po didesnės vaisto dozės. Būtina kreiptis pagalbos, jeigu priepuoliai ima kartotis dažniau, neįprastomis sąlygomis (ramybės metu ar dirbant lengvus namų ruošos darbus) arba paskirtoji vaisto dozė nebepadeda. Uždelsus vystosi miokardo infarktas ir širdžiai pakenkiama gerokai daugiau. Tiek sergantieji krūtinės angina, tiek sveiki žmonės turėtų žinoti, kad skausmas, trunkantis daugiau kaip 30 minučių, rodo, kad įvyko miokardo infarktas. Jam taip pat būdinga, kad skausmas yra spaudžiantis, plėšiantis, jaučiamas už krūtinkaulio, nepraeina pavartojus nitratų; taip pat išpila šaltas prakaitas, apima didelis bendras silpnumas, gali atsirasti nepaaiškinama mirties baimė, neretai pykina ir vemiama.

Pirmoji pagalba. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą! Jokiu būdu nesugalvokite laukti vizito pas šeimos gydytoją. Kol laukiate pagalbos, paguldykite ligonį gerai vėdinamoje patalpoje lygioje vietoje, šiek tiek pakėlę kojas, duokite išgerti pusę tabletės aspirino (250 mg acetilsalicilo rūgšties). Jeigu simptomai atsirado ligoniui, kuris nuolatos yra gydomas nuokrūtinės anginos, duokite vieną tabletę izosorbido mononitrato (žinomas tokiais pavadinimais, kaip ISMN,Imdur, Elantan, Isomonit, Isosor). Atvykus gydytojui, būtinai pasakykite apie gertus vaistus, taip pat nepamirškite paminėti, kada prasidėjo skausmai.

Ketoacidozė

Kas tai yra? Ūminė būklė, kuri atsiranda dėl insulino trūkumo ir dažnai kartu nustatomo gliukozės pertekliaus cirkuliuojančiame kraujyje.. Dažniausia šio negalavimo priežastis yra laiku nepavartotas insulinas sergant cukriniu diabetu. Taip pat ketoacidozė gali atsirasti, kai insulinas vartojamas taisyklingai, tačiau jo reikia daugiau sergant infekcinėmis ligomis, dėl pasikeitusios mitybos, nėštumo, traumų ar vaistų. Sveikiems asmenims ketoacidozė gali atsirasti badaujant, maitinantis vien riebalais ar stipriai vemiant.

Kaip atpažinti? Lengviausiai atpažįstami simptomai – sąmonės pritemimas, mieguistumas ar alpimas. Vėliau pastebima sausa, šalta ligonio oda, liežuvis taip pat sausas su baltu apnašu. Jeigu ligonis sąmoningas, gali skųstis troškuliu, dideliu silpnumu, noru dažnai šlapintis, jį pykina, vemia. Aplinkiniai iš karto pajaučia iš burnos sklindantį acetono kvapą – būdingiausią ketoacidozės simptomą.

Pirmoji pagalba. Kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą ir papasakoti, kokius simptomus pastebite. Deja, gana dažnai gatvėje tokios bėdos ištiktas žmogus palaikomas girtu ir reikiama pagalba nesuteikiama laiku. Atminkite, kad ketoacidozei būtingas iš burnos sklindantis acetono, o ne alkoholio kvapas! Jeigu sergate cukriniu diabetu, įpraskite su savimi turėti priemonių, pranešančių kitiems apie ligą: diabetiko pasą ar specialią apyrankę. Jeigu tokia bėda ištiko jūsų šeimos narį, iki atvykstant gydytojams suleiskite 0,15 VV/kg paprasto trumpai ir greitai veikiančio insulino ir nepamirškite vėliau apie tai pasakyti atvykusiam gydytojui. Pvz., 60 kg sveriančiam ligoniui reiktų 0,15 × 60 = 9 VV insulino.

Hipoglikeminė koma

Kas tai yra? Tai būklė, atsirandanti dėl gliukozės trūkumo organizme. Dažniausia priežastis: netinkamas insulino pavartojimas sergant cukriniu diabetu. Ši būklė gali atsirasti, kai nepakankamai maitinamasi, o insulinas vartojamas kaip ir anksčiau ar pavartojus per daug insulino.

Kaip atpažinti? Hipoglikeminė koma vystosi greitai. Iki šios būklės ligonis gali jausti alkį, pila prakaitas, be priežasties tampama irzlus, sutrinka kalba, nesiorientuojama aplinkos, laiko atžvilgiu, svaigsta galva ir pykina, stipriai ir dažnai plaka širdis. Aplinkiniai pastebi, kad asmuo sujaudintas, agresyvus, nemotyvuotai nerimauja, ima drebėti visas kūnas, gali nevalingai pasišlapinti, galiausiai netenka sąmonės (koma). Nualpęs asmuo įsitempęs („kietas žmogus“), oda šlapia, iš burnos gausiai bėga seilės, gali atsirasti traukuliai.
Pirmoji pagalba. Jeigu žmogus sąmoningas, reikia kuo skubiau duoti sučiulpti ką nors saldaus (tinka saldainis, gabalinis cukrus) ar išgerti saldžios arbatos, sulčių ir kviesti pirmąją medicinos pagalbą. Jokiu būdu nekiškite maisto nualpusiam ligoniui! Neleiskite insulino!

Tai svarbu! Jeigu turite šeimos narių, sergančių cukriniu diabetu, ypač svarbu išmokti atskirti ketoacidozę nuo hipoglikemijos, kad nebūtų suteikta netinkama pirmoji pagalba. Todėl būtina atsiminti šias lygybes:
Ketoacidozė = troškulys, acetono kvapas iš burnos, sausa oda.

Hipoglikemija = alkis, pakitęs elgesys (irzlus, nerimastingas, nesiorientuoja aplinkoje), šlapia oda.

Auksinė taisyklė: geriau be reikalo kreiptis į skubios pagalbos skyrių nei delsti ar laukti vizito pas šeimos gydytoją!

Parengė gydytoja – internė Aurika Treščenko
Ūminių būklių atpažinimas ir pirmoji pagalba