Ar sėdėjimas prie TV kenkia labiau nei sėdėjimas darbe?

Amerikos širdies asociacijos žurnale publikuotame tyrime skelbiama, kad, pasirodo, jog tikrai svarbu, kur sėdime. Tyrime dalyvavo daugiau nei 5 tūkst. suaugusių, juodaodžių JAV gyventojų (jie pasirinkti dėl to, kad jie išsiskiria širdies ir kraujagyslių ligų atvejų gausa, bet, manoma, kad visų grupių rezultatai gali būti panašūs). Tyrimo dalyvių  buvo paklausta, kiek laiko per dieną jie praleidžia sėdėdami darbe, prie TV ir kiek laiko sportuoja. Kitus 8 m. mokslininkai stebėjo tyrimo dalyvius ir sekė, kuriuos jų ištiko infarktas, insultas ar mirtis. Po 8 m. tyrėjai suskaičiavo  129 širdies ir kraujagyslių  ligų atvejus bei 205 mirties atvejus. Nustatyta, kad daugiau nei 4 val. per dieną prie TV praleidę žmonės, savo tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis padidino net 49 proc.

O štai sėdėjimas darbe sveikatos nepaveikė – tiek darbe nuolat sėdintys  ar daug sėdintys tyrimo dalyviai, tiek visai darbe nesėdintys  tyrimo dalyviai širdies ir kraujagyslių  ligomis galėjo susirgti vienodai.

„Dažniausiai prie TV sėdintys  žmonės dar ir užkandžiauja, o jei užkandžiauja, tai toli gražu ne visada vien tik vaisiais ir daržovėmis,“ – pastebi  tyrimo autorė, Centrinės Floridos universiteto profesorė Jaeanette Garcia. Be to, iš TV sklindanti šviesa gali sutrikdyti jūsų miego ritmą, o sutrikęs miegas neretai nulemia, kad priaugame svorio ar turime kitų sveikatos problemų.

Štai sėdėdami darbe, turite dažniau atsistoti: nueiti pasikalbėti su kolega, prieiti prie spausdintuvo ir kt, taigi, nesėdite ištisai. „Sėdėdami prie darbo stalo galite išsitempti, pasirąžyti – net šie paprasti judesiai jau geriau nei nieko,“ – tikina tyrimo autorė.

Nustatyta  ir tai, kad mankšta taip pat mažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę – jei porą valandų per dieną žiūrite TV, bet 30 min. per dieną aktyviai judate, savo širdį saugote labiau nei tie, kas tik porą valandų  per dieną žiūri TV. Vis dėlto, net jei ir šiek tiek pajudate, tai nereiškia, kad ilgas sėdėjimas jums nebekenkia. Kitų tyrimų  rezultatuose skelbiama, kad kasdien mankštindamiesi, bet kasdien ir ilgai sėdėdami, norimos mankštos naudos galite ir negauti. Taigi, jei  planuojate vakarą praleisti prie TV, nepamirškite reguliariai atsistoti, pasivaikščioti ar bežiūrėdami padarykite mankštą, pasirąžykite, prasitampykite.

Straipsnio autorė – Giedrė Janušaitė (Šaltinis – BICYCLING)