+3
-0
+3
Kokia sporto šaka tinkamiausia Jūsų vaikui?

Dukra dažnai peršąla? Veskite ją į baseiną. Sūnus nenuorama? Leiskite jam žaisti futbolą … Tiesą sakant, viskas nėra taip vienareikšmiška. Parinkdami sporto šaką vaikui, turite atsižvelgti į daugybę kitų veiksnių. Leidžiate vaiką į sportą dėl sveikatos, tačiau net ir vaikų sekcijose užsiėmimai neišvengiamai susiję su didelėmis apkrovomis. Kiekviena sporto rūšis turi tiek pliusus, tiek minusus.

Plaukimas

Stiprina nervų sistemą,  formuoja teisingą kaulų- raumenų sistemos vystymąsi, gerina kvėpavimą ir kraujotaką.

Tačiau. Nerekomenduojama vaiko nukreipti į baseiną, jei jį kankina lėtines odos ligos (grybelinės, infekcinės,  egzema),  akių ligos (kojuktyvitas,  keratitas), širdies ir kraujagyslių (širdies nepakankamumas), pepsinė opa ar alergijos.

Žaidiminės sporto rūšys

Futbolo žaidimo metu vystosi kojų  ir dubens juostos raumenys. Krepšinyje lyderiauja  regos ir vestibuliariniai analizatoriai,  tobulinasi kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumai. Tinklinis vysto reakcijų greitį ir tikslumą, vikrumą,  gerina laikyseną. Ledo ritulys stiprina širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, nervų ir raumenų sistemas.

Tačiau. Šiose sporto šakose vaikas ilgą laiką yra vertikalioje padėtyje su apkrova stuburui ir smūgine apkrova pėdoms. Todėl šios sporto rūšys nerekomenduojamos vaikams su kaklo slankstelių nestabilumu, plokščiapėdyste ir skrandžio opa.

Tenisas

Yra antroje vietoje po plaukimo dėl kvėpavimo sistemos vystymosi efektyvumo. Šis aristokratiškas sportas padės pagerinti medžiagų apykaitą, numesti svorį ir atsikratyti skoliozės, stiprinant nugaros raumenis.

Tačiau. Esant kaklo slankstelių nestabilumui, plokščiapėdystei, osteochondrozei – draudžiami  staigūs judesiai ir spyruoklinė apkrova.

Kovos menai

Idealus sportas vaikams su nestabilia psichika, nes jie moko reguliuoti savo dvasinę būseną. Be to, ušu sekcija rekomenduojama vaikams, kenčiantiems nuo astmos, ir dažnai sergantiems peršalimo ligomis.

Tačiau. Esant širdies ligoms ir bet kuriam trumparegystės laipsniui, ši sporto rūšis turėtų būti leidžiama gydytojo.

Pačiūžos ir slidės

Abi šios žiemos sporto šakos yra labai naudingos atramos- judėjimo sistemai, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų vystymui, padidina darbingumą ir ištvermę. Jie ypač tinka vaikams, turintiems enurezę: sustiprina dubens raumenis, kontroliuojančius šlapimo tekėjimą. Pačiūžos ir slidės yra puiki priemonė, esant plokščiapėdystei ir  stuburo iškrypimui: apkrova  į stuburą ir kojas  nedidelė ir proporcinga. Tai taip pat įtakoja  kraujo apykaitos reguliavimą ir medžiagų apykaitos atstatymą.

Tačiau. Negalima įsitraukti į šį sportą sergant astma (esant dažnam bronchitui ir pneumonijai, priešingai, tai yra įmanoma), širdies nepakankamumu, gastritu ir opa.

Meninė gimnastika, sportiniai šokiai, aerobika

Lanksčios, plastiškos, su puikiai koordinuotais  judesiais gimnastės žavi savo bendraamžius. Treniruočių metu lengvai pašalinami  displazijos, laikysenos sutrikimai, hipotrofijos, krūtinės ląstos deformacijos, skoliozė, osteochondrozė.

Tačiau. Atsargumo turi laikytis vaikai su stuburo slankstelių poslinkiu, didele trumparegyste ir tam tikromis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Laiku nesustojus, su amžiumi  grožis ir lengvumas gali pasireikšti sąnarių ir stuburo skausmais, poliartritu ir reprodukcinės sistemos sutrikimais.

Kada pradėti?

Kiekvienam sportui yra „sveikatos zona” – tai amžius, kai labiausiai saugu ir naudinga užsiimti.

6-7 metai. Į gimnastikos sekciją  mergaitės gali būti priimtos nuo šešerių metų, o berniukai turėtų laukti dar vienerius metus. Šešiamečiai  laisvai gali užsiimti sportine akrobatika, menine gimnastika, figūriniu čiuožimu, šuoliais ant batuto. Septynerių metų vaiko kūnas yra visiškai pasirengęs plaukioti, šokinėti į vandenį, lankyti teniso ir stalo teniso, ušu ir ledo ritulio būrelius.

8-9 metai. Iki šio amžiaus geriau nenukreipti sūnaus ar dukros į krepšinio sekciją, futbolo klubus ar orientavimosi pamokas. Nuo devynių metų sustiprėjusiam vaikui sveikatos bėdų neprišauks  tinklinis, rankinis, biatlonas, bobslėjus, vandensvydis, greitasis čiuožimas, lengvoji atletika,  buriavimas, šuoliai su slidėmis, regbis.

10-11 m. Dešimties metų galima rašytis į atletikos ir bokso, arklių ir rogučių sporto, akademinio irklavimo, alpinizmo, fechtavimo, dviračių sporto skyrių. Šis amžius tinkamas beveik visoms  imtynių rūšims: graikų-romėnų, sambo, laisvosioms, dziudo. Galite užsiregistruoti kovos menų skyriuje (kikboksas, karatė, teikwondo). Nuo 11 metų vaikas pasirengęs šaudymui iš lanko. Mergaitės iki 13 metų neturėtų užsiimti sunkiąja atletika.

Sportas atsižvelgiant į sveikatos  būklę

Susirgimas

Tinka

Netinka

Pastabos

Stuburo kaklo dalies problemos, miotoninis sindromas

Plaukimas, kriketas, ušu, fechtavimas

Gimnastika, kovos menai, kalnų slidinėjimas, lengvoji atletika, tenisas

 Kai pažeistas stuburas, kategoriškai draudžiami staigūs judesiai, kritimai,  ilgas stovėjimas.

Skoliozė, sutrikusi laikysena

Plaukimas krūtine, pramoginiai šokiai, meninė gimnastika, jojimo sportas

Tenisas (įskaitant stalo), sportinė gimnastika, lengvoji atletika, ledo ritulys

Būtina vengti dažno lankstymosi. Tinka visi simetriniai pratimai.

Plokščiapėdystė

Plaukimas, sportinė gimnastika, slidinėjimas, ušu

Stalo tenisas, jojimas , futbolas, tinklinis, lengvoji atletika, dailusis čiuožimas

Esant plokščiapėdystei smūginė apkrova bėgant ir šokant persiduoda į stuburą. Tai gali sukelti rimtas traumas.

Pneumonija, dažni bronchitai

Žiemos sportas, kovos menai, futbolas, plaukimas

Gimnastika, atletika, tenisas, choreografija, tinklinis, krepšinis, plaukimas, baidarių sportas

 Neturi būti apkrauti krūtinės raumenys. Pageidautinos lauko treniruotės – tai stiprina kvėpavimo sistemą.

Trumparegystė

Pramoginiai šokiai, stalo tenisas, fechtavimas, plaukimas, slidinėjimas

Viskas susiję su svorio kėlimu, gimnastika, boksas, imtynės, krepšinis, futbolas

Naudingos sporto rūšys, stiprinančios tiesimo raumenis. Jie padeda sumažinti naštą akims. Praktikuojant nepageidaujamą sportą, padidėja arterinis kraujo spaudimas ir akių raumenų tonusas, o tai padidina komplikacijų riziką.

Gastritas ir virškinimo trakto problemos

Šokiai, ušu,  kriketas

Futbolas, tinklinis, tenisas, ledo ritulys

Jei yra skrandžio problemos,  negalimi pratimai pasilenkus. Didelio aktyvumo sportas yra nepatariamas: jis pažeidžia skrandžio sulčių sekreciją.

Paremgė: L.Varanavičienė