3 klausimai apie pieninius dantis

Pristatome Jums tris svarbius klausimus apie pieninius dantukus. Kuo svarbūs pieniniai dantukai? Kokia seka ir kokiu metu jie dygsta? Ir kokia priemonė galėtų padėti palengvinti skausmingą jų dygimą?

Kuo svarbūs pieniniai dantukai?

Nuomonė, kad pirmieji dantukai nėra svarbūs, nes jie vis tiek iškris, yra gana klaidinga. Šį mitą būtina griežtai paneigti. Mat pieniniai dantys turi ne vieną svarbią funkciją, todėl juos prižiūrėti reikia kruopščiai ir labai atsakingai.

Pieniniai dantys ne tik formuoja pieninį sąkandį, t.y., palaiko vaiko žandikaulius taisyklingoje padėtyje, kai jis sukanda dantukus. Savalaikis pieninio sąkandžio susiformavimas užtikrina normalią kramtymo funkciją – vadinasi, vaikelis gali kokybiškai sukramtyti maistą, o tai lemia gerą virškinimo funkciją ir normalų svarbiausių maistinių medžiagų pasisavinimą.

Tinkama dantukų priežiūra padeda užtikrinti ir tai, kad pieniniai dantukai iškristų laiku. Tai taip pat labai svarbu, nes savalaikis pieninių dantų iškritimas užtikrina normalaus nuolatinio sąkandžio formavimąsi, o tai juk svarbu ilgalaikei maisto kramtymo funkcijai.

Būtina pabrėžti ir tai, kad po kiekvienu pieniniu dantimi yra po nuolatinio danties užuomazgą. Tai reiškia, kad taisyklinga ir kruopšti pieninių dantų priežiūra padeda išsaugoti sveikas ir nepažeistas nuolatinių dantų užuomazgas. Ir, priešingai, jei pieniniai dantukai pradeda gesti, infekcija gali išplisti giliau ir pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas.

Be to, net ir mažiems vaikams labai svarbus pasitikėjimas savimi. Asmenybė formuojasi ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu, tad graži ir sveika šypsena mažyliams taip pat labai reikšminga. Tėvelių ir kitų vaikus prižiūrinčių asmenų pareiga yra užtikrinti, kad vaiko pieniniai dantukai būtų švarūs ir prižiūrėti ir mažylis galėtų ne tik šypsotis plačia šypsena, bet ir pasitikėti savimi.

Kokia seka dygsta pieniniai dantukai?

Gydytojai odontologai teigia, kad pirmieji pieniniai dantys turėtų pasirodyti apie 5-7 gyvenimo mėnesį. Kituose literatūros šaltiniuose nurodoma, kad pirmieji pieniniai dantys išdygsta tarp 6 ir 8 gyvenimo mėnesių. Tai reiškia, kad pusės mėtų sukaktį švenčiantis mažylis jau turėtų turėti bent du dantukus.

Patys pirmieji dažniausiai išdygsta apatinio žandikaulio centriniai kandžiai – tai tipinė kūdikio šypsena. Vis dėlto dantų dygimo terminai nėra griežtai apibrėžti ir pirmieji pieniniai dantukai gali pasirodyti ir anksčiau, ir vėliau, o jų dygimo tvarka gali skirtis.

Pirmieji dantukai gali pasirodyti pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tačiau jų gali tekti palūkėti ir iki pirmojo vaiko gimtadienio. Dėl to nerimauti tikrai nereikėtų, tačiau kiekvienas mažylis pas odontologą pirmą kartą turėtų apsilankyti iki 12 mėnesių sukakties. Tai svarbu ne tik dėl burnos ertmės apžiūros, bet ir dėl dantų priežiūros įgūdžių formavimo.

Paprastai iki 3 metų susiformuoja pilnas pieninis sąkandis, kurį sudaro 20 pieninių dantų. 20 pieninių dantukų turintis sąkandis egzistuoja maždaug 3 metus. Nuo 6-7 metų amžiaus laikinus dantis po truputėlį pradeda keisti nuolatiniai dantys. Su gydytoju odontologų reikėtų pasikonsultuoti tuomet, kai iki 1,5 metų kūdikis neturi nei vieno dantuko arba iki 3 metų amžiaus nėra susiformavęs pilnas 20 dantų pieninis sąkandis.

Kokia priemonė gali padėti palengvinti skausmingą pieninių dantų dygimą?

Anaftin Baby gelis dygstant dantukams yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą.

Ant pažeistos vietos užtepkite pakankamai gelio ir aplikatoriumi švelniai masažuokite dantenas. Gelį pageidautina tepti kūdikiui pavalgius ir prieš užmiegant, kad geriau susidarytų plėvelė ir ilgesnį laiką būtų malšinamas skausmas. Vartokite taip dažnai, kiek to reikia. Kiekvieną kartą patepę užsukite kamštelį. Pašalinkite visus gelio likučius, kurie galėtų kitą kartą trukdyti tinkamai naudoti gelį.

pasveik.lt info