Šeši Seimo Darbo partijos frakcijos nariai siūlo uždrausti nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus. Jie įregistravo Maisto įstatymo papildymo projektą, pagal kurį būtų „draudžiama parduoti energinius gėrimus asmenims, jaunesniems kaip 18 metų”.

Projekte numatyta, kad energinių gėrimų pardavėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, privalo iš perkančio energinius gėrimus asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Jeigu toks asmuo nepateikia amžių liudijančio dokumento, energinių gėrimų pardavėjai privalo atsisakyti parduoti jam energinius gėrimus.

Dėl šalutinių poveikių energiniais gėrimais laisvai prekiauti uždrausta JAV, Islandijoje, o Norvegijoje, Prancūzijoje, Danijoje jų platinimas yra ribojamas. Švedijoje leista tokius gėrimus pardavinėti tik vaistinėse kaip vaistinius preparatus. Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant šiuos gėrimus kartu su alkoholiu.
Manoma, kad ne be reikalo kai kuriose šalyse energinių gėrimų prekyba yra uždrausta ar apribota. Tačiau ar draudimu parduoti, tikrai apsaugosime nepilnamečius nuo nepageidaujamo energinių gėrimų poveikio?• Anot projektų autorių, energinis gėrimas yra gėrimas, kurio sudėtyje yra vitaminų ir tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino ir pan.).
• Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad dabar energiniai gėrimai parduodami prie gaiviųjų gėrimų, todėl dažnai vaikai juos laiko įprastais gaiviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra.
• „Energiniuose gėrimuose esantis kofeino kiekis dažnai tris, o kartais net ir dešimt kartų viršija gaiviuosiuose gėrimuose esantį kofeino kiekį. Toks kofeino kiekis viršija saugią kofeino kiekio normą vaikams”, – tvirtina projekto autoriai.
• Anot jų, šių gėrimų sudėtyje yra ir kitų tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų, kurių nepatartina vaikams vartoti.
• Mokslininkai esą teigia, kad energinių gėrimų vartojimas didina vaikams ne tik toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo, bet ir paruošia kelią priklausomybei nuo kitų psichoaktyvių medžiagų. Energiniuose gėrimuose esantis kofeinas sekina nervų sistemą, iš organizmo išstumia kai kuriuos mikroelementus, pavyzdžiui, kalcį, geležį, kurie būtini augančiam organizmui, rašoma aiškinamajame rašte. Šių gėrimų sudedamosios dalys neva gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą, alergizuoti, o didelės B grupės vitaminų dozės gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, alergiją, rankų ir kojų drebulį.

Prieš

Net jei energetiniuose gėrimuose yra sudėtinių medžiagų, netinkančių nepilnamečiams, tai nebūtina juos drausti, svarbu tiksliai išaiškinti, kokios medžiagos jiems netinka ir kodėl, kokiais kiekiais energetinius gėrimus vartoti saugu. Saikingai vartojant – net ir nepilnamečiai gali retkarčiais naudoti energetinius gėrimus. Juk:

• Energetiniai gėrimai savo sudėtyje turi medžiagų, kurios padeda suaktyvinti smegenų veiklą ir padidinti budrumą;
• Energetinį gėrimą galima pasirinkti diferencijuotai, pagal veikimo pobūdį: energetiniai gėrimai su kofeinu skirti žmonėms, kuriems reikia dirbti ar mokyntis naktį, gėrimai su vitaminais ir angliavandeniais skirti aktyviems, sportuojantiems žmonėms;
• Energetiniuose gėrimuose, be aktyvumą skatinančių medžiagų, yra organizmui reikalingų vitaminų kompleksai bei gliukozė;
• Išgėrus kavos, jos poveikis išlieka 1 – 2 valandas, pavartojus energetinių gėrimų poveikis išlieka 3 – 4 valandas. Be to, beveik visi energetikai yra gazuoti ir dėl to juos organizmas pasisavina greičiau nei kavą;
• Energetikai supakuoti į skardines, iš jų patogu gerti visur ir visada.
 

Ar reikia uždrausti nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus?