Vis daugiau žmonių šiais laikais renkasi rūkyti elektronines cigaretes, sakydami, jog tokios cigaretės yra kur kas mažiau kenksmingos sveikatai. Tačiau, ar tai tiesa? Ar išties tas kvapnus ir svaigus elektroninės cigaretės dūmas, kurį rūkantysis įtraukia giliai į save, yra mažiau kenksmingas nei įprastos cigaretės?
Kaip rodo tyrimai, elektroninės cigaretės dėl mažesnio kiekio kenksmingų medžiagų išties yra mažiau pavojingos žmogaus sveikatai, bet jei norite būti sveiki, tai tokios cigaretės – ne išeitis. Jei norite turėti puikią sveikatą, tuomet privalote atsisakyti rūkymo – tiek įprastų cigarečių, tiek elektroninių.
Rūkymo statistika Lietuvoje
Nuo 2016 metų nuosekliai didėjantis akcizas rūkalams davė teigiamų rezultatų – rūkalų vartojimas išties sumažėjo. Be to, nuo tų pačių metų ant cigarečių pakelių ėmė rastis ir rūkymo žalą vaizduojantys paveikslėliai, kurie ne vienam tapo priežastimi susimąstyti apie tai, kokią žalą daro savo sveikatai.
Prieš keletą metų Lietuvoje atlikta statistika apie rūkymą parodė, jog 2008-aisiais net 66 proc. Lietuvos gyventojų teigė, jog bent kartą gyvenime rūkė ar bandė rūkyti, o štai 2016-aisiais – ne ką mažiau – 66,6 proc. Džiugina tai, jog paskutinį 2016-ųjų mėnesį rūkymo statistikos rezultatai išties kito: rūkė 49,2 proc. vyrų, o 2008-aisiais tokių buvo jau tik 40 proc., tuo metu rūkančių moterų sumažėjo dar labiau: 2008-aisias rūkė 23,5, o 2016-aisiais – 19,5 proc. moterų. Tyrimo rezultatai parodė, jog rūkimo statistika tarp vaikų ir paauglių – mažėja: 2017 metais. rūkymas tarp 15–16 metų paauglių Lietuvoje per ketvertą metų sumažėjo 13 proc. Rūkančių paauglių Lietuvoje yra 24 proc..Vis daugiau jaunų žmonių atranda elektronines cigaretes.
Kuo elektroninės cigaretės taip traukia, tačiau tuo pačiu yra tarsi tyliosios žudikės?
Elektroninių cigarečių gamintojai išties pasistengė: skirtingai nuo tradicinių cigarečių, kurios išskiria nemalonų ir kenksmingą aplinkai kvapą, elektroninės cigaretės yra malonaus kvapo, tad nieko keisto, jog elektroninės cigaretės visame pasaulyje tapo bene vienas iš pačių populiariausių nikotino produktų tarp itin jaunų vartotojų – mokinių ir studentų. Kuomet jaunuolių klausiama, kodėl jie renkasi rūkyti elektronines cigaretes, atsakymas dažniausiai būna vienas: – jos pigesnės ir jos mažiau kenkia sveikatai. Deja, tačiau neteisinga yra sakyti, jog tokios elektroninės cigaretės yra saugios ir nekenksmingos sveikatai. Elektroninės cigaretės, jų skysčiai, turi daug organizmui kenksmingų medžiagų, tad ilgalaikio elektroninių cigarečių rūkymo pasekmės gali būti sveikatai labai rimtos.
Ką parodė tyrimai apie elektronines cigaretes?
Ir nors kai kuriose pasaulio šalyse tiems, kurie meta rūkyti, kaip alternatyva įprastai tabako cigaretei yra išrašoma elektroninė cigaretė, visgi, aklai ja pasitikėti tikrai nereikėtų, mat ji ne tik kad sukelia priklausomybę, bet ir kenkia sveikatai.
Pasirodo, elektroninių cigarečių skysčiuose yra medžiagų, kurios gali būti itin kenksmingos žmogaus organizmui, pavyzdžiui, propilenglikolis, naudojamas kaip antifrizas automobiliuose. Elektroninėse cigaretėse taip pat yra randama ir švino, ir nikelio – medžiagų, pavojingų žmogaus sveikatai. Žmogui dėl šių medžiagų patekimo į organizmą gali pasireikšti tokie nemalonūs simptomai kaip kosulys ar galvos skausmas…
Teigiama, jog rūkant elektronines cigaretes, kuriose yra tabako, didėja rizika tokių ligų kaip astma, bronchitas, padidėja insulto rizika, įvairūs vėžiniai susirgimai gresia, dantenų ligos atsiranda, moterims gali būti diagnozuojamas nevaisingumas, vyrams gali pasireikšti erekcijos disfunkcija, gerokai pablogėti ir varginti prasta potencija. Šiais laikais erekcijos sutrikimams gydyti yra keturi preparatai – senesnės kartos tadalafilis, sildenafilis, vardenafilis ir naujos kartos – avanafilis.
Pabaigai: įdomus pastebėjimas
Amerikoje, Los Andžele, atlikus tyrimą su aukštųjų mokyklų studentais buvo pastebėta, kad elektroninės cigaretės nepadeda mesti rūkyti, priešingai, sukelia didelę priklausomybę.
Parengė: L.Rimgailė